Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Pikturoj nė det tė bardhė"

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:40 pm

Nga vwllimi “Mendime tė vogla” (anglisht- greqisht). Pėrkthyer nė anglisht nga Vasiliki Kalahani

*

Lakuriq Bota dhe ti pėrpiqesh

t’i veshėsh diellin tėnd!*

Dhe ndriēoj dhe qesh!

Fluturoj lart

nė lartėsi nė plot dritė.

*

Jeta ime shkruheshe me dritė.

E kanė parė nė pėrmbysje

nė pasditet e jaseminėve.*

Me dhimbje u pasurova,

me lot dhe me tė qara.

*

Nė lartėsitė e ēasteve…

Shikoje fatin ballė pėr ballė.

Mundohu tė fitosh tė pėrkryerėn.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:40 pm

Nga vėllimi poetik “Krim nė park”

Idoli im

(Nga libri i parė i trilogjisė erotike “Nė ngacmimin e lulėkuqes”)Njė statujė ngrita

nė kopshtin tim me lulet.

Pastaj mora ngjyra nga paleta

dhe “shtypa” nė kavaletėn time nė art.

Shekullori im!

Ēfarė ngjyra!

Blu e hollė, e bardhė, pak korale

edhe pak kadaif gjysmėpjekur.

Fjalėn time penelė e bėra

qė ta pikturoj.

E gėzova…

E putha

dhe “Stop” kėtu...

vargu im fillon tė plagoset.Realiteti im i varfėr

nuk e mban njė bukuri aq tė tillė.

Kam zili Diellin qė do tė tw ngrohė

dhe shiun qė do tė tė laj,

edhe erėn qė do tė tė kėndojė

dhe hėnėn qė do tė tė erotizojė me ty,

akoma, akoma dhe KELENONĖ,

siē zbret

nga yllėzat nė flokėt e tua,

tė luaj mė njė mėnyrė fėminore.

Kam zili… kam shumė zili.

Me sa dėshirė, idhulli im, tė pikturova.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:40 pm

Nga vėllimi “Pėshpėritja e luleve” (greqisht- anglisht) Pėrkthyer nė anglisht nga Vasiliki Kalahani.Hajk

*

Natė e shuar,

Duart e mia u bėnė akull,

Ku janė xixėllonjat?

*

Dy rreze diellore

Nė krahė tė ėngjėjve

I projektojmė…U shumėzuan

Dritat e Perėndimit tonė

Drita ndriēuese nga drita.Hidhėrimi i mbytur

Zemėr e shkrirė

Edhe largimi i gjakut.*

Mos qaj,

dallėndyshet do tė rikthehen.

A thua do tė vonojnė?

Por… dje mora mesazhin

nė celular.

“Mos qaj, do tė vij”.

*

Ėndrrėn e kanė plagosur

Frikshėm me tela me gjėmba tė ashpra.

Dhimbja e gjallė.

Lotėt tė shumta.

*

Fjalėt e ėmbla tė Poetit

Qeendisje u bėnė

nė Atllasin e Qiellit.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:41 pm

Nga vėllimi poetik”Nė detin e Bukurisė” pėrkthyer nė shqip nga Iljaz Bobaj

FAJTORE APO JO ?Pa mėkat,

ndėshkim dhe dėnim,

nė harresė.

Diēka si vdekja

nga zjarri.

Pyet:

«Fajtore apo jo ?»

E arrira ishte e huazuar,

ishte e huaj, e rrėmbyer

nga vendi i mrekullive,

e zjarrtė,

verbuese, e frikshme.

E njoha- fjalėn mund -

pasi kurrėn e kurrės,

nuk mundėm tė JEMI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:41 pm

MALLĖNGJEHEM, THOSHA...Plot ndjenjė, i hijshėm,

i logjikshėm funksionimi i mendimit.

Mallėngjim (po, kėshtu mallėngjehem).

''Shkaku dhe shkaktari'':

Adhurimi ndjenjėsor.

Koha ime e mbrapshtė.

''E mira'' nuk u identifikua me fjalėn ''e mirė''.

* * *

Adhurues tė Da Vinēit!

''Erdha tė mė duash,

erdha tė themi vjersha.

Unė, ti dhe shiu''.Ėshtė e bukur jeta !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:41 pm

''PĖRSHTATJE''E bėra rob ''pėrshtatjen'',

pa e kuptuar as vetė unė mendjelehta.

Jetova me qepalla tė mbyllura,

qė tė mos mė ikte.

Digjesha.

Ndjeja dhimbje.

Por vazhdova,

nė zjarr,

e veshur me emergency- nė e zjarrit.

''Ishte gabim, '' mendoi

dhe e ''qortoi''

pėr njė ēast,

shlodhjen e qerpikėve tė mi.

Kėrkova falje

dhe u largova edhe unė pėr gjetkė,

si ''Mariluja''.

Ndoshta pėr nė trojet atėrore,

ku mė njohin mirė.

Veē kėsaj, ka portokalle

dhe gjetkė.

Po ndiej dhimbje unė mendjelehta,

ndiej dhimbje.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:42 pm

Nė fillesėn e prillit 2009

*
”Poezia ėshtė shumė e rėndėsishme nė miqėsinė e popujve. Sė pari letėrsia kultivon ndėrgjegjen e popujve, i bėn njerėz qė janė mbi ēdo interes material. Poezia i bėn njerėzit tė shenjtė. Qielli ėshtė njė, dhe njerėzit e shenjtė qarkullojnė nė qiellin e endrrės e tė dėshirės”.

Panajota Zalloni (BUKURA)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:42 pm

Biografi shkrimore

Panajota Zalloni

Poeteshė, gazetare, tregimtare, piktore, ikonografe me njė shpirt tė veēantė krijimtar, e lindur pėr tė dhėnė mesazhe me gėrma dhe penel. Vepra e saj krijimtare dallohet pėr lirizmin prezent dhe pėr njė ndjenjėzim tė thellė njerėzore dhe aftėsi pėrcjellėse. Lajtmotivi kryefjalor udhėheqės i poetes nė kėtė pankrijimtari brenda vendit tė saj dhe universal: “Pėrpiqem pėr njė botė qė tė mbretėrojė DASHURIA”. Si rrjedhojė e veēanėsisė sė saj masovike dhe tharmit tė saj organizator funksional ka marrė pjesė nė shumė organizacione me theks kombėtar nė Greqi, por edhe nė vende tė tjera: Simpoziume letrare, Festivale poetike, Kongrese Letrare Kombėtare dhe Ndėrkombėtare, Takime nė Ditė tė Poetikės Ndėrkombėtare; gjithashtu ėshtė organizatore e mjaft paraqitjeve tė veprave tė klasikėve si dhe tė poetėve mė tė rinj e me perspektivė, jo vetėm nė vendin e saj, por edhe nė Botė. Ėshtė poete vizionare bashkėkohore, me njė shpirt tejet tė madh, e cila, me aftėsinė e saj rrokėse e frymėmarrje aktive, mbjell ēdo ēast fidana paqeje nė shpirtrat njerėzorė; nis fluturimthi e bukurimthi nė qiej pėllumba- mesazhorė bardhėsorė, lirikėsorė, po paqeje, pėr tė shpėrndarė lajmėrimin e kthjellėsimeve dhe pranverimeve tė dėshirueshme tė Botės Njerėzore nė Hapėsirėn e bekuar tė zotėruar nga Ėngjėjt Shenjtėrorė, duke vezulluar harqe triumfatorė entuziazmi me thurime ėndrrash tė mbretit “Ulli”, pemė kjo gjithėgjelbėruese e dashurore, me klorofilė prezente, me pikėsynim piketimin e arkitekturimin e ardhmėrisė bukuriadė... Duke pasur kėtė tej veprimtari aktive ėshtė ēmuar pėr veprėn e saj letrare (poezi dhe prozė) nė konkurse letrarė, jo vetėm nė Greqi, nė vendin e saj, por edhe nė vende tė tjera. Asqė mund tė lihej jashtė vėmendjes Panajota Zalloni, ky shpirt qė mbjell, ky shpirt qė shpėrndan mesazhe funksionale dhe nxitės, qytetėrues dhe shtytės pėr kėrkim progresiv dhe pėr ardhmėri tė mrekulluar. Nderimet dhe ēmimet e saj, sidomos pėr njė dekadė kanė qenė tė shumta:

Ėshtė nderuar nga Shoqata “UNESKO PĖR QYTETĖRIMIN DHE PAQEN” e Pireut dhe Ishujve, nga Shoqata “UNESKO” e Atikės dhe nga shoqata tė tjera pėr kontributin me ndihmesėn e saj nė letėrsi dhe nė civilizimin. Gjithashtu nga Lidhja e Shkrimtarėve tė Greqisė, Nga Lidhja letrare “Kafeja e Ideve” Athinė, Shoqata Letrare e Mynihut (Gjermani), nga Lidhja e Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė (I.W.A), nga UPLI Lidhja e Poetėve Ndėrkombėtarė tė kurorėzuar me dafinė, nga Shoqata e Shkrimtarėve Meksikanė, nga Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania (sot Lidhja INTERNACIONALE e Shkrimtarėve, Poetėve dhe Artistėve “PEGASI”) nga ACCADEMIA VEZUVIANA, Napoli e Italisė, nga Bashkia e Ilios, Athinė, pėr ndihmesėn e saj nė civilizimin dhe Paqen Ndėrkombėtare si dhe pėr shkėmbim universal vlerash letrare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:43 pm

Poetja Panajota Zalloni pėrgatit dhe boton revistėn letrare tė pėrtremuajshme “KELENO”, njė botim i ēmuar nga shumė shoqata, lidhje, unione ndėrkombėtare qytetėruese, civilizuese… Gjithashtu boton gazetėn “KRITOVULOS”(gazetė kjo me theks fetaro- letrar) dhe gazetėn “ Rruga e trevės” tė kishės sė shenjtė tė Shėn Nikollės sė Ilion, Athinė, ku dhe kėtu paraqet krijimtari letrare dhe publicistikė nga poetė nga e gjithė bota. Luan role funksional, atė tė drejtuesit, botuesit dhe kryeredaktorit.Gjatė gjithė veprimtarisė sė deritanishme krijuese ka botuar 52 libra, kryesisht me poezi, poema, tregime, publicistikė, skicime. Ėshtė pėrfshirė deri tani nė rreth 15 Antologji poetike, qė dalin nga organizma letrare nė Botė, midis tė cilave dhe nė Antologjinė poetike “KORSI E HAPUR” Autorė tė Pegasit dhe tė tjerė nga vendi dhe Bota , botuar nga Shtėpia botuese “Marin Barleti” Tiranė, viti 2008. Libri i saj “Rendja e kalit bojė blu” u pėrkthye nė Shqipėri dhe u propogandua po nė Shqipėri nė qarqet letrare nga Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania, duke u pėrkthyer e shqipėruar nga poeti, shkrimtari Kristaq F. Shabani dhe Kosta Gaxhoni, pėrkthyes dhe filolog. Libri i saj “Kuptime tė vogla” u pėrkthye dhe u botua nė Serbi (ISBN 978-86-84201—47-0) nė kuadrin e Festivalit Ndėrkombėtar tė Poetėve, nė Smederevo tė Serbisė me pėrkthim tė Dragan Dragojloviē, poet i madh i Serbisė, ish Ministėr i Besimit Fetar. Prezantimi i librit ėshtė bėrė nga M.M.E nga intelektualėt serbė pėrpara mjeteve publike informuese edhe tė ftuarve e qindra njerėzve mendimtarė, studiues nga gjithė qytetet e Serbisė dhe i gjithė botimi prej 500 kopje u mor nga pjesėmarrėsit nė prezantim.

Poeti i madh, Hsu Chi Cheng, pėrktheu nė gjuhėn kineze librin “Pėshpėritjet e luleve”. Poezitė e saj janė pėrkthyer nė anglisht nga Mr. John Francis Misset (Liverpul) dhe janė botuar nė shumė revista dhe gazeta tė huaja.Dr. Virginia Rhodas (Argjentinė) ka pėrkthyer dhe ka paraqitur vepra tė Panajota Zallonit nė spanjisht. Gjithashtu janė pėrkthyer vjershat e saj nga shumė pėrkthyes nė: frėngjisht, italisht, gjermanisht, arabisht, turqisht, rusisht, rumanisht, serbisht, spanjisht e tjerė. Njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:43 pm

kontribut nė pėrkthimin e veprave tė saj nė anglisht kanė dhėnė poetet dhe pėrkthyeset Vasiliki Kalahani dhe Zaharulla Gaitanaki si dhe pėrkthyesi Anton Zalloni

Ėshtė anėtare nderi e Akademisė Ferdinandea - Catania e Italisė, e Shoqėrisė Historike tė Katanės, Itali, e WORLD ACADEMY OF ARTS AND CULTURE, USA, e Shoqėrisė UNESCO pėr Kulturim dhe Paqe (si kryetare e edukimit), ėshtė anėtare e e Lidhjeve Ndėrkombėtare UPLI (USA) dhe W. L.S INDIA, anėtare e vijueshme e Akademisė Vezuviane, Napoli.

Gjithashtu Panajota ėshtė Anėtare Nderi e Lidhjes sė Krijuesve ‘PEGASI” ALBANIA si dhe anėtare e Presidencės sė Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA. Ėshtė anėtare e Bashkimit tė Shkrimtarėve Grekė dhe e Bashkimit Panelenik tė Shkrimtarėve. Ajo gjithashtu ėshtė Kryetare e Lidhjes sė Poetėve dhe Shkrimtarėve “XASTERON- ZALLONI” me qendėr nė Athinė, lidhje e krijuar prej saj; ėshtė “Docente Nderi” e Filozofisė nė Universitetin e NEY-YORK. Mė 22 qershor 2007 u zgjodh kryetare nderi e njė grupi universitar tė kėrkimeve teologjike (Kryetar N. Harakakos). Boton pėr ēdo vit pėrmbledhjen poetike “Flakėn e krijimtarisė” dhe edhe nėpėrmjet kėtij botimi impulsion, pėrkrah, publikon poetėt e rinj tė epokės sonė. Njė punė tė jashtėzakonshme selektive, pėrpunuese dhe publikuese bėn me revistėn “Keleno”, por edhe me dy librat e saj antologjikė qė janė paraqitur edhe nė Shqipėri, nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE PEGASI 2009”, (2-5 prill 2009) pėr tė cilėn ka dhe ajo meritėn e saj nė pėrfaqėsimin e talenteve grekė nė kėtė Simpozium me temė “ Poezia Bashkėkohore”. Njė kontribut tė madh ka dhėnė nė pėrkthimin e mjaft krijimeve tė poetėve nga vende tė ndryshme nė gjuhė tė ndryshme, duke hapur rubrika tė veēanta “POETĖ INTERNACIONALĖ”, sidomos nė anglisht, italisht, frėngjisht dhe greqisht, duke pasur gjithmonė mbėshtetjen e pėrkthyesit, piktorit Anton Zalloni, njėkohėsisht edhe bashkėshorti i saj.Njė nga kulmet e veprimtarisė letrare tė Panajota Zallonit ėshtė organizimi i Kongresit Ndėrkombėtar tė Letėrsisė me njėzet paraqitje e takime nė qytete tė ndryshme tė Greqisė dhe Qipros para kongresistėve si dhe njė kongres katėrditor me pjesėmarrje tė poetėve nga gjithė Bota. Gjithashtu me Shoqatėn UNESCO pėr Civilizim dhe Paqe organizoi njė Konkurs Ndėrkombėtar tė Poezisė me qindra pjesėmarrės nga e gjithė Bota; nė vitin olimpik 2004 me temė: “Viti olimpik”. Nė vitin 2007 realizoi gjithashtu me Lidhjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:43 pm

“KAFEJA E IDEVE” me president Dino Kubatis Kongeresin Panelinik treditor, tė fjalės teologjike me 20 kumtime (folės).

Nėpėrmjet revistės “Keleno” organizon ēdo vit konkurse letrare dhe tė tregimit dhe krijoi “PINDARIA” festė e madhe me ēmime tė poezisė fetare nė ditėn e Ndėrkombėtare tė Poezisė nė 21 Mars tė ēdo viti me sukses tė madh. Pėrveē gjuhės greke dhe veprimtarisė civilizuese dhe shoqėrore tė saj preokuptohet me ajiografinė bizantine dhe pikturėn. Ka pikturuar qindra ikona bizantine dhe merr pjesė nė shumė ekspoze. Mėsuesja e saj, Kryetarja Bashkimit UNESKO e Federatės Greke tė Qendrave dhe Shoqatave, zonja Katerina Dhimitriu dhe shkolla nga e cila ka mbaruar studimet DHAKE International Centre of Research Culture Education Development- DAKEPE).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:43 pmNė maj tė vitit 2006 u ftua nė shkollat greke nė Mynih dhe dha mėsim praktik pėr poezinė me fėmijėt grekė tė gjashtė shkollave fillore greke dhe nė gjimnazin e Mynihut nė rrethinave nė Javėn e Letėrsisė greke dhe nė Kujdesin e Ministrisė sė Arsimit. Gjithashtu u shpall mė 28 dhjetor 2005 nga “The International Poetry Translation and Researth Centre” dhe nga revista ‘The World Poets Quarterly” China, AS THE INTERNATIONAL BEST POET OF THE YEAR 2005 “ SI POETJA MĖ E MIRĖ E VITIT 2005. Nga e njėjta qendėr u ēmua, u shpall “KELENO” nga revistat mė tė mira si THE BEST INTERNATIONAL LITERATURE MAGAZINE OF THE YEAR 2005 dhe pėrkthyesi e KELENO Antoni Zalloni si THE BEST TRANSLATOR OF THE YEAR 2006. Sot perfeksionohet e studion e shenjtė nė pikturėnė kishėn e Shėn Nikola – ILION, Athinė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:44 pm

Poetja artiste beson nė njė botė shumė mė tė mirė dhe mė tė bukur.Veprat:

1. «Letra e gjyshes» vargje dhe poezi

2. “Galopimi i kalit bojėblu” poezi

3. “Jo fushės”, por kopshtullinjsh” poezi

4. “1001 hėnėza” kėngė pėr fėmijė

5. “Lot gjaku nė kujtesės” poezi

6. “Ah, mėrgim “ fjalė poetike

7. “Duke shkarė” prozė tė vogla dhe poezi.

8. “Guxim i parakohėshėm”poezi, Ēmim i parė nga DDHEL

9. “Njė tufė nga trėndafilat e mi bojė kremi” poezi

10. “Gjiri i mbyllur me ēelės” poezi

11. “Princesha Hara”poezi

12.“Frutet e para” vargje

12. “Monologjet” fjalė poetike

13. .“Eros dhe dashuri” poezi

14. “Fletorja ime e vjetėr” poema

15. “Tronditje e befasishme”, poezi

16. “Kėngėt e gjyshes hėnore” poezi

17. “Pak para se tė ikė” vjersha

18. Histori tė Krishtlindjes” prozė reale

19. “Letra e gjyshes” (letra e dytė)

20. “Aroma e kujtesės”prozė

21. “Them tė bėhem diell”tregimetė vogla letrare

22. “Poezia ime” (Njohuri dhe Poezi pėr poezinė)

23. ”Pirueta tė mėrzitura” vjersha

24. “Mendime tė vogla”(Vjersha me pak vargje, (anglisht, greqisht)

25. “Kur ndanim hidhėrimin falas”vjersha

26. “Kozmai nga Etolia”

27. “Aroma e miqėsisė” prozė Ēmimi i Dytė nga DHLLE

28. “Degėzat e mia e jaseminit tim”, vjersha

29. “Ēaji, o Perėndi telat me gjemba” poezi

30. “Pėshpėritje tė luleve” poezi (greqisht, anglisht dhe kinezēe)

31. “Vargje (kordikė) magjike”

32. “Volumi i parė i Poezisė sė Panajota Zallonit

33. “Lutjet e Andomaqit”

34. “Me flakėn e krijimtarisė” Antologji, Ēmim nga Kafeneja e Idev, 2005

35. “Shėn Kozmai nga Etolia” pjesa e dytė (Botim i plotėsuar) Ēmim nga Kafeja e Ideve” 2005

36. “Paqe kam frikė” vjersha(13 gjuhė)

37. “Agonia e shpirtit tim”(Lutje ligjėrime)Ēmim Accademia Vezuviana)

38. “Ose” poezi dhe studim provues”

39. EXPLORING, vepėr e pėrkthyer”, poezi

40. “Ngacmim i lulėkuqes “ poezi erotike(Ēmim kopertine)

41. “Trilogji (poezi) e botuar Edizioni Universale (nė gjuhėn italiane’

42. “Gjersa yjet tė plaken” poezi bBotim i Filipotit

43. “Nė flakėn e Krijimtarisė” volumi i dytė 2007 Antologji- Poezi) Ēmim nga Kafeneja e Ideve”

44. “Krim nė park” ( vaje) Botim “Aermono”

45. Flutura tė ngjyrosura

46. “Joshja e kėnaqėsisė vepėr letrare

47. “Duke shkelur dashurishėm nė abėcėnė” Ushtrime nė katėr forma poetike

48. Poezia metrike me rimė “Zhvillimi nė arkitektonikė tė vargut. Poema me komente

49. “Nė gjatėsinė e dashurisė”

50. “Galopimi i kalit bojėblu” pėrkthyer nga Kristaq F. Shabani dhe Kosta Gaxhoni

51. “Pikturoj nė det tė bardhė” pėrmbledhje poetike nė gjuhėn shqipe, pėrkthyer nga Kristaq F. Shabani dhe Kosta Gaxhoni

52. “Nė detin e Bukurisė” vėllim poetik i pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga Iliaz Bobaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:44 pm

Mendime kritike dhe vlerėsime

pėr veprėn e Panajota Zallonit

(BUKURA)Odise Tiligadhas

Shkrimtar…Vepra poetike e Panajota Zallonit ėshtė njė vepėr synimi. Vepėr e shkruar me njė ndjenjė shumė tė thellė edhe fantazi tė gjallė; vepėr qė arrin tė mbajė nė jetė artin e bukur fisnik tė fjalės dhe tė rrezatojė dėshirat e vetes sė saj, tė shpirtit qė mallėngjehet, pa dashur, duke mos ndjekur artin e madh. …Brenda vargjeve tė saj lihet tė flasė zemra edhe jeta, qė janė elementet mė tė pastra, tė cilat kanė gjithmonė diēka rrezatuese. Nė kėtė epokė tragjike, nuk ėshtė e paktė kjo dėshirė pėr bukurinė e dashurisė. Me vargjet e ngarkuara nė mėnyrė ndjenjėsore i pėrkushton poetikisht nxitjet e shpirtėrore “tė mbjellura” tė njeriut, duke dėshmuar njė ndėrgjegje poetike tė problemuar dhe pėrkushtuar nė tė Bukurėn dhe tė Lartėn.

“Kėshtu fitohet mbi vdekjen!”

Pėrktheu nga greqishtja: Kosta Gaxhoni
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:45 pm

*

Dragan Dragojlović, poet Serbi

Shėnime mbi poeten greke Panajota ZalloniKa rreth njėzet e pesė libra tė publikuar gjatė kėsaj kohe.

Poezitė e saj janė shfaqur nė revista dhe gazeta letrare tė shumta dhe janė pėrkthyer nė shumė gjuhė. Vjershat e saj janė pėrfshirė nė Antologji tė shumėllojshme. Ajo ėshtė botuese, drejtuese e gazetės “Hristovulos” dhe nė vitin 2002 filloi botimin e revistės e saj letare e tė quajtur “Keleno”.

Panajota Hristopulu Zalloni ka lindur nė Evien e Veriut, nė Greqi; ka jetuar nė Atikė, qysh prej vitit 1960.

Ajo ka investuar nė pėrpjekjet tė veēanta nė ruajtjen e gjuhės greke nė kohėn e Globalizimit dhe pushtimit nga fjalėt e huaja dhe marrjes hua tė tė gjitha gjuhėve, duke pėrfshirė edhe greqishten.

Duke lexuar poezinė e Panajotės, lexuesi s’ mundet tė mos mbushet me thjeshtėsinė dhe me bindjen e poezisė sė saj, qė ėshtė po njėsoj prezente nė pėrshkrimet e saj tė vuajtjeve tė pėrditshme tė njerėzve dhe tundimeve nga parandjenjat e referimeve si tė mistershme dhe eterike.

Nėpėr kohė, dikush mundet tė krijojė pėrshtypjen se poezitė e saj janė vargje tė lindura nga era, mbetje nga epoka e Greqisė sė lashtė ose ato janė copėza poezish qė poetja Safo humbi, duke u paqėsuar me rėrėn, nėpėr brigje tė largėta dhe tė pėrjetėshme fėminore tė kėsaj bote.

Dashuria ėshtė teza dominuese nė poezinė e saj. Gjuha, le tė themi, ėshtė e kyrsyer; ēdo poezi, duke qenė si njė medalion i vogėl, nė vazhdimėsi ēel, shpalos pėrjetėsime si nė njė histori nė varg. Ritmi i poezive dhe tingulli i tyre i ngjason poezisė hajk. Nėse poezitė e saj bashkohen ose qėndrojnė tė patundura, u ngjiten disa prej rregullave themelore tė ekspresivitetit poetik, duke buruar nga Lindja e Largėt.

Pa ndonjė qėllim pėr tė rėnduar lexuesin me vargje tė gjata dhe tema (subjekte ) jo tė mirėfillta neveritshme, Panajota flet sinqerisht dhe personalisht rreth gjėrave qė secili prej nesh mund t’i pranojė dhe tė tregojė fragmente, copėza nga pėrvoja jonė dhe jetėt tona. Kjo poezi nuk mund tė kėrkojė ose i duhet interpretim dhe shpjegim, por thjesht duke lexuar qartėsinė dhe thjeshtėsinė, nė momentet e saj supreme arrin maja, ku natyra, koha dhe shpirti njerėzor tė konvergojnė nė njė pikė.

Ky ėshtė momenti, dashuria duket tė jetė dhurata mė e ēmuar e jetės, ku poetja dhe lexuesi duket se ndajnė tė njėjtėn ėndėrr dhe duke ushqyer ose duruar tė njėjtėn dhimbje tė fisnikėruar qė tė jetė njė sikur ata prekin nė bukurinė edhe lartėsimin e botės.

Pėrktheu nga anglishtja : Aleksandra (Majlinda) Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:45 pm

Tulla Butu, Botuese – Drejtore dhe kryeredaktore e Revistės “Shkrime tė Pireut”. (Πειραϊκά Γράμματα)Panajota Hristopulu- Zalloni“Poezi metrike me rima”Krijuesja e palodhur e mendimeve, zonja Panajota Zalloni, me librin e saj tė ri, tė vogėl dhe tė bukur, pėr zhvillimin nė arkitektonikėn e vargut, hyn nė vende kėrkimi dhe analize, duke u pėrpjekur tė shpjegojė dhe tė arsyetojė shumėllojėshmėrinė, format e ndryshme nė mbledhjen e sotme poetike, e cila ėshtė e vėrtetė qė tejkalon ēdo kufi nė krahasim me disa vite mė pėrpara. Kėshtu arsyeton kėtė polifoni dhe ėshtė nė shumė pika e bindur, kur e arsyeton nė epokėn tė pamatshme edhe tė frenuar teknologjike, qė nuk pranon kufi dhe ndalime.

Njė nga format e lirisė, nė kundėrshtim nė kufi dhe rregulla ėshtė edhe ēlirimi nga rregulla nė shprehjen poetike, jep shembuj nga shumė vjersha, masa tė ndryshme, secila e shkruar qė tė tregojė se shkrimtarja studioi edhe punoi mbi temėn e saj edhe e lė lexuesin tė nxjerrė pėrfundimet e tij dhe tė zgjedhė vendin e tij qė deshte tė “brendėsohet “ poetikisht.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:45 pm

Valavanis I. Qirjakos (Smirni)20 mars 2006

Shėnime kritike

pėr librin e Panajota Hristopulu Zalloni, poete

“Agoni e shpirtit tim” Poezi 2005, Faqe 54, Athinė….Njė vepėr lutjeje, homologe, kullim i pėrgjegjėsisė tė njė ngritjeje mendore dhe pėrmbledhjes tė njė lirie me fytyrė perėndie, tė bashkėdėshmimit tė “pafjetur” dhe brendėsisė.

Njė poezi e shprehur nė dy pjesė: nė tė shenjtėn edhe njerėzoren. Njė vepėr mirėnjohjeje.

….Njė vepėr qetėsie- kėnaqėsore, e qetėsisė, e ndjenjės komode, qė tė nxjerr nga stratosfera e orgjisė (tė acarimit), tė pretendimeve i vetėlavdimit personalizues, i lumturisė sė thyeshme lehtas, tė ndarjes tė njėrit nga tjetri, tė burracakėve dhe atyre qė vetėlavdojnė vetveten.

Tė kujton, sipas ikonės dhe tė ngacmon dhe tė fton nė “ sipas vetes” tė ēlirimit dhe tė dhėnies tė sė drejtės. Atje ku jepet e drejta dhe Njeriu bėhet i drejtė dhe i shenjtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:45 pm

* * *

Apostolis Apostolopulos

Shkrimtar, poet… Njė dėshmi e flaktė nga zemra, burim nga njė shpirt fisnik, qė vėren, konstaton, dėshmon dhe na fton nė “armė” me armė tė veēanta tė yllit binjak qiellor, dashurinė dhe paqen, njė ndėrgjegje luftuese qė ta pėrqafojė njeriun e kohės nė njė kopsht tė pafund.

Poetesha jonė Panajota me njė mėnyrė shumė tė thjeshtė dhe gjėra tė thjeshta dhe jo tė ngatėrruara, fjalė, me njė dinamikė qė tė fiton dhe na emocionon dhe po lėviz botėn tonė psikike, mendje dhe ndėrgjegje dhe ifos dhe i saj personal edhe shkrimi, krijon njė territor shtėpijak qė tė njofton dhe tė detyron kujdesin dhe vėmendjen tė krijimtarive tė saj. Na bind pėr nevojėn dhe praktikėn e vetėpėrcaktimit dhe tė logjizmit njohės, tė shpirtit helenik dhe tė mendimit helenik. Vargje, fjalė, fraza dhe pjesėza shumė tė bukura, figura, rima me plotėsim tė plotė shprehėse dhe shėnjatike, njė fjalė poetike e plotė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:46 pm

Antonis Simiotakis

Drejtor I P. L Π.Μ.Λ.

…Poetja Panajota Zalloni, shpirt trefisnik, duke kėnduar melodi tė mrekullueshme, dhe e hapjes sė shpirtit janė lutjete saj poetike.

Dyerhapur dhe lutjet e saj poetike)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:46 pm

R K SINGH – INDIA

Fragment nga mendimi kritik

Duke lexuar poezinė tuaj ishte njė eksperiencė ringjalljeje dhe gjallėrimi i shpirtit tim. Qyshkur unė kam qenė duke lexuar shumicėn e poetėve relativ tė “varfėr” dhe kriticizmit, vjershat tuaja “Mendime tė vogla” dhe “ Me gjatėsinė e dashurisė”, duke kthyer ose mėkėmbur mirėbesimin tim nė atė se ēfarė ne si poet shkruajmė. Mė mirė ose mė shpejt unė ndjeva se ju keni shkruar shumė mė mirė nė krahasim me miqtė tanė poetė. Ti je njė poete e pastėr ose e thjeshtė me ndjenjė tė vėrtetė, tė sinqertė dhe shprehėse. Disa prej rreshtave tuaja poetike janė tė paharrueshme…

…Ti ke njė zė lirik fin me ndjeshmėri. Kėrkimet tuaja pėr tė vėrtetėn pėrmes vjershave tė zbrazėtisė, humbjes, vdekjes, vuajtjes, urrejtjes , dėshirave tė parealizura dhe shpresave, paaftėsisė ose pandihmės pėrpara fatit e tė tjera, prekjes sė zemrės.

… Unė kam njė vlerėsim tė thellė pėr ndjeshmėrinė tuaj femėrore dhe kryesisht pamjes universale poetike.

Pėrktheu nga amglishtja: Aleksandra (Majlinda) Shabani W.P.S, U.P.LI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:46 pm

* *

Poezia e poetes Panajotes Zalloni etiketohet si njė poezi me njė botė tė gjerė, tė pandalshme , tė furrishme, tė artikuluar nė njė kompleksitet pėrjetimesh jetėsore, tė rrėmbyera nga ndjenja tė pakufishme, tė “papėrkufizuara”, tė cilat marrin frymė kėndshėm, ledhatuar nga tinguj melodiozė qė lėshon zėri i poezisė sė saj, ku ndjehet frymėmarrja e krijesės sė saj poetike.

Nė kėtė “frymėmarrje” gėrshetohen tė katėr stinėt e jetės. E gjejmė veten tė skenuar, ku thellohemi nė depertimin e hojeve tė ndjenjės dhe jetojmė nė emocionin e tė qenurit lirisht tė shpirtėzuar, tė ripėrtėrirė, tė freskėt, pra nė gjallėri tė katėrfishtė. Poezia e saj ėshtė e drejtpėrdrejtė, ku “pėrqafohen” tė gjithė protagonistėt nė njė rrugėtim, nė atė tė Ėndrrės mė tė madhe tė saj e misionalizuar nė procesin e paqėsimit tė Botės. Duke ndalur kohėn tė eci prapa, ajo fluturon pėrpara me kalin e bukur tė muzės poetike, duke rilindur me njė vėshtrim tė ri plot dritė, plot shpresė, plot jetė nė sytė e saj.

Aleksandra (Majlinda) Shabani W.P.S, U.P.LI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:46 pm

Panajota Hristopulu- Zalloni

poete vizionare bashkėkohore, me njė shpirt tejet tė madh, e cila, me aftėsinė e saj rrokėse e frymėmarrje aktive, mbjell ēdo ēast fidana paqeje nė shpirtrat njerėzorė; nis fluturimthi e bukurimthi nė qiej pėllumba- mesazhorė bardhėsorė, lirikėsorė, po paqeje, pėr tė shpėrndarė lajmėrimin e kthjellėsimeve dhe pranverimeve tė dėshirueshme tė Botės Njerėzore nė Hapėsirėn e bekuar tė zotėruar nga Ėngjėjt Shenjtėrorė, duke vezulluar harqe triumfatorė entuziazmi me thurime ėndrrash tė mbretit “Ulli”, pemė kjo gjithėgjelbėruese e dashurore, me klorofilė prezente, me pikėsynim piketimin e arkitekturimin e ardhmėrisė bukuriadė...

Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   Sun Aug 23, 2009 10:55 pm

Kjo antologji u hodh me kėrkesė tė shumė poetėve shqiptarė nga Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, tė cilėt janė bashkėudhėtarė tė poezisė tė Panajota Zallonit dhe miq tė saj. Ajo nė prill 2009 u "pagėzua" me mbiemrin e saj shqip "BUKURA". Libri antologjik ėshtė botuar nga Shtėpia Botuese "MARIN BARLETI" TIranė e poetes MIMOZA AHMETI.
Kristaq F. Shabani
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Pikturoj nė det tė bardhė"   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Pikturoj nė det tė bardhė"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: