Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:29 am

PEGASI INTERNACIONAL HAP SIPARIN E VEPRIMTARISE PERMASTIVE "POLEART"

SUKSES I PADISKUTUESHEM ,
NIVEL I LARTE TRAJTIMI,
PREZENCE TITULLARE ...

"Polearti Pegasi Internacional Tirane 2013" ne kryeqytet, shpalosi flatrat me trajtesen e gjinise se romanit.Ishte nje dite e bukur dhe e rendesishme letrare , e krijuesve, jo vetem te kesaj gjinie. Konferenca "Pegasi dhe gjinia e romanit " deshmoi qarte seriozitetin pegasian per kete perzgjedhje me objekt enkas. Nje pergatitje sa shkencore aq dhe prezantuese. I fokusuar shkrimtari Faik Histo Islami , nje krijues serioz ne kompleksitet. Pjesemarrja ne kete veprimtari e shume figura te njohura krijuese, shpalosja e vleres ne fushe shumeplanshe, kumtet ,diskutimet me objekt dhe ilustrimet e realizuara treguan katerciperisht se romani eshte nje gjini , e cila terheq lexuesit . Perdorimi i trajtes analitike , kumtimit akademik dhe paraqitjes zberthyese, ilustrative me "triptikun " romanor te Faik Islamit " Vallja ne humnere" , "Manarica", "Permbysja e botes" si dhe te librit " Ruga deri te kthesa" , e realizuar nga Ermira Ymeraj studiuese, poete, Sulejman Mato shkrimtar, Dilaver Goxhaj studiues , Migena Arllati studiuese, poete, albanologe, Dr. Shefqet Dinaj historian , poet, Prof. Rexhep Doēi, e paraprire nga referenca "Pegasi dhe gjinia e romanit" mbajtur nga Presidenti i LNPSHA"PEGASI" ALBANIA si dhe kumti i pergatitur nga Prof.Assoc. Dr. Begzad Balliu…
Disakutante te shumte, te cilet dhane mendime per zhvillimin e romanit bashkekohor.
Pjesemarrja me nje kolazh kengesh ne kete veprimtari e kengetarit te mirenjohur permetar, Vaske Ēuri,dhe e kengetares lirike, sopranos Sofika Kola, i dha drite inkadeshente konferences gjate kohes se zhvillimit te punimeve te saj …
Shkrimtarit Faik Islami iu dha titulli i larte e LNPSHA”PEGASI” ALBANIA “KRIJUES I SHQUAR I LNPSHA “PEGASI “ ALBANIA.
Shkrimtari zbuloi veēanesi te botes se tij kreative dhe planet krijuese ne te ardhmen.
Konferenca u drejtuan me kompentence nga studiuesja MIGENA ARLLATI. Gjate konferences u interpetuan pazazhe nga vepra e krijuesit nga talentet e rinj te Shkolle se mesme profesionale te Kamzes.
Poeti Xhelal Luca interpretoi nje fragment nga libri “Rruga deri te kthesa”…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:31 am

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”
kRISTAQ F. SHABANI Presidenti i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė veprimtari letrare me teh dhe me theks. Tashmė ēdo veprimtari jona ėshtė e karakterit ndėrkombėtar. Ėshtė njė privilegj i madh prezenca juaj nė hapjen e siparit tė veprimtarisė pėrmastive pegasiane “POLEART PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA” kėtu nė Tiranė , njė gjetje e re jona, pas katėr simpoziumeve ndėrkombėtare tė suksesshme me objekt : “ Pėr njė Letėrsi ndryshe”, “ Poezia bashkėkohore”, “Magjia e pėrkthimit”, “ Lirizmi nė letėrsi dhe nė Art” si dhe tė njė Kongresi Ndėrkombėtar me objekt” Universialiteti nė Letėrsi dhe nė Artin bashkėkohor”, tė cilat kanė pasuar mjaft konferenca, analitika, fjalė artistike, konkurse, lėvizje, panairė ekspoze libri e tjerė. POLEART ĖSHTĖ NJĖ LĖVIZJE E MADHE PEGASIANE : KUJDESI PER ARDHMĖRINĖ E LETĖRSINE DHE TĖ ARTIT, LEXUESI MĖ I NDJESHĖM …
Jo, pa qėllim sot, ne kemi njė objekt tė rėndėsishėm tė Prozės : Gjininė e romanit…, pasi nė Lidhjen tonė ka njė prezencė tė krijuesve nė kėtė gjini, jo vetėm nga vendi, por edhe nga gjithė hapėsira e krijuesve tė Lidhjes sonė Ndėrkombėtare. Nuk ėshtė hera e parė qė ne trajtojnė kėtė gjini me theks . Duhet tė pėrmendim kėtu prezantimet e sukseshme nė Gjirokastėr, Tiranė , Athinė, Prishtinė , Shkup e gjetkė tė romancierėve tanė.
Natyrisht romani ėshtė gjinia mė mė e madhe e prozatimit, mė delikatja, mė pėrmastivja nė rrėfimin e ngjarjeve me objekt , mė ndėrthursja, mė aktruesja , e cila, parasėgjithash, krahas talentit tė tė shkruarit, kėrkon njė njohje superiore tė teorisė tė tė shkruarit. Pėrvoja shkrimore botėrore e ka dėshmuar qartazi se tė ndėrmarrėsh kėtė hap nė krijimin e kėsaj krijese gjinore dhe tė jesh i suksesshmėm duhet tė zotėrosh njė sėrė “privilegjesh’” tipike, krahas kulturimit, tė jesh njė analizues i saktė i proceseve , fenomeneve, ngjarjeve, dukurive, nė njė trajtesė shumėplanshe, dinamike, pasi gjithēka ėshtė e lidhur me botėn shpirtėrore, e cila ėshtė e zorshme nė eksplorim dhe nė paraqitje. Njėkohėsisht kėrkohet tė zotėrosh mjedisin dhe tė dalėsh mbi tė, tė operosh kirurgjikialisht, tė zotėrosh aftėsi tė mėdha logjike, psikoanalitike, psikomorale, tė depertosh nė thelb, tė precipitosh nė formatim real dhe bindės tė personazheve , tė cilėt ndėrmarrin aktrimin nė skenėzimin me intepretim tė ndodhisė … e tjerė . Romani pra, kjo gjini, e cila ėshtė nė krye tė pasionit lexues, tė dėshirės dhe tė kontaktit, kėrkon njė mbrujtje dinamike, reale, bindėse, lėvizėse, njė prezencė tė lartė narrative, njė ndėrthurrje dinamike tė aftėsive rrefyese, nėpėrmjet monologimeve, dialogimeve, pėrshkrimeve dykahėshe, informimit letrar, politikės dhe diplomacisė letrare, kombinacion bindės, paraqitje filmike me tė shkruar me gėrma, njė art i vėrtetė. Jo ēdo kush mund tė jetė i suksesshėm nė kėtė gjini … Tė shkruash roman do tė thotė : tė sjellesh natyrshėm fėnomenin jetėsor, i cili do tė lexohet dhe krijon bindėsi me njė kontrast e ngjyrim kohor. Kėto e tė tjera si kėto, janė procese tė artit tė tė shkruarit tė gjinisė, por qėllimi ynė sot ėshtė fokusimi te pasuria kreative e njė krijuesi tė kėsaj fushe, shkrimtarit Faik Hito Islami, i cili tė gjitha aftėsitė e tij tė tė shkruarit i ka drejtuar nė gjininė e prozės, duke nxjerrė e brujtur nė magjen krijuese njė triptik romanor: “Vallja nė humnerė”, “Manarica” , “Pėrmbysja e Botės”, tė cilat kanė ardhur dhe aktrojnė nė letėrsinė shqiptare me individualitetin krijues. Shpesh herė ne merremi me emra tė mėdhenj, ngandonjėhėrė tė rritur dhe artiificialisht dhe harrojmė apo lėmė mėnjanė nė okularin tonė edhe protagonist tė tjerė, qė japin shėrbesė nė pasqyrimin historik dhe letrar tė historisė. Nė kėtė kontekst edhe Faik Islami jep kontribuitin e tij nė pasqyrimin e histories letrare shqiptare..
Lėvrimi i temės sė retrospektivės, njė nga pikat e forta tė Islamit, e cila flet pėr njė pėrmasė njohjeje, dėshmon pėr njė punė tė kujdesshme efektive dhe afektive, pėr tė pasqyruar kohėn qė ka rrjedhur, pėrvojėn e natyruar-materie, kreative, tė gjeneratave qė lanė mundin dhe djersėn nė shėrbesė tė ardhmėrisė, ruajtjes sė identitetit nė njė hapėsisė kohore mbi dy shekujt nė njė distancim i madh nga e sotmja. Nė kėtė drejtim, natyrisht, duhet tė jesh njohėsh i proceseve jetėsorė, i psikologjisė sė kohės dhe i mbartjes sė fenomeneve, ngjarjeve, ndodhive pėr t’i pasqyruar natyrshėm nė kohėn tjetėr, duke parė kėto kreatura, nėpėrmjet njė njohje racionale, del nė pėrfundesė se Islami ka punuar i pėrkushtuar, duke fotografuar kohėn me “blicin” e tij dhe proceset e saj me njė sy zhbirues, dinamik, me njė kujtesė tė fotografuar, me njė skalitje personazhesh veprues, duke i tipizuar me prezencen e tyre nė kohė . Lind pyetja : Kush ka ndikuar nė kėtė “fotografim”, i cili nuk del nga realiteti i kohės sė ngjarjeve dhe i parė nė poziicionin komod tė okularizmit, jashtė okularitetit fizik, por prezencės tė okularitetit pėrcjellės. Natyrisht, kėtu ka influencuar trasmetimi, kujtesa gojore gjithmonė e njomė, pėrcjellese si testament dhe thesar, mjaft e zhvilluar, nė trevėn nga ku ai ka rrjedhėn e sidomos nė njė mėmėlindje tė sprovuar nė rrėfenjė dhe kujtesė… Golemi i Labėrisė, i shquar nė kėtė lemė, i cili ėshtė pasuruar, falė inteligjencės sė lindur e pėrshkallėzimit breziv…
Fenomeni skalitės i personazheve , tė paraqitura nė kėto tri vepra, ėshtė njė dallesė esenciale, qė nė vepra tė tjera, tė botuara kohėt e fundit, nuk i gjen me kėtė punė tė kujdesshme e tė gatuar sikundėr nė kėto tre romane.

Para dhjetė vjetėsh nė analitikėn pėr njė vepėr tė Islamit jam shprehur:
“Jo pa qėllim u stacionuam nė kėtė vepėr letrare. Dukuria shfaqet e konturuar nė rast se substanca letrare ėshtė e ngjizur, e larme, me ndjesi tė lėvizėshme me njė mekanizėm interesant, qė pikėzon anė horizonti dhe ka tablo interesante, tė cilat magnetizojnė dhe magmatizojnė duke intesifikuar veprimin me veshje figuracionale nė prologje, kulme dhe epilogime.

Kapja e anės sė qenėsishme nė trajtesė tė temave - ndodhi, apo tė fantazuara me larmitet dhe kolor artistik pėr tė diamantizuar ato, pėr t’i bėrė tejsisht ndjenjėsore tėrheq vėmendjen dhe siguron “stacionime” gjimnastikore tė kėndshme, tė cilat sjellin ushtrimitetin mendor dhe krijojnė profile tė reja tė rrjedhura nga njė pėrpunim po interesant.”
Dhe pas dhjetė vjetėve vėrejmė me kėnaqėsi tendencėn aktive se personazhet e krijuara nė romanet dhe nė prozėn tregimore tė Islmait si : Gjyla, Ramiu, Mana, Manarica, Rrapoja ,Ēobo Golėmi, e tjerė tė mbeten nė kujtesė.
Personazhet gjallojnė, frymojnė dhe lėvizin dinamikisht nė rrugėn pėrshkruese nė prag ndodhi, nė ndodhi dhe nė pas ndodhi, nė realitet, nė retrospektivė dhe nė pėrgatitje tė ardhmėrisė. Prozatori ndjek njė linjė tė kalkuliuar natyrshėm: rrėfėn arritjen e tė mirės, begatitnė e normėn e kohės, pėrpjekėsinė dhe etjen pėr tė jetuar dhe mandej kryefjalėzon kundėrtia , e cila ērregullon dhe disekuilibron, shpleks e prish ėndrra, plane, qėllime tė “mitura “, por me synim rritėse pėr tė frymuar .
Panoramika tė mbeten nė kujtesė: rrugėtimi drejt tragjedisė te romani “Pėrmbysja e Botės “ nė plan individual, ku vjen njė ndezje “e eletricitetit pėrshkrues tė ndodhisė fatkeqe tė shkrumbėzimit tė njė familjeje nga njė rėnie e njė aeroplani tė pėrflakur, e cila sjell gjėmėn, ndoshta evidente. Kalimi nėpėr tablo tė tilla intriguese dhe qėmtimi i realitetetit krijues, dramaciteti folės, e ngrėnė veprėn artistikisht dhe pėrqėndrimin … tablo me tė vėrtėtė interesante dhe tė pėrshkruara me stil vetjak dhe tėrheqės, tė cilat tė futin nė njė pėrjetim ekzistencialist..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:32 am

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”
Presidenti i LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
Tė nderuar pjesėmarrės nė kėtė veprimtari letrare me teh dhe me theks. Tashmė ēdo veprimtari jona ėshtė e karakterit ndėrkombėtar. Ėshtė njė privilegj i madh prezenca juaj nė hapjen e siparit tė veprimtarisė pėrmastive pegasiane “POLEART PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA” kėtu nė Tiranė , njė gjetje e re jona, pas katėr simpoziumeve ndėrkombėtare tė suksesshme me objekt : “ Pėr njė Letėrsi ndryshe”, “ Poezia bashkėkohore”, “Magjia e pėrkthimit”, “ Lirizmi nė letėrsi dhe nė Art” si dhe tė njė Kongresi Ndėrkombėtar me objekt” Universialiteti nė Letėrsi dhe nė Artin bashkėkohor”, tė cilat kanė pasuar mjaft konferenca, analitika, fjalė artistike, konkurse, lėvizje, panairė ekspoze libri e tjerė. POLEART ĖSHTĖ NJĖ LĖVIZJE E MADHE PEGASIANE : KUJDESI PER ARDHMĖRINĖ E LETĖRSINE DHE TĖ ARTIT, LEXUESI MĖ I NDJESHĖM …
Jo, pa qėllim sot, ne kemi njė objekt tė rėndėsishėm tė Prozės : Gjininė e romanit…, pasi nė Lidhjen tonė ka njė prezencė tė krijuesve nė kėtė gjini, jo vetėm nga vendi, por edhe nga gjithė hapėsira e krijuesve tė Lidhjes sonė Ndėrkombėtare. Nuk ėshtė hera e parė qė ne trajtojnė kėtė gjini me theks . Duhet tė pėrmendim kėtu prezantimet e sukseshme nė Gjirokastėr, Tiranė , Athinė, Prishtinė , Shkup e gjetkė tė romancierėve tanė.
Natyrisht romani ėshtė gjinia mė mė e madhe e prozatimit, mė delikatja, mė pėrmastivja nė rrėfimin e ngjarjeve me objekt , mė ndėrthursja, mė aktruesja , e cila, parasėgjithash, krahas talentit tė tė shkruarit, kėrkon njė njohje superiore tė teorisė tė tė shkruarit. Pėrvoja shkrimore botėrore e ka dėshmuar qartazi se tė ndėrmarrėsh kėtė hap nė krijimin e kėsaj krijese gjinore dhe tė jesh i suksesshmėm duhet tė zotėrosh njė sėrė “privilegjesh’” tipike, krahas kulturimit, tė jesh njė analizues i saktė i proceseve , fenomeneve, ngjarjeve, dukurive, nė njė trajtesė shumėplanshe, dinamike, pasi gjithēka ėshtė e lidhur me botėn shpirtėrore, e cila ėshtė e zorshme nė eksplorim dhe nė paraqitje. Njėkohėsisht kėrkohet tė zotėrosh mjedisin dhe tė dalėsh mbi tė, tė operosh kirurgjikialisht, tė zotėrosh aftėsi tė mėdha logjike, psikoanalitike, psikomorale, tė depertosh nė thelb, tė precipitosh nė formatim real dhe bindės tė personazheve , tė cilėt ndėrmarrin aktrimin nė skenėzimin me intepretim tė ndodhisė … e tjerė . Romani pra, kjo gjini, e cila ėshtė nė krye tė pasionit lexues, tė dėshirės dhe tė kontaktit, kėrkon njė mbrujtje dinamike, reale, bindėse, lėvizėse, njė prezencė tė lartė narrative, njė ndėrthurrje dinamike tė aftėsive rrefyese, nėpėrmjet monologimeve, dialogimeve, pėrshkrimeve dykahėshe, informimit letrar, politikės dhe diplomacisė letrare, kombinacion bindės, paraqitje filmike me tė shkruar me gėrma, njė art i vėrtetė. Jo ēdo kush mund tė jetė i suksesshėm nė kėtė gjini … Tė shkruash roman do tė thotė : tė sjellesh natyrshėm fėnomenin jetėsor, i cili do tė lexohet dhe krijon bindėsi me njė kontrast e ngjyrim kohor. Kėto e tė tjera si kėto, janė procese tė artit tė tė shkruarit tė gjinisė, por qėllimi ynė sot ėshtė fokusimi te pasuria kreative e njė krijuesi tė kėsaj fushe, shkrimtarit Faik Hito Islami, i cili tė gjitha aftėsitė e tij tė tė shkruarit i ka drejtuar nė gjininė e prozės, duke nxjerrė e brujtur nė magjen krijuese njė triptik romanor: “Vallja nė humnerė”, “Manarica” , “Pėrmbysja e Botės”, tė cilat kanė ardhur dhe aktrojnė nė letėrsinė shqiptare me individualitetin krijues. Shpesh herė ne merremi me emra tė mėdhenj, ngandonjėhėrė tė rritur dhe artiificialisht dhe harrojmė apo lėmė mėnjanė nė okularin tonė edhe protagonist tė tjerė, qė japin shėrbesė nė pasqyrimin historik dhe letrar tė historisė. Nė kėtė kontekst edhe Faik Islami jep kontribuitin e tij nė pasqyrimin e histories letrare shqiptare..
Lėvrimi i temės sė retrospektivės, njė nga pikat e forta tė Islamit, e cila flet pėr njė pėrmasė njohjeje, dėshmon pėr njė punė tė kujdesshme efektive dhe afektive, pėr tė pasqyruar kohėn qė ka rrjedhur, pėrvojėn e natyruar-materie, kreative, tė gjeneratave qė lanė mundin dhe djersėn nė shėrbesė tė ardhmėrisė, ruajtjes sė identitetit nė njė hapėsisė kohore mbi dy shekujt nė njė distancim i madh nga e sotmja. Nė kėtė drejtim, natyrisht, duhet tė jesh njohėsh i proceseve jetėsorė, i psikologjisė sė kohės dhe i mbartjes sė fenomeneve, ngjarjeve, ndodhive pėr t’i pasqyruar natyrshėm nė kohėn tjetėr, duke parė kėto kreatura, nėpėrmjet njė njohje racionale, del nė pėrfundesė se Islami ka punuar i pėrkushtuar, duke fotografuar kohėn me “blicin” e tij dhe proceset e saj me njė sy zhbirues, dinamik, me njė kujtesė tė fotografuar, me njė skalitje personazhesh veprues, duke i tipizuar me prezencen e tyre nė kohė . Lind pyetja : Kush ka ndikuar nė kėtė “fotografim”, i cili nuk del nga realiteti i kohės sė ngjarjeve dhe i parė nė poziicionin komod tė okularizmit, jashtė okularitetit fizik, por prezencės tė okularitetit pėrcjellės. Natyrisht, kėtu ka influencuar trasmetimi, kujtesa gojore gjithmonė e njomė, pėrcjellese si testament dhe thesar, mjaft e zhvilluar, nė trevėn nga ku ai ka rrjedhėn e sidomos nė njė mėmėlindje tė sprovuar nė rrėfenjė dhe kujtesė… Golemi i Labėrisė, i shquar nė kėtė lemė, i cili ėshtė pasuruar, falė inteligjencės sė lindur e pėrshkallėzimit breziv…
Fenomeni skalitės i personazheve , tė paraqitura nė kėto tri vepra, ėshtė njė dallesė esenciale, qė nė vepra tė tjera, tė botuara kohėt e fundit, nuk i gjen me kėtė punė tė kujdesshme e tė gatuar sikundėr nė kėto tre romane.

Para dhjetė vjetėsh nė analitikėn pėr njė vepėr tė Islamit jam shprehur:
“Jo pa qėllim u stacionuam nė kėtė vepėr letrare. Dukuria shfaqet e konturuar nė rast se substanca letrare ėshtė e ngjizur, e larme, me ndjesi tė lėvizėshme me njė mekanizėm interesant, qė pikėzon anė horizonti dhe ka tablo interesante, tė cilat magnetizojnė dhe magmatizojnė duke intesifikuar veprimin me veshje figuracionale nė prologje, kulme dhe epilogime.

Kapja e anės sė qenėsishme nė trajtesė tė temave - ndodhi, apo tė fantazuara me larmitet dhe kolor artistik pėr tė diamantizuar ato, pėr t’i bėrė tejsisht ndjenjėsore tėrheq vėmendjen dhe siguron “stacionime” gjimnastikore tė kėndshme, tė cilat sjellin ushtrimitetin mendor dhe krijojnė profile tė reja tė rrjedhura nga njė pėrpunim po interesant.”
Dhe pas dhjetė vjetėve vėrejmė me kėnaqėsi tendencėn aktive se personazhet e krijuara nė romanet dhe nė prozėn tregimore tė Islmait si : Gjyla, Ramiu, Mana, Manarica, Rrapoja ,Ēobo Golėmi, e tjerė tė mbeten nė kujtesė.
Personazhet gjallojnė, frymojnė dhe lėvizin dinamikisht nė rrugėn pėrshkruese nė prag ndodhi, nė ndodhi dhe nė pas ndodhi, nė realitet, nė retrospektivė dhe nė pėrgatitje tė ardhmėrisė. Prozatori ndjek njė linjė tė kalkuliuar natyrshėm: rrėfėn arritjen e tė mirės, begatitnė e normėn e kohės, pėrpjekėsinė dhe etjen pėr tė jetuar dhe mandej kryefjalėzon kundėrtia , e cila ērregullon dhe disekuilibron, shpleks e prish ėndrra, plane, qėllime tė “mitura “, por me synim rritėse pėr tė frymuar .
Panoramika tė mbeten nė kujtesė: rrugėtimi drejt tragjedisė te romani “Pėrmbysja e Botės “ nė plan individual, ku vjen njė ndezje “e eletricitetit pėrshkrues tė ndodhisė fatkeqe tė shkrumbėzimit tė njė familjeje nga njė rėnie e njė aeroplani tė pėrflakur, e cila sjell gjėmėn, ndoshta evidente. Kalimi nėpėr tablo tė tilla intriguese dhe qėmtimi i realitetetit krijues, dramaciteti folės, e ngrėnė veprėn artistikisht dhe pėrqėndrimin … tablo me tė vėrtėtė interesante dhe tė pėrshkruara me stil vetjak dhe tėrheqės, tė cilat tė futin nė njė pėrjetim ekzistencialist..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:32 am

Transparenca onomastike
Brenda romanit dhe sidomos nė kuadėr tė temave qė trajtohen nė prozat e veēanta, shumė personazhe, me sjelljen e tyre, vetetimolo¬gji¬zohen si antroponime dhe patronime dhe vetė¬sh¬pjegohen si verbalizime, ndėrsa njė numėr tjetėr i tyre zbėrthehen edhe nga vetė autori:
- Pėr Trashen thuhet se: “Emri qė kishte u pėrgjigjej jashtėzakonisht mirė vijave tė jashtme aq sa edhe cilėsive tė saj shpirtėrore: ishte e trashė, si thesi i mbushur miell; i kishte kėmbėt si shtylla e Teqes sė Madhe; i kishte llėrėt mė tė trasha se qafa e buallicės sė Makes; i kishte vithet e gjera, si tė mushkės sė Ramizit tė Nurės; i kishte cicat e mėdha si tė lopės sė Canit tė Kastratit” ;
- pėr Xhaferin e Nallbanit thuhet se “punonte shalaxhi” ;
- pėr Arifin e Hamallit thuhet sė ėshtė i “fortė si demat e Aqifit tė Kasapit”;
- pėr Arifin e Tėhuajzimit thuhet se ishte “njeri i sėmurė prej nervave”, pra ishte njeri i tėhuajzuar, i rrėnuar nga dhuna pushtetare;
- pėr Rudinėn thuhet se ishte e pjellshme si toka e Kosovės. Pra, si tokė e butė, shih emėrtimin e deles Rudė, pastaj mikrotoponimin Rudinė, pėr lėndinėn qė ka bar tė imėt dhe tė pėrshtatshėm pėr kullotjen e deleve. Krahaso kėtu edhe vajzė, rudė – e heshtur, kokulur, e urtė si dele etj.;
- pėr Pulecin e Kurtit thuhet se i kishte “krahėt e lėshuar, tė varur,…. Duart e shkurta, trashalluqe, si copa cungu dhe barkun e rrumbullakėt”. Pėrcaktuesi formal dhe filologjik i vogėlsisė sė tij ėshtė edhe prapashtesa –ec;
- pėr Nadi Sitaxhiun thuhet se ishte “zejtar qė punonte kalanica” .;
- pėr Skeren e Vidhaxhiut thuhet se ishte i prirur pėr tė shikuar vithe;
- pėr Shake Dashjen thuhet se ishte “vejusha e molisur, qė gjithmonė e ka pasur shtėpinė kopleraj” ;
- pėr Maculen e Dushes thuhet se i lyente flokėt me brilant;
- pėr Malin e Kelmendit thuhet se ishte kelmendas;
- pėr Shadanin e Merakut se ishte merakli;
Po kėshtu mund tė thuhet edhe pėr personazhet e tjera, pėrkatėsisht pėr antropo¬nimet dhe sidomos pėr patronimet e tyre:
- Aqifi i Kasapit tregon zejen me tė cilėn ėshtė marrė prindi i tij;
- Miranda ėshtė vajzė e qetė, qė “lėmonte flokėt e njė kukulle”;
- Asllani i Qorrit ishte i prirur tė merrej me politikė. Patronimi me tė cilin cilėsohet ėshtė i tipit hipokoristik;
- Teki Nallbani ėshtė nallban ose mbathės i kuajve, “punonte shalėxhi” .
- Hajdini i Mėhallės sė Qylit ishte njeri trutapė ose i zbrazėt (qyl), siē shprehet populli dhe autori etj.
Rrafshi semasiologjik i onomastikonit
Njė numėr tjetėr i personazheve vetėshpje¬gohen mė pėr sė afėrmi pėrmes patronimeve tė tyre, qė nė tė vėrtetė janė toponime ose mikroto¬ponime tė antroponimizuara.
Nė qoftė se pėr lexuesin e zakonshėm, leximi i emrave tė personazheve, sidomos i patronimeve, percepto¬het si vlerė pėrcaktuese, pėr njohėsit e onomastikės shqiptare, patroni¬met e tilla pėrcaktojnė prejardhjen familjare, qytetare apo krahinore tė tyre: Metalia e Batushės (fshati Batushė – Gjakovė); Aqifi i Dukagjinit (krahinė etnografike e Kosovės); Pajaziti i Shkodrės (qytet); Musliu i Kapeshnikut (Kapeshnicė, lagje nė periferi tė Pejės); Durmishi i Pezės (fshati nė mes tė Tiranės dhe Durrėsit); Masari i Rugovės (krahinė etnografike); Telalli i Pllanės (fshatra shqiptare nė sanxhakun e Nishit deri mė 1878) dhe patronim i shpeshtė nė Kosovė; Mahalla e Hodumit (nė dokumentet – kadastrat turke gjenden tė shėnuara shpesh oikonime tė tipit: Mėhalla e Hodumit, Mehalla e Vejushkave e tė Vejanave dhe numri i banorėve tė tyre etj.). Gjithsesi, njohėsi i mirė i onomastikės shqiptare dhe shpesh edhe lexuesi i thjeshtė i kėtij romani, duke lexuar emrin e mbiemrin e personazhit, Ajshja e Zeēanit, do tė kujtojė apriori njė Ajshe tė ardhur nga njė fshat - Zveēani, duke lexuar Telallin e Pasjaēes do tė kujtojė apriori ose njė patronim formal ose toponimin Pasjak (katund nė perėndim tė Gjilanit); duke lexuar Muslin e Kape¬shnikut, autori do tė kujtojė lagjen e Kapeshnicės nė Pejė dhe do tė vėrejė sigurisht se si pėrcaktori i mikrotoponimit Rruga e Keēekollit ėshtė patro¬ni¬mizuar nga oikonimi Kėēekollė (katund nė rrethin e Prishtinės).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:33 am

Nė disa pjesė tė tekstit, prania e onomastik¬ės (antroponimisė dhe patronimisė) del aq e theksuar, saqė personazhet nė njė farė mase bėhen jo vetėm pjesė konstituive e funksionit dhe e strukturės sė veprės, por krijohet bindja se kėto personazhe, me emrat dhe mbiemrat qė mbajnė, nuk kanė funksion tjetėr, pėrveēse tė zgjerojnė funksio¬nin emocional pėrmes rrafshit fonetik, leksikor e stilistik. Nė kėtė mėnyrė, antroponimet dhe toponimet e sidomos patronimet e tilla, synojnė tė bėhen gjuha poetike e kėsaj proze. Natyrisht, emėrtimet e tilla tė personazheve kanė funksione dhe domethėnie tė caktuara: ato, nė shikim tė parė pėrballė situatave nė tė cilat paraqiten, shpjegojnė gjendjen shpirtėrore tė persona¬zheve, botėku¬ptimin e tyre, karakterin vetjak, vetitė fizike, morale, psikolo¬gjike, ėndrrat dhe realitetin, prirjet mendore dhe synimet largvajtėse, prejardhjen krahinore, qytetare ose familjare, statusin shoqėror etj. Ata shfaqen nė vepėr si nė skenėn e teatrit: si hiena, si statuja, si botė kulturore, si bashkėsi politike etj., me funksione qė nga proza nė prozė plotėsojnė imazhe, mjedise dhe qasje autentike, nėpėr tė cilat udhėton imagjinata e autorit.
Siē mund tė shihet, jo pėr shkaqe formale e aq mė pak historike, por para sė gjithash pėr shkaqe simbolike, autori krijon edhe trajta tė ndryshme tė emėrtimeve duke antroponimizuar leksikun, duke patronimizuar antroponi-met dhe toponimet dhe duke i zbunuar ato veē e veē, pėrmes kėmbimeve tė rregullta fonetike e morfologjike, qė kryesisht nuk dalin jashtė normave gramatikore tė sistemit tė gjuhės shqipe. Kuptohet, asnjėherė kjo nuk ėshtė e rastit, sado formal tė duket motivi denominues antroponi¬mik ose patroni¬mik i demiurgut, nė kėtė rast i autorit tė romanit. Nė kėtė mėnyrė, pėrmes simbolikės sė emėrtimit tė persona¬zheve, autori sintetizon karakterin e klaneve politike, shprehitė e grupeve kulturore e shkencore dhe pamjen feudale tė tyre nė jetėn e njė qyteti, i cili sigurisht, pėr shkak tė tyre dhe pėr shkaqe tė tjera si kėto, ėshtė emėrtuar Vajzan, qė po tė verbalizohet, merr kuptimin e qytetit qė ka zėnė vajin, qė nė formulimin leksikor del si njė kompozitė e ngurosur nga shprehjet: Vaj me zė, qė siē thotė edhe vetė autori, Rexhep Qosja, nė njė intervistė: “...ėshtė vepra nė tė cilėn jeta shikohet me sytė e dhembjes”.
Si paraqiten kėto raporte ndėrmjet leksikut qė ngrihet nė shkallėn e nocioneve e simboleve dhe leksikut tė antropono¬mizuar. Njė strukturė e pasur dhe e ndėrtuar mbi “paradigma pėrmbajtjesore e semantike”, ėshtė arritur nė tregimin “Horostati”, nė tė cilėn Astriti paraqet “kod” mė vete, pra, paraqet kodin esencial (X), ndėrsa personazhet e tjera rreth tij, sipas funksionit artistik dhe zgjedhjes linguistike (pėrveē Xhezairit tė Gjikės), paraqesin kodin e pėrbashkėt formal (x1, x2, x3, x4, x5, pėrkatėsisht X = x1 + x2 + x3 + x4 + x5). Nė anėn tjetėr qėndron kodi esencial i Xhezairit tė Gjikės (Y), por edhe pse ai ėshtė i vetmuar (Y=Y’), ndaj tij personazhet e kodit qė janė x1, x2, x3, x4, x5 sillen edhe flasin veē e veē duke plotėsuar mendimin e kodit (personazhit) esencial Y.
Kjo do tė thotė se Xhezairi i Gjikės (Y) me konceptet e tij (tė mirėn, tė madhėrishmen, tė moralshmen etj.), vetvetiu nė mėnyrė simbolike u kundėrvihet koncepteve tė X-it (x1 tė sė keqes, x2 tė sė shėmtuarės, x3 tė dhunės, x4 - urrejtjes etj.), qė x-i i paraqitur pėrmes personazheve me emra simbolikė, prej nga edhe mund tė krijohen relacionet ekuivalente: x1=x1’, x2=x2’, x3=x3’, x4=x4’, (….)xn=xn’.
Nė kėtė rast, Astriti ėshtė qendra, fjala e parė, ėshtė spektėr konceptual, por bartėsit e mendimeve tė tij janė antroponimizuar dhe kėtu janė personazhet e tipit antropo¬zoomorfik dhe zbunues, qė e rrethojnė Astritin: Dashi, Ujku, Meli, Besniku, Kajmaku dhe Galani, ndėrsa Xhezairi i Gjikės, bėhet drejtpėrdrejt rrezatim i kuptimeve dhe koncepteve morale e estetike, pėrmes tė cilave dialogon me konceptet e “antroponimizuara” tė Astritit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:34 am

Kėshtu, nė prozėn e estetizuar tė Rexhep Qosjes, nė tė cilėn antroponimet dhe patronimet paraqesin vlera filolo¬gjike dhe koncepte estetike e etike njėkohėsisht, Dashi (kokėfo¬rtėsinė), Ujku (forcėn), Besniku (besnikė¬rinė), Kajmaku (lakminė), Galani (tė zezėn) etj., mund tė ndėrtohen lidhje (marrėdhėnie) tė plota ndėrmjet Xhezairit tė Gjikės (Y) dhe Astritit (X) sipas kėsaj skeme:

X1 = Y1’
X2 = Y2’
X X3 = Y3’ Y
X4 = Y4’
X5 = Y5’

Nė kėtė aspekt, sistemin mė kompleks, por tė parė nga rrafshe tė tjera simbolike, gjuhėsore, historike e fetare e pėrbėn Danjolli i Sherkės. Kėtė element tė rėndė¬sishėm e ka vėnė re mė parė edhe kritiku Hasan Mekuli, i cili ka shkruar: “(...)Figura fantastike e djallit, Lanetit, nėnkupton edhe tė keqen mė tė thellė…. Ai ėshtė Danjoll Sherka, i cili, i marrė brenda suazave tė ngushta tė emrit qė ka, e qė ėshtė njė emėr i zakonshėm, shqiptar, mbase mund tė ketė kuptimin e vet “origjinal”. ė…] Mirėpo ai, megjithatė, do tė mund tė ishte ndonjė Dane, Danillo, Danēo, David, Dino, Deus ose Diabolo etj., dhe ta ketė edhe emrin dhe mbiemrin tė lidhur me rrėnjėn sherr, si Serka ose me ndonjė “rrėnjė” tjetėr me kuptim tė urryer”.
Le t’i shohim vetėm disa rrafshe kombėtare, gjuhė¬sore, mitologjike, legjendare, fetare, historike pa u ndalur nė analizė, mbi tė cilat do tė mund tė mbėshtesim antropo¬nimin Danjoll, qė pėr rrėnjė tė shqipes do tė mund tė kishte antroponimin me prejardhje orientale Ramadan:
I. Ramadan
II. Dan
III. Danush
IV. Danjoll
V. Dane, Danillo, Danēo, David, Dino, Deus, Diabolo etj.
VI. Ibilis, Juda, Firaun
VII. Xhahil, Katil
VIII. Djall, Dreq
IX. Danaj etj.

I kėsaj radhe ėshtė edhe mbiemri i Danjollit, qė me rrėnjėn “sherr”- siē thotė Hasan Mekuli – vetėm e zgjeron dhe e pėrforcon individualitetin e tij:
I. Danjolli i Serkės
II. Sherkė (oikonim nė roman)
III. Sherkė-a (antroponim i gjinisė femėrore)
IV. Sherr-i (fjalė e gjinisė mashkullore).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:34 am

Ēėshtje tė strukturės gjuhėsore tė toponimeve, antroponimeve dhe patronimeve
I mbėshtetur nė rrėnjėn e fjalės dhe nė kuptimin e saj, si edhe nė nyjėn cilėsuese mashkullore, Danjolli do tė duhej tė quhej Danjolli i Sherkut, pra, tė patronimizohej toponimi i gjinisė femėrore, por autori mėse njėherė ndryshon gjininė gjatė antroponimizimit e sidomos gjatė patronimizimit tė fjalėve ose toponimeve tė ndryshme: Ajshja e Dreshit nė vend tė Ajsha e Dreshajve; Fanusha e Lelit nė vend tė Fanushes sė Lejlasė; Rruga e Keēekollit nė vend tė Rrugės sė Keēekollės etj., si nė rastin e Binakut tė Kusarajve. Pra, gjinia e antroponimeve dhe sidomos e patronimeve nuk varet nga semantika e patronimeve ose “seksi i vetave nė shqyrtim – siē thotė Andre Martineja, - por nga gjinia e fjalėve” , nė kėtė rast tė onomave.
Me poliseminė filologjike dhe letrare qė ngėrthen, Danjolli i Sherkės, i pėrgjigjet mė sė miri pėrkufizimit tė simbolit qė jep Erih Fromi, i cili mbase edhe pėr Danjollin do tė thoshte: “...ai pėrfaqėson njė gjė dhe paraqet diēka tjetėr”. Kėshtu, kryepersonazhi Xhezairi i Gjikės, ėshtė individ i kompletuar me tė gjitha dimensionet, sipas lėndės pėrmbajtjesore – gjuhėsore dhe sipas tipizimit letrar.
Me qėllim tė krijimit tė situatave tė veēanta, sforcimin e semantikės sė patronimeve, zbunimin e tyre etj., autori, gjatė emėrtimit tė personazheve, pėrdor edhe disa fonema me qėllime efekti, tė cilat marrin edhe funksione filolo¬gjike - historike:
- xh : gj, Xhezairi i Gjikės
- th: dh, Skera Vidhaxhiu, njeri i prirur pėr tė shikuar vithe (po tė mos e kishte kėtė shpjegim, nė aspektin gjuhėsor, etimologjia e kėtij patronimi do tė kėrkohej te fitonimi Vith-i (Ulmus):
- e : a, Maxhiti : Mexhiti
- o : e, Borishė : Berishė
- s : sh, Sahit : Shahit
- ē : k, Ēoēoja : Keēkoja
- h : j, Rrospihes : Rrospijes etj.
Nga shembujt e radhitur mė lart, tė cilėt i ka krijuar autori, apo nga variantet e tyre, shihet se pjesa mė e madhe kanė funksion semantik tė trajtave dialektore tė saj, ndėrsa disa kėmbime e barazime tė tjera bėhen sipas motiveve letrare e estetike, prandaj, pėr kėtė arsye dalin jashtė normave gramatikore tė gjuhės shqipe. Ky ėshtė njė mekanizėm gjuhėsor, qė zbret, siē do tė thoshte Zherar Zheneti, prej rrafshit simbolik tė fjalėve, nė rrafshin simbolik tė fonemave.
Nga aspekti gjuhėsor do parė edhe ndėrtimi i disa antropo¬ni¬meve e patronimeve (qė nė fjalorin onomastik tė shqi¬pes hyjnė nė grupin e antroponimeve e patronimeve zbunuese (pėrkė¬dhe¬lėse e pėrbuzėse), si: (H)aqifi i Xhemajl Abazit, Cani (Hasani), Asllani i Kastratit), Mėhalla e (Ab)dylit, Ceni (Hyseni) i Plepollit, Musliu i Gjym(shytit), Rin(ushi) i Abazit etj.
Pjesa mė e madhe e patronimeve me tė cilat cilėsohet veprimtaria profesionale e personazheve pėrfu¬ndo¬jnė me prapa¬shte¬sėn turke –xhi: Samarxhiu, Kalla¬jxhiu, Vidhaxhiu, Qeleshexhiu, Sitaxhiu, ose edhe mikrotoponimi Rruga e Zhgunaxhinjve etj. Se sa i rėndėsishėm ėshtė funksioni i kėsaj prapashtese, dhe nė ēfarė pėrmasash shfaqet, dėshmon edhe teksti i mėposhtėm i nxjerrė nga romani:
- me prapashtesėn -xhi: “hama¬xhi¬njtė, gėshte¬¬nja¬xhi¬njtė, tatlixhinjtė, sharraxhinjtė, kaca¬¬xhi¬njtė, stura¬¬xhinjtė, sheqe¬rxhinjtė, kitė¬rxhinjtė, kapto-rxhinjtė, plan¬ca¬¬¬xhinjtė, zorra¬xhi¬njtė, tabakxhinjtė, teneqexhinjtė, kalla-jxhinjtė, jorganxhinjtė, zhguna¬xhinjtė, furraxhi¬njtė, arpa¬¬xhi¬kxhinjtė, tupanxhinjtė, telallaxhinjtė, briska¬xhi¬njtė, leshe¬¬¬xhinjtė, mufte¬xhinjtė, gaga-xhinjtė, jelekxhi¬njtė, mulli¬¬¬xhinjtė, papu¬ēe¬xhinjtė, kundraxhinjtė, ashēi-xhinjtė, kafe¬xhi¬njtė, leblebi¬xhinjtė”.
- me prapashtesėn –olli: Keqekolli, Pushkolli, Kasa¬polli, Plepolli, Karakolli, Farolli, ose edhe patro¬ni¬met familjare Zhugolli, Tapqolli etj.
Nė ndėrtimin e antroponimeve dhe sidomos patro¬ni¬¬meve, parashtesa mė e pranishme ėshtė ajo e ndikimit oriental kara-: Karakolli, Kara¬hudra, Karaha-sani, Karahodra etj.
Me rėndėsi janė edhe sistemet antroponimike tė ndėrtuara shpesh edhe nė familjet tona si: Adimi, Kujtimi, Vetimi, ose Albani dhe Asllani, efekti i tė cilėve lidhet me prapashtesėn e pėrbashkėt, parashtesėn apo madje edhe vetėm me njė fonemė pėrfaqėsuese.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” EmptySun Apr 28, 2013 4:34 am

Ndryshe nga patronimet qė janė mjaft tė shėnjuara fonetikisht dhe morfologjikisht (parashtesa dhe prapa¬shtesa), antroponimet dalin kryesisht me parashtesėn –ush, me tė cilėn, nė fjalorin antroponimik tė shqipes, janė tė shėnuara si patronime tė tipit zbunues (pėrkėdhelės): Rinush-i, Fanush-ja, Skarmush –i etj. Te antroponimi i fundit bie nė sy, pėrveē prapashtesės –ush, qė ėshtė e rregullt, edhe rrėnja e fjalės qė ėshtė mė shumė njė shpėrfy¬tyrim i individit (nė kėtė rast hajnit), qė pėshtillet e ēpėshtillet si karkaleci pėr tė gjetur vrimėn e pėr tė futur dorėn, prandaj edhe prania nė fillim e tingujve s dhe k bėhet pėr tė pėrforcuar vlerėn tingėllore nė fillim tė antroponimit qė pėrfundon me prapashtesėn zbunuese -ush. Njė pjesė e antroponimeve nuk ėshtė vėshtirė tė ēetimologjizohen vetvetiu nga cilėsimet qė pėrmbajnė si patronime, ndėrsa kėto janė vėnė kryesisht nė mbėshtetje tė vlerave sema-ntike leksikore qė kemi: Bardhyli i Pilingjurkes, Kapllani i Rrospihes, Lec Paēarizi, Shake Dashja, Macula i Dushės, Fanushja e Mashes, Kujtimi i Tarakut, Agimi i Prushit etj.
Njė funksion tė tillė kanė edhe patronimet me bazė motivuese nė botėn bimore dhe shtazore: Bidajeti i Gjelit, Xhemajli i Dushkut, Xhevati i Kėnduesit, Xhevati i Pulės, Hasani i Tarakut, Masari i Hudrės, Agimi i Karahudrės, Bujupi i Patkajve, Ymeri i Kėpurdhės, Afijetja e Dashit, Mazllumi i Qershisė etj. Cilėsitė e personazheve autori i shpreh edhe pėrmes antropo¬nimeve kur mungojnė patro¬nimet: Dashi, Ujku, Galani etj.
Le tė shohim si e ndėrton mendimin e tij autori pėrmes narratorit edhe me anė tė antroponimeve e patronimeve tė tyre: “Duhet tė them, meqė lexuesit me siguri i intereson identiteti i plotė i personazheve tė mia, se kėmbėt, duart, sytė, kokat dhe zėrat i pėrbėjnė kėto pesė karaktere: Misini i Muratit, Mahiri i Qefserit, Danjolli i Sherkės, Syla i Pupovcit dhe Kadriu i Lajlasė”.
(E pėrgatitur pėr lexim nė "POLEART PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA , TIRANE 12, 19-23 PRILL 2013. KUDO PO PUNOHET ME INTESIVITET PER REALIZIMIN E VEPRIMTARISE PERMASTIVE "POLEART PEGASI INTERNACIONAL ALBANIA , TIRANE 12, 19-23 PRILL 2013"


Rexhep Doēi lindi nė katundin Kerrnicė tė Komunės sė Klinės (Kosovė) mė 1943. Shkollėn fillore e kreu nė Klinė, Shkollėn Normale nė Pejė, kurse mė 1968 i kreu studimet nė Degėn e Gjuhės dhe tė Letėrsisė Shqipe nė Fakultetin Filozofik tė Prishtinės. Ka punuar profesor i gjuhės shqipe nė Shkollėn Fillore tė Kastriotit (Obiliqit) dhe nė Shkollėn e Mesme Bibliotekare nė Prishtinė. Njė kohė ka punuar si pėrkthyes prej shqipes nė serbokroatishte dhe anasjelltas. Prej vitit 1975 punon nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės, nė Sektorin e Onomastikės-Dega e Gjuhėsisė. Studimet pasuniversitare i mbaroi nė Prishtinė dhe ka magjistruar nė temėn me titull: Onomastika e shqiptarėve tė Llapushės (Prekorupės). Nė vitin 1989 ka doktoruar nė temėn: Onomastika e shqiptarėve tė Drenicės. Ka botuar mė sė 120 punime onomastike nėpėr revista, pėrmbledhje punimesh e gazeta shqiptare e ndėrkombėtare.
Deri me tani ka botuar shtatė vepra nga fusha e onomastikės, fushė e re shkencore e albanologjisė, qė janė:
-Antroponimia e Llapushės (Prishtinė, 1983, 287 faqe);
-Antroponimia e shqiptarėve tė Kosovės I, (Prishtinė, 1990, 245 f.);
-Iliro-shqiptarėt dhe serbėt nė Kosovė-sipas onomastikės (Prishtinė, 1994, 345 f.);
-Onomastika e Drenicės, I (Prishtinė, 2005, 470 f.);
-Onomastikė ilire-shqiptare nė Ballkan (Prishtinė, 2006, 532 f.);
-Ēėshtje onomastike pellazge-ilire-shqiptare, Prishtinė, 2009, 368 f.)
-Shqyrtime dhe polemika onomastike (Prishtinė, 2012, 349 f.).
Nė kėto vepra autori ėshtė pėrpjekjur qė pėr herė tė parė tė vėrtetojė autoktoninė e pellazgo-iliro-shqiparėve edhe nė Greqi, nė Serbi, nė Mal tė Zi e Itali, si dhe nė njė mėnyrė a nė njė tjetėr iu ka pėrgjigjur disa autorėve pansllavistė dhe shqiptarė, tė cilėt ishin pėrpjekur ta kritikojnė dhe tė cilėt nuk kishin dhe nuk kanė aq sa dhe si duhet njohuri nga fusha e onomastikės.
Pėr tė ndriēuar ēėshtje tė vėshtira onomastike pellazge-ilire-shqiptare nga treva e Gadishullit Ilirik dhe mė gjerė, autori ka punuar me pėrkushtim nė gjurmimin, mbledhjen dhe studimin e materialit onomastik nė Kosovė, Shqipėri, Maqedoni, Mal tė Zi, Greqi, Serbi, etj. Brumin onomastik nga terreni, qė e ka mbledhur vetė, e ka krahasuar me materialin onomastik tė burimeve tė shkruara sllave (tė viteve 1313, 1318, 1321,1330), latine (1411-1444, 1416-17) dhe osmane-turke (tė v. 1455, 1485, 1591, 1700), etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty
MesazhTitulli: Re: “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”    “ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit” Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
“ Pegasi , shkrimtari dhe gjinia e romanit”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: