Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 LNPSHA “Pegasi” Albania

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:41 pm

LNPSHA “Pegasi” Albania

ENJTE , 02.12.2012, DITĖ E ENJTE, dita e tejnjohjes pegasiane nė qytetin e Gjirokastrės... DHE 13 DITĖ DHE LĖVIZJE E LIRĖ E POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE PEGASIANĖ DHE SHQIPTARĖ... NJĖ SHKĖMBIM I NDRITSHĖM VLERASH. PO FRYN NJĖ ERĖ E MIRĖ...

*PRESIDENTI I LIDHJES NPSHA POETI, SHKRIMTARI DHE STUDIUESI KRISTAQ F. SHABANI, KRYETARI I DEGĖS SĖ LNPSHA “PEGASI” GJIROKATĖR PUBLICISTI KRISTO STOJA VIZITĖ LETRARE DHE PUNE NĖ QYTETIN E SARANDĖS DHE KONTAKTE ME POETĖ, SHKRIMTARĖ, BOTUES DHE TELEKRONISTĖ SARANDIOTĖ.... VIZITĖ NĖ MJEDISET E TV “RIVIERA “ SARANDĖ DHE NJOHJE ME PROGRAMIN E KĖTIJ TELEVIZIONI MODERATOR... KONTAKT ME PRONARIN, POETIN DHE BOTUESIN AGIM MATO DHE GAZETARIN THOMA NIKA...

*BISEDĖ TELEFONIKE ME SEKRETARIN E PĖRGJITHSHĖM TĖ LIDHJES NPSHA “PEGASI” ALBANIA, POETIN, SHKRIMTARIN AGRON SHELE, I CILI NDODHET NĖ BELGJIKĖ PĖR VIJIMIN E NISIATIVĖS SĖ MADHE “RUGĖTIM PROFIL PEFGASI INTERNACIONAL” ME POETĖT, SHKRIMTARĖT DHE ARTISTĖT MĖ TĖ SPIKATUR...

*VIJIM I KONTAKTIMIT ME POETĖT DHE POETET E BRAZILIT PĖR SHKĖMBIME UNIVERSAL VLERASH, PĖR LIDHJE TĖ NDĖRSJELLTA DHE PĖR PJESĖMARRJE TĖ NDĖRSJELLTA NĖ EVENTET NDĖRKOMBĖTARE POETIKE.

*PAS LIDHĖSISĖ ME BRAZILIN VIJIM LIDHĖSISH ME POETĖ DHE ORGANIZMA LETRARĖ TĖ VENDEVE TĖ TJERA TĖ AMERIKĖS LATINE

*PĖRSHĖNDETJE DHE KONFIRMIME TĖ PJESĖMARRJES NĖ SIMPOZIUMIN NDĖRKOMBĖTAR “MUZA POETIKE PEGASI 2011” NĖ TIRANĖ TĖ POETĖVE NGA TURQIA, QIPRO, ANGLIA, BOLIVIA, ITALIA, RUMANIA, GREQIA, INDIA, MALTA, MALI I ZI, SERBIA, MACEDONIA, KOSOVA , FINLANDA, SHBA, MEKSIKA E TJERĖ…

*FILLIM I PREZANTIMIT TĖ VLERAVE POETIKETĖ AUTORĖVETĖ LNPSHA “PEGASI” ALBANIA .
*VIJON PĖRGATITJA E LIBRAVE PĖR BOTIM NĖ KATĖR GJUHĖ (KRYESISHT ANGLISHT, ITALISHT, GREQISHT ET JERĖ) DHE NATYRISHT SHQIPE GJENIALE, TĖ ANĖTARĖVE TĖ PEGASI-T.
NĖ TIRANĖ FILLOI PĖRGATITJA E VEPRIMTARISĖ “PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”

FILOI PĖRGATITJA E “PEGASIADA”2 , e Antologjisė poetike “KORSI E HAPUR”2 si dhe po arkitekturohet libri “RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”1
*PO VIJOJNĖ TĖ MBĖRRIJNĖ nė e-mail pegasi2003@yahoo.com poezi tė poetėve nga gjithė bota...
*Po vazhdon shpejtėsisht pajisja me kartė identiteti PEGASI INTERNACIONAL i aanėtarėve tė PEGASI-T (SHQIP, ANGLISHT)...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:41 pm

A MUND TĖ KRAHASOHET LIDHJA NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA ME LIDHJEN PARARENDĖSE?
NĖ SHQIPĖRI EKZISTOJNĖ SHUMĖ ORGANIZMA FANTAZMAGORIKE PA VEPRIMTARI.... NDĖRKAQ LNPSHA”PEGASI” ALBANIA VETĖN NĖ KATĖR MUAJT E FUNDIT DHURON MBI MIJĖ TITUJ LIBRASH TĖ AUTORĖVE TĖ SAJ...
LNPSHA”PEGASI” ALBANIA NXIT KRIJIMIN E KLUBEVE TĖ SHKRIMTARĖVE ĖN ĒDO QYTET TĖ SHQIPĖRISĖ PĖR GJALLĖRIMIN E JETĖS LETRARE
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

E VĖRTETA PĖR LIDHJEN NDĖRKOMBĖTARE TĖ POETĖVE SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

LIDHJA NDĖRKOMBĖTARE E POETĖVE, SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE “PEGASI” NJĖ LIDHJE MODERATORE DHE ME VEPRIMTARI TĖ GJITHANSHME
Nga Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S
President i LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

“Pegasi”, me nismat e tij gjatė gjithė ekzistencės sė vetė ka zhvilluar mbi 1000 veprimtari letrare, kulturore, promovuese vlerash kreative, konferenca shkencore, rrugėtim profilesh tė autorėve mė me zė, debate, analitika, trajnime tė shkurtra estete, lartėsimi dijesh, njohje tė letėrsisė moderne, konkurse, ditė tė poezisė, tė prozės dhe pėr gjinitė e tjera tė letėrsisė, ditė tė fjalės artistike, ditė poetike, recitale poetike me fokusime autorėsh tė talentuar, impulsime tė talenteve tė reja dhe tė rretheve letrare tė shkollave tė vendit, ndihmesė nė impulsimin dhe prezantimin e gazetave kulurore- artistike e historike tė shumė shkollave me probleme evidente tė arsimimit, tė metodave tė dhėnies sė mėsimit, me zbatimin e curriculave, me zbėrthime estete, takim tė krijuesve me lexuesit etjerė nė nė trevat e jugut, por edhe nė gjithė Shqipėrinė. Duhet theksuar se ka qenė impulsuesi i tė parave gazeta nė trevėn e jugut tė Shqipėrisė pėr shkollat, siē kanė qenė ato si “ Sprova”, “Impuls”, “Lirshėm” e tjera, apo tė pėrmbledhjeve poetike me dy e tre autorėė krijues dhe me krijime tėrėsisht letrare tė rretheve letrare tė shkollave tė mesme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:42 pm

Po kėshtu ka qenė iniciues i gazetave me objeksione korifenj tė letėrsisė botėrore siē ėshtė rasti i gazetės “J. GĖTE” e tjerė. Nėn drejtimin e kėsaj lidhje janė botuar shumė tituj gazetash dukė e filluar nga gazeta kryesore , organ letrar i Lidhjes “Pegasi”, ‘Intelekt 2001...”, “Qestorati”, “Fermeri”... Botimi i Pegasi-t ėshtė realizuar me kuatizacionin e anėtarėve tė Pegasit dhe sponsorizimeve tė ndryshme tė dashamirėsve tė letėrsisė. Janė rreth 25 tituj gazetash periodike, tė cilat janė botuar nėn kujdesin e Lidhjes, gazeta kėto qė janė lexuar, pothuajse nė tė gjithė Shqipėrinė dhe nė vendet e tjera. Gazeta “PEGASI” ėshtė njė gazetė e njohur, e cila filloi tė botohej nė maj tė vitit 2002 nė nderim tė “LULEVE TĖ VERĖS”, i ėshtė dėrguar ēdo autori qė ka pasur botur shkrime tė tij, nė ēdo vend ku ka qenė. Njė rol tė madh ka lojtur interneti nė tė cilin janė faqe te shumta tė Lidhjes, por edhe forume tė ndryshme me tė cilat ėshtė realizuar publikimi i tėrė kėtij arsenali krijues. Vetėm shikoni forumin www.bashkimikombetar.com ku Presidenti i Lidhjes ėshtė lider i tij nė publikim. Ekzistojnė rreth shtatė faqe interneti tė hapura te Lidhjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:43 pm

Po kėshtu nga ana e Lidhjes janė organizuar Panaire- Ekspoze tė pėrvitshme nė gjithė trevėn e jugut: Gjirokastėr, Pėrmet, Tepelenė, Delvinė , Vlorė dhe nė kėtė vit 2010 edhe nė Vlorė, Tiranė (Universiteti “Vitrina”), ku janė ekspozuar jo vetėm librat e autorėvetė Pegasit, por tė gjithė poetėveqė kanė dėshiruar reklamimin dhe publicitetin si dhe librat e autorėve ng avende tė tjerė. Vlen tė pėrmendet Panairi Ekspoze nė Universitetin “VITRINA “ Tiranė , ku u ekspozuarn njė numėr rekord librash nga autorė tė rreth 50 vende tė botės. Nė kėtė kontekst duhet falėnderuar rektoriati i Universitetit “Vitrina” rektori i kėtij Universiteti Prof. Dr. Lulzim Hana dhe stafi akademik i kėtij universiteti si dhe studentėt, qė morėn pjesė aktive nė ditėn e katėrt tė Simpoziumit Ndėrkombėtar “MUZA POETIKE PEGASI 2010” nė ambientet dhe mjediset e kėtij universiteti nė kushtet e njė zhvillimi me kapak floriri tė njė niveli shumė tė lartė, theksuar nga tė gjithė poetėt dhe shkrimtarėt pjesėmarrės nė kėtė eveniment, ku Rektoriati, Fondacioni “Vitrina” sponsorizoi veprimtarinė e kėsaj dite, njė ndihmesė e madhe pėr LNPSHA “PEGASI”ALBANIA. Kjo ditė u filmua dhe nga TV PUBLIK SHQIPTAR e tjerė.
Janė botuar botuar, nėn kujdesin e Lidhjes, nė shtėpi tė ndryshme botuese tė vendit dhe jashtė saj mbi 3000 tituj librash tė anėtarėve, tė paktėn me njė tirazh 500 ekzemplarė pėr ēdo libėr. Po nėn kujdesin e Lidhjes ėshtė mundėsuar botimi i librave nė mbi tri gjuhė tė autorėve tė ndryshėm, (anglisht, italisht, greqisht) me pėrkthyesit e vet, por ėshtė tentuar edhe nė gjuhė tė tjera si spanjisht, rusisht ; janė dhuruar shumė tituj librash nė shkolla tė mesme e 9vjeēare tė vendit dhe nė disa institucione, duke ngulmuar pėr krijimin e bibliotekave pėr tė ndriēuar mendjet njerėzore dhe pėr kulturimin; janė falur nė bibliotekat e shumė rretheve tė Shqipėrisė libra tė autorėve,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:43 pm

me pėlqesėn e tyre, nė mėnyrė tė grupuar;(evident dhurimi i librave ne Universiteti “VITRINA”). Tė gjitha librat e botuar ndodhen nė Bibliotekėn Kombėtare tė Shqipėrisė tė kataloguara, por edhe nė Bibliotekėn e Prishtinės (Kosovė), nė Bilbioteka tė ndryshme tė Greqisė, nė Biblioteka tė organizmave letrare nė Botė si nė: SHBA, ITALI, AUSTRALI, RUMANI, FRANCĖ, BELGJIKĖ, KANADA, ANGLI, BRAZIL, MEKSIKĖ e tjerė duke kontribuar nė pasurim tė bibliotekave tė kėtyre vendeve me autorė, sidomos shqiptarė. Vetė krijuesit kanė pikėsynuar pėr tė pėrkthyer veprat e tyre sidomos nė gjuhėt: anglisht, italisht, frėngjisht, greqisht e tjerė duke realizuar shkėmbimin universal tė vlerave. Po kėshtu LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ka impulsuar botimin e krijimeve tė anėtarėve tė saj nė shumė revista letrare si nė Itali, SHBA, Greqi, Brazil, Meksikė, Turqi, Francė, Indi, Kinė, Angli, Australi e tjerė. Anėtarėt e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA kanė marrė pjesė nė shumė konkurse ndėrkombėtare dhe kanė qenė fitues si nė Greqi, Indi, Itali e tjerė. Nuk kanė marrė pjesė nė asnjė konkurs letrar nė Shqipėri, pėr vetė faktin se nuk ka besim nė juritė e krijuara deri nė MKRS, tė cilėt paracaktojnė qysh nė fillesė fituesit e kėtyre konkurseve dhe juritė tregohen tė njėanshme dhe nisen vetėm nga emrat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:44 pm

Vetė LNPSHA “PEGASI” ka zhvilluar tre Simpoziume Ndėrkombėtare me tematikė tė ndryshme, me programe befasuese dhe me pjesėmarrje tė gjerė nga vendi dhe vende tė ndryshme tė Botės. Ato zhvillohen nėn singlimin “MUZA POETIKE PEGASI 2008, 2009,2010(sipas viteve) me objekte tematike: nė 2008 “Pėr njė letėrsi me frymėmarrje ndryshe”, nė vitin 2009 “POEZIA BASHKĖKOHORE” , nė vitin 2010 “MAGJIA E PĖRKTHIMIT” me kontribut teorik nga personalitete tė vendit, tė Pegasit dhe nga studiues tė nivelit tė lartė nga shumė vende tė Botės, duke filluar qė nga Presidentja e I.W.A poetja TERESINKA PERIERA e tjerė. LNPSHA “PEGASI” njihet nga pothuaj organizma letrare nga 112 shtete tė Botės dhe po thellohet kjo njohje.
PEGASI me kontributin e tij vetiak dhe tė anėtarėve tė tij ka sjellė nė Shqipėri e pikėrisht nė Gjirokastėr poetė, shkrimtarė, artistė nga 22 vende tė Botės, pa kurfarė ndihme nga shteti. Cila ka qenė pėrgjigja e MKRS e REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ pėrfaqėsuar nga SUZANA TURKU, Zėvendėsministre e Kulturės pėr projektin model “MUZA POETIKE PEGASI 2009” me objekt “POEZIA BASHKĖKOHORE” (shiheni nė EKSPOZIM)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:44 pm

Poetė nga 23 vende tė Botės
Albania, Gjermani, Greqi, Turqi, Itali, Maltė, Rumani, SHBA, Meksikė, Brazil, Angli, Qipro, Mali i Zi, Francė, Belgjikė, Rusi, Australi, Hungari, Kosovė, Bosnjė –Hercegovinė, Maqedoni, Mongoli, Indi.
Pėrveē tė tjerash Pegasi ka dhėnė njė kontribut tė madh nė pėrkthimin e mbi 300 poetėve nga vende tė ndryshme tė Botės dhe ka dy vepra emblematike “Antologjinė poetike “KORSI E HAPUR” 1 nė gjuhėn shqipe (janė pėrgatitur pėr botim dhe nė gjuhėt anglisht, italisht, greqisht e tjerė). Nė kėtė Antologji marrin pjesė rreth 270 poetė nga vendi dhe nga bota, nga vende tė ndryshme rreth 31 me 90 poetė me emėr nė letėrsinė botėrore, duke patur edhe kandidatė pėr Ēmimin NOBEL dhe kjo punė ėshtė realizuar nga Stafi i LNPSHA “PEGASI”; libri i dytė emblematik ėshtė “PEGASIADA” 1 , e cili ėshtė njė libėr shumėgjuhėsh rreth dymbėdhjetė dhe pėrmbledh organogramėn e Lidhjes, kumtet dhe referencat e mbajtura nė dy Simpoziumet fundit, kryesisht tė vitit 2009 dhe pjesėrisht tė vitit 2010, profile, poezi, nga autorė tė ndryshėm, refleksione, analitike e tjerė si dhe botimet e ndryshme nė Antologji dhe Almanakė tė organizmave tė ndryshme letrare nė Botė. Ka filluar me njė plan tė qartė ideor dhe veprues sipėrmarrja e madhe letrare “shėtitėse” “RRUGĖTIM PROFIL PEGASI INTERNACIONAL” njė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

rrugėtim profili me kritere tė pėrcaktuara qartė dhe pėr autorėt cilėsorė dhe konkurrues. Deri tashmė janė realizaur gjashtė profile nė Shqipėri dhe do tė vijohen nė rrethe tė ndryshme tė Shqipėrisė si dhe nė vende tė ndryshme tė Botės me anėtarėt e LNPSHA “PEGASI”. Kėto profile tė autorėve tė spikatur do tė botohen nė njė libėr tjetėr me njė titull simbolik “RRUGĖTIM PROFIL INTERNACIONAL” 2010-2012 Albania- SHBA, finalizin nė Kongresin Botėror tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA, i cili ėshtė parashikuar tė zhvillohet, pas Simpoziumit tė katėrt Ndėrkombėtar, prill 2011, nė vitin 2012 me rastin edhe tė vitit tė madh tė Shpalljes sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Detyrimisht pėr tė realizuar kėto evente kėrkohet dhe ndihmesa e madhe e shtetit shqiptar pėr finalizim financimi. Pėr tė realizuar profilet ėshtė krijuar njė grup i madh anėtarė tė Lidhjes nė tė gjitha vendet si dhe njė ndarje e detyrave. Sekretari i Pėrgjithshėm i Lidhjes do tė veprojnė nė Belgjikė, ku do tė marrė pjesė nė zhvillimin e mirėfilltė tė kėtyre profileve nė Belgjikė, Zvicėr, Francė, Angli, Suedi, Gjermani, ndėrsa Zėvendės Presidentja e Lidhjes, e cila ėshtė me qėndrim tė pėrhershėm nė SHBA do tė merret me pėrgatitjen dhe drejtimin e kėtyre e profileve nė SHBA, Presidenti i Lidhjes dhe Zėv/Presidentėt e tjerė do tė merren me Shqipėrinė, Greqinė, Malin e Zi, Maqedoninė, Kosovėn, Italinė, Serbinė, profili i poetes meksikane e caktuar pėr tė realizuar profilin e saj do tė realizohet nė Itali e tjerė. Pėr tė realizuar kėto profile do tė bashkėpunohet edhe me ambasadat e vendeve tė autorėve tė afirmuar, qė do tė realizohen kėto profile. Po kėshtu do tė aktivizohen edhe autorė tė spikatur, tė cilėt janė fokusuar nė kėto profile pėr tė marrė pjesė nė profilet e autorėve tė tjerė tė spikatur.
Ky ėshtė njė eveniment i madh, pasi pėr tė fokusuar disa profile do tė shėrbejnė edhe Simpoziumi i Katėrt Ndėrkombėtar edhe Kongresi Botėror i Letėrsisė prill 2012, njė ėndėrr e madhe e LNSHPA “PEGASI” ALBANIA.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

Do tė vijojė gjatė kėsaj periudhe dyvjeēare botimi dhe publikimi i veprimtarive tė LNPSHA nė median e shkruar nė Shqipėri dhe nė vendet e tjera dhe sidomos nė Gazetėn e Athinės (shqip), ku jeton njė popullsi e emigruar shqiptare. Po kėshtu do tė intesifikohet botimi nė median e shkruar nė tė gjithė vendet, ku ka anėtarė tė Lidhjes si do tė intesifikohet pėrkthimi nė gjuhė tė huaja kryesisht nė anglisht. Si deri mė tani do tė merret pjesė nė veprimtari kombėtare dhe ndėrkombėtare: Simpoziume, Konferenca dhe Kongrese, Ekspoze, qė zhvillohen nga organizma letrare nė Botė.
Do tė pėrfundojė dhėnia e kartės sė identitetit tė anėtarit tė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
Po kėshtu do tė vijojė ndihmesa pėr njohjen e krijuesve nga organizma tė ėmdha letrare Ndėrkombetare. Puna e mirė e Presidentit tė Lidhjes , qė ėshtė realizuar nga Lidhja pėr njohjen e 62 anėtarėve nė W.P.S (44 nga Shqipėria, 15 nga Kosova, 2 nga Macedonia, 1 Mali i Zi) ėshtė njė njohje e krijimtarisė sė tyre dhe e pėrfshirjes nė njė organizėm tė tillė letrar botėror, ku marrin pjesė shumė poetė tė njohur. Lidhja ka dhe njė anėtar nė I.W.A(OHAJO SHBA) (Presidenti i Lidhjes), i cili merr pjesė nė kėtė organizėm botėror midis 1298 e anėtarėve nga
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania EmptyThu Dec 02, 2010 11:45 pm

113 vende tė Botės me emra shumė spikatės edhe nga fusha e letėrsisė botėrore, deri ne Nobelistė.
Lidhja jonė, sipas vlerėsimeve tė bėra, ėshtė vlerėsuar si kontribuese nė letėrsinė e sotme moderne nė botė.
Presidenti i Lidhjes, Kėshilli Konsulent dhe Presidenca e LNPSHA “PEGASI” do tė intesifikojė veprimtarinė e gjithanshme letrare dhe realizimin e njohjeve dhe shkėmbin e vlerės universale. Gjatė kėsaj kohe do tė pėrgatiten komunikata tė shkurta shtypi pėr zhvillimin e veprimtarive.
Kėrkohet njė zgjim i madh intelektual dhe letrar pėr tė pėrmbushur kėto objeksione tė mėdha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
LNPSHA “Pegasi” Albania Empty
MesazhTitulli: Re: LNPSHA “Pegasi” Albania   LNPSHA “Pegasi” Albania Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
LNPSHA “Pegasi” Albania
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: