Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Origjina e Skenderbeut

Shko poshtë 
+29
SCENDARBIC
Femi Halimi
......
voglushja
xhema
Atdhetari
NIPIIXHAXHIT
zeriatdheut
Mister
rrimtaf
petritkola
konti
xhiti
haxhiu
arbeni24
Driniiiii
detektivi
agim__barja
murturi
liridon.maliqi
Thyama
veletini
Melodi
tanii
Anabela
Agrone
isuf ramadani
socratus
Ilmi Veliu
33 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyFri Jun 19, 2009 12:52 am

Detektiv ky le ti shan kan te doje me argumente por ne mes vedi mos te felliqemi!!e kush na shane do i hakmirremi me shume fishe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyFri Jun 19, 2009 9:59 am

hajt se e shajn vetveten ,keta jan te sham tekse kan pranue bashkim vllaznimin kosoven multietnike flamurin serb dhe enklavat kosovarizmin.
keta se meritojn te flasin se sjan shqiptare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Thyama
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Thyama


Male
Numri i postimeve : 91
Age : 46
Vendi : ngat juve
Registration date : 09/02/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyFri Jun 19, 2009 6:22 pm

ne origjinen e skenderbeut ju po folni kshtu a
kuku per juve mos e dvet se te kallxon vet kush eshte me origjine te mire
po a po folni per skenderbeun a po folni per njeni tjetrin?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySat Jun 20, 2009 11:11 am

Pse ne secili per veten le te flasi se çka ka bere per kombin shqiptar,por kush ka kontribue per serbet le te flasi haptas e lene skenderbeun ka qen apo ska qen trim ka shkue ky dhe nuk ja dijna mire historin por shkruani per gjendjen ku kena mbete si muti ne byth !!!Kerkush nuk na pyet kush kemi qen,por ku jena !?A harrova leprave mi frigue Luanet trimerohen ehe ne kemi qen luaj moti ne kohen e majmunave !!!hahaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySat Jun 20, 2009 11:23 am

Skenderbeu!
I ka pas tri rajone te qliruara.
Shqiperia tokat shqiptare mbeten qe 3500 vjet te coptuara.
Ne thirremi ne patriotizem te individeve qe tere jeten ishin pak grupe.
Qe luftuan po u tradhtuan nga vet Politikanet mbreterit dhe nga populli.
Tani disa lider udheheqen levizjet po edhe ata shumica tradhtuan,
Siq tashe tradhtuan uck plot levizje.Dhe na dalin trima pas lufte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySat Jun 20, 2009 11:35 am

Xhiti ku e lam e ku na mbeti,çka do behet e çka do presim!!
Ma mire me parandalue,se me sherue!
Per me parandalue dihet çka duhet por nuk duhet me pasure meshire,po na mungoi kjo nuk ka bashkim,e di qe gerdi ka me na ardhe por duhet mbyllur syt per shak te se ardhmes se fares mos hezito !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySun Jun 21, 2009 10:27 pm

ku e lam e ku na mbeti o haxhi vaj atdheu e vaj mileti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
konti
Fillestar/e
Fillestar/e
konti


Male
Numri i postimeve : 3
Age : 44
Vendi : new york
Registration date : 13/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyTue Sep 01, 2009 11:41 pm

Per fillim desha t'pershendes z.Ilmi Veliun per per ket pune te jasht zakonshme qe esht duke bere (faleminderit vlla)
Tema ishte shum e qelluar deri ne momentin kur labilat pa kurrizor si: detektivi, agim_barja etj. ju bashkangjiten forumit. Ju kisha lute vlla nese keni probleme personale sqaroni si burrat takonu diku merrunu vesh mes veti, a jeni shqipetare a jo?
Une kam deshir po edhe vullnet t'madh me mesu dicka tre per kombin tim, ndersa dikuj tjeter sikurse (detektivi, agim_bajra etj) me duket po ju pengon kjo dukuri.
Pershendeje shqipeve te verteta, vdekje tradhtarve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyWed Sep 02, 2009 1:41 pm

kunti
ti me korriz,po korriz kan edhe kafshet!
Duhet te mesojsh vet e jo me propaganda me fallsifikime te historise.
Siq beri Tradhtari Mark Krasniqi ish bashkpunetore i usbes.

O patriotat me bateri ...
Ju njef populli dhe ju njofin shumica se qfare patriotizmi kemi.
per ate skemi shtet qe 35000 vjet dhe kurre skemi me pase.
Sepse jenu ju te ,,menqurit e kombit" e na tregoni falle..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyTue Sep 15, 2009 12:09 am

Skenderbeu me gojen e tij


Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto:

ÒGiorgio, gentleman of Albania, to Giovanni Antonio, Prince of Taranto, greeting.
Having made a truce with the enemy of my religion I have not wanted that my friend remain (fraudato) of my aid. (Spesse?) times, Alfonso, his father, invited my help while I waged war against the Turks. Therefore I would be very ungrateful if I had not resisted (lÕistesso?) service to his son. I remember what your king did because now (non deve vedere succedergli?) this who is his son? You adored his father, and why now do you try to throw out his son? Where did this power come from? Who has the power to set up the King of Sicily, you or the Roman Pontiff? I came to aid Ferrante, son of the king and seat of the Apostolica. I came opposing your unfaithfulness and innumerable great betrayals in this kingdom. (NeÕ?) will you ever be unpunished for your perjury. This is the reason for my war against you.. I merit this no less than I merited making war against the Turks, nor are you less Turk than them. (ImperoccheÕ vi sono alcuni?) that guide you in a straight line not to be of some sect. You my opponents the French and the names of those people, and those for the religion wage grand war. I do not want to dispute ancient matters with you, matters that perhaps were much less than what was told about them. Certainly in our times the Aragonese armadas have often coursed the Aegean Sea, have plundered the Turkish coasts, have (riportata?) the prey of the enemies; and even today the Aragonese armies defend Troja from the jaws of the enemy. Why do I remember the old things and leave the new parts? If they change the family costumes and the plowmen of the kingdom, and the kings of the plowmen return? (NeÕ troverai nobilitaÕ piuÕ antica della virtuÕ.) Nor can I deny that you are not with the obnoxious French nation, (imperoccheÕ) you being mainly in aid of King Alfonso, you hunted the French of this kingdom. I do not know now what new virtue shines in this. Perhaps it is some new star that you have now seen among the French? Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults.. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. My elders were from Epirus, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep? In the past the Albanese have (fatto?) experience if the Pugilese were armed; (neÕ) I would again find some who would have been able to aspired to my nature. I have well noted from the back how many of your soldiers are well armed but have never been able to see their helmets or (tanpoco?) the face except those that have become prisoners. (NeÕ?) I seek your house (Bastandomi?) my own. Besides, it is well known that you often would have shot your neighbors for their possessions, as now you would force out the king of your house and your kingdom. (Che se?) If I fall in the difficult task I have embarked on I will be buried as (mi vai?) wishing in your letter, will bring back my soul as a reward from the Chancellor of the universe, of God. Not only will I have perfected my intention, but also I will have planned and attempted some distinguished deed.
Good bye....Ó

Perkthimi ne shqip:

Letër nga Skënderbeu për princin e Tarantos:

Giorgio (Gjergji), njeri i nderuar i Shqipërisë, për Giovanni Antonio, Princin e Tarantos, Përshëndetje.


Duke bërë një armëpushim me armikun e fesë sime, unë nuk kam dashur që miku im të mbetet i mashtruar nga ndihma time. (I trashe) Dikur, Alfonso, babai i tij me ka ardhur ne ndihme ndërsa unë zhvilloja luftë kundër turqve. Prandaj do të jetë shumë i pakëndshëm në qoftë se unë nuk e ndihmoi por i rezistoi shërbimit të birit të tij. Une mbaj mend se çfarë bëri mbreti juaj, (nuk ka ndodhur për të parën here), sepse tani është i biri i tij? Ju e deshet babain e tij, dhe pse tani bëni përpjekje për të hedhur nga froni djalin e tij. Nga ka ardhur kjo fuqi? Kush ka fuqi për të ngritur mbretin e Sicilise, ju, apo Papa romak? Unë kam ardhur për të ndihmuar Ferrante te birin e mbretit dhe fronin e selis Apostolica. Unë kam ardhur per te kundërshtuar trradhetit dhe pabesit e panumërta e të mëdha në këtë mbretëri. Ju asnjehere nuk do te mbeteni pa u ndëshkuar për dëshmite tuaja te rreme. Kjo është arsyeja e luftës sime kundër jush. Unë e meritëoi kete, jo më pak se kame merituar duke luftuar kundër turqve, as më pak per Ju qe nuk jeni me pake turk se ata. Sepse ka disa qe ju udhezoin ju ne vije te drejte, mos te jeni nga ca sekte. Ju kundërshtarët e mi frëngj dhe emrat e atyre njerëzve dhe ata qe per për fenë filluat luftën e madhe. Unë nuk dua të diskutoi çështjet e lashtësise me ju, çështje që ndoshta ishin shumë më pak se ajo që është thënë për ta. Sigurisht që në kohën tonë armta Aragonese kanë kaluar shpesh detin Egje, kanë plaçkitur brigjet turke, kanë raportuar viktimat e armiqve te tyre: madje edhe sot ushtritë Aragonese kane mbrojtur Trojen nga dhembet e armikut. Pse une duhet tju kujtoi gjërat e vjetra dhe të lë pjesën e re? Nëse ata ndryshojnë kostumet e familjes dhe bujkrobin e mbretërisë dhe mbretëri i bujkroberve kthehet? (Atje gjeni virtytin më të vjetër fisnik.) As nuk mund ta mohoj se ju nuk jeni komb i padurueshëm frengjish, duke qenë seju kryesisht keni qene në ndihmë të mbretit Alfonso, you gjuajtet frëngjit e kësaj mbretërie. Unë nuk e di tani cfare vyrtit i ri shkelqen ketu? Ndoshta ky është një yll i ri që keni parë tani midis frëngjish. Për më tepër, ju ofenduat popullin tonë dhe e krahasuat me “dele Albanese” dhe sipas zakonit tuaj mendoni per ne me fyerje. As ju e treguat me veten tuaj, nuk keni ndonjë njohuri të racës sime. Te paret e mi ishin nga Epiri, nga ishte Pirro, forca e të cilit zor se mund të mposhtej nga mbeshtetia e Romakëve. Ky Pirro, ku Taranto e shumë vende të tjera të Italisë e mbeshteten me ushtri. Unë nuk duhet të flase për Epirotet. Ata janë burra shumë më të fortë se Tarantini tuaj, një lloj specie i lagësht që janë lindur vetëm për peshk. Nëse ju doni të thoni se Shqipëria është pjesë e Maqedonisë, une do të pranoje ate se shumë nga paraardhësit tanë ishin fisnikë që shkuan aq larg sa India nen komanden e Aleksandrit të Madh dhe mundën te gjithë ata që popuj me vështirësi të jashtëzakonshme. Nga ata burra vijnë këta që ju i quajtur dele. Por natyra e gjërave nuk ka ndryshuar. Perse burrat tuaj ikin tutje nga fytyrart e deleve ? Në te kaluaren Albanese kane patur pervoi dhe suksese dhe nëse Pugilese ishin të armatosur; Unë do te gjeje perseri dike që do të kishte qenë në gjendje të aspironte ne natyrën time. Unë kam vërejtur mire kurizin e shume ushtarëve tuaj qe janë të armatosur mirë, por kurrë nuk kame qenë në gjendje te shofe helmetat e tyre, ose fytyrën, përveç atyre që janë bërë të burgosurit e mi. Une shikoi shtëpinë tënde, me mjafton imja. Përveç kësaj, ajo është e njohur mirë, ju shpeshe keni shtënë kunder fqinjit për pasurinë e tyre, si tani qe ju me force doni te largoni mbretin e shtëpisë tuaj dhe mbretërise suaj. Në qoftë se unë bie në pozicion të vështirë, une kam nisur perpara, unë do të varrosem si dëshironi ju në leter dhe do të sjellë mbrapa shpirtin tim si një shpërblim nga Kancelari i universit te Perëndisë. Jo vetëm qe unë do ta përsos qëllim tim, por edhe do të keme planifikuar dhe tentuar disa vepra te shquara.
Mirupafshim .... Ó

Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyTue Sep 15, 2009 12:10 am

Ketu keni leterkembimin e Skenderbeut me Princin e Torantos. Antonio kishte sulmuar Ferdinandin e Napolit dhe gati po i mirte mbreterine, por me ndihmen e Skenderbeut , Ferdinandi e shpartalloi plotesisht ate. Me kete raste seraskenet do te mesoni se sa shqiptar ishte Gjergji yne.

(fn1) This entire Part 5 was originally written in French by Pagnel, a writer in the XV century in his publication entitled ÒTHE TURKS AND THE HISTORY OF SKANDERBEGÓ. [NOTE: It was translated into Italian (perhaps by Conforti?) and then I translated this draft from Italian to English. - Dick Vara, 1997]

The letter to Skanderbeg:


ÒGiovanni Antonio, Prince of Taranto, to Georgio albanese, greeting.
(Conveniva a te?), that the luck you had shown in the war with the enemies of the Christian religion, which sometimes had forced combat, then leaving that field, you came to Italy to drive your armies against Christians? What cause do you hold against me? What have I done against you? What controversies do they make between us?
You have spoiled my territories and are crudely giving vent against my subjects, and first you have (mosso?) the war that (proposta?). You boast that you are a great warrior for the Christian religion and (pur?) yet you persecute this (geate?) which for every reason is called Christianity. You have turned your iron against the French of the Kingdom of Sicily. Perhaps you have thought to take the army against the effeminate Turks that you are accustomed to wounding in the back.
You will find other men who all support your proud appearance (?) and no one will avoid your face. Our Italian soldiers will challenge you very well and have no fear of the Albanese. We already know your generation and respect the Albanese like sheep, and it is an embarrassment to have such cowardly people for enemies; (neÕ?) would you have embarked on such a business if you had stayed to dwell in your house.
You have avoided the onslaught of the Turks, and not having the power to defend your own house, have thought to invade other peopleÕs. You are deceitful. Instead of a new house you are looking for your grave.
Goodbye......Ó

Perkthimi ne shqip:

Letër per Skënderbeun:


Pershtatur per ju që fati ju kishte derguar në luftë me armiqtë e fesë se krishtere të cilat nganjëherë ju kishte detyruar të luftoni, pastaj duke e lënë atë fushë ju keni ardhur në Itali te drejtoni ushtrine tuaj kundër të krishterëve. Çfarë arsye keni ju kunder meje? Çfarë kam bërë kundër teje? Çfarë kundërshtimesh kemi mes nesh? Ju keni shkelur dhe prishur territoret e mia dhe me inat jepni urdhera kundër subjective te mia, dhe duke e parë ju keni levizur regullat e luftes qe propozova. Ju mburreni se ju jeni një luftëtar i madh i fese se krishterë dhe paster fare ju përndiqni këtë portë qe për çdo arsye është quajtur krishterim. Ju keni kthyer shpaten tuaj kundër frëngjeve të Mbretërisë së Siçilisë. Ndoshta ju keni menduar për të marrë ushtrine qe lufton kundër femrave turke që ju jeni mësuar ti plagosni nga mbrapa. Ju do të gjeni të tjerë burra të cilët, të gjithë, do te mbështetin pamjen tuaj krenare dhe askush nuk do të shmangë fytyren tuaj. Ushtarët tanë italianë do t’ju sfidojne ju shumë mirë dhe nuk kanë frikë nga Albanese. Ne tashmë i njohim parardhesit tuaj dhe i respektoim Albanese si dele, dhe është fyese të kemi njerëz të tillë frikacak për armiqë; Do të kishit hyrë në një biznes të tillë në qoftë se ju do te mbeteshit per tu ndeshur në shtëpinë tuaj?.Ju keni shmangur sulmin e turqve dhe nuk keni fuqi të mbroni shtëpin tuaj, tani kani menduar dhe per të pushtuar popuj te tjere.
Ju jeni mashtrues. Në vend të një shtëpie të re, ju kërkoni varrin tuaj.
Mirupafshim ...... Ó

Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySat Sep 19, 2009 12:28 pm

Per te shkruar per skanderbegin duhet te kihet njohuri te thella nga burimet shqiptare dhe perendimore dhe jo te merren shkrime nga arhivat turke dhe greke .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySat Sep 19, 2009 6:20 pm

Skenderbeu thote se ai eshte shqiptar, me gojen e tij
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptySun Sep 20, 2009 10:13 am

Edhe maqedonasit kishin tendenca ta pervetesonin skanderbegin si hero te vetin dhe ta quanin maqedonas por kjo eshte e kuptueshme. Gjithashtu eshte e kuptueshme se edhe ne popullin tone ka njerez te cilet nuk i njohin vlerat e heronjevete te popullit te vet per shkaqe te ndryshme ,si bindjet fetare ,arsimimi jo adekuat , etj .Skanderbegi ka qene dhe mbetet shqiptari me i madh i te gjitha koherave por njekohesisht edhe europiani me i madh qe mbrojti vlerat e krishterimit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyMon Sep 21, 2009 10:55 am

shqiptari me i madhe i kohrave ishte Ali Pashe tepelena.
Edhe nga gradat edhe nga funksioni.
Skenderbeu ishte vetem nje komandant!
Po Ali pashen nuk e permendin se kete ka krijue Rugova me papen dhe Mark krasniqin nje pro serb.
Ali pasha me shtat zemra....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf


Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 54
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyMon Sep 21, 2009 5:14 pm

1.Skanderbeg.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyWed Sep 23, 2009 10:38 am

Ali pashe tepelena qliroi edhe tokat shqiptare ne maqedoni!
ishte pas pashes njeri nr nje.
Skenderbeu vetem komandante.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyFri Sep 25, 2009 3:24 pm

Kush ishte Ali Pash Tepelena
Ali Pasha ishte pashai i Epirit. U lind në vitin 1743, në Tepelenë të Shqipërisë, por askush nuk mundi të mban mend se në cilin muaj ai lindi. Nga disa gojdhëna thuhet se Ali u lind në ditë të ftohtë të dimrit, dhe disa thonë se ka lindur në një ditë të kthjellët pranverore.

Ali Pash Tepelena rrjedh nga nji familje fisnike Shqiptare. I ati Veliu ishte pasha i dy pashallëqeve, kurse e ëma quhej Hanka e cila ishte bija e Kurd Pashës nga Berati. Shaihinshau ishte e vetmja motër e tij. I ati e la fëmi me të ëmën e re. Kur u rrit u bë nji djal i gjatë, sy kaltërosh, trim, dhe ëndër e parealizuar për shumë vajza. Nga i pasur Aliu u bë i varfër, dhe jeta e mësoi që ai të ballafaqon të keqjen dhe ti gëzohet të mirës. Por Aliu u bë nji zot dhe sundues i vendit të shqiponjave. Ishte një trim dhe luftëtar i rreptë dhe gjithmonë i përmbaheshte ligjeve dhe zakoneve të Lek Dugagjinit. Ali Pasha ishte një burrë i pamshëm, i bukur, i gjatë, dhe me trupë të drejtë. Ballin e kishte të gjërë, sytë e kaltërta e të mëdhenjë gjithmonë tërheqës dhe sharmant. Por komunikonte dhe ishte i afërt me secilin. Kishte sensë për humor. Asgjë nuk ishte më karakteristike se sa shakat dhe talljet e tij.(Fq. 82, William Plomer)

Sa i përket jetës së tij bashkëshortore, Aliu ishte dy herë i martuar. Në moshën 24 vjeçare u martua me Eminen e njohur si Um Gulsumin, bijën e Kaplan Pashës, dhe kishte një bashkëshortësi të mrekullueshme. Pas vdekjes të bashkëshortes, ai gjeti vetën të vetmuar dhe në moshën 73 vjeçare kurorëzohet me Vasilike Kondakçiun. Ali Pasha pati tre djem, Miftarin, Veliun, dhe Saliun.

Mori titullin si Pasha dhe si Vezir nga Sulltani dhe Osmanlitë, por kur nuk i deshi ato. Ai i urrente shumë sllavët dhe francesët. Titulli Sulltan ishte emër i njeriut më të fuqishëm në Perandorin Otomane Turke; prezentonte mbretin dhe ishte komandant suprem i ushtris Otomane, pasardhës i profetit dhe zot i hapësirës qiellore, mbrojtës i Mekës dhe Medinës, dhe zot mbi gjith zotrat. Sulltani adhuroi Aliun me dy titujsh, atë të Pashas dhe atë të Vezirit. Pashai zgjidhej nga Sulltani dhe kishte detyrë që të udhëheq një rajon. Pashai paraqiste udhëheqësin e shtetit apo krahinës, ose një oficer i rankut të lartë si gjeneral i ushtrisë. Pashat vendosnin ligjet në pashallëqet ose pashbaliqet që mbizotronin. Ishte një titull honorarë që më së shumti u jepej udhëheqësave ushtarak por me këtë titull u njiheshin edhe zyrtarët e lartë. Ndonjiher Sulltani emëronte edhe njerëz të randomtë si shenjë falemnderimit për të mirat që ai solli perandorisë dhe Sultanit. Pas vdekjes së pashasë djali i tij apo e afërt i familjes së tij trashigonte pashallëkun dhe titullin pasha. Ndërsa titulli Vezir ishte titull më i lartë se sa titulli Pasha.

Ali Pash Tepelena

Ali Pasha ishte i fortë nga shëndeti. Mirëpo kur u vjetrua Aliu vuante nga tempertura e lartë me origjin të malarjes e njohur si Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. Ai ankoheshte kur afroheshin kohrat e shiut apo ndryshimet e kohës. Ndonjiheri ajo e mundonte në javën e fundit të muajit, ose kur fryente erë e fortë dhe e ngrohtë që shkaktonte efektë negativë tek njerëzit e ndijshëm nga ndryshimet klimatike apo ndryshimeve elektrike në ajër. (Fq. 80, 81, William Plomer) Në pranver të vitit 1818, Aliu përjetoi një sulm të fortë nga Lione’s Fever- Temperatura e Luanit. (Fq. 229, William Plomer)

Ali Pasha duke gjykuar drejtë hapi dyert e gjygjeve në çdo qytet. Ishte njeriu i parë pas disa shekujsh që solli rregull ligjësor, lirin, dhe drejtësin e njerëzve. Hapi dyert e medreseve dhe shkollave, ku fëmijët detyroheshin patjetër të shkojnë në shkollë më së paku tre herë në javë. Hapi univeristetin e parë Shqiptar në Janinë ku gjuha shqipe dhe turke mbizotronte por edhe gjuhë të tjera. Hapi dyert e spitaleve. Formoi qeveri lokale ku qytetet u pastroheshin me pagesat e tija. Hapi dyert e pazareve dhe shitoreve. Ekonomija, bujqësia, dhe zejtaria pësuan një ndryshim dhe një ritje të madhe në kohën e Ali Pashës. Ndërtoi shumë xhami, kisha, sinagoga(vende ku evrejët luten) dhe monumente tjera fetare për popullin. Piastra ishte paraja që qarkullonte në tregun e Ali Pashës. Ndërtoi topin e parë në Ballkan, dhe hapi minieriën e parë në Shqipëri.

Propaganda pansllaviste dhe grekomane tempton ta shlyen figuren e Ali Pashes ne cdo menyre duek e bere ate si biseksual, apo si njeri homoseksual, dhe fyerje te tjera ashtu sikurse i beren Byronit. Por Ali Pash Tepelena ishte njeri serioze dhe i moralshem. Ai nuk duroi pamoralitetin. Ishte njeri i drejte dhe gjykues i vertet dhe lider i famshem qe populli e deshi shum. Propaganda grekomane dyshone se Ali Pasha lejoi hamame dhe shtepi prostitucioni dhe shtepi te homoseksualcave duke e quajtur shtepia e dylberave. Gjithashtu propaganda pansllaviste dhe grekomane fyen figuren e Ali Pashes duke e bere si te pamoralshem me shpifjen e trilluar se gjoja Ali Pasha ka dhunuar te ren e vet. Por Ali Pasha nuk ishte ashtu sic greket dhe armiqt e popullit Shqiptar e deshirojn. Ali Pash Tepelena ishte duke e vrare djalin e vet qe hapi nje hamam nga 600 femra greke, bullgare, serbe dhe sllave. Ai e mbylli hamamin dhe qortoi reptas te birin. Gjithashtu, Ali Pasha kishte ligj per femrat e pamoralshme. Ajo qe nuk kishte moral u lidheshte ne thes me nji gur ne qaf dhe u hudheshte ne liqenin e Janines. Kete gje e perjetoi e dashura e Miftarit, Frosina. Ali Pasha deshmoi se cfar njeriu serioz ishte, dhe ate bota e diti dhe e din...

Ali Pasha paguante me miliona piastra Sulltanit më shumë se ç’do Pasha tjetër. Aliu vdiq me 5 Shkurt të vitit 1822 në moshën 80 vjeçare. Edhe pse plak 80 vjeçar, ai tre vitet e fundit të jetës së tij luftoi kundër turqëve, por nuk u dorëzua, dhe vdiq ashtu si i takon një trimi. …Si udhëheqës i famshëm gjithmon, Ali Pasha. Bajroni: Çajld Harold (Child Harold).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyWed Sep 30, 2009 1:50 am

Origjina e Skenderbeut 100% Shqiptar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi


Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 44
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyWed Sep 30, 2009 11:03 am

Lexoi emrat e anetareve te familjes nena sava vellau motra etj.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mister
Anëtar
Anëtar
avatar


Numri i postimeve : 327
Registration date : 10/07/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyThu Oct 01, 2009 1:12 pm

E kam lexuar qysh moti,po edhe antaret e familjes tende kane emrat,,,asllan,habib,qitabie,etj,,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyThu Oct 01, 2009 3:21 pm

Leje detektivin mister rahat se dine ma shume se ne!
Teke e fundit skenda nuk eshte ma ,por mendo si me ja bere tani BK ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 63
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyThu Oct 01, 2009 5:53 pm

A mister na kanaqt histori fallso!
A jeni ne mend apo jo!
Po pse vetem skenderbeun permendni ,mos ja ka imponue Rugova apo Mark Krasniqi etj vetem pse ishte katolik apo kishte miqasi te mira me papen Italin Serbet.
Po pse nuk permendeni trimin heroin qe bashkoi tokat shqiptare Ali Pashe tepelenen gjak shqiptari te paster...
Apo .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyThu Oct 01, 2009 6:01 pm

xhiti
e ka pare filmin e skenderbegut dhe trimrohet po me qeshet pasha t'madhin hahaa
skenderbeu me dy feja,musliman e kretjen,vra shqiptar musliman e vra kretjen ne itali,thikmaqi ka qen njeri turqis dhe i vatikanit sikurse disa komandanta thaqat e Jakupat,limat hahaaa ka e shohin ma lezet kan shkue po neve nuk na ka faj qe nuk kemi pranue mu perqit ne dy ane!Na kemi dasht patriota me ua ba shqiptareve drite e qe tani si e lypem dhe e gjetem por ishalla ndryshon puna ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
haxhiu
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Numri i postimeve : 1150
Profesioni/Hobi : bashkimi me dajak
Registration date : 29/06/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Shkarkimi i Agim Zatriqit,nxorri ne pahe RTK si antikombetar   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 EmptyFri Oct 02, 2009 12:34 pm

Shkarkimi i Agim Zatriqit,nxorri ne pahe RTK si antikombetar !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Origjina e Skenderbeut
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Origjina juaj !!
» SHQIPTARËT PAS SKËNDERBEUT
» Historia e Skenderbeut
» LETRA E SKËNDERBEUT
» Origjina e fjales Kosove.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: