Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Jemi të gjithë ëngjëj..."

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 12, 2009 4:02 pmMendim kritik

Misioni progresiv i një vepre dokument të “arkitekturuar” me epos

(kumtim)

nga Kristaq F. Shabani

mbajturmë 16.05.2004 në auditorin e Universitetit “Eqrem Çabej “ Gjirokastër në diskutimin e veprës së shkrimtarit grek Dino KubatisNë një analitikë të parë nga një këndvështrim kualitativ të veprës “Iliana jeta jonë mbaron te tanket” të Dino Kubatis duhet të nxjerrësh përfundimin logjik: “ Iliana, jeta jonë fillon, pasi të “shkrish” dhëmbëzimet hekurorë të “tankeve”, që s’origjinohen vetëm nga hekuri, por janë aliazhe dhe produkte të “stacionimit të gjakosur historik”, të prodhuar nga “tru”ndezës dhe komandues të notës “Sol”, që kërkojnë ta mbështjellin shoqërinë dhe botën me ”lëkurën” e tyre të fortë, për të sjellë asfiksinë e Njerëzimit të lodhur. Cilat janë disa dukuri që reflektohen?

Retorizmi, kthimi në retrospektivën e eposit të gjakut, “skenizimi i ambienteve dhe i lëvizjes së pulsuar me rezistencë për të mbytur fjalën, për të mos ganxhuar ndjenjën, me interpretë dhe protagonistë “burrërinë e lindur nga “privimi i së drejtës” me fragmente të ngjashmërive të rënies së madhe, të përballjeve të ngritjes dhe të rrëzimeve klasore, ku në rendime luftime përleshen dhëmbëzimet prej hekuri, njerëz të konstruktuar e të kontraktuar me hekur, që e kanë flakur tutje përbërjet strukturore e shpirtërore njerëzore me njerëz ende mustaqe pa dërsitur, që mbajnë në duar e në kokë gjethe dafine, simbolizim i triumfit të Kapitoleve të Paqes. Përleshje midis kërcënimit dhe lutësisë, midis sharrjes dhe këngës, midis bajonetës dhe ndjenjës, midis kotësisë dhe vërtetësisë, midis hakmarrjes dhe humanizmit…

Përcjellje e pikëpjekjeve vrastare të epokave sillet në këtë roman “orë”. Ky roman dokument i shkrimtarit Dino Kubatis ka në thelb: ligjërimin e sakrificës, ku antagonojnë e përballen njerëzit, ku jeta frenohet si akrep i një shoqërore të mbetur dhe mekanizmi frenues është një përbindësh hekuri, i cili kërkon të ngjyejë dhëmbëzimet e hekurta me gjak njerëzish, që kanë në lëvizjen e tyre protagoniste protestën, kundërshtinë. Fanitet përsiatja tipike e urdhërimit vdekjeprurëse në kontraste ku, epikja notëzon në partiturë martitore dhe Mbreti i Erës “Eoli” kundron me shpejtësinë e tij dhe lëshon rrëfenjën në qiejt e vrarë. Qëndrimi patetik dhe martir, meditimi autoritar, skicimi i skenave të përballjes, idili i njerëzve të gjallë e aspirues, sakrilegji i ndëshkuar i ushtarëve që s’zbatojnë masakrimin, ndriçimi i mentalitetit të shpresës: “Me ty, Iliana, jeta fillon nga sipari”: Kërkim martirizimi. Iliana bie, por autori mbetet të rrëfejë këtë masakër çnjerëzore për të realizuar një nga misionet më të nevojshme të historiografisë shoqërore.

Misioni shoqëror i avangardës ku ndjenjat sfidojnë armët dhe dhëmbëzimet, ku vlimi i rezistencës është përvlues, ku kurajua udhëton që larg, ku pështyma ndaj keqdashësisë ndëshkon rezistencën ,ku qendra e rezistencës e ka emrin “Ilianë”, që lëshon rreze kthese, transformimi, shpëtuese, agizimi, pushimi i orëve të ikjes… Mjedisi luftarak inteligjent pret përfitimin nga ardhja e valëve vullkanore të forcës përparimtare me një pyetje të përgjegjshme: “Kur?”, e cila ngrë diejt ndaj qiellit të nxirë e të rerëzuar me sprintime gjakësore. Mesazhet historike të dhëna në këtë vepër kanë karakterin e veprimit universal, ndaj dhe gjetja është e bukur dhe apeluese, duke shmangur mefshtësinë, qëndrimin në kuadrat, mbyllësinë dhe mosinteresimin për progresivitetin e vendit.

Iliana, shëmbëlltyrë e misioneve qytetare e shoqërore të shumë simotrave, siheroinave, simartirërimeve, sieposeve, sitrimereshave, të shëmbëlltyrës së kthesave të agimta e zbardhjeve të bukura, të “lokomotivave aspiruese” dhe impianteve; kujtesë e heroizmit real e jo të shtirur, pikë reference e tronditjes të sistemeve diktatoriale, prurje e re e marshimit të ndjenjës dhe hapësirë e triumfit të lirisë mendimore.

Frika e humbjes së Ilianës e transformuar në një krenari të dhimbjes për prosperitet.

Këto “ndërtesa” të arkitekturuara bukur dhe ndjenjësisht dhe me personazhe të martirizuara dhe tipike ripërsëritin historinë dhe apelojnë me zërin, tonalitetin, plotësinë dhe shëmbëlltyrën dhe japin kushtrime për të drejtën, për të lirën, të mirëqenën, qenien dhe lidhësinë dhe kanë vlerë njohëse të mirëfilltë për brezat e Universit.

Vepra, krahas të tjerave, është një formë e vlerësuar e romanit- dokument, që mbështetet në themelet e kuadraturës reale. Është një pasqyrë që pasqyron “kohët” që tashmë kanë humbur ngjyrimet, por mbeten në tentativë ripërsëritje, kur ecja “sakatepset” me dashje dhe shfaqen kërpudhat e shiut nostalgjik.

Ka rëndësi që paçka se kur u shkrua kjo vepër është e freskët dhe kjo figuracionalisht vërehet te fizionomia shprehëse e autorit, që ndriçohet nga rruzuj diellorë të Ilianës!

Ne përfaqësuesit e botës shkrimore impulsojmë vepra të tilla të shkruara me nerv, me ndjenjë, me mesazh, me kulturë artistike e me mision të kaltëruar.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 12, 2009 4:02 pm

Sponsor: “PEGASI” 21 :

Çajup Shehu një dashamir i letërsisë, i cili ka dhënë kontribut në organizimin e veprimtarive letrare dhe në impulsimin e talenteve të reja jo vetëm në Gjirokastër, por edhe më gjerë. Ka përkrahur të gjitha nismat endërmarra nga Kryesia e Lidhjes si dhe është një nga nismëtarët që përkrah kryerjen e një akti të lartë për organizimin enjë takimi më tepër se ballkanik në Gjirokastër, duke kontribuar në aspektin financiar dhe redizencial.

I urojmë zotit Shehu, që së shpejti të dali para lexuesve me librin e tij të parë me skica e tregime që e ka në proces para botimi, që kjo do ta afronte dhe afirmonte më shumë për t’u lidhësuar më ngushtë me “PEGASI”- fluturues.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 12, 2009 4:10 pm

Një njohje me disa vepra të pegaistëve të kataloguara në Bibliotekën Kombëtare të ShqipërisëVdekja e thikave : poezi / Novruz Xh. Shehu; Kristaq F. Shabani

Pulsi i dhimbjes : Poezi / Kristaq F. Shabani

Letër poetike njerëzve : poezi / Mete M. Peçi; Kristaq F. Shabani; Hadër Mevlani

Supet më ngrihen në majë : poezi / Mitat Kondi; Kristaq F. Shabani; Petro Dudi

Thëllëza e detit : poezi origjinale dhe përkthime nga gjerm. / Aleks F. Çoku; Kristaq F. Shabani

Vilarët e verdhë : poemth / Kristaq F. Shabani; Ndoc Papleka

Stela : roman / Raq Paskal; Kristaq F. Shabani

Kurrë vetëm... : poezi / Theodhori Nikolla; Kristaq F. Shabani

Gjak që s'pikset : poezi / Ahmet Sh. Capa; Kristaq F. Shabani

Lotët e një gruaje : poezi / Fatmira Leka; Kristaq F. Shabani

Ylli i rrëzuar : poezi / Burbuqe M. Memushi; Kristaq F. Shabani; Fredi Mërkuri

"Heshtas" mbys frikën time : poezi / Luljeta Xhaxhiu; Kristaq F. Shabani

Jorgo Bukas : mbresa, kujtime, artikuj / Kristaq F. Shabani; Harillaq Koxhjoni; Çerçiz Mingomataj

"Oaz" : poemth / Kristaq F. Shabani; Ndoc Papleka

Kthim nga vdekja : tregime / Lumo Kolleshi; Kristaq F. Shabani

Çlirimi i ndjenjës : poezi : krijime të nxënësve të shkollës së bashkuar " Bilal Golemi" Gjirokastër / Kristaq F. Shabani

Flas me gjuhën e lotit : poezi / Burbuqe M. Memushi; Kristaq F. Shabani; Ramadan Sinani

Prisni zërin tim : poezi / Mustafa Karagjozi; Kristaq F. Shabani

Klloçka Nilë, Murroja dhe pushëverdhi Kurthi : fabul / Mirela Dudi; Kristaq F. Shabani

Kolonja e Kurveleshit / Adem Gjika; Kristaq F. Shabani

Ah, sikur të isha diell! : rendje në udhëkryq : poezi / Frosina G. Dhima; Kristaq F. Shabani

Virtyti i gënjyer : antologji vetiake : gjashtëtip / Kristaq F. Shabani; Sazan Gjomema

Në krahë ëndërrimi : poezi dhe skica / Hetjona T. Shehu; Kristaq F. Shabani

Zeniti i ndjenjës : poezi / Asim Peta; Kristaq F. Shabani

Sikur,...të ma dëgjojnë zogjtë psherëtimën : poezi / Valbona Daci (Gremi); Kristaq F. Shabani

Fajin nuk e ka pasqyra : skica dhe tregime / Izet S. Çulli; Kristaq F. Shabani

"Këshilla e të Urtit" : poemë / Ali Hormova; Kristaq F. Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 12, 2009 4:10 pm


Vështirë të mbetesh në shpirtin tim : poezi / Yllka Ponde; Kristaq F. Shabani

Urata e mërgimit : poezi / Ahmet Sh. Capa; Kristaq F. Shabani

Trokitje në sy : poezi, skica / Marinela Basha; Kristaq F. Shabani

"Itinerari i magjisë" : (" mbreti i guzhinës") / Kristaq F. Shabani; Pandeli Suli; Viktor Dërvishi

"Pentagram i huazuar nga një copë qiell" : poezi e skica : krijime të nxënësve të shkollës "Muhamet Gjollesha", Lazarat / Kristaq F. Shabani; Jorgo Telo

Mes harresës kërkoj radhën : poezi / Spartak S. Proda; Kristaq F. Shabani

Terapia e fjalës : vjersha dhe epigrame fluturake / Izet S. Çulli; Kristaq F. Shabani

Përtej grisë së tejzgjatur : poezi / Besmira Abdi; Kristaq F. Shabani

Endërr në ëndërrim : poezi / Blerta Tusuni; Kristaq F. Shabani

Çiltër : mbresa, kujtime, skicime / Mete M. Peçi; Kristaq F. Shabani

Në qiellin pa faj (Çelsëron Planeti) : poezi / Osman E. Buzo; Kristaq F. Shabani

Era e sabahut : poezi / Ali Hormova; Kristaq F. Shabani

Ëngjëlli dhe Demoni : skica dhe tregime / Pandeli Suli; Kristaq F. Shabani

Pranga prangave : poezi / Niko Dede; Kristaq F. Shabani

Misionari i dijes : Sejat Qerim Bihuci / Limoz B. Bihuci; Kristaq F. Shabani

Kryefjala e fatales (rroftë truri!) : roman / Kristaq F. Shabani

Pesha e fjalës : vjersha dhe epigrame fluturake / Izet S. Çulli; Kristaq F. Shabani

Jetari : Intelekt 2001..."4 / Kristaq F. Shabani

Shaka e fatit : novela / Matilda Tare; Kristaq F. Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyWed Jan 14, 2009 3:37 pm

51Po nis bletën... : poezi / Jani K. Ballo; Kristaq F. Shabani
52A Seat in heavens : poem / Kristaq F. Shabani; Eleftherios Photiu
53Sfilatë identiteti : poezi / Spartak S. Proda; Kristaq F. Shabani
54"Balta më e ëmbël se mjalta..." : kujtime e mbresa për Sheperin / Koço Mandi; Kristaq F. Shabani
55Perla, profil i biskuar : (Zagoria) / Kristaq F. Shabani
56Epopeja e minjve të fushës : fabul / Mirela Dudi; Kristaq F. Shabani
57Eseniane : poezi / Murat Memallaj; Kristaq F. Shabani
58Përtej perdes : roman / Agron Shele; Kristaq F. Shabani
59Sekreti i një gruaje të çuditshme : novelë / Thoma M. Papa; Kristaq F. Shabani
60Refleks në ujëvarë (Sarushja dhe të tjera) : antologji vetiake për fëmijë / Kristaq F. Shabani; Aleksandra Shabani
61Buzëqesh me shpirt të vrarë : poezi / Silvana A. Hazati; Kristaq F. Shabani
62Valëzimet e simbiozës : roman / Mimoza Llavdaniti; Kristaq F. Shabani
63Na dashkan dhe yzengji.....! : fabula / Izet S. Çulli; Kristaq F. Shabani
64Pronori A.B dhe astma e lindur : publicistikë dhe poezi / Kristaq F. Shabani
65Fshat i bukur, i ndarë : Koshovica / Aleks Llambro; Kristaq F. Shabani
66Tingujt prekin shpirtin : publicistikë, analiza, kumtime, poezi / Islam Kalemi; Kristaq F. Shabani
67Dashuri në kohë gri... : poezi / Jonida Seiti; Kristaq F. Shabani
68Il Messaggio del mare : poesia / Elefteri Kallojeri; Aleksandra Shabani; Kristaq F. Shabani
69Imazh i rremë : roman / Agron Shele; Kristaq F. Shabani
70Edhe kur Ti ke harruar fjalët... : poezi / Elefteri Kallojeri; Kristaq F. Shabani
71A zbrazet shpirti nga kënga? : poezi, krijimtari popullore / Katerina T. Kulo; Kristaq F. Shabani
72... Se kënga ka rrugë të gjatë, siç pi ujë gurra në shkëmb : këngë kënduar nga grupi "Lundra e polifonisë labe" / Kristaq F. Shabani
73Qeshte syri me qepallë : (këngë për miken) : krijime, këngë popullore / Vasil L. Zëra; Kristaq F. Shabani
74Korsi e hapur... : antologji poetike / Kristaq F. Shabani; Agron Shele
75Pritje e lënduar : poezi = Painful expectation : poems / Saimir A. Sadikaj; Kristaq F. Shabani; Dalip Kardhashi
76Trenjerëzori dhe nënta... : roman. Seli në qiejt; Ezmerka me topuz; Dy pronorët : tretip poetik / Kristaq F. Shabani
77Mosikje; Diamanti; Libri i ndjenjës; Librin e ndjenjës; Venitja e përqeshjes; Tentativë; Pikë e zezë: [Ka edhe për jetën e autorit] / Kristaq F. Shabani
78Alfabeti i dhimbjes; Ligjërata e drejtë; Mosikje; Tej poleve; Gjeagjëzë; Rrefimi i ngjasimit; Vlera e Gibsit; Dy lotë / Kristaq F. Shabani
79" Kiromantia" në startim / Kristaq F. Shabani
80" Flas me gjuhën e lotit". [Vëllim poetik nga Burbuqe Memushi] / Kristaq F. Shabani
81Magneti i virtytit : ["Ah sikur të isha diell". Frosina G. Dhima] / Kristaq F. Shabani
82" I cunguari me emër pronor" / Kristaq F. Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyWed Jan 14, 2009 4:41 pm

Anton Gojçaj: Cungimi i brendshëm dhe cungimi i jashtëm
E shtune, 18-10-2008, 03:44pm (GMT)

VËSHTRIM MBI ROMANIN "KRYEFJALA E FATALES" TË KRISTAQ F. SHABANIT
Cungimi i brendshëm dhe cungimi i jashtëm
"Drama kishte vazhduar të shfaqej, o njerëz, plot 28 vjet! Kaq shumë bisturi. Kaq shumë të therrura! Kaq shumë drithërime! Tre herë amanete! Tre herë përmbysje amanetesh! Tre herë hapje varresh dhe përmbysje arkivolësh! Pesë herë çarje të trupit dhe përballime! Sa i fortë është i forti! Doktori më vështronte. Dhe i pesti operacion i realizuar në shtetin fqinj kishte ulur siparin, pas një shtrimi urgjent, kur në vend të çarçafit të bardhë kishin bërë gati "çarçafin e zi të morgut"... "Nuk më besohej që trupi yt të rezistonte, - më tha Efthimio. – Unë u habita. Trupi yt të rezistonte! Trupi yt s'qenka prej mishi!...
- Unë, tani, doktor, kam përvetësuar artin e të rezistuarit dhe të përballimit..., - i thashë. " (nga romani "Kryefjala e fatales" i K. Shabanit)
Nga Anton Gojçaj

1. Në planin përmbajtësor, Kristaq Shabani në veprën me titull jo të zakonshëm për një roman, "Kryefjala e fatales", paraqet odisejadën e dhimbshme të djaloshit Adonis, i cili në moshë të re operohet nga gurët në veshka, sëmundje kjo që e përcjell gjatë gjithë jetës. Ai i nënshtrohet madje pesë herë ndërhyrjeve kirurgjike, por falë vullnetit sizifian për të jetuar çdo herë del fitues mbi bisturinë dhe madje ia del të krijojë edhe një familje normale, me bashkëshorten Lorelaj dhe dy fëmijët e tyre.
Përmbajtja e romanit jep një porosi shumë pozitive, optimiste, se njeriu duhet t`i bëjë të gjitha përpjekjet për ta kërkuar, gjetur dhe realizuar misionin e vet në jetë dhe për të mos u demoralizuar as në çastet më të errëta, kur vdekja troket me shumë padurim në portën e jetës së individit. Sikur ka diçka nga "shpirti amerikan" Adonisi shqiptar i Kristaq Shabanit, as lëngata, as bisturitë nuk e zmbrapsin dot për të ecur përpara.
Shpëtimi i tij quhet "dializa", së cilës Adonisi, pasi mbetet pa të dy veshkat, i nënshtrohet çdo dy ditë në një shtet fqinj dhe që i mundëson atij vazhdimin e jetës.
Mirëpo, "Kryefjala e fatales" nuk rrëfen veç për cungimin e brendshëm, individual, por edhe për cungimin e jashtëm, shoqëror. Mbase cungimi i jashtëm (shteti që izolohet nga bota) në këtë rrëfim sikur bëhet aleat i cungimit të brendshëm (operimit të veshkave të dëmtuara nga trupi i pacientit, që s`mund të dalë jashtë shtetit për t`u mjekuar me një teknologji më të avancuar).
2. Përveç si roman mbi fatin e një individi, libri mund të lexohet edhe si rrëfim përfaqësues për një shoqëri të varfëruar materialisht dhe të deformuar moralisht, e cila në njërën anë propagandon lumturinë në tokë dhe barazinë e të gjithëve, kurse në anën tjetër, derisa dikush që ka peshë për sistemin mund të dalë për t`u bërë operacion, qoftë edhe për një dhëmballë, në Berlin, një qytetar i zakonshëm e ka të pamundur të dalë për kurim jashtë vendit, megjithëse sëmundja e tij, në rrethanat e kohës, në vend nuk mund të shërohet me sukses.
Në këtë segment romani ravijëzon me "penelata ndjesore" dyfytyrësinë e sistemit komunist në Shqipëri.
3. Edhe periudha postkomuniste, apo e transicionit, e viteve `90, jepet me një plasticitet gati-gati dokumentar. Përpjekjet e Adonisit dhe Lorelajës për të krijuar dhe siguruar ekzistencën e familjes në realitetin e ri "kapitalist", si dhe veset dhe rëniet morale që paraqiten në trajtën e deformimit të raporteve ndërmjet ortakëve, një luftë e pamëshirshme kjo ku partnerët deri dje të ndruajtur, shndërrohen në rivalë të pangishëm të sotëm, mund të merren si një shembull tipik se si u zhvilluan disa gjëra në Shqipërinë e atyre viteve.
4. "Kryefjala e fatales" ka një ndërtim mjaft të ndërlikuar narrativ. Romani fillon me një si parafjalë të kryepersonazhit Adonis (Josif Buronjës), ku ai kapitujt vijues i quan "monologime, vargje e shënime pambarim"... Disa (nën)kapituj janë fletë të ditarit të Adonisit. Ka edhe një monolog të personazhit Bukurosh Era.
Narratori paraqitet si i gjithdijshëm, ai futet në mendjen dhe ndërgjegjen e personazheve dhe raporton për ato që ata mendojnë apo ndiejnë.
Narratori në roman rrëfen kryesisht në vetën e tretë, madje edhe kur përmendet Adonisi, që është vetë narratori, për të flitet në vetën e tretë, por herë pas here, befas dhe pa kurrfarë paralajmërimi as arsyetimi, lexuesit i flet Adonisi në vetën e parë, e pastaj përsëri pa kurrfarë shpjegimi rrëfimi vazhdon në vetën e tretë. Kjo, edhe pse ndodh të jetë një lojë e qëllimshme e autorit, rrezikon të shkaktojë një konfuzion dhe paqartësi të vogël te lexuesit e rëndomtë, çfarë janë shumica përndryshe...
Teoricienët e letërsisë, Matias Martinez dhe Michael Scheffel thonë: "Tekstet narrative unifikojnë dy perspektiva të ndryshme epistemologjike, të praktikës-botës (lebensweltit) të personazheve dhe asaj analitike-retrospektive të narratorit.
Për ta kuptuar një tekst narrativ, lexuesi duhet t`i ketë para sysh të dy këto perspektiva."
Narratori di më shumë se personazhet e romanit, ai ndonjëherë e paralajmëron lexuesin çfarë do të ndodhë shumë më vonë (prolepsë e vogël): "Atë e priste një furtunë më e madhe, një përleshje e përbindëshme." (f. 77), kurse fare kah fundi i librit ndodh që narratori papritmas del jashtë kornizave të ngjarjes dhe lexuesit i kumton se: "Ishin të gjitha personazhet e këtij romani, që me aktin e tyre gëzoheshin, qanin, lotoheshin, ngjatjetonin dhe kërkonin të falurën e madhe..." (f. 171). Kjo është një formë e romanit me vetëdije për qenësinë e vet romanore (në teori e njohur si metalepsë narrative), që është e shpeshtë sidomos në prozën bashkëkohore.
"Kryefjala e fatales" vërteton se Kristaq Shabani është një shpirt poeti edhe kur shkruan prozë, sepse romani përveç se ka pjesë të tëra vargjesh, të shkruara nga një personazh me emrin "Poeti", anon shpesh kah shprehja poetike, me psherëtima, ofshama apo edhe thirrje mjaft patetike, qoftë të narratorit apo të personazheve të tjera: "Polina nuk e donte më veten; donte të mbytej në çast, të hidhej nga shkëmbinj të theptë, në ndonjë hon, dhe t`i jepte fund jetës. Eh, këto vajzat, që s`përballojnë dot "të dridhurat e jetës, kulmet e dramaticitetit", veçse kërkojnë gjithmonë shanse." (f. 43).
Kristaq F. Shabani është autor i shumë librave në poezi e në prozë, kurse romani "Kryefjala e fatales" paraqet njërën nga veprat e tij më të realizuara që ka çfarë t`i japë lexuesit, si në aspektin e mesazheve ideore ashtu edhe në planin e një stili të veçantë, polifonik, narrativ në prozën tonë bashkëkohore.
Box 1
Kristaq F. Shabani është shkrimtar i njohur nga Gjirokastra. Ka studiuar në Tiranë dhe në Shkodër. Ka botuar shumë vepra, në vargje dhe në prozë:
Pulsi i dhimbjes, poezi, 1997; Kryefjala e fatales, roman, Athinë 1999, botimi i dytë Tiranë 2004; Jetari, monografi për prof. sssoc. dr. Vasil Bicin, Tiranë 2005; Pronori A. B. dhe astma e lindur, publicistikë dhe poezi, Gjirokastër 2007, si dhe shumë vëllime poetike, me skica, me tregime, romane etj.
Është kryetar i Lidhjes së Krijuesve "Pegasi" me qendër në Gjirokastër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
isuf ramadani
Fillestar/e
Fillestar/e
isuf ramadani

Male
Numri i postimeve : 34
Age : 44
Vendi : Prishtin
Profesioni/Hobi : Gjeografi
Registration date : 06/03/2009

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyFri Mar 06, 2009 12:49 pm

Të gjith ne jemi engjëj sepse neve na ka derguar zoti i madh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone

Male
Numri i postimeve : 609
Age : 36
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyFri Mar 06, 2009 1:52 pm

ite ken mir se nuk kishim pas nevoj me prit neper semafora
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anabela
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Anabela

Female
Numri i postimeve : 170
Age : 35
Vendi : Prizren
Profesioni/Hobi : Perkthyese, 4 gjuhe
Registration date : 04/03/2009

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyFri Mar 06, 2009 5:47 pm

E ata që thuhet se na ruajnë dhe c'janë?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:35 pm

POETË
BASHKËHORW SHQIPTARËALBANIA

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Clip_image002

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Clip_image004
"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Clip_image006 "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Clip_image008
1.
Christaki F. Sabani Gjirokastër


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:36 pm

CURRICULUM VITAEPersonal
InformationName:
KRISTAQ


Father: FORI


Surname:
SHABANIPlace of birth: Lliar, Zagori, Gjirokastër


Living place: Gjirokastër (lagjja “18 Shtatori”Pallati
87/4)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:36 pm

Family origin: Intellectual. Father, Fori, University degree;
graduated abroad, in
Greece; Grandfather Athanas Shabani,
University degree, American, Canadian, Greek citizenship. He lived in
Canada and NEW
YORK
(SHBA) for 60 years.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:36 pm

_


Profession: Teacher.


Actual position: profesionist writer.
Member of the Albanian writers and artists’ Association, honoured member and
member of the International writers
Association IWA with headquarters in
Ohio USA, honoured member of the writers and poets’ Association
“Xasteron - Zaloni” Athinë, Greece.


Foreign Languages: Perfect knowledge of
Greek, Italian; Good knowledge of Russian.

From 1995 in progress he is a journalist
of the “Euroelliniki” newspaper.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:36 pm

_


Education:


High school degree


University degree, faculty of Languages
& LiteratureThe academy of Land Forces (multi-machines), Tiranë


University “Luigj Gurakuqi” Shkodra,
Faculty of History & GeographySeveral training courses in the
literary, publicity and military fields
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:36 pm

_Literary experience:
Defined by others:


I.
Poetic works:“The pulse of pain”


“Turn around to Pomona”


“A seat in Heavens”


“The Oasis”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Yellow strips”


“The breathing of the man”


“The Shining Medallion”


“The Trinomial f the Twittering”


“The fifth Season”


“I light the lips of Time”


“The inborned Asthma”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Eol, I pray to you”


“The Splendour f the Cross”


“I am a note on the Pentagram”


“Elegy of the Angel”


“Are gods mortal”


“The swarthy Girl with a Chingon”


“The Broken Virtue”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:37 pm

“Mortal Epigram and the dancing of the Dream”


“Autumn’s Joy”


“Two Possessives”


The Opening
of the Curtain
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:41 pm

A passage of answers in a mirror of the soul
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:41 pm

II.
Prose:“The Subject of the Fatal” Novel


“The freed Prophet” Sketches & Stories


“The asphyxia of Ruiners”


“The Brides’ Meadow”


“Reflex in the Waterfall” (Self Anthology) 1, 2 for
children“Sara” Novel for children


“Kejda” Novel for children


“ Villas of the Formations” (The Braid of the Summer) Novel


“The colored Fainting” Novel
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:41 pm

III.
Publicistique:


“Vitality”


“The Itenerary of the magic”


“Jorgo Boukas”


“Spiritual connection”


“The magic of the queen Chestnut”


“The reporter”


“The pearl”


“Intellect 2001”


“Intellect 2002”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:41 pm

IV.
Comedy


“The yellow worm - spider”


“The rotten night”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:42 pm

V.
Literary criticism


“The blue lane” critique, recence, analytics


“The Wind of the Shunning” Analitycs


“The lie with the Ring”
Diagram“Horoscope based on the Stars of Knowledge” Essay


“ There where the Swallows pay their Homages”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:42 pm

VI. Translations

1..“The galloping of the blue horse” writen by Panajota Hristopulu Zalone


2.
(Peace....
I am afraid)3.
“ETERNAL
TIME” Leta Kucohera


4.
“Painting
in a white sea”, Panagiota Zaloni5.
“KISSED
BY THE HEAVENLY STARS” IRO ALEKSANDHRAKI6.
With the white birds of the
sky
JOTA FOTIADHI
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 EmptyMon Jan 11, 2010 4:42 pm

VII. Included in the
Anthology “With the flame of creation” Xasteoron – Zalone” Greece.His creations are included in many literary Anthologies
and Almanachs in the world. His poetries, especially those taken from his book
“A seat in Heavens” are published in the “Keleno” periodical magazine, “Pensa
aqui” Brasil, “Pomecia Notizie” Italy and many other magazines throughout the
world. During all this time he has published in the periodical literary press
in Albania from the year 1974 in the magazines “Ylli”, “Nentori”, “10 Korriku”,
“Shqiptarja e re”, as well in the newspapers “Drita”, “Zeri i rinise”,
“Mesuesi”, “Bashkimi”, “Zeri i popullit”, “Pararoja”, “Java” etc.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: "Jemi të gjithë ëngjëj..."   "Jemi të gjithë ëngjëj..." - Faqe 14 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Jemi të gjithë ëngjëj..."
Mbrapsht në krye 
Faqja 14 e 17Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: