Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:40 pm

* * *

Me të rreckosura

nuk rikthehem

në hijen e dashurisë* * *

Shpresa e shpëtimit

është kalimi* * *

Ecuria shekullore në hapësirën qiellore

është e vetmja rrugë

e ikjes për shpëtim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:41 pm

Kur mendja nuk njeh të menduarit

është pa formë

dhe dhimbja është e përhapur

* * *

Duart e tua të zhveshura

si degët e zhveshura i përhap në kujtesë,

fole të bëhen për zogjtë e lirë.

* * *

Stuhitë kaluan

qiejt janë zgjeruar

tani qetësi absolute
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:41 pm

* * *

Zemrat i kemi ravijëzuar

tek ata

që kemi dashuruar.

* * *

Rrjedhja e kohës e pakoçarje

është një dhuratë

trashëgimi shekullor

* * *

Me kurthe në vit

Nuk na dëgjon njeriNë botën njerëzore

të zileps zëmërimi,

fillon të bërtasë.Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:41 pm

Elefteria KallojeriPa datëlindje ekzistence…Gjaku im lëvrin për në damarë,

lëvrin si llavë e zjarrtë, e trazuar.

Barazi në këtë tokë?!

Ju lutem , mos bëni shaka!

(S’jam qenie e praruar).

Mos e kërkoni as harmoninë,

Ajo s’ka datëlindje ekzistence

dhe është e harruar…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:42 pm

Fadil Shehu Fier

Peizazh

Në mengjesin e çdo dite,

era e lehtë, kreh e kreh flokët e shelgjeve,

Në ujë: Dielli, motopeshkatoret,

malet, të gjitha lahen.

Një tufë mjellmash me qafa të gjata,

si spiranca anijesh hyjnë e dalin mbi ujë,

një varkëz me pushues lëkundet,

si djep në valët e Ohrit.

Nga Driloni dielli nis të shpërndajë rreze.

Liqeni hap kraharorin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:42 pm

Njoh një njeri

Kushtuar Ma… Sp….

Njoh një njeri

që krenarinë mban si piedestal.

Njoh një njeri të zhytyr në trishtim,

fillikat si në kryqëzim semaforësh.

Njoh një njeri

me burime loti derdhur në vetmi.

Njoh një njeri

që sot të përgjërohet ty

dhe… nesër shkon me dikë tjetër.

Njoh një njeri të mbyllur në vetvete,

si në një qeramikë me simfoninë e vetmisë,

dirigjon heshtjen e ditë – natës.

Njoh një njeri ditën

me rreze të arta ylberi,

natën grindet me zhubravitje çarçafi.

Njoh një njeri

herë me rreze të arta dielli,

herë me rrebeshe shiu.

Dhe në i mbylltë dyer e dritare,

dashuria tek ajo rrugën e gjen përsëri

dhe bëhet ajër, bëhet jetë

e do të ulet sy…

Njoh një njeri…

A e kam njohur atë vallë?!

Vërtet nuk e di…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:43 pm

Anila Mihali PermetTurbamento nell’anima Chiedo alla lacrima: “Dove vai?” Mi dice che sto buttando via la solitudine. Chiedo ai sentimento: “Perche’ gridi?” Mi dice che gli ho preso la poesia. La lacrima scorrendo e’ diventata fiume e li fiume sfocia nei mare, cosi l’anima, che continua a gridare, gridare. I FioriRosa, garofano, ortensia… Quale mi piace di piu’, non posso dire. Ho piacere a coglierne, provo una festosa meraviglia se me ne regalano. Rosa garofano, ortensia… Quali e’ piu’ bella, non lo so. La bellezza diventa piu’ bella solo quando me la regali tu. Non so chi mi ha inebriato cosi, il fiore, la mano o li cuore che scoppio. Luglio2006
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:43 pmSilvana Hazati (Gjirokastër)Dega e thyerVeç emri yt ka mbetur

në kujtesën time,

trupi yt në lëkurën time,

buzët e tua në buzët e mia

dhe kjo kaq,

sepse ti, nuk je pranë meje,

dashuria ime e thyer…Tik - takMa prek pak trupin të kuptosh

se si po digjet?!

Më puth pak buzën,

si prush po piqet ;

më prek pak dorën

se si po dridhet

dhe mos më harro

tek përpjetë

« tik-taku » po hidhet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:44 pmA hope…Look into my eyes

you will see suffer and doubts.

It’s because of my past and

my present.

I have a hope…

Maybe the future would be better?!

* * *Forgive me !I went like the wind,

because it was a claud

on my horizon.

Life is very strange,

don’t you think so?!...

I love my life,

but I am never happy.

Forgive me!

I left you in a complete fog.

Forgive me once more!

So am I…

I will never

belive in love.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:44 pm

Andrea Karzis (PREVEZË) GREQI
EjaSi gëzimi në këtë mënyrë

trandafilat do të shpërthejnë

në shpirtin tim.


EjaSi dielli në stuhi

të “prodhosh” paqe

në mbrëmjen e errët.


EjaMendimete mia në kuptim

janë çmendur

dhe shpresat

mund të luajnë.


EjaVetëm kështu zilet do të tingëllojnë,

vetëm kështu gëzimi

do të mbushet metë vërtetën,

Vetëm në këtë mënyrë

mund të duroj e të mposht dhimbjen time

në besueshmërinë e zemrës

në dritëzën embëlsore të perëndimit.

Oh, lejoji mendimete mia

të kenë trajtë paqësore shëndetësisht.

Përktheu nga anglishtja: Aleksandra Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:44 pm

Andrea Karzis (PREVEZË) GREQI
EjaSi gëzimi në këtë mënyrë

trandafilat do të shpërthejnë

në shpirtin tim.


EjaSi dielli në stuhi

të “prodhosh” paqe

në mbrëmjen e errët.


EjaMendimete mia në kuptim

janë çmendur

dhe shpresat

mund të luajnë.


EjaVetëm kështu zilet do të tingëllojnë,

vetëm kështu gëzimi

do të mbushet metë vërtetën,

Vetëm në këtë mënyrë

mund të duroj e të mposht dhimbjen time

në besueshmërinë e zemrës

në dritëzën embëlsore të perëndimit.

Oh, lejoji mendimete mia

të kenë trajtë paqësore shëndetësisht.

Përktheu nga anglishtja: Aleksandra Shabani
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:45 pm

SPIRING

Natyre full flowers, takes pride as a bride,

Youths fall in love, the heart so pounds,

The sun comes out gloriuos and makes everything gold

Around it

And the night in serenity, scattersd its fragrance too.

The world feels happiness sprouting everrywhere

And many upon the uniting of kisses, the firey ( ?) shivering

They seem notes of another world, the angels’mandolins !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:45 pm

INTHE WAY FORGOTTEN LAND OF THOUGHTS

A far away memory came and touched my soul

Sunk in the monstrous waves of expectation

In the way fortten land of thoughts

I feel a warmth spreading around

And in my heart it melts sorrow

In the sobbing of dawn

I try to find the omens of your return

In the very wet crystal of your memories

In all the colors of yoyr eyes

Carry me to the of lilies

While my lips so search

Përktheu nga greqisht në anglisht :Vasiliki Kalahani Korinth (Greqi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:46 pm

A poem written by Gu Song ( Stephen Tang , Former Chief Court Prosecutor ) , and now a professor teaching " Law and Literature " in universities . Outside a Court RoomIt was a frequent thought when going downThe stairs of a multi-storeys building after courtVicissitudes moved on by people's to and froThe cheap defendant's tears still remainedAnd had already mixed with the judges'criesBetween the desire and the existenceMy perplexity loitering aroundA hollow man without shape and jurisprudenceWhat is the sky outside the courtroomIs there someone reciting poemsFrom the repeated footsteps comes unrestrained eleganceComes the legendary phoenix in fireWith all the poisonous arrows carried on backWho can buy the sorrow-melting herbMelting in the eyes I dare not seeMatters inside and outside court are all meaninglessAll these matters stuffed the seasonDeep in my heart , I tend to forgetWho is going to listenA ridiculous submission yet so bad Written by Gu Song 13.4. 2007 Hong Kong
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:46 pm

ALBANIAZËRI I NJË KRIJUESI TË RI

Mendime rreth librit “Dosja A” të autorit Seit P. Shanj

Shënime kritike
Libri që “lindi” udhëve të Europësnga Fadil Shehu, publicist, Kryetar i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI”, Dega FierKohët e fundit në vitrinat e librarive tona, midis mjaft krijimeve të reja, syri do të rrokte dhe librin e ri me titull mjaft të goditur dhe origjinal “Dosja A”. Është ky një libër, që saktësisht e ka origjinën e lindjes në periudha të ndryshme të jetës së autorit fierak Seit P. Shanaj. “Dosja A” është libri i “prodhuar” nga binomi i dy librave të mëpëparshëm të autorit në periudha të ndryshme të galerisë së jetës së tij. Gjithsesi si një gërshet i ndërthurur hijshëm, si në librin e tij të parë “Një jetë skicoj” dhe në librin e dytë “Midis dy jetëve”, lexuesi në st

acionet e jetës së autorit Seit P. Shanaj do të prezantohet me kureshtjen e botës fëminore në ecejaket e tij të shpeshta në fshatin e të parëve të tij, Ngraçan, zhytur në gjelbërimin e shpateve të maleve të trevës së Mallakastrës, adoleshencën e përjetuar arterieve të qytetit të tij të lindjes, Patosit, dhe industrisë së naftës, me periudhën e ndryshimeve ekonomike të fillimviteve ‘90-të, ku për t’u ankoruar në Gjermani, ku dhe do të punonte si emigrant, vrapoi plot peripeci në shtetet, të cilat ishin “porta” të akullta, të pagojë, indiferente dhe plot peripeci për emigrantin shqiptar. Libri kuptimplotë “Dosja A”, për të cilin po gjykojmë, në tërësinë e vet nuk përbën thjesht opinionin e një njeriu apo shtrese shoqërore. Me të drejtë ai mund të etiketohet si libër autobiografik për autorin, pasi në maratonën që përshkon librin, Seit P. Shanaj, nëpërmjet mendimit të kristaltë dhe vargjeve të bukura shkruan kujtimet e jetës së tij mbështjellë me përkujdesjen e ngrohtë të prindërve të tij të dashur, të afërmve dhe dy shokëve të tij, me të cilët mori guximin e ikjes nga Shqipëria në shtegtimin pa fund e krye të emigrimit.

Një vend tepër të veçantë autori i kushton plot mall të parëve të trungut të familjes Shanaj nga ku nis epilogun e vet ky libër, ku lufta e 1944-ës bashkë me shumë shtëpi në fshatin Ngraçan, në përkundjen në prehër të maleve të Mallakastrës dhe shtëpitë e Shanajve, si një maratonomak me kërcitjen dhe çarjen e dyerve të ambasadave në vitin 1990, dhe hallet pambarim të popullit tonë, atij iu desh të përballej me ndryshime të tilla në Maqedoni e Rumani, me dritaret e ndryshkura të trenave të “plakur” të Europës deri sa mbërrin më së fundi fillikat i vetëm në rrugën “Kurffustedan” të Berlinit në Gjermani, kur “Një nënë e vrerosur thërret: / - Bir, ku je tani? / Pa u tharë loti i parë, / i dyti mbulohet me shi. / Një nënë e vrerosur thërret: / - Bir jam bërë shkrumb e hi, / dëbora mbulon petkun e zi.

Po ashtu si në këtë poezi edhe në të tjera si këto, autori, ky shqiptar, që shtegëton për një botë më të mirë, i ofron lexuesit me nota e tablo prekëse jetën reale, përmbajtjen e jashtme, por edhe botën e brendshme të të gjithë atyre, që jetojnë në “barkun gjigant” të Europës plakë, ku gjithçka mplekset me botën reale, me të cilën përballet mbarë njerëzimi. Por autori me mendim të kthjellët e plot origjinalitet përshkruan thjesht momentet e denoncimit të identitetit, ku pas pak ditësh ai dhe shqiptarët të tjerë në periferi të kryeqytetit gjerman morën strehim, por tani në shoqërinë e të ardhurve të tjerë nga Afrika, Rumania, Bullgaria, Bosnja e Kosova. Në maratonën e jetës, mpleksur thellë në kujtesën e tij, gjurmë të freskëta ka lënë historia prej më se gjysmë shekulli e shtetit socialist shqiptar, por edhe vitet e ashtuquajtura të tanzicionit duke u përballur kudo me fjalën ikje, duke i kthyer shpinën folezave të jetës së tyre, s’di se ku dhe për të vetmen arsye atë të ndryshimit të tyre ekonomik.

Në këtë vorbull Seit P. Shanaj nuk rreshton vetëm të parët apo brezat e mëvonshëm të fisit Shanaj, por madje njerëz me virtyte të larta fisnike deri të graduar si politikanë dhe deputetë, të cilët me gjerësinë e shpirtrave të tyre synonin rritjen e vlerave të shqiptarit. Paçka se libri është i pështjelluar me ngjarje të viteve 1944, viteve të socializmit dhe ndryshime të ashtuquajtura demokratike, autori Seit P. Shanaj mendon se jeta e çdo shqiptari akoma lundron si varkë në baticat e zbaticat e një oqeani. Dhe këtë gjë ai e përcjell deri me fakte reale nëpërmjet faqeve të librit “Dosja A”, karaktereve e tipave të ndryshëm si dëshmitarë okularë të ngjarjeve. Gjithsesi shpirti i trazuar i autorit mpleksur me shqetësimet, që mbart koha, bëhet prezent dhe me origjinalitet në episodet shpresë, duke e bërë librin mjaft interesant për lexuesin e çdo moshe. Duke mos e fshehur simpatinë e “dirigjentëve” të politikës botërore dhe asaj shqiptare, ku qindra kameleontë politikë interpretojnë “simfonitë” e tyre, duke dashur sa më shumë ligje zbatimi dhe ndëshkimi, autori pohon qartë sinqeritetin njerëzor të popujve. Po kështu ai nuk nguron të vlerësojë dhe të jetë mirënjohës në veçanti ndaj të huajve dhe qytetarëve gjermanë, që u kujdesën për të si një njeri dhe emigrant. Paçka se me një punë të kujdesshme, me një tarje të lehtë në portretizimin e disa figurave dhe njerëzve të thjeshë, të cilat kurrsesi nuk i zbehin vlerat e këtij libri, duhet thënë se krijuesi i ri Seit P. Shanaj, që pret të dalë së afërmi nga botimi romani i tij i parë, duke trokitur lehtë në portat e letërsisë shqipe, ka ditur të hyjë arterieve të saj pa bujë e zhurmë e me dinjitet, duke dashur të thotë: “Shënomëni dhe mua.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:47 pmSimotra të Lidhjes ‘PEGASI”

ACCADEMIA LETTERARIA
ITALO-AUSTRALIANA SCRITTORI


Melburne, AUSTRALIA

La Storia dell’a.l.i.a.s.
Di giovanna Li volti guzzardi, pRESIDENTE
L’A.L.I.A.S. è nata il 7 maggio 1992 alla Biblioteca Comunale di Milleara Mall, East Keilor, dove io ogni sabato mattina dalle 9 a mezzogiorno, insegnavo italiano ai bambini di tutte le nazionalità e facevo fare loro dei piccoli concorsi di poesia. Poesiole che dovevo correggere, ma era una grande gioia vedere tutte quelle poesie in lingua italiana, scritte anche da bambini che non erano figli di italiani.

La premiazione avveniva nella stessa biblioteca un sabato mattina, prima della fine dell’anno scolastico; allestivo un piccolo spettacolino e intervenivano parecchie persone. I bambini leggevano le loro poesie, quelli che suonavano degli strumenti musicali si esibivano suonando un pezzo a loro piacere, così per quelli che cantavano e facevano danza sia classica che moderna.

Quando ho detto ai dirigenti, che se mi avessero dato la biblioteca a disposizione, avrei creato un Circolo Letterario, e potevo indire concorsi per grandi e piccoli, loro, pieni di entusiasmo, mi hanno risposto: “Giovanna, sei grande, la biblioteca è tua”. Così, da una mia idea e con l’aiuto degli amici è nata l’ASSOCIAZIONE LETTERARIA ITALO AUSTRALIANA SCRITTORI “A.L.I.A.S.” ora ACCADEMIA.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:47 pm

Dear UPLI members

Call for poetry, photographs and stories or comments about the 20th World Congress of Poets in Montgomery , Alabama , USA .

We had a marvelous Congress in Montgomery , Alabama , USA . It was small, but powerful. We had poetry, papers, a piano concert by Novin Afrouz, many tours and even a minor league baseball game. If you have any comments or personal tales to tell about this Congress, please send them to me, Judy Cheung, Laurel Leaves editor. We are beginning to put together the Laurel Leaves, our publication commemorating this Congress.

If you have any photographs of our Congress, please email some. We like to have photo representation as well as the written word. So far, I have none of the baseball game. We will also include poetry. Please send up to 5 poems to be published in the Laurel Leaves and in our upcoming website. We will not print all 5 in Laurel Leaves, but that will give me some ability to choose for size and content to make the best, most interesting publication.

We will also be starting a website soon. If you do not want your poetry published on this website, please let me know. If no mention is made of your preference, I will accept your submission as permission to use your work in any UPLI publication, always with your credits.

Poetry may be in its original language with an English translation or description. We want to have diversity of poetry as well as have members able to understand the poetry in our common language of English. The more languages represented, the more we will truly be an international organization. With your poetry, if you send a current photo of yourself, my files will be up to date when we publish your poetry with an accompanying photo. Brief bios are also welcome.

For those who have already submitted, thank you very much. Your comments and photos have been saved.

For world brotherhood and understanding through poetry,

Yours truly, Judy Cheung,

Secretary/treasurer/editor
United Poets Laureate International
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:47 pm

BRAZILHello!

I received his/her e-mail, and it would like to receive another that facilitated a larger explanation of that framework or of that Literary Cultural exchange. Likewise, how of that spiritual connection?

I have interest in expanding the one that expressed in words and feelings. It is at once, I communicate that I write in Portuguese and I don't have English's domain. In the moment, I just use a translator. But I swallow in me the desire to interact in the expansion of values... of to enlarge and to share knowledge.

Here I send poetry of my authorship. It can be that is not correctly translated. But I believe that will give some impression of my work.

Cordially: Akeza.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:48 pm

Cristina María
Onofre Santos (Salvador- Bahia)CIRCULATINGI am

The presence of the beautiful, of the art,

of the virtue and of the capacity to create

I am formed an alliance with you time

I mean fertility in the conquest of being and always to be.

I am strong, I am clear

A body in the spirit, a mind in the soul

And drag in the center the miracle of the life

I am night, I am day.

I collect in the arms the calm

I am expression of the harmony.

My past, sacred present!

Experiences several, divine seeds!

That you/they shelter enhancing me mine to grow

Enjoying the Mother Nature, I declare beauty

I understand that to love it is to like to live!

I have faith in the power of the words

Accompanied of emotion, taken a bath of feelings

I know the force of the love and the wisdom of the thought

I am extension of God and I feel him/it so close, so inside.

I allow them to call me of star

Because I know that I was born for shining

Here in the earth, in the sky, or anywhere

Being fire, earth, water or air

I go very in addition is wanted

Or than she can imagine!

I am also sensitive flower

Moonlight, poetry,

pure seduction.

I am in the grace Maria

In the wealth I am happiness

I am the most beautiful song!

Transparent in the look, I swallow the sun in the heart

I am people of us, my name Wife

I am free and pure, I am perfect creation!

Mother of all, full of races

Sovereign in everything that there is

I only came for lighting up: here, now, already!

End of this, C. Santos-Akeza.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:48 pm

CIRCULANDO
Eu sou
A presença do belo, da arte, da virtude e da capacidade de criar
Estou aliada ao senhor tempo
Significo fertilidade na conquista de ser e de sempre estar.
Sou forte, sou clara
Um corpo no espírito, uma mente na
alma
E trago no centro o milagre da vida
Sou noite, sou dia.
Recolho nos braços a calma
Sou extensão da harmonia.
Meu passado, sagrado presente!
Experiências diversas, divinas sementes!
Que me agasalham realçando o meu crescer
Desfrutando da mãe natureza, declaro beleza
Compreendo que amar é gostar de viver!
Creio no poder das palavras
Acompanhadas de emoção, anhadas de sentimentos
Conheço a força do amor e a sabedoria do pensamento
Sou extensão de Deus e o sinto tão perto, tão dentro.
Permito que me chamem de estrela
Porque sei que nasci pra brilhar
Aqui na terra, no céu, ou em qualquer lugar
Sendo fogo, terra, água ou ar
Vou muito além do que se queira
Ou do que se possa imaginar!
Também sou sensível flor
Luar, poesia, pura sedução.
Sou na graça Maria
Na riqueza sou alegria
Sou a mais linda canção!
Transparente no semblante, trago o sol no coração
Sou gente da gente, meu nome Mulher
Sou livre e pura, sou perfeita criação!
Mãe de todos, cheia de raças
Soberana em tudo o que há
Eu só vim pra iluminar: aqui, agora, já!Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:49 pm

ASCENDÊNCIA
Primeiro fui uma estrela
Brilhei, brilhei, brilhei
Depois caí e na terra me combinei
Alguém plantou em mim uma semente
Com poucos meses
Lá estava eu, girando em torno do sol sorridente!
Mas veio um temporalbr>E levou-me com ele
Quando dei por mim
Cá estava eu nesse riacho
Fresca e serena procurando um novo espaço
Deixei-me ser levada
Ao rever-me, descobrir ser o mar,
De águas claras espumantes e salgadas!
Com o calor me condensei
Numa nuvem gigante me transformei
Quando a temperatura aumentou
Fixei-me solene no pólen de uma flor.
Uma lagarta apareceu e, me bebeu.
Agora eu estou nela
E ela, sou eu.
Em breve irei construir um lugar apertado e escuro
E os humanos dirão: 'Olha é só um casulo'!
Ficarei lá por muito tempo
Longe dos prazeres e dos alimentos
Na hora adequada transcenderei em asas
Voarei suave pelos jardins
Voarei livre, digna e capaz.
E todos me conhecerão
Como: A mensageira da paz!
AUTO-REVERSE
Apesar de um coração e de uma
alma
Foi feito um acordo na presença de um ser superior
Que fossem divididos, em dois, o coração e a
alma
Pra serem colocados em duasvidas...
Para cumprirem diversas tarefas, vários aprendizados
Com vibrações, realidades diferentes
E alcançar no espírito, um estágio mais elevado.
Aconselhados a não resistirmos, a sermos pacientes nas experiências
Terminando a nossa missão, podíamos reunir de novo a existência.
Também foi dito que o nosso encontro seria inevitável
Talvez, até lembrássemos desse acordo
Dois em um, um em dois
Juntos ou separados, parte de um todo.
Na primeira vez em que eu te vi
Não pude compreender o que aconteceu comigo
E o porquê de tamanha emoção!
Tu, um jovem e simpático padre espanhol
Eu, uma menina sapeca, sonhadora
Que via na música e nos livros, um apoio para aquela vida difícil.
Quando conversamos, tive a certeza de que serias importante na minha vida
E te amei simplesmente
Recebendo tua agradável companhia
como um doce e já conhecido presente!
Um dia, você partiu, suportei tua ausência física
Pois, em minha consciência, tua essência, teu sorriso estava impressos
Tuas palavras carinhosamente registradas, não havia
como te esquecer
Sentia sim, uma grande necessidade de te comunicar
E de compartilhar contigo tudo o que me acontecia...
Porém, lá no fundo... No âmago, eu sabia
Que, mesmo distante continuávamos ligados
E lembrei-me de que todos os milagres possíveis
São conquistados pela força, pelo poder do amor.
Na verdade, não existem lugar, momento, distancia, condição
Todas essas coisas não fazem à diferença
Porque é uma ilusão, e a ilusão passa
Aliás, tudo na vida passa menos o amor, este permanece porque é real!
Ao te reencontrar, minha natureza íntima imediatamente o reconheceu
E descobriu o que nós temos em comum
Esta forte atração que nos une essa cumplicidade é porque somos um.
Nosso envolvimento, e todo esse sentimento
Não vieram do primeiro encontro nesta vida
Muito menos de um motivo qualquer
Tudo isso veio do céu, foi programado pela chama do amor
É sublime, profundo, sagrado
Talvez incmpreensível aos nossos olhos carnais
Mais que reflete brilho e cor
Está aliado a toda eternidade, e que por esse amor
Eu e você, sempre seremos bem-vindos de um só ser!
'POIS TUDO VALE A PENA SE A ALMA NÃO É PEQUENA!'


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:49 pm


Biografia:

Me chamo Cristina Maria e nasci na cidade de Salvador-Bahia onde moro, mas no reino das letras e da arte sou conhecida
como Akeza. Adoro ler e escrevo com a alma em festa! Acredito no poder do amor e sei que podemos transformar este mundo em um lugar maravilhoso! Através de nosso pensar e do nosso agir. Por isso levo no meu caminho a alegria, o otimismo e a paz.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:49 pm

Reklamë

Ne realizojmë gdhendje në dru sipas shijeve tuaja, të cilat zbukurojnë me një dekoraciontë fantazuar e real shtëpitë dhe mjediset tuaja. Punimet tona janë punime arti, të cilat realizohen me profesionalizëm si : gdhendje tavanesh (rozeta, këndet, ristelat), sëndukët e gdhendur, ikona, ikonostasë familjarë, tempuj, zbukurime : vazo lulesh, shtëpi ; zbukurime gdhendjeje në dhoma gjumi, tavolina pritjeje, karrike, bufe e tjera. Gdhendjet tona janë konkurruese dhe e kanë treguar edhe në vendin fqinj Greqinë. Doni prodhimet tona artistike merrni kontakt me numrat e telefonit :

Anastas J.Petridhi, gdhendës i liçensuar :

Mobil 0692617562 dhe Fiks 003558468004
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:50 pmNe ju presim për të diskutuar së bashku për të bukurën dhe sesi ajo të jetë në shërbesë të jetës suaj ! Ndodhemi shumë afër jush : Lagjja « Pllakë »,Gjirokastër, pranë Shkollës së mesme pedagogjike « Pandeli Sotiri » Gjirokastër.Sponsor i gazëtës Nr. 27 Z. Anastas Petridhi

Duke u nisur nga shpirti i tij i pasur, nga përkushtimi ndaj artit të madh të gdhendjes si dhe celebrimit si Anëtar i Lidhjes së Krijuesve « PEGASI » dhe daljes së këtij numri special « PEGASI- GDHENDËSI », që nis një « serial » botimesh për këtë fushë që do të impulsojë prezantimin, reklamimin dhe impulsimin e artit të magjishëm të gdhendjes.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 EmptyFri Dec 12, 2008 11:51 pmRedaksia e gazetës « Pegasi- Gdhendësi »Gazeta botohet nën drejtimin e Kryetarit të Lidhjes së Krijuesve “PEGASI”, ALBANIA KRISTAQ F. SHABANI IWA, WPS, me qendër në GjirokastërKryeredaktore e gazetës: Aleksandra Shabani W.P.SZëvend/Kryeredaktore: Elefteria Kallojeri W.P.SZëvendws/Kryeredaktor:Dhimitwr Miti W.P.SPërgjegjës për pëwrkthimet: Kosta Gaxhoni W.P.SRedaktorë: Silvana Hazati, Mimoza Llavdaniti, Dritan Kardhashi (për anglisht)Korrespodentë: Spartak Proda (Gjirokastër), Laureta Sahitaj (Prizren) Albert Shala (Gjakovë), Eftimia Mila (Durrës), Ledia Lahi (Tiranë), Viktor Dervishi (Durrës), Akile Llapa (Selanik)Kwshilli Botues: Izet Çulli W.P.S (Kryetare e Kwshillit botues), Agron Shele W.P.S, Zaharulla Gaitanaki Greqi), Flavia Lepre (Itali), Asim Peta W.P.S, Yllka Ponde W.P.S, Mirela Dudi W.P.S, Theodhori Nikolla, Fadil Shehu, Jorgo Telo W.P.S, Dashamir Malo, Ligor Shyti W.P.S, Çerçiz Myftari W.P.S, Elona Gashi (Prizren).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes   "Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"Pegasi", subrastrat: Arti i gdhendjes
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: