Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Origjina e Skenderbeut

Shko poshtë 
+29
SCENDARBIC
Femi Halimi
......
voglushja
xhema
Atdhetari
NIPIIXHAXHIT
zeriatdheut
Mister
rrimtaf
petritkola
konti
xhiti
haxhiu
arbeni24
Driniiiii
detektivi
agim__barja
murturi
liridon.maliqi
Thyama
veletini
Melodi
tanii
Anabela
Agrone
isuf ramadani
socratus
Ilmi Veliu
33 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
Ilmi Veliu
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Ilmi Veliu


Male
Numri i postimeve : 178
Age : 70
Vendi : Kerçove
Profesioni/Hobi : Historian
Registration date : 26/12/2008

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 1:37 am

Xhiti, Shqiptaret jene nder te paret ne Ballkan qe e pranuan krishterizmin. prokopie Cezares thote se sllavet e moren nga iliriket krishterizmin dhe se te gjitha kishat ne Ballkan jene te ndertuara nga shqiptaret. Bullgaret kryqezohen ne vitin 850 dhe serbet ma vone. Kishat ne Kosove , pra jene te ndertuara nga shqiptaret dhe jo nga serbet.
Ne fillim kane qene te gjithe te krishtere dhe nuk ka pasur katolik e ortodoks. Kjo ndarje behet mw vone me ndarjen e Romws dhe kisha e lindjes me qender ne K.Pol fillon te quhet ortodokse. Shqiptaret mbesin nen sundimin bizantin dhe me presionin e Car Dushanit kthehen ne ortodoks edhepse shumica vazhdojne te jene katolike, sidomos veriu i Shqiperise.
Historia nuk eshte matematike dhe kurgje nuk eshte apsolute. Zbulimi i nje dokumenti te ri mund ta ndryshoje nje teori qindvjecare.
Une kam zbuluar dhe vertetuar se Mojsi Golemi, komandanti i Skenderbeut nuk e ka tradhetuar Skenderbeun por ka agjent i zbulimit sekret te Skenderbeut dhe i derguar nga vete ai te sulltani per te zbuluar sekretet luftarake qe kishte sulltani ne ushtrine e tij.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 1:55 am

Cito :
Ilmi Veliu
te gjitha kishat ne Ballkan jene te ndertuara nga shqiptaret

Marin Bizzi ne viziten e tij te vitit 1610 ne Prizren tha se , "KANE NGELUR VETEM DY KISHA KATOLIKE NGA GJITHSEJT 80 QE ISHIN"

1610
Marino Bizzi:
Report of a Visit to Parts of Turkey, Bar, Albania and SerbiaWhen the time arrived, we set off on our journey to the city of Prizren, which we entered at two o'clock in the morning, this city being without walls as are almost all of these towns. The priest walked through the town with some trepidation because some janissaries had recently killed one another in his house. They had gone there for a meal. The Turks claimed that the priest ought to be punished, because the murderers got away.
This city contains 8,600 quite large houses, almost all of which have courtyards like rural homes in Italy. It is larger than all other towns except Skopje which is 40 miles away. Prizren is irrigated by fountains and other sources of flowing water, which turn the water mills and enrichen and enliven the city.
Upon our arrival, we were told that some monks of the schismatic metropolitan had been waiting near the doorway of the priest's house where I was staying until one in the morning to meet me. The next morning I learned that they had only wanted to meet me. I heard nothing more of them during the three days I spent in Prizren, but on one of the mornings, the said schismatic metropolitan sent his janissary to force the priest to give him money, as usual.
In this city, a bell rings from atop one of the many minarets which belong to the mosques. It keeps time by means of a clock built for the Turks by some Frenchmen, something quite unusual in Turkey. There are hardly more than 30 Latin homes. There is a church bearing the name of Our Lady of the Assumption, which within a short period was set on fire three times by the Turks and looted twice, in particular on the occasion of the murder among the janissaries. It has a good portico in front of it and a very large cemetery surrounded by walls. It has a chalice and paten and a small image with a silver cross, which is placed upon the altar when mass is celebrated. It had two silk chasubles with two nice tablecloths and a golden fore altar for the choir. There was no shrine, no baptistry and no holy oils. We therefore gave them some of ours. There are many schismatics in the city. They much exceed the number of the Latins, who have at their disposal only two churches out of the 80 they once had.
http://www.albanianhistory.net/texts16-18/AH1610.html


Ketu shifet grabitja e Kishave nga ana Serbeve (Fes Serbe , jo etnosi Serb , se nuk kishte ateher Serb ) , pra i kane marre te gatshme ne ate kohe nga Shqiptaret . Deshmon edhe ky liber 400 vite i vjeter .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:02 am

Per te qene 100% te sakte se vertet ashtu eshte , deshmon edhe libri i shkruajtur nga vet ata :
(Nuk po e postoj sepse shkruan ne gjuhen Sllave , por e la vetem linkun qe dikuj me siguri i duhet )

1. https://2img.net/r/ihimizer/img99/9748/iiiprevodiocius2.jpg

2. http://forum.cafemontenegro.com/attachment.php?attachmentid=22446&d=1218061697


3. http://forum.cafemontenegro.com/attachment.php?attachmentid=22447&d=1218061722

Thuhet : Papa Klement kerkon nga Mbreti Dushan Nemanjic ti ktheje dy kishat Katolike ne Prizren të cilët ishin rrëmbyer nga familja mbretërore
dhe dhene kishes Serbe .
Pergaditi :Vojislav Nikolic .
Perkthyen nga latinishtja : Mile Bogeski , Ana Klikovac , Vesna Hrvatin .


Edituar për herë të fundit nga Arbër. në Sun Nov 28, 2010 2:04 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:03 am

Qe te dy postimet perputhen njera me tjetren .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 1:09 pm

shumir e ka skjaru profesori VELIU pak ma heret se familja Skenderbeut ska pas lidhe gjaku asgje me familje ortodokse Serrbe, duket se babai i ti fore jo, dhe nana e ti esht qujtur VJOSANA e jo VOJSAVA siq pretendojn disa te dhena te serbeve ta perfitojn per veti sikurse per nan TEREZEN, qe po tentojn.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:15 pm

eshte evrtet se nana e skennderbeut ka qen malazeze.
Shqiptaret po ja nderrojne emrat siq po dojne vete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:28 pm

Edhe Mala Zezt jan fis ILIR!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:32 pm

haaa na knaqet tashe edhe malazezet dojne mi ba shqiptare
edhe pak edhe serbet e sllovenet
qenka interesant pra se si vetem shqiptaret ne bote skane shtet te mirfillte ne shqiperi tradhtaret e tokat shqiptare te coptuara.
Po te jete ashtu jugosllavia qenka e shqiptareve
haa more gjem ku pi merr ato ljame
mos lexo qka shkruajn iddivid te pa pergjegjshem vetem tja futi diqka...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema


Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 56
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:35 pm

XHITI-lype se e gjan edhe ket jam i sakt 100%
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:41 pm

ska nevoje me gjet ku i dijme keto gjera qe moti
se qka shkruajne njerez te pa pergjegjshem sja vlen te lexojme..
ky eshte mendim i nje individi
sote historine e kane bere lloq
tulifar hajvani tu shkrue.
Ashtu te marrim sote ne libra shkruan se Rugova e berei kosoven shtet qe sehste fare as shtet as Rugova qe ka bere nje lloj shteti
thojne se Ahmet Krasniqi e tahir zema jane komandante te UCK
ku dihet se keta kene qen bashkpunetore te serbise kunder uck.
pra histori te mirefillte skemi
edhe historia e Skenderbeut nuk kane shnime te sakta per te
as per shume gjera
duhet ne nje te ardhme te hulumtohet historia e veret.
kete e thojne shume expert shqiptare dhe te huaj
deri tashe vetem ja kane fut disa historian pa verifikue gjerat.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 2:50 pm

Cito :
eshte evrtet se nana e skennderbeut ka qen malazeze.
Shqiptaret po ja nderrojne emrat siq po dojne vete.
Nuk kishte Malazeze po as Serb ne kohen e Skenderbeut si ETNI , kishte vetem fe Serbe .. Nena e Skenderbeut eshte nga Pollogu me sa e di une , dhe kush jeton sot aty ?
Si gjithehere me pare =Shqiptaret edhe sot ... dhe fakt eshte qe Malezezet e vertet jane Shqiptare , pa dyshim qe ate edhe vete e shkruajne ate .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:25 pm

Gjatë periudhës së Muratit të II, Shqipëria u kthye në një pjesë integrale të shtetit osman. Megjithatë në këtë kohë disa kryetarë fisesh katolike të Shqipërisë Perëndimore vazhdonin të bashkëpunojnë akoma me Republikën e Venedikut dhe Mbretërinë e Napolit. Kur ju jepej mundësia, të fundit, grabisnin qytetet muslimane. Kryetarët e fiseve katolike ishin të pakënaqur me sistemin e timareve dhe dobësimin e feudeve të tyre. Ne 1431, klanet e fuqishme të arianitëve dhe kastriotëve – fuqia e të cilëve kishte rënë nga ligjet e sheriatit – u rrebeluan kundër shtetit Islam. Por rebelimi i tyre do të shtypej sërisht, ngaqë shumica e shqiptarëve të krishterë timar-mbajtës nuk mbështeste gjurullditë e tyre. Vetëm një bandë e vogël rebelesh e udhëhequr nga Skënderbeu, që ishte mjaft mirë i armatosur dhe paguar nga mbreti i Napolit, vazhdoi luftën deri më 1468. Ndërsa nëna e Skënderbeut ishte serbe, ai (Skënderi) kishte studiuar në Stamboll. Pas vdekjes së tij, pax-Ottomanica (paqja osmane) do të rivendosej në Shqipëri.

Një pjesë e shqiptarëve Islamin e pranuan si edhe katoliçizmin roman apo ortodoksinë greke – më parë - për arsye të zakonshme. Por një pjesë e mirë e tyre, islamin e pranoi si pasojë e fuqisë thirrëse të doktrinës Islame. Kur flasim për përkatësitë fetare të popujve në Evropë, ne duhet të kemi parasysh që shoqëritë mesjetare ishin katolike, ortodokse apo muslimane, ngaqë mbretërit dhe princat e kohës sundimin e tyre e kishin ngritur mbi këto ide. Por agjenti më i fuqishëm i islamizimit në tokat e dominuara osmane të Evropës Lindore nuk ishte as fuqia fitimtare turke, as dekadenca e kishave të krishtera, por puna misionare dhe stimuli i dervishëve dhe hoxhallarëve Islam të cilët predikonin pa lodhje fjalët e Kuranit të afërmve të tyre.[18] Pas rënies së rebelimit të Skënderbeut, autoritetet turke nuk i detyruan kurrë shqiptarët e krishterë të pranojne Islamin, pasiqë siç dihet, sulltanët osmanë nuk islamizuan dot as gratë e tyre serbe, bizantine dhe perëndimore. Megjithatë në disa raste, të krishterët shqiptarë, serbë, grekë dhe bullgarë, e kishin për adet që vajzat e tyre “t’ia japin me qera” feudalëve muslimanë (derebejve) për një periudhë të caktuar kohe. Feudalët muslimanë paguanin një shumë të caktuar parashë ndaj babës që “jepte me qera” të bijën.[19]

Megjithatë në Britaninë e krishterë, bujkrobërit e feudalëve britanikë ishin shumë herë më të degraduar në marrëdhëniet seksuale, falë traditës së ‘jus prima noctae-s’, e cila i jepte feudalëve britanikë të drejtën të përdhunojnë gjatë natës së parë të martesës, gratë e bujkrobërve të tyre skocezë. Fisnikët aristokratik anglezë nuk paguanin për këtë “të drejtë” asgjë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:28 pm

ja argumentet se qka ka qen nena e skenderbeut
po edhe ajo qe shqiptaret nuk i ka konvertue turku ne musliman po edhe me pare shume heret ishin musliman
siq ishte qyteti sicilian i teri me musliman ne ato kohe.
para ardhjes se turku.
Ka shume argumente po eshte aq shume sa qe mbushet faqja dhe e lashe me kete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:34 pm

Xhiti autori i keti shkrim kushe eshte, nga rrjedh ky shkrim nga na vjen...?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:40 pm

Gjatë periudhës së halifit të famshëm abasid, Harun
al-Rashid në Bagdad, edhe shkollarët më seriozë arabë
besonin se arnautët e Shqipërisë ishin arabë ghasanidë nga
Siria apo berberë nga Afrika Veriore, të cilët ?të vërbuar
nga xhahiliteti para-islamik? u kthyen në të krishterë. Ata
kaluan detin Mesdhe dhe u vendosën në tokën e romakëve.
Pas rënies se shtetit islamik të Siçilisë, shumë muslimanë
arabë dhe berberë, rrefugjatë të luftës, kaluan detin e
ngushtë të Adriatikut dhe gjetën strehim në Shqipëri via
Raguzes (Dubrovnikut). Sesa është numri i të shpëtuarve nga
masakra fetare kundër muslimanëve të shpërngulur nga qyteti
Pulian i Lucerës (A.D. 1300) të cilët për të shpëtuar nga
shpata e krishterë, gjetën strehim në malet e Shqipërisë
është subjekt i hapur ndaj debatit. Megjithatë disa nga të
arratisurit muslimanë nga ?safe heaven-i? (zona e sigurisë)
mesjetare të Lucerës arritën të vendosen dhe strehoen në
republikën e pavarur të Raguzës, e cila në të kaluarën
kishte patur marrëdhenie mjaft të mira tregtare me Siçilinë
Islamike. Nëse gjenerata e tretë e këtyre rrefugjatësh
muslimanë nga Siçilia dhe Pulia arriti të mbijetojnë si
muslimane apo kripto-muslimane në malet shqiptare, ata do
të kenë qënë në mesin e atyre shqiptarësh që pritën me
entuziazëm ardhjen e trupave turke të udhëhequra nga Jakut
Pasha dhe nga Firouz hoxha, në kryeqytetin shqiptar të
Krujës (Akça Hisar) në 1396.
Shqipëria e vjetër e madhe, e kohëve të mesjetës ndahej në
dy grupe linguistike kryesore: në Gegërinë dhe Toskërinë,
ndërsa banorët e tyre njiheshin si gegë dhe toskë. Emri i
të parëve i përket shqiptarëve të veriut të Shqipërisë,
ndërsa i dyti jugorëve. Gegët janë malësorë që jetojnë në
zonat e Shkodrës, në Kosovë, në Dibër dhe në kryeqytetin e
Maqedonisë në Uskub (Shkup). Ata ndoshta janë, pasardhës
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:42 pm

vijne nga historianet Kroat turk Italian Sllav Grek shqiptare etj...
permbledhje doreshkrimesh nga e kaluara e lufterave ballkanike evropjane ,arabe,turke..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:43 pm

Cito :
Megjithatë në disa raste, të krishterët shqiptarë, serbë, grekë dhe bullgarë,
Ketu ben gabim autori , nuk kishte Serb as Greke ne kohen e Skenderbeut , ja ku e shkruan dhe vete me larte :
Cito :
Një pjesë e shqiptarëve Islamin e pranuan si edhe katoliçizmin roman apo ortodoksinë greke
Jo si nacionalitet por , FE ORTHODOXE GREKE .
Si etni , ekzistonin vetem Shqiptaret .
Perndryshe kishte Musliman edhe para ardhjes se Turqeve , por jo shumic dhe vet e kam postuar ate Xhamin te ndertuar para se te vijne Osmanet e njejta eshte edhe ne Lezhe a ne Lushnje me duket ..?
Emrat Shqiptaret i merrnin simbas fese ne ate kohe , sikurse kete , shef emer shqiptare ketu ?

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 2s8g21j
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:44 pm

Ja kushe ka dhene keto skrime.

Pollo dhe A.Puto, pp. 24-28

[2] Al-Sayyid Ahmad bin Al-Sayyid Zayni Dahlan, pp. 80-83.


[3] Arabet e zinje enigmatik “Kara Arapi” te Bosnies, Rumelise dhe Aranautllukut (Shqiperise) jane pershkruar nga eksploratori i famshem Musliman i Evropes, Efendi Evlija Celebi. Shiko: E. Chelebi, Petpis, Bulgarian tr. and ed. by S. Dimitrov, Sofia: Institut za Balkanstika pri BAN, 1972, p. 223, also ed. A. Matkovski, Makedoniya vo delata na stanskite patopistzy, Skopje (Uskub): Misla, 1991, p. 561.


[4] Burime te zgjedhura per historine e Shqiperise, vol. 3, Shqiperia nen sundimin feudal ushtarak ottoman (1506 – 1839), ed. nga I. Zamputi, S. Naci, Z. Shkodra, Tirane 1963, shtese gjithashtu; Dokumente te shek. XV per historine e Shqiperise 1479 – 1506, ed. nga I. Zamputi, Tirane 1967.


[5] Zachariadou in: Latins and Greeks in the Eastern Mediterranean Aftetr 1204, eds Arbel, Hamilton, p. 214. Idem, “The catalanians of Athens and the beginning of the Turkish expansion in the Aegean Area,” in studi mediaveli vol. 31, pp. 821 – 838.


[6] Zachariadou, op. cit, p. 220, 222


[7] H. Inalcik, Gelibolu, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden: E. J. Brill, 1979.


[8] Copia brevis Domini Innocentii ad Principes et Potentatus Christianos super cansa expeditions contra Turcum (A copy of the pope’s note of April 12, 1489)/ Arch. Segr. Vaticano, Miscellanea, II, vol. 56, fol 373


[9] Thalloczy Jiricek, Sufflay, pp. 257 – 269


[10] Novakovic, pp. 153-155.


[11] Anna Komnena, p. 103.


[12] Encyclopedia of Islam, p. 653


[13] M. Bizzi, relatione, op. cit, fol. 9.


[14] Ibid, fol. 12 – 13.


[15] Voyages de Pietro Della Valle, Rouen: R. Machuel 1745, vol 1, p. 37. Also: Notize universalli dello stato di Albania e dell’ operato da Monsigniore Vincenzo Zmaievich, arcivescovo de Antivari, esaminante nelle Congregationi Generali di Propaganda Fide di 3 Debr. 1703 – 1012, feb 1074, Bibliotheca Barberinna, Rome, MSS, no. L. p. 126.


[16] H. Inalcik, Arnavutlluk, Encyclopedia of Islam, New Edition, Leiden,: E. J. Brill, 1979, pp. 650 – 52.


[17] H. Inalcik, “Timariotes Chretiens en Albanie au XVe sielce” in: Mitteilungen des Asteirrichische Staachzarsivs, 4 Band, Vienna, 1951, pp. 118 – 38.


[18] P. Bartl, Die Albanische Muslime zur Zeit der Nationalen Unabhagtigkheitsbewegung, Weisbaden 1968, pp. 16 – 26


[19] Vryonis, p. 203


[20] G. Stadmuller, “Die Islamisirung bei den Albanern,” in: Jahrbucher fur Gechicte Osteuropas, no. 3, (1955), Munich, pp. 405 – 420


[21] Kiel, p. 21


[22] H. Inalcik, op. cit, p. 651


[23] Ibid., pp. 654 – 656.


[24] Evliya Chelebi, pp. 555 – 561. Sratsimi, pp. 183 – 213


[25] Kalesi, pp. 49 – 61.


[26] Shkodra, pp. 160 – 71


[27] Bizzi, op. cit., passim


[28] Reported e Gillaume Adam, kryepeshkop i Tivarit te Mbreti Freng Filip VI Valois ne 1332, dhe letra e Guido de Padoves (1350), cituar nga C. Jiriek, Geschiste Der Serben, Gotha 1911 ….


[29] Swire, pp. 16 – 17geovisit();
Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 4.0%3B%20GTB6.6%3B%20SLCC1%3B%20.NET%20CLR%202.0.50727%3B%20Media%20Center%20PC%205.0%3B%20InfoPath.2%3B%20.NET%20CLR%203.5.30729%3B%20.NET%20CLR%203.0.30729%3B%20.NET4.0C%29&s=1024x768&o=Win32&c=32&j=true&v=1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:51 pm

Ma murr mendja se jan Geschite serbe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:54 pm

nuk jan serbe ..
nuk i lexon fare . jane historian shqiptare ,,gjerman boshnjak serb kroat ,turk maqedonas
lexo:
NUk ka hitori te shqiptareve se arhivat si kemi ne te asj kohe
dhe historianet tone hulumtojne arhivat e huaja.
po te gjitha shenimet mirren ne arken

Kronikat Islamike të mesjetës të parët e shqiptarëve i kanë identifikuar me fiset arabe të krishtera që emigruan në zemër të Bizantit pas islamizimit të hershëm të Sirisë, Palestinës, Jordanisë dhe Hixhazit. Shkrimtarët e hershëm arabë të periudhës klasike islame i njihnin shumë mirë ndarjet gjeografike të Ptolemeut të Aleksandrisë, i cili fiset ilire “Albanoi” i përshkruante si banorë agresivë që jetojnë ndërmjet Dyrrahut-Roman dhe Albanopolisit. Muslimanët e Andaluzisë (në Spanjën pas-vandalike) gjatë shekullit të nëntë, dhe Siçilisë, i njihnin shumë mirë edhe sakalibët apo sllavët, të cilët si skllevër militantë dhe aleat të avarëve pushtuan pjesen ilirike të Ballkanit në shekullin e shtatë të erës sonë.

Sllavët nomadë dhe fiset e sllavizuara kroate sëbashku me serbët, i detyruan barinjtë shqiptarë të braktisin vendet e tyre antike në Arbanon, në veri të Liqenit Ohër. Si pasojë fiset shqiptare u fortifikuan në kodrat e Ilirisë jug-perëndimore. Mundësia ekziston që disa arabë të krishterë të kenë emigruar nga Siria dhe jetuar në Maqedoni gjatë shekullit të shtatë të erës sonë. Këta arabë duhet t’iu jenë bashkangjitur shqiptarëve në ngujimet e tyre në Epir, Thesali dhe Shqipërinë e sipërme. Burimet bizantine të kohës, konfirmojnë se fisi i krishtërizuar arab i Banu Ghasanëve (ghasanidëve) i udhëhequr nga Xhabal bin Al-Ahyan i mbiquajtur Arnaut, u largua nga Siria pas marrjes së Sirisë nga muslimanët dhe u prit nga Perandori Kostandin II në Maqedoni. Disa historianë kanë spekulluar se Perandori Nikoforus i I që sundoi në Kostandinopojë ndërmjet viteve 802 dhe 811, të ishte vetë pasardhës i Xhabalit, të fundit të fisit të ghasanidëve.

Gjatë periudhës së halifit të famshëm abasid, Harun al-Rashid në Bagdad, edhe shkollarët më seriozë arabë besonin se arnautët e Shqipërisë ishin arabë ghasanidë nga Siria apo berberë nga Afrika Veriore, të cilët “të vërbuar nga xhahiliteti para-islamik” u kthyen në të krishterë. Ata kaluan detin Mesdhe dhe u vendosën në tokën e romakëve.[2]

Pas rënies se shtetit islamik të Siçilisë, shumë muslimanë arabë dhe berberë, rrefugjatë të luftës, kaluan detin e ngushtë të Adriatikut dhe gjetën strehim në Shqipëri via Raguzes (Dubrovnikut). Sesa është numri i të shpëtuarve nga masakra fetare kundër muslimanëve të shpërngulur nga qyteti Pulian i Lucerës (A.D. 1300) të cilët për të shpëtuar nga shpata e krishterë, gjetën strehim në malet e Shqipërisë është subjekt i hapur ndaj debatit.[3] Megjithatë disa nga të arratisurit muslimanë nga “safe heaven-i” (zona e sigurisë) mesjetare të Lucerës arritën të vendosen dhe strehoen në republikën e pavarur të Raguzës, e cila në të kaluarën kishte patur marrëdhenie mjaft të mira tregtare me Siçilinë Islamike. Nëse gjenerata e tretë e këtyre rrefugjatësh muslimanë nga Siçilia dhe Pulia arriti të mbijetojnë si muslimane apo kripto-muslimane në malet shqiptare, ata do të kenë qënë në mesin e atyre shqiptarësh që pritën me entuziazëm ardhjen e trupave turke të udhëhequra nga Jakut Pasha dhe nga Firouz hoxha, në kryeqytetin shqiptar të Krujës (Akça Hisar) në 1396.

Shqipëria e vjetër e madhe, e kohëve të mesjetës ndahej në dy grupe linguistike kryesore: në Gegërinë dhe Toskërinë, ndërsa banorët e tyre njiheshin si gegë dhe toskë. Emri i të parëve i përket shqiptarëve të veriut të Shqipërisë, ndërsa i dyti jugorëve. Gegët janë malësorë që jetojnë në zonat e Shkodrës, në Kosovë, në Dibër dhe në kryeqytetin e Maqedonisë në Uskub (Shkup). Ata ndoshta janë, pasardhës të fiseve ilire të Penestit dhe Linkestit. Disa nga fiset gege të Mirditës, Grudës, Kelmendit dhe Kastratit janë katolikë sipërfaqësorë. Megjithatë shumica e gegëve nisën të pranojnë islamin në mënyrë graduale pas shekullit të 15të. Gegët muslimanë dhe të krishterë kanë një traditë të gjatë hakmarrjesh me rituale të vjetra që kërkojnë gjak për çdo të vrarë, për rrëmbim femre apo qoftë edhe fyerje. Gjakmarrja (në mesin e gegëve) është e sanksionuar nga ligji para-islamik i Lekë Dukagjinit i njohur si “Ligji i Vjetër.” Sipas ligjit të Lekës, burri shqiptar është totalisht i përgjegjshëm për sigurinë e miqve te tij. Dhe vrasësi, i cili e kryen këtë akt në mbrojtje të nderit, sipas Ligjit te Vjetër nuk mund të shihet si vrasësi që e nis gjakësinë. Gjakësori, apo vrasësi, zakonisht penalizohet duke i’a djegur shtëpinë.


e dosjeve ne Rom
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 3:55 pm

Nga postimi yt Xhiti , qe vetem e ke postuar , qe argumenton qe skishte "Grek" por vetem FE Greke ne ate kohe :
Cito :

[5] Zachariadou in: Latins and Greeks in the Eastern Mediterranean Aftetr 1204, eds Arbel, Hamilton, p. 214. Idem, “The catalanians of Athens and the beginning of the Turkish expansion in the Aegean Area,” in studi mediaveli vol. 31, pp. 821 – 838.
Latins=kuptim per fen Katolike
Grek= fen Orthodoxe .
Kjo eshte shum me rendesi per ne .

Kete me poshte e kam postuar te faqja e kaluar ne origjinal :
Cito :
[27] Bizzi, op. cit., passim
Cito :
[13] M. Bizzi, relatione, op. cit, fol. 9.

Kurse ky Serbi , shkruante : vetem shqiptaret jane authokton dhe skishte nacionalitet Serb ne mesjete .. Turqit e forcuan fen Orthodoxe ne kete rajon ..
Mund ta postoj , por eshte ne gjuhen Serbe .
Cito :
[10] Novakovic, pp. 153-155.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii


Male
Numri i postimeve : 3268
Age : 41
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 4:02 pm

Xhiti na thua kushe eshte ky autor. A.K.BOGDAN na trego di per ket njeri qe ka botu ket liber ne New York mars prill 2000
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti


Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 62
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 4:04 pm

Historia e shqiptarëve është një nga paradokset më të mëdha
në kronikat e qytetërimit europian. Milleniumi i kotësisë
morri fund për shqiptarët, pas ndërhyrjes turke në Ballkan.
Në shekullin e 16të, Shqipëria sëbashku me Bosnjen dhe
Maqedoninë, përfaqësonin kufijtë më të rëndësishëm të
Halifatit Osman i cili zhvillonte anti-kryqëzatë kundër
Kishës Militante. Brigjet e Adriatikut ishin tokat që i
ofronin osmanëve strategjinë më të mirë të mbrojtjes kundër
papëve dhe kryqtarëve. Megjithatë dalja e Shqipërisë
Muslimane si baza kryesore e turqve në strategjinë osmane
për supremaci ngelet e paqartë nëse dikush kërkon të bëj
një vlerësim sa më objektiv. Shqipëria ka qënë një pjesë e
qytetërimit Islam, ku rezistenca e fiseve muslimane
shqiptare ndaj autoritetit qëndror, mundësonte krijimin e
një administrate autonome. Evolucioni i Shqipërisë katoliko
? romane nga një shtet klient i Republikës së Venedikut në
një shtet Islam, do të ndryshonte elitën dhe popullin
shqiptar në mënyrë radikale.
Bullgarët dhe serbët pushtues, supremacinë e tyre në
ish-Ilirinë bizantine e ndërtuan vetëm me forcën e armëve.
Dhe kjo bëhej në një kohë kur shqiptarët kundërshtonin
sllavizimin e egër dhe e kundërsulmonin atë. Nga shekulli i
11të deri në të 15-tin, tokat veri-lindore të arbëreshëve
mesjetarë qëndruan nën pushtimin e feudalëve serbë të Zetës
dhe Rashës, të cilët zgjeruan pushtetin e tyre mbi Shqipëri
papushim, deri në momentet e rënies së Mbretërisë Serbe në
gjysmën e dytë të shekullit të 14të. Pushteti serb mbi
feudin e Deçanit në vitin 1330, dhe gjithashtu historitë e
manastireve Ortodokse të Shën Mihalit dhe Gabrielit në
Prizren (nga 1348 deri më 1353) tregojnë në mënyrë të qartë
prezencën masive të popullsisë shqiptare në të gjithë
fshatrat e Maqedonisë perëndimore, Kosovë dhe Metohi.
Shqiptarët e kësaj kohe ishin barinjë, mercenarë dhe
bujqër. Nën tiraninë serbe, shqiptarët romano ? katolikë
dhe të krishterë ortodoks të ritit grek, u pagëzuan me
dhunë në kishën serbe, të themeluar gjatë rregjimit shtypës
të Stefan Dushanit. Sipas ligjit të tij ?drakonian?, vetëm
kisha serbe ishte e krishterë ?e vërtetë,? ndërsa të gjitha
fetë e tjera ishin të ndaluara. Ata që refuzonin të
vaftisen nga priftërinjtë serbë, damkoseshin në fytyrë me
hekur të nxehtë, dëboheshin, dhe pasuritë e tyre
konfiskoheshin nga c**** Serb. Shumë feudalë katolikë
shqiptarë dhe njerëzit e tyre që i rezistuan politikës së
serbizimit ekzekutoheshin.
Përpara pushtimit të Shqipërisë nga serbët, ushtarët
aventurierë normanë ishin ata që dominuan zonat e
Adriatikut. Ata pushtuan Siçilinë muslimane dhe jugun e
Italisë duke ndihmuar papën dhe princat lombardezë të
rimarrin Pulian dhe Kalabrinë. Në vitin 1078, peshkopi i
Devollit (Diabolis) në Shqipërinë qëndrore thirri trupat
normane nga Italia që të mbeshtesin romanët katolikë vendas
kundër bizantinëve. Normanët erdhën në Shqipëri me
mercenarë muslimanë nga Siçilia dhe me një kontingjent të
vogël bullgarësh dhe grekësh, të udhehëqur nga Nikofor
Vasilikusi. Megjithatë kjo ushtri multi-etnike dhe
multi-fetare do të mundej nga autokrati Aleks Komneni në
1079. Gjatë kësaj lufte, ushtria bizantine u mbështet nga
muslimanët selxhukë të sulltan Sulejmanit dhe nga trupat
mercenare turke. Ushtarët muslimanë maqedonas ishin turq të
marrë si pengje lufte dhe burgosur nga Joan Komneni gjatë
luftës selxhuko-bizantine në Azinë e Vogël.
Megjithatë, pas dy vjetësh normanët të udhëhequr nga Robert
Guiskardi (?Robert Dinaku?) dhe biri i tij Boemundi, u
kthyen në Shqipëri nga Otrantoja dhe morrën Durrësin dhe
Vlorën (Avlona). Disa muaj më vonë normanët pushtuan pa
shumë rezistencë Shkupin dhe Ohrin. Perandor Aleksi, i
shtangur përpara humbjeve në Shqipëri kërkoi nga sulltani
selxhuk Sulejmani, ndihmë urgjente. Udhëheqësi musliman i
Rumit (Konjës) i dërgoi atij 7.000 luftëtarë me
eksperiencë, të udhëhequr nga Kamir-khani (Kamires).
Ushtria e re bizantine e udhëhequr personalisht nga
autokrati Aleksis dhe aleatët e tij muslimanë, sulmuan
normanët pranë Larisës, në Jug të Maqedonisë. Megjithëkëtë,
trupat e Beomundit i rezistuan forcës së sulmit bizantin,
turqve muslimanë dhe shigjetarëve oguzë, dhe arritën të
mbijetojnë.
Pas rënies së pushtetit bizantin, normanët ndërtuan
mbretërinë e tyre në Shqipëri, e cila shkonte nga Durrësi
deri në lumin Vardar, ku fiset nomade turke të peçenegëve
dhe oguzet (Ög Öz) fushonin gjatë verës. Këta kalorës nga
Stepat Kipçake, e kishin për zakon të kalojnë lumin e
Danubit pranë Dobruzhës dhe plaçkisin nëpër Ballkan deri në
perëndim të liqenit Ohër.
Gjatë dy shekujve në fjalë, portet shqiptare të Durrësit
dhe Vlorës ishin kthyer në dyert e kryqtarëve perëndimorë
për në Outremer via Egnatia (për në rrugën Egnatia). Gjatë
kryqëzates së katërt (1202 ? 1204), disa nga Militae
Christi (militantët e Krishtit) perëndimorë, ku shumica
ishin hospitallers (nga urdhëri i Shen Xhonit) dhe
templarë, pushtuan Shqipërinë, përpara se të nisin
grabitjet dhe gjurullditë në Kostandinopojë. Kryqtarët,
Shqipërinë e bënë pjesë të mbretërisë së tyre latine që
udhëhiqej nga Baldvini i Flandersit. Çfarë ne dimë rreth
popullsisë shqiptare të kësaj kohe është shumë pak. Kjo
vjen si pasojë e mospërzjerjes së shqiptarëve në luftën për
pushtet mes dukeve franko ? normanë dhe venecianëve. Por
gjatë kësaj kohe, i vetmi entitet i njohur, dhe gjysëm i
pavarur i Shqipërisë ishte Kruja, ku feudali i saj i
quajtur Progon kishte nën pushtet një kështjellë të vogël.
Në 1208, nipi i tij Dimitri, kundërshtoi pushtetin serb të
Despotatit të Zetës që udhëhiqej nga ?Prinic i Madh?
Gjergji, dhe venedikasit që kontrollonin mjaft pjesë të
Adriatikut.
Kur kryqtarët perëndimorë vendosën pushtetin e tyre në
Kostandinopojë, princi i Komnenëve, Mihali I u tërhoq për
në Shqipëri, ku forcat e tija besnike ishin në gjendje të
dëbojnë venedikasit nga shumë pjesë të Adriatikut. Në
Janinë ai deklaroi formimin e Despotatit të pamvarur të
Epirit, që shtrihej deri në Shkodër. Pas vdekjes së tij në
1215, Theodhor Ëngjëlli dhe më vonë djali i Mihal
Komnenusi, Mihali II Paleologus (1230 ? 1267), restoruan në
Shqipëri supremitetin e Kishës Ortodokse. Në 1258, Mihali
II vajzën e tij, Helenën i?a dha për grua Manfredit,
mbretit të Hohenstaufen dhe të dy Siçilive. Paja e Helenës
përmbante tokat shqiptare që shkonin nga Korfuzi deri në
Berat. Tetë vjetë më vonë, pas vdekjes së dhunshme të
Manfredit, Shqipëria kaloi në duart e Çarlit I të d?Anjou-t
(Angjevin) nga Burgundi. Në 1274, 19 kryetarë fisesh
shqiptare nga Shqipëria e mesme e njohën atë si mbret.
Kurse Epiri i kaloi dy udhëheqësve të fundit të Komnenëve,
Nikoforit (1267-93), dhe më pas të birit të tij Thomasit
(1293-1318), i cili u vra nga djali i motres së tij,
Nikolaus Orsini. Më vonë edhe Nikolausi, u vra nga vëllai i
tij Xhoni, i cili më pas u helmua nga gruaja e tij, Anna
Paleologu, nëna e Nikoforit II (i cili u vra gjatë
pushtimit të Shqipërisë së veriut, në 1358).
Karli i I i angjevinëve, u trashëgua nga biri i tij
invalid, Karlsi II, i cili urdhëroi në vitin 1300 dëbimin e
muslimanëve siçilian për në qytetin e Pulias, në Luçera.
Karli i II, mbretërinë e Shqipërisë i?a dhuroi djalit të
tij, Filipit, Dukës së Tarantos. Pas vdekjes së tij më
1333, Shqipëria u udhëhoq nga vëllai i Filipit, Xhoni i
Gravinës, dhe dy vjet më pas nga djali i Xhonit, Karli, i
cili u var në Aversa, më 1347 nga kushëriri i tij Luisi,
mbreti i Hungarisë. Ndërsa në 1368, udhëheqësi i ri
angjevin, Filipi i II u zëvendësua nga klani shqiptar i
Topiajve. Despotati i Epirit u morr nga Gjin Bua Shpata,
një feudal shqiptar nga Delvina. Gjin Shpata pushtoi
gjithashtu edhe shtetin frank të Thesalisë. Në 1380 dhe
1382, despoti serb i Janinës, kërkoi ndihmë nga trupat
muslimane turke që të mposhtë bandat e Gjin Bua Shpatës. Në
1381 dhe 1384, feudalët latinë të Artës kerkuan mbrojtjen
turke, ndaj klanit pushtues të zenebishtëve nga
Gjirokastra. Mercenarët turq, pasi i thyen kaçakët
shqiptarë, vendosën rregull në Epir më pas. Por në
Shqipërinë e Mesme, vasalët e angjevinëve krijuan tre
despotate të vogla shqiptare të udhëhequra nga klanet e
Muzakës nga Berati (1280-1389), Topiajt nga Durrësi
(1338-1460) dhe Balsha nga Shkodra (1360-1421). Tanush
Topia u martua me vajzën e padëgjueshme të Robertit,
mbretit angjevin të Napolit. Disa kohë më vonë, mbreti
Robert që ishte armiqësuar me Tanushin, e vrau atë me
gjithë të shoqen. Në 1385, djali i tyre, Karlo Topia i
kërkoi sulltan Muratit I ndihmë ushtarake kundër kushëririt
të tij Gjergji Balshës II. Sulltani osman i dërgoi Karlos
40.000 jeniçerë nga Maqedonia, të cilët mposhtën ushtrinë e
Balshës së II në betejën e Savra-së, pranë lumit Vjosë, në
18 shtator 1385. Gjergji Balsha u vra në këtë betejë
gjithashtu, ndërsa mundohej të arratiset nga beteja.
Analistët osmanë, këtë betejë e kanë përshkruar si
?ekspeditën në Karli-ili? (në tokat e Karlit).
Pas shkatërrimit të Serbisë, feudalët veriorë shqiptarë si
Balshajt, Topiajt, Dushmanët, Spanajt dhe Dukagjinët u
shfaqën si udhëheqës të pamvarur të Shqipërisë. Vetëm
kosovarët vazhduan të qëndrojnë të shtypur nën tiraninë
serbe deri në vitin 1455. Por pas këtij viti, trupat turke
do t?i çlirojnë të fundmit nga regjimi shtypës i princit
Brankovic.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 4:20 pm

Cito :
Vetëm
kosovarët vazhduan të qëndrojnë të shtypur nën tiraninë
serbe deri në vitin 1455. Por pas këtij viti, trupat turke
do t?i çlirojnë të fundmit nga regjimi shtypës i princit
Brankovic.
Nuk kishte Kosovare atehere , vet Car Dushani e quante Dardani ne ate kohe .
I vetmi ishte Skenderbeu qe i dogji , masakroi gjithe cka i "takonte" Brankovicit , asnje tjeter nuk kishte guxim .

Kodi:
In 1444 during the battle of Varna, Brankovic the King of Serbia, and uncle of Mehmet II, did not allow Scanderbeg Armies to be united with the Army of Sobiesky and Huniad. The Islamic can never equal the hate of the orthodoxes against Western Civilisation, and especially against their Religion (Catholic&Protestants). Because Orthodoxism is based totally in the intolerance, and as a religious fondamentalism, can not accept the sense of freedom and tolerance that other Christian Religions teach!
http://encyclopedia.stateuniversity.com/pages/20796/Skanderbeg.html

Nuk mundesh ta besh historine simbas simpatise te fes qe i perket .


Edituar për herë të fundit nga Arbër. në Sun Nov 28, 2010 4:25 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari


Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 111
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 EmptySun Nov 28, 2010 4:22 pm

Edhe ketu shume mire e qarte e shef "qe ne koalicion me Turqit ishin Serbet , dhe ishin familjarisht te perzier me ta " , e jo Shqiptaret .

Brankovic of Serbia, where the latter had [ married his daughter to the Turkish Sultan Murad II that was at the time fighting against the Christian coalition
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Origjina e Skenderbeut   Origjina e Skenderbeut - Faqe 6 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Origjina e Skenderbeut
Mbrapsht në krye 
Faqja 6 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Histori e Skenderbeut
» AKILI - ORIGJINA E TIJ E MOHUAR
» SHQIPTARËT PAS SKËNDERBEUT
» Historia e Skenderbeut
» LETRA E SKËNDERBEUT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Histori-
Kërce tek: