Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:51 pm

IMPULSIM TALENTESH

Njė poet i ri brazilian, Ricardoja, kur mori vesh nismėn tonė pėr tė ndihmuar talentet e rinj, dhe pasi kishte lexuar thirrjen time drejtuar poetėve brazilianė pėr shkėmbim universal vlerash me LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, mė tha: “I nderuari poeti Kristaq, ju sikur keni rėnė nga qielli dhe ėshtė fat pėr mua qė njoha ju dhe do tė mė ndihmoni tė botoj nė Antologjinė ”KORSI E HAPUR” tė Shqipėrisė. Kėtu tek ne s’na ndihmon njeri ne tė rinjtė.. Po na ngjallen shpresat qė nė nė kontaktin e parė me ju. Unė ju njoh juve, pasi jeni anėtar i I.W.A”. Kjo thėnie mė emocionoi. Sė pari ai njihte vendin tonė, tim , Shqipėrinė; sė dyti ai fliste pėr letėrsinė nė njė vend tė tillė tė madh letrar dhe artist si Brazili..., vendlindja e poetes Teresinka Pereira Presidentes sė I.W.A qė nga viti 1979 me qendėr nė OHAJO SHBA... dhe ku mungonte ndihmesa pėr poetėt e rinj... dh atė jave vėrshuan kushedi sa kėrkesa nga brazilianet edhe pėr t’u anėtarėsuar nė Lidhjen tonė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:51 pm

E FOKUSUAR MARSELA HAJDINI

Lushnjė, nxėėnse nė klasėn e tretė tė shkollės sė mesme “Foto Gjika “
Talente ka kudo nė Shqipėri, nė Kosovė , Maqedoni, Mal tė Zi e Diasporė, por me to ėshtė e nevojshme tė punohet, por parasėgjithash kėtė rol duhet ta lozi mėsuesi apo mėsuesja e letėrsisė nė shkollat 9 vjeēare , pastaj kjo duhet tė bėhet mė e organizuar nė shkollat e mesme dhe tė pėrvijohet nė shkollat e larta, nė Universitete, ku ka veē heshtje… Po a bėhet njė punė sado e thjeshtė pėr kėtė? A evidentohen talentet? A ka rrethe letrare me programe tė qarta pėr nxitje? A ka gazeta apo revista nė shkollė qė tė nxitin dhe tė inkurajojnė krijimet e nxėnėsve tė talentuar? Nxėnėsit pėrpiqen tė shkruajnė , tė thurin apo tė qendisin “poezi”. Shpesh herė mėsuesit dhe mėsuesit e lėtėrsisė i nxitin nxėnėsit tė shkruajnė vjersha , pra poezi , apo dhe skica, duke u dhėnė tema tė pėrbashkėta, por kėto krijime nuk burojnė nga spontaneiti, janė tė diktuara, si detyra. Poezia nuk ėshtė detyrė, ajo
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:52 pm

ėshtė buronjė qė rrjedh nga shpirti. Lidhja jonė gjatė kėtyre 15 vjetėve ka nxitur krijimet e shumė nxėnėsve, qė kanė dalė me vėllime dhe ēuditėrisht shkollat, kur bėjnė analizat e tyre, pėrmendin veprat, qė kemi impulsuar ne, nė tė gjithė rrethet e jugut tė Shqipėrisė. Po kėshtu ne kemi ndihmuar pothuajse shumė drejtori e qeveri nxėnėsish tė kenė gazetėn e tyre . Le tė flasim vetėm pėr Gjirokastrėn. LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania ka veprimuar pėr tė nxjerrė gazeta tė tilla si “IMPULS” shkolla 9 vjeēare “Koto Hoxhi”, qė tashmė me ardhjen e drejtuesit tė ri tė kėsaj shkolle ėshtė fashitur; gazetėn ”SPROVA” tė shkollės sė mesme “ Bilal Golemi” Ura e Kardhiqit ( e drejtuar nga anėtarja e Lidhjes sonė Mirela Dudi, apo gazeta “LIRSHĖM” e Shkollės Andon Zako Ēajupi” (Nėndrejtore shkollės znj.Matilda Ēerepi, anėtare e Lidhjes). Po kėshtu dhe gazeta e Shkollės 9 vjeēare “Naim Frashėri” udhėzimet pėr pėrgatitjen e saj i ka marrė nga Lidhja jonė... Gazeta “Embrioni” e shkollės 9 vjeēare tė Nepravishtės tė drejtuar nga mėsuesi i kėsaj shkolle Shezair Koko, njėkohėsisht dhe krijues... Gazetat e shkollave tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:53 pm

mesme herė dalin e herė zbehen… Nė njė rrugė tė tillė pėr daljen gazetės ėshtė dhe shkolla e mesme e Picarit… Kėshtu mund tė pėrmendim shumė gazeta tė tjera , por duhet tė theksojmė se pak pėrpjekje bėhen nga drejtoritė e shkollave pėr thelbin e problemit tė parashtruar mė lart. Si rrjedhojė e punėns sė bėrė janė zbulkuar shumė talente, tė cilat kanė dalė me vėllime dhe kanė pėrparuar shumė nė letėrsi, duke dhėnė sot kontribut edhe nė arenėn botėrore. Kėsisoj mund tė pėrmendim Aleksandra Shabani(Majlinda), e cila ėshtė anėtare e dy organizmave botėrore U.P.L.I
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:54 pm

dhe W.P.S, Yllka Ponde W.P.S, Enton Zykaj , Flora Meēe, Irena Gjoni, Besmira Avdi, Andromaqi Pulla, Blerta Tosuni, Ermelinda Sheme, Valbona Daci, Klodilda Metushi, Enkelejda Fejzo, Ivana Dervishin, Eruglina Kuci, Silvana Hazati, Bledar Haskaj, Anila Kruti, Spartak Proda, Dritan Kardhashi, Alketa Ponde, Elefteri Kallojeri W.P.S, Eduart Ymeri e shumė e shumė tė tjerė. Pa le pastah te pėrmendėsh poete te tjera te afirmuara si Majlinda Rama W.P.S(Fier), Mimoza Rexhvelaj (Shkoder).... Nė gjithė Shqipėrinė ka shumė tė rinj tė talentuar, duke pėrmendur kėtu dhe romancierene re moderne Eier Plasarin e tjerė. Ne tė gjithė talentetet i kemi evidentuar kemi zhvilluar takime dhe, madje mė datėn 28.12.2010 zhvilluam dhe veprimtarinė e madhe “PEGASI DHE TALENTET E REJA”, ku fokusuam mjaft talente tė rinj, por e fokusuara qendrore ishte krijuesja e re ANXHELA QIRUSHI, e cila realizoi daljen me vepren e saj te pare tė e nje novele me temė nga jeta nė Gjermani. Nė kėtė veprimtari u aktivizuan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:54 pm

shumė krijues tė rinj kjo, jo vetėm nga Shqipėri a, por edhe nga Kosova, ku dhanė ndihmesė tė kualifikuar me kumtet e tyre poetet Hasije Selishta , Albin aIdrizi, Shejmond Pacarada (ng aLondra), Enkelejda Fejzo nga Belgjika, Lediana Stillo Paja nga SHBA, Agron Shele dhe Shqiponja Duro nga Belgjika, ku Sekretari i Pergjithshėm i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA poeti dhe shkrimtari Agron Shele, dėrgoi dhe referencėn kryesore pėr veprimtaritė e zhvilluara me talentet e reja nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Ėshtė detyra jonė qė kėta talente tė nxiten nga shkrimtarėt dhe potėt me pėrvojė qė t’i lėmė ardhmėrisė njė “ mori talentesh tė spikatur “ nė tė gjitha fushat dhe gjinitė letrare
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:55 pm

Pėrzgjodhėm njė vaJzė , nxėnėse nga Lushnja . Ajo quhet pra Maresla Hajdini, e cila po pėrgatitet pėr tė nxjerrė vėllimin e saj tė parė. Pėrzgjodhėm dy poezi dhe njė skicim tė saj, tė cilėn e redaktuam me dėshirėn e saj. Me kėtė rast duam tė evidentojmė punėn e madhe qė bėhet nė shkollat kosovare pėr zbulimin e talenteve tė rinj… dhe me gjuhėn shqipe. Ėshtė njė punė e bukur e filluar dhe shpresojmė se Lidhja e Shkrimtarėve , Poetėve dhe Artistėve “PEGASI” e Kosovės, s apo krijuar do
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:55 pm

ta drejtojė tehun edhe nė kėtė drejtim pėr tė mėsuar sa mė bukur e folur pos a mė bukur gjuhėn tonė gjeniale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

Sa afėr ishte mėkati…

1. M
Mallkuar, kush s’na tha!
Tė dy njė njė jetimore:
Unė njė vajzė jetime,
ai njė djalė jetim…
ēertifikatat nė njė dosje identiteti
me shėnimin “sekret”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

2. A
U rritėm me njėri tjetrin,
me stisje ėndrrash
nė ditė, muaj , vite jetimė
projektonim tė ardhmen
me kėndvėshtrimin tonė jetim…
s’mund tė rrinim pa njėri- tjetrin,
qoftė edhe nėj ēast…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

3. R
Dhe njė ditė, fare papritur,
ndodhi ajo qė pritej:
shkėlqimi i syve
dhe pėrbetimi i syve...
tek kėrkonin tė linin prapa
kohėn jetime
Mallkuar, kush s’na tha!...
Refreni ynė jetim…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

4. S
Ndjeva pėr herė tė parė
zjarrminė e ndaluar
nė kraharorin tim jetim,
dhe jetimėsia ime u shkėput
dhe u pėrflak nė qiell,…
Mallkuar, qoftė ai, qė s’na tha!…
Jetimėsia e tij u shfanit ndėr yje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

5. E
E ndjemė mė afėr njėri –tjetrin,
sa gjithė vitet jetimė…
I pamė tė shkriheshin
dhe tė lėshonin
me mijėra fjalė vuajtjeje…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

6.L
Unė e vėshtrova nė bebėzat e syve,
s’ia kisha parė kurrė kaq afėr
dhe me aq vėmendje,…
Ishte ēasti i shprehjes
dhe i thyerjes…
Njė zė m’u duk,
sikur mė porositi nga Qielli:
“Shihe mirė, mos bėsh faj…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

7. A
Dhe veten e pėrmbajta
unė jetimja,
tek prisja ēastin e lumturuar:
Sy si tė mitė,
buza si imja,
shpirt si imi…
Frymėmarrja si imja…
gjithēka si unė …
Zėri prapė m’u duk,
sikur mė foli zėulėt nė vesh:
Ėshtė yt vėlla…
Ēelu!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

8. H
Isha mėsuar me lot…
Por k y ishte lot i dyfishtė:
U shkėputa nga dashuria aq shpejt
dhe i thashė: “Je im vėlla!”.
Ai u ēudit dhe ma ktheu:
“Je nusja ime qė nga ky ēast!”…
“Jam motra jote!”..
Mos biem nė mėkat .
Dhe tė ēuditur mbetėm tė pėrqafuar
atje nė vendin e shenjtė...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

9. A
Si njė diell ai
dhe unė si njė hėnė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

10. J

Mallkuar qoftė, kush s’na tha!...
Vitet jetimė
do t’i kishim lėnė jetimė ...
Faleminderit, Zot, qė na e the!…
Sa afėr ishte mėkati…
Mallkuar qoftė, kush s’na tha!…
Tani sa fat…
Si ndritka fati!

DINI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

PASURIA MĖ E FLORINJTĖ E BOTĖS
1. M
Nėnė,
mė mungon era jote ,
era jote
erė trėndafili.
Mė mungojnė sytė e tu ,
sytė e tu
me hapėsirė shkėlqimi.
Mė mungon dora jote,
dora jote,
si njė fllad ledhatimi.
Mė mungon fjala jote,
fjala jote,
si zė biblili.
Mė mungon shpirti yt ,
shpirti yt,
si shėrim i shpirti .
Je zjarri mė i madh i botės,
me djeg me dashurim .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

I vetmi ilaē shėrues i tokės
pėr shpirtit tim.
Sinqeritetin e dashurisė tėnde,
kush mund tė ma dhurojė
pėrveē teje.
Ti e shtrenjta ime e shtrenjtė,
mė e shtrenjta e botės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Ikonė e dashurive tė Botės,
ku njerėzit falen
dhe puthin
shenjtėrinė tėnde dhe tė tokės
duke larė mėkatet e pafundme...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Eh , nėnė Perėndi, e mėkimit ,
e rritjes
dhe e pėrkujdesjes totale...
Mė e bukura e mė tė bukurave
tė kėsaj toke...
Ty s’tė ndėrroj
me asnjė gjė, moj nėnė,
qoftė edhe mė e bukura bukuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Me ty kam nė shpirt,
nė zemėr gjithė Planetet,
Gjithė dritėn dhe ėmbėlsinė ...
Gjithė Galaktikat...
Ē’pasuri kjo , o nėnė e florinjtė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 11:00 pm

Je burim i pazėvendėsushėm ,
Je idhulli im,
Je drita,
je agim,
je ndriēimi i ardhmėrisė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 11:00 pm

Ti je pesha mė e rėndė
e Dashurisė
nė kėtė Glob tė rėndė
dhe tė krekosur,
qė s’tė ngrėnė dot nė duar
miliarda njerėz,
se pesha jote ėshtė peshė e rėndė
Shpirti dhe Dashurie
e bekuar me bekim Shėn Marie!...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: