Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pikturoj nė det tė bardhė"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:13 pm

67. Aroma e rrushit

Zemra u mbulua
me urthin e vetmisė…
Edhe nuhatja jote pa aromėn e rrushit,
qė u pleks me kangjellat
tė tė vėzhgojė nga porta e bardhė
e hapur mbi tryezėn e vogėl
nė kornizėn e kristaltė.
Dil nė ballkon…
merr erėn e rrushit…
Jepi jetė nė bebezėn e syrit
tė kornizės sė saj tė kristaltė.
E jona u tha,
nė mes tė vetmisė, kthehu…
Dil nga harresa,
jep aromėn jashtė rrushit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:13 pm

68.

U mermerosa nė vetminė time,

kam frikė nė shkretėtirėn e hidhur tė mureve.

Kulloj dritėn time,

duke shikuar fotografitė tuaja djallėzore.

Mbijnė vjershat brenda meje,

njė mijė vjersha…

* * *Ja pra pėrsėri dėshpėrimi…
nuk zė vend edhe nė vjershat…
Pėrpiqem tė shpėtoj kalimin tuaj nga jeta ime.
Tė shpėtoj figurat tuaja nga harresa…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:14 pm

69. Do tė rijetoj

Tani e kam tė qartė…

Ndihmė nga asgjėkundi.

Fortesat e mia do tė rindėrtoj

sipėr mbi gėrmadha,

kėtij tėrmeti tė tmerrshėm do t’i rijetoj…

Duke qėndruar mė kėmbė…

Mos u ēuditni.

Njė shtyllė mė mbėshtet

gjer nė thellėsitė e kėsaj toke.

Besimi mė kurajon….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:14 pm

70. Natė pėr vjershė

Yjet e mia lart, shpirt dhe bukuri,
ėndėrrime natėsore
dhe muzika mė e butė se loti…
Shkruhen vjershat…
Natė pėr vjershat!
Mban erė dhe lulja e natės.
Dhe njė kalimtar i mesnatės i keqkuptuar…
Pse humbi anija?
Ēastet e ngrohta ende humbėn…
Ka turp pėr veten e tij… qė e bėnė leckė…
Natėn pa yje ecėn, nuk shikon yje tė argjenda… Vetėm copėza prej akulli mban fort mbi zemėr.
Sa fort e pėrqafojnė dhimbjet,
brenda tij diēka vdiq…
Ndoshta, zambakėt
qė mbante nė dorė apo kėnga e tij e flakėt…
Ndoshta, botėt e tij tė vjetra…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:14 pm

71.Tė tmerrshme,

tė pabesueshme,

tė pashpjegueshme.

Logjika ėshtė e varfėr

tė rrėmbejė forcėn e panjohur qė na shtypi…

Nuk gjej fjalė njerėzore tė shprehem…

Kam tė tmerrshmen, tė pabesueshmen,

tė pashpjegueshmen pėr mundėsitė tona njerėzore (Pėr atė qė mundem si njeri).
U gjunjėzuan fytyrat tona.
Hekur me zjarr nė mes tė zemrės,
shkrinė nė pjesėt tona tė trupit.
Nuk gjen fjalė as poeti
tė pėrshkruajė dhimbjen tonė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:15 pm

72. Duhet tė rroj

Rreth e qark gjėmojnė


copėra tė Diellit tė copėtuar…


Ulėrima… Zėra…


Ndiqem e frikėsuar nga Parajsa…


Gjykohem…


Nuk mė lejohet


tė kundėrpėrgjigjem.


Burgosem…


Ekzekutohem…, por nuk vdes…


Vij rreth e rrotull


me thikėzėn tė mbėrthyer nė gjoks…


Ulėrij dhe jetoj.


Kam dhimbje… Jetoj…


Duhet tė jetoj,


gjersa rrushi tė marri


ngjyrė tė artė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:15 pm

73.

Kam frikė se mos mė ikje dhe urreja trenat.

Kisha frikė mos ēastet tona

tė na i shkelnin pėr shesh egėrsirat gjigande

dhe kisha urrejtje pėr gjigandėt e egėr.

Kisha frikė mos mė ndėrprisnin vallen,

dhe tė vazhdosh pa shaminė time.

E, ēfarė qė frikėsohesha?

Hape rrugėn,

dy kaluan dhe ende udhėton… e fjetur!

Tė mori gjumi brenda nė tren…

Kisha frikė…

Ende udhėton me qepallat e bashkuara

dhe mohon me kėmbėngulje tė hapėsh sytė e tu

dhe tė shikosh botėn ti mė thellė nė mes tė kockave. Ngjyra e syve tė mi lyer me ngjyrė mavi.

U hape,

dy kaluan…

Edhe dy vera…
U raskapita…
humbas nė mes tė kujtimeve tė mia
dhe kėrkoj,
zėra dhe fiksim ēasti,
qumėshtin e mėmės tėnde
dashuri - pika mjalti,
trupėza tė skuqura…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:16 pm

74. Shkrim i ashpėr

U dashurova sa munda…
mė keni harruar.
Mbeturina e mėrzitur e harresės u mbiu…
dhe u bė njė lule ngjyrė violete e tejdukshme…
Nuk u bėra ndonjė tė keqe veprave tė mia…

U lindėt nga drita ime…
Udhėtuat gjatė nė kraharorin tim - det,
Por, ju mė keni pėrgatitur,
Njė koronė tė padurueshme
me gurė tė zinj, tė ashpėr
tė ngritura me ēengel vinēi,
qė mė gjakosin.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:16 pm

75. Njė ditė e diel e qershoritSot ėshtė ditė e diel, festė!
Zhytem pėrsėri nė vetminė e pėrdheseve…
rimbledh nė mendjen time ngjyrat
me tė gjitha hollėsitė edhe mendohem…
Hipi nė kalin tim me bojė ngjyrė qielli
dhe dyluftoj me shkatėrrimin.
Fillon qė tė derdhet vesė drite
vaditet shpirti im i plasur…
Zbritet…
Tė ēarat e shpirtit tė tij mbushen me lule tė bardha… Celulat lidhin duart e tyre
dhe bėhen vargmale nga lulet prej diamanti.
Godet dhimbja me thikėn prej ēeliku,
e shtrėmbėrojnė diamantet.
Kaq rezistencė…
Edhe unė hipur pėrsėprapthi
tek kali bojė qielli
dhe galopojmė nė mes tė rrugėve tona tė bardha duke shpėrndarė diftongje, fjalė me dritė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:16 pm

76. Fjala dyrrokėshe nė buzėt e tua vritet…
Qėllon nga pėrballė
mprehtėsia e varfėr.
*
Prindėr dhe pasardhės
me lapsa dhe zjarre
skaliten.
*
“Tė kontrollon gjakun e mashkullit,
manovra. “
&
“Kujtesat e mira regjistrohen,
kufizon mohimi.”
*
“Forma e re e familjes.
Ēfarė tė bėjmė?
Melodi tė reja
do tė vinė rreth e rrotull…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:17 pm

77.

Rregulloje paqendrueshmėrinė tėnde cinike

dhe shikoje vetminė time.
Mendo thellė nė erėn
dhe zgjidh kombet
qė lidhe kaq fort…


Pse?

Pas pamundėsisė tė gradės mė tė ulėt,

tė frikės,

tė pabarazisė,

tė moskokėēarjes: IKJA.

*

Dhėnia e pėrgjigjes menjėherė

ēmenduria shprehet e menjėhershme

dhe gjykatėsin mashtrove…

Pa shih. se do tė tė nxjerrė tė pafajshėm…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:17 pm

78.

Atė natė tė dhjetorit

u mbush dhoma ime

nga ashkėlat e dėshpėrimit.

U pėrkula dhe i mblodha,

i bėra shkarpa zjarri pėr vjershėn…

* * *Qė atėhere luftoj poshtėrsinė
dhe mbjell grurė tė artė
nė pllajat e zbukuruara
tė Shėn Dhimitrit…


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:18 pm

Nga libri

1. “Paqe kam frikė”Pėrkthyer e shqipėrur: Kosta Gaxhoni,

Kristaq F. ShabaniPaqe kam frikėPaqe e dashur, kam frikė,

dėgjoj jashtė ulėrimat e ujqėrve.

Shikoj nga dritarja ime Historinė

qė luan rreth zjarrit dhe hekurit…

Paqe, frikohem

U zbehėn dritat,

nuk e shikoj tė nesėrmen.

Shumė e padukshme.

Frikohem tė qaj.

Ulu, e mira jonw. Paqe, nė tokė.

Mos tė pushojnė tė tėra?

Kam frikė heshtjen vdekėsore.

Paqe, bijė e Triumfit,

arrije…

Shpėtoje tė djeshmen,

ndriēoje tė Nesėrmen.

Motrėn tėnde, Dashurinė,

lute.

Vraponi, arriteni.

Dridhen fėmijėt dhe zogjtė

gjithēka nė planet dridhet,

dhe frikohet,… Vraponi.

Tė gjithė fėmijėt e Botės

duhet tė rrojnė,

si zambakė tė vegjėl

tė lulėzojnė.

Duhet dhe bajamet

mot tė riformojnė frutin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:18 pm

Poetėt

Hajk

Udhėtarėt e qiellit-

Ėngjėj me njė krah.

Ngjitemi.Me dritė dhe fjalė,

Dėshmitar tė pėrjetshėm,

Dashurinė e qendisim.Mendime natėsore

e humbėn rrotullin e tyre

Lot u bėnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:18 pm

Me zjarrinGuximin tėnd kufijve tė ēmendurisė

e ke vendosur pa menduar,

tė shkatėrrosh “statujat” me “zjarr”…

Njė vepėr tė pavlefshme bėre.

Nuk arrita tė fsheh statujat,

tė paktėn atė tė “nėnės”.E ke shkatėrruar me turpėsi me zjarr.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:19 pm

Dhjetor 2001, (gjendje luftarake)Ėndrrat tona

si ato tė veriut tė fortė

nė hapėsirėn qiellore

erėzohen…Duke i ējerrė nė thellėsi

tė horizontit, copėtohen,

copa zhelesh bien nė tokė.

Por, e kisha ėndėrruar

diēka ndryshe kėtė tokė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:19 pm

Shpresė dhe gėzim

*

“Pėrmbytėsit” tė akrepizuar

nė anėn e heshtjes

Presin.

*

Tė pashpresuarit luten,

duke ngritur zėrat e tyre

pėr njė ndihmė njerėzore.

*

Drita e gjysmėhėnės,

mu nė mes tė detit,

shpresėn e zgjon.Shpresė perėndie,

copa tė qendisuara me art

tė pėrmbytyrit i pėrmbledh.Nė krahėt e vesės,

gėzimi po afron,

duke mbartur kėngėt.Kambanat tingėllojnė

tek tė pėrmbyturit

I dhurojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:19 pm

* Rrėnimi i tretėKėngėrohetRrėnime

Nė njė ndjeshmėri tė veēantė

me simbolizma dhe gjėra tė tepėrta

(qė mbase do t’i keqkuptoni)

i realizova tre rrėnime nė ekstazė.

Njė provė reale…

U nevojit njė forcė hiperbolike.

Pėr kėtė

e jetova Dashurinė, Dhimbjen, Marrėzinė,

vesha dhe zhvesha njė statujė;

e vesha me xhaketė tė bardhė

dhe kapele tė bardhė.

I fola pėr tė gjitha dėshirat e mia,

bashkova me kurorė lulesh

Dashurinė dhe Poezinė

me fjalėt e mia dhe tė gjithė, o miqtė e mi,

mė mėsuan
edhe himnizova kėtė bashkim
me mjetet e mia poetike
mė sė fundi…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:20 pm

Tė gjithė kanė etjeOqean i ēuditshėm

mbushur me lumenj,

kėnaqėsi mendore…

Futem tek ai

dhe e lirė banjosem.

Dehem..

Kėndoj…

Ndėrroj pamjen.

Bėhem lodėr

Bėhem pikturė,

Bėhem buzėqeshje,

Bėhem grua.

Mė dėshirojnė yjet,…

nė oqean po futem

dhe mė puthin.

Kėrkojnė zemrėn time

nė mėnyrė zyrtare.

Them….

Dhe flej bashkė me ta.

Shikoj Parajsėn.

Natė ėshtė.

Tė gjithė kanė etje dhe presin.

Si?

Zėra mbrėmjeje, ftesa, figura,

u mbush dhoma me portrete,

kėrkojnė me shpejtėsi gjallėrimin,

Dashuria nė lulim.

Kurorat pėr bashkimin e mbajnė

dhe ti nuk zgjat duart.

Po ēfarė them?

Statujė je, idol.

Si tė hapėsh dritaret,

tė shikosh hėnėn e plotė,

nė plotformimin e saj si ti tė ushqesh,

t’i vaditėsh natėn me dashurinė.

Si?

Lotėt si pėrmbytje nė gjunjėt tuaj,…

po ato nuk prishen.

Si?...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:20 pmU ngatėrrovaFrymėmarrje do tė bėhem

i njė trandafili tė vdekur

E fortė pėr ndonjė vend tjetėr,

nė njė thellėsi tjetėr tė oqeanit…

Sytė e mi t’i pagėzoj

tė flejnė nė njė det tjetėr,

nė ēfarė ngjyrė mėndafshi.
Kujdes, ah, kujdes…
Nė njė oqean tjetėr,
nektar do tė pi.
Mos vallė duhet tė futem
thellė nė tokė,
tė mos rishikoj ngjyrė deti
ose mos vallė duhet tė bėhem erė,
nė dallgėt e tua qė shuhen duke u dridhur.
Mos vallė duhet tė bėhem varg


nė kėngėzėn e njė poeti,

tė pikojė lot, oqean.

Mos vallė edhe “kripėzimi” nė eter do tė ēajroset.

U ngatėrrova…

Ē‘do tė them?

Ēdo tė bėhem , o oqean?

Ishe njė farė shkak qė tė ekzistoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:20 pm

Kohė tė pambushuraFjalė tė mbėshtjella

me penj tė kuq kanavacė

tė kėngės sime

( I gozhdova dhe iki

pėr varrimin e ėndrrės sime).

Kohėt e mia e kanė shpėrndarė

nė Egjeun tim tė dashur.

Tani shkuma dhe dallgėzimet,

freskia, ngjyra, ritmi ndryshojnė,

janė pjesė tė shpirtit tim

qė janė shpėrndarė bashkė me tė.

Tema ėshtė e thellė e pashpjegueshme, tragjike,

mbyllin histori dhe mbeten bosh.

Ku vajti kaq dashuri?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:21 pm

Joshja e manaferrės sė egėr* * *

U pėrhapa nė det

dhe jetova

nė filozofi tė ėndrrės

dhe u zileps

filozofia

e konkretes,…

Gjithmonė

e paplota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:21 pm

Pas krimit nė parkIshte mesnatė

qė kam vjedhur aromėn e luleve

dhe erdha tė tė deh,

mėrmėritja e detit,

ledhatimi nė veshin tėnd,

smerald i kaltėr i oqeanit,

sytė e tu tė stolis,

tė ringjall, o statujė;

Ēudia e parkut tim

me kėmbim

njė tronditje te gjaku im

qė koha e akullzon,

me njė tė shikuar tėnd tė fortė

vdekjen tė vrasė,

njė hap twndin drejt meje,

njė “frymė “tėnde e ledhatuar

e gjakut tėnd tė pulsuar.Por, me qė nuk je gjallė….,

ē’pres?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:21 pm

* * *

Llulla,

Tė mendosh pėr statujėn e copėtuar

nuk vlen.

Pa dobi qan

dhe po shkrin me ngadalė

mbi gjoksin e njė ideje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:22 pm

* * * Joshja e manaferrės sė egėr

fragment

...Dashuri,

po vjen herė pas herė e pasur

me dhurata ngarkuar,

herė e herė me duar bosh.

Veē lėshon njė zhurmė tė mendjes

duke ngacmuar tė fantazohet

prekje Perėndore tė Shenjta dhe shekullore.Dashuri,

tė kanė himnizuar mijėra poetė

dhe mbushėn faqe tė panumėrta tė lezetshme.

Anijet me vela u mbushėn

dhe udhėtojnė nė dete dhe oqeane,“Kam dėshirė dashurie”

tek ujėrat e tyre tė kaltėrta.

Plot me dashuri , pėrmbysin,

dhe vdekjen e mbytin…Dashuri,

fol tek poetėt portrete,

“mbėshtetu” tek ato

tė tė shijojnė tek njė vend ėndėrr.
Dritat e tua ngjyrw detare ndizi,
qė tė tė gjejnė,
Dashuri…
Dashuria mbahet pėr njė kohė tė gjatė,
sjell shumė gjėra tė mira, bėn bamirėsi.
Dashuria nuk urren.
Dashuria nuk arroganton
Dashuria nuk krenarohet,
nuk paraqitet e keqe
nuk kėrkon ato qė do,
nuk inatoset.
Nuk mendon tė keqen,
nuk gėzohet nė padrejtėsi,
po pėrgėzon tė vėrtetėn.
Gjithmonė pranon,
gjithmonė beson,
gjithmonė duron.
Dashuria kurrė nuk bie

Besim, Shpresė, Dashuri
Nga mė tė mėdhatė e kėtyre ėshtė Dashuria.
(Shėn Pavllo)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pikturoj nė det tė bardhė"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: