Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 10:56 pm

“MĖSHTEKNA E BARDHĖ”

NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH

POEMTH

NGA KRISTAQ F. SHABANI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 10:57 pm

A.

“Ta lumsha atė sy,
oj Burrnesha ime
dhe E ATYRE,
Gjysmėn e syrit
me gjithė Syrin!...”
Sytė e vėnė si binokla
bien nga njerkėza,
krisin si qelq konkav.
“Ta puthsha atė dorė
tek prek prushin e nxehtė
dhe kthehet nė refren...”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 10:58 pm

B.
“Ėshtė njė mėshteknė diku.
Gjysmėn e trupit
ia ka ndarė mė dysh
Vilari i Verdhė,
por gjysma e mėshteknės
ka dygjysmėbijėza...
Limfa e tyre si gjak
lėviz nėpėr trupin njė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 10:59 pm

C.
Pėrshpėritėn se e priste tharja;
Ngritėn kujėn se kanibalėt
ishin mprehur tė thithnin
LIMFĖN- GJAK;
Legjendat
dridhnin belin hollak;
Thashethemnuan “keqgojėsitė”…
dhe pėr inat tė tyre TĖ KATRA
jepnin dhe merrnin
me trungun amė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:00 pm

Ē.
Erdhėn katilėt
dhe u prenė dorėn,
pėr tė marrė unazat,
erdhėn
dhe u copėtuan
leskonjave veshėt,
pėr tė pronėsuar vathėt,
u prenė gurmazėt
pėr t’u antiligjuar
stolitė shtojzovalleve...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:00 pm

D.
Erdhėn beftas,
bajonetat e shkaut mijėvjeēar
shpuan barqet e nėnave
"fara e keqe” tė zhdukej,..
sipas tyre ,
makutėria u bridhte e trullosur
nė njė qiell tė tymtė …
jargavites...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:00 pm

DH.
Erdhėn nepėrkat...
Harresa tė mbillte
Lulet e “MOSHARRESĖS”...
Por, ēuditėrisht
duart rimerrnin unazat,
Veshėt vathėt e florinjtė,
Gurmazet
u kthenin qafave tė nimfave
stolitė!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:02 pm


E.
Nėnat lindnin fėmijėt
nė bjeshkė midis boronicave*...
dhe 7 e 70
nisnin
tė kėngėronin trimėrisht
dhe kulla t’ia pėrcillte kullės
Kėngėn ‘Majė Krahu"…
Nė tokėn e Arbėrit lindnin ēuditė ,
KRYETRIMĖRITĖ…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:11 pm

Ė.
Zajet e lumenjve
buronin nėn mėshteknė.
Fijet e barit krenoheshin...
Drinėt, Valbona , Semi e tė tjerė
lumonin trimėrsht,
KRYEMALET LIGJERONIN
LEGJENDAT
Njerėzit e “tė ardhurit”
i faleshin mizės sė kalit!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:13 pm

F.
*
Kullat merreshin vesh
me kodin e tyre
me Mėshteknėn,...
Nė burimin, poshtė saj,
vranė njėzetė vitet e Zojės*,
e ndaj Nuni e pagėzoi kronin
me tė njėjtin emėr,...
sot nė fushėn e Mejdanit,
te Kodra e Ukut,
lartėsohet shtati i Zojės...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:16 pm

G.
Vinin dhe iknin ata
tė trembur,
deri nė kufijtė
e Maksimumit,...
luftonin dhe gurėt …

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:17 pm

GJ.
Nė kurmet e tyre
frika
regjistronte
elementė fatalė.

H.
Temperaturat
ziheshin
si dy grinjare,...

I.*
Mė i Mėnēuri i shkaut
trumbetonte:
“O i madhi i Krajlve*,
dėmi na vjen
nga njė Pemė e Madhe
me trung tė fuqishėm,
ēuditėrisht,
ka zgjerim mė tė madh
se shumė “aizbergė”,
kurorė gjigande ,
tė papėrmbajtshme
e ndriēon pėrveē Diellit
qė duket
edhe njė diell tjetėr;
pėrveē Hėnės qė njohim
dhe njė Hėnė tjetėr,
pėrveē Yjeve ndriēues tė hapėsirės
edhe disa tė tjerė,
tė padukshėm
nga syri i ”verbėr”
pėrveē...

J.
Pema
ka rrėnjė tė jashtėzakonshme
futur nė nėntokė ,
dhe deri ku ato shtrihen
ka vetėm njė profil,...
(te trimte)...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:18 pm

K.

*
Krajli e ndėrpreu Profetin
nė zemėrim tė madh klithmoi:
“ Ku ėshtė ajo Pemė e mallkuar,
t’i pres trungun qė sot?!”

L
Profeti iu pėrgjigj qetėsisht :
“Ajo pemė nuk pritet,…
ka trungun nė katėr shtete...
E pret , prape mbetet!"


LL.
“Mos u ēmende, Profet,
ku ka trungje tė tilla?!”
Qenia e Krajlit lebetitej
ne nje pranverė tė dimėruar…

M.
Njė qeshje qesendisėse shpėrtheu:
“U marrua Profeti,
u marrua Profeti...
Koka t’i pritet para Pemės!”
“Krajl , dhe po tė mė pritet koka
ajo pėrsėri mė ngjallet… dije ,
kėshtu ndodh me Alitė dhe Profetėt…”


N.*
Por, s’ishte e thėnė,
zėmėrimit i vuri stėrkėmbth logjika!


NJ.

Tundohej pyetja :
“Kush e dinte Pemėn “fantazmė”,
pėrveē atij, Profetit?!...”
“E keqja e madhe qenka
se po preve pjesėn e trungut
nga ana qė e kemi pronė,
vetėm pas pak orėsh
prapė do tė jetė rritur”.

O.
“Kjo qenka pemė kuēedėr
me katėr kokė,
po i preve njėrėn
prapė ringjallet...
Kjo s’qenka pemė,
por pemė e Djalltė!...
Kjo qenka
Pemė e ēmendur Njerėzore
Zoti e mallkoftė,
t’ia thajė rrėnjėt!...”

P.
*
Krajli nxihej
nė fytyrėn nxirake,
brenda tij vullkane,
veē nxirrnin llavė...
“Si mund tė mposhtte
Mėshteknėn e Bardhė?!...”

Q.

“Profet, mė thuaj
ku ėshtė kjo Pemė,
tė nis sejmenėt
pėr ta prerė...”.

R.

Profeti s’u nxitua...
U mendua pakėz,
pastaj hodhi sytė
mbi hartė,...
Njė shenjė vendosi
nė njė Majė.

RR.

Mėshtekna,
papritmas,
te Shenja Profetike
u lartėsua
mbi hartėn e Murin
e ndriēuar...
duke rrezatuar...
si diamant tej floririt ...

S.
As nė skenat
mė tė bukura,
s’kishte ndodhur
tė shfaqej sakaq njė Aktore...
emri i saj ”drastik”
ARBĖRORE...

SH.
Me ndriēim syri
hapi frazen diellore:


“E dėgjova bisedėn tuaj
fshehur te harta,
ndaj papritur vetė u shfaqa,...
Tė pres te Vendi i Lindjes,
kur tė duash;
tė pres plot gjethe,
paēka se po afron vjeshta,...
Gjethet e mia
s’janė kurrė tė verdha!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   Fri Aug 31, 2012 11:21 pm

T.
*
Tė pres,
siē tė kam pritur nė vite,
shekuj,
paēka se ty pak jetė,
o Krajl i prapė,
tė ka mbetur !”

Tragjedinė tėnde,
As dheu yt ,
s’ka pėr ta tretur!

TH.

Krajli
s’po besonte te sytė:
Sa fliste pema
shfaqej njė Shqiponjė,...
PEMĖSHQIPONJĖ...

U.
“Ēfarė lidhje tė kishte
kjo pemė me kėtė simbol?”

*
U mat tė fliste,
por s’mundi.
Fjala i mbeti te “kombi” ...
Pema nga Harta
sakaq humbi.
Dhe xhindosja
i erdhi nė ēast:
“Profet,
mos po luan
me Pemėn e lartė?...
Mos po mė sjell
nė Hartė
Magjinė,
frikė e madhe
tė mė kapi,
dhe i tulatur
tė mbetem nė brinjė?!...
Ē‘lidhje ka kjo Mėshteknė
me Shqipėria E Re Lajmenė ?
Shqiponja
kufijtė e saj tė hapė?

Vaftė nė djallė,
kjo djallėsirė,
herė humbet
e herė ngrihet
si selvinė,
lartėsirė!”

V.
Dhe ndodhi,
si nė ēuditė rruzullore ,
Mbikonfigurimi
u kontua real.
Buzėqeshte
MĖSHTEKNA E BARDHĖ,
bashkonte rrėnjėzimet
e mėnjanuara...
degėt e prera
riformoheshin
e gjallonin
dhe lėshonin tinguj
nė 36 trajta ...

X.
S’kishte ndodhur
as nė legjenda,
Bijėza gjente
nėnėn e saj.
Shqiponjėzat e vogla
tė ndara
Vrullonim
te trungu amė...
Mbushej me degėt ,
dikur tė prera,
nga konferenca lordėsh
Dhe etje shkau...

XH.

Mbi hartėn e Krajlit
u ngrit
Mėshtekna natyrale,
Trungu i saj u shtri
nėpėr ėndrra....
hapėsiroi
nė trajtė tė ngurtė
u kthyen copat e mbetura ...

Y.
Kishte ndodhur mrekullia ...

Z.
Fanitej me kurmin e saj tė plotė
ARBĖRIA...
Shitėsit e paligjshėm
dhe tregtarėt polikurvistė
gremiseshin nė humnerė:
“Me emėr” tė vdekurit e hirėzuar,
Tė gjallė te GJALLĖT …e meitėzuar
nga gjyqi i Mėshteknės sė Bardhė …

ZH.
Nė kėtė pėrpjekjadė,
Plejada lartėsohej
dhe shfaqej e gjallė …
16 MILIONĖ SHQIPONJA
NĖ FLUTURIM TĖ TEJ ĖMBĖL... SHQIOUES !
Ē‘HAPĖSIRĖ E BARDHĖ !

Gjirokaster, Albania , gusht 2012
E pėrpunuar sipas njė skicimi te “VIRTYTI I GĖNJYER” botuar ne vitin 2003
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: “MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
“MĖSHTEKNA E BARDHĖ” NĖ ALFABET SHKRONJASH A-ZH poemth
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: