Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:30 pm

Poetėt, shkrimtarėt, gjithė krijuesit, s’e ndiejnė kurrsesi dallimin, racėn, shtetėsinė, kombėsinė e tyre, …
Ata kanė njė vėllazėrim dhe njė motėrzim tė paparė dhe njė respekt tė ndėrsjelltė me njėri - tjetrin. Ky ėshtė njė modul, tė cilin duhet tė arrijė shoqėria njerėzore dhe qė tregohet me pararojėn inteligjente tė njerėzve tė aftė e plot talent.

Intervistė me Presidentin e Lidhjes Internacionale tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” Albania, poetin, shkrimtarin dhe studiuesin Kristaq F. Shabani
Dhėnė gazetares dhe poetes Yllka Ponde WP.S, TVSH “Gjirokastra”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:30 pm

1. A mund tė na bėni njė panoramė tė vitit 2009 pėr Lidhjen Internacional tė Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve “PEGASI” Albania me qendėr nė Gjirokastėr, njė qytet i cili gjithmonė ėshtė shquar pėr inteligjencė, kulturė, letėrsi dhe art?

VITI 2009 mund tė motivohet:
Njė punė aspiruese dhe pasionante… Lidhėsi dhe paqetim i mirėfilltė. Njohje tė reja dhe lidhėsi tė reja. Harmonizime dhe projekte pėr Letėrsinė nė tė ardhmen. Organizmat letrare operuese sot nė Botė, qė kanė mbledhur nė gjirin e tyre krijues tė mirėfilltė, zhvillojnė njė veprimtari pasionante me theks tė veēantė dhe bashkėpunojnė njėra me tjetrėn me vizion. Kongrese, Simpoziume, Olimpiada, Panaire, Ekspoze librash, konferenca letrare nė mbarė Globin. Mbahen kumtime profesionale, analitika pėr t’u marrė shembull pėr tė gjitha gjinitė. Me mijėra krijime sot ekspozohen nė Internet, falė arritjeve marramendėse tė logjistikės, nė njė kohė rekord pėrcjellės. Marrin pjesė krijuesit nė veprimtari tė rangjeve ndėrkombėtare e deri nė Kongrese Letėrsie tė nivelit botėror. Njė akt ballafaques dhe konkurrues i vlerave kreative janė numri i madh i konkurseve, ku matin forcat mijėra e mijėra krijues nga tė gjitha anėt e Globit. Krijuesit e mirėfilltė e gjejnė shpejt njėri - tjetrin dhe kėrkojnė tė evidentojnė dhe tė shpėrndajnė vlerat e letėrsisė nė mbarė Botėn. Kaq tė shumta janė pėrpjekjet dhe kaq tė qarta vizionet dhe kaq serioze lidhjet, sa qė thua se kemi tė bėjmė me njė organizėm tė pėrsosur qė do ta kishin “zili” dhe vetė shtetet. Nė kėto veprimtari tė mirėorganizuara jepen ēmime nga mė prestigjiozėt e deri te inkurajuesit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:30 pm

Poetėt, shkrimtarėt, gjithė krijuesit, s’e ndiejnė kurrsesi dallimin, racėn, shtetėsinė, kombėsinė e tyre, …
Ata kanė njė vėllazėrim dhe njė motėrzim tė paparė dhe njė respekt tė ndėrsjelltė me njėri - tjetrin. Ky ėshtė njė modul, tė cilin duhet tė arrijė shoqėria njerėzore dhe qė tregohet me pararojėn inteligjente tė njerėzve tė aftė e plot talent.
Shpėrthesa tė jashtėzakonshme ka sidomos nė realizimin e pėrkthimeve nė gjuhė tė huaja, por ajo, qė ėshtė mė interesante, ėshtė kėrkesa gjithmonė nė rritje e poetėve, tė cilėt kėrkojnė tė pėrkthehen nė gjuhėn shqipe, duke e konsideruar kėtė si njė gjuhė tė pasur e gjeniale, sikundėr ėshtė nė tė vėrtetė. Gama e shtrirjes sė shqiptarėve sot nė disa shtete, por edhe e prezencės emigruese, i ka vėnė impuls nė mendim krijuesit qė tė kenė preferenca pėr kėtė gjuhė qė nuk ėshtė gjuhė e njė kombi tė vogėl, siē “pėrflitej” mė parė… Kjo ėshtė e kuptueshme dhe e natyrshme.
Ende ekzistojnė fryrje tek disa krijues edhe nė Shqipėri, tė cilėt nuk heqin dorė nga spektri i pamerituar, nga vetmburrja, nga lėshimi i vetvetes, nga qėndrimi i pameritur nė poltron , apo i qenies sė tyre nė metropol, kur sot informacionin e madh e merr dhe nė njė vend tė vogėl, falė logjistikės dhe modernitetit tė saj. Grupimet e krijuara shumė kohė mė parė e shohin qė nuk mund tė ecin dhe nuk lėshojnė dot “pronat” e tyre “ sundimtare tė “letėrsisė”, sipas mendimeve tė tyre. Sot ka ndryshuar tabloja: “Respektohen tė mirėfilltėt, krijuesit konkurrues” dhe jo ata qė u kanė vėnė emėr me “zor” nė letėrsi.
Nė kėtė organin tonė letrar tė pėrtremuajshėm apo nė antologjitė tona letrare tė botuara apo tė publikuara nė internet mund tė kontaktojė edhe krijuesi e lexuesi vendas edhe ai krijuesi e lexuesi i huaj. Kjo falė gjuhėve me tė cilat ėshtė shkruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:30 pm

2. Cili ėshtė kėndvėshtrimi juaj nė lidhje me lirshmėrinė nė letėrsi.
E lirshmja mezi arrihet edhe, kur thuhet, qė ka lirshmėri, apo ajo tė jepet me bollėk, ke vėshtirėsi ta rrokėsh, ke vėshtirėsi ta trajtosh dhe kur mendon se e ke kėtė lirshmėri tė dhėnė, mundet tė asfiksohesh totalisht. Kjo nė kuptesėn e daljen jashtė loje, jashtė lirshmėrisė. Lirshmėria nuk ėshtė ndonjė term abstraktiv, qė kėrkon tė tė hutojė, por njė fakt ngacmues dhe njė shans qė tė jepet pėr ta pėrdorur me efektivitet.
Kuptueshmėria e lirshmėrisė nė letėrsi ėshtė njė kategori “ekzakte”, e cila pėrkufizohet dhe modelohet nga kreativėt, tė cilėt mundėsojnė dhe arkitekturojnė kėtė lirshmėri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:31 pm

Shpesh thuhet nga naivėt qė, tashmė mund tė shkruhet “lakuriqėsisht” nė kulm, pra njė zhveshje totale, falė klimės sė krijuar (lirshmėrisė pa kufizim, sipas mendėsisė sė tyre) dhe kjo tashmė ėshtė bėrė njė metodė e disa krijimtar +ucėve, tė cilėt e lakuriqėsojnė fjalorin, sidomos proza ėshtė e zhveshur nė ekstremitet, fraza ėshtė po lakuriqėsuar, pa tharmin e saj “figuracional”. Shpalimi dhe shpėrfillja e virtyteve njerėzorė tenton nė njė arratisje tė mendimit ekzistencialist dhe tė lindėsisė sė karakterit dilemor pėr ecuri progresive tė shoqėrisė dhe tė vetė individit dhe nė vend tė japė mesazhe, nė vend tė edukojė ēedukon, paēka nga kufizimet ( tė mos lėshohet nga mosha)…, tė mos shikohet nga mosha…, duke bėrė njė ndalim mekanik. Kjo letėrsi e lakuriqėsuar, aspak e mirėfilltė, jep mesazhe sėprapthi, rrėzim nga ura, hedhje nė prurje tė shumta tė rrėmbyeshme, lulėzim tė “prapėsirave“ dhe krijimit tė njė mentaliteti tė tejskajshėm dhe vetė individi zhvishet krejt nga edukimi, edukata, kortezia mirėsjellore, duke lulėzuar nė botėn e tij shpirtėrore hamendėsia, e papritura, tentativa pėr tė kryer veprime tė paligjėruara. Mos ndoshta sistemi kapitalist ka dėshtuar nė platformėn e tij tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:31 pm

udhėheqjes dhe nė rrugėtimin e tij ka lodhėsi pėr krijimin e njė njeriu, i cili tė realizojė atė qė s’duhet realizuar, tė matet me atė qė s’duhet tė matet, tė plotėformojė individi vetveten pėr tė shumfishuar forcėn e tij tė vogėl disa herė, duke tentuar me mėnyra dhe rrugė ekstreme si: korrupsioni, prostituimi, pėrdhunimimi, keqsjellja, imazhimi i tė fortit e tj., rrugė kėto qė kanė mbetur nė ilegalitet, por ēuditėrisht, shpesh, me tentimet e tyre flasin me gjuhė tė kuptueshme dhe s’u dridhet qerpiku i syrit. Natyrisht ėshtė detyra e letėrsisė qė t’i paraqesė kėto shembėlltyra negative pėr tė dhėnė mesazhe pėr tė mėsuar nga negativiteti dhe pėr tė formuar njė korracė tė pėrgjegjshme ndaj dhunuesve dhe akrobacive tė manjatėve dhe imituesve tė keqėsisė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:31 pm

Jo pa qėllim nė njė veprėn time “Virtyti i thyer” kam thėnė:
“Rivrasja e Profetit, kacavirja e majmunit, ringjallja e Profetit ditėn e lexoj sė mbari…”

Nuk jemi pėr njė letėrsi tė *****ėzuar dhe me mendimin e saj se fjalori mė bajat duhet pėrdorur pėr tė tėrhequr vėmendjen, pėr tė nxitur, apo pėr tė pasqyruar ndodhitė mė ekstreme tė vulgarimit. Kjo nuk quhet letėrsi, pėr mendimin tim, por njė bajatizėm (sharlantizėm) dhe mediokritet i saj. Rrjedhat e kėtyre mendimeve vijnė si rrjedhojė e kontaktit qė kemi pasur kėtė vit me kėtė letėrsi “rėnore” dhe me “tė ashquajturit shkrimtarė”, tė cilėt mbrojnė kėtė pasqyrim tė lakurqėsisė dhe mendojnė se kanė shkruar kryevepra, kur veprat e tyre nuk kanė tė bėjnė me “produktin intelektual” letrar dhe me rolin qė luan ajo nė progresivitetin dhe kėnaqėsinė shpirtėrore, por janė thjesht rrėfenjėza pėr tė kėnaqur vetveten. Kjo do tė thotė tė ikėsh me vrap nga vetvetja, tė zhvishesh nudisht, duke humbur gjithēka morale dhe normale, t’i shkasėsh kėtij normaliteti dhe duke u trasformuar me dėshirė. Njeriu e ka nė dorė vetveten e pėrmban, duke u mbėshtetur edhe nė kodin e brendshėm tė tij, apo e lėshon nga veprimi i kėtij kodi pėrmbajtės dhe udhėrrėfyes.
Liria duhet tė konceptohet me njė kod tjetėr:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:32 pm

Artisti i vėrtetė i fjalės qė synon tė rrėfejė diagramat jetėsore duhet tė lirohet brenda lirėshmėrisė, duke pėrcaktuar natyrshėm kufijtė e saj jo ekzistencialė, por qė ravijėzohen hera –herės papritur, qė fiken dhe dritohen, kurbohen, vezullojnė, ylberizohen, ndryshojnė trajtėn me idenė, servirjen, ndjeshmėrinė, figurimin, plasticitetin, dinamikėn, dimensionin, kurthimin, ngacmesėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:32 pm

Do tė doja qė tė rritej kėndvėshtrimi nė lidhje me lirshmėrinė dhe liria, apo lirshmėria pėrfundon atje ku shfaqet dhunimi.
Pėr tė zbėrthyer realisht kėtė qė ndodh le t’i referohemi mendimit tė shkurtėr kritik tė mėposhtėm, i cili erdhi si rrjedhojė e ngacmesės qė mė realizoi Presidentja e I.W. A, e cila mė kėrkoi njė mendim rreth veprės sė saj pėr poetin Frei Breto.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:32 pm

“Pickimi i shėrbėtorit nga njė fluturues blu”
Nė materialin “Frei Beto njė autor superstar brazilian nė Venezuelė” autorja, Teresinka Pereira ka pėrdorur me natyralitet dhe faqas mendimet e saj analizo- kritike pėr disa akte madhore, tė cilat kanė tė bėjnė me pastėrtinė njerėzore nė aspekte qė ata kėrkojnė tė japin gjatė jetės sė tyre - pėrvojė, duke u ndikuar totalisht nga kahje pozitiviteti dhe ngarkesa rėndese pėr qėndresė nė frone pushtetore, kur ka divorc ose kontradicion flakandan me idetė shprehėse, tė cilat duhet tė realizohen, por hasin pengesė realizuese. Teresinka Pereira, me aftėsinė e saj zbuluese, ka kapur e pėrsiatur dinamikisht njė protagonist tė refleksionit, tė prodhimit tė ideve Frei Breton, (pėrkufizimi i saj ėshtė i natyrshėm pa metaforizim apo hiperbolizim) natyrisht i famėsuar nė krijimin e veprave tė tij dhe tė ideve progresive. Lėnia e pushtetit, postit tė fituar apo tė ofruar nė mėnyrė freibreto, ėshtė njė shėmbėlltyrė nxitėse me fytyrė natyrore e shpirtėrore, tė cilin e realizojnė vetėm tė menēurit, kur shikojnė qė, megjithė pėrēapjet klasike, dinamike, tė moderuar nuk ka depertim tė idesisė liberale dhe gjithēka ėshtė njėsoj, kjo sjell dhe tėrheqėsinė, pasi mosrealizimi i idesė ka dhe humbjen e rolit… Kjo buresė gjallėruese e idesė ėshtė e lidhur edhe me ndikimin teologjik dhe tė aftėsisė sė ndikesės
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:32 pm

nė strukturėn trunore tė njeriut tė lirė dhe operues. Njė nga problemet mė pikante nė kėtė material pėrgatitor ėshtė se, sa madhor ėshtė shpjegimi i dhėnies sė fuqisė personave tė angazhuar dhe kuptimėsia sesi e pėrdorojnė kėtė pushtet kėta persona, tė cilėt e pėrdorin fuqinė dinamikisht pėr tė zbuluar ndėrgjegjen e tyre shpirtėrisht, ėshtė zbulesa mė ballore dhe frontale. Kjo ėshtė zbulesa e tė aftit, aftėsisė pėr ta mbajtur e shtrėnguar fuqinė e pėr ta pėrdorur pushtetin nė favore. Kjo qė zbulohet nė kėtė material ėshtė karakteristikė, e cila shfaqet dinamikisht tek njerėzit qė, po u dhe njė herė pushtetin tė posedojnė force, nuk mund tė shkėputėsh nga forca, paēka nga e tentuara e lodhshme. Kėtu kemi tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:33 pm

bėjmė me protagonistimin e intrigės sė dėmshme, e cila i tjetėrson ata, qė u ke dhėnė fuqinė, forcėn pėr tė drejtuar. Kjo ėshtė karakteristikė tipizuese edhe nė Ballkan, por edhe nė Shqipėri ( e bėrė vetėm nė ndonjė rast sporadik). Shembėlltyra Frei Beto e dhėnies sė dorėheqjes ėshtė njė akt sa shembullor, aq dhe i vėmendshėm pėr t’u ndalur e pėr t’ju referuar. Militantizmi ka aftėsinė qė tė lėshojė njolla nė veprimtarinė pėrmbushėse. Veprimi i tėrheqjes nga qeverisja ėshtė reflektim dhe siguri mendore vepruese, leksionuese pėr kategorinė e njerėzve, tė cilėve u ke dhėnė forcėn, qė duhet ta kryejnė kėtė akt madhor, por intrigimi nuk i lejon kurrsesi, ndaj kjo, nė kėtė rast flagrant, kėrkon dinamikėn e mendimit shoqėror heqės. Mendimet e Frei Betos pėr solidaritet dhe demokratizim janė efikase, por vetė solidariteti dhe demokratizimi janė njė proces i vėshtirėsueshėm, njė laborator mendimor, profesional dhe shkencor, i cili kėrkon kohė dhe interpretues.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:33 pm

Tė kėqijat mbretėruese apo kanxhuese janė plagėzuar natyrshėm si rrjedhojė e mos qėndresės dhe kultivimit tė mendimit progresiv.
Tė bie nė sy theksimi i nevojės kėndvėshtruese, qė ėshtė natyrisht mėsim, pėr ēdo problem tė kontraktuar, pėrdorimin e kontradiktės nė njė politikė sociale tejet tė avancuar dhe politikės tė re liberale pėr tė realizuar ngopjen dhe ecurinė e organizmave prodhuese.
Njerėzit e kėtij karakteri - Frei, kėrkojnė tė ketė pėrmirėsime tė jetesės dhe kjo arrihet nėpėrmjet reformave tė organizuara mirė dhe tė menduara qė tė pėrfitojė pjesa mė dėrmuese e shoqėrisė e sidomos ajo e varfėr…, Ky ėshtė njė ngacmim jashtėzakonisht i mprehtė, pasi tė pasurit gjithmonė sakrifikojnė drastikisht tė varfėrit, duke realizuar edhe nė sistemin demokratik njė “kanxhim” e prangėzim pa e metaforizuar tė njėklasimit determinues dhe mbretėrues, qė shpesh vishet me kallaj, duke treguar prioritetet e sistemit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:33 pm

Esenca e nevojės sė kthimit tė mendimeve pas nė pėrvojė dhe depertimi nė zemrėn e fuqisė, sipas pėrkufizimit tė Frei Betos ėshtė njė natyralitet i tė gjithėve atyre, qė kėrkojnė progresin social, shoqėron dhe ecurinė.
Trajtesa origjinale dhe kapja e synimit mbisundues, flet pėr njė substrat tė sitisur tė autores dhe kapje tė rėndėisė nė katėr kahjet e horizontit.
Veprime tė mėdha dhe tė spikatura ndėrmarrin vetėm tė menēurit. Ah, sikur tė kishim pak tė menēur tė tillė… Por nė jetėn praktiketė qeverisjes shfaqen ata, qė s’lėshojnė “pe” dhe qė autoritetin pushtetor e pėrdorin nė maksimilizimin e rritjes sė tė “ardhurave “ tė tyre dhe shkėputjes pėrfundimtare nga “pika e lindjes”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:33 pm

3. Shpesh dėgjojmė nė praktikėn jetėsore se tashmė mund tė bėhesh shkrimtar apo poet vetėm me botimin e njė libri?
Kjo ėshtė e specifikuar dhe e dritur nga shembujt e talenteve tė mėdhenj, qė kanė shkėlqyer me “shėnimin e parė” dhe kanė triumfuar nė Kapitolin e Petrarkės, por kėtu flitet pėr ata qė talenti ėshtė i diamantizuar nė dimensione tė shkėlqyera. Qė tė mos zgjatem do tė citoj disa vargje nga njė vjershė shkurtesė, imja, tė cilėn e kam shkėputur nga vėllimi poetik “Epigram i mortuar dhe Kėrcimi i ėndrrės”: Petrarka e arriti Kapitolin,/ Gjethen e Dafinės e provoi,/ Pas tij mijėra poetė,/ Dafina torturoi…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:34 pm

Le t’i kthehemi kėrthėt pyetjes suaj pėr titullimin. Nė praktikėn e pėrditshme thuhet shpesh rėndom: “Ja poeti, ja poetėt… Ja shkrimtarėt…” Kjo nuk pėrputhet apo shpreh mirėfillėsinė.
Kjo nuk ėshtė aspak mbushamendėse, por ka shije thanore. S’ke si ta “titullosh” kaq papritur njė njeri, i cili shkruan diēka, qoftė njė libėr. Por mburravecėria i lėshon zagarėt tė “kapin lepuj”. Ka dhe tentime qė tė gjithė e quajnė veten tė “parė” tė kuvendit letrar… Ēudimėsi dhe habitėri njėkohėsisht. Por nė raste tė tilla nė shoqėri, tė cilat s’janė ende tė pjekura mund tė “perifrazohet” kėshtu… Qė tė titullohesh kėshtu do tė thotė tė motivohesh natyrshėm si talent, nė rast se vepra e nxjerrė, ky produkt yti intelektual letrar do tė befasojė, do tė tėrheqė vėmendjen, do tė diskutohet me gjallėsi nga rrethe intelektuale dhe me mend. E theksoj me mend se intelektual nuk do tė thotė qė mjafton se ke mbaruar njė shkollė tė lartė dhe je i tillė, (sidomos nė kohėn e sotme tė mbarosh njė shkollė tė lartė ka njė lehtėsi tė hatashme),
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:34 pm

saqė, kur bisedon me njė student apo studente edhe tė Gjuhė – Letėrsisė befasohesh me mosdijenitė e tij (e saj), siē flitet rėndom, por duhet tė kesh dukuruar e profilizuar vetveten dhe tė marrėsh pjesė aktive nė dinamikėn jetėsore tė vendit. Dhe nė rastin e shkrimtarit, poetit, jo vetėm duhet tė kesh prurje tė menēuruara letrare, por edhe tė kesh konkuruar nė “shkėmbimin universal tė vlerave”, tė cilat arrihen nėpėrmjet veprimtarive tė shkallėzuara letrare, brenda dhe jashtė vendit, kur tashmė janė krijuar mendėsitė dhe mundėsitė. Pra le t’i rikthehemi pyetjes. Por edhe nėse ke botuar apo reklamuar shumė vepra edhe nė disa gjini, por ato “nuk kanė fizionomi tė bukur letrare apo estetike”, pėrsėri mbetesh nė klasė… Gjithēka edhe kėtu e vendos konkurrimi i vlerave, cilėsia dhe “mahnitja publike” e lexuesit”, i cili krijon tablon e qartė nė pozicion tė lexuesi. Flas pėr lexuesit profesionalė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:34 pm

Shpesh njerėz jo kompetentė marrin pėrsipėr tė redaktojnė libra, tė kryejnė veprimtari letrare, tė bėjnė tam - tyme, kur nuk kanė fare lidhje me letėrsinė dhe ēuditėrisht janė kėta qė thithin “fondet”, qė u ”falin” pushtetarėt, dhe harrohet ajo e plotėformuara, profesionalja, qė ka dhėnė kontribut… jo cilėsorja. Njė reflektim i tillė e ēon mendimin nė mediokritet.
Njeri i vlerave tė krijimit ėshtė ai qė precipiton sukseshėm. Ne kėtė e kemi parasysh mirė. Lėvizja jonė e Lidhjes “PEGASI” nė fillesė ishte njė lėvizje letrare, ku kryheshin dhe “veprimtari letrare“ populiste, tė cilat shėrbyen pėr njohje tė njė grupimi “PĖR NJĖ LETĖRSI NDRYSHE”, por me kalimin e kohės, pasi u trupėzuan, shpėrthyen degėzimet dhe pema kreative rritej, atėhere u hoq dorė nga ky populizėm dhe u pėrcaktua qartėsisht mirėfillėsia, e pastra letrare, talenti dhe natyrisht u krijua “shkallina”, u kalua nė krijimin te njė fizionomie tė qartė. Kreativiteti ka duelizimet e veta, jo tė gjakta, pasi realizohet me konkurrimin e vlerave nė arena letrare. Njė konkurrim i tillė solli njohjen e krijuesve dhe tė atyre qė, nė periudhėn e sistemit tė mėparshėm, asqė njiheshin, por ēuditėrisht “buronja kreative” e fshehur shpėrtheu dhe prurjet nė gjinitė letrare filluan tė aktivizoheshin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:34 pm

Pra qė tė arrihet te titullimi kėrkohet njė aftėsi veprimtare tejet e studiuar e lodhshme, e vrullshme dhe “djersim profesional”.
Kėtė qė theksova mė lart do ta ilustroja po me krijimin tim, pasi ideja ime ilustrohet mė natyrshėm me kreaturėn time…(Kjo ėshtė pėrkėdhelėse) Qesh.
Paradite mėndjelehta…/ nė mbrėmje nė shtatzani tė errura…/ Eh, “Pemėt e Gjelbra’, gdhirė nė hi tė pėrkėdhelura. (K.SH “Virtyti i gėnjyer” faqe 112).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:34 pm

4. Nga qėmtimet qė ju keni bėrė gjatė kėsaj periudhe tė njė veprimtarie intensive sa ka qenė prezenca e tė talentuarve apo tė atyre, qė e meritojnė titullimin, siē u shprehėt ju?
Natyrisht, nė kontaktime tė shumta edhe direkte, por edhe nga informacioni direkt qė ndėrmerret nga leximi i veprave, nga mjetet informative tė publikimit aktiv, qė, sot falė sistemit dhe angazhimit janė tė shumta, mund tė them se edhe tė talentuarit ndahen nė “klasa” apo mė ėmbėl nė shkallime. (E shihni, kurrė nuk hiqet dorė nga klasifikimi “klasė”, shkallinė”). Arsyeja ėshtė tepėr e thjeshtė dhe e kuptueshme ( pak gjimnastikė e vogėl mendore pėr ta gjetur kėtė…).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:35 pm

Edhe gjuha, letėrsia shqipe ka tė talentuarit e saj (ekstremė) qė po fizionojmė sot, ka dhe ata qė vijnė me njė pikaverazh mė tė vogėl se tė talentuarit, duke u pozicionuar nė vendin e dytė, pastaj vinė “tė lexueshmit”, disi tė lexueshmit dhe ata qė “prehen rafteve”… pa u ngacmuar nga askush, e sidomos sot qė duket sikur ka rėnė interesi pėr librin qė, pėr mendimin tonė, duhet tė rritet interesi ndaj tij, nga shoqėria duhet tė pėrdoren metoda efikase propogandimi duke shtuar ngarkesėn mendimore tė nxėnėsit, studentit, vetė mėsuesit, gjuhėtarėt, studiuesit e tjerė, pasi fashitja tė sendertėzon nė injorim.
Ne pėrhapėsit e gjuhės dhe tė sjelljes sė frazimit tė bukur tė saj po nxitojmė tė bėjmė punėn tonė, por…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:35 pm

Nė ē’pol?
Dashurisė iu rrėzuan kolonat, u sheshuan… Shajnė veten buzėt e lodhura…/
Letėrsia hyn nė ēdo sferė jetėsore, fraza e bukur ėshtė tėrheqėse dhe simpatizuese. Po po lind njė e keqe e madhe “turlimi frazor”: “Po sikur e keqja tė ēohet nė varrezė dhe diagrama e saj tė heshtė? Rėnia ku do tė mbėshtesė rrėnjėt e saj apo me tė keqen e ikur asaj i thuhet: “Mjaft!... Pastaj?”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:35 pm

5. Gjatė vitit qė shkoi u zhvilluan njė sėrė veprimtarish ndėrkombėtare. Nė ē’nivele ishte pjesėmarrja e Lidhjes “PEGASI”?

Natyrisht kėto janė obligime, si dhe shkollime profesionale, pasi njihesh me tė renė dhe njeh gjendjen dhe pėrshkallėzimet letrare. Unė mora pjesė nė ngjarje letrare dhe nė emėr tė Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė me qendėr nė OHAJO SHBA(I.W.A), tė cilėn, si anėtar i vetėm shqiptar nė kėtė forum tė lartė letrar nė gjithė trevat mbarėshqiptare, e informova pėr veprimtarinė e kėsaj Shoqate, nė kushte tė punės njė pune me stėrkėmbėthe edhe tė njė diskriminimi shkrimor dhe mosvlerėsimi real, kjo e pėrshkallėzuar edhe nga trajtesa. Po kėshtu kisha dhe cilėsinė tjetėr edhe nė emėr tė Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė tė Globit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:36 pm

Ne e vlerėsuam maksimalisht takimin e Shkupit dhe nė kėtė takim “PEGASI” mori pjesė me njė “panel” tė lartė pėrfaqėsuesish tė kryesuar nga ana jonė, ku shumica prej tyre kanė marrė ēmime tė mėdha ndėrkombėtare nė vende prestigjioze letrare dhe po pjesėmarrės nė disa antologji botėrore.
Pėr kėtė takim sikundėrse, dhe pėr atė tė Sarandės nw Shqipėri, kemi realizuar njė analitikė funksionale dhe e kemi propaganduar nė tė gjithė botėn nė disa gjuhė tė huaja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   Mon Aug 23, 2010 1:38 pm

Programi i hartuar nė kėto takime, krahas anėve pozitive tė reflektuara, ka patur dhe mangėsi.
Por duhet thėnė me plot gojėn se edhe nė Shkup Shoqata e Shkrimtarėve Shqiptarė ka formuar tashmė njė traditė nė organizimin e manifestacioneve letrare, por edhe nė impulsimin e gjuhės shqipe, duke realizuar shumė botime nė gjuhėn e nėnės. Kjo duhet pėrgėzuar dhe impulsuar. Dhe njė meritė tė veēantė, padyshesė, ka dhe Kryetari Aktual poeti Kalosh Ēeliku, ideatori i Manifestimeve letrare nė Shkup me larmitetin e njė humori prezent dhe shkreptitės.
Nė kėtė takim (Shkup) dhe Kėrēovė kishte prezencė tė autorėve edhe profesionistė... Na pėrshtypėzoi se autorėt, tė cilėt dikur kishin vėnė emėr, ēuditėrisht vlerėsoheshin edhe me vargje aspak pėrshtypėzuese. Mosshfaqja me asnjė kumtim apo analitikė, temė promovuese nuk ndritoi gjithė atė punė tė pasqyruar edhe nė revistėn e pėrdymuajshme “STIL”, botim i Shoqatės, ku ka refleksione dhe mendime kritike edhe pse me vlerė dhe konkurruese. Nė kėto takime pėr interes tė tė gjithėve duhet tė shkohet me pėrgatitje tė paracaktuar dhe tė programuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
GJIROKASTRA- LETĖRSI- "PEGASI" INTERVISTĖ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: