Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA Empty
MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA   LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA EmptyMon Jan 14, 2013 5:25 am

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA

Keto lidhje perfaqesojne vetveten ne arenen kombetare dhe nderkombetare ne klimen demokratike dhe ne plurimendim dhe nuk futen ne pjese te "askujt", te kurkujt...;
jane lidhje te ligjeruara me vendime te organizmave ligjore perkatese ne Republiken e Shqiperise dhe te Kosoves, te cilat veprojne konform ligjeve si dhe statutit dhe programit te tyre . Ne keto lidhje marrin pjese te gjithe krijuesit qe deshirojne me vullnet te jene pjese e kesaj lidhjeje , kane talent ne artin e tyre dhe te gjithe se toku luftojne per lartesimin e tyre, nepermjet nje konkurrence te forte dhe shkembim vlerash... Natyrisht qe lidhjet kane nje program te qarte veprimi, duke realizuar gjate ekzistences se tyre , apo kohes se ligjeruar, shume veprimtari. Drejtuesit e ketyre lidhjeve kryejne nje pune te vullnetshme ne te mire te veprimtarive dhe funskionimit . Natyrisht, qe ēdo anetar ka dhe nje detyrim , kuotizacion per qenesine e tyre ne keto Lidhje te percaktuara ne statutin e Lidhjeve. Ky kuotizacion eshte i detyrueshem per ēdo krijues qe eshte anetar i Lidhjes, i cili pajiset me karte identiteti te ligjeruar si anetar i Lidhjes, pra psh Petrit Bregu me gjeneralitetet e tij tregohet qe eshte anetar i LNPSHA "PEGASI" ALBANIA ... Lidhja jone nuk e ka zbatuar kete norme kuotizacioni deri tani dhe shpesh here Presidenti, Sekretari i Pergjithshem dhe disa anetare te Presidences kane paguar per veprimtarite qe ka organizuar lidhja. Duke filluar nga ky vit kalendarik letrar 2013 , ne do te jemi shume te rrepte ne lidhje me kete problem, pasi keto mjete te vogla finaciare i sherbejne lidhjes per te realizuar nje sere botimesh si revista , gazeta dhe ndonje diēka qe mbetet i vendos per botimin e ndonje antologji e tjera ... Asqe mund te perligjin keto nje pune kaq te madhe , qe realizohet . Ne pa u ndihmuar nga bizneset apo me zbatim projektesh dhe lidhesi me pushtetin vendor dhe qendror nuk kemi asnje mundesi per te organizuar veprimtari letrare, pale pastaj te perfitojme! ... Ne kemi nxitur dhe kemi nje nga prioritet tona njohjen e talenteve dhe ne arenen nderkombetare , nepermjet perkthimeve ne disa gjuhe dhe keto jane realizuar me deshiren dhe objektivin e ēdo krijuesi.
Natyrisht qe te botosh nje reviste, apo gazete, ku te pasqyrosh veprimtarite e krijuesve do te thote qe te harxhosh mjete financiare... Apo te organizosh kater Simpoziume Nderkombetare dhe nje Kongres Nderkombetar! Po keshtu te pergatitesh dhe te botosh nje antologji psh rreth 700 faqe kuptohet se ēfare duhen dhe sa duhen per ta realizuar ...
Ne jemi krejtesisht te paster ne kete kontekst dhe do te kerkojme me insistim, sipas statutit, zbatimin e te gjitha detyrimeve te ēdo anetari anetareje dhe vete Lidhja do te zbatoje detyrat e saj qe rrjedhin nga statuti per anetaret ..Superzmadhimet, thashethemnajat, tjerrjet dhe fjalet e teperta nuk e e kane vendin ne Lidhjet tona dhe nuk na interesojne ...Ēdo anetar, i cili eshte futur me vullnet ne keto Lidhje, me nje kerkese te thjeshte mund te largohet prej tyre... Ne nxitim talentet dhe i perkrahim ata...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
begishe_gashi@hotmail.com
Fillestar/e
Fillestar/e
begishe_gashi@hotmail.com

Female
Numri i postimeve : 23
Age : 60
Vendi : rezall skenderaj
Registration date : 13/02/2013

LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA   LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA EmptyMon Nov 04, 2013 12:28 pm

vitet e hijezuara

a ka hije vetem kur ėshtė natė
apo hije me ditė me diell
mjegulla kur e mbulon tokėn
apo kur vuan njeriu .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA "PEGASI" ALBANIA DHE LNPSHA "PEGASI" KOSOVA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: