Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 Poezi e vendlindjes

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:22 pm

Sot dua t'i jap shtyse gjithe atyre krijuesve qe jane dhene me dashuri ndaj vendlindjes se tyre dhe krenohen me te. Fillesa e ketij prezantimi:Sulo Gerbi, krijues ne moshen e trete qe i kendon Qesaratit te Arlkitektit te madh Sinani...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:31 pmSULO NELO GĖRBIKĖNGĖRIM…

Poezi

Marin BarletiSulo Nelo Gėrbi

“Kėngėrim…”

poezi

REDAKTOR: Agron Shele W.P.S

KORREKTOR LETRAR: Jorgo S. TELO

RECENSOR: Kastriot HADĖRI

Art grafik: Elton GalanxhiKopertina: Autori

Sponsorė: Filip Foti Agara (nipi)

Isuf Myftar Laze , Stoli Shaban LazeFalenderoj sponsorėt pasionantė dhe intelektualė qė mundėsuan daljen nė dritė tė kėtij libri,

Autori

Copyright: © Sulo Nelo Gėrbi, 2008

ISBN:Shtypur nė Shtypshkronjėn e Shtėpisė Botuese “Marin Barleti” Tiranė

Adresa e autorit:

Tel ++35581422200

Mobil ++355692422797

Ky libėr ėshtė botimi im “ i fundit”, tė cilin

ua lė

si kujtim dhe ua kushtoj:

Bashkėshortes sime: DILO DEMO GĖRBI

Djalit tim: LUAN GĖRBI

Nuset e djemve: Eli, Lilo Gėrbi, Thėllėza Meēe Gėrbi

Vėllezėrve tė mi: SHEFQET, QEMAL, XHELAL dhe

AVNI GĖRBI

Motrės: DHURATA dhe bashkėshortit tė saj,

Sybi MUSOLLARI

Kunatave: FIZE, MERJEME, HĖNĖ, NADO (GĖRBI)

Nipėrve: ISMAIL, ALIKO, NERITAN, LEONARD,

ERNEST, ERMAL (GĖRBI)

Mbesave: VJOLLCA MĖRTIRI, VASILIKA LICI,

ANTONETA BARDHI, ELONA GJONI dhe VASILIKA GĖRBI

Ju mė kini dashur shumė,

siē ju kam dashur dhe unė.

Kur tė ndahem nga kjo jetė,

do t’ua lė njė amanet:

“Pėr Atdhe – tė gjithė nė kėmbė,

pėr gjuhėn dhe kombin tėnė.

Mbani nė zemėr e dorė

flamurin tonė arbėror.

Geni ynė, grua a burrė

tradhtinė tė mos e njohė kurrė.AutoriI. Kėngėrim pėr viset e miaSTOLIM E BUKURIM, TEPELENĖ, O VENDI IM!Tepelenė, moj ballėgjerė ,

stolisura me shumė vlerė.Tė kanė ndritur ty tė parė

nė tė gjithė botėn mbarė.Me heronj, trima tė rrallė,

gjokseshkėmb, pallė mbi pallė.Ali Pashė, Selam Musanė,

Tafil Buz’, Dule Dalanė.Mustafai dhe Asimi ,

nga derė e sua trimi…Ē’ tė ndrit Altarit Historia,

Tepelenė syshkėndia!Me puhizė dhe me verė,

si nė dimėr dhe nė verė.Na freskon dhe na flladit

edhe zemrat dhe shtėpitė….Ē’ stolim e bukurim,

Tepelenė, o vendi im!Tepelenė, 05.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:32 pm

ME KĖTO TREVAT E MIA

(kudo hedh valle lavdia)Kurveleshi, Lopėsi pranė,

Krahėsi, Buzi – pėrmatanė.Nė mes tyre kanė njė qendėr,

tė gjitha i kam pėr zemėr.Rrojnė ndėr fllade dhe male

me guxim e punė tė madhe…Pėr kėto troje, pėr Atdhe

kurdoherė nė kėmbė i ke.Tė traditės dhe tė besės,

tė besimit dhe tė shpresės.Me kulturė e dituri

pėr tė mirėn Shqipėri.Janė burra edhe trima,

gjoksit u shkrep vetėtima…Pėr vendin sa shumė dėshmorė,

u rrinė nė ballė – kurorė!Tė penės edhe diturakė

nė ēdo vatėr, nė ēdo prag.Kurveleshi prin nė ballė

me Birbilenjtė me pallė.Tafil Buz, t’u shtoftė nami!

Qesarat – Arkitekt Sinani.Trimėrohet Selam Musai,

A, harrohet Mustafai?!Kudo hedh valle lavdia,…

A ē’dritohet trimėria?Tepelenė, mė 16.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:32 pm

KU PULSON ZEMRA MĖ MIRĖ…QESARATIT TIMUnė bir nga Qesarati

shumė mė ka ndihur fati.Qesarati ku jam lerė,

ka qenė dhe ėshtė me vlerė.Nė tė kaluarėn dhe sot

vetes i ka dalė pėr Zot.Mua mė ka lartėsuar,

sa krenar dhe i nderuar!Ndaj atje shkoj me dėshirė,

ku pulson zemra mė mirė.Gjersa tė jem e tė rroj,

nga zemra nuk e lėshoj.Tepelenė, mė 05.09.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:34 pm

JE BĖRĖ PJESĖ E LEGJENDĖSMoj fusha e Qesaratit,

duhet qė t’i falesh fatit!Pėr vendndodhjen qė ti ke,

tė thėrrasin “Myzeqe”!Me tokėn e zbukuruar

bollėkun gjithnjė ke shtuar.Je bėrė pjes’ e legjendės…

si hambar i Tepelenės.Me ullinj rreth e pėrqark

Kurorėgjelbra me merak.Ē’nuk prodhon, moj bukuri,

veē mademit pėr flori!…Tepelenė, 04.03.2008RREZATIM E BUKURIPėr vendin tim kam mall,

e kam pasuri tė rrallė.Dua t’i kem gjithnjė pranė:

Tepelenėn, Qesaranė.Pa ta s’kam frymė, s’kam liri

e bukur kjo lidhėsi!Dhe mė parė, si tani,

zulma t’u ngrihet n’ajri.Tė punės edhe tė pushkės,

zot tė penės, zot tė luftės.Zemėrstrall e gjoksēelik,

s’u pėrbalti njė rrezik…Tepelenė – Ali Pashanė

Skėndo Hyso – Qesaranė…Kur e kėrkoi Atdheu,

rrėke gjakun Fatmir Shehu.Rrezatim e bukuri

nė art edhe letėrsi.Shpirtit gdhendur ēiltėrsinė

Ballit ndritur fisnikėrinė.Ju kam shpirt dhe ju mbaj lart,

Tepelenė e Qesarat!Tepelenė, 08.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:35 pm

SI SHQIPONJĖ LARTĖSIESi kudo nė viset tona

kėngėvallja bubullon.Nga gjithė studimet e bėra

nuk janė thėnė qė tė tėra.Kėnduar tė parėt tanė

tė ditur e atdhetarė.Bukur traditave tona,

sa lart u ngrihet jehona!Veshje grash plot hijeshi,

qendisur argjend, flori.Hyn e del dhe koh’ e lashtė,

ėshtė rinuar ēdo fshat.Grumbuj - grumbuj gjithandej

me kėngė, hare e fyej.Si Shqiponjė nga lartėsitė ,

derdhur kėndshėm meloditė.Dhe mė lastaret e fshatit –

festivalistėt e Krahėsit.Isėtorė shquhen kaq shumė.

Kėnga e Toēit plot brumė.Po dhe Koshtani, pėr besė,

ē’ia thot’ Perėndis’ dhe fesė!...Kalivaē me trimėri,

pėr valle ē’tė kam zili!Levan, ti sofėr e kėngės,

do t’ia marr me miqt’e zemrės.Mė tė zgjedhura prej fatit

tė rejat e Qesaratit.Tė bashkuara rreth vatrės –

n’Festival tė Gjirokastrės.Tepelenė, mė 14.03.2008Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:36 pm

TAFIL BUZ’ MUSTAQEZIU!Nė Buzin e Toskėrisė

u lind njė Prijs’ i lirisė.

Qumėshtin qė tė dha Shania

bekuar nga Perėndia.

Shania, njė nėnė e rrallė,

sisėn ta pikoi mbi pallė.

Nė Stamboll u arsimove,

Atdheun s’e tjetėrsove.

Shpejt tė thirri historia,

kish nevojė Shqipėria.

U ktheve nė Shqipėri,

luftove pėr pavarėsi.

Me Kuvende, kryengritje

Perandorin’ e ēudite.

Pranė me Ali Pashanė,

njėrin nga trimat me famė.

Bashkė me Ēelo Picarin,

Zenel Gjolek’ kordhėtarin;

Ishe trim, mbete legjendė,

luftove, sa tunde dhenė!Pėr Kombin – gjithnjė mė kėmbė,

me turqit dhėmbė pėr dhėmbė.Si strateg e luftarak

shpata jote pikoi gjak!Nga Janina nė Korfuz,

nga Kreta deri nė Buz…Flakė nga Berati nė Vlorė

me lebrit dorė pėr dorė.Tepelenė, mė 16.09.2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:36 pm

IU VU VULA PĖR GJITHNJĖKosovė, me poezi,

tė shpreh mall e dashuri!E fitove Pavarėsinė,

e bėre pėr jetė Lirinė.Sot shkurti dy mijė e tetė:

Njė e madhe e vėrtetė:Gjaku i Adem Jasharit,

gjaku i Adem fitimtarit,Gjak’i martirėve tė tjerė,

vendit i sollėn pranverė!Moj Kosovė, rrofsh pėr jetė,

e hodhe shtatin si shtet!E fitove, nuk ta dhanė,

e para nė tramundanė.Pate dhe miq tė vėrtetė,

u vėrsulėn si shigjetė.Por kthim prapa nuk ka mė,

iu vu vula pėrgjithnjė.Kosovė, tė paēim pėr jetė,

jam i qeshur, jam i qetė!Tepelenė, mė 17.02.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:36 pm

U NDREQ DHE NJĖ FAJ I BĖRĖViti dymijė e tetė,

Shkurti mė shtatėmbėdhjetė,U vendos njė drejtėsi:

Kosova – njė shtet i ri.E fitoi Pavarėsinė,

pėr mot e paēin lirinė!Gjakun e derdhur si lumė,

nga bijtė qė iu vranė shumė.Adem Jashari si lis,

Pesėdhjet’ e gjashtė si fis…U ngrit pirgu lart si mali:

Nuk vdes jo, fisi Jashari!S’kishte si tė ndodhte ndryshe,

Evropa nuk kish mėdyshje.Heshti njė shekull tė tėrė,

tė ndreqte fajin e bėrė…Serbin na e zuri frika

nga Evropa, Amerika…Kosovė, - shtet i ri nė botė,

tė paēim pėr jet e mot!Tepelenė, mė 18.02.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:37 pm

KU TĖ ĒOJNĖ LULE E LOT!Ēamėri, moj Ēamėri,

sa keq po sillen me ty!Mbi gjashtėdhjet’ e ca vjet –

njė tragjedi e vėrtetė…Evropa me pabesi

pse tė ngjiti nė Greqi?!Tė la jashtė Shqqipėrisė

nga ky gen i Arbėrisė.Pse, moj qeveria greke

bėre gjėmėn mė tė keqe?Zhvate troje e shtėpi,

u mohove shtetėsi?!Sot asgjė nuk po lėviz,

nuk e merrni dot njė vizė.Nipat e mbesat e ēamve

nuk din’ pragun e tė parėve.Tash as varret s’gjejnė dot,

ku tė ēojnė lule e lot!Po ti ē’bėn, moj qeveri?

Po ti, shkenc’, Akademi?!Pse nuk e trajton fare

kėtė ēėshtje kaq tė madhe?Pashė gazetat njė mėngjes,

kujdes bėnin dy anglezė*…Po flisinin pėr Ēamėri

me shumė zemėr e njerėzi.Qė tė fitojė Ēamėria,

jo , memece Shqipėria!Tepelenė, gusht 2007*James Pettifer & Miranda Vickers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:37 pm

APEL

Ē’Atdhe keni ju s’e dini, ky ėshtė madem floriri”Shqiptarė, kudo qė shkoni,

njė gjė duhet tė mėsoni:Keni ikur nėpėr botė

me sytė mbushur me lot.Vajtėt pėr jetė mė tė mirė,

por e humbėt krenarinė.Kanė kaluar disa vjetė,

kur ju shkuat nė kurbet.Tani s’jeni si mė parė.

Ju me punė jeni marrė.Djersėderdhurit si lumė,

punuat, fituat shumė.Shqipėria do ndryshojė.

Naimi e quajti “Zonjė”.Ē’Atdhe keni, ju s’e dini,

Ky ėshtė madem floriri!Hajdeni dhe investoni

edhe faqen ia ndryshoni!Zbukuroni Shqipėrinė,

ia riktheni hijeshinė.Ngritni fabrika, biznese,

tė keni vetėm suksese.S’do punoni pėr tė huaj,

zotėr tė shtėpisė suaj.

Tepelenė, mė 10.03.2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:38 pm

NĖNĖ TAJANIA TUNDI DHENĖ

TRE BREZA PALLĖLARĖNė Dukaj nė Tepelenė

nėnė Tajania tundi dhenė.

Njė burrėreshė me famė

e dėgjuar nė kėto anė…Lindi, rriti katėr azganė,

dolėn pėr liri, vatan,

Shkuan nė ballė tė stuhisė

pėr lirinė e Shqipėrisė.I pari qe Ismaili,

pėrzgjodhi njė rrugė trimi.

Jetėn e sakrifikoi,

Mėmėdheut ia dhuroi.Edhe Dinua – deli djalė,

Fisnik nga sua i rrallė.

Nė torturat e mėdha,

s’u zbėrthye, gjė s’u dha!Djaloshi zemėrdragua

si kala u lartėsua.

Bejkot dinė ku japin gjakun:

pėr lirinė, pėr bajrakun.Edhe i treti, Rizai,

trim si gjyshi dhe babai.

Lėshonte ēika si strralli,

plumbin armikut te balli.Ku s’luftoi nė Shqipėri

qė nga jugu nė veri.

Ēau shtigjet e lirisė

gjer nė Gjakovė tė lavdisė.Qyteti i gjakėrimit,

Vendlindja e sojit tė trimit,

Sulejmanit dhe Asimit,

Karadakut, Xheladinit.Dhe djali tjetėr – Skėnder

Si tre vėllezėrit e tjerė,

kur u bė pesėmbėdhjetė,

shkoi te Brigad’ e Tetė.Tre dėshmorė nga njė derė,

Heroizėm si rrallėherė.

Djem levendė si ata,

krenohet Dukaj pėr ta.Nuk u doli huq nishani,

si Manxhari dhe Osmani.

Tok me bijtė lavdishkruar

nuk kanė pėr t’u harruar.Bajkajt shumė tė dėgjuar

nė tre breza kanė luftuar:

Fitimtarė e pallėlarė –

tė ēikės e zemėrzjarr.Djemtė e Duke – ajkė trimi,

kurrė s’u shuhet kujtimi.

Selfo Allka punėbitisur

nė libėr u ka qėndisur.Tepelenė, mars 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:38 pm

ZEMRA E NĖNĖSThuhet se shumė kohė mė parė:

njė djalė nėnėn kish vrarė…Dhe pėr operim e shpunė,

por qe vonė, s’bėhej punė.Por ai shumė i penduar

me zemrėn e saj nė duar;Duke ecur u plandos,

u gjymtua, u gjakos.Nėnės shpejt seē iu ndez malli:

“Korba, qenka vrarė djali!Shpirt, o bir, bėj pak kujdes!

Pėr evlatin nėna s’vdes”.Erdhi mendja tek i biri…

Pėr ēka ndjeu, sikur thirri:“Kudo qe vete dhe shkoj

me nėnėn rrugėn pėrshkoj.Dhe tė gjithė duhet ta dinė:

Ē’ėshtė nėna pėr fėmijė.”Tepelenė, mė 28.02.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:39 pm

MIMOZAT MBI TAVOLINĖShtatė-tetė mars, ju vini mbarė

pėr nėna dhe arsimtarė.Nxėnės t’bukur pastėrtorė

dalin me lule nė dorė.Shoshoqin duke uruar,

shkojnė nė festa tė gėzuar.“Tė kemi ditė tė begata,

me arritje mė tė larta.Tetė marsi me ēiltėrsi

gėzon nėnat nė shtėpi.Fėmijė me lule nė duar,

nėnave pėr t’ua dhuruar.Sa bukur ēdo dhomė e kthinė,

Mimozat mbi tavolinė.Nėnat e mėsuesit tanė

vlera tė florinjta kanė.Tepelenė, 11.03.2008Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:39 pmISHE YLL DHE KĖNGĖ MBETEKUSHTUAR DERVISH GUMĖS

(Me rastin e 60 vjetorit tė lindjes)O Dervish Guma me derte,

mbete legjendė mė vete!

Ku s’ke shkuar, ku s’ke vajtur,

nga Tropoja n’Gjirokastėr.Kur rrjedh Vjosa, derdhet Buna,

ka kėnduar Dervish Guma!

Nga lindja nė Perėndim

kėndoi pėr Shqipėrinė.Ē’tinguj nxori ajo gojė!

Emri i tij pėrherė do rrojė!Sa herė i kthente Dervishi,

neve na ndritohej shpirti!

Bashkė me shokėt e kėngės

na prekte telat e zemrės.Dervishi kthyes me vlerė,

midis nesh do rrojė pėrherė.

Bėnēa, Tepelena mbarė

Zėri i tij gjithnjė i parė.Zėri kthesė tundte dhenė,

I gjallė ka mbetur nė skenė.

Ishe yll dhe kėngė mbete,

I bukur dhe plot lezete!Tepelenė, maj 2006
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:39 pm

BILBILTOR I KĖNGĖS LABETomorr Lelo peshėrėndė,

jetėn e kalon me kėngė.

Kėngėt nė buzė i ke shkruar.

Jehona ku s’tė ka shkuar.NĖ Shqipėri e Prishtinė

bukur e ndez melodinė.

Zėri yt i pėrmalluar

vlerė merr, si gur i ēmuar.Gojėėmbėl, zemėrzjarrtė,

vargjet i ndez nė ēast…Nėpėr sheshe, nė tribuna –

me kėngė, legjend’ si furtuna.Si bilbil nė fush’ e male,

Bilbiltor i kėngės labe.

Na zgjaton jetėn ndėr vite,

do kesh veē druartrokitje.“Tė ndrittė mendja edhe pena!”-

tė uron gjithė Tepelena.

Tė tė kemi sa mė gjatė,

Si nė jetė dhe nė art.Nėpėr kohė tė prittė fati!

Zemėrisht: Sulo Gėrbi Qesarati.Tepelenė, mė 19.02.2008

HAPIN E HEDH TĖ RĖNDĖ

Miqėsisht ca ndjenja nga thurėsi i vargutTepelenė, moj legjendare,

pėr bijtė tė jesh krenare!

Pėr kalanė qė tė larton,

pėr Vjosėn qė tė freskon.

Pėr bijt’ e tu qė ke nxjerrė

janė tė mirė e me vlerė.

Ti ke shumė nga kėta,

kėtu do pėrmend disa:

Njėri ėshtė doktor Izeti,

pėr ty – kripa dhe lezeti.

Ecėn lehtė, porsi pendė,

por hapin e hedh tė rėndė.

I artė nė mendje dhe penė.

Vepra e tij tundi dhenė.

Shumė libra ka botuar,

disa dhe nė gjuhė tė huaj.

Frymėzimin lart e ēoi,

Nexhip Alpani e ēmoi.

Doktor Izeti, vrojto pak…

Kush po tė ndjek nė hap?

I shkathėt ky Kastrioti,

po tregohet shumė i zoti.

Ju shok tė afėrt e kini,

Fabulon si Nastradini.

Qeni s’ia ha dot shkopin.

Vargėzon edhe Ezopin.

Punon tė dalė nė ballė,

ndaj i flasim “general”.

Doktori korri sa mbolli.

Dyzet e ca vepra “polli”…

Edhe pėr dymijė e shtatėn

nga mili e nxori shpatėn.

Edhe unė shumė tė lodha.

Me dy librat qė botova.

(Me tė parėn – korrektor,

tek e dyta – redaktor.

Tė uroj: “Tė tė prijė fati!”)

Sulo Gėrbi Qesarati.Tepelenė, mė 25.12.2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:40 pm

GDHEND MENDIMET SI MERMERINKush ėsht’ ajka e shoqėrisė,

Ftiziatėr i mjekėsisė,

i fjalės, i burrėrisė,

Cilėsor i letėrsisė,

Zanatēi i mushkėrisė,

Kryetar i Labėrisė,

i kėngės dhe i dollisė?

Bodigard tė ka shėndeti,

po s’tė ka shumė qejf Pushteti.

Natė e ditė nė punė mbeti.

Lum, kė ka nė krahė Izeti,

i shkurtėr e topolak,

prush nė zemėr, valė nė gjak.

Punėn e bėn me merak,

Lodhjen nuk e ndjen aspak,

Mikrobin e ka armik

Atė s’e fal asnjė ēikė.

I hidhet me thonj nė grykė,

s’pranon tė t’shohė shėndetlig.

S’ka shumė ngjyra si ylberi,

gdhend mendimet si mermeri.

Pėr ne: Krenaria, Nderi…

Ja, ky ėshtė doktor Xhaferi!

Fjalėt seē i ka tė prera,

s’i lėshon, qė t’i marrė era.

E, pra, ē’tė them pėr tė tjera…?

Shkurt: E kemi shok me vlera.Tepelenė, mė 25.12.2006

(Deklamuar nė darkėn me rastin e stimulimittė tij nga Kryesia e Shoqatės Atdhetare Kulturore “Labėria” – Tiranė)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:40 pm

TĖ SHKOFTĖ JETA BEHAR!Do tė them dy fjalė, o shok’:

“Rrugė tė mbarė, o Kastriot!”

Tė ka folur gjithmonė pena,

ndaj tė nderon Tepelena.Dashamirė do kesh t’i pranė

dhe pse po shkon nė Tiranė.

Shokėt i ke zgjedhur vetė

e me ta shkove njė jetė.Fjala jote poetike

vjen e dashur dhe kritike.

Fabulist dhe mendjethellė…

E artė t’u bėftė ajo penė!Tepelena ku t’nis rrėnja,

tė ndjek nga kėnga te kėnga.

Kėngėn e ke pasur n’gjak,

sepse je nga soji lab.Ndjenjat t’i hodha nė letėr,

tė mos harrosh miqt’ e vjetėr.

Sado larg qė ti tė shkosh,

pėrherė tė na kujtosh.Mbetsh i lart’ e qelibar,

tė kaloftė jeta behar!Tepelenė, mė 11.09.2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:41 pm

MĖ E MBARA LETĖRSIASa kemi parė e dėgjuar,

disa gjėra kanė ndryshuar.

Krijuar parti kaq shumė,

ndaj punėt na shkojnė pėr lumė…Duan tė na ndjellin pranė,

por nė fakt na kanė ndarė.Nga tė gjitha ē’kanė ngjarė,

letėrsia mė e mbarė.

Kanė shkruar edhe thonė:

Letėrsia na bashkon.

Kjo nuk pėrmban thatėsi,

por mbrun veē atdhesi.

Horizonte ajo ēel,

Dashuri midis nesh mbjell.Traditat i zhvillon aq mire,

me tė shprehim ēdo dėshirė.

Ēfarė shikon edhe dėgjon,

ke durim dhe i lexon.Kush tė bashkon, me tė shko

dhe mė tej u lartėso…Tepelenė, mė 09.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:41 pm

TRE GOLIKĖ NĖ TEPELENĖ* * *

Tre Golikė nė Tepelenė,

nami i tyre mori dhenė…

1.

Njėri ėshtė mali Golik,

shkėmb edhe madem ēelik…

Mali i gurtė plot bedena,

siē ėshtė vetė Tepelena.

Pėr hallet e Shqipėrisė

ėshtė si ēerdhe e lirisė.* * *

Ndritin dhe dy Golikė tė tjerė

me punė dhe vepėr tė gjerė.

2.

Ai u ngjit malit lart

si partizan nė brigad’.

Goliku – Et’hem Gjinushi,

luftėtari – zemėrprushi.

Si dikur trimat me pallė

mbas ēlirimit – gjeneral.

3.

Dhe tjetri sa energjik!

I flasim thjeshtė “Golik”.

E ndėrr kėngėn lulemaj ………………….,

ky bilbil i rrallė i saj.

Nė labēe – rrėnja e rrėnjės

u bė legjenda e kėngės.

Me gėzim, hare na mbush.

Zėri i fshihet nė gushė…

* * *

Tepelenė, me nam e erė,

tre Golikė ke pėrherė.Tepelenė, mė 13.03.2008Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:44 pm

ZAMBAKU ME TRĖNDELINĖN

BUZĖQESHUR ME PLANETIN

MBESĖS ROZALINDA,

NIPIT ELTON DHE STĖRNIPIT

LAERTI MUSOLLARINipi im shumė i mirė,

Elton Sybi Musallari.

Ėshtė bir’ i Shqipėrisė.

Mes shokėve qenka i pari.

Ia del me sukses nė shkollė,

ka njė nuse teksasiane.

Nėna e saj ėshtė spanjolle,

Baba nga toka meksikane.

Rozalindė emrin e ka,

ėshtė si lule manxuranė,

Vajzė e zgjuar sa mė s’ka!

U bė nuse nė Tiranė,

gjuhėtare dhe artiste,

tani mėson gjuhėn shqipe.

Nė Tiranė vjen pa pėrtim,

pėr tė gjet’ “lėndėn e parė”,

Ajo po bėn njė studim

pėr folklorin shqiptar.

Eltoni me Rosalindėn,

njė ēift qė rrallė e gjen,

Zambaku me trėndelinėn,

sa na gėzon, kur na vjen!

Kanė lindur Laertin,

si tė kenė gjithė Planetin.

Zotėron mirė anglishten

e jo mė pak italishten.

Kur tė rritet, do dijė plot.

Shqipen do ta dijė me fort.

Gjysh Sabiun e gėzon,

kur mbiemrin ia lakon.

Mbiemrin Musallari

Laerti e thot’ “Muēollari”.

Dhurata, paksa mė ndryshe,

si nėnė edhe si gjyshe,

mburret se ka nip tė bukur,

i lėvizshėm porsi flutur.

Dajo Sulua, si poet,

i uron nga Shqipėria,

tė kenė gėzim e shėndet

e t’u shtohet lumturia!Tepelenė, nėntor 2006

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:44 pmSHQIPĖRISHTAristotel brishtėsia,

me prindėr nga Shqipėria.

Nė Greqi lindur e rritur

nga nėnė e baba tė ditur.E vazhdon shkollėn greqisht…

Sa mirė flet shqipėrisht!

E flet bukur, papėrtim,

ta mbush zemrėn plot gėzim.Kemi kėmbyer sa herė

mendime me shumė vlerė.Thotė fjalė me taban:

“Tė flas shqip pėr nder e kam!”

Kam takuar dhe tė tjerė,

flasin gjuhė tė “pėrzierė”.Me greqishten, italishten

sikur prindėrit s’dinė shqipen.Dikur, njėherė e kam thėnė

pėr ca poltikanė tė lėnė

dhe intelektualė mjeranė:

“Gjuhėn shqipe qejf s’e kanė….”.Po flas, pa kurfarė drojė…

Pėr diēka keni nevojė:

Te Aristoteli tė shkoni,

prej tij shumė do mėsoni.Tepelenė, mė 02.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:44 pm

MAL KE MBETUR NĖ KUJTESĖShkruan nipi pėr xhaxhanė,

vitet shkojnė, ai mė pranė.

Muharrem Gėrbi, mor burrė,

emri yt s’harrohet kurrė!

Nėpėr shtigje trimėrie

pushka krahut tė kish hije.

Dole nė ballė tė stuhisė

pėr lirinė e Shqipėrisė

dhe vėllezėrve kosovarė.

Ziente gjaku nė damarė,

mbi ēdo gjė ēmoje lirinė,

nė shenjestėr mprehur synė.

Ti – simbol pėr ndershmėri,

fjalėn kurrė s’e bėje dy,

Serioz nė punė e nė jetė,

Fjala tė kishte lezet.

Ishe si dragoi i malit,

jetoje me djers’ tė ballit.

I zoti dhe punėbėrė,

ndaj tė nderonin tė tėrė.

Xhaxha, tė kujtoj pėrherė,

tė sjell lule nė mermer!

Kodra vjen e nderon malin,

duke shprehur hapur mallin.

Mal ke mbetur nė kujtesė,

s’tė harroj, gjersa tė vdes.Tepelenė, mė 29.11.2007

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:45 pm

SYRI YNĖ TY TĖ KĖRKONMysybe, moj motra jonė,

syri ynė tė kėrkon!

Tė kishim motėr tė zgjuar,

si njė zogėz krahėshkruar.

Nė shkollė, sa shembullore.

nė shtėpi, shumė punėtore.

Mė e urta ndėr fėmijė,

o Engjėlli krahėshtrirė!

Shkėlqeje nė gjirin tonė,

ti moj drita nė gjitonė!

Tė kishim motrėn e dytė,

po pse na ike nga sytė?

Qė kur shkove, s’tė kam pare,

loti i syrit i patharė.

Pėr vite na ke munguar,

shpirtra, zemra ke lėnduar.

Viton gjashtė muajsh e le,

Pėr tė u kujdesėm ne.

Tri mbesa t’i ka dhuruar,

porsi gjak i shenjtėruar.

Sa e doje nėnė Havanė,

tė ka ardhur, e ke pranė.Tė vijmė nė pėrvjetorė

me lot e lule nė dorė.Tepelenė, maj 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   Sun Sep 14, 2008 1:45 pm

LULEN SI FLORI TĖ VERDHĖMimozėn e do gjithė bota,

dru i viseve tė forta.

Lulen si flori tė verdhė

e ēel nė fillimpranverė.Petalefreskėt, tė njoma.

Sa tė kėndshme aroma!Shumė tė preferojnė ty,

Rinisė ia bėn me sy.

Tė gjithė tė mbajnė nė dorė,

tė rinjt’ me ty thurin kurorė.Njė e re dhe njė i ri

Tė kėmbejnė pėr dashuri.

Fėmijėt sa tė lakmojnė!

Ēdo 7 mars tek ty vrapojnė…Pėr mėsuesIt dhe nėnat

japin urimet e ėmbla…

Ta vlerėsojnė bukurinė

tė mbajnė nė tavolinė.Ngado mimozat t’i shtojmė.

Nga shpėrdorimi t’i mbrojmė.Tepelenė, 06.03.2008

NJĖ PĖLLUMB ME NJĖ THĖLLĖZĖNjė pėllumb e njė thėllėzė

qėndrojnė pranė nė njė rrėzė.Thėllėza shkoi si kaēak,

Asaj unė i ngrita ēark.Eja, moj zogė e uruar,

tok t’ia themi shtruar-shtruar!Te kodra me trėndelinė,

Tė kėndojmė pėr dashurinė.Ta shkojmė jetėn plot me gaz,

tė mos kemi hiē maraz…Me zėrin si violinė

bukur ti po ma shkel synė.Tė tė shpreh njė tė vėrtetė:

bashkė me ty bashkė njė jetė.Tepelenė, mė 06.03.2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi e vendlindjes   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi e vendlindjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: