Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:44 pm

LEFTERI SEMA

Mirėmėngjes i rilindurpoezi

SHTĖPIA BOTUESE “MARIN BARLETI” TIRANĖ, 2010Poezi dhe krijimtari populloreMbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:45 pm

Lefteri Sema

“Mirėmėngjes i rilindur ”

poezi dhe krijimtari popullore

Redaktor letrar: Kristaq F. Shabani

Art grafik: Dashamir VraniēiCopyright Lefteri Sema,2010

Libri u botua nėn kujdesin e Lidhjes sė Krijuesve “Pegasi”Albania me qendėr nė Gjirokastėr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:45 pm

Shpėrfaqje e shpirtit tė bukur tė njė gruaje tė ditur,…

Ėshtė njė rilindje e shpirtėruar ngjatjetimi e pėrshėndetjes “Mirėmėngjesi”, njė riciklim memorial nė njė rikthim pėr tė gjetur njė mėngjes tjetėr nga ai, i cili mbarti ikje, largim, me objekte madhore indivuale dhe sociale...Njė ikje para dydekadshe, kur nisnin proceset e njė jete ndryshe dhe kur frynte njė erė e mirė pėr tė frymėmarrė me tė dy bronket. Por nė kėtė ikje pati viktimėzime pėr tė arritur nė destinacion, pati largime tė dhimbshme jetėsore, pėrēapje pėr t’u ingranuar dhe integruar nė civilizimin bashkėkohor...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:46 pm

Kjo ikje mori me vete mallin, kėngėt, ndjenja tė caktuara, dhimbshurinė dhe nė kujtesėn e saj gjithēka tė prodhuar gjatė jetės vetiake...

Kujtimet e sė kaluarės u lanė kėtu, shpėrthesat rinore u lanė kėtu, shqipja u mor me vete dhe gjithēka produktive pėr rritje dhe ingranim nė botėn, e cila kishte qenė njė tabu....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:46 pm

Edhe vėllimi poetik me krijimtari popullore i Lefteri Semės sjell njė larmi tematike, prek anė esenciale te asaj jete tė krijuar me mund dhe sakrifica nė vende tė huaja, tė panjohura; evidentohet me ndjenjė ndihmesa vėllazėrore dhe e spikatur e familjeve greke, tė cilat, para pak dekadash kishin ndėrmarrė njė emigrim tė tillė, shpėrfaqet shpirti i njė gruaje tė ditur, e cila la nė vendin e saj “zogjtė”, “bilbilat”, “balonat”, “gazmendin”, festimet”, “kėshtjellėzėn e saj, “vatrėn gjyshėrore” punėn e spikatur tė mėsueses inkurajuese, lėndinat e bukura shumėngjyrėshe, pjesėn e jetės sė saj, tė afėrmit..., njerėzit e dashur...Libri ka spektėr tė gjerė, i cili realizon njė sipėrmarrje tė madhe gjeografike: dete, kėshtjella, lulesa, ishuj, qytete, rite, cilėsi, etikė, vajza tė bukura, tė paputhura, me ngjasi dhe bukuri tė tejskajshme natyrore, lidhėsi idilike, krahasime me lule tė pemėve frutore mė nė zė, figurime tė pėrzgjedhura tė fjalėsit popullor qė i japin ngjyrim shumėplanėsh... Autorja nė inkursionin e saj kreativ ndėrrmerr sipėrmarrje pikturimi me penelata ndjenje dhe dhimbjeje, jep me prezencė tė natyrshme elementė tė bukur tė prezencės natyrore tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:47 pm

majave tė maleve, lėndinave, tė kodrushkave, tė liqeneve, tė burimeve, tė frymorėve tė bukur, tė fluturave, xixillonjave e tjerė, tė cilėt me shumėllojshmėrinė e krahasimit figurativ mbresojnė, dinamizojmė, bukurojnė dhe befasojnė kėndshėm. Kjo e theksuar nė kėngėt e stisura prej saj, ku kėndvėshtrimi dhe ndėrtimi i tyre kompozicional ka mė individualitet, kjo si duket vjen edhe nga njohja e fenomeneve “lirikė“ tė jetės, nga kontakti dinamik me traditėn , zakonet, ritualet.

Krijimi i saj poetik ėshtė tabanor nė tė cilėn personazhe janė sorkadhet, bilbilat, zogjtė, lulet dhe, natyrisht, njerėzit, por kjo krijimtari nuk del nga “kuadratura” e krijimtarisė popullore , por ruan atė fizionomi tė saj , paēka nga grafizmi i pėrdorur nė kėtė vėllim.

Vihet re dhe trajtesa e fenomeneve, problemeve, gjasive jetėsore dhe, nė kėtė kuadėr, cekja e tyre ėshtė njė “hapje syri” pėr vėzhgim dhe pėrgatitja e kundėrveprimit pėr ulje tė ndėrveprimit tė kėtij “antiakumulimi produktiv” dhe pjesėmarrjes aktive nė zgjidhjen e problemeve tė vendit, natyrisht duke u nisur nga mundėsitė dhe roli qė ka individi nė progresin shoqėror dhe nė ecurinė totale tė shoqėrisė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:47 pm

Duke dhėnė dhe ngacmimim e mirė tė protagonistėve dhe tė njerėzve, qė mundėsuan pakėsimin e dhimbjes sė emigrimit, autorja nxjerr nė pah dhe idenė e kthimit nė vend, duke protagonistuar ajo nė rikthim nė vendin e saj me njė “Mirėmėngjes tė rinduar”.

Ky vėllim, natyrish,t qė ka vlerat e veta dhe shton mbajtjen mend tė kujtesės sė shkruar duke evidentuar natyrshmėrinė dhe lirshmėrinė e njė femre tė emancipuar, tė njė njeriu qė nuk do tė humbė kurrė profesionin e saj tė mėsueses dhe tė japė kontribut nė edukimin e njerėzve me mentalitete tė reja tė stadit.

Kristaq F. Shabani, I.W.A, W.P.S

Gjirokastėr, qershor 2010
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:47 pm

Fjalė autori

E kisha peng nė shpirt daljen e njė krijese tė tillė, e cila mė ka shoqėruar gjatė gjithė jetės. Dhe njė ditė vjen shpėrthimi natyrshėm, si shpėrthimi i sytheve, qė s’janė kurrė tė fjetur. Nga shpėrthimi i kėtyre sytheve dalin nė dritė lule e gjethe, lule qė kanė petale tė bukura, gjethe qė gjithmonė ndjejnė gjelbėrimin e pėrhershėm dhe krenohen pėr panoramėn e luleve qė kanė pėrreth. Dhe shpesh ndjenja njerėzore frymėmerr dhe e kėnaqur thotė: “ Unė linda...”.

Ēdo qenie njerėzore pėrpiqet tė thotė diēka nė pasurinė njerėzore, njė diēka sado tė vogėl nga jetėza e tij, e tija...

Dhe unė ndėrrmora kėtė hap pėr tė inkurajuar veten dhe pėr tė evidentuar sadopak vlerat e individit, por njėkohėsisht pėr tė dhėnė njė dhurim tek tė gjithė njerėzit e mi tė dashur nė veēanti dhe tė gjithė njerėzit e epokės sime, tė cilėt kaluam tronditje tė mėdha njerėzore dhe pėrballemi me njė objektiv tė qartė: Tė ecim nė korsi tė bukura dhe tė ndritim Atdheun tonė tė bukur e tė virgjėr..., Atdheun, qė simbol tė tij ka shqiponjėn...

Duke iu dhėnė kėtė dhurim, jap pjesė tė shpirtit tim nė vite...

Autorja

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:48 pm

I. Portreti i lulesPeizazh alpesh

Liqenet e alpeve i hedh nė pikturė,

moj vetullkurorė, dhe i var nė mur.Pikturomė mua, vėshtro sytė e mi,

do tė kuptosh mirė, kam rėnė nė dashuri.Vera po afron do tė shkojmė tė dy,

tė luajmė nėpėr bredha, nuk rri dot pa ty.Nata kur tė bier, zogjtė shkojnė nė fole,

do tė jem me ty, vetėm nuk tė lė.Nė rrezet e para sorkadhet vrapojnė,

rreth e rreth liqenit ne tė dy vallėzojmė.Na bėhet pasqyrė uji si kristali,

i prita kėto ditė sa mė dogji malli.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:48 pm

Ėndrra tė pambarimta...

Pjesė e jetėsFluturat e mėndafshit fluturonin,

tė dy sytė mė verbuan,

Bėj tė fluturoj dhe unė

buzėqeshur fluturat mė kundruan.Qeshnin e qeshnin me mua

se kisha krah pėr fluturim,

Kur u zgjova nga gjumi thashė:

“ Kjo ėndėrr tė ishte pa mbarim”.

Pjesė e jetės time
janė ėndrrat e bukura
qė shikoj;
lule mė lule dua tė shėtis,
mė ka ėnda tė qesh
e tė lodroj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:49 pm

Fluturat dhe bukuria

Ndėr lastarė ngatėrrohesh,

djalė, o djalė i ri,

Fluturat tė vijnė pėrqark

zgjidhe njėrėn kė do ti.Shkojnė ditėt,

shkojnė vitet,

Flutura tė duhet pranė,

tė qėndrojė pėrmbi supe,

tė gėzosh nėnėn e babanė.Do tė ketė lezet shtėpia,

do tė qėndiset avllia,

Tė lodrojnė dhe fėmija

Fruti i jetės – Bukuria.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:49 pm

I gjatė ky dimėr...

Kur rrėshqiti bora
dhe u mbush plot pėrroi
Nga brazdat e ugarit
uji i turbullt nuk kulloi.

Farat e mykosura s’mbinė,..,
“Vit jo i mbarė, - thotė fshatari,-
qanin qengjat nė katua,
shpresa e fundit te livadhi”.

E hodhi gunėn ēobani
dhe u ngjit pėrnbi pllajė
kokėvarur qėndronin lastarėt,
moti filloi tė qajė.

Mushkėn xanxare prej dore
e ngarkuar me dru tė njoma,...
“I gjatė ky dimėr,- psherėtin,-
do durim, presim akoma”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:49 pm

Ē’djep ishte ai qė tė tundi?!Ē’pati ajo dorė e zezė

qė rrėmben fėmijėn nė gji,

Lotėt e nėnės nuk shteren,

Marsh hak, o Perėndi…Po nuk shitet njeriu, o derėzi,

Paratė e fėlliqura kokėn tė hanė.

Ē’djep ishte ai qė tė tundi?!

Harram bukėn qė tė dhanė!

Fėmijėn, qė i vjedh nėnės,
moj dorė e zezė e egėrsirės,
Fantazmė do ta kesh gjithė jetėn,
do vuash, bishė e errėsirės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:50 pm

Si ta kapėrcej vuajtjen

VuajKur agoi dita pėrmbi det,

thashė se hallet i hodha,

Ē’kishe pėr tė thėnė

tė gjitha nė shpirt i mblodha.Kaluan muaj, kaluan vite,

u pėrmbushet syri nė vend tė huaj,...

Gėzojnė ata qė e trashėguan,

ndėrsa unė me shpirt vuaj...Dua tė gėzoj nė gurin e vatanit,

ku ēahet defi nė oborrin tim,

Buka nė dhe tė huaj, o djalė,

s’shkon nė bark, mbetesh jetim...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:50 pmEfharisto (Faleminderit)Erė e fortė

mė shtyn pėrpara,

shiu i hollė

s’ pushon
duke ndier mbrėmjen
teksa vjen,
kryqin bėj,
shpresa rrugėton.
Eci … e ci e lodhur,

e raskapitur,

gjendem pėrpara

te kisha e Zotit,

njė Zotni mė vėshtron

me keqardhje,

ndoshta,

pėrsjell ndėrmend

se do tė isha

pėr lėmosha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:51 pm

Nxjerr nga xhepi

disa tė holla

dhe mė pyet:

“A ke ngrėnė?”

Mua lotėt

seē mė rrjedhin,

“Kaq poshtė

paskam rėnė?!”“Efxaristo, (Faleminderit),

Zotni zemėrgjerė,

t’i bėftė Zoti duart flori,

”mundimet“ e mia janė tė shumta,

sa s’mund t’i besojė njeri!“
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:51 pm

Dora e ngrohtė e Elenicės

Flisja me vete
pa asnjė “shok”,
rrugė e gjatė,
e vėshtirė,
kush ma dha
dorėn e ngrohtė,…
Ishte ftohtė,
ish nė tė gdhirė…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:51 pm

Dorėn e ngrohtė
e mbaja fort,
s’e lėshova,
s’mė lėshoi,...
Kur mė pa
tė lodhur shumė,
me keqardhje
mė vėshtroi…
dhe lotoi…
dhe lotoi...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:52 pm

“Rri e ngrohu,
bijė e nėnės,
do tė tė mbaj


nė vatrėn time,

tė solli Zoti

tek unė,

mos e ndiej

veten jetime.Elenica e kam emrin,

por pėr ty

unė quhem nėnė, …”

Dhe fola

ngrohtėsisht me veten:

“Errėsirė, tani,

pas tė kam lėnė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:52 pm

Nga mė erdhi Ėngjėllorja,

mė ndriēoi nė jetėn time,

mė dha shpirt

e mė dha shpresė,

nėnė e dashur Elenica,

nė zemrėn time

do tė mbesė

1000 vjet iu bėftė dita!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:54 pmDialoguNė tokėn e huaj ishim shpėrndarė,

aty kėtu mblidhnim ullinj…

- Ej , Sinan,- i thėrret shokut njė djalė,-

kishe ardhur ndonjėherė nė shtetin fqinj?- Leri, bre politikanėt,

ē’ke me ta,

shiko qenin leshtor

qė t’u afrua,…”.

Dialogu mori rrugėn e shakasė,

po hija e zezė

nga sytė nuk na u largua.- Ēfarė po thua, a i vrarė,

mos fol, se fjalėt i kapin me bastun,...-

Harram bukėn politikanėt tanė,

shikojnė kush je ti e kush jam unė“.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:55 pm

“Bajamja e gėnjyer...”Janinė, qytet i lashtė e i bukur

mban mbi supe historinė,

Nė dimrin e fortė na mblodhe,

hape krahėt “brinjė mė brinjė”.Buzė liqenit nė ēdo rrap,

janė mbėshtetur,

tė lodhur dhe tė uritur,

djemtė fatkeqė emigrantė

nė sofėr Nėna i ka pritur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:55 pm

Lastarėt e hardhisė
nė Ballkan lotuan,
Bajames sė gėnjyer
lulet i ranė,
pranvera u vonua
shumė tė vinte,
Shqiponja folenė e braktisur
kishte pranė,
Por jo, s’mundi kurrė,
ta arrinte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:55 pm

Si balonat e fėmijve

janė mendimet e miaTė qeshur ju dua,

nipėr dhe mbesa,

jeni Lulet e Jetės

plot vėshtirėsi,…

Horizontet i hapin

rrugėn historisė:

Dita e re e bukur

Dhuratė

pėr ty, rini.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 1:56 pm

Si balonat e fėmijėve

nė fluturim

mendimet e mia

pėr tek ju.

Sytė qė ju shkėlqejnė

si pasqyrė,

mė fshijnė

dhimbjen

aty - kėtu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: