Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:51 pm

PĖR NĖNĖN

Kur doli nga shtėpia
Mė pėrqafoi me mallė
M`tha ma bėn o bir hallall
Se ndoshta s'mė shef tė gjallė.

E pashė si fshiu lotėt
Me cep tė shamisė
Sa shumė qajta prej mėrzisė
Kur mami doli prej shtėpisė.

Gjumi kur mė zė
Ėndrrat te mami mė qojnė
Fėmijtė qė mė rrethojnė
Dot nuk mė ngushėllojnė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:52 pm

SA KĖMBĖ I KA GOMARI ?

Nastradini hipur nė gomar
Takohet me njė udhėtar
Me hoxhėn u mahit udhėtari
E pyeti sa kėmbė ka gomari.

Nastradini zbriti ia numėroi
Pastaj me zė atij i tregoi
-Unė e di-tha ai-po pse zbrite
Sa kėmbė ka gomari a nuk e dite?

-Jo, jo unė e dita edhe pa zbritė
Po thash ta mbush ty kokėn e mėrdhitė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:53 pm

PSE ?

Ka shumė e shumė pyetje
Kosovarja e vogėl Kaltrinė
Pse ma vranė qenin
Pse ma vranė bagėtinė?

Pse ma dogjėn fletoren
Pėrplot me vizatime
Pėrse ma vranė lapsin
Ai ish pushka ime?

Pse nėnat e botės
Qė lindin nė spitale
Nuk e ngriten zėrin
Pėr lindjet e nėnave tona nė male?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:53 pm

Neper Kosove

Sa e bukur Kosova
nuk e kisha dite
sot babi me mori
i beme nje vizite.

Rrugeve te Kosoves
vetura vraponte
n'Prekazin legjendar
neve na qonte.

Arritem te kullat
e Kompleksit Legjendar
krenaria e kombit
me te madhit Shqiptar.

Aty na priti
baca Shaban i pari
Hamza si vigan
Shqiponja Adem Jashari

Dike rreth dreke
arritem ne Gllogjan
kulla katerkateshe
frymen gjalle mban.

Ne Gjurgjevikun e bukur
ne oazen rreze
vizite i bera
motres sime Diellze.

Krenaria dhe Pikellimi
me penen e uruar
babushin Adem Berisha
e lashe duke shkruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:54 pm

Urrej lotin

Kam njė brengė nė zemėr
E nuk mė hiqet dot
Kur shikoj sy
Tė mbushur me lot

Njerėz qė vuajnė
Nga sėmundja e varfėria
Fėmijė jetim
Qė i ka marrė uria

Fėmijė tė pėrlotur
Rrugėve punojnė
Shkollėn braktisin
Qė tė mbijetojnė

Lotin e urrej
E nuk e shoh dot
S`dua tė shoh fėmijė
Qė tė qajnė me lot

Ē`ėshtė ky lot
Qė sundon si mbret
Kush vallė e lejon
Tė ketė kaq pushtet

Ėshtė njė pikė ujė
Qė sytė t`i verbon
Ėshtė si njė plumb
Qė zemrėn ta shpon

Ēfarė do ,o Zot
Tė tė falė njė jetė
Vetėm qė i ziu lot
T`mos sundojė si mbret.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:55 pm

Jetimi ngelet Jetim !

Dy pika loti, me rrodhen nga syte
Mbi letren qe po shkruaj nene
Thelle me tronditen, ne shpirte
Shpejte nga letra u thane.

Mbi fjalen, ku qe shkruar "Te dua" Nena ime
Pikat e lotit tim
U treten me ngjyren e shkruar
Nga loti i syrit jetim.

Pra me ngjyre dhe me lot
Ti shkruajta ty, keto fjale
Ste kam prane ste shoh dot
E te kujtoj me shume mall.

Nena ime u bene kohe, qe je larguar
E ne zemer vazhdoj te te mbaj akoma se te dua shum
Ndoshta, edhe te kam lenduar shume
Por te lutem besome nene se s'kam faj une.

Kur letren ti ta lexosh
Lexoje nene ne vetmi
Dhe lotet qe do te derdhesh
Mos te ti shohe njeri!!!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:56 pm

Deri kur keshtu

Thote nenelokja plak
Para deres se shtepise
Askush nuk me ka mbetur
Perpos varferise.

Pyet vogelushi
Ku e kam babane
A gjendet ne burg
A ne lufte ma vrane.

Deri sa jetimit babi
Nuk i kthehet ne shtepi
Le ta dije qdokush
Se kjo nuk eshte liri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:56 pm

Tekanjozi Vogel

me falni forum
nese jam pak tekanjoz
po vertet sot
ndihem pak nervoz.

Babi im mbreme
u shpreh pak banal
per nje polic
aspak normal.

Qka te duhet ty me tha
o kalama forumi
duke pritur ti liroja PC
e zuri gjumi.

Kor sot u zgjova
me beri per 5 metelik
po pse hyra ne forum
nuk bere kaos kozmik.

E pranon apo jo babi
shkrimin tim dot?
forumi eshte pro
jo e jote mbetet kot.

Ju pershendes
Arlind Gashi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sara
Anėtar i ri
Anėtar i ri


Numri i postimeve : 123
Registration date : 30/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:57 pm

kesh e vogel
dhe u rita
ne preher te nenes
u merzita
sdi me shkru as me lexu
un nforum po du me urelaksu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:57 pm

Miushi i Vogel

Ku shkove miush per drek?
Ne restoranin biblotek.
Ani cka kishte ne meni?
Lektyra, romana e poezi.
Po cfar zgjodhe miush ti?
E porosita nje me poezi.
Po helm e kurth nuk te vun?
Jo shqiptari se ben ate pune.
Ndaj armik tjeter nuk pat?
Jo nuk lexojn macat per fat.


Motra ime Albina

Albina kerkonte buke
gjer sa gjeti shtepin tundi
babi nga nervoza
veshin pak ja shkundi.

Pas bukes kerkoi
qumesht me kajmak
gjyshje qeshi dhe i tha
sdua te te jap.

Albines ju rrit nervoza
ju be qumeshti posi boza
perplasi goten ne kanaqe
u ngrit babi ja skuqi njeren faqe.

e dua shume motren time Albina
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 5:59 pm

te lumte,Arlind
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:13 pm

Babi dhe Mushkonja

Nje nate babi
lexonte forumin
bėzzzzzzz nje mushkonje
ah ē'ja nxiu trurin

Ateroi e gjora
ndaloi ne ekran
donte dhe ajo
forum te lexon.

Babi me shpejtesi
me ate doren e gjate
i shtypi koken
mushkonjes se ngrate.

Keshtu pesoi mushkonja
bėzzzzzzz ska me
fajin vete e pati
pse lexoi me ze.

E gjora mushkonje
vdiq e trishtuar
harroi qe pran pati
policin e turbuar.

** Babi me fal por n'gjarja eshte e vertet.
Ju dua shume te gjitheve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:15 pm

Gjithnji Mendoj

Gjithnji mendoj
boten ta ndryshoj,
te mos kete urrejtje
te mos ket xhelozi
te mbretroj paqja
te kemi veq dashuri.

Fjalen xhelozi, urrejtje
mos te egziston ne fjalor,
te gjitha trevat Shqiptare
te jene nje kor Gazmor.

Lufta ēlirimtare e viteve '90
tregoi tere botes
Shqiptarin e vertet,
kur atedheu yne ishte ne rrezik
te gjithe te bashkuar
musliman, ortodoks e katolik.

Perse babi tash keshtu?
Sharje urrejtje po shof une ketu?
I shef ti babi apo jo dot?
Apo dhe une po te pyes kot?

Arlind Gashi
kl. VI
shkolla fillore
"Vėllėzrit Frashėri"Lipjan
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Riki30
Admin
Admin


Male
Numri i postimeve : 2358
Age : 42
Vendi : Prishtine
Registration date : 09/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:16 pm

Te lumte Arlind vetem vazhdo suksese ne te ardhmen
mjer ajo mushkonje spaska me be bez me Very Happy Very Happy
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:16 pm

Krapi i Resit

Ditė e Enjėte me diellė
Resi njė peshkatar i mirė
Jeton ne Lion
E quan veten kampion.

E vuri karremin
Eksperti nga Lioni,
E hudhi aq largė
Sa i mbaroi najlloni.

Pas vetėm 10 minutash
Alarmi bip,bip,bip,
Nė thellėsi tė liqenit
Njė peshk n'karrem ju ngjit.

Me sa mund Resi
Te bregu deri sa e solli,
Por ne vend tė peshkut
Nje qen i ngordhur i doli.

Pra kėshtu vertet ndodhi
Nga fundi i liqenit,
Nė vend tė peshkut
U nxorr qeni i Muharremit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:19 pm


Motra ime Diellza

O engjell ne krahet e Zotit
O yll i gjithesise qe shendrit
Ti je rrezja e Perendis
Gjithesise i jep te bukuren drite.

Nena ty te lindi
Si nje rreze diellzore,
e hena e shkruar
te ka mbretreshe engjellore.

Je shkendija e ndezur
ne zemrat tona prore,
je vete qielli i kaltersise
me ato rreze diellore.

Je simfonia e shkruar
ne nota e pentagrame,
je sirena e ujrave
qe qan Detera dhe Oqeane.

Moter si une, mbese si babushi Adem
me te mire kush mund te kete,
nuk e kemi prane
po ne zemer per jete.

Mua dha babushit Adem
ne e bere moter nje padrejtesi,
na le ne ne te zezen toke
vete ike ne PARAJSEN GJITHESI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Sun Oct 07, 2007 6:21 pm

Motra ime Diellzė

Motra ime Diellzė
O engjulli i Perendisė
Babushi Adem
Na dhuroi "Lahuten e Malėcisė"

Ndihmo Zot si mė ke ndihmue
Edhe 500 vjet kanė me kalue,
Qė nė tė bukuren Kosove e Shqipėri
Nuk do te harrojmė oj moter ty.

O moj motėr ku mė je largue
A hiq ste bjen ndermend pėr mue,
Pėrse zi babush po na shkon kjo jetė
Ku ne le oj motėr keshtu tė shkretė.

O i lumi e i madhi Zot
Pse nė vaj gjithė ky mot,
Gjithė ky mot e kjo vetimė,
Gjithė kjo dhimbje e bubullimė.

Letėr engjullit i kam que
Se babushi me tha mue,
Dergoja Diellzės "Lahuten e Malėcisė"
Shumė te dua o engjulli i Perendisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Thu Oct 11, 2007 4:31 pm

Kah dyhet ecur?
Kishte pas vdekur
Njė njeri
Nastradini imam
Xhemati pas tij.

E pyeti hoxhėn
Njėri nė mes tė xhades
-A duhet ecur para
Apo pas xhenazes?

Ia ktheu hoxha:
-Dėgjo ore hut
Kryesorja ėshtė
T`mos jesh n`tabut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Thu Oct 11, 2007 4:32 pm

Kush duhet tė kėrkoj falje ?

Mos kėtu e mos aty!
Babi ma drejton gishtin
Lehte njė polic me njė femijė
Kėshtu valla po ia nxjerr bishtin.

Duke lozur me motrėn
Lėmsh i bėjmė kauēat
Si bertet gjė motres
Po me mua i prishė kapuēat.

Nje ditė ja preka forumin
E iu shtuan ca rrudha balli
Ma afroi gishtin te hunda
Edhe njė herė e preke vajhalli.

Kėshtu mė bertet
Edhe kur jam nė lojė
E tash unė ju pyes
Falje kėtu kush duhet tė kėrkoj ?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Anna
Anėtar i Suksesshėm
Anėtar i Suksesshėm


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Thu Oct 11, 2007 4:59 pm

Arlind babi ty se ti je femij dhe duhet te luash cdo femije ka lojen e tije .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
absurdja
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 18
Registration date : 12/11/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Wed Nov 14, 2007 12:36 pm

Bravo Arlind
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Wed Nov 14, 2007 6:57 pm

Oh sa e dua Lindin. Unė atij nuk i them yll kot sė koti.
Por, Anna, edhe unė pajtohem me ty sepse ai ėshtė fėmi dhe duhet tė merret mė shumė me lojėrat dhe defrimet fėminore e tė mos preokupohet kaq heret me gjėra tė dhėmbshme sepse mė dhėmset anipse po shkruan pėr mbesen time, Diellzen.
Lus zotin qė Arlindit t'i dhurojė fatin mė tė mirė tė mundėshėm nė jetė e unė edhepse nuk do tė jem, do tė shkoj me besim tė plotė se ai do tė jetojė i kėnaqur nė lumturi.

http://poezingaademberisha.googlegroups.com/web/Diellza-a-b.JPG?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
VizitorMesazhTitulli: Re: POEZI   Wed Nov 14, 2007 10:55 pm

Suksese Arlind si dhe tė uroj fat dhe shėndet nė jet si pun tė mbarė , thon nga njė her njeriu piqet para kohe si duket edhe ti e paske kėt fatė i nderura vetėm vazhdo rrugėn e Gjyshit .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Arlind
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 19
Registration date : 07/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Mon Nov 19, 2007 4:02 pm

Nuk jam lypėse,jam nėnė dėshmori

Babi tė lutem do mė dėgjosh
Para se nga mėsuesi im tė kuptosh,
Sot nė mėsime njė orė mungova
Njė nėnėloke nė rrugė e ndihmova.

Pėrball shtėpisė sė kulturės
Kjo nėnėloke ishte ulur,
Mė zgjati dorėn duke mė thėnė
- Mi jep 50 cent bukė s’kam ngrėnė.

Unė njėhere nuk ndalova
“ ėshtė njė lypėse” thjeshtė mendova,
Pasi I bėra dhjetė hapa
Ktheva kokėn dhe njėherė prapa.

Ju skuq fėtyra loti n’faqe i rrodhi
Ju dirdh buza,
Njė zė mezi nxorri:
- Nuk jam lypėse , jam nėnė dėshmori.

Im birė nė luftė dėshmor ra
Pėr kėtė liri timen ai u vra,
Kur tė pashė ty o xhan
U pėrmallova se tim birė shumė i ngjan.

O zot I madh c’far po dėgjoj
Nėna e dėshmorit lėmoshė sot tė kėrkoj,
I tėrė trupi mu shtangue
As lotėt s’munda mi ndalue.

Eja nėnėloke eja ti me mue
Edhe pse jam fėmijė mundem me tė nihmue,
Dorė pėr dore me nėnėn e njė ushtari
Hyme n’duqanin e njė tregėtari.

Xhaxhi tregėtar babi mė dėrgoi
Gjyshės sime ti shėrbesh,
C’fardo ajo qė tė kėrkon
Nė emėr tė babit ti i shėnon.

Ok, qun tregėtari tha
Babin tėnd unė mirė e njoh,
Gjyshės gjithėsesi do i servoj
C’fardo ajo tė mė kėrkoj.

Nėnėlokja me habi mė shikoi
Njė pikė loti pėr faqe I shkoi,
U pėrkul mė puthi nė ball
- O Allah ma ruaj kėtė djalė.

Kur nė mėsime mbaroi orari
Duke u kthyer mė ndaloi trgėtari,
Lypėsja qė solle shumė pak kėrkoi
Njė lugė kryp, njė buke dhe shkoi.

Kėshtu pra po tė njoftoj
50 cent babit tėnd s’mund tė ja kėrkoj,
Por ti nė mėsim nesėr kur vjen
50 cent ti mi bjen.

Lypėse ! nėnėlokės simė ti po thua?
Ah, sikur Luboteni ra mbi mua,
Jo,jo,jo…nuk qe lypėse o barkėngirė
Ishte njė nėnė qė dha Kosovės martirė.

Plotė tri ditė qytetit kėrkoj
Mos nėnėloken prap po e takoj,
Jo, nėnėlokja nuk dukėt mė
Krypė e bukė per njė javė tani ka.

O ju pushtetarė,qeveritarė,biznismen e tregėtar
Nėnloken mos ma keni parė?
Mos vallė nėnėlokja ju ka dėshpruar
Bukė e kryp duke kėrkuar?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Adem Berisha
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 146
Registration date : 03/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI   Mon Nov 19, 2007 5:27 pm

Oh bre Arlind, nuk gjej dot fjalen e deshiruar pėr tė uruar por megjithate do tė them : Ty zoti tė bekoftė.
Me poezinė "Nuk jam lypse, jam nėnė deshmori", jo vetėm qė mė knaqe bor mė bėre qė me lot pėr faqe ta lexoj ate.
Duke u lutur qe tė jemi shumė koshientė e tė mos shkelim mbi gjakun e shenjtė tė deshmorėve, por edhe mbi krenarinė e nėnave tė tyre, nuseve tė reja qė mbeten veja dhe fatin e fėmijėve tė tyre bonjakė, vetėm do tė pėrkujtoja nė njė strofė tė poezisė sime "Viganit tė Lirisė", kushtuar Xhelal Hajdės, komandant TONI, tė cilen e dij se e ke lexuar :

"Tė nderojmė TONIN me shokė
dhe tė shtrenjten Liri,
pash besen e Zotit tė gjithėsisė
mos tė shkelim mbi gjakun e tij".

Nga i yti, siē mė quan ti, babushi Adem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: