Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 35  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:43 pm

sakrifikohej. Dituria shpėrndante mjegullėn e robėrimit total disashekullor, ndizte zjarre tė vegjėl, qė bashkoheshin nė njė zjarr tė madh, i cili pėrvlonte dhe shpėrndante injorancėn. Qielli i Diturisė tė dritėson. Por, qė tė realizohej kjo, kėrkohej guxim i madh, kėrkohej arsimim i pėrgjithshėm. E dinte se kjo rrugė, qė kishte zgjedhur, ishte rruga e pėrleshjes midis mosditjes dhe dijes, midis errėsirės dhe ndriēimit, midis jetės dhe vdekjes. Armiqtė e Shqipėrisė ishin tė shumtė dhe asnjė s’mund ta pranonte qė Shqipėria tė ishte nė mėvetėsi, tė kishte dhe tė fliste gjuhėn e bukur shipe, gjuhėn e shqiponjės sė trimtė. Shqiptari dhe nė atė gjendje, qė ishte, gjatė gjithė sundimit tė madh turk nė kohė, ishte problem pėr papėrkulshmėrinė e tij, qė kėrkonte gjithmonė lirinė, ishte problemi Nr.1, qė nuk donte dhe urrente nėnėshtrimin. U vu nė shėnjestėr ky njeri pėrpjekės, i cili mbronte me konseguencė parimet e tij tė mėdha. Ėndėrronte dhe meditimet e ēonin nė njė dialogim tė heshtur:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:43 pm

“Si s’kishe frikė, gjysh, nga barbarizmi i pėrdorur dhe ekzektutimi i kolegėve tė tu tė idealit gjuhėsor?”

“E kisha vendosur tė pėrkushtohesha dhe pėrkushtimi ndaj njė ēėshtje tė madhe kėrkon dhe sakrificėn mė tė madhe. Pėr njė ideal gjuhėsor ėshtė heroike qė njeriu i mėnēur tė sakrifikohet…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:43 pm

“Ai i zbulove shpejt armiqtė e tu tė mėdhenj, gjysh?”

“Ata ishin tė zbuluar nga tė tjerėt, mė parė se unė, se sakrifica ishte e njohur qė mė parė. Njerėzit e Patriarkanės silleshin rreth e rrotull, piketonin, tė vinin nė shėnjestrėn e tyre, duke pėrdorur lloj formash eliminimi… Jugut donin t’i ndryshonin ngjyrimin e gjuhės. Ishte njė nga synimet e platformės sė saj. Gjuhės sonė duhet t’i coptoheshin tingujt dhe tė pėrcillej nė mosekzistencė, tė humbiste pa nam e nishan…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:44 pm

“Gjysh, si tė dėnuam me vdekje?”

“Ėshtė e vėrtetė. Nė padinė absurde se mėsoja gjuhėn shqipe dhe se shkollėn greke tė fshatit e kisha kthyer nė shkollė shqipe...”.

“Kur ka ndodhur ekzaktėsisht kjo, gjysh?”

“Shtėpinė time nė shkollė e kam kthyer nė vitin 1907… Kėtu e ka burimin dhe pėrgjigjja e urtė e stoiciste: “Edhe kur tė mė prisni kokėn, nė grykėn time do tė gjeni njė A, njė B dhe njė C”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:44 pm

***

… Ah, sa ėndėrr e bukur! Po bisedonte me gjyshin e tij. Ai nga njė “figurė” e improvizuar po transformohej nė njė ėndėrr tė bukur reale.

E ndjeu fare afėr gjyshin atė ditė tė bukur prilli. Iu konturua aq bukur. Ishte diēka e magjishme. Ishte herė e parė qė e “takonte”, qė e pyeste dhe gjyshi i tij i mirė i pėrgjigjej. S’ishte i plakur. Siē i kishin thėnė mė tė mėdhenjtė: “Kur merresh me gjuhėn, nuk tė plak gjuha, por tė mban tė rinuar…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:45 pm

Nuk e ndalte vrapin pėr nė shtėpi. Mezi priste t’i thoshte mėmės sė tij se e kishte takuar gjyshin e ditur. Arriti me njė frymė: “Nėnė, o nėnė, do tė tė them njė gjė tė bukur.”

“Thuaje, more djalė…”

“Takova sot gjyshin…”

“Kė gjysh?”- pyeti Thevrua dhe po vėshtronte e ēuditur pėr fantazinė e djalit tė saj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:45 pm

“Gjysh Ilinė…,”- u pėrgjigj me tė shpejtė.

Nė atė ēast u mblodhėn dhe fėmijėt e tjerė, tė cilėt u befasuan: “Si Vasua kishte takuar gjyshin? Pse ata nuk patėn fatin e mirė ta takonin dhe ata?”

“Gjyshi ka njėzet vjet qė ka ikur nga kjo Botė! Ē’thua kėshtu?”

“Mama, e pashė,” – dhe filloi tė tregojė bisedėn qė kishte zhvilluar me tė.

Tė tjerėt dėgjonin dhe mbetėn gojėhapur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:45 pm

#

I urti vijonte rrugėn,

pa kthyer kokėn

dhe rruga nga mundimi urtėsohej…

Koka e tė Urtit vėrtiste Botėn,

Ekuadori i saj ēuditėrisht hollohej.Hollim Ekuadori
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:45 pm

A kishte ndonjė rast tjetėr identik si ky i gjyshit tė tij? Tė hapėsh shkollė shqipe nė shtėpinė tėnde? Ta fillosh zgjimin nga shtėpia jote me njė pėrkushtim, zell kaq tė madh? Dhe shkollė tė tillė kombėtare e ndėrtuar mbi themele flijimi, sakrifice nė njė privim total dhe kėrcėnimi nė ēdo kohė ka autor njė njeri tė dashur, shumė tė afėrm… Pse nuk e pranojnė dhe ta evidentojnė historianėt dhe pushtetarėt e sotėm, tė cilėt vetėm duan tė nxijnė njė vepėr kaq tė madhe?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:46 pm

Donte tė pėrjetonte pėrsėri njė takim kaq ėndėrror pėr tė udhėtuar nė vijimin e bukur.

U mundua tė realizonte takimin natėn e parė. Por, asgjė s’u fanit. E njėjta tablo ndodhi edhe ditėn e dytė, tė tretė. Kėshtu zgjati njė javė tė tėrė. “Magjia, - mendoi, - nuk do tė na pushtojė mė… Gjyshi nuk do tė mė fanitet mė”.

Por ndodhi ēudia. Njė natė iu fanit prapė.

“Erdha, tė vazhdoj bisedėn atje ku e lamė, duke u nisur nga interesi yt”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:46 pm

“Tė faleminderit, gjysh!”

“Kėto qė po tė them t’i mbash mend. T’i fiksosh mirė dhe, kur tė vijė koha, t’i shpalosėsh, se ajo kohė do tė vijė, nuk do tė jetė e largėt. Ky ėshtė njė sekret qė ti duhet ta dish. Kjo s’duhet tė tė trembė dhe ki besim, se ti do tė bėhesh diē nė jetė, kur tė kesh hapėsirė, po vazhdove tė pėlqesh gjuhėn dhe, tė merresh me gjuhėn. Dėgjomė me vėmėndje. “

“Po tė tė dėgjoj, gjysh.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:46 pm

“Nė vitin 1912 Shqipėria shpalli pavarėsinė e saj, pas shumė shekujsh torturash dhe robėrimi. Kjo fitore ishte njė pėrpjekje mbarėkombėtare e njerėzve, qė kėrkuan mėvetėsinė, qė u pėrpoqėn me pushkė dhe me penė pėr Mėmėdhenė. Dhe nė kėtė kuadėr edhe Zagoria dha kontributin e saj tė madh. Unė, pas shpalljes sė Pavarėsisė, i vura vetes si qėllim tė afirmoja veten nė planin tim tė diturisė. Tė shpėrndaja Dituri. Pėr kėtė duhet tė shndėrrohesha nė njė njeri tė pėrkushtuar nė fushėn e arsimit dhe tė dijes dhe, shumė shpejt, arrita qė tė njihem si personalitet nė kėtė fushė. Iu pėrvesha punės, hartova tekste, programe mėsimore tė shtetit tė ri shqiptar, duke u nisur e ballafaquar me realitetin e ri tė krijuar. Kėtė punė kolosale e dėshmova nė pjesėmarrjen aktive nė Kongresin Arsimor tė Lushnjės, nė vitin 1920, nė Kongresin Arsimor tė Tiranės, nė vitin 1922. Nė historitė tuaja ky fakt nuk ėshtė shkruar, ėshtė shuar…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:46 pm

Vasili, po e ndiqte me shumė kujdes monologimin e gjyshit dhe nuk donte ta ndėrpriste…

“Punova i pėrkushtuar pėr tė realizuar gjithė planet e mia si mėsues nė shkollat e mesme si dhe inspektor arsimi nė zonat e Gjirokastrės e tė Vlorės. Veēanėrisht, nė kėto detyra, i kushtova rėndėsi zgjerimit tė rrjetit shkollor, rritjen e procesit mėsimor dhe edukativ. Por, duhet thėnė qė, krahas kėtij procesi tė pandėrprerė, unė pata njė aktivitet tė dėndur edhe nė fusha tė tjera tė shėrbimit kombėtar. Mė 23 nėntor 1919, nė prag tė Kongresit tė Lushnjės, isha nė radhė tė parė tė intelektualėve patriotė gjirokastritė, qė themeluam shoqėrinė “Vėllezėria”, nė Gjirokastėr. Kjo shoqėri u karakterizua nga njė aktivitet i madh pėr mbrojtjen tėrėsore tė territorit tonė si dhe tė drejtave kombėtare nga Fuqitė e Mėdha, tė cilat kėrkonin vetėm coptimin e vendit tonė. Njė nga pikat mė tė zjarrta tė veprimtarisė sonė ishte puna e madhe shumėplanshme nė pėrhapjen e shqipes. Po kėshtu u arritėn rezultate nė disa fusha si: kulturore, artistike e sportive…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:47 pm

“Gjysh, do tė dėshiroja tė mė flisje pak pėr veprėn “Gramatika dhe sintaksa e gjuhės shqipe”- i tha i kėrshėruar Vasili.

“Pas njė pune intesive arrita njė kulm tė pėrpjekjes sime. Nė vitin 1927 botova kėtė vepėr, e cila u vlerėsua si njė nga tekstet mė tė mira tė gramatikės sonė pėr arsimin e mesėm. Kriteret e pėrdoruara pėr kėtė tekst, kritere kėto shkencore, bėnė qė ky tekst tė ndikojė pėr tė stabilizuar shumė pikėpamje deri atėherė tė pastabilizuara”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:47 pm

“Gjysh, kur keni dalė nė pension?”

“Nė vitin 1933, ku iu kushtova tėrėsisht punės sime shkencore”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:47 pm

“A mund tė mė pėrmendėsh ndonjė fakt qė ke treguar lartėsinė tėnde patriotike?”

“Unė me politikėn merresha vetėm atėherė, kur Atdheu dhe Politika kishte nevojė pėr mua, pėr personalitetin tim. Kėshtu mund tė pėrmend: Pas shpalljes sė Pavarėsisė, kur shteti ri shqiptar kėrcėnohej pėr t’i bėrė coptim tė plotė. Nė Kongresin e Lushnjės dhe nė Luftėn e Vlorės unė dhashė ndihmėn time tė vyer. Pėr coptimin jam shprehur: “Shqipėri pa Kosovė nuk ka, ashtu siē nuk ka Kosovė pa Shqipėri”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:48 pm

Papritur, Vasili po kapėrcente ėndrrėn e madhe dhe dėgjoi njė pėrshėndetje gjyshi: “Mirupafshim, nipi im i mirė qė jeton me dėshirėn pėr tė mėsuar shumė gjėra pėr mua”.

Vetėm, kur hapi sytė, ekishte kuptuar qė ishte nė ėndėrr. Ēuditėrisht gjyshi ishte shfaqur pėr sė dyti dhe e kishte filluar rrėfimin e tij, pikėrisht, aty ku e kishte lėnė, nė takimin e parė.

Ishte i qeshur, por kėtė radhė nuk tregoi asgjė, se pjesėtarėt e tjerė tė familjes do tė ēuditeshin me ėndrrat e tij, qė kishin realen brenda.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:48 pm

###

I babėzitur

nė rrugė harkore

preu venat me inat brisku…

U pėrlotėn qerpikėt e halorėve,

theu degėt

plot inat fiku…

Inat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:49 pm

Etalion krahėshVasili gjithmonė krenohej pėr xhaxhanė e tij. I kishte mbetur nė kujtesė monologimi i tij i bukur, jetėsor, ku kishte gėrshetim tė planeve, ku dilte nė pah edhe njė “krah” tjetėr, krahas atij tė Dilos, qė ai pengohej nė ecjen pėrpara. Por, ai nuk tulatej pėr kėto dy krahė, qė tė tjerėt i konsideronin si krahė, tė cilėt sillnin mosecjen, ngeljen nė vend, mbytjen e aspiratės, tė dėshirės, optimizmit. Djaloshi i ri kishte nė kraharorin e tij plot dėshira. Shpesh herė me mendėsinė e tij i ngjiste dy “krahėt e origjinimit” atė atėsor dhe mėmėsor dhe sajonte njė trup patriotik etalion pėr atdhetarizmin, pėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:49 pm

gjuhėn shqipe. Biografia e kėtij trungu tė krijuar figurativisht lartėsohej si obelisk gjuhe dhe valvitej ajėrisht si simbol. Tė dy Ilia dhe Llukani e bėnin tė rendtte nė hapėsirat e mėdha e plot sakrifica tė pasurive menēurore tė Botės, paēka nga stėrkėmbthet, dredhitė e tė tjerėve, zėmėrkeqėve, produkt tė sistemit tė instaluar keqas. Injoranca shėrbente me mendėsinė e njė fanatiku tė pandreqshėm, qė hidhte rrėnjė nė hemisferat trunore, duke rritur pėrmasat e punės sė nesėrme pėr ērrėnjosje… I rikthehej monologimit, siē i kthehemi njė jete tė bukur tė ndėrthurur, tė arkitekturuar me penelata shprehėse dhe shpresimi i dallgėzuar drejtohej nė idealin e ecjes konkrete e jo tė improvizuar. Dhe forca menēurore punonte ilegalisht, hidhte mendimet e saj, pėrpunonte dhe “bumi” erdhi me ngjasimin e njė prurje ujore tė njė lumi tė rrėmbyeshėm, i cili derdhej nė njė ujėvarė shkencore… Ēuditėrisht tė dy krahėt e bashkuar figurativisht biskuan edhe njė herė vrullėsisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:49 pm

Monologu i xhaxha Llukanit (Xhaxho Madhit)Mėrgim dhe pėrpjekje mbijetimi

Linda vetėm dy dekada pas Ēajupit nė tė njėjtin fshat. Mėsimet e para i mora kėtu nė vendin e mėmės. U brujta me dashurinė e madhe pėr vendlindjen, atdheun dhe flamurin shqiptar. Ne zagoritėt kėto i kemi transmetuar me urtėsi brez pas brezi. I transmetojmė si njė pasuri trashėgimish. Vėshtirėsitė ekonomike mė bėnė, bir, qė tė mėrgoj qysh i ri. Stacionet e mia tė punėsimit ishin plot: Turqi, Greqi etj. , por puna s’mė vajti mbarė dhe u ktheva si nė atė thėnien e Ēajupit “me qesenė sa njė kokėrr hudhėr”. Familja jonė e madhe mbahej nga babai, Dhimitri, shkurt e thėrrisnin Mite. E ē’sakrifica bėnte babai tė mbante kėtė familje kaq tė madhe. Ai ishte mjeshtėr i punimit tė shollėve me xhufkė, tė cilat pėrdoreshin shumė atėherė. Ai lėvizte nė Gjirokastėr dhe Delvinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:50 pm

Emigrimi i dytė

Nuk mund tė shkohej mė tej me kėtė pakicė tė ardhurash, ndaj nisa emigrimin e dytė pėr nė vendin ku mund tė pasurohesha, pėr tė nxjerrė familjen nga amullia. Isha ende i ri, vetėm 20 - 22 vjeē, por e ngarkova veten me pėrgjegjėsi tė rėndė. Fillova tė punėsohem nė punė tė vėshtira. San Luizi, ku u vendosa pėr tė banuar, u tregua zemėrgjerė me mua. Punova si metalurg, emėr, tė cilin mė parė s’e kisha dėgjuar as nė ėndėrr. E ē’isha: njė punėtor krahu! Pas disa kohėsh tėrhoqa nė Amerikė dy vėllezėrit e mi: Orestin dhe Andonin. Fillova tė zgjeroj rrethin e njohjes, nė cilin pėrmblidheshin njerėz tė ndershėm dhe mė sė fundi, pas njė periudhe tė vogėl kohe, filluam tė punėsoheshim nė punė mė tė lehta. Kėshtu ndodh: Tė rinjtė punėsohen nė punė tė rėnda, qė kanė shkallė tė lartė vėshtirėsie dhe pastaj zėvendėsohen me tė rinj emigrantė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:50 pm

Nė shoqėrinė ”Vatra”

Emigrantėt vijnė e vijnė nė Amerikė, njė ardhje zinxhir. Kėta njerėz duhej patjetėr qė tė lidheshin nė komunitet. Dhe u bė njė gjetje: U futėm nė shoqatėn atdhetare “Vatra”, qė ngriti edhe degėn nė San Luiz, ku unė u vura, si njeri i zellshėm, me disa tė tjerė nė krye tė kėtij komuniteti.

Nė ato vite tė zymta, kur shtrohej nė plan tė ditės coptimi i Shqipėrisė, kishte njė etje tė madhe ngrėnėse dhe nga fqinjėt edhe nga Udhėheqėsit e fushatave antishqiptare. Madje, edhe nė Amerikė, shqiptarėve u mohohej nacionaliteti, duke i quajtur shqiptarėt si ortodoksė grekė. Nė kėtė kohė nė Amerikė kishte personalitete tė mėdha, intelektualė, qė luftonin me mėsimet e Nolit pėr tė mbrojtur shqiptarizmėn. Kjo ndikonte fuqimisht edhe nė Shqipėri, Bullgari dhe nė vendet e tjera, ku kishte shqiptarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:50 pm

Klubi i Shqiptarėve tė San Luizit

Ē’duhet tė bėja nė kėtė moment dramatik?Me niciativėn time, krijova njė grup shqiptarėsh nė San Luiz, qė tė mblidheshim dhe tė qanim hallet e “vatanit”. Ky grup patriotėsh me kursimet dhe me ndihmėn e secilit arriti, sė fundi, tė blejė njė lokal tė rėndomtė, tė cilin e kthyem nė Klubin e Shqiptarėve tė San Luiz. Kėtu ne
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   Thu Jan 14, 2010 9:51 pm

mblidheshim, ēmalleshim, bisedonim njėri me tjetrin. Filluam tė bėjmė veprimtari atdhetare pėr njė Shqipėri tė lirė e tė pavaruar, kundėr ēdo lakmie e synimi pėr coptimin e saj dhe shkombtarizimin e shqiptarėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Jetari" vepėr e shkrimtarit Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 35Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 19 ... 35  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: