Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:15 pmNė sofat tė portėsNė sofat tė portės belkėputur-o,

me ngjyrat e ylberit ke gajtanet-o

Brezit tė qendisur me yjet sėrma,

aman, kur tė pashė, thashė: “Marshalla!”Afrohem i mjeri, tė tė them dy fjalė,

ndalu, moj esmere, seē ta kam sevdanė,

Ndalu, ndalu duke u lutur,

ike brenda, porsi flutur.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:15 pm

Thėllėza e DervicianitMoj thėllėzė e Dervicianit,

sa lezet tė ka fustani,

rreth e rreth me gajtan,

nazet sa lezet tė kanė.E hedh vallen lehtė – lehtė,

stolitė tė qendisura vetė.

As m’i fal t’i prek njė ēikė,

pse largohesh, mė ke frikė?Mė hodhe sevdanė

dhe ike, belkėputur,

mė djersite natė ditė…

Do tė mė bėsh lumtur?Dhe nė ėndėrr tė shikoj,

ti hedh valle, unė kėndoj...

Eja, mos mė ler beqar,

zemrėn time e ke marrė.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:15 pmMė trete si sheqeriSi sorkadhe nė lėndinė

lozje dhe qeshje me mua,

Gurgullon pėrroi nė brinjė,

era ngre flokėt e tua…Jam i gjallė me zemėr djali,

nuk pres dot tė vijė behari,

Po shkriu bora nė maja,

Aman, shokė, ē’qenka sevdaja.Ēfarė tė bėj unė i mjeri

qė po tretem si sheqeri.

A mė do, moj, sa tė dua?

Leri nazet, hajde me mua.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:16 pmTė prita, tė pritaLėshuan aromė

zambakėt eprillitRefreni

Si do t’ia bėj hallit

Konxhe e trėndafilit

Tė prita, tė prita,

poshtė te burimi,...

Tė prita tė prita

mė sosi durimi.“Ujė me dorėn tėnde,

vajzė, tė kėrkova,

Sado tė pres i mjeri,

unė pėr ty mbarova!”“Prit o djalė prit,

prit deri nė vjeshtė.

Prit, o djalė, prit

tė shkojmė nė vreshtė...”.Refreni

Si do t’ia bėj hallit

Konxhe e trėndafilit

Tė prita , tė prita,

poshtė te burimi.

Tė prita tė prita

mė sosi durimi.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:16 pm

Nė sy tė kuptojNė tė ngjitur mbi Ēajup,

pėrpara shikoj njė ēupė,

Flokėt derdhur pėrmbi supe

e bukur ta pish nė kupė.Ndaloj hapat dhe i flas:

“Nga po shkon, o Yll i Dritės,

Yjet dalin vetėm natėn,

Ti shėtit nė mes tė ditės“Nė sy tė kuptoj, o djalė,

se ē’do tė mė thuash,

Unė kam njė zambak,

s’tė bėj qė tė vuash”.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:16 pmShtatselvi“Oda jote dymbėdhjetė shkallė,

dil moj dil, pse nuk ke dalė,

Njė zambak me plot aromė,

seē tė hodha nė ballkon.Belkėputur, shtatselvi

mė ngeli mendja tek ty,

Gjumi natėn nuk mė zė,

unė pa marrė ty s’tė lė!Reth e rreth oborrit

ēelėn trėndafilat,

Iso mbaj dhe unė.

kur kėndojnė bilbilat.Thoja, bilbil, thoja,

mė tė lumtė goja,

Kush gėzoi kėtė dynja,

pasurinė kėtu e la ”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:17 pm

Po mė djeg “zjarri”

Ai djalė ēobanNjė fazan i bukur

ai djalė ēobani,

Sevdaja mė zuri,

Po mė djeg “zjarri”.Hap krahėt mė ngre,

nė majat e malit.

“Dale, more djalė,

ē’t’i bėj fustanit”.“Lule kaēe moj, nė lėndinė,

flladi i freskėt tė pėrpin”.

“Tė dua, ēoban i malit,

do tė jem e zonja e stanit”.“Moj thėllėzė e malit,

je shpirti i ēobanit

Ti pėr mua unė pėr ty,

kėtu do tė jetojmė tė dy”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:17 pm

Aromė tė lėshosh“Nėn vetull sytė dremiten,

jam pa gjumė dhe po venitem,

Moj syzezė, bėmė derman,

hajde, shpirt-o, tė kam xhan!Je mbi lulet nė baēe,

unė pa marrė, moj, nuk tė le!““Prit, o djalė, tė rritem pak,

e merr punėn me merak,

Jam e jotja, jam me besė,

tjerė s’marr sa tė vdes”.Refreni:

Tė lėshosh aromė

nė ballkonin tim,

eja ti, moj, lule,

mos mė ler jetim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:17 pm

VetmiaO ylli i mėngjesit,

do tė tė lutem shumė,

kur qėndron

pranė hėnės,

sytė tė kesh

tek unė.Se unė

nuk kam tjetėr,

tek ty kam njė shpresė,

ngela pa fėmijė,

po qėndroj me besė,

tė lė amanet

para se tė vdes...

Zambakėt e prillit
tė m’i mbillni
pranė e pranė,
ēdo pranverė
kur tė ēelin
dhe pa frymė
tė ndiej vatanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:17 pm

Fustani me gjetheFustani me gjethe, vajzė,

derdhej e tė varej prapa

unė mundohem

qė tė kapem ,

ti nxitove dy- tri hapa.Vrapoj e vrapoj i mjeri,

po nuk arrita dot,...

Djersita, moj vajzė, pėr ty

dhe mė ranė ca lot.Pse vrapon, moj sorkadhe,

nuk je mollė qė tė kafshoj,

unė jam djalė e jam beqar,

folenė me ty do tė ndėrtoj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:18 pmKaēurrelat pėrmbi supeHodhi rrezet nė parmak,

dielli i bukur pėrmbi mal.

“Ndalu ndalu, Rrezearta,

dua qė tė tė them dy fjalė.Shkojmė tė mbledhim trėndelinė,

dardhė e pjekur pėrmetare,

do tė tė thur, moj, njė kurorė,

dua qė tė tė kem manare.Tė prita, zogė, tė rritesh,

kaēurrelat pėrmbi sup,

Mė buzėqeshin sytė e tu,

mos ma prish qejfin, moj ēupė”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:18 pm

Dardhė aguridheTi, moj dardhė aguridhe,

lehtė e lehtė vallen e hidhje.Nazet tė kishin lezet,

fustanverdha fletė - fletė.Brezqėndisur me gajtan,

kaēurrelat ne sup ranė.As mė fal, tė luaj me to,

Zemra ime fort tė do.S’ma kupton, vajzė, sevdanė,

me ty kam gjetur belanė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:19 pmKėngės seē ia thonė“Degė ė degė u hodha,

dardhė mbi dardhė,

Po nuk tė harrova,

Ty, moj gushėbardhė”.“O ylber i bukur,

tė prita nė vite,

Ditėt numėrojmė

sa shumė mė mėrzite”.“Pėr ty, moj burbuqe,

gjithonė kam djersitur,

ėndėrr tė shihja,

bashkė duke shėtitur”.

Nė degė tė bajames
njė gushkuq qėndron
Bashkė me njė thėllėzė,
kėngės seē ia thonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:19 pmThėllėzė me shtatė ēikaVera, Vera, Veronika,

te Viroi seē tė prita,

Thėllėzė me shtatė ēika,

prita gjersa zbardhi dita.Vera, Vera, Veronika,

tė dua mė rėntė pika,

Harroj qė tallesh me mua,

fluturon krua mė krua.

Vetull shkruar, porsi hark,

si flutur vije pėrqark,…

Lule dardhe seē tė hodha,

nuk besoj se unė gabova.Veronika, mė tėrbove,

nuk besoj se mė harrove,

Mė ke tretur si sheqeri,

Ēfarė tė bėj unė i mjeri?!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:19 pmKur zbrisje nga maliKur zbrisje nga mali

veshur me tė verdha,

Fustanin e hollė,

seē ta mori ferra.Mos mė qaj, moj thėllėzė,

se do tė blejmė tė tjera,

Flokėt pėrmbi supe,

seē t’i merrte era.Mos mė qaj, moj vajzė,

se pėr ty jam vetė,

Do tė blej tė tjera,

do tė marr pėrjetė.Do tė blejmė tė bardha,

qepur fletė - fletė

dhe vellon me ar,

do ta zgjedhėsh vetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:20 pm

Mė jep fjalėn besa- besėMirditores

Hėna vetė tė ka zili,

leshverdhė jelekqėndisur,

Tė thashė dil apo tė dal,

Zoti vetė tė ka stolisur.Ngrije kokėn, Mirditore,

tė mė shikosh drejt nė sy,

Tė kuptosh zemrėn time,

ajo rreh vetėm pėr ty.Mė ke mbajtur me shpresa,

nė ėndrra me ty lodroj,…

Mė jep fjalėn besa - besė

me ty dua tė jetoj...Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:20 pmDreri i malitPa mė thuaj, moj trėndelinė,

ku gjen tė kėndshmen aromė,

Nė lėndinat ku je pėrhapur,

bletėt punėtore i afron.Tė qėndroj dhe unė pranė teje,

fluturat tė vijnė pėrqark,

Unė tė jem si dreri i malit,

pres syzezėn vetullhark.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:20 pm

Valėve tė detitValėve tė detit loznin si fėmijė,

Flladet e mbrėmjes ngjiteshin mbi brinjė,Rrezeve tė para zbrisnin dorė mė dorė,

me lulet e dardhės bėja kurorė.Ref. Mė fal , more djalė,

Trėndafil i bardhė,

mos je i martuar

dhe thua beqar.Tė flet zemra ime, ėshtė zemėr beqari,

do ta zgjedhėsh vetė kostumin prej ari.Moj thėllėzė e bregut, tė dua pėrjetė,

s’tė ndėrroj me tjetėr, e thotė zemra vetė.Ref. Mė fal , more djalė,

Trėndafil i bardhė,

Mos je i martuar

dhe thua beqar.Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   Wed Jun 30, 2010 3:21 pm

Elefteri Sema u lind nė fshatin Agim tė Libofshės Fier, nė vitin 1953.

Ka pėrfunduar shkollėn 7 vjeēare nė Libofshė dhe mandej vazhdoi studimet e mesme nė Shkollėn Pedagogjike Fier.

Pastaj filloi ushtrimin e profesionit nė fushėn e mėsuesisė nė njė hark kohor prej 20 vitesh duke filluar nga Drenova e Ballshit. E pasionuar pėr punėn e bukur tė mesueses ajo qysh nė kėtė periudhė u mor me poezi (vjersha) pėr fėmijė dhe tė rritur. Gjithashtu u pėrkujdes edhe pėr hulumtimin e kėngės popullore. Ky fakt realizoi qė Lefteria tė filloi mandej tė krijojė edhe tė lėvrojė kėngėn popullore duke thurur kėngė me tematikė tė larmishme. Nė vitin 1992 mori rrugėn e emigrimit pėr nė shtetin fqinj Greqinė, ku punoi rreth 18 vjet, nė Selanik.

Tashmė ėshtė kthyer nė qytetin e Gjirokastrės ku edhe jeton. Pasioni i saj, pėrveē krijimit, ėshtė dhe Mjekėsia Alternative, duke u marrė edhe me studimin e bimėve mjekėsore popullore dhe pėrgatitjen e medikamenteve pėr kurimin e sėmundjeve patologjike dhe tė lėkurės. Idhull i saj nė kėtė drejtim ėshtė Dr. Arqile Boti si dhe Dr. Hysni Dankshi, i cili ka botuar disa libra me temė nga Mjeksėsia Alternative.

Qysh herėt ka botuar shkrime tė veēanta, mendime kritike, poezi te revista ”Shqiptarja e re”.

Libri “Mirėmėngjes i rilindur” ėshtė vepra e saj nė lėmin e poezisė dhe krijimtarisė popullore. Po pėrgatit vėllimin e dytė me poezi nė disa gjuhė si dhe njė novelė nga jeta nė emigracion.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Mirėmėngjes i rilindur" poezi nga Lefteri Sema
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 5Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: