Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

  Kush ka qenë Skendërbeu!

Shko poshtë 
+4
xhema
detektivi
Driniiiii
......
8 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySat Jan 05, 2013 2:22 am

Esht e verte o Arber qe Skenderbeu luftoi te gjithe anti shqipetaret, edhe ata qe thonin jame turk emhynderla, por jo kreit kan mbetur ende mbeturina.
Mirmbetshi

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySat Jan 05, 2013 2:35 am

Turku gjithehere ka shfrytzu religjionin siq e ben edhe sot te njejtet .
Sa mire tu kujtu kjo " turk elhamdulilah" , kur e pysja gjyshen time , pse duhet lutur ashtu Zotit , me thoshte ashtu eshte lutja me Kuran :)
Keta turqit vetemse perdorin religjionin per te asimluar Shqiptare dhe per interesat e tyre te pista , sikur sot qe veprohet ne Prizren edhe Gostivar etj. se pak i kane atje 70 milion banore , e 6 milion shqiptare pa asnje te drejte shkolle e partie por ju del pune edhe ketu , bile kerkojne edhe historine ta ndryshojme gabelt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Dreni Drenova
Fillestar/e
Fillestar/e
Dreni Drenova


Male
Numri i postimeve : 58
Age : 54
Vendi : Pejë
Registration date : 14/12/2012

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySat Jan 05, 2013 2:03 pm

Detektiv ti po thua se je i varfër por je me zemër shqiptar.Të shtroj pytjen si ni shqiptar me zemër është kundër figurës së madhe kiombëtare të Skënderbeut?!

Në kushtet e epërsisë së theksuar të ushtrive osmane në luftëtarë e në armatime, Skënderbeu për t'i mposhtur ato i mbante në alarm të përhershëm, i shqetësonte me sulme të vogla e të papritura. U priste rrugët e furnizimit dhe, pasi i kishte futur në kurth, i godiste me sulme të fuqishme e të befasishme dhe i shkatërronte përfundimisht. Skënderbeu zbatoi një strategji të mbrojtjes aktive sipas parimit "mbrohu duke sulmuar". Në betejat e ndryshme ai ndërthuri mjeshtërisht operacione të mëdha taktike-strategjike me tërheqje e sulme, me pusi e befasi të luftës guerile.
Personaliteti i Skënderbeut si burrë shteti, strateg e mjeshtër i artit ushtarak dallonte me mbretërit e me princët evropianë të kohës. Ndryshe nga veprimtaria ushtarake e tyre, që bazohej mbi trupat mercenare të armatosura rëndë, Skënderbeu u mbështet mbi një ushtri të armatosur lehtë, me lëvizshmëri të madhe e aftësi të lartë goditëse, të formuar kryesisht nga vullnetarë që kishin gatishmëri luftarake dhe shpirt vetëmohimi. Edhe ai vetë luftonte i pangarkuar me armatime të rënda e me krah të shpërvjelur si një ushtar i zakonshëm. Në betejë ai ishte, në të njëjtën kohë, komandant i talentuar dhe ushtar i guximshëm, që me shembullin e tij bëhej burim frymëzimi për luftëtarët shqiptarë. Edhe në jetën e përditshme Skënderbeu ishte i thjeshtë dhe kohën e kalonte kryesisht me bashkëluftëtarët e tij, duke bërë jetë ushtari.
Skënderbeu gëzonte dashurinë nga bashkëkombësit e vet, jo vetëm sa qe gjallë, por edhe pas vdekjes. Figura e tij mbeti e gjallë në ndërgjegjen e popullit shqiptar si kujtim i asaj lufte që habiti botën me fitoret e saj legjendare dhe u bë krenaria për një të kaluar, të cilën donin ta përsërisnin. Këngët që shqiptarët i thurën Skënderbeut, të cilat i këndonin me krenari edhe përpara pushtuesve, gojëdhënat e lidhura me vendet ku veproi e luftoi ai dhe me vise të tjera të banuara prej tyre, i dhanë atij tiparet e një luftëtari me forca vigane, të pajisur me trimëri të pashoqe, i cili i kalonte caqet e realitetit dhe merrte cilësitë e një figure që mishëronte aspiratat e një populli të tërë për liri e pavarësi.
Kujtimi i Skënderbeut jetoi jo vetëm në zemrën e popullit që e lindi. Ai pati një shtrirje që kalonte kufijtë e Gadishullit të Ballkanit, kishte një rëndësi evropiane. Skënderbeu i detyroi të gjitha kohërat të flisnin për të.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......


Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 34
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptyWed Jan 16, 2013 3:42 pm

Cito :
Per detektivin edhe Fionen ,
Si e komentoni kete fotografi nga nje autor i Krishtere per Skenderbeun , pasi qe jeni te bindur qe paska vrare Shqiptare-Musliman Skenderbeu :


Arbere nuk e di pse aqe shum veshtir te vjen te pranosh realitetin se vertet Skenderbeu ishte nip serbi affraid nuk eshte se e them un kete po flasin shum historjan per ket te vertete Eshte fakt i pamohueshem geoneollogjia "serbe" e skenderbeut, lidhja e tij me "serbet" (ortodoxet ne fakt) dhe lidhja e tij me Napolin dhe Papatin (Papen), keta jan fakte historike. Ne flasim ketu per nje kohe ku "Komb" dhe "Nacionalitet" nuk ka egzistuar, ka qene nje kohe ku njerzit i ka lidhur religioni dhe kurgje tjeter. Kjo vlen deri ne shekullin 18, ku me revulucionin francez linden ide te tilla si Komb dhe Nacion. Perjashtim i vetem ketu eshte Khalifati dhe Perandoria Osmani*, pasi kushtetutat e tyre bazuan ne Karten e Mediens (dekumenti i pare pluralist ne bote), i cili u garantonte te drejta jo vetem nje komuniteti religioz por disave (Muslimaneve, Krishtereve dhe Jehudive).

Kjo deri ne shekullin 18, pastaj ndryshoj gjithcka, pasi u linden idea nacionaliste. Sic u perhap ne gjith evropen ajo u perhap edhe (pak me vonese) ne ballkan, dhe filloi grindja per Nacion, Frigura, Simbole dhe Heronj. Me lindjen e kesaj fryme keta gjera fituan vlere te madhe dhe te gjith mundoheshin te pervetsojne per vete sa te mundeshin. Per ta kuptuar me mire, para shekullit 18 njerzit nuk krenoheshin, Shikoni ky eshte Shqipetar, apo serb, apo ku ta di cka. Ja dhe fakte tjera se flasin shum kjart kush ishte skenderbeu


Cito :
Oliver Schmitt (b. 1973), professor of South-East European history at Vienna University, in his biography Skanderbeg. Der neue Alexander auf dem Balkan (2009) supports that she was Serbian, from the Branković, close relative to Mara Branković.Ja edhe per Doniken cfar thot ketu, besoj se e kupton ti !
Cito :
A month after the Treaty of Gaeta (in which Skanderbeg became a vassal of Alfonso the Magnanimous in exchange for military aid), on 21 April 1451, Skanderbeg married Donika, and thus strengthened the ties with the Arianiti's, in the Eastern Orthodox Ardenica Monastery, in Fier, present-day southwestern Albania.

Her sister, Angelina, was married to Serbian ruler Stefan Branković, and is venerated as a saint in the Serbian Orthodox Church.

After the Ottoman conquest of Albania, the Kastrioti's were given peerage in the Kingdom of Naples. They obtained a feudal domain, the Duchy of San Pietro in Galatina and the County of Soleto (Province of Lecce, Italy). Gjon Kastrioti II, Donika's and Skanderbeg's only child, married Irene Branković Palaiologina, the daughter of Lazar Branković, Despot of Serbia.


Pra i nderuar nuk e them un ket te vertet e thot historia ....
Arber un neser djalit tim do i mesoj per historin e shqiptarve nga iliret hoppp te dal te Ademi se beri luft te paster per vendine vet....Skenderin te le ty hajrin ja pafsh hahahhaha
Ps te pershendes shum dhe te them ik merr nje kafe nga un e paguaj vet se vallaj krej koha eshte ne pytje se nuk do e vonoja aqe gjat pergjigjjen por tani e din vete pse lol!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptyThu Jan 17, 2013 11:42 pm

Pse a ,.po deshka ne tash te bindemi se kfyr Oliver schmitt qenka vula e Skenderbeut a qka te thot ky dhe veq banja aminin jo more njerz kjo esht utopike apsolut vet turqit deklarojn gjith kan than ne historikun e tyre se SKENDERBEU ka qen princ shqiptar.
Pra tuqit jan apsolut nji nder protogonistet kryesor per te ju besuar dhe askujt tjeter, sepse jan pjesmarrs te drejt per drejt me Skenderbeun.

Tjetra dhe pse esht kan ortodoks nuk ka kurrfar lidhje fare sepse po shifet kjart se jan shum patriota te gjith Ortodoksit pa diskutim per vatan te vetin dhe ku jan e kan vatanin e vet.Pos tjerash na kan rrembyer bile edhe tonin dhe e kan formuar te vetin kjo esht shembulltyr per ne, per te na treguar se si fitohet dhe luftohet per atdhe.
Nga kjo del se dhe Kastriti po te jetonte me gjat 1ooo% dot bente nji ATDHE nji gje te til per ne shqiptaret sepse esht ndier si shqiptar edhe pse ka pas miqsi me ortodoksin.jemi te fat qe ska jetuar ma gjat dhe ja ku jemi...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySat Jan 19, 2013 3:02 am

Falemnder per kaffen Fiona , spo e zgjati me shume ne lidhje me temen , dhe besoj qe si merr keto biseda si personale ? Te pershendes edhe une .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySat Jan 19, 2013 2:37 pm

Xhem ne shqipetaret ende vazhdoim te ju besoim me shume te hujve se sa vetit, eshte ky nje fenomen qe ende vazhdoim ta praktikoim, qe per qdo gje konsulltohem me te huaj e jo ne mesveti. Duhet ti pranoim te gjitha marzirat qe thot shmit e qdo ambasador i huaj, per te gjithat e edhe keto prralla qe na sjellin ne forum.
Ok o njerz mendoni qe nje i huaj gjykon dreit per nje njeri te huaj, jo jo kurr se si, e aq me pak ku eshte ne pyetje nje interes i madhe. Tek ne themi, i yeti edhe ne qoft qe mishin do ta haj eshtrat do ti ruaj, dhe si te krun dora e jote e askujt.
Une nuk kam dyshu kurr ne perardhjen e Skenderbeu, e ata qe dyshoin let sjellin argomente e fakte e jo prralla se jemi ne 2013 tani.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySun Jan 20, 2013 3:27 pm

nuk po thojme ne o Drini e te tjere po po thojne historiane e experte shqiptare e te huaje.
Po thojne ata qe kan shkrue Historine e tije.
E qka thoni ju nuk ja vlene hiq ama hiq....sepse nuk veti Ju!
Po ata qe shkruajne Historine.Jeni te vegjel me vleresu Historine!
Per ju po dalin edhe tradhtaret edhe shpijunat e mire,smet kan pa e lavderue!
Edhe Sali Sllobodanken e lavderoni kete dhenderr SErb.
Qe haptas thote se ka mik fazliqin e Mishkoviqin ,qe fale detin Greqise qe shkaterrone Shqiperine...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySun Jan 20, 2013 4:52 pm

Ju po sjellni prralla o detektivi, prralla te serbit e grekut, jeni ber argat i tyre me keto postime. Sa i perket Sknderbeu ai nuk ka nevoi per ne, ai vet botes i ka tregu se nga vije. E hiq me pak per njerz qe jan shitur per nje grusht lek si ne kohen e ti dhe tani.
Po pate argumente per ato qe thua sjell, ti shikoim, ama mos t lutem mos sjell budallek se jemi ngop me te.
Te kame then ne disa tema te tjera dhe po te them edhe nje her mos ngatrro temat, mesohu e kupto se ket tem keni hapur per Skenderbeun ju, e jo per S.Berishen ama tashti me jemi mesu me keto prralla jo ai e jo ky, nuk e di se cili shqipetar ka be dic per ju, mos qai ti koken se Shqiperia po ec po ec kurr me mir nuk ka qen.
Po he ke ru ti bagetin me mua qe po me njihke qe jam i vogel, hahaha detektiv ty dhe bagetin me ta dhen me ru eshte rrezik se i perzin, si temat ne forum...

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 42
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySun Jan 20, 2013 5:23 pm

Une nuk e dije a argat i serbeve eshte ai qe perkrahe shpijunet tradhtaret qe ishin kunder UCK-se
apo ai qe perkrahe patriotet e Atdhetaret!
Une nuk shkruaj Historine e Skenderbeut as te askujte ,une vetem lexoje dhe mundohem te daje te miren e te keqen!
Sipas teje edhe Ahmet Zog tradhtari qenka patriot ,po ka lloje soji te tille si ti qe edhe e perkrahen kete tradhtare ,po Atdhetare patriote e keundershtuan shume!
Derisa ne pushtet te jene lloji i tradhtareve dhe Diktatoreve si Sali berisha nuk eshte qudi se neser apo pasneser edhe Millosheviqin Rrahman Morinen do naj shpallin Patriote dhe do ja ngritin lapidarin!
Jeni shkurtpames dhe aq keni logjiken ,qe sjeni ne gjendje ti dalloni tradhtaret dhe atdhetaret!
Thua ti se po hec po hec shqipnia perpara me salen se jeni nga ato qe nuk shihni me large se hunda e jote..
JU thuani se jeni perkrahes i te mbrapshtes !
LLoji i yte ,njerez me mende si ty na ka prue ne kete gjendje dhe veshtire se do dalim ndonje here nga kjo krize! Hhaaaaaa more Drini mos i ferko Brinat me ke do se te prishen e jete pa to. Kurre ne jete sdo perkrahim tradhtaret dhe kurre ne jete sdo i thojme te zezes e bardhe e te bardhes e zezze siq i thoni ju disa!
Haaaaaaa na myte fore hajt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 EmptySun Jan 20, 2013 6:07 pm

Mungonte Zogi dhe Morina ne ket tem hahahaha, ju nuk jeni ne gjendje te kuptoni temat e ler me te shkruani histori. O detektiv burri...
Na sillni ato qe lexoni, ama vetem ato qe kan te bein me ket tem, dhe jo budallaqe te tjera se nuk kemi kohe per to, se kemi pun me te menqura.

_________________
Mos hyr valles, kur nuk di ta hedhesh.
______________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

 Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Kush ka qenë Skendërbeu!    Kush ka qenë Skendërbeu! - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush ka qenë Skendërbeu!
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Kush ka qenë Isa Boletini?
» Kush ka qenë Mahmut Bakalli!?
» Kush ka qenë Enver Hoxha?
» Shqiperia dhe Kroacia marrin ftesen per ne NATO, Maqedonia m
» Origjina e Skenderbeut

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: