Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pikturoj nė det tė bardhė"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:04 pm

41. KėrkojKėrkoj tė gjej materiale,

tė ribėj lumturinė time…

E kėrkoj, pse ta gjej nė sy tė huaj,

nė tė qeshura tė huaja…

Tėrheq qenien time,

kaq muaj pa njė pikė lumturie.

Nė shkurrishten e jetės sime

kėrkoj ndonjė monopat pa pengesė tė gjej,

ta kaloj pa “gjatėsues”

deri nė shpirt,

tė gjej njė tjetėr lumturi…

Gjithmonė besnike

nė dhėnien pa shpėrblim.

Kėshtu siē bėja kohė mė parė,

kur mbaja nė shikimin e detit

lumturinė e ėmbėl…

Tjetėr, nėqoftėse u kthye nė mendimin:

(Mbase po, lumturia

tė shėnojė edhe mendimin).

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:05 pm

42. Ishte i bukur udhėtimi ynė…Kur tė kujtojmė udhėtimet tona tė bukura,

netet tona ngjyrė menekshe,

rrezet e para tė agimit,

bukuritė e janarit qė mbulohen

nga Hėna e ndritshme

dhe nuk do tė mėrzitemi.

Udhėtimi ynė ishte i bukur…

fluturonim tė gjithė sė toku,

pulėbardhat nė bregdet

ngjanin si dantella…

Njė sintezė e plotė me fondin e qiellit bojė blu…

Ishte njė varg,

njė vjershė, notat mbi pentagramin e jetės sonė!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:05 pm

43.***

Vargjet e mia


dhe psallmet e mia


kėrcejnė kėtė natė


prej meneksheje


ballo me farfuritjen e luleve


nėn hėnė e argjendtė.


Argjendohen nga mėrzitja


dhe zbresin Perėndinė


nė tokė,


nė Kopshtin e Meneksheve…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:06 pm
44. Si tė tė kėndoj, moj Theodhorulla?

Prapė filloi shiu…


Pėrsėri bubullimat,


marshe himnizimesh


na gjeti gjėmė


njė vetėtimė me efekt…


Ē’tmerr!


Humbas dritėn…


Zogjtė memecė


mė shikojnė me lotim…


Gjoni tėrhiqet


dhe kėndon tėrė natėn me mua.


Shpirti vajton pėr dashurinė,


qė thėrret ditė pėr ditė


nė thertore tė mendimit


Si tė kėndojė Theodhora jetėn?


Nuk e shikon poshtė


nėn shpatėn e okupimit tė hemoragjojė…


Ēfarė duhet tė bėjė qė ta shpėtoj?…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:06 pm

45. Nuk mjaftuan fjalėt,…
Nuk mjaftoi drita….


Ėshtė shumė i djegshėm Dielli,


Faqja ishte e grisur nė mes,


Dėshira e nėnės u shkrua


nė hapėsirėn e pashkruar…


Sakrifica u shua…


Apo, ndoshta…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:06 pm

46. Ndryshkėzim

U ndryshkėn thesaret e mia,

gurėt prej diamanti tė shpirtit tim,

u venitėn lulet “krina”,

u ndryshkėzuan

edhe gozhdėt nė duart e mia,

megjithatė, nga kryqi mund atė ta zbres,

nuk u interesove tė gjesh

njė darė tė ērrėnjosėsh gozhdėt…

Si tė zgjat tani duart e mia,

sarkėn tėnde tė pėrkėdhel?

Nė ēfarė grushti dysh tė mbaj jetėn

qė mė fali Perėndia,

me cilėn dorė tė ujis me ujė

pėllėmbėt e mia tė etura?

Nuk i dėgjon?

Bėrtasin tė etura,

dorėn time cimbisin

qė ujė tė pijnė.

Kėshtu ishin tė mėsuara…

unė i rrisja…

Por shikojnė gozhdėt

dhe u vjen keq.

Vetėm kėtė tė them, u vjen keq…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:06 pm

47. Mendim i kthjellėtU rrėzuam nė rrokullima.

U mbėrthyem nė gjėmbat,

tė hipim nė pllaja me lule tė verdha.

Na gjakosen duart…

Gjėmba tė poshtra…,

tė ashpra.

Ushqehemi me lule murrizi tė pluhurosura.

Flemė nė gjirin e heshtjes, por jemi dy.

Ka rėndėsi tė jesh dy…

Tė kapur fort dorė pėr dorė…

Nuk vdesim.

Njėri mban shpirtin e tjetrit.

E mban fort shtrėnguar me kujdes

qė tė mos fluturojė,

sepse ėshtė mė lehtė tė fluturojė…

Trupi ėshtė i dobėt,

kur i thahet zemra,

kur gjunjėzohet nė gjakun e tij,

kur nuk mund tė luftojė, kur ka frikė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:07 pm

48. Maja tė mprehtaGuri i thellėsisė Ti…

u zėmėrove nė rritjen e gjinisė…

*

Mbret…

“Largoje stemėn nga koka jote”…

Urrėzove.

*

Prisje tė shikoje kornizėn e qenies sime,

ja, ja po zbehet…
E riflorizova.
Shkėlqen!
Ekzistoj…
shkėlqej!
Edhe fishkėllej si zogjtė,
edhe kėndoj si bilbilat….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:07 pm

49. Ku ta them?Megjithėse mė prenė duart

dhe plagėt rrjedhin gjak.

Megjithėse mė morėn tė qeshurėn,

dhuratė e kisha tė vetes sime;

megjithėse mė morėn orėt, ditėt, netėt,

megjithėse ua kam dhėnė tė gjitha dhe i ēuan kot… Ku ta them brengėn time?

Nuk mund tė siguroj ilaēin mė tė shenjtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:08 pm

50. Njė dorėz dielliJetė…
do tė desha tė mė falje
pėr festėn e shpirtit tim,
pėr shpirtin e poetit njė dorėz “rreze dielli”,
tė mė ndriēojė qė tė mendohem…
Rreth e rrotull tė vėrtetėn tė shpėrndajė,
tė vetėtijė si ujėt e kristaltė nė lumin e poezisė, tė shkėlqejė brenda ekzistencės sime.


51.Dritė grekePo afrohet pranvera,
kodrinat do tė mbushen me lule…
Dhe pastaj do tė vijė vera,
do tė temjatisin malin:
rigoni, mendra, pelini;
do tė hapin gjirin e tyre kodrat, malet
tė lindin poetėt, Bretakėt, Pallamatė,
tė thurin himne pėr dritėn greke;
ta shpėrndajnė nė majat e bredhave


ta pėrkėdhelin dhe ta puthin Ėngjėjt.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:08 pm

52. Dashnorėt e ėndrrėsNa zuri gjumi mbi retė,

duke pritur tė hapet qielli,

Dritaret e tij tė mbyllura me ėndėrr…

Vallė ėndrra mbaroi?

Sot u pėrkula e zbathur,

po eci mbi rrugėn plot me gurė,

tė shkatėrruar tė vėshtirėsisė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:08 pm

53. Dhe tė tėra kėto “pse” dhe “si”Ēfarė dhimbje!

Ēfarė shkatėrrime!

O njerėzi e vuajtur!

U mbush vendi ynė

me kockė tė vdekurish.

Ku ėshtė dhimbja e Perėndive?

Pse na mbuluan me pluhura tė harresės?

Ku vajti princ gėzimi,

nė cilėt pallate tė largėta?

Si u zvarritėm nė vijat e vogla tė dhimbjes?

Cila rrymė nė rrjedhėn e zbritjes sė saj

zbardhėsinė do tė shpėrndajė?

Dhe tė gjitha kėto pse?

Dhe si?

Vdiq pranvera!

Ra pa shpirt nga kosori i egėr i vjeshtės…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:09 pm54. Pikėpjekja e mprehtėKaq dashuri tė etura

shtrijnė duart e tyre

nė mes tė shiut,

tė shuajnė etjen

dhe brengėn e saj.

Tė padrejtit “pse”-ja shekullore.

*
Edhe sot gėlltit
pikėpjekje e mprehtė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:09 pm

Edhe sot gėlltit


pikėpjekje e mprehtė…

Pyetje…


“Kėndoj” kėngėt e hidhura!


Duke mos pyetur,


tė gjithė pyesin vetveten…


“Ē’u bė? Si u bė? Pse u bė?


Si u bė e mundur qė tė bėhet?”


E shikoni…prezente


plagėn e plagosur


dhe pyetja juaj po vdes…


Pėrgjigja nuk dėgjohet


edhe nuk merret vesh…


Yjet mbeten nė vendin e tyre…

55. Paranteza e ėndrrėsMė dėnove me mungesėn e tyre

dhe helmin e piva me shumicė.

Por, zogjtė, mėsoje si durojnė nė dimėr.

Shqepa atė qė kam pleksur

me perin e hidhėrimit

dhe stisa njė vjershė

me lapsin e gazmendit.
Mbajta vetėm parantezėn e ėndrrės,
ta hap herė pas herė,
ja mė kujtohet…
Ēfarė ėndėrr ishte ajo?
Dhe ēfarė magji!
Ēfarė zogj tė Parajsės fluturuan
nė mes tė zemrės!
Zėra…
Kėngė e yjeve tė njė nate tė shenjtė…
O Perėndesha ime!
(O Zoti im!)
Pse mbaruan kaq nė mėnyrė tė prerė
tė gjitha kėto?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:09 pm

56. Zjarr

Ekuilibrohesh nė brendėsinė time
me syrin e fshehtė tė shpirtit tim tė pastėr.
Ēfarė ekuilibri!
Ngrohje me ėmbėlsi ēdo kėnd…
Dhe mėsoje hidhėrimin e shkatėrrimit
dhe shkatėrrimin e hidhėrimit.
E shikon…
Ti e di dhe tė dyja.
E di mirė dritėn,
siē di dhe errėsirėn.
Tė kėrkova tėrė dritėn tėnde
tė mė tregosh dhe e bėre.
E tregove plotėsisht…
Por…ja e tepėrove…,
mė fale kaq rreze drite…,
harxhove pa kriter
dhe unė me lotėt si lumė
tėrė freskinė e shpirtit tim
dhe mbete vetėm zjarr.
Ekuilibri zjarr - freski u lėkund thellė…
edhe mė dogje…
Mė dogje, o zjarr,
thua deshe tė mė fitoje…
Bėn pėr mua diēka tani…
Vendosmė brenda nė vetminė tėnde.
Nuk shikon, zbulon rreth e rrotull meje,
dhimbje vazhdon… ;
kanė ikur lėngje nga shpirti.
Dėrgomė dy nga lotėt e saj,
vesė mes vetmisė sime tė tmerrshme…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:10 pm

57. Dielli imRri sonte nė tokė,

mos ik.

Gėlltite nxehjen.

Zhduke tėrė armiqėsinė.

Trego madhėshtinė tėnde

qė tė pastrohen tė gjitha

nė pėrkėdheljen tėnde,

tė thahen lumenjtė e mėrzitjes.

Tė marrin zjarr shkrepat…

Mjerė…

Vajti deri nė mbytje urrejtja.

Kryengritėsit vrapojnė si zvarranikėt gjigandė.

Falju atyre dritėn tėnde tė artė.

Tė gjithė zbulimet…

Nxirre nė pah tė vėrtetėn…

E kėrkoj, nxirre nė shesh…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:10 pm

58. Pyetja
“Kėndoj” kėngėt e hidhura!
Duke mos pyetur,
tė gjithė pyesin vetveten…
“Ē’u bė?
Si u bė?
Pse u bė?
Si u bė e mundur qė tė bėhet?”
E shikoni…
prezente plagėn e plagosur
dhe pyetja juaj po vdes…
Pėrgjigja nuk dėgjohet
edhe nuk merret vesh…
Yjet mbeten nė vendin e tyre…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:10 pm

59. Mendohem nė prag agimiNatė…

Ora qė bėhet natė

dhe frymėmarrja e luleve

pėshpėrisin pėrralla nė veshėt e fėmijėve,

nė kohėn qė Hėna hap veshėt

dhe dėgjon sipėr tyre

duke ulur kokėn e artė…

Nė kėtė ēast mė vjen tė kėndoj.

Tė mbush botėn me kėngė dhe me lot.

Tė arrijmė deri te jastėku i tyre,

Notat tė derdhen nė dhomėzat e tyre

dhe tė pleksen me ėndrrat e tyre,

tė pleksen me erėn e artė tė gojės,

tė ndiejnė prehjen nga shpirti im,

nėnėn e lotėve tė mi,

harmoninė e vargjeve tė mia…

Shpirtin tim, qė dridhet nga ritmi i kėngės

qė shpėrthen nga forca e fjalėve…

Tė fjalėve tė mia!

Bombave tė mia!

Armėt e mia qė nuk prodhohen me dorė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:11 pm

60. Pesė dashuritė e mia…

Pesė pagjumėsitė e mia,
brenda njė nate,
sipėr nė manastirin e Shėn Ilisė.
Fėmijėt e mi… pesė…,
ju me baballarėt tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:11 pm

61. Bravo ti!Bravo, ti mė kundėrshtove

nė bėrjen e kėsaj pune

dhe nuk u gjunjėzove…

U trėmbe mos plagosesh?

A mos trupi yt (dhe ti)

do tė mbetej i papėrkulur

nga dhimbja.

Tė vėshtrova nė kohė.

U trėmba pėr njė moment,

mos t’i pėrkuleshe.

Dhe tė gjitha

do tė mbaronin pėrgjithmonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:11 pm

62. I falėnderojMė parė mė kishin zili,…

mė mirė qė mė kishin zili.

Mandej… unė u lutesha…
Tė shohin, tė ndiejnė dhimbjen,
dhimbjen e sė vėrtetės.
Ishte e nevojshme njė ndjeshmėri
nga njė prekje ndryshe qė tė shpėtoj.


Lumturisht qė e kisha kėtė ndjeshmėri… Faleminderit stėrgjyshėrve tė mi

pėr trashėgiminė!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:12 pm

63. Shihmėni…

U mbusha me shenja,
kudo shenja pa shpirt,
tregojnė qenien time
ose barbarizmin e mosnjohjes?
*Edhe ngelėn tė tėra prapa…
gėzimi….
Tė lėkundet nė erė,
ngatėrrova kėmbėt nė hidhėrimin…
Ja… copėtohet,
duke bėrė harresėn nė tė kėrcyer.
Nuk ekziston.
Humbi drita e pastėr e ditės…
*
Kujtimet hi bojė violete!
Tregojnė qenien e zjarrit tė dikurshėm…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:12 pm

64.
Pėr kthimin e atij
qė nuk i jepet e drejta
lulėzuan shtizat si portokallet…
u ngarkuan me lule!
Tė tradhėtuarit revoltohen…
Buzėqeshje dhe lutje,
fluturon shpresa.
Fitorja ėshtė larg
e mbuluar me erė dhe pluhur…
Ecin me armėt e tyre tė bėra me dorė,
nė kundėrshtim me ndjenjėn e vetvetes,
nė kryeneēėsi qė nuk vlerėson.
I tregon rrugėn njė ylli,
ylli i poezisė.
Nxjerrin gjoksin e tyre.
Shigjetat e ligjshmėrisė shtrėmbėrohen.
Pėrqafojnė fitoren,
shpėrndajnė pluhurin.
Dėgjohet fishkėllima e trenit…
I qetė treni i liruar…
Po kthehen ata
qė s’u kanė dhėnė tė drejtėn…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:12 pm65. *

Nė njė monopat tė zbrazėt, i humbur

brenda vetvetes tėnde po vesh ende

stoli -uniformė tė Perandorit

dhe frikacakėt tė ndjekin tė menduar

edhe ata bosh janė, mes harresės pėrqafuar…

*

Pagova “mėsim” dhe “fat”.

Mbaruan tė gjitha…

Gjer kėtu…

Tjetėr gjė nuk dua tė kujtohem…

Tė gjithė u ndryshuan.

Mėsova tė neveris,

tė neveris dinakėt, hundpėrpjetėt,

burracakėt, tė pangopurit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:13 pm

66. Njė kėrkesė e drejtėUlėras nga dhimbja!

Keni frikė tė mė prekni…

Shikoni plagėt dhe frikėsoheni.

Njė lypėsi u kėrkova heshtazi,

njė kėrkesė e drejtė….

Dua tė kapėrcej kėtė mur,
tė takoj ata qė humbėn para meje.
Vetė jetėn time
qė sapo kisha zbuluar
dhe u humb prapa murit.
Mur dhe moskokėēarėsi e ashpėr,
as edhe njė gotė mirėsi mbi tavolinė.
Ku ėshtė frymėmarrja jote, o botė,
tė hedh gur nė mur?
Tė kėrkoj, o botė, tė kėrkoj heshtazi…
Njė lypėsi… Njė kėrkesė e drejtė.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pikturoj nė det tė bardhė"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: