Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 2:59 pm

Ėndrrat e miaNė ėndėrr, moj, me ty vrapoja,

lozja , qeshja dhe kėndoja,

Kur u zgjova, moj, pėr ty lotova

s’tė kisha pranė dhe tė doja.Mė doje, moj vajzė, mė doje,

po me tjetėr, moj, u martove,...

Shkuan dėm ėndrrat e mia,

mė marrtė hak Perėndia!Gjynahet, moj, nuk lahen kurrė,

ma bėre, moj, jetėn pėr lumė,

Po luftoj, moj, pėr shpirtin tim,

pse mė ike mė le jetim?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:00 pm

Deti dhe vapori humbėn Yjet

Pėr shoqet e miaShpirti mė rėnkon

nė vendin e huaj

pėr shoqet e mia

qaj,

vajtoj

e vuaj.Valėt seē

i morėn,

i pėrpinė

njė natė,

vapori

me plot yje,

humbi

nė shtrėngatė.Foshnjat fort

shtrėngonin,

det’ i egėr

ulėrinte,

Nata sterrė e zezė...

i fryrė bregu

psherėtinte.Ku shkuan

ato nėna,

ata fėmijė

– xixillonjat?

I pėrplasėn

krahėt me kujė

mbi Kaninė

shqiponjat.

Lahutėn
mori rapsodi,
hapi kujėn
brinjė mė brinjė,
Thirrėn
nėnat shamizeza...
Nė ēdo derė
ulėrimė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:00 pm

Rrezet e mėngjesitLulet e limonit

lėshuar aromė,

pėr ty, moj syzezė,

do t’i bėj kurorė,

gajtan do tė tė hedh

ngjyrat e ylberit...

Nė bregun e detit

do tė kėrcejmė tė dy,

Fjalėt qė do thuash

i lexoj nė sy.Rrezet e mėngjesit

fluturat i zgjojnė,

Pėrmbi supet tona

shkojnė dhe qėndrojnė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:00 pm

ZhgėnjimiTrotuaret e Selanikut

me zhurmė,

mė bėjnė

edhe mė tė ēorientuar,

dua tė thėrras

tė qortoj, tė qaj unė.M’u kujtua njė ēast

ē’kisha lexuar,...

Pėrpara mė del njė djalė

me disa shkresa nė duar...

“Lexoi, - mė thotė, -

idetė komuniste,

ato janė jeta“.

“Fatkeqėsisht, o djalė,

ato na mbajtėn me shpresa“…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:01 pm

Rrugė e vėshtirė e lidhjesNė gjurmėt e shokėve

ecim tė lodhur,

Astriti filloi ironitė

e holla:

Ku tė ka nėna,

o drer i malit,

tė kam gjetur vajzėn

si molla.Kurbeti do

qė tė zėsh ca para,

se ndryshe

nuk martohesh dot,

Ndėrmjetėsit

do t’i shkoj fjala dėm,

po ngele beqar nėna derdh lot.Pa mbaruar mirė shakatė

dėgjuam tė qarat e njė vajze,...

“Kthehuni prapa, - thėrriste,

gjarpėrinjtė nėpėr kėmbė

na kafshuan..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:01 pm

Ky vit - dimėr

Tė mbjellat e tua
i vrau njė breshėr,
kėpucėt ngelėn
nė baltėn e kuqe,
nė zgjedhė mbetėn
qetė e mallkuar
dhe drutė nė vatėr,
t’u bėnė me huqe.

Shpesh mjegulla
tė pėrzihet me frymėn,
Hėnės i kėrkon
diēka nga fati,
nė mendime
rrugėzgjidhje kėrkon,...
Ky vit dimrin tė egėr e pati….
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:01 pmPėrpara ikonės falem,

Nė kishė

Ngjitem shkallėve
nė Shėn Dhimitri,
pashė njė lypse,
e quanin Kristinė.
Mė dridhej trupi
teksa e shikoja.
E ē’mund tė flasin
pastaj pėr drejtėsinė...

Tė drejtat e Njeriut –
degė tė thyera,
kur vetėtin
ato lėshojnė flakė,
E kėrkova kudo drejtėsinė
e ku se kėrkova
dhe nė libra s’e gjeta,
deri sa u bėra plakė.

Pėrpara ikonės falem,
si zėnė nė faj,
portretin e Shėnjtorit
vėshtroj plot lot,…
Ē’kam bėrė, o Zot?
Ē’kam bėrė o Zot?
Mė thuaj?
Por pėrgjigje s’marr dot...

Mė vėshtron Shėnjtori
me vėshtrim perėndie,
“Do tė vijė drita njė ditė
dhe ti s’do tė jesh mė hije…”.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:02 pmFluturim me magjikenNė rininė timeHapeshin vallet

si valėt e detit

nė mbrėmjet e bukura

nė fshatin tim…

Recitoja vargjet,

tė gjithė duartrokisnin,

fluturoja me magjiken

nė hapėsirat pambarim…Vargjet e mia

sot janė tė pakėt,

thinjat e mia

kanė pėr tė thėnė shumė,

por tė gjitha gėzimet

u pėrmbysėn

pėr shpresat

qė u hodhėn nė lumė....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:02 pm

Gabime shekulliShekulli qė na vrau,

iku apo erdhi?

Ngriti flamurin e dhimbjes

dorėgjati,

eshtrat e tė rėnėve

i shpėrndau

dhe nė varr

s’gjeti derman

i pafati.

Gabimet qė solli,

s’ngelėn pėrgjysmė,

guna e ēobanit

u vjetėrua mė shumė,

mbaroi thesi i fundit

i bereqetit...

I ziu njeri

qė i vajti fati

pėr lumė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:02 pm

KomikeJam, as jam politikan,

kam marrė tė ftohur

nė ēdo anė,

nė tė djathtė

e nė tė majtė,

hop kėtu

e hop matanė.Ėshtė vėshtirė

tė lėsh karrige,

se ndryshe

nga mendja ike,

tė ngelėn xhepat shpuar,

tė thotė gruaja:

“Je tėrbuar!”Tė kėndoj,

apo tė qaj,

po edhe iso

kush do tė mbaj,

se u bėnė shumė parti

tė vesh dorė e Perėndi!

Njerėzia merr tė tatėpjetėn

e kupton tė vėrtetėn,

ēfarė tė thotė njerėzia

qė u ndave nga fėmija…

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:03 pm

Mos trishtim

Nėnės simeZogjtė e nėnės

krahė lėshuan,

kėnduan

se vėllanė martuan;

lotėt mė rridhnin

nė faqe,

kur kėndoja

pėr nėnėn time

qė nuk mund

ta harroja.

“Sot, mos qaj, - mė thonė, -

ėshtė gjynah,...

Sot ke vėllanė

me nuse nė krahė,

nėna qė u la

i rriti pėr ju motra

dhe vėllezėr

tė mblidheni kėtu.

Babai i mjerė
pėrqark shikon,
mbas dasme
i egėr dimri fillon,
dimri i keq
sinoret i ēau,
vėlla e motėr,
kurbeu i ndau...
Disa pėrtej malit,
disa pėrtej detit,
ngeli shtėpia
pėr ditė tė qametit.
Fotografinė e nėnės
ngadalė ledhatoj:
“ Mos u trishto, - i them, -
se do tė duroj…”.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:03 pm

Peshkatari

Fryn era
dhe rrjetėn
e ēon poshtė
dhe pėrpjetė,
duket sikur lot
peshkatari i mėrzitur
kėrkon gjoksin t’i tregojė,
njė gjuhė tė pėrbashkėt
me peshqit tė gjejė,
por vala e fryrė
s’pranon ta dėgjojė.
2.
Orėt kalojnė
dhe rrjeta mbetet bosh.
“E di, - thotė i gjori,-
fatin e kam parė,...”.
Lodhur e mėrzitur
nė shtėpi u kthye,
Gruaja i hap derėn
dhe i thotė:
“Ē’u bėre, ore i vrarė?!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:03 pmSytė mė vishen nga lotėt pėr historinė

Nė librat qė shkoja
nėpėr duar,
doja tė lexoja
mė tepėr historinė.
Tė dija gjithēka
pėr tė kaluarėn doja
ē’e ka munduar
mė tepėr njerėzinė.
Kush vrau mė shumė

moti i egėr, apo regjimi?

Ndalem shpesh

dhe nėnvizoj me tė kuqe,

sytė mė vishen nga lotėt

dhe ngashėrimi,

pastaj mė pengon

dhe macja ime me huqe.

(Ku tė dijė ajo kush janė problemet?)
Shpesh mendoj
se ėshtė mė e lumtur nga unė,...
Mua mė torturuan hallet,
s’fle, nuk gjej dot zgjidhjen,
qaj nėn gunė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:04 pm

Me shpirt tė vrarėNuk jam e lajthitur

qė s’mė zė gjumi,

e kam mė tė lehtė

tė ngrihem nė kėmbė.

Nuk thėrras, nuk shaj,

s’bėj rrėmujė,

shtrėngoj gjuhėn nėn dhėmbė.Mė pėlqen qė fluturat

t’i pikturoj;

nuk dal tė pi kafe

nė mėhallė,

jam njė zonjė

qė braktisa shtėpinė,

nė vendin e huaj

mendja mė vjen vėrdallė.Dal nė shi e veshur

paksa si hollė;

Thonė tė ftohtit

mendje ta freskon,

jam mėsuar

me vėshtirėsitė e jetės,

teksa historia

vjen .. . e shkon…Nuk jam e lajthitur

qė qaj me ngashėrim,
jam njė zonjė
me shpirt tė vrarė,
pėr motrėn
qė i la fėmijėt jetimė,...
Pėr vendin tim
malli mė ka marrė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:04 pm

DimėrPapritur hapet dera

nga furtuna,

zhurmėn e lisit shekullor

qė ra dėgjova.

Bashkė me tė ranė

dhe foletė e zogjve,

tė vegjlit qė mblodha,

i shpėtova.Njė skicė

doja tė bėja nė letėr

pėr zogjtė fatkeqė

qė krahė s’lėshuan;

faji qėndron

mbi dimrin e egėr

qė folen e ndėrtuar

e la tė shkatėrruar.Ē’faj kanė

tė vegjėlit e nėnės,

dritėn e diellit

kėrkuan tė shikonin,

por fati i zi

u trokiti nė fole,

retė e zeza

qiellin mbulonin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:05 pm

Lulet nė detMendimet

mė bėjnė tė nxitoj

nė tė ftohtė,

pėrpara mė del

limani i ngrirė,

Nėnat shamizeza

hedhin lule mbi det,...

A meriton lule

ky det i pamėshirė?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:05 pm

“Jo, - pėrgjigjet me zė,
duke qarė.
- Lulet janė pėr ata
tė paharruar,
pėr yjet,
qė na dhanė
kafenė e hidhėruar,...
I mblodhėn dallgėt
duke udhėtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:05 pm

Ftohtėsia e erėsMė ēahen buzėt

nga era e ftohtė,

gishtat e dorės

s’mundem t’i mbledh.

Dua tė arrij shokėt,

teksa nxitojnė...

Ah, as vijat e ujit

pėrpara s’mund t’i hedh.“U plake, bre burrė,

u plake!...”-

fillojnė shokėt

nga shakatė,

kėrkojnė

tė mė japin forcė,

por unė

pak nga pak

ngela sakat.

E ndiej, s’bėj dot mė

gjė nė kėtė botė...,

kam mbetur keq ulok..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:06 pm

Shiu mė pengon

gjithēka qė ėndėrroj,Fjala pleqėriZėrin e vogėlushėve

mė duket

sikur nė mėngjeset e freskėta

e kam pranė,

( mė mbushin me gjallėri).

Nė flokėt e zbardhura

mbaj sekretin (kodin ) e viteve.

Shpesh nuk dua

tė dėgjoj fjalėn “pleqėri”.Kėrkoj tė shkund pluhurin,

qė mė lanė vitet.

Gjethet e rėna

kėrkoj t’i mbledh,

t’i djeg diku...

Shiu mė pengon

gjithēka qė ėndėrroj,

dhimbjet e eshtravemė godasin aty – kėtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:06 pm

Bredhi krenarTi, o bredh,

me krahėt e hapur

dėborėn qė bie,

sa shumė e ke mbajtur.U bėre ombrellė

pėr djemtė refugjatė,

Nėn trungun tėnd

e shkuam njė natė.Mos vallė i numėrove,

sa vijnė, sa shkojnė,

Pėr ata qė humbėn

nėnat po vajtojnė.Pėrmbi kryet tėnd,

Shqiponja qėndron,

u thėrret bijve,

sofrėn ju ofron.Sofrėn tė bekuar

e ka ēdo shqiptar,

Ndaj, o bredh i bukur,

tė qėndrosh krenar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:06 pm

Rruga e vėshtirė

Rrobat e lagura
mė pengojnė tė eci,
mė duket vetja
si deve e hutuar,
lashė shtėpinė stolisur,
punova vite
pėr ta ndėrtuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:07 pm

“Ku shkoj –
pyes veten
pėr tė lypur,-
nė shtėpi tė gjitonit?”-
dhe mendja mė shkon
te lulet e ballkonit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:07 pm

“Ah, - thoshim, -
jemi baēe me lule!”-
flas me vete si papagalli.
Nxitoj kėmbėt,
mė bėrtet vėllai,
se po na zuri nata,
na mori Djalli!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:08 pmPeizazh vapeTokė e nxehtė

vithisur

e etur pėr ujė,

nė tė ēara

zvarranikėt vendin

kanė ndėrruar,

kafshojnė njėri - tjetrin

nėn dhe’

se kush ka qenė,

kanė harruar.

Gjinkallat ligjėrojnė
degė mė degė,
dielli djeg ullinjtė
e etur pėr shi,
sorkadhet grisin lėkurėn;
nėn hije pėllumbat
struken nėn ēati.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:08 pmZogjtė e nėnave’Ėngjėj nė ėndėrr shikoj,

gjė e rrallė e bukur shumė,

Kur zgjohem s’jam pranė tyre,

Perėndisė i bie nė gjunjė.Falem e falem tek ikona,

tė na ruajė zogjtė Perėndia,

Secili e ka njė nėnė,

qė e ka mendjen tek fėmija.Tė larguar tė shpėrndarė,

nė darkė nėna s’i ka pranė,

Ah, Ėngjėjt ku janė,

zogjtė e nėnave pa vatanė!…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: