Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:00 pm“PEGASI” ALBANIA

Organ i pėrmuajshėm i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA(LNPSHA)

VITI I TETĖ I BOTIMIT NR.33 Muaji korrik – gusht- shtator 2009

Gjuhėt:shqip,anglisht,frėngjisht italisht,greqisht,spanjishtLidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA(LNPSHA)ju uron:

GĖZUAR KRISHTLINDJET DHE VITIN E RI 2010!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:01 pmNė vend tė editorialitnga Kristaq F. Shabani

VITI 2009

Njė punė aspiruese dhe pasionante… Lidhėsi dhe paqetim i mirėfilltė. Njohje tė reja dhe lidhėsi tė reja. Harmonizime dhe projekte pėr Letėrsinė nė tė ardhmen. Organizmat letrare operuese sot nė Botė qė kanė mbledhur nė gjirin e tyre krijues tė mirėfilltė zhvillojnė njė veprimtari pasionante me theks tė veēantė dhe bashkėpunojnė njera me tjetrėn me vizion. Kongrese, Simpoziume, Olimpiada, Panaire, Ekspoze librash, konferenca letrare nė mbarė Globin. Mbahen kumtime profesionale, analitika pėr t’u marrė shembull pėr tė gjitha gjinitė. Me mijėra krijime sot ekspozohen nė Internet, falė arritjeve marramendėse tė logjistikės. nė njė kohė rekord pėrcjellės. Marrin pjesė krijuesit nė veprimtari tė rangjeve ndėrkombėtare e deri nė Kongrese Letėrsie tė nivelit botėror. Njė akt ballafaques dhe konkurues i vlerave kreative janė numri i madh i konkurseve, ku matin forcat mijėra e mijėra krijues nga tė gjitha anėt e Globit. Krijuesit e mirėfilltė e gjejnė shpejt njėri - tjetrin dhe kėrkojnė tė evidentojnė dhe tė shpėrndajnė vlerat e letėrsisė nė mbarė Botėn. Kaq tė shumta janė pėrpjekjet dhe kaq tė qarta vizionet dhe kaq serioze lidhjet, sa qė thua se kemi tė bėjmė me njė organizm tė pėrsosur qė do ta kishin zili dhe vetė shtetet. Nė kėto veprimtari tė mirėorgnizuara jepen ēmime nga mė prestigjiozėt e deri te inkurajuesit. Poetėt, shkrimtarėt, gjithė krijuesit s’e ndiejnė kurrsesi dallimin, racėn, shtetėsinė, kombėsinė e tyre e tjerė, ata kanė njė vėllazėrim dhe njė motėrzim tė paparė dhe njė respekt tė ndėrsjelttė me njėri tjetrin. Ky ėshtė njė modul qė duhet tė arrijė shoqėria njerėzore dhe qė tregohet pararoja inteligjente e njerėzve tė aftė qė kanė talent. Dhe gjithė kjo punė e madhe realizohet me tė ardhurat vetjale tė krijuesve. Shpėrthesa tė jashtėzakonshme ka sidomos nė realizimin e pėrkthimeve nė gjuhė tė huaja, por ajo qė ėshtė mė interesante ėshtė kėrkesa gjithmonė nė rritje e poetėve, tė cilėt kėrkojnė tė pėrkthehen nė gjuhėn shqipe, duke e konsideruar kėtė si njė gjuhė tė pasur e gjeniale, sikundėr ėshtė nė tė vėrtetė. Gama e shtrirjes sė shqiptarėve sot nė disa shtete, por edhe e prezencės emigruese i ka vėnė impuls nė mendim krijuesit qė tė kenė preferenca pėr kėtė gjuhė qė nuk ėshtė gjuhė e njė kombi tė vogėl, siē “pėrflitej” mė parė… Kjo ėshtė e kuptueshme dhe e natyrshme.

Ende ekzistojnė fryrje tek disa krijues edhe nė Shqipėri, tė cilėt nuk e heqin dorė nga spektri i pamerituar, apo i qenies sė tyre nė metropol, kur sot informacionin e madhe e merr dhe nė njė vend tė vogėl, falė logjistikės dhe modernitetit tė saj. Grupimet e krijuara shumė kohė mė parė e shohin qė nuk mund tė ecin dhe nuk lėshojnė dot “pronat” etyre “ sundimtare tė “letėrsisė”, sipas mendimeve tė tyre. Sot ka ndryshuar tabloja: “Respektohen tė mirėfilltėt, krijuesit konkurrues” dhe jo ata qė u kanė vėnė emėr me “zor” nė letėrsi. Nė kėtė organ tė pėrmuajshėm mund tė kontaktojė edhe krijuesi e lexuesi vendas edhe ai krijuesi e lexuesi i huaj. Kjo falė gjuhėve me tė cilat ėshtė shkruar.

Muza Poetike “PEGASI 2009” Sarandė, “Trirema jonike” 7 Nėntor 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:01 pm

VEPRIMTARI “KOHĖS I NDEZ BUZĖT”KOMUNIKATĖ SHTYPIMė datėn 25 qershor 2009 nė qytetin e Gjirokastrės, ALBANIA me rastin e ditėlindjes tė poetit, shkrimtarit, publicistit, studiuesit Kristaq F. Shabani, tė njohur jo vetėm nė Shqipėri, por edhe nė Botė, Lidhja Internacional e Poetėve, shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” ALBANIA organizon veprimtarinė letrare “ KOHĖS I NDEZ BUZĖT”.

Ėshtė njė nder i madh pėr Lidhjen tonė qė tė festojė nė mėnyrė madhėshtore ditėlindjen e njė personaliteti tė tillė tė letėrsisė shqiptare, i cili nė njė periudhė rreth dydekadshe, pas ndryshimeve demokratike nė Shqipėri, ka dhėnė njė kontribut tė madh pėr tė ndryshuar mentalitetin letrar, pėr njė frymėmarrje ndryshe nė letėrsinė shqiptare, pėr njė mėnyrė tė shkruari tė magjikshme, nė sensin filozofik, nė figuracionin, madje duke u konsideruar nga analistė, studiues tė letėrsisė sė mirėfilltė si “Princ i figurės” si “PIKASO” i Letėrsisė, si pėrfaqėsues tipik i letėrsisė postmoderne. Madje duhet evidentuar se qysh nė fillimet e vitit 1991 ėshtė konsideruar si njė poet qė ka kaluar “kufijtė e vegjėl” tė vendit tė tij.

Tematika, larmiteti, trajtesa, talenti shkrues dhe pėrshkrues, kompozicioni, figuracioni, gjetjet e reja, paraqitja e ndjenjės me njė stil tepėr original e tjera e kanė bėrė Kristaq F. Shabanin qė tė jetė mjaft pėrfaqėsues dhe tė futet nė shumė Antologji tė Letėrsisė sot nė Botė. Ėshtė themeluesi i Lidhjes sonė tė Krijuesve “PEGASI” dhe Lidhjes INTERNACIONALE “PEGASI” ALBANIA, duke u dhėnė kėtyre lidhjeve konture, arkitektura moderne, duke arritur qė nė njė periudhė tė shkurtėr tė krijojė lidhėsi me shumė organizma prestigjioze qė operojnė sot nė Botė duke ndėrmarrė shkėmbim universal vlerash dhe konkurrime dinjitoze tė poetėve, shkrimtarėve dhe artistėve shqiptarė nė konkurrime dhe nė organizacione ndėrklombėtare.

Falė veprimtarisė sė tij dhe bashkėpunimit me ndihmėsit e tij mė tė afėrt arriti qė tė realizojė “prurjen e njė ere tė re” nė njohjen e letėrsisė bashkwkohore (postmoderne) tė figurave mė prestigjoze tė letėrsisė sot nė botė nė tė gjithė anėt e Globit si dhe tė kėmbėngulė pėr njohjen e pėrfaqėsuesve tė rinj tė Letėrsisė sė sotme moderne Shqiptare, jo vetėm poetė dhe shkrimtarė, qė banojnė nė Shqipwri, por nė tė gjithė trojet shqiptare si nė Kosovė, Mal tė Zi, IRJ tė Maqedonisė, nė diasporė e tjerė.

Poeti Kristaq F. Shabani ka ndėrmarrė me shumė talent impulsimin e talenteve tė spikatur nė fushėn e letėrsisė duke dhėnė njė kontribut nė prurjet e reja letrare nė Shqipėri pėr rreth dydekada, duke ndihmuar nė procesin redaktues kompetent tė kėtyre prurjeve. Po kėshtu njė ndihmesė tė jashtėzakonshme ka dhėnė nė krijimin e moduleve tė reja nė gjinitė letrare si dhe nė aspektin studimor, monografik e tjera. Nė fushėn publicistike ka njė mori veprash tė spikatura qė nxjerrin nė pah “sfumimet e kohės “ dhe evidentojnė vlerat reale. Rreth 30 gazeta periodike dhe mbi tė gjitha gazeta letrare “PEGASI” ėshtė nisiativa e tij dhe krijesa e tij. Njė kontribut shumė i madh nė kėtė fushė. Lidhja jonė ka zhvilluar mbi 500 veprimtari me njė tematikė tė larmishme: prezantime, analitika, studimore, simpoziume, konferenca, interpretatime, recesionime, festivale poetike e tjera dhe kėto, pa dyshim janė fryt i punės kėmbėngulėse tė tij. Organizacioni model i Lidhjes sonė nė parametra moderne, shtrirja e saj nė tė gjithė hapėsirėn shqiptare, prezantimi i saj me dinjitet nė botė, pėrqafimi tėrėsor i logjistikės prezente, kontakti dhe lidhėsia me simotrat, hapja e faqeve tė Internetit dhe publikim- reklamimi i veprimtarisė sė Lidhjes dhe tė anėtarėve tė saj, ndėrmarrja dhe botimi i Antologjive nė disa gjuhė tė titulluar “KORSI E HAPUR” Autorė tė Lidhjes sė Krijuesve “PEGASI” ALBANIA dhe autorė tė tjerė nga vendi dhe bota (rreth 170 poetė nga Shqipėria dhe 83 tė pėrzgjedhur nga gjithė Bota), pėrkthime tė shuma nė disa gjuhė, falė edhe katedrės sė pėrkthimit tė Lidhjes sonė me emra tė njohur, realizimi i asaj “Poezi moderne qė flet nė shqip” e tė tjera flasin pėr veprimtarinė e madhe tė Presidentit tonė. Duhet theksuar se falė nismės sė tij, rreth 50 poetė shqiptarė nga gjithė trojet shqiptare janė sot anėtarė nė Lidhjen e Poetėve bashkėkohorė W.P.S, gjė qė realizon bashkėpunimin lidhėsinė dhe njohjen direkte tė ecurisė.

Vetė Kristaqi ėshtė anėtar dhe anėtar nderi i shumė organizmave letrare sot nė Botė. Por do deshėm tė veēonim I.W.A, me Presidente Teresinka Pereira (Lidhja e Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarw), njė lidhje tipike moderne letrare qė operon sot nė tė gjithė Botėn. Mandej duhen pėrmendur edhe lidhėsitė me vendet fqinje si Greqi, Itali e tjerė. Poezitė e tij janė botuar nė shumė vende tė Botės. Ai sot ka lidhėsi me poetėt mė me zė tė Botės. Duhet theksuar se poeti Kristaq F. Shabani shquhet nė rolin ideor, organizativ dhe realizues. Kjo u tregua edhe nė punėn e madhe pasionante tė sipėrmarrjeve tė mėdha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:04 pm

Ka dhėnė njė kontribut tė ēmuar nė zhvillimin e veprimeve ndėrkombėtare letrare. Ėshtė direkt udhėheqėsi, organizatori i mjaft veprimtarive ndėrkombėtare, duke arritur nė zhvillim me sukses tė Simpoziumit Ndėrkombwtar “MUZA POETIKE PEGASI 2009” me objekt “POEZIA BASHKĖHOHORE”. Kristaqi ėshtė autor i shumė veprave nė gjini tė ndryshme letrare me kontribut tė madh nė letėrsi.

Lidhja jonė ka detyrime pėr kryesuesin e saj pėr intesifikimin e publikimit tė veprave tė tij. Nė kėtė kuadėr po punohet intesivisht qė vepra e tij antologjike poetike“Kristaniada” tė publikohet nė disa gjuhė anglisht, italisht, greqisht dhe spanjisht.

PĖR LIDHJEN INTERNACIONALE “PEGASI” ALBANIA

SEKRETARI I PĖRGJITHSHĖM

ZV PRESIDENTI

AGRON SHELE PETRO DUDI

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:05 pm

ACTIVITY “I LIT THE LIPS OF TIME”ANNOUNCEENTIn June 25, 2009, in the town of Gjirokastra, ALBANIA, on the occasion of the anniversary of the poet, writer, publicist, scholar Kristaq F. Shabani, known not only in Albania, but throughout the world, the International Association of the Poets, Writers and Artists “PEGASI” ALBANIA organizes the literary activity “I Lit the Lips of Time”.

It is a great honor for our Association to celebrate in an exalted way the anniversary of such a personality of the Albanian literature, who in a period of two decades, after the democratic changes in Albania, has given a great contribution for the change of the literary mentality, for a different breathing in the Albanian literature, for a magical way of writing in the philosophical sense, in figuration, considered by some genuine analysts, scholars of literature as “the Prince of Figure” as Picasso of Literature, as a typical representative of the modern literature. Since the beginnings of the year 1991 he is considered as a poet who has crossed the small boundaries of his country.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:05 pm

The set of themes, variety, treatment, writing and penetrating talent, composition, figuration, new findings, presentation of the feeling with a genuine style etc., have made Kristaq F. Shabani be a representative in many anthologies of literature in the world.He is the founder of the Literary Association “PEGASI” and International Literary Association “PEGASI” ALBANIA, by giving these Associations contours, modern architectures, by achieving in a short period of time to create ties with many prestigious organisms that operate today in the world, undertaking a universal exchange of values and dignified competitions of the Albanian poets, writers and artists in international competitions and organizations.Owing to his activity and the cooperation with his close assistants he managed to accomplish “the bringing of a new era” in the acknowledgement of the contemporary (postmodern) literature of the most prestigious figures of literature in the world everywhere in every corner of the Globe and to persist for the acknowledgement of the new representatives of the present Albanian modern Literature, not only poets and writers who live in Albania, but in all the Albanian regions such as Kosovo, Montenegro, Macedonia, in Diaspora etc.

The poet Kristaq F. Shabani has undertaken with talent the motivation of the distinguished talents in the field of literature contributing in the new literary bringing for about two decades, assisting in the process of editing competent for this bringing. The same way he has given an extraordinary assistance in the creation of the new modules in the literary genres as well as in the research, monographic aspect etc. He has a large number of distinguished works in the field of journalism.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:05 pm

Over 30 periodicals and above all literary periodicals are a product of his initiative and his creation. A great contribution in this field… Our Association has organized over 500 activities with various set of themes: presentations, analytics, symposiums, conferences, interpretations, recessions, poetical festivals etc, are without doubt, a product of his persistent work. The organization of our Association in modern parameters, its extension in all the Albanian space, its dignified representation in the world, the complete embracement of the present logistics, the contact and the ties with the sister enterprises the creation of the websites and presentation of all the activities of the Association and its members, the publishing of the Anthologies in some languages entitled “OPEN LANE”, authors of the Literary Association “PEGASI” ALBANIA and other authors from the world (about 170 poets from Albania and 83 chosen poets from the world), lots of translations in several languages, owing to the cadre of translation of our Association made of distinguished names, the realization of the “Modern Poetry Speaks Albanian” etc., speak for the activity of our President. It should be stressed that owing to his initiative, about 50 Albanian poets from all the Albanian regions are today members of the World Poets Society W.P.S.

Kristaq is a member and an honorary member of many organisms in the world today. We would like to mention I.W.A (International Writers Association), with Teresinka Pereira as President, a typical modern literary association which operates all over the world. We should mention also the ties we have with neighboring countries such as Greece, Italy etc. his poetries are published in many countries in the world. Today he has ties with the most distinguished poets in the world.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:06 pm

It must be stressed that the poet Kristaq F. Shabani is distinguished for his conceptual, organizing and realizing role. This has been indicated during his great passionate work of the great undertakings.He has given a valuable contribution in the organization of the international literary activities. He is the leader, organizer of many international activities, by reaching a great success in organizing successfully the International Symposium “Muse of Poetry Pegasi 2009” with object “Contemporary Poetry”. Kristaq is the author of many works in different literary genres who constitutes a great contribution in literature.Our Association has a moral responsibility towards our President for the intensification of the publishing of his works. In this framework we work intensively in order that his poetic anthological work “Kristaniada” be published in several languages such as English, Italian, Greek and SpanishFor the international Association “PEGASI” ALBANIA

Secretary General Vice President

AGRON SHELE PETRO DUDI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:09 pm

Mendime, korrespodencė, fjalė e lirė


1. KOHĖS I NDEZ BUZĖT

if (typeof YAHOO == "undefined") {
YAHOO = {};
}
YAHOO.Shortcuts = YAHOO.Shortcuts || {};
YAHOO.Shortcuts.hasSensitiveText = false;
YAHOO.Shortcuts.sensitivityType = [];
YAHOO.Shortcuts.doUlt = false;
YAHOO.Shortcuts.location = "us";
YAHOO.Shortcuts.document_id = 0;
YAHOO.Shortcuts.document_type = "";
YAHOO.Shortcuts.document_title = "Re: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT";
YAHOO.Shortcuts.document_publish_date = "";
YAHOO.Shortcuts.document_author = "abazi_bashkim@yahoo.com";
YAHOO.Shortcuts.document_url = "";
YAHOO.Shortcuts.document_tags = "";
YAHOO.Shortcuts.document_language = "albanian";
YAHOO.Shortcuts.annotationSet = {
"lw_1245763324_0": {
"text": "kot",
"extended": 0,
"startchar": 912,
"endchar": 914,
"start": 912,
"end": 914,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "PLACE",
"predictionProbability": "0.59715",
"weight": 0.504555,
"relScore": 0.322264,
"type": ["shortcuts:/us/instance/place/ambiguous"],
"category": ["PLACE"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "ti miku im ke shkruar shume gjera dhe i ke kot ato stimuj, qe karakteri i tij i ka brenda qenies",
"metaData": [ {
"geoArea": "7.92763",
"geoCountry": "Iraq",
"geoIsoCountryCode": "IQ",
"geoLocation": "(45.821739, 32.507019)",
"geoName": "Kot",
"geoPlaceType": "Town",
"geoState": "Wasit",
"geoTown": "Al Kot",
"type": "shortcuts:/us/instance/place/iq/town",
"visible": "false"},
{
"geoArea": "4.29938",
"geoCountry": "Pakistan",
"geoIsoCountryCode": "PK",
"geoLocation": "(70.356491, 28.950069)",
"geoName": "Kot",
"geoPlaceType": "Town",
"geoState": "Punjab",
"geoTown": "Mithankot",
"geoZip": "33600",
"type": "shortcuts:/us/instance/place/pk/town",
"visible": "false"}
]
},
"lw_1245763324_1": {
"text": "Eifel",
"extended": 0,
"startchar": 1313,
"endchar": 1317,
"start": 1313,
"end": 1317,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "MUSIC-ARTIST",
"predictionProbability": "0.166667",
"weight": 0.402212,
"relScore": 0.322897,
"type": ["shortcuts:/us/instance/place/de/colloquial", "shortcuts:/us/instance/place/natural_area"],
"category": ["PLACE"],
"wikiId": "Eifel",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "TIME. kur e pyeten mopasan [kundeshtar i ndertimit te kulles Eifel] perse e pinte kafen ne katin e dyte te kulles",
"metaData": {
"geoArea": "5035.65",
"geoCountry": "Deutschland",
"geoIsoCountryCode": "DE",
"geoLocation": "(6.8965998, 50.161442)",
"geoName": "Eifel",
"geoPlaceType": "Colloquial",
"geoState": "Rheinland-Pfalz",
"geoStateCode": "RP",
"type": "shortcuts:/us/instance/place/de/colloquial",
"visible": "false"
}
},
"lw_1245763324_2": {
"text": "sheleagron@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 2524,
"endchar": 2543,
"start": 2524,
"end": 2543,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "perkore. Te pershendes. Sinqerisht Bashkimi --- On Mon, 6/22/09, Agron Shele \u003csheleagron@yahoo.com\u003e wrote: From: Agron Shele \u003csheleagron@yahoo.com\u003e Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_3": {
"text": "koubatis@otenet.gr",
"extended": 0,
"startchar": 2754,
"endchar": 2771,
"start": 2756,
"end": 2773,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "From: Agron Shele \u003csheleagron@yahoo.com\u003e Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_4": {
"text": "antongojcaj@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2774,
"endchar": 2796,
"start": 2776,
"end": 2798,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "Agron Shele \u003csheleagron@yahoo.com\u003e Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_5": {
"text": "lulzimlogu@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 2799,
"endchar": 2818,
"start": 2801,
"end": 2820,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "Shele \u003csheleagron@yahoo.com\u003e Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_6": {
"text": "gjnecaj@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 2821,
"endchar": 2837,
"start": 2823,
"end": 2839,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "sheleagron@yahoo.com\u003e Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_7": {
"text": "gazeta@imn.gr",
"extended": 0,
"startchar": 2840,
"endchar": 2852,
"start": 2842,
"end": 2854,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "Subject: KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_8": {
"text": "cris.akeza@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2855,
"endchar": 2876,
"start": 2857,
"end": 2878,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "KOH\u00c3\u008bS I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_9": {
"text": "reshat80@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2879,
"endchar": 2898,
"start": 2881,
"end": 2900,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "I NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_10": {
"text": "nebih_bunjaku@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2901,
"endchar": 2925,
"start": 2903,
"end": 2927,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "NDEZ BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_11": {
"text": "muharremkurti@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2928,
"endchar": 2952,
"start": 2930,
"end": 2954,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "BUZ\u00c3\u008bT To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_12": {
"text": "tahir.bezhani@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 2955,
"endchar": 2979,
"start": 2957,
"end": 2981,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "To: koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_13": {
"text": "remzi_salihi@yahoo.de",
"extended": 0,
"startchar": 2982,
"endchar": 3002,
"start": 2984,
"end": 3004,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "koubatis@otenet.gr, antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_14": {
"text": "vmiftari@gmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3005,
"endchar": 3022,
"start": 3007,
"end": 3024,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "antongojcaj@hotmail.com, lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_15": {
"text": "florasela7@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3025,
"endchar": 3044,
"start": 3027,
"end": 3046,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "lulzimlogu@yahoo.com, gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_16": {
"text": "datekceliku@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3047,
"endchar": 3067,
"start": 3049,
"end": 3069,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "gjnecaj@yahoo.com, gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_17": {
"text": "ndue.ukaj@gmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3070,
"endchar": 3088,
"start": 3072,
"end": 3090,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "gazeta@imn.gr, cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_18": {
"text": "abazi_bashkim@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3091,
"endchar": 3113,
"start": 3093,
"end": 3115,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "cris.akeza@hotmail.com, reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_19": {
"text": "ledinalengo@yahoo.gr",
"extended": 0,
"startchar": 3116,
"endchar": 3135,
"start": 3118,
"end": 3137,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "reshat80@hotmail.com, nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_20": {
"text": "Hasije.selishta@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3138,
"endchar": 3164,
"start": 3140,
"end": 3166,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "nebih_bunjaku@hotmail.com, muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_21": {
"text": "rasimselmanaj@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3167,
"endchar": 3191,
"start": 3169,
"end": 3193,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "muharremkurti@hotmail.com, tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_22": {
"text": "riki30@bashkimikombetar.com",
"extended": 0,
"startchar": 3194,
"endchar": 3220,
"start": 3196,
"end": 3222,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "tahir.bezhani@hotmail.com, remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_23": {
"text": "marenglenkociu@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3223,
"endchar": 3246,
"start": 3225,
"end": 3248,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "remzi_salihi@yahoo.de, vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_24": {
"text": "kadrushradogoshi@hotmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3249,
"endchar": 3276,
"start": 3251,
"end": 3278,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "vmiftari@gmail.com, florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009, 8:14",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_25": {
"text": "ramabaja2006@gmail.com",
"extended": 0,
"startchar": 3279,
"endchar": 3300,
"start": 3281,
"end": 3302,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "florasela7@yahoo.com, datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009, 8:14 PM",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_26": {
"text": "nsopaj@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3303,
"endchar": 3318,
"start": 3305,
"end": 3320,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "datekceliku@yahoo.com, ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009, 8:14 PM Ju",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_27": {
"text": "iliazbobai@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3321,
"endchar": 3340,
"start": 3323,
"end": 3342,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "ndue.ukaj@gmail.com, abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009, 8:14 PM Ju lutem",
"metaData": {
"visible": "true"
}
},
"lw_1245763324_28": {
"text": "rizalahi@yahoo.com",
"extended": 0,
"startchar": 3343,
"endchar": 3360,
"start": 3345,
"end": 3362,
"extendedFrom": "",
"predictedCategory": "",
"predictionProbability": "0",
"weight": 1,
"relScore": 0,
"type": ["shortcuts:/us/instance/identifier/email_address"],
"category": ["IDENTIFIER"],
"wikiId": "",
"relatedWikiIds": [],
"relatedEntities": [],
"showOnClick": [],
"context": "abazi_bashkim@yahoo.com, ledinalengo@yahoo.gr, Hasije.selishta@hotmail.com, rasimselmanaj@hotmail.com, riki30@bashkimikombetar.com, marenglenkociu@yahoo.com, kadrushradogoshi@hotmail.com, ramabaja2006@gmail.com, nsopaj@yahoo.com, iliazbobai@yahoo.com, rizalahi@yahoo.com Date: Monday, June 22, 2009, 8:14 PM Ju lutem nj\u00c3\u00ab",
"metaData": {
"visible": "true"
}
}
};
YAHOO.Shortcuts.headerID = "f1900a264b8d6468c01ad7c0798d05e5";

I dashur Sekretar i Pėrgjithshėm.
Ndjehem i nderuar pėr fjalėt qe me keni derguar per poetin Kristaq F. Shabanin, tė cilin e kam takuar personalisht dhe kam shkėmbyer nėn efektet tingėlluese tė rakisė sė Mallakastrės nė Tiranė fjalėt me tė ėmbla filozofike, shkencore, sociologjike dhe humane.

I shtrenjti miku im,

Je lodhur shumė pėr tė pėrzgjedhur fjalėn dhe shkrimin pėr personalitetin human te poetit. Nuk ke bėrė keq. Unė do ta konceptoja, sepse e kam perceptuar, si nje qenie ontologjike, sociale dhe njerėzore perfekte. Me ka treguar shume gjera poetike, lirike, psiko-sociale dhe filozofike. Jam ndjerė i lumtur me prezencen e tij. Unė jam nga ata burra qė nuk bėj shaka. Poet Kristaqi ėshtė si kripa [ti miku im ke shkruar shumė gjera dhe i ke kot ato stimuj, qė karakteri i tij i ka brenda qenies sė lindur, trashėgimore, tradicionale dhe progresiste qė ėshtė e padukshme dhe i jep shije gjellės. Pse ke harxhuar kohėn e nevojshme pėr njė gjė tjetėr tė dobishme?!

Mė vjen keq, qė nė datėn 25 jam me shėrbim nė Zvicer. JAM ATY ME JU, NĖ TĖRĖ QENIEN TIME. Kur e pyetėn Mopasan [kundėrshtar i ndėrtimit tė kullės EifelĒ pėrse e pinte kafen nė katin e dytė tė kullės, ai u pėrgjigj: “Vetėm nga kėtu nuk e shoh kullėn!“

Bukur, unė jam brenda Poetit, Kristaqit,... ai eshte njė kullė poetike, qė e rrok syri nga ēdo cep i Globit.

Nuk dua tė jem konfidencial. Tė thėnat dhe tė bėrat midis nesh janė frymė dhe shpirt, e mirė dhe e keqe, e bukur dhe e shėmtuar, e ulėt dhe e lartė... Janė dyzimi i kėsaj bote mjerane, qė bėrtet, ulėret dhe vuan dhimbjen nga injoranca.

I dashur Sekretar i pergjithshem!

Kur tė takohemi, do tė tė ngulis nė mendje epikurianėt: Njė gjė ėshtė ēdo gjė, ēdo gjė ėshtė asgjė.

Poeti Kristaq F. Shabani ėshtė kumti i fjalės, qė del nga shpirti. Kėshtu, kemi arrritur edhe tek artikulimi juaj: Kohės nuk i ndez buza, por shpirti.

Bėje kėshtu dhe do te kesh miratimin e tė gjithė atyre, qė fjalėn e ndjerė e nxjerrin lirshem nga shpirti dhe zemra.

Mund te flasim shumė, por mjafton thelbi i sinkretizmit etimologjik.

Vuaj, sinqerisht afėrsinė e tingullit tė fjalės dhe sjelljes suaj tė pėrkorė.

Tė pėrshėndes.

Sinqerisht

Bashkim Abazi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:11 pm

I dashuri z.Agron Shele,

mė lejoni qė pėrmes Juve, t'ia dėrgoj urimet mė tė pėrzemėta tė madhit z.Kristaq Shabanit me rastin e pėrzgjedhjės sė veprave tė tij dhe respektit tė madh prej njė krijuesi e atdhetari tė spikatur tė kulturės sonė.
Unė me kėnaqėsi lexova dėrgesen Tuaj nė adresėn time nė internet dhe plotėsisht ndaj mendimin tim me ato thėnie tė bukura e meritore. Bile, bile, kam idenė se ėshtė vėshtirė tė gjinden fjalė pėr tė thėnė atė qė meriton, pėr atė qė ka dhėnė z. Kristaq F. Shabani vitet e fundit pėr kulturėn tonė letrare e kombėtare. Kristaq F. Shabani do jetė njė sinonim i pėrafrimit tė kulturave tė tė gjitha trojeve Shqiptare. Duke lexuar veprat e Kristaq F. Shabanit, do kuptojmė gjithėanshmėrinė e njė eruditi nė kulturen tonė moderne letrare. Ajo qė tė ngashėren mė sė shumti ėshtė prezantimi i veprave tė tij nė pėrkthim botės sė civilizuar dhe se bota ka se ēfarė tė kuptojė e tė shijojė prej kėtij populli, nė shpatullat e tė cilit janė varur shumė padrejtėsihistorike....
I dashur Agron Shele, duke mos e zgjatur mė tepėr, ju lutem shumė, tė pranoni pėrshėndetjet e mia vėllazėrore ju personalisht, z. Kristaq F. Shabani dhe gjithė stafi i "Pegasit". Nga zemra u uroj suksese dhe gjithė tė mirat nė jetė. Mirėupafshim kudo qoftė sa mė shpejt!Me respekt nga Tahirt Bezhani

Gjakovė


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:11 pmPOETĖ DHE SHKRIMTARĖ TĖ LIDHJES QĖ DHANĖ KONTRIBUT TĖ MADH NĖ FORCIMIN DDHE NJOHJEN E SAJ TĖ MĖTEJSHME NĖ BOTĖ, DUKE SJELLĖ EDHE PRURJE TĖ REJA NĖ LETĖRSINĖ SHQIPE. PO KĖSHTU DHANĖ NDIHMESĖ ME KUMTE DHE STUDIME NĖ SIMPOZIUME DHE TAKIME LETRARE NDĖRKOMBEĖTAREMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:12 pm

Falenderim i veēantė Presidentes sė Lidhjes tė Shkrimtarėve Ndėrkombėtarė I.W.A (OHAJO, SHBA) poeten TERESINKA PEREIRA pėr ndihmesėn e kualifikuar letrare si dhe pėr informimet e herėpasherėshme tė veprimtarive ndėrkombetare nga organizma shkrimtarėsh dhe poetėsh nė vende tė ndryshme si dhe kumtet, studimet, njohjet me personalitete tė letėrsisė botėrore

Ndihmesė Lidhjes Internacionale “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:12 pm

TRAJTESA, KUMTE, REFLEKSIONE* * *

Ky kumt ėshtė shkruar nga Nadia Cella Pop, poete, shkrimtare, studiuese e mirėfilltė rumune bashkėkohore, e cila i ka dhėnė dhe vijon t’i japė tonin jetės poetike rumune dhe mė gjerė, por ėshtė shfaqur me veprat e saj tė shumta shumė dinjitoze dhe konkurruese sot nė Botėn poetike tė Globit, duke fituar shumė ēmime poetikė, madje ajo ėshtė njė Kandidate e fortė pėr tė fituar ēmimin “NOBEL” nė letėrsi.

Krijimtaria e saj letrare ėshtė pėrfshirė nė shumė antologji poetike.

Kumti i mėposhtėm, i cili trajton njė aspekt tė rėndėsishėm tė letėrsisė moderne rumune dhe mė gjerė u mbajt nė Simpoziumin Ndėrkombėtar “MUZA PΟΕΤΙΚΕ “PEGASI 2009”me objekt “POEZIA BASHKĖKOHORE” zhvilluar nė Gjirokastėr, Sarandė (Butrint), Tepelenė, Pėrmet prej datės 2 - 5 prill 2009.

Kristaq F. Shabani

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:13 pm

Pasqyrime (refleksime) nė cinikė dhe pa lidhje tė poezisė moderne rumuneNadia Cella PopNė seksionin kulturor tė secilės gazetė ne mund tė gjejmė aty njė ngritje tė qartė, tė dukshme, tė pėrdorur pėr postmodernizmin. Le tė kujtojmė se ata, tė cilėt pėrdorėn kėtė term nė SHBA, ishin poetėt Randall Jarrell, John Berryman dhe Carles Olson, nė referencat e tyre rreth poezisė antimoderne, tė cilat ishin shkruajtur pas Luftės sė Dytė botėrore. Nė tė njėjtėn kohė historiani anglez, Arnold Toymbe, shpalli tė ditur kėtė shfaqe tė re nė njė moshė tė re (brenda jetės intelektuale tė botės perėndimore) mosha postmoderne, prirjet e tė cilės kanė qenė tė limituara, tė pakta qė nė fillim drejt poetėve, artistėve, kritikėve letrarė, duke konturuar bashkimin e tyre nė periudhėn e pasluftės nė njė kohė ngazėlluese, qė hodhi nė dorė rrėnimi mė i egėr tė larguar pas Luftės sė Dytė Botėrore. Gjatė viteve ’60 fati i postmodernizmit dukej se ishte i lidhur me kulturėn e vjetėr (kulturė e kundėrt), por gjatė periudhės sė rėnies shkrirėse tė viteve’70-‘80 ishte mė shumė i besueshėm pėr letėrsinė dhe kritikėve tė artit. Kjo rrugė ishte mė e afta pėr tė arritur nivelin ndėrkombėtar, pasi ishte pėrdorur pothuajse veēantisht nė disa shtete. Ēudia e saj ka prodhuar shumė ngarkesa tė pasionuara kundėr moralit tė saj dhe pjesėve artistike. Pėr shembull Gerald Graff denoncon letėrsinė postmoderne si njė nga kryesoret e mitologjisė sė kundėrkulturės, e cila e ka fatin tė palidhur, njė celebrim antiintelektual i energjisė sė ashpėr vitale dhe njė karakter i paarsyeshėm i snobizmit. Shumė artistė mendojnė se bota moderne ėshtė duke kaluar pėrmes njė krize indentiteti tė fortė e tė rreptė dhe ndoshta vlefshmėria e postmodernizmit nuk ėshtė vetėm e sigurt pas gjithēkaje. Nė punėn e tij: “Pesė fytyra tė modernitetit” kritiku letrar rumun, Matei Kalicalinescu bashkoi postmodernizmin me pararojėn, dekadencė dhe mitin.

Ne mund tė shprehemi tashmė rreth prozės eksperimentale postmoderne rrėfyese. Por nė poezinė postmoderne egziston njė lojė e luajtur me tė pamundurėn, me pafuqinė e fjalėve, dėshtimin. Kjo poezi postmoderne bėn kėrkesė dhe pretendon se ti duhet tė shkruash, sepse tė shkruarit ėshtė njė diēka e pamundur. Kėshtu qė, pėrveē gjuhės poetike, poetėt e postmodernes na sjellin nė errėsirė, paqartėsi, budallėk, shmangie pa ndonjė stil lirik qė mund tė ketė emocione estetike. Njė varg fjalėsh mbeten qė tė pretendojnė pėrpėlitje, reflektime, stisjen e asgjėsė. Ndoshta prezenca e postmodernizmit ėshtė njė gabim dhe vetėvrasja mund tė jetė mjeti i mundur pėr kėtė. Varfėria dhe dobėsia nė drejtim tė kėtij tė menduari teorik ėshtė vendosur gjetiu nė drejtim tė shpėrthimeve leksike. Dhe nė fund, tė gjitha kėto e bėjnė lexuesin tė “ēuditet” dhe tė “mrekullohet”. Natyra e vet poezisė posmoderne ėshtė vetėm hipotetike; gjithsesi pėrzgjedhja e elementėve dhe transformimi i tyre qė ēon nxit drejt njė bashkimi, i cili mundet tė jetė vėllai i pėrparimit dhe i mitit. Kjo mundet tė duket pjesėrisht si modernitet, ku, nė disa poetė bashkėkohorė, mund tė identifikojnė veten e tyre. Ērregullimet ose trazirat e postmodernizimit zmadhojnė pjesėn e vlerės sė shpenzimit tė bashkimit nė njė mėnyrė jo kosenguente. Kėta poetė, tė cilėt gjejnė veten e tyre nė besime tė kėsaj tė ashquajturės prirje letėrsie, janė pikėrisht ato ēka ata janė duke shkruajtur ose ashtu si George Buffon tha: “Les stily est l’homme Meme” (Stili ėshtė shtėpia e ....” Duke lexuar krijimet e tij, ne shpesh vėrejmė pėr thelbet e mesazhit, nė njė hapėsirė tė lirė, por ne mundet tė gjejmė vetėm shfaqe tė pėrēartė tė ndjenjave, ērregullimeve nė mendime, tė cilat kanė njė sterilitet tė shkėlqyer madhėshtor. Poetėt postmodernė marrin pėrsipėr disa risqe tė tė detyrueshme, pėr tė pėrkrahur fenomenin antipoezi tė fjalimit tė tendosur, ku nė atė tė drejtpėrdrejtėn e botės, nė mėrzitjen e vetes, jo vetėm tė shqetėsuar ose vetėm rebel, por tė egėr dhe me njė etapė vetie tė varfėr. Kjo e ashquajtura kategori zbulon jo rrėnjė nė formė ose pėrmbajtje. Kuptueshmėria, projektimet simbolike, fantasia lirike, tė gjitha kėto janė tė ngadalėsuara ose tėrėsisht tė munguara, por idetė e kota, vegimet, haluciancionet dhe fjalėt e shkreta mbeten ose do tė thonė mėnyra ose mjete postmoderniste, nė mendimin tim cinike dhe “pėrrua” agresiv ose fenomenal. Ajo shuan parodi….. dhe kthehet pėr tė fshirė pluhurin ose pėr tė shkundur tė gjitha, duke pranuar vlerat e letėrsisė, duke i zėvendėsuar ato me disa pjesėza tė realitetit, ndoshta tė lira dhe skandaloze tė vetme. Unė nuk mendoj nėse ka diēka pėr tė bėrė me poezinė, sepse poezia nėnkupton tė bėjė pėrshtypje, jo tė tė bėjė tė sėmurė.

Tė paktėn nė Rumani drejt poetėve postmodernė lexuesit nuk dėshirojnė tė blejnė dhe tė lexojnė mė ndonjė poezi konteporane. Kritiku letrar dhe historiani Eugen Simion tha: “ Ata (poetėt konteporanė) kanė njė shpirt nxitės, djaloshar,… Ata janė tė turpshėm, tė dhunueshėm dhe tė pėrmbajtur tė vetėm ”.

Patjetėr, ne nuk mund ta pėrgjithėsojmė kėtė, sepse janė dhe pak poetė tė tillė nė Rumani dhe unė jam njėra prej tyre. Ne kemi rrugė tė ndryshme nė poezi, njė pikė interference, e cila ka zėnė vend diku midis shpirtit tė ekspresionizmit dhe klasicizmit. Ne tė gjithė kemi tė pėrbashkėt interesin pėr mitologjinė e lashtė dhe legjendat, pėrkrahjen e traditave dhe ne mohojmė ose s’pranojmė ērregullimin tė kėtij shekulli teknik dhe elektronikme aftėsi mohimi. Qėllimi ynė final ėshtė tė kthehemi te njeriu pas nė rrugėn e imazhit tė tij tė vet, tė natyrės sė tij… Mesazhi ėshtė duke marrė parasysh nė pajtim me ne Historinė e Letėrsisė nga Ion Rotarn: “ Lejojini artet, poezinė tė bėjnė detyrėn e tyre duke u folur shpirtrave…. Mos e flak poezinė nė luftė kundėr makinerisė. Ėshtė gjithashtu fisnike pėr kėtė gati pėr tė ndihmuar poezinė, pėr tė pėrdorur armėt personale tė saj”. Zėrat e poetėve konteporanė mund tė jenė tė vėrtetw, origjinalw, ato mund tė mbajnė ritmin e vargut, natyralen dhe muzikalen e vetme, ndoshta dhe tė vrullshmen e vetme, por, nėse ajo qėndon nė stop tė asaj se ēfarė poezie reale dhe konkrete ėshtė. Ekpseriencat, ėndrrat, fantazia, zbulimi i efekteve qė manteli i shėmbėlltyrės mund tė kenė te lexuesit nga shtresa ose kategori shoqėrore tė ndryshme tė gjitha kėto i shtojnė njė shije tė kėndshme (aromė) dhe unė mund tė them se ata e bėjnė poezinė qė tė zgjasė pėrgjithmonė. Shumė shėnime tė historisė sė modernitetit janė tė varura nga shoqėria dhe ambienti njerėzor. Ėshtė thėnė se ne jemi duke jetuar nė njė botė tė pėrzier, ku ēdo gjė ėshtė pėrgjithėsisht e lejuar. Pa uzurpuar estetika tė moshave historike tė mėpėrparshme, me shumė respekt pėr tė gjithė klasikėt dhe kryeveprat e letėrsisisė sė tyre, ne mund tė kemi vendin tonė nė historinė e letėrsisė nga ana e jashtme te histeria e zhvillimit modern njė piedestal krenar i kulturės bashkėkohore. Ne kemi forcėn pėr ta bėrė kėtė. Ne na nevojiten vetėm mėnyrat, mjetet linguistike qė janė paracaktuar tė pėrkrahin bukurinė dhe spiritualitetin tė botės dhe jetės.

Ne duhet t’u japim “ēelėsin” lexuesve, tė tė kuptuarit dhe identifikimit tė kėtyre. Ata qė tė gjithė e mbėshtetin mesazhin dhe ēelėsin, pa ata, ne mbetemi gati si keqbėrės tė mrekullive tė fshehura.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:13 pmPOEZI
AGRON SHELEPASAZH PA FAJ

Poezi

“Innocent passage”

PoertyΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΛΓΚΑΙΝΟΥΝNėse kėrkojmė tė zbardhim ditėn…Nė skenėn e aktrimit poetik ka kohė qė interpreton zėshėm, dukshėm, figurativisht, plotor, gazmues, buēitės, individualisht, i kornizuar, pa ndikim, njė zė tashmė i konsoliduar, i konturuar, i shfaqur me njė stil vetiak dhe tė thėnė “ndryshe”, duke u natyralizuar e duke patur njė klimė poetike tė guximshme. S’mund tė ndodhė ndryshe dhe kjo sipėrmarrje ndjenjėsore tė mos tregojė konturet e saj. Ndikimi i fuqishėm i mjedisit rritės, i luginės qė ka autoritetin e lindėsisė poetike dhe qė ėshtė vazhdė e njė profili tė tillė, s’kishte si tė mos ndikonte nė shpirtin e njė njeriu dinamik tė trajektonte nė hapėsirėn qiellore tė ndjenjave, duke e projektuar atė me “synime” ardhmėrie.

Poeti Shele, nė kėtė vėllim poetik, nxjerr nė pah poetizmin prezent qė spikat natyrshėm edhe nė prozėn e tij poetike tė shfaqur nė tre substratet e larme, dinamikė, jetėsorė tė romaneve tė tij “Hapat e Klarės”, “Pėrtej perdes gri” dhe “Imazhi i rremė”, njė pjesė e “Sagės” sė tij tė trajtesės tė shfaqur, deri tani, me probleme tė tipizuara tė botės shpirtėrore tė tė rinjve, tė cilėt ndeshin nė peripeci jetėsore qė malformohen, shuhen e mbi themelet e tyre shpirtėrore ngrihen maja tė reja trajtese… Tipizimi, forca e trajtesės, nėpėrmjet formave po tė larme derdh mesazhim nxitės dhe vė nė balancim mendor veprimtarinė e logjikės pėr avancim e progresim drejt gjetjes e risive.

Nė kėtė vėllim poetik nė zanafillė i kėndohet asaj qė nxit dukurinė e njė shpirti emocionues, njė mendimi tė avancuar transformues… nė njė retorizėm rendės dhe ngacmues. Gjetjet janė tė spikatura dhe theksive, tė paraqitura me njė stil dhe figuracion qė tė tėrheq magnetikisht, madje nė tentativėn e parė lexuese, pasi tharmi ėshtė prezent i dukshėm dhe i padukshėm. Pėrmbyllėsia e kėtij akti ėshtė, jo vetėm njė shprehėsi e natyrshme, por edhe njė nderim pėr tė gjithė pėrdoruesit e kėtij “ngacmimi” ndjenjėsor nėpėrmjet fjalės sė figuracionuar:” Dita shpejton me harrakatin ēap…“ Kjo poezi hyrėse ėshtė njė nderim pėr tė gjithė poetėt e botės... qė hapin siparin e progresit dhe ndriēojnė mendimin.

Poezia e Sheles ėshtė njė ėndėrrim me kėrkim “guxim aplikimi“. Kjo vėrehet natyrshėm dhe bindshėm nė vjershėm “Ėndrrat e mia mbetėn aty“, ku sentenca figurative domethėnėse kėrkon t’i bier kambanės sė zgjimeve: “Ėndrrat e mia mbetėn aty, si zbardhja e dritės, nė agim“. Kjo poezi del nga njė shpirt i dlirėt qė njeh mirė kuptimėsinė e stinave, por edhe ndėrlidhėsinė mes tyre si dhe Ēuditėsinė mendore e shpėrthimet klimatike tė tyre, prurjet dhe tallazitjet, stopimet dhe dridhjet, rrahjet dhe peizazhet e pasazhet plot ngjyrime qė kėrkojnė kode deshifrimi...

Ēdo poezi e kėtij vėllimi kėrkon ecje tė menduar nė zbėrthesė: shfaqen demonėt dhunues, zbardhen ėngjėjt, harrohen shpirtrat e vdekur dhe tė sakrifikuar, Zeusi premton drejtėsinė, mėkatarėt kapin vetė mėkatarėt, i prangosin, ithtarėt brohorasin pafajėsinė; rebelohet poezia, gjetheverdhat pėrcillen nė kortezh dhe zogjtė shtegėtarė hapojnė nė qiej kaltėrorė dhe tė zymtė, ankthi mblidhet nė netet e vonuara, nė ēapat e vetmuar. “Shkruhet kujtesa nė trajta papirusesh, pėr tė rifreskuar kujtesėn e shkuar…,“- shprehet figurshėm dhe mendshėm autori dhe njė produkt i tillė del si sentencė e ndriēuar nga njė autor, i cili mendohet gjatė pėr tė thėnė atė qė duhet dhe duhet kuptuar nė tė gjithė ngjyrimin.

Ndeshemi kėtu me njė rendje tė bukur nė kėrkim tė njė ėndrre, njė rendje shtojzovalle e dėshiruar pėr dashurimin, ndezėse e shpresimit, ditėn e kėrkon ditė, duke nxjerrė pastėrtisht nė ajri botėn e vet tė pakompleksikuar dhe kėrkon tė luftojė komiken, djallėzoheren, aktet dramatike dhe tė pikėsynojė jetesėn e dhuruar me njė stil e mėnyrė sa mė tė plotė qiellore e tė magjikshme, njė aspiratė e ēdo qenieje njerėzore plot botė. “Retė nė ishte e mundur thotė poeti t’i pėrpinte“.

Njė nismė guximtare shėrbyese, nxitėse dhe motiv pėr tė jetuar bindshėm.

Aludimet poetike plot poetizėm ndeshen gjerėsisht nė vėllim dhe lėshojnė vetėtima ndryshesash si nė rastin e: “Vetminė tonė s’e shkulėt, u trėmbėt nga rrėnjėt xhufkore kėtė natė“. E kam shprehur edhe mė parė poezia ėshtė njė “sentencė figurative“ dhe nė kėtė aspekt derdhni kėrkimin edhe nė kėtė vėllim dhe do ta ndeshni atė edo t’ju shėrbejė pėr t’u injektuar bindshėm.

Asqė mund tė bėhet fjalė pėr mungesėn e mallimit tė vendlinjdes, pėr nxitjen dhe prushimin pėr tė mos lėnė vakume nė shpirtra qė e dėshirojnė dhe qė e kanė kryefjalėn e gjithēkaje... Thirrimi nėpėrmjet vargut pėr vendlindjen dhe apelimi sjell trajtesėn e njė teme gjėrėsore qė kėrkon vėmendje. Dhe tė parėt nė kėtė apelim janė poetėt. Edhe poemthat qė pėrmblidhen nė kėtė vėllim, ato me motive persiane, tė cilat janė ndoshta shkėndija ngacmimesh naimiane thonė shumė, natyrshėm, me plot fjalėformime qė marrin ngjyrime figurative tė spikatura dhe prezantojnė pasuri shpirti. Duhet theksuar se hapėsira e mendimit tė liirė tė ndjenjės tė sjell nė kėto stacione dhe tė nxit pėr tė progresuar pėr nė stacione tė tjera mė tė avancuara tė kahjes sė dėshirtė. Nuk mjafton vetėm synimi, por kėrkohet dinamizmi shprehės dhe mosngopja me kėto qė ke arritur. I tillė ėshtė poeti Shele, i cili, krahas tė tjerave, vjen nė kėtė vėllim edhe me pėrkthimin e ndjenjės sė tij nė disa gjuhė, qė shkrepėtijnė atė pėrmasė “Zjarrimi Ndjenjėsor“, qė po pėrhapet anė e mbanė guximshėm dhe hijshėm.

Startimi ėshtė urimor dhe i ndriēuar nga njė diell ndjenje pėrvėlues, i cili vetėm ngroh shpirtėrisht, nxit, por edhe streson streset jetėsore prodhuese nga veprimntaria e tė paaftėve qė synojnė sundimin maniak , por qė errėsohet natyrisht dhe ditėsisht nga aktivia dhe ndjenjėsorja.

Kristaq F. Shabani, I.W.A dhe W.P.S

Gjirokastėr, mars 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:14 pm

MUZA IME


Muza ime!

Ē“bukuri fsheh brenda muzgjeve?

Ē“ėndrra rilinde pėrtej lirishtave?

Ē“kėngė kėndon honeve tė gremisura?

Ē“rreze kėrkon mbrėmjeve tė ngrysura?

Ē?...(A mund tė mbarojnė pėr ty pyetjet retorike?)Muza ime!

Qėndroj majė shkrepit tė heshtur,

heshtjen godas mes tė pėrjetshmes tretur.

Ngado shoh perėndim tė plakur,

mė shfaqet kudo agimi i ringjallur.Muza ime!

Vitet dhe thinjat si vetė kreshtat,

zbardhin nėn mjegullat e fshehta.

Shpirti i gdhendur nga pena thatime,

dridhet, griset, tutje humbėtirave.Muza ime!

Mos erdhe si mallkim ndėr deje

a si lojė luajtėse marramendshe?

Kundroj sy vashe fshehur brenda teje

dhe lotkthyerin nė smerald.Muza ime!

Si frymė e shenjtė shtyn nė harrim,

pse poetė u gdhimė nė ag.

Vegimeve tė paqta jeta nė vlim

Dita shpejton me harrakatin ēap…Ėndrrat e mia mbetėn atyCopėza fjalėsh drithėrojnė shpirtin...

Ėndrrat e mia mbetėn aty,

si mijėra ajzbergė nė oqeanin e pafund.

Mendja depėrton tutje fluturimth,

nė tw tjera qiej, rrugėtimesh “plot mund“.Ėndrrat e mia mbetėn aty,

netėve pranverore, yjeshumė.

Copėza ndjenje drithmojnė shpirtin

dhe endėn magjinė pėlhurė.Ėndrrat e mia mbetėn aty,

si zbardhja e dritės, nė agim.

Me mallin e vjeshtės nė gji

dhe ... e pikat e shiut -trishtim.Ėndrrat e mia mbetėn aty

mbi harqe ylberėsh, koloritė kuptimėsie;

Tė bardhėn ditė, shpresė dhe ngazėllim,

pėrthyen shtigje “rrebelim“ poezie.Ėndrrat e mia mbetėn aty

Tė formatuara ndjenjėsisht...

Njė shikim i hedhur qiellit tė tymtė

Konturim frymor –figurė statujisht...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:14 pm

Ėngjejt zbardhėnDemonėt dhunues

braktisėn,

Perdet errėtuese

shpėrndarė nė”Kumtėr”.

u zhdukėn,

humbėn nw vetveten e largėt.Qielli shndriti

Ėngjwjt zbardhėn

zymtėsinė hapėsinore.

Mikluan shpirtrat e vdekur,

tė harruar;farkėtuan

thundrat e ēelikėta,

shtresave paqėsore

fluturuan.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:14 pm

Nė Olimp vendoset drejtėsiaZeusi premtoi drejtėsinė e pėrjetshme,

tė fshehur,

tė ndalur prej shekujsh, e shekujsh.Mėkatarėt kapėn vetė mėkatarėt

Dhuratėn mė tė shenjtė, pėr tė tmerrshin“Had“.Kudo ithtarėt brohoritėn marrėzinė

dhe kudo shtrėnguan zinxhirė pafajėsie.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:15 pm

TetorMijėra gjethevrara prekin trotuarin

Erė- marrėzia shtyn edhe mė tej,

Harresa e largėt pret ndanė qytetit,

tė mundė, mė tepėr tė rrėmbejė,…S“mbaron kėtu mėkat’ i filluar,

Zogjtė e fundit nga shtėpia zbon,

Kur mėngjezi shkopin e parė hedh,

lotvuajtjet jetime asfaltin miklojnė.Era bredhacake turret poshtė liqenit,

Gjurmėkujtesat gėrvish thonjzhveshur,

E nesėrmja pėrcjell me fshesėn ndėr duar

Ankthin e mbledhur, netėve tė vonuara.Anės liqenitVjeshta tė harroi liqen, jo Unė.

Erdha si gjithmonė pranė teje,

zbathur,

Vlagun tėnd mė tepėr tė ndiej.Valėt derdhen poshtė kėmbėve,

dridhen, pėrflasin;

khehen sėrish prapė tutje,

treten humbėtirave tė thella.

Dallėndyshet u larguan,

Njerėzit po ashtu,

veē regėtima pulėbardhash

dhe ēapat e mi tė vetmuar.

(Shkruhet kujtesa nė trajta papirusesh,

pėr tė rifreskuar kujtesėn e shkuar…).Gjatėsi valėsh tė lodhura,

muzg mbi qelqin tėnd,

Shirita tė ndritshėm, tė prerė,

mendime qė nisen larg nė rrugėtim,

mendime, qė s’rrihet kurrė nė vend…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:16 pm

LIRIKAT E ANĖ VJOSĖSLirika e syrit,…Dashnor Selimi, tashmė i profilizuar nė aspektin e formimit poetik, nė lėvrimin e disa gjinive letrare me “notė” tė suksesshme, paraqitet me njė lirikė tė montatuar sipas stilit vetjak, e titulluar me njė ndihmesė rrėmbyeshmėrie e priviligj “Anėvjose”. Magjishmėria natyrore dhe “fokusimi” i shpirtėrores, dinamizmi mendimor krahėshpejtė dhe krahėartė fluturues ka forcė meditative, ekspresive pėr tė hulumtuar dhe “rrėmbyer” virgjėrinė, ndjeshmėrinė, traditizmin. Tematikė e larme, dėshira tė lėna tė “varura” nė gjallėshmėrinė e trevės dhe nė Anė Vjosė shumėngjyrimore, me afekte emigruese, mallimi, dėshirė kontaktim syri, letėrkėmbim me notė e melodi harmonike lirizmi, zbulimi i tė fshehtave tė ėmbla dhe idhnake, por edhe me kryefjalė rrėngjethėse, pjesė koncertuese tė asamblimit me interpretė ngjyrėshikimorė dhe ngjyrė ideorė; prezenca e pigmentit narrativ klimatik dhe relievit aq dėshirues, aq fjalėsues; hyrje tallanditėse, dėshiruese, deri nė porimet e natyrės, e kthejnė kėtė tablo lirike nė njė reliev dinamik qė rrjedh, spėrkat dhe trazon mendėsinė, e cila ndoshta ka ēaste pasigurie, turbullimi, apo gjumėzim sonambulistik jo vetėdashės. Kjo “tematikė dhe trajtesė relievore” zgjon interesa fantazore dhe flet pėr tė nesėrmen… Lirika ka nė substancėn e saj largimin e beftė, atė tė fshehtėsisė, trishtin, trillin dhe rėnie nė nota tė vetmisė, por edhe krenimin fisnor…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:16 pm

Krahas konturimit relevior, Dashnori - lirik i jep rėndėsi shtatėditėshit, shtatėyjėshit duke i ndėrlidhur njėri me tjetrin, paēka nga aftėsia e pėrcjelljes sė ditėve, tw yjeve dhe emėrtimit tė palėkundėshėm historik dhe moscėnues. Kjo sjell atė qė elasticiteti poetik me figurimet tė jetė i pranishėm dhe me sens.

Duke pėrdorur rrėfenjėzėn, me formė trasmetuese organizon informimin, duke pėrmendur arsenalin e tij dijetor pėr Anė Vjosėn, e cila pėr tė lirizuar kėrkon njė njohėsi serioze, depertim nė tė, zbulesėn e anėve tepėr tė ndjeshme dhe tė veēantive tė saj. Lirikat e Selimit janė tė drejtpėrdrejta, pavarėsisht se figurimi, konturi dhe ana e padukshme janė tė prekshme nė intuitė, tė cilat vinė si rrjedhojė e thellimit tė procesit njohės. Ato, pra, kanė forcė meditative dhe nuk sulmojnė “mendimin e artė filozofik” apo lirizmin organizues tė gjimnastikės mendore nė zgjidhjen e enigmave lirike. Nė figurimet e tij ndesh me detajimin, me spuntimin, kontrastin, ndalesėn e qėllimtė, me ndėrhyrjen e origjinalizuar, me daljen nė arenėn e lirikės tė mjaft protagonistėve tė kohės nė fusha tė ndryshme, tė cilėt edhe kanė spikatur. Kjo i jep, apo i siguron njė ngjeshje lirikės, ku bazimi dhe lėnia e “shėnimeve” lirike mbi fenomenet, ngjasitė, dalje -hyrjet, dritė - hijėzimet, pritjet, madhėshtinė natyrore, kėngėt legjendė tė Vjosės dhe dashuritė e saj tė panumėrta, hobet e saj, prarimet dhe kontakti me atė qė frymėmerr vijueshmėrisht…, protagonistojnė me tharm.

Riorientimi rreth gjetjes figurative ėshtė njė amėsi dhe njė “sublimitet” i gjetjes, ardhur si rrjedhojė e vrarjemendjes… dhe e pronėsimit admirues tė “pėrvojės popullore tė trevės sė origjinės”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:16 pm

Lirika e tij ėshtė lirikė e syrit, mė pak e buzės, por pronėsi edhe e zemrės sė ndezur, e shpirtit tė valėzuar, dallgėzuar dhe nxitues e plotėformuar nga figurimi. Kundrimi lot rol kryesor dhe kryeneē, jo sipėrfaqėsor, por thellėsor. Kjo realizon shtimin e shijes dhe aromatizimin lirik. Ky lirizėm nxiton tė iki nga kuadratura dhe “pėrqafimi e puthėrimi lirik” i vargjeve, duke u profilizuar nė veēanti.

Tė “punuarit” ėshtė nė katėr pika horizonti me dy skajimet, polet pėrkatėse, tė ftohtin akullnor, si dhe ndėthyrjen e paraleleve dhe meridianeve lirike, ku lexuesi rrok “jetimin “ nė vendin qė i pėrshtatet… Duhet theksuar se, historia lirike zė njė vend tė veēantė e ndėrthurur me ngjarjet lirike tronditėse nė tė dy kahjet. Ndaj nė kėtė analitikė jepet sinjal afrimi pėr rrokje tė mendimit te servirur lirik.

Kristaq F. Shabani I.W.A, W.P.S

Gjirokastėr, 25 qershor 2009
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:16 pm

QAN NJĖ VAJZĖ NĖPĖR SHKĖMBINJBie shi.

Pulėbardhat i mungojnė detit.

Shpirti im fillon e loton.

Befas gjėmon deti,

vrullon era,

thellė mes leshterikėve,

pėrkundej njė kostum dhėndėrie.Nė breg, nėpėr shkėmbinj,

qante njė vajzė.Me fustanin e nusėrisė nė duar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:17 pm

PĖRMETIAtje nė Pėrmet,

dritat vezullojnė,

buzė kėmbės sė urės sė bukur, tė virgjėr.

Hija e qytetit kridhet nėpėr mjegulla

e mitra e Vjosės rėnkon nėpėr shkėmbinj.

Dėfrejnė zogjtė dhe lulet,

me ēuditė dhe magjitė e natės,

nėn jastėk shkėmbinjsh tek Guri i Qytetit,

shtojzovallet nė furtuna erėrash,

mbajnė peng hėnėn dhe yjet e rėnė,

nė puthjen diellore tė mėngjezit.

Sytė e Vjosės shkėlqejnė vegimthi,

mes shkėmbinjsh, nė krahėt e trishtė,

kur prehen pak ēaste zogjtė e lodhur,

mbi gdhendjet e daltės sė Odise Paskalit.

Vajzat, butė, si sorkadhe haplehta,

me njė varg tė Naimit nė buzė,

shkojnė buzėburimeve tė Dhėmbelit,

aty ku vaji i kabasė sė Laver Bariut,

pėrpėlitet nė sytė e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   Sat Aug 14, 2010 3:17 pm

..... NĖ TROJET E HESHTJESVĖLLAIT TIM, FREDITNgjesh hirin e cigareve,

dhimbje e hidhėrime...Nuk do tė shihemi mė ?Nė negativin e njė filmi,

flenė kujtimet tona nė trojet e heshtjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
PEGASI Nr 33 organ i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 14Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: