Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11559
Age : 60
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA Empty
MesazhTitulli: Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA   Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA EmptySat Jun 18, 2011 12:58 am

Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Për të forcuar veprimtarinë e Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve dhe Shkrimtarëve dhe Artistëve Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA e mbledhur më 18 prill 2011 mori në shqyrtesë propozimet e Presidencës së LNPSHA “PEGASI” ALBANIA dhe nepermjet debatit demokratik konstruktiv per nje ecuri te metejshme te LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

VENDOSI

1. Në muajin prill të vitit 2012 LNPSHA “PEGASI” ALBANIA në bashkëpunim me Universitetin “Vitrina” , LPSHA”PEGASI” KOSOVA DHE LIDHJET E TJERA TË SHKRIMTARËVE DO TË ZHVILLOHET KONGRESI I PARË NDËRKOMBËTAR “MUZA POETIKE PEGASI INTERNACIONAL 2012”.

2. Poeti Lumo Kolleshi deri tani Sekretar i Përgjithshëm i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” Albania të falenderohet për kontributin e dhënë dhe lirohet nga kjo detyrë për arsye mosndjekje të veprimtarive madhore të LNPSHA “PEGASI” dhe në vend të tij u zgjodh poeti, studiuesi Enertin Dheskali, poet, pedagog, i cili u zgjodh dhe anetar i Presidencës së LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

3. Izet Çulli, poet, fabulist deri tani Zëvendës President i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” ALBANIA lirohet nga kjo detyrë dhe në vend të tij u zgjodh poetja Majlinda Rama W.P.S, poete, gazetare në TV “APOLLON” FIER

4. Poetja, publicistja Kozeta Zavalani W.P.S u zgjodh Kryetare e Degës së Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve të qytetit të Tiranës dhe njëkohësisht Zev/Presidente ORGANIZATIVE DHE MBROJTJES TË TË DREJTAVE TË AUTORIT e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.


5. POETJA DHE STUDIUESJA YLLKA FILIPI U ZGJODH ZEV/KRYETARE E DEGËS SË LNPSHA “PEGASI” PËR TIRANËN SI DHE NË KATEDRËN E STUDIMEVE, HULUMTIMEVE TË MENDIMIT KRITIK MODERN TË PRESIDENCËS SË LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA SI DHE ANËTARE E PRESIDENCËS .

6. POETJA BRIKENA SMAJLI u zgjodh Kryetare e Degës së Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve , Shkrimtarëve dhe Artistëve të qytetit të Shkodrës, Merita Smaja , N/Kryetare e Degës

7. Poetja dhe pedagogia Ma. REZARTA PODE u zgjodh sekretare e Përgjithshme e Degës së LNPSHA “PEGASI” për SHKODRËN dhe SEKRETARE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PËR PSIKOLOGJINË LETRARE.

8. Piktorja dhe poetja FLUTURA MAÇI u zgjodh SEKRETARE PËR ARTIN FIGURATIV DHE DRAMATIK E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA DHE SEKRETARE E PËRGJITHSHME E DEGËS SË LNPSHA “PEGASI” TIRANË

9. STUDIUESI PREND BUZHALLA (KOSOVË) U ZGJODH SEKRETAR PËR MENDIMIN MODERN KRITIK I LNPSHA ”PEGASI” ALBANIA

10. PROF. ASSOC. DR BEGZAD BALLIU (KOSOVË) U ZGJODH SEKRETAR I LNPSHA ”PEGASI’ ALBANIA PËR HULUMTIMIN, STUDIMIN E LETERSISË

11. SEKRETAR PËR LOGJISTIKËN DHE MBARËVAJTJEN E VEPRIMTARIVE LETRARE KOMBETARE DHE NDËRKOMBETARE SI DHE PANAIREVE LETRARE DHEE EKSPOZITAVE TË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA U ZGJODH ZOTI EDMOND VLASHAJ, DREJTOR I PËRGJITHSHËM I UNIVERSITETIT “VITRINA”

12. NË KATEDRËN E STUDIMIT DHE MENDIMIT KRITIK SI DHE HULUMTIMIN TË PRESIDENCËS U ZGJODHËN :
*VIOLETA ALLMUÇA, SHKRIMTARE, POETE PËRGJEGJËSE E KATEDRËS dhe Anetare e Presidences seLNPSHA “PEGASI” ALBANIA
*DR. GJOVALIN KOLA (BRUKSEL)
ALISA VELAJ PEDAGOGE NE UNIVERSITETIN ”ALEKSANDËR MOISIU” DURRËS *Anetare e Presdiences se LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
* Ma. NATASHA LUSHAJ , studiuese
*Ma. IRENA GJONI, PEDAGOGE NË UNIVERSITETIN E SARANDËS
*POETI DHE STUDIUESI JORGO S. TELO W.P.S GJIROKASTER
*POETI DHE STUDIUESI NAMIK SELMANI, BERAT
*Poeti dhe studiuesi BUT JAKU, Kosove

13. ZNJ. RUDINA ÇUPI , PËRKTHYESE u zgjodh Kryetare e Degës së Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve , Shkrimtarëve dhe Artistëve të qytetit të DURRËSIT

14. ZNJ. JOZEFINA TRAMBOINI U ZGJODH SEKRETARE E DEGËS SË TIRANËS E LNPSHA “PEGASI” SI DHE SEKRETARE E PRESIDENCES PËR KOORDINIMIN LETRAR DHE REKLAMIM PUBLIKIMIN DHE ETIKËN.

15. POETJA RAJMONDA MOISIU U ZGJODH ZËVENDËSPRESIDENTE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PËR INTEGRIMIN LETRAR ME ORGANIZMAT LETRARE.

16. POETJA SHEJMONDË PACARADA U ZGJODH KOORDINATORE PËR ANGLINË .
17. POETI, PUBLICISTI, PËRKTHYESI ILIAZ BOBAJ TË LIROHET NGA DETYRA E DERITANISHME DHE TE VIJOJE NË KATEDRËN E STUDIMIT DHE MENDIMIT KRITIK SI DHE HULUMTIMIN TË
18. Poeti dhe Fabulisti Dino ]iço W.P.S të lirohet nga funksioni i Zëvendës/Presidentit të LNPSHA “PEGASI” dhe të mbetet Zëvëndës/ Presiedent i Lidhjes së Krijuesve “PEGASI” ALBANIA, për arsye shëndetësore.
19. POETI DHE STUDIUESI RAMI KAMBERI , SHKUP, U ZGJODH KOORDINATOR I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA ME ORGANIZMAT LETRARE TË ISH RJ TË MAQEDONISË
20. POETI BILLAL MALIQI U ZGJODH KRYETAR I DEGËS SË LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA PËR LUGINËN E PRESHEVËS.
21. POETI GENTIAN BANAJ U ZGJODH KRYETAR I DEGËS SË LNPSHA “PEGASI’ PËR FIERIN DHE ANETAR I PRESIDENCES SE LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
22. KULDEEP S. SRIVASTAVA I.W.A U ZGJODH ANËTAR I PRESIDENCËS SË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA DHE KOORDINATOR I LIDHJES NPSHA “PEGASI” ALBANIA PER INDINË
23. POETJA ENKELEJDA FEJZO U REKOMANDUA KRYETARE E DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER BELGJIKËN
24. POETJA SEVEME FETIQI U REKOMANDUA KRYETARE E DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER GJERMANINË DHE U ZGJODH ANETARE E PRESIDENCËS SË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
25. POETJA GUNSEL DJEMAL U REKOMANDUA E E DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER ANGLINË
26. POETI QERIM RAQI U REKOMANDUA E E DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER SUEDINË
27. POETI ANTON GOJÇAJ KRYETARE I DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER MALIN E ZI.
28. POETI NEBI BUNJAKU U RIKONFIRMUA KRYETAR I DEGËS SË LIDHJES NPSHA “PEGASI” PER PRISHTINËN , KOSOVË DHE U ZGJODH ANETAR I PRESIDENCËS SË LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

29. Poetja, përkthyesja Vassiliki Kalahani u zgjodh Kryetare e Degën e LPSHA “PEGASI”, për GREQINË DHE KOORDINATORE E LNPSHA “pegasi” PER GREQINE.
30. Poetja Leta Kucohera u zgjodh Sekretare e përgjithshme për Degën e LPSHA “PEGASI”, GREQINË DHE ANETARE E PRESIDENCES SELNPSHA “PEGASI”
31. PROF. DR. ZYMER NEZIRI U ZGJODH ZËVENDËSPRESIDENT I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PËR STUDIMIN DHE HULUMTIMIN LETRAR
32. Të lirohen nga detyrat e N/Presidentit të Lidhjes poetët Tasi Proko, Sazan Gjomema; të lirohen si anëtarë të presidencës: poeti Luan Meta, poet Tepelenë, Andon Papleka, Fadil Shehaj, Fier, Haxhi Kalluci, Fier, Novruz Shehu Tiranë
Çerçiz Myftari Tepelenë; si sekretar për përkthimin letrar Riza Lahi, Tiranë,
Sinan Vaka Përmet Biblab Majumdar, poet Indi, Muntaz Dhrami Tiranë, Ksenofon Dilo Piktori i Merituar.
33. Stavri ]ati, zgjidhet N/kryetar i Degës së LNPSHA “PEGASI” ALBANIA për Gjirokastrën, ALBANIA dhe anetar i Presidencës së LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
34. Mimoza Ahmeti u zgjodh SEKRETARE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PËR BOTIMET
35. RUDINA ÇUPI, PËRKTHYES U ZGJODH SEKRETARE E LNPSHA “PEGASI| ALBANIA DHE ANETARE E PRESIDENCES SE LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

36. HELENA DE ROSE U ZGJODH ANETARE E PRESIDENCES DHE KOORDINATORE E LNPSHA PËR BRAZIL

37. PROF. FLAVIA LEPRE ITALI U ZGJODH ANETARE E PRESIDENCES DHE KOORDINATORE E LNPSHA PËR ITALINE
38. PATRICK SAMMUT I.W.A MALTË U ZGJODH ANETAR I PRESIDENCES DHE KOORDINATORE E LNPSHA PËR MALTEN
39. SEJDA BEGANOVIC KOORDINATORE E LNPSHA PËR BOSNJE HERCEGOVINEN
40. ALEJANDRA CRAULES BRETON W.P.S ,POETAS DEL MUNDO KOORDINATORE E LNPSHA PËR MEKSIKEN.
41. FRANSUA AZUELA POETAS DEL MUNDO KOORDINATORE E LNPSHA PËR BOLIVINE ANETAR I PRESIDENCES LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

42. KLARA BUDA U ZGJODH ZEV/PRESIDENTE E LNPSHA PER PUBLICISTIKEN
43. Poetja dhe gazetarja SHQIPONJA DURO U ZGJODH SEKRETARE e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA PER ZBULIMIN DHE IMPULSIMIN E TALENTEVE TE REJA PER EVROPEN .
44. POETJA DHE PUBLICISTJA MIMOZA SALI U ZGJODH KOORDINATORE E LNPSHA “PEGASI’ ALBANIA PER ITALINE.

44. POETI DEMIR GJERGJI U ZGJODH SEKRETAR PER INFORMIMIN DHE PUBLIKIMIN I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA DHE N/KRYETAR I DEGES SE LNPSHA “PEGASI” PER TIRANËN.
45. POETI XHEMAJL RUDI U ZGJODH KOORDINATOR I LIDHJES PER ZVICREN
46. DR. GERDA DALIPAJ U ZGJODH KOORDINATORE E LIDHJES PER GJERMANINE
47. POETJA DHE GAZETARJA ENKELEJDA FEJZO U ZGJODH KOORDINATORE E LIDHJES PER BELGJIKEN
48. POETJA SILVANA BREKI U ZGJODH KOORDINATORE PER FINLANDEN
49.STUDIUSJA MERITA GASHI U ZGJODH KOORDINATORE E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
50. KRIJUESI DHE KENGETARI AGIM GASHI, GJERMANI, U ZGJODH KOORDINATOR, PUBLIKUES I VEPRIMTARIVE TE LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

49. Me kërkesën e tyre për arsye vetiake largohen nga Lidhja e Krijuesve”PEGASI”ALBANIA ish anëtarët: Sinan Vaka, Janaq Jano, Ethem Bundo, Paskal Zoto, Ligor Shyti Përmet, Dashamir Malo Sarandë, Ferit Lila, Sulo Gërbi, Tepelenë, Grigor Jovani Athinë.

50. KONFERENCA VENDOSI QE QENDRAT KRYESORE TE LNPSHA”PEGASI”ALBANIA TE JETE TIRANA DHE GJIROKASTRA.

51. KONFERENCA U SHPREH PER ZBULIMIN E TALENTEVE TE REJA DHE IMPULSIMIN ETYRE SI DHE PER BERJENE NDRYSHIMEVE NE STATUT PER ORGANOGRAMEN E LNPSHA “PEGASI” ALBANIA.
52. NE LIBRIN “PEGASIADA “ te reflektohen ne organograme te gjitha keto ndryshime,me qellim njohje te tyre ng ate gjithe anetaret e Lidhjes.
53. Ankimimet në lidhje me këtë vendim të dergohen për t’u evidentuar dhe shqyrtar, sipas kompentencave ne Presidencen e Lidhjes në e- mail pegasi2003@yahoo.com, sheleagron @yahoo.com,
kristaq_f_shabani@yahoo.com deri me 30 qershor .


54. KY VENDIM HYN NË FUQI MENJEHERË DHE TE PASQYROHET NE TE GJITHE PASQYRIMIN ELEKTRONIK TE LIDHJES.

Për Presidencën e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA


Zev/Presidenti i Pergjithshem /Petro Dudi/W. P.S
Zevendes Presidentja/Lediana Paja Stillo/


SEKRETAR I PËRGJITHSHËM /AGRON SHELE. W.P.S
PRESIDENTI/KRISTAQ F. SHABANI. I.W.A, W.P.S


Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
Konferenca e jashtëzakonshme e LNPSHA “PEGASI” ALBANIA
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: