Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pikturoj nė det tė bardhė"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:54 pm

PANAJOTA HRISTOPULU - ZALLONI

Pikturoj

nė det tė bardhė

Antologji poetike vetiakepoezi

Panajota Hristopulu- Zalloni

«Pikturoj nė det tė bardhė»

Antologji poetike vetiake

poeziRedaktor: Kristaq F. Shabani W.I.A, W.P.S

Recesentė: Petro Dudi W.P.S, Agron Shele W.P.S

Kopertina ėshtė ideuar nga Aleksandra(Majlinda) ShabaniPėrkthyer e shqipėruar nga origjinali greqisht:

Kristaq F. Shabani, Kosta Gaxhoni W.P.S, Aleksandra (Majlinda ) Shabani W. P.S, U.P.L.I “Pegasi” Gjirokastėr, Albania

TEL. ++35584265867, Mob ++355692553056, ++693846682Libri botohet nė kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania, nė kuadrin e rubrikės “ POEZIA BASHKĖKOHORE”

Copyright Panajota Hristopulu- ZalloniShtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti “ Tiranė

Telefon ++35542240106Adresa e Autores

Panagiota Christoupulou - Zaloni

Zaloggou 16 Ilion 131 23 W. Attika

GREECE

e-mail: tzina@otonet. grΠαναγιώτα Ζαλώνη

ΙδιοκτησίαΛογοτεχνικός “Ομιλος “ΖΑΛΩΝΗ»- ξάστερον

Αριθ. Προποδικείου 71222002

Γραφείο Ζαλόγγου 16 Ίλιον Τ.Κ 131 23

Τηλ. 2105026859. 6938650492

Panajota Hristopulu- Zalloni

«Pikturoj nė det tė bardhė»

Antologji poetike vetiake

poeziRedaktor: Kristaq F. Shabani W.I.A, W.P.S

Recesentė: Petro Dudi W.P.S, Agron Shele W.P.S

Kopertina ėshtė ideuar nga Aleksandra(Majlinda) ShabaniPėrkthyer e shqipėruar nga origjinali greqisht:

Kristaq F. Shabani, Kosta Gaxhoni W.P.S, Aleksandra (Majlinda ) Shabani W. P.S, U.P.L.I “Pegasi” Gjirokastėr, Albania

TEL. ++35584265867, Mob ++355692553056, ++693846682Libri botohet nė kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” Albania, nė kuadrin e rubrikės “ POEZIA BASHKĖKOHORE”

Copyright Panajota Hristopulu- ZalloniShtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti “ Tiranė

Telefon ++35542240106Adresa e Autores

Panagiota Christoupulou- Zaloni

Zaloggou 16 Ilion 131 23 W. Attika

GREECE

e-mail: tzina@otonet. grΠαναγιώταΖαλώνη

ΙδιοκτησίαΛογοτεχνικός “Ομιλος “ΖΑΛΩΝΗ»- ξάστερον

Αριθ. Προποδικείου 71222002

Γραφείο Ζαλόγγου 16 Ίλιον Τ.Κ 131 23

Τηλ. 2105026859. 6938650492Poetja greke PanajotaHristopulu – Zalloni, njė poete gjeneratore, impulsive dhe krijuese e njė Lidhje Shkrimtarėsh e poetėsh origjinale “XASTERONZbardhėsi” me plot tharm, dritėzim, analitikė poetike, kėndvėshtrim spikatės. Ka arritur qė tė jetė e pushtetshme dhe operuese nė linjat qė prek, hap dhe starton natyrshėm, pa sforco, me njė pėrzgjedhje e larmi tematike, tė paprekur nga ngurtėsimi, qė fluturon dykrahėsh nė hapėsirė tokėsore e qiellore sė toku.

Kristaq F. Shabani “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:55 pm

Poezia e vlerės dhe e artit individualKur ndjenjėzimi lėshon individualitetin e tij, kur idetė arkitekturohen nė substratin letrar, kur figuracioni bėn figura tė origjinalizuara dhe i mėshohet fort thėnies sė artėzuar, atėhere poezia fiton vlerėn e saj tė vėrtetė dhe ėshtė nė njė gjendje tė tillė “fizike” qė tė shkėmbejė vlerėn e saj nė kuadrin universal dhe nė njė gjendje tė arritur e tė maturuar mendore qė tė futet nė rrjedhat e njė kontributi edhe filozofiko - estetik. Poetja greke Panajota Hristopulu – Zalloni, njė poete gjeneratore, impulsive dhe krijuese e njė Lidhje Shkrimtarėsh e poetėsh origjinale “Zbardhėsi”, me plot tharm, dritėzim, analitikė poetike, kėndvėshtrim spikatės ka arritur qė tė jetė e pushtetshme dhe operuese nė linjat qė prek, hap dhe starton natyrshėm, pa sforco, me njė pėrzgjedhje e larmi tematike, tė paprekur nga ngurtėsimi, qė fluturon dykrahėsh nė hapėsirė tokėsore e qiellore sė toku.

Poetja duke pėrdorur lirshmėrinė arrin tė prekė dėshirat, kontrastet, hijet, dritėzimet, raportet diell – hėnė – yje - meteorė, raportet e mjediseve intelektuale; arrin tė kuadratojė dhe tė mos kufizojė synime dhe qėllime tė pėrbashkėta duke u nisur nga njė lajtmotiv i madh: “Je poet, je njeri, je vėlla, je motėr!” E ngarkuar me kėtė lajtmotiv interesant ajo kėrkon vėllazėri universale, lidhėsi tė moralshme paqetore e progresive, duke ruajtur ngjyrimet dhe flamujt poetikė, qė valvitin e pranverizojnė agime tė bukura, ditė tė ngarkuara me pozitivitet. Libri i saj poetik “Galopimi i kalit bojėqielli” mbart me vete njė realitet poetik interesant, ku shpėrthesa e lulesave poetike greke protagonistojnė me njė shpirt tė bukur, qė mund ta kenė organikė vetėm poetėt e tipit, temperamentit, karakterit Panajota , e cila do qė tė vdesė me bujė tė madhe duke lėnė emėr nė njė titull libri… Ajo galopon mes pėr mes luleve, hekurit, letrės, ndjenjės sė fuqizuar, pranesės sė frikimit, thėnies filozofike, zbulesė sė gjetjes sė pėrvojės sė transmetuar qė nga krijimi i menēur i botės dhe ndriēimi inteligjent i Diellit; meridianeve dhe paraleleve duke lėshuar ngrohtėsinė, dashurinė e njė bote poetike femėrore qė tė ndriēon edhe kur ke njė zymėti apo rerėzim tė shpirtit tėnd qiellor.

Teknika e pėrpunimit tė fjalėve ėshtė njė art individual i Panajotės. Ajo procedon lirshėm, por edhe me kujdes duke u pėrkujdesur pėr frytėzimet e saj poetike. E ndritshme ėshtė bota e saj erotike, ku lėshon puthje, pėrqafime, shikime plot nerv e plot impulse, qė dhuron me njė stil tė veēantė dame poetike, duke u kujdesur qė tė sigurojė fitorėzime, paēka se betejat ndjenjėsore mund tė jenė edhe tė ashpra…

Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:56 pm

“Galopimi i Kalit bojėqielli”poezi“PEGASI”, ALBANIA, 20041. Shkruaj dhe shkruajMe kalin bojė blu

plugoj arėn e bardhė

duke lėnė gjurmimin tim…

Gjurmėt e mundesės sime

shuarjen e shkruarjen;

duke mbjellur, gazmohem,

kėnaqėsi plus ndjenjė

dhe pikturimet

nė detin e bardhė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:56 pm

2. Nė njė botė tė bardhė

Duke “robuar” vargjet e mia

pėr faqet e mia tė bardha,

nė fshehtėsinė e bardhė tė shpirtit tim,

tek ti dhuroj fletoren time tė bardhė.

Gdhihemi sė toku me dėgjim muzike

nė botė me gjurmime shpirti…

Yjet e qiellit dhe guackat e detit
mbėrthehen nga rrezet e vargjeve tona,
lėkundėse nė njė botė tė bardhė…
E mbajnė tė bardhėsuar:
Poetėt dhe shenjtorėt…3.


Eja tė tė afroj orė tė mira nė rrugėn e mbarė,


tė shtyjmė sė toku pak vuajtjet nė rrokullisje ecjeje;


brenda nė kėnetė tė tollovitemi….


Tri tė shtėna arme tė hedhim


pėr tė mirėn e rikthimit…Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:57 pm

4.*

Mė tėrhoqe nga fatkeqėsia ime tėrėsore,

mė llamburite me dritėn tėnde

nė ēdo qelizė tė ndėrgjegjes sime.

Mė ndihmoni tani tė nxjerr tė fshehtėn

e sė vėrtetės…

paraprite ndaj realizove…5.*

Mbledh emrin tėnd,

hedh poshtė masėn fundore

tė njė mashkullori…

duhet tė vdes me bujė tė madhe,

duhet tė shndėrrohet nė titull tė librit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:57 pm

6. Jetoj jetėn, qė nuk jetova

Me vesė zemra mbuluar,

rrugėton nė mes tė vetmisė,

shoqėrizohet

me trashėgiminė e saj tokėsore,

pijnė dhe dehen,

fashiten nėpėr rrugė

dialogojnė me Perėndinė pėr fėmijėt,

pėr pushtetin dhe mbushin librat.
Edhe unė, qenia e fundit,
ndiej brenda vetes
tė rrokullisen yjet,
nė shpėrndarje tė erės sė madhe
tė pavlerėsisė
dhe merr frymėn e jetės sime,
Jetėn qė nuk jetova…
7. * *Prologova tė shkruaj,

kur vura re nė fytyrė veten time.

E humba.

Ishte njollėzuar nga vargje tė papėrpunuara.

Rendėn vjershat e mia pas meje,

duke mė kėrkuar mua zėrin e tyre.
Mora nė duart e mia lirėn time tė harruar
dhe fillova bredhjen me tė.
Tashmė rrojmė veēas me lirėn time,
me kalin tonė bojė qielli;
nė bardhėsinė e pakufishme
tė botės tė rendim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:58 pm

8. Rėnia nė mėrzitje pa maskėByzylyqe pa maskė,

byzylyqe tė nxira - ditėt e mia,

ditėn e mia tė vdekura ,

vdiqėn, se u zhgėnjyen thellė nga shpresat…

dhe unė guxoj, ende tė shpresoj.

Guxoj ende tė shpresoj nė njė ėndėrr…

Tė vish edhe nėse do tė jetė ėndėrr.
Le tė jetė qoftė
edhe pėr njė ledhatim,
tė prekėsh dorėn time,
tė pėrqafosh shpirtin tim…
Tė pėrulesh tė puthėsh duart,
qė pėrkėdhelėn tė parat
“sarkėn” tėnde tė njomė.


Guxoj…

Guxoj dhe shpresoj

tė zgjatėsh duart e tua,

tė mė zbulosh nga rroba e rėndė,

nga lotėt e pashtershėm

ku vuajtja mė ka mbuluar

gjer nė grykė.P. S
S’merr frymė…
E rėndė ėshtė vuajtja…
Mė ndihmoni.


Ngriheni nga vetja tė rėndėn mbulesė,

hiqmėni mė nė fund byzylykėt,

kordelet e zeza!

9.* * *
Maja tė mprehta, tė ashpra
Guri i thellėsisė Ti…
U zėmėrove nė rritjen e gjinisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:58 pm

10. Mbret…


“Largoje stemėn nga koka jote…”


U rrėzove.

11.

Pritje tė shikoje


kornizėn e qenies sime,


ja, ja po zbehet…


E riflorizova.


Shkėlqen!


Ekzistoj… Shkėlqej!


Edhe fishkėllej si zogjtė,


edhe kėndoj si bilbilat…


12. Galopimi i kalit bojė qielli

I tmerrshėm dėnimi i tė Pafajshmit…

dėnim nė mungesė…

Njollim nė tavolinė janė lulet…

Juda…

Vrasjet, Gjykatėsi, Lotėt…

Guximrohet lapsi

dhe piston kali bojė qielli mbi shinat e bardha,

duke mbjelluar trėndafila bojė kremi!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:59 pm

* 13

Vjershat e mia, korda violine,

tė luajė mbi to harku i dhimbjes

pėr zogjtė e veēuar tė fushės.* 14

Ushtroj shpirtin tim

nė sportimin e vjershėrimit,

duke u pėrpjekur tė ndriēoj

dhe tė lėkundem nė hapėsirė.

.

Nė kėrkim tė sė vėrtetės gjurmojmė,

ecim nė kėmbė dhe vijojmė rrugėtimin…15. Para se tė kryqėzohesha

E dija treni,

qė kisha marrė

do tė pikėndalonte

nė njė stacion,

nė vendet e Golgothas…

E dija

qė do tė mė kryqėzonin,

pse jo dhe mua.

Vallė, mos nuk jam dhe nėnė?

Mora rrugėn pėr nė Jestimani,

kisha nevojė tė falem…

(para se tė kryqėzohesha).

Por, gjeta Jestimaninė

tė shkatėrruar nga tėrmetet.

Vallė, ku tė vete tė falem,

pėrpara se tė mė kryqėzojnė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:59 pm

15. U jam mirėnjohės fjalėveVrava indinjatėn time para padrejtėsisė.

Pastaj shplava ēatitė e shtėpive nga llumi.

Ngjalla zogjtė, tė cilėt ishin mermerizuar

mbi telat

dhe pėrdrodha margaritarėt plot lėng tė gushtit,

i shita…

Dhe bleva lapsa pėr tė shkruar,

tė shkruaj shkrime dhe fjalė…

U jam mirėnjohės fjalėve

mė dolėn nė rrugėn time pėrsėri,

ja ku janė…

I ndjek, i pėrqafoj,…

u dal pėrpara tyre.

Do tė shkojmė nė pambarim

edhe ti prin si borizan…17. Gurin qė bren pėrbrenda

kush do ta rrokullisė?

Rrokullisjen e tij nė tė tatėpjetė,

kush do ta ndalojė?18.

Nuk u gjend njė njeri tė mė thotė:

“Mos dashuro shumė,

do tė vdesėsh!”19.

“Tjetėr vajtim mė tė tmerrshėm

qė tė qahemi, o Trojan, nuk ka mbetė…”

P. Mavreas.20. Pse-ja e tė pafajshmitNė tė pagdhirė… humbėn yjet…,

ikėn ēastet e heshtjes…

Ja dielli tek ėshtė!

Pėr pak do tė rilindė!

Mbi rrezet e tij shpresė do tė zbresė,

brenda nė kopshtin e shpirtit

nė krepdesin tė jeshiltė tė gjithė do t’i mbulojmė.

Tė valvitet e jeshiltė, si gruri i papjekur,

gjithė P-haja e tokės;
atje ku prehen tė plagosurit e saj,
heronjtė e luftės
pėr jetėn me sytė tė tejhapur, tė ēuditur,
tė mbushur plot me frikė me njė ankim tė plotė, mbushur me “psenė “ e tė pafajshmit…
Pėr pak do tė zbresė dhe Perėndia nga larg,
nė kopshtin me grurė tė papjekur…
Duhet tė pėrgjigjen tė pafajshmit pėr “psenė”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 9:59 pm

21. Zėri i fėmijėve trondit shpirtėrorenMohim dhe ikje dhe ndėrprerje.

Sa e befasishme poezia e mėnjanimit.

Sa ėshtė ēmimi i blerjes?

Mos vallė nuk pagova aq sa duhet?

Qumėshti nėnės iu gurėzua,

pa rrjedhje nė dejet e saj,

kombe, pengesė dhe shkretėtirė.

Mbase nuk pagova boll,

mbase nuk humba mjaft.

Mbase nuk lulėzoi mitra ime, Deti…22. Qyteti u pėrkulEdhe faji ka qenė i madh,

edhe krimi ka qenė i madh.

Dikush duhej qė stuhinė ta pengojė,

por nuk arriti…

edhe shpėrtheu shtrėngata.

U pėrkul qyteti nga pesha e shiut…

Akoma bie shi pa mbarim…

Mbytemi dhe ne…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:00 pm

23. IkiQau nderin dhe dinjitetin gjithashtu…

Ora lotoi… lotoi…

lotoi dhe ēasti…

Hapi hendekun…

U mbyt nė tokė.

Vajtime dhe hi.

Internim nė dashuri…

Litar varjeje …

Qesh padrejtėsia

dhe fronin e saj

ia jep vetmisė.

Unė pėrbuz…Iki…

Duke ndėrruar lėkurėn e shpirtit tim.

Provoj tė mbijetoj,

nuk tė kundėrpėrgjigjem,

plagėn, jo nė pėllėmbė, rrėmbej thikėzėn e vogėl… Trėmben dhe dridhem,

e hedh nė zjarr, tė shkrijė!

Iki pėr nė vendin, ku lulėzon shiu,

mė ndjek kali bojė qielli.

Mė vonė bėjmė bashkė shumė udhėtime

nė rrugėt e bardha tė poezisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:00 pm

24. * * *Rėnien tėnde e mohoj.

Nuk e pranoj, nuk e shikoj kurrsesi.

Heshtje…

Nuk mund tė tė mbaj,

tė kam frikė.

Eci pėrpara… ngjitem

duke u ganxhuar me thonj…

Lufto!
Mos u rrėzo!…
Lexoi mesazhet e mia…
Tė pres…
Dua tė kap fort
t’i mbėrthej gishtrinjtė e tu
tė holluar…
Nuk kam kohė…
Kthehu…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:00 pm

25. Pėrse?

Pranvera e largėt.

Vera lakuriq pa ty,

edhe hardhia, padrejtėsisht,

u ngjit sipėr pemės…,

me ndjenjė tė gėzojė

fėmijėn tėnde.

Nė qafėn tėnde

tė puthuarat e mia

janė gurė tė ēmuar.

Pika mjalti nė faqet e tua

dhe nuk i mbajta,…
Pėrse?
Dhe unė…
“Pėrgjigje”,…
Nuk di ē’tė them!
Kapėrdij ende njė pyetje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:01 pm

26. Karakteristikė e tij e veēantė urdhėri
Hero te frikamanėt.*

U thelluan shumė tė ēarat…

Gjetėn kockė…

*

Rrethoj heshtjen time

dhe ulėrij pėr ndihmė…*Ėshtė e nevojshme tė gėrvishim ndryshkun

nga parmenda e hekurt…*Pėrsėri tokėn ta plugojmė pėr ta kthyer…

Tė marrė frymė shpirti, ore vėlla!27. * * *Rirregullime kurioze nė kujtesė jep llogari…,

edhe pretendon pafajėsi,

kėrkon njė dėnim me lehtėsira…

Mungesėn e pranon nė fjalė dhe gishtrinj.

Ekzistojnė edhe dokumentet.

Qumėshti i nėnės u piks, u bė gur…

Dhe prapa vetes e hodhe.

Lufta dhe djersa e shpirtit

me ēfarė njėsi do tė matet?

Si matet sakrifica e Nėnės?

Mbyll sytė e tua dhe tėrhiqesh…,

pa vesėn e mėngjesit

nxjerr rrudha atje tej, matanė…

Kujdesi prindėror ėshtė caktuar,

njė zakon qė nga kohėt e vjetra,

i pranueshėm

nga shumė njerėz…

Rrokjet nuk vijnė nė gojė,

dy janė gjithsej…

Megjithatė, parakalon mohimi

nė madhėshtinė e tij. Drita ėshtė me tortura.

Shpėrndarja e qelizave tė tua,

ku tė vėzhgojė pasqyra?…

Nuk do tė nxejė sy kaq tė mėdhenj gjigandė!

U frynė…

Dhe njė afishe nė shpatulla…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:01 pm

28. * * *E drejta e tė prekurit;

Pėrse?

Rri nė tė pakta…

Pėr Zotin mos ngul kėmbė…

Heshtja veshėt tė shurdhon,

gjuhėza e hekurt si e kambanės,

nanurisjet e heshtura

brenda zemrės sė saj vlojnė…

Mos tė derdhen dhe tė ngacmojnė

me pėrkėdheljet e tyre.

Ngatėrrohesh…

Ato qė thuhen dhe ato

qė nuk thuhen,

vallė nuk duhet t’i thuash?…
Edhe ti, edhe unė
tė punojmė sipas mendjes sonė
dhe tė ushqejmė kohėn…


Them se do tė duroj

edhe nė ndryshim, edhe nė kohė …
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:01 pm

29. Mendohem heshtazi

Brenda meje rrojnė

nė mėnyrė tė vėllazėruar:

Dhimbja dhe Lutja, edhe Unė…

Mendohem e heshtur

dhe luftoj deri nė agim,

gjersa dielli tė lindi,

tė shkrijė dhimbjen

dhe lulja nė Pallatet

e gdhendura tė gėzimit

tė mė drejtojė,

duke mė tėrhequr

nė njė varrosje tė drejtė,

edhe britjen

e dhimbjes sė dhimbshme.

Nė mes tė heshtjes

fajtorėt… gjysmakėt…

Frikamanėt…

tė padukshmit…

Ja gėzimi na drejton…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:02 pm

30. Gjer…,

Heshtja si njė zog i sėmurė
u folezua nė shtėpinė time,
zogj pa krahė fluturues,
nė vetmi memece.
Tė kėndoj pėr pleqėrinė,
qė pastron shpirtin,
mbas pak, para se tė venitet
nga heshtja
qė ka shijuar deri nė vjelje…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:02 pm

31. Pėrēartjet e LlulėsGur u bė zėri yt
njė breshėri e tė nxirės,
maja e mprehtė e tejskuqjes ,
“Gjuha e tė paktės, ēmenduria e befasisė”.
Njė e kaluar me vargje tė rregulluara,
tė mbuluara me aklas tė mėndafshtė
dhe e futur nė lojėn e lules “Paskali”…
Hemoragji…
Por, … ajo mbaroi me fitore…
(Qė tė sqarohemi Llula
nuk ėshtė ndonjė dhespot,
ėshtė e poezisė)…”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:02 pm

32.Poetėt dhe ato qė duhenJemi ushtarė, Eposė dhe Dhurata.

Duhet tė lartėsojmė flamurkat - pankartė,

tė luftojmė me armėt e fjalėve…,

qė tė marrim kėshtjella…

Tė nxjerrim ujė nė tokė

nga thellėsitė e saj.

Tė bluajmė tonelata kripė,

tė shijohen shpirtrat.

Ato kanė “pronė”

dashurinė e njerėzve

t’jua sjellin atyre…

Do t’ju lutem qė t’i pranojnė…

Duhet t’i pranojnė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:03 pm

33. Poezia ime, bija ime, mėma ime, motra ime

Do tė luftoj tė parėndėsishmen time,

sepse tė dua…

Nė brendėsinė time zbulova njė vend

pėr ndjenjat e mia…
Tė takova paksa si vonė,


ekzistonte nė brendėsinė time


vullkani jo energjik.


Tani,


pas tronditjes sė befasishme tė shpirtrave,


qė tė hedhėsh me forcė llavėn tėnde


nuk djeg…qetėsohesh…

34. Heroizmi i funditErdhi ora e heroizmit tonė tė fundit.

“T’i gėlltisim tė gjitha, “- thonė.

Por, tė gjitha…

Plot pamundėsitė, mohime, dhimbje.

Artrite, tradhti, mosmirėnjohje,

encefalike, tensione tė larta…

Sa dobėsohet kandili,…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:03 pm

35. I vras tė gjitha sonteI vrava mendimet e mia

qė tė mbaj trupin tim,

tė mos hidhet nė kaos.

I vrava ndjenjat e mia,

tė mos kėrkojnė puthjet e mia

nė kujtesėn time,

jetėn qė mė nevojitet,

tė mbjell trėndafila…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:03 pm

36. Njė argjend dhuratė nė portėn tėnde

U rrokullisėn lotėt e mi –
lumė i pambarimtė, kilometrim,
ku kurajua e e njeriut mbaroi
ta numėrojė.
Nuk shkuan kot,
por mos u mėrzit,
dikur do tė arrijnė,
nė kopshtin e shkrepėtirės,
ku banon ti,
qė tė mbijnė plepat e argjendė,
me argjendin e tyre
tė stolisėsh “qafėn” tėnde tė bukur
qė unė tė fala…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:04 pm

37. * *

Dikur kishim ndarė bashkė me rubinin,…

dhe blunė e qiellit…

Shumė herė u bėmė dhe tė dy nė njė strofė,

nė njė vjershė tė njė poeti tė madh.
Nėnė unė,
bijė ti,
kemi qarė
dikur bashkė…38. Festa e Motelit

Ike…

kaq nė befasi…

Nuk pagova llogarinė e motelit

duhej tė paktėn tė mė shpaguhej.

Por me se dhe si?

Ēfarė virtyti tė ka mbetur?

As fjalėt tipike tė rėndomta.

As ajo fjalė e parė,

e para qė shqiptojnė tė gjithė

edhe kur rėnkojnė…

Mjerisht!

Humba muzikalitetin e fjalėve bazė,

brenda nė nėnshtrimin tėnd mendor shumėkohėsh. Forca e rėndėsisė sė tyre u dobėsua.

Si tė veprosh me saktėsi.

I burgosur ėshtė mendimi dhe gjuha jote…
Tingujt janė tė kyēur
edhe figura jote e bukur nė mes tė ngjyrės gri…
Me sa dashuri tė kam vizituar
me art
dhe pres fjalėn tė ma thuash sot
qė ėshtė festa e Motelit,
qė ka mbetur pa paguar…
pa ndonjė tė puthur,
pa buzėqeshje dhe fjalėn e rėndomtė,
u fik nė buzėt e tua pa zė.
Si tė eci ftesa ime nė njė festė tė tillė tė veēantė? Ashtu si fjala e parė e ēdo njeriu
qė rrokėzon nė motelin e dashurisė.


V.O
Nė dhjetė tė mbrėmjes arriti postjeri…
Kaq vonė?
Le tė jetė vonė…
Mė fale fjalėn…
Nuk harrohet lehtazi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:04 pm

39. Po…Llomotisim ne poetėt

duke nxjerrė aromėn e gojės,

aromė trėndafili…*

Kemi kohė?

U nėnshkrua kontrata me Perėndinė?

*

Rrugėt e kujtesės sime

u mbushėn me sokakė…

Atje ku vete tė harroj buzėqeshjen tėnde,

takohem me …, shikimin tėnd.

40. Portretet e zezaE zezė dhe e thellė tortura,

nė tė njejtėn ngjyrė janė dhe portretet,

e zezė,

e thellė , tėrė ndryshk;

u harxhua e zeza e tėrė e paletės.

I varėn nė mur tė bardhė,

dhe kornizat dhe ndryshku

thellė tė prekura…

Si ikėn e zeza?

Edhe ndryshku?Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pikturoj nė det tė bardhė"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 6Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: