Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:51 pm

IMPULSIM TALENTESH

Një poet i ri brazilian, Ricardoja, kur mori vesh nismën tonë për të ndihmuar talentet e rinj, dhe pasi kishte lexuar thirrjen time drejtuar poetëve brazilianë për shkëmbim universal vlerash me LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, më tha: “I nderuari poeti Kristaq, ju sikur keni rënë nga qielli dhe është fat për mua që njoha ju dhe do të më ndihmoni të botoj në Antologjinë ”KORSI E HAPUR” të Shqipërisë. Këtu tek ne s’na ndihmon njeri ne të rinjtë.. Po na ngjallen shpresat që në në kontaktin e parë me ju. Unë ju njoh juve, pasi jeni anëtar i I.W.A”. Kjo thënie më emocionoi. Së pari ai njihte vendin tonë, tim , Shqipërinë; së dyti ai fliste për letërsinë në një vend të tillë të madh letrar dhe artist si Brazili..., vendlindja e poetes Teresinka Pereira Presidentes së I.W.A që nga viti 1979 me qendër në OHAJO SHBA... dhe ku mungonte ndihmesa për poetët e rinj... dh atë jave vërshuan kushedi sa kërkesa nga brazilianet edhe për t’u anëtarësuar në Lidhjen tonë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:51 pm

E FOKUSUAR MARSELA HAJDINI

Lushnjë, nxëënse në klasën e tretë të shkollës së mesme “Foto Gjika “
Talente ka kudo në Shqipëri, në Kosovë , Maqedoni, Mal të Zi e Diasporë, por me to është e nevojshme të punohet, por parasëgjithash këtë rol duhet ta lozi mësuesi apo mësuesja e letërsisë në shkollat 9 vjeçare , pastaj kjo duhet të bëhet më e organizuar në shkollat e mesme dhe të përvijohet në shkollat e larta, në Universitete, ku ka veç heshtje… Po a bëhet një punë sado e thjeshtë për këtë? A evidentohen talentet? A ka rrethe letrare me programe të qarta për nxitje? A ka gazeta apo revista në shkollë që të nxitin dhe të inkurajojnë krijimet e nxënësve të talentuar? Nxënësit përpiqen të shkruajnë , të thurin apo të qendisin “poezi”. Shpesh herë mësuesit dhe mësuesit e lëtërsisë i nxitin nxënësit të shkruajnë vjersha , pra poezi , apo dhe skica, duke u dhënë tema të përbashkëta, por këto krijime nuk burojnë nga spontaneiti, janë të diktuara, si detyra. Poezia nuk është detyrë, ajo
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:52 pm

është buronjë që rrjedh nga shpirti. Lidhja jonë gjatë këtyre 15 vjetëve ka nxitur krijimet e shumë nxënësve, që kanë dalë me vëllime dhe çuditërisht shkollat, kur bëjnë analizat e tyre, përmendin veprat, që kemi impulsuar ne, në të gjithë rrethet e jugut të Shqipërisë. Po kështu ne kemi ndihmuar pothuajse shumë drejtori e qeveri nxënësish të kenë gazetën e tyre . Le të flasim vetëm për Gjirokastrën. LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe Lidhja e Krijuesve “PEGASI” Albania ka veprimuar për të nxjerrë gazeta të tilla si “IMPULS” shkolla 9 vjeçare “Koto Hoxhi”, që tashmë me ardhjen e drejtuesit të ri të kësaj shkolle është fashitur; gazetën ”SPROVA” të shkollës së mesme “ Bilal Golemi” Ura e Kardhiqit ( e drejtuar nga anëtarja e Lidhjes sonë Mirela Dudi, apo gazeta “LIRSHËM” e Shkollës Andon Zako Çajupi” (Nëndrejtore shkollës znj.Matilda Çerepi, anëtare e Lidhjes). Po kështu dhe gazeta e Shkollës 9 vjeçare “Naim Frashëri” udhëzimet për përgatitjen e saj i ka marrë nga Lidhja jonë... Gazeta “Embrioni” e shkollës 9 vjeçare të Nepravishtës të drejtuar nga mësuesi i kësaj shkolle Shezair Koko, njëkohësisht dhe krijues... Gazetat e shkollave të
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:53 pm

mesme herë dalin e herë zbehen… Në një rrugë të tillë për daljen gazetës është dhe shkolla e mesme e Picarit… Kështu mund të përmendim shumë gazeta të tjera , por duhet të theksojmë se pak përpjekje bëhen nga drejtoritë e shkollave për thelbin e problemit të parashtruar më lart. Si rrjedhojë e punëns së bërë janë zbulkuar shumë talente, të cilat kanë dalë me vëllime dhe kanë përparuar shumë në letërsi, duke dhënë sot kontribut edhe në arenën botërore. Kësisoj mund të përmendim Aleksandra Shabani(Majlinda), e cila është anëtare e dy organizmave botërore U.P.L.I
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:54 pm

dhe W.P.S, Yllka Ponde W.P.S, Enton Zykaj , Flora Meçe, Irena Gjoni, Besmira Avdi, Andromaqi Pulla, Blerta Tosuni, Ermelinda Sheme, Valbona Daci, Klodilda Metushi, Enkelejda Fejzo, Ivana Dervishin, Eruglina Kuci, Silvana Hazati, Bledar Haskaj, Anila Kruti, Spartak Proda, Dritan Kardhashi, Alketa Ponde, Elefteri Kallojeri W.P.S, Eduart Ymeri e shumë e shumë të tjerë. Pa le pastah te përmendësh poete te tjera te afirmuara si Majlinda Rama W.P.S(Fier), Mimoza Rexhvelaj (Shkoder).... Në gjithë Shqipërinë ka shumë të rinj të talentuar, duke përmendur këtu dhe romancierene re moderne Eier Plasarin e tjerë. Ne të gjithë talentetet i kemi evidentuar kemi zhvilluar takime dhe, madje më datën 28.12.2010 zhvilluam dhe veprimtarinë e madhe “PEGASI DHE TALENTET E REJA”, ku fokusuam mjaft talente të rinj, por e fokusuara qendrore ishte krijuesja e re ANXHELA QIRUSHI, e cila realizoi daljen me vepren e saj te pare të e nje novele me temë nga jeta në Gjermani. Në këtë veprimtari u aktivizuan
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:54 pm

shumë krijues të rinj kjo, jo vetëm nga Shqipëri a, por edhe nga Kosova, ku dhanë ndihmesë të kualifikuar me kumtet e tyre poetet Hasije Selishta , Albin aIdrizi, Shejmond Pacarada (ng aLondra), Enkelejda Fejzo nga Belgjika, Lediana Stillo Paja nga SHBA, Agron Shele dhe Shqiponja Duro nga Belgjika, ku Sekretari i Pergjithshëm i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA poeti dhe shkrimtari Agron Shele, dërgoi dhe referencën kryesore për veprimtaritë e zhvilluara me talentet e reja nga LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Është detyra jonë që këta talente të nxiten nga shkrimtarët dhe potët me përvojë që t’i lëmë ardhmërisë një “ mori talentesh të spikatur “ në të gjitha fushat dhe gjinitë letrare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:55 pm

Përzgjodhëm një vaJzë , nxënëse nga Lushnja . Ajo quhet pra Maresla Hajdini, e cila po përgatitet për të nxjerrë vëllimin e saj të parë. Përzgjodhëm dy poezi dhe një skicim të saj, të cilën e redaktuam me dëshirën e saj. Me këtë rast duam të evidentojmë punën e madhe që bëhet në shkollat kosovare për zbulimin e talenteve të rinj… dhe me gjuhën shqipe. Është një punë e bukur e filluar dhe shpresojmë se Lidhja e Shkrimtarëve , Poetëve dhe Artistëve “PEGASI” e Kosovës, s apo krijuar do
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:55 pm

ta drejtojë tehun edhe në këtë drejtim për të mësuar sa më bukur e folur pos a më bukur gjuhën tonë gjeniale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

Sa afër ishte mëkati…

1. M
Mallkuar, kush s’na tha!
Të dy një një jetimore:
Unë një vajzë jetime,
ai një djalë jetim…
çertifikatat në një dosje identiteti
me shënimin “sekret”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

2. A
U rritëm me njëri tjetrin,
me stisje ëndrrash
në ditë, muaj , vite jetimë
projektonim të ardhmen
me këndvështrimin tonë jetim…
s’mund të rrinim pa njëri- tjetrin,
qoftë edhe nëj çast…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

3. R
Dhe një ditë, fare papritur,
ndodhi ajo që pritej:
shkëlqimi i syve
dhe përbetimi i syve...
tek kërkonin të linin prapa
kohën jetime
Mallkuar, kush s’na tha!...
Refreni ynë jetim…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:56 pm

4. S
Ndjeva për herë të parë
zjarrminë e ndaluar
në kraharorin tim jetim,
dhe jetimësia ime u shkëput
dhe u përflak në qiell,…
Mallkuar, qoftë ai, që s’na tha!…
Jetimësia e tij u shfanit ndër yje…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

5. E
E ndjemë më afër njëri –tjetrin,
sa gjithë vitet jetimë…
I pamë të shkriheshin
dhe të lëshonin
me mijëra fjalë vuajtjeje…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

6.L
Unë e vështrova në bebëzat e syve,
s’ia kisha parë kurrë kaq afër
dhe me aq vëmendje,…
Ishte çasti i shprehjes
dhe i thyerjes…
Një zë m’u duk,
sikur më porositi nga Qielli:
“Shihe mirë, mos bësh faj…”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

7. A
Dhe veten e përmbajta
unë jetimja,
tek prisja çastin e lumturuar:
Sy si të mitë,
buza si imja,
shpirt si imi…
Frymëmarrja si imja…
gjithçka si unë …
Zëri prapë m’u duk,
sikur më foli zëulët në vesh:
Është yt vëlla…
Çelu!…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:57 pm

8. H
Isha mësuar me lot…
Por k y ishte lot i dyfishtë:
U shkëputa nga dashuria aq shpejt
dhe i thashë: “Je im vëlla!”.
Ai u çudit dhe ma ktheu:
“Je nusja ime që nga ky çast!”…
“Jam motra jote!”..
Mos biem në mëkat .
Dhe të çuditur mbetëm të përqafuar
atje në vendin e shenjtë...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

9. A
Si një diell ai
dhe unë si një hënë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

10. J

Mallkuar qoftë, kush s’na tha!...
Vitet jetimë
do t’i kishim lënë jetimë ...
Faleminderit, Zot, që na e the!…
Sa afër ishte mëkati…
Mallkuar qoftë, kush s’na tha!…
Tani sa fat…
Si ndritka fati!

DINI

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:58 pm

PASURIA MË E FLORINJTË E BOTËS
1. M
Nënë,
më mungon era jote ,
era jote
erë trëndafili.
Më mungojnë sytë e tu ,
sytë e tu
me hapësirë shkëlqimi.
Më mungon dora jote,
dora jote,
si një fllad ledhatimi.
Më mungon fjala jote,
fjala jote,
si zë biblili.
Më mungon shpirti yt ,
shpirti yt,
si shërim i shpirti .
Je zjarri më i madh i botës,
me djeg me dashurim .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

I vetmi ilaç shërues i tokës
për shpirtit tim.
Sinqeritetin e dashurisë tënde,
kush mund të ma dhurojë
përveç teje.
Ti e shtrenjta ime e shtrenjtë,
më e shtrenjta e botës.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Ikonë e dashurive të Botës,
ku njerëzit falen
dhe puthin
shenjtërinë tënde dhe të tokës
duke larë mëkatet e pafundme...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Eh , nënë Perëndi, e mëkimit ,
e rritjes
dhe e përkujdesjes totale...
Më e bukura e më të bukurave
të kësaj toke...
Ty s’të ndërroj
me asnjë gjë, moj nënë,
qoftë edhe më e bukura bukuri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 10:59 pm

Me ty kam në shpirt,
në zemër gjithë Planetet,
Gjithë dritën dhe ëmbëlsinë ...
Gjithë Galaktikat...
Ç’pasuri kjo , o nënë e florinjtë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 11:00 pm

Je burim i pazëvendësushëm ,
Je idhulli im,
Je drita,
je agim,
je ndriçimi i ardhmërisë...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE EmptySat Jan 08, 2011 11:00 pm

Ti je pesha më e rëndë
e Dashurisë
në këtë Glob të rëndë
dhe të krekosur,
që s’të ngrënë dot në duar
miliarda njerëz,
se pesha jote është peshë e rëndë
Shpirti dhe Dashurie
e bekuar me bekim Shën Marie!...

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty
MesazhTitulli: Re: PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE    PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PEGASI Talente te rinj MARSELA HAJDINI LUSHNJE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: