Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA “Pegasi” Albania

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:41 pm

LNPSHA “Pegasi” Albania

ENJTE , 02.12.2012, DITË E ENJTE, dita e tejnjohjes pegasiane në qytetin e Gjirokastrës... DHE 13 DITË DHE LËVIZJE E LIRË E POETËVE , SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE PEGASIANË DHE SHQIPTARË... NJË SHKËMBIM I NDRITSHËM VLERASH. PO FRYN NJË ERË E MIRË...

*PRESIDENTI I LIDHJES NPSHA POETI, SHKRIMTARI DHE STUDIUESI KRISTAQ F. SHABANI, KRYETARI I DEGËS SË LNPSHA “PEGASI” GJIROKATËR PUBLICISTI KRISTO STOJA VIZITË LETRARE DHE PUNE NË QYTETIN E SARANDËS DHE KONTAKTE ME POETË, SHKRIMTARË, BOTUES DHE TELEKRONISTË SARANDIOTË.... VIZITË NË MJEDISET E TV “RIVIERA “ SARANDË DHE NJOHJE ME PROGRAMIN E KËTIJ TELEVIZIONI MODERATOR... KONTAKT ME PRONARIN, POETIN DHE BOTUESIN AGIM MATO DHE GAZETARIN THOMA NIKA...

*BISEDË TELEFONIKE ME SEKRETARIN E PËRGJITHSHËM TË LIDHJES NPSHA “PEGASI” ALBANIA, POETIN, SHKRIMTARIN AGRON SHELE, I CILI NDODHET NË BELGJIKË PËR VIJIMIN E NISIATIVËS SË MADHE “RUGËTIM PROFIL PEFGASI INTERNACIONAL” ME POETËT, SHKRIMTARËT DHE ARTISTËT MË TË SPIKATUR...

*VIJIM I KONTAKTIMIT ME POETËT DHE POETET E BRAZILIT PËR SHKËMBIME UNIVERSAL VLERASH, PËR LIDHJE TË NDËRSJELLTA DHE PËR PJESËMARRJE TË NDËRSJELLTA NË EVENTET NDËRKOMBËTARE POETIKE.

*PAS LIDHËSISË ME BRAZILIN VIJIM LIDHËSISH ME POETË DHE ORGANIZMA LETRARË TË VENDEVE TË TJERA TË AMERIKËS LATINE

*PËRSHËNDETJE DHE KONFIRMIME TË PJESËMARRJES NË SIMPOZIUMIN NDËRKOMBËTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011” NË TIRANË TË POETËVE NGA TURQIA, QIPRO, ANGLIA, BOLIVIA, ITALIA, RUMANIA, GREQIA, INDIA, MALTA, MALI I ZI, SERBIA, MACEDONIA, KOSOVA , FINLANDA, SHBA, MEKSIKA E TJERË…

*FILLIM I PREZANTIMIT TË VLERAVE POETIKETË AUTORËVETË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA .
*VIJON PËRGATITJA E LIBRAVE PËR BOTIM NË KATËR GJUHË (KRYESISHT ANGLISHT, ITALISHT, GREQISHT ET JERË) DHE NATYRISHT SHQIPE GJENIALE, TË ANËTARËVE TË PEGASI-T.
NË TIRANË FILLOI PËRGATITJA E VEPRIMTARISË “PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”

FILOI PËRGATITJA E “PEGASIADA”2 , e Antologjisë poetike “KORSI E HAPUR”2 si dhe po arkitekturohet libri “RRUGËTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”1
*PO VIJOJNË TË MBËRRIJNË në e-mail pegasi2003@yahoo.com poezi të poetëve nga gjithë bota...
*Po vazhdon shpejtësisht pajisja me kartë identiteti PEGASI INTERNACIONAL i aanëtarëve të PEGASI-T (SHQIP, ANGLISHT)...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:41 pm

A MUND TË KRAHASOHET LIDHJA NDËRKOMBËTARE TË POETËVE SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” ALBANIA ME LIDHJEN PARARENDËSE?
NË SHQIPËRI EKZISTOJNË SHUMË ORGANIZMA FANTAZMAGORIKE PA VEPRIMTARI.... NDËRKAQ LNPSHA”PEGASI” ALBANIA VETËN NË KATËR MUAJT E FUNDIT DHURON MBI MIJË TITUJ LIBRASH TË AUTORËVE TË SAJ...
LNPSHA”PEGASI” ALBANIA NXIT KRIJIMIN E KLUBEVE TË SHKRIMTARËVE ËN ÇDO QYTET TË SHQIPËRISË PËR GJALLËRIMIN E JETËS LETRARE
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

E VËRTETA PËR LIDHJEN NDËRKOMBËTARE TË POETËVE SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

LIDHJA NDËRKOMBËTARE E POETËVE, SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE “PEGASI” NJË LIDHJE MODERATORE DHE ME VEPRIMTARI TË GJITHANSHME
Nga Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

“Pegasi”, me nismat e tij gjatë gjithë ekzistencës së vetë ka zhvilluar mbi 1000 veprimtari letrare, kulturore, promovuese vlerash kreative, konferenca shkencore, rrugëtim profilesh të autorëve më me zë, debate, analitika, trajnime të shkurtra estete, lartësimi dijesh, njohje të letërsisë moderne, konkurse, ditë të poezisë, të prozës dhe për gjinitë e tjera të letërsisë, ditë të fjalës artistike, ditë poetike, recitale poetike me fokusime autorësh të talentuar, impulsime të talenteve të reja dhe të rretheve letrare të shkollave të vendit, ndihmesë në impulsimin dhe prezantimin e gazetave kulurore- artistike e historike të shumë shkollave me probleme evidente të arsimimit, të metodave të dhënies së mësimit, me zbatimin e curriculave, me zbërthime estete, takim të krijuesve me lexuesit etjerë në në trevat e jugut, por edhe në gjithë Shqipërinë. Duhet theksuar se ka qenë impulsuesi i të parave gazeta në trevën e jugut të Shqipërisë për shkollat, siç kanë qenë ato si “ Sprova”, “Impuls”, “Lirshëm” e tjera, apo të përmbledhjeve poetike me dy e tre autorëë krijues dhe me krijime tërësisht letrare të rretheve letrare të shkollave të mesme...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

Po kështu ka qenë iniciues i gazetave me objeksione korifenj të letërsisë botërore siç është rasti i gazetës “J. GËTE” e tjerë. Nën drejtimin e kësaj lidhje janë botuar shumë tituj gazetash dukë e filluar nga gazeta kryesore , organ letrar i Lidhjes “Pegasi”, ‘Intelekt 2001...”, “Qestorati”, “Fermeri”... Botimi i Pegasi-t është realizuar me kuatizacionin e anëtarëve të Pegasit dhe sponsorizimeve të ndryshme të dashamirësve të letërsisë. Janë rreth 25 tituj gazetash periodike, të cilat janë botuar nën kujdesin e Lidhjes, gazeta këto që janë lexuar, pothuajse në të gjithë Shqipërinë dhe në vendet e tjera. Gazeta “PEGASI” është një gazetë e njohur, e cila filloi të botohej në maj të vitit 2002 në nderim të “LULEVE TË VERËS”, i është dërguar çdo autori që ka pasur botur shkrime të tij, në çdo vend ku ka qenë. Një rol të madh ka lojtur interneti në të cilin janë faqe te shumta të Lidhjes, por edhe forume të ndryshme me të cilat është realizuar publikimi i tërë këtij arsenali krijues. Vetëm shikoni forumin www.bashkimikombetar.com ku Presidenti i Lidhjes është lider i tij në publikim. Ekzistojnë rreth shtatë faqe interneti të hapura te Lidhjes.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:43 pm

Po kështu nga ana e Lidhjes janë organizuar Panaire- Ekspoze të përvitshme në gjithë trevën e jugut: Gjirokastër, Përmet, Tepelenë, Delvinë , Vlorë dhe në këtë vit 2010 edhe në Vlorë, Tiranë (Universiteti “Vitrina”), ku janë ekspozuar jo vetëm librat e autorëvetë Pegasit, por të gjithë poetëveqë kanë dëshiruar reklamimin dhe publicitetin si dhe librat e autorëve ng avende të tjerë. Vlen të përmendet Panairi Ekspoze në Universitetin “VITRINA “ Tiranë , ku u ekspozuarn një numër rekord librash nga autorë të rreth 50 vende të botës. Në këtë kontekst duhet falënderuar rektoriati i Universitetit “Vitrina” rektori i këtij Universiteti Prof. Dr. Lulzim Hana dhe stafi akademik i këtij universiteti si dhe studentët, që morën pjesë aktive në ditën e katërt të Simpoziumit Ndërkombëtar “MUZA POETIKE PEGASI 2010” në ambientet dhe mjediset e këtij universiteti në kushtet e një zhvillimi me kapak floriri të një niveli shumë të lartë, theksuar nga të gjithë poetët dhe shkrimtarët pjesëmarrës në këtë eveniment, ku Rektoriati, Fondacioni “Vitrina” sponsorizoi veprimtarinë e kësaj dite, një ndihmesë e madhe për LNPSHA “PEGASI”ALBANIA. Kjo ditë u filmua dhe nga TV PUBLIK SHQIPTAR e tjerë.
Janë botuar botuar, nën kujdesin e Lidhjes, në shtëpi të ndryshme botuese të vendit dhe jashtë saj mbi 3000 tituj librash të anëtarëve, të paktën me një tirazh 500 ekzemplarë për çdo libër. Po nën kujdesin e Lidhjes është mundësuar botimi i librave në mbi tri gjuhë të autorëve të ndryshëm, (anglisht, italisht, greqisht) me përkthyesit e vet, por është tentuar edhe në gjuhë të tjera si spanjisht, rusisht ; janë dhuruar shumë tituj librash në shkolla të mesme e 9vjeçare të vendit dhe në disa institucione, duke ngulmuar për krijimin e bibliotekave për të ndriçuar mendjet njerëzore dhe për kulturimin; janë falur në bibliotekat e shumë rretheve të Shqipërisë libra të autorëve,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:43 pm

me pëlqesën e tyre, në mënyrë të grupuar;(evident dhurimi i librave ne Universiteti “VITRINA”). Të gjitha librat e botuar ndodhen në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë të kataloguara, por edhe në Bibliotekën e Prishtinës (Kosovë), në Bilbioteka të ndryshme të Greqisë, në Biblioteka të organizmave letrare në Botë si në: SHBA, ITALI, AUSTRALI, RUMANI, FRANCË, BELGJIKË, KANADA, ANGLI, BRAZIL, MEKSIKË e tjerë duke kontribuar në pasurim të bibliotekave të këtyre vendeve me autorë, sidomos shqiptarë. Vetë krijuesit kanë pikësynuar për të përkthyer veprat e tyre sidomos në gjuhët: anglisht, italisht, frëngjisht, greqisht e tjerë duke realizuar shkëmbimin universal të vlerave. Po kështu LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ka impulsuar botimin e krijimeve të anëtarëve të saj në shumë revista letrare si në Itali, SHBA, Greqi, Brazil, Meksikë, Turqi, Francë, Indi, Kinë, Angli, Australi e tjerë. Anëtarët e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA kanë marrë pjesë në shumë konkurse ndërkombëtare dhe kanë qenë fitues si në Greqi, Indi, Itali e tjerë. Nuk kanë marrë pjesë në asnjë konkurs letrar në Shqipëri, për vetë faktin se nuk ka besim në juritë e krijuara deri në MKRS, të cilët paracaktojnë qysh në fillesë fituesit e këtyre konkurseve dhe juritë tregohen të njëanshme dhe nisen vetëm nga emrat...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:44 pm

Vetë LNPSHA “PEGASI” ka zhvilluar tre Simpoziume Ndërkombëtare me tematikë të ndryshme, me programe befasuese dhe me pjesëmarrje të gjerë nga vendi dhe vende të ndryshme të Botës. Ato zhvillohen nën singlimin “MUZA POETIKE PEGASI 2008, 2009,2010(sipas viteve) me objekte tematike: në 2008 “Për një letërsi me frymëmarrje ndryshe”, në vitin 2009 “POEZIA BASHKËKOHORE” , në vitin 2010 “MAGJIA E PËRKTHIMIT” me kontribut teorik nga personalitete të vendit, të Pegasit dhe nga studiues të nivelit të lartë nga shumë vende të Botës, duke filluar që nga Presidentja e I.W.A poetja TERESINKA PERIERA e tjerë. LNPSHA “PEGASI” njihet nga pothuaj organizma letrare nga 112 shtete të Botës dhe po thellohet kjo njohje.
PEGASI me kontributin e tij vetiak dhe të anëtarëve të tij ka sjellë në Shqipëri e pikërisht në Gjirokastër poetë, shkrimtarë, artistë nga 22 vende të Botës, pa kurfarë ndihme nga shteti. Cila ka qenë përgjigja e MKRS e REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË përfaqësuar nga SUZANA TURKU, Zëvendësministre e Kulturës për projektin model “MUZA POETIKE PEGASI 2009” me objekt “POEZIA BASHKËKOHORE” (shiheni në EKSPOZIM)

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:44 pm

Poetë nga 23 vende të Botës
Albania, Gjermani, Greqi, Turqi, Itali, Maltë, Rumani, SHBA, Meksikë, Brazil, Angli, Qipro, Mali i Zi, Francë, Belgjikë, Rusi, Australi, Hungari, Kosovë, Bosnjë –Hercegovinë, Maqedoni, Mongoli, Indi.
Përveç të tjerash Pegasi ka dhënë një kontribut të madh në përkthimin e mbi 300 poetëve nga vende të ndryshme të Botës dhe ka dy vepra emblematike “Antologjinë poetike “KORSI E HAPUR” 1 në gjuhën shqipe (janë përgatitur për botim dhe në gjuhët anglisht, italisht, greqisht e tjerë). Në këtë Antologji marrin pjesë rreth 270 poetë nga vendi dhe nga bota, nga vende të ndryshme rreth 31 me 90 poetë me emër në letërsinë botërore, duke patur edhe kandidatë për Çmimin NOBEL dhe kjo punë është realizuar nga Stafi i LNPSHA “PEGASI”; libri i dytë emblematik është “PEGASIADA” 1 , e cili është një libër shumëgjuhësh rreth dymbëdhjetë dhe përmbledh organogramën e Lidhjes, kumtet dhe referencat e mbajtura në dy Simpoziumet fundit, kryesisht të vitit 2009 dhe pjesërisht të vitit 2010, profile, poezi, nga autorë të ndryshëm, refleksione, analitike e tjerë si dhe botimet e ndryshme në Antologji dhe Almanakë të organizmave të ndryshme letrare në Botë. Ka filluar me një plan të qartë ideor dhe veprues sipërmarrja e madhe letrare “shëtitëse” “RRUGËTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” një
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

rrugëtim profili me kritere të përcaktuara qartë dhe për autorët cilësorë dhe konkurrues. Deri tashmë janë realizaur gjashtë profile në Shqipëri dhe do të vijohen në rrethe të ndryshme të Shqipërisë si dhe në vende të ndryshme të Botës me anëtarët e LNPSHA “PEGASI”. Këto profile të autorëve të spikatur do të botohen në një libër tjetër me një titull simbolik “RRUGËTIM PROFIL INTERNACIONAL” 2010-2012 Albania- SHBA, finalizin në Kongresin Botëror të LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, i cili është parashikuar të zhvillohet, pas Simpoziumit të katërt Ndërkombëtar, prill 2011, në vitin 2012 me rastin edhe të vitit të madh të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Detyrimisht për të realizuar këto evente kërkohet dhe ndihmesa e madhe e shtetit shqiptar për finalizim financimi. Për të realizuar profilet është krijuar një grup i madh anëtarë të Lidhjes në të gjitha vendet si dhe një ndarje e detyrave. Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes do të veprojnë në Belgjikë, ku do të marrë pjesë në zhvillimin e mirëfilltë të këtyre profileve në Belgjikë, Zvicër, Francë, Angli, Suedi, Gjermani, ndërsa Zëvendës Presidentja e Lidhjes, e cila është me qëndrim të përhershëm në SHBA do të merret me përgatitjen dhe drejtimin e këtyre e profileve në SHBA, Presidenti i Lidhjes dhe Zëv/Presidentët e tjerë do të merren me Shqipërinë, Greqinë, Malin e Zi, Maqedoninë, Kosovën, Italinë, Serbinë, profili i poetes meksikane e caktuar për të realizuar profilin e saj do të realizohet në Itali e tjerë. Për të realizuar këto profile do të bashkëpunohet edhe me ambasadat e vendeve të autorëve të afirmuar, që do të realizohen këto profile. Po kështu do të aktivizohen edhe autorë të spikatur, të cilët janë fokusuar në këto profile për të marrë pjesë në profilet e autorëve të tjerë të spikatur.
Ky është një eveniment i madh, pasi për të fokusuar disa profile do të shërbejnë edhe Simpoziumi i Katërt Ndërkombëtar edhe Kongresi Botëror i Letërsisë prill 2012, një ëndërr e madhe e LNSHPA “PEGASI” ALBANIA.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

Do të vijojë gjatë kësaj periudhe dyvjeçare botimi dhe publikimi i veprimtarive të LNPSHA në median e shkruar në Shqipëri dhe në vendet e tjera dhe sidomos në Gazetën e Athinës (shqip), ku jeton një popullsi e emigruar shqiptare. Po kështu do të intesifikohet botimi në median e shkruar në të gjithë vendet, ku ka anëtarë të Lidhjes si do të intesifikohet përkthimi në gjuhë të huaja kryesisht në anglisht. Si deri më tani do të merret pjesë në veprimtari kombëtare dhe ndërkombëtare: Simpoziume, Konferenca dhe Kongrese, Ekspoze, që zhvillohen nga organizma letrare në Botë.
Do të përfundojë dhënia e kartës së identitetit të anëtarit të LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Po kështu do të vijojë ndihmesa për njohjen e krijuesve nga organizma të ëmdha letrare Ndërkombetare. Puna e mirë e Presidentit të Lidhjes , që është realizuar nga Lidhja për njohjen e 62 anëtarëve në W.P.S (44 nga Shqipëria, 15 nga Kosova, 2 nga Macedonia, 1 Mali i Zi) është një njohje e krijimtarisë së tyre dhe e përfshirjes në një organizëm të tillë letrar botëror, ku marrin pjesë shumë poetë të njohur. Lidhja ka dhe një anëtar në I.W.A(OHAJO SHBA) (Presidenti i Lidhjes), i cili merr pjesë në këtë organizëm botëror midis 1298 e anëtarëve nga
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

113 vende të Botës me emra shumë spikatës edhe nga fusha e letërsisë botërore, deri ne Nobelistë.
Lidhja jonë, sipas vlerësimeve të bëra, është vlerësuar si kontribuese në letërsinë e sotme moderne në botë.
Presidenti i Lidhjes, Këshilli Konsulent dhe Presidenca e LNPSHA “PEGASI” do të intesifikojë veprimtarinë e gjithanshme letrare dhe realizimin e njohjeve dhe shkëmbin e vlerës universale. Gjatë kësaj kohe do të përgatiten komunikata të shkurta shtypi për zhvillimin e veprimtarive.
Kërkohet një zgjim i madh intelektual dhe letrar për të përmbushur këto objeksione të mëdha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
LNPSHA “Pegasi” Albania
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: