Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:57 pm

* * *


Sipas traditės
dhe zakoneve tė vendit u organizua dasma
e ēiftit... Karafili kishte kohė qė kishte vdekur, nėna e tij e vėrtetė
tashmė kishte fėmijė tė tjerė dhe qėndronte me inat me Hazizajt, tė cilėt nuk
ia kishin dhėnė Neimin me vete… Halla, qė i kishte dhėnė qumėsht kishte vdekur…
Jetonte nė kujtesėn e Neimit kjo "nėnė e dytė” qė i zėvėndėsoi tė parėn...Neim
Hazizi martohej pa njerėzit e tij tė syrit, por ai e donte sa pėr njė duzinė
dashurish nusen e tij…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:58 pm

KAPITULLI I DYTĖ

Rrėfenja e kronikanes
rusinjare


Lindja
e ardhmėrisė...* * *


Burbuqja do tė ēelė, por s'mundet; do tė vijė ora, paēka se nė padurim e pret
padurimi.. Mamia Natyrė ėndėrron tė presė foshnjėn. Ah, ēast qė sjell lindje
luleje! Njerėzit... oh, presin lindje Petaleje!Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:35 pm

"Ta ruajmė si sytė e ballit", - tha Neimi dhe zemra, sa nuk i fluturonte si zog pėr nė hapėsirėn, qė i dukej, thjesht nė tė soditur, e lirė, por kamuflimi bėn tė vetin. Ai nuk i tregon kurrė shenjat e veta horoskopike... Pasi ka shumė frikė, saqė nuk dalin dot nga shtėpia, pėr t'i shpėtuar intelektit disponues ...Nė Rusinjė mė tre prill tė vitit 1943, nė familjen e ēiftit Neim dhe Xhemile Hazizaj, u dėgjua njė qarje fėmije, qarje lindėse, qarje sinjalizuese e vijimit tė ardhmėrisė. Rusinjės iu shtua njė djalė, Sherif Hazizaj. Ēifti u lumturua sa s'ka
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:35 pm

mė. Neimi gjashtėdhjetėvjeēar i gėzohej djalit tė tij tė lindur. Po bėhej baba nė njė moshė madhore. Kishte arritur tė realizonte njė qėllim final tė jetės: tė linte njė pasardhės pėr tė vijuar zgjatjen e jetės sė Pemės sė Fisit HAZIZI. Aq i madh ishte gazmimi, saqė ai u bė shend dhe verė. Si kishte ardhur deri tek pasardhėsi i tij ligjitim, qė do tė vijonte derėn e Hazizajve tė Rusinjės,.... Dhe qė atė ditė ēifti iu pėrkushtua totalisht djalit.

Kish nisur njė vepėr nė hapjen e siparit tė saj... Sa akte do tė ketė kjo jetė?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
feride
Anėtar
Anėtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 32
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:39 pm

Hazizajve tė Rusinjės,

Hazizajve te Rusinjes,Rusinja kush na ēenka more shkrimtar?Koka perzi emer musliman e Rus
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:47 pm

Qekerke e(i) paduruar, "Feride"(fshat ne Patos te Shqipėrisė). Do ishte mirė tė mos kishe ndėrhyrė me kaq"takt"...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:48 pm

* * *

“E kam parė vetė me kėta dy sy dhe them tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn, dhe pėr kėtė do t’ju bind, “- pohon kronikania.Nė familjen e ēiftit Hazizaj ishte mbėrritur dhe stacionuar gėzimi. Tė dy prindėrit shikonin djalin e tyre tė vetėm duke u rritur dhe i luteshin Zotit qė tė rritej i shėndetshėm. Dhe vitet rridhnin njėri pas tjetrit. Neimi shkonte drejt moshės sė tretė, por e ndiente veten tė ri, kur shikonte rritjen e djalit, qeshte e lozte me tė, e pėrkėdhelte. Kėrkonte qė nė ēastin e pėrkėdheljes tė ishte pranė tij Xhemilja. Nė sytė e djalit shihnin lidhjen e tyre tė frytėzuar, shihnin shpėrthimin e degės sė fuqishme tė fisit dhe erėn lulore, qė shpėrndante. Si kishte arritur kėtu ky ēift? Njė lidhje fantastike me plot enigma, njėra mė e bukur se tjetra dhe qė njė ditė u ēenigmatizua. Sa e vėshtirė ėshtė tė ēenigmatizosh enigmat. Enigmat kėrkojnė shumė mund pėr t'i zbėrthyer. Ka enigma, tė cilat kėrkojnė kohė tė zbėrthehen, por ka edhe enigma, tė cilave s'jua gjen dot ēelėsin hapės. Pėrkėdheli, kėngė tė bukura, qė u kėndohen djemve nė djepe, nė krahė nėne, nė shėtitje, nė shpėrthim lulesh pranverore, nė vajtje dhe nė kthim nga burimet, nė dhėnien e doēkave dhe nė puthjen e tyre, nė rritjen e shpresės, nė kulmimin e saj, nė shpejtimin e rritjes, nė mbrojtjen nga sėmundjet dhe sytė e liq. Kėshtu kaluan vitet dhe djali ishte plotor, i mbushur, i skuqte faqja. Nėna dhe babai, krahas vrapimit tė viteve, gėzoheshin pėr filizin e tyre, qė po lartėsohej. Shpesh i mėsonin gjėra tė reja, e pėrgatitnin qysh tė vogėl pėr jetėn. "Eh, - thoshte Neimi me vete, - unė s'arrita tė dėgjoja zėrin e babait tim, nuk arrita t'i prekja fytyrėn, veē nė fotografi"... Pastaj shpėrthente: "M'u rritsh, o bir, me baba dhe nėnė...". Dhe vėshtronte qiellin, sikur po i dėrgonte njė lutėsi madhore Zotit tė madh nė qiell... Xhemilja vėrente me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:50 pm

* * *

“E kam parė vetė me kėta dy sy dhe them tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn, dhe pėr kėtė do t’ju bind, “- pohon kronikania.Nė familjen e ēiftit Hazizaj ishte mbėrritur dhe stacionuar gėzimi. Tė dy prindėrit shikonin djalin e tyre tė vetėm duke u rritur dhe i luteshin Zotit qė tė rritej i shėndetshėm. Dhe vitet rridhnin njėri pas tjetrit. Neimi shkonte drejt moshės sė tretė, por e ndiente veten tė ri, kur shikonte rritjen e djalit, qeshte e lozte me tė, e pėrkėdhelte. Kėrkonte qė nė ēastin e pėrkėdheljes tė ishte pranė tij Xhemilja. Nė sytė e djalit shihnin lidhjen e tyre tė frytėzuar, shihnin shpėrthimin e degės sė fuqishme tė fisit dhe erėn lulore, qė shpėrndante. Si kishte arritur kėtu ky ēift? Njė lidhje fantastike me plot enigma, njėra mė e bukur se tjetra dhe qė njė ditė u ēenigmatizua. Sa e vėshtirė ėshtė tė ēenigmatizosh enigmat. Enigmat kėrkojnė shumė mund pėr t'i zbėrthyer. Ka enigma, tė cilat kėrkojnė kohė tė zbėrthehen, por ka edhe enigma, tė cilave s'jua gjen dot ēelėsin hapės. Pėrkėdheli, kėngė tė bukura, qė u kėndohen djemve nė djepe, nė krahė nėne, nė shėtitje, nė shpėrthim lulesh pranverore, nė vajtje dhe nė kthim nga burimet, nė dhėnien e doēkave dhe nė puthjen e tyre, nė rritjen e shpresės, nė kulmimin e saj, nė shpejtimin e rritjes, nė mbrojtjen nga sėmundjet dhe sytė e liq. Kėshtu kaluan vitet dhe djali ishte plotor, i mbushur, i skuqte faqja. Nėna dhe babai, krahas vrapimit tė viteve, gėzoheshin pėr filizin e tyre, qė po lartėsohej. Shpesh i mėsonin gjėra tė reja, e pėrgatitnin qysh tė vogėl pėr jetėn. "Eh, - thoshte Neimi me vete, - unė s'arrita tė dėgjoja zėrin e babait tim, nuk arrita t'i prekja fytyrėn, veē nė fotografi"... Pastaj shpėrthente: "M'u rritsh, o bir, me baba dhe nėnė...". Dhe vėshtronte qiellin, sikur po i dėrgonte njė lutėsi madhore Zotit tė madh nė qiell... Xhemilja vėrente me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:52 pm

* * *

“E kam parė vetė me kėta dy sy dhe them tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn, dhe pėr kėtė do t’ju bind, “- pohon kronikania.Nė familjen e ēiftit Hazizaj ishte mbėrritur dhe stacionuar gėzimi. Tė dy prindėrit shikonin djalin e tyre tė vetėm duke u rritur dhe i luteshin Zotit qė tė rritej i shėndetshėm. Dhe vitet rridhnin njėri pas tjetrit. Neimi shkonte drejt moshės sė tretė, por e ndiente veten tė ri, kur shikonte rritjen e djalit, qeshte e lozte me tė, e pėrkėdhelte. Kėrkonte qė nė ēastin e pėrkėdheljes tė ishte pranė tij Xhemilja. Nė sytė e djalit shihnin lidhjen e tyre tė frytėzuar, shihnin shpėrthimin e degės sė fuqishme tė fisit dhe erėn lulore, qė shpėrndante. Si kishte arritur kėtu ky ēift? Njė lidhje fantastike me plot enigma, njėra mė e bukur se tjetra dhe qė njė ditė u ēenigmatizua. Sa e vėshtirė ėshtė tė ēenigmatizosh enigmat. Enigmat kėrkojnė shumė mund pėr t'i zbėrthyer. Ka enigma, tė cilat kėrkojnė kohė tė zbėrthehen, por ka edhe enigma, tė cilave s'jua gjen dot ēelėsin hapės. Pėrkėdheli, kėngė tė bukura, qė u kėndohen djemve nė djepe, nė krahė nėne, nė shėtitje, nė shpėrthim lulesh pranverore, nė vajtje dhe nė kthim nga burimet, nė dhėnien e doēkave dhe nė puthjen e tyre, nė rritjen e shpresės, nė kulmimin e saj, nė shpejtimin e rritjes, nė mbrojtjen nga sėmundjet dhe sytė e liq. Kėshtu kaluan vitet dhe djali ishte plotor, i mbushur, i skuqte faqja. Nėna dhe babai, krahas vrapimit tė viteve, gėzoheshin pėr filizin e tyre, qė po lartėsohej. Shpesh i mėsonin gjėra tė reja, e pėrgatitnin qysh tė vogėl pėr jetėn. "Eh, - thoshte Neimi me vete, - unė s'arrita tė dėgjoja zėrin e babait tim, nuk arrita t'i prekja fytyrėn, veē nė fotografi"... Pastaj shpėrthente: "M'u rritsh, o bir, me baba dhe nėnė...". Dhe vėshtronte qiellin, sikur po i dėrgonte njė lutėsi madhore Zotit tė madh nė qiell... Xhemilja vėrente me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 4:54 pm

* * *

“E kam parė vetė me kėta dy sy dhe them tė vėrtetėn dhe vetėm tė vėrtetėn, dhe pėr kėtė do t’ju bind, “- pohon kronikania.Nė familjen e ēiftit Hazizaj ishte mbėrritur dhe stacionuar gėzimi. Tė dy prindėrit shikonin djalin e tyre tė vetėm duke u rritur dhe i luteshin Zotit qė tė rritej i shėndetshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:03 pm

kujdes ēdo veprim tė atij njeriu, qė e kishte nė kuptim gjithformėsh, gjithėgjinish... I ndiente sytė e tij tė ndritshėm dhe kur dielli i syve tė tij shkėlqente, por qė natyrisht ndiente edhe kur mjegullnaja ishte pėrqėndruar nė hapėsirėn qiellore tė syve tė Neimit.

Kur mbushi shtatė vjeē djali filloi shkollėn fillore nė Kuqar tė Patosit, ndėrsa shtatėvjeēaren nė Patos tė vjetėr. Kujtesa bėn punėn e vet dhe tani, nė kėtė moshė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:03 pm

Nė njė nxitėsi autori dhe shpėrthesė e gjalluarSherua (emri pėrkėdhelės) kujton shfaqjen e parė nė interpretim dhe fillon njė monologim tė ėmbėl pėr ato vite kujtese dhe tė mbushura me pėrmbajtje fėminore interesante: "Isha nė klasėn e dytė tė shkollės fillore (cikli i ulėt). Nga vetė natyra pėrkufizohesha si shumė aktiv dhe mėsuesit ishin po shumė tė predispozuar tė qėmtonin dhe tė vėrenin dallesat, e sidomos talentet e nxėnėsve. Mundoheshin t'u krijonin mjedis, ambient, ku tė shpreheshin lirshėm kėto talente, mandej edhe tė pėrvijoheshin.... Nė njė veprimtari mua m'u dha tė interpretoja rolin e sapunit, njė shoku tim rolin e krehėrit dhe njė nxėnėse tjetėr atė tė pasqyrės. Ishte njė ndėrthurje e bukur shprehėse e veprimeve qė duhet tė kryheshin nė mėngjes nga fėmija, i cili duhet tė pėrgatitej pėr tė shkuar nė shkollė. Fillimisht fėmija ēohet nga gjumi dhe lan sytė, fytyrėn, duart me sapun. Kėtu dilte nė pah rregulli i pėrgatitjes; pastaj kalohej nė procesin e dytė atė tė krehjes dhe sė fundi fėmija i lahur dhe i krehur shikonte veten nė pasqyrė si ishte pėrgatitur. Ky "skeē i vogėl” nxirrte nė dritė rregullin e njė edukimi tė pastėrtisė. Kishte efekte shumė tė mėdha edukative dhe, nė kėtė interpretim, unė tregova se, mund tė kisha aftėsi interpretatimi, se nė kėtė fushė mund tė jepja... Pra ishte njė shkėndijė, ku reflektohej talenti. Nxėnėsit e tjerė tė fillores e ndoqėn dhe e duartrokitėn interpretimin tonė... Kėtu ishte dhe preludi i njė veprimtarie interpretuese, qė do tė shtohej nė tė ardhmen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:03 pm

Mėsuesja Fanije Konomi ishte mėsuesja ime nė Kuqar, fshat, i cili ishte vetėm 20' larg Rusinjės, ku unė ndoqa shkollėn fillore. Koha e atėherėshme nuk ishte e stabilizuar dhe varfėria ishte mbizotėruese. Shpesh nė Kuqar ne e ndėrronim ambientin e shkollės. Kėshtu nė fillesė shkolla ishte te xhamia e Kuqarit, mė vonė ndryshuam ambient te njė dhomė e shtėpisė sė Hasan Ballės dhe ndėrrimi i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:03 pm

tretė i shkollės: njė dhomė te shtėpia e Ali Hoxhės. Ne kudo qė shkonim kishin njė admirim pėr spostimet, por edhe zemra na sėmbonte pėr ambientet qė linim dhe njė gjė na shqetėsonte: "Pse ne tė mos kishim njė shkollė tė bukur tonėn?" Kjo pyetje, pra, na shqetėsonte pa masė, por kėtė, siē mėsuam mė vonė, e impononte varfėria e vendit tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:04 pm

Tregimi i publicistit Murat

Sekretit ia "marrin" ēelėsin“E ndiente brenda vetes se ishte rritur. Fluturuan aq shpejt katėr vjetėt e shkollės fillore atje nė Kuqar, nėn shikimin entuziast tė prindėrve dhe tė botės qė kundronin zhvillimin dhe shėndetin e djalit tė vetėm tė ēiftit Hazizaj. Tė dy e rrisnin me pėrkėdheli Sherifin, tė cilin e quanin me pėrkėdheli "Kanakari " ynė. Ai rrinte mes tė dyve dhe mundohej tė lexonte ēka fshihnin nė mendjet e tyre ata dy njerėz tė dashur dhe mė tė afėrtit e botės… Mė kryesoren ai e kuptonte se ata duheshin, duheshin shumė, por ishte ai, djali i tyre, i cili i lidhte mė shumė, qė i ngrohte mė shumė qė mendonin pėr tė ardhmen e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:04 pm

"Je syri i vetėm, bir,” - i shprehte ndjenjėn prindėrore Xhemilja dhe i puthte syrin. Babai, Neimi, ishte i moshuar. Kishte filluar plakjen. E dinte qė prindėrit e tij kishin diferencė nė moshė, por historinė e tyre ende s’e dinte... Ishte njė mister pėr tė. Donte dhe kėrkonte ta dinte...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:05 pm

I vėshtronte me shikim kurajoz fėmije dhe mundohej tė ndiqte e tė zbatonte porositė qė i jepnin. E ndiente edhe vetė se ata tė dy ishin shumė tė dhėnė pas tij dhe ēdo kėrkesė tė tij, mundoheshin t'ia plotėsonin. Paēka nga gjendja ekonomike i blenin rroba tė bukura, kėmisha, kėpucė, por ēdo gjė ishte e shtrenjtė, sakrifikonin pra shumė pėr tė. "Djalin ta kem mirė me shėndet, tė veshur, tė mos ketė tė ftohtė...," - pėrsėriste shpesh Xhemilja me vete dhe me burrin. Ai ishte kurioz tė mėsonte historinė e kėtij ēifti, i cili shkonte kaq mirė, saqė njėri kurrė nuk ia prishte tjetrit. Nuk shkėmbenin qoftė edhe njė fjalė tė sertė. Ku ishte ky ēelės magjik i kėsaj lidhjeje? Ku e kishte pėrqėndruar forcėn e tij? Kur e kishte pyetur njė ditė babanė: "Baba, ku e ke njohur mamin?!" Atij iu mbushėn sytė me lot dhe nuk u pėrgjigj. Djali e kuptoi kėtė veprim tė tė atit dhe nuk vazhdoi mė tė pyeste, por nė shpirtin e tij rritej e rritej kjo pyetje, e cila do tė zbulonte njė diēka tė mirė. Kudo qė ndodhej pastaj, mundohej me fantazi tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Sun Feb 07, 2010 5:16 pm

Feride,
Mė "pėlqen" qė po e lexoni dhe po ju le tė vijoni leximin, pasi tė ndėrpritet njė roman i tillė do te "ishte keq", prishet edhe arti grafik i tij... Hedhja e tij ka objektivin e vet pėr lexuesit dhe mendimtarėt... Duhet tė dini qė unė nuk e harxhoj kohėn kot!...
Me sinqeritet dhe mirėkuptim

Vazhdim te mbare ne krijimtarin tuaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:04 pm

sajonte lloj-lloj ndodhish, tė cilat i pėrfundonin tė gjitha mirė. Nė kokė, pra, sillte ndėr mendje lloj - lloj lidhjesh, tė cilat i improvizonte bukur. Kjo ishte si njė provė intelektuale dhe zbuluese fėminore, e cila ngrohte shpirtin e tij. Ishte diēka misterioze pėr kėtė ēift... Dinte qė babanė e tij, gjyshi Karafil e kishte lėnė motak, tė vogėl dhe se e kishte rritur halla. Gjyshen e tij djali s'e kishte njohur. Sa do tė dėshironte t'i njihte tė dy, tė bisedonte me ta. "Gjyshėrit dhe gjyshet janė shumė tė mirė, - kishte thėnė njė shoqja e tij e klasės, Marina. - Ata tė duan, pothuajse, sa mami dhe babi". Ai kishte heshtur dhe ishte tip qė, gjithēka, e cila i bėnte pėrshtypje, e kalonte nėpėr mendje disa herė, sa mė nė fund e linte nė njė stacion, jo humbės, por pėr tė kaluar prapė nė tė, pėr rikujtesė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:04 pm

Ishte njė ditė e paharruar pėr tė, kur sapo kishte pėrfunduar tė gjitha detyrat dhe, nė vend qė tė shkonte tė lozte me shokėt, nėna iu hap pėr historinė me babin dhe ai kureshtar qėndronte pranė saj... Ai e pyeti dhe ajo i tha: "Dėgjo, bir... Historia e lidhjes sonė ishte shumė e dhimbshme dhe e papritur martesa me babin tėnd, sidomos pėr mua... Tani u rrite, bir i nėnės, dhe duhet t'i dish ca gjėra kryesore edhe tė jetės sonė. E pse jo dhe historinė si u lidhėm ne tė dy. Do tė mė falėsh, se gjatė tregimit tim, mund edhe tė ngushtėsohem, tė ndaloj, tė emocionohem; mundet edhe tė derdh lot, ti mos u mėrzit dhe s'ke pse tė mėrzitesh. Duhet ta dish, duhet ta dish historinė tonė,..." - pėrsėriti ajo disa herė dhe, pasi i tha tė ulej afėr saj, filloi rrėfimin nga kontakti i parė, kur erdhi 12 vjeēe nė shtėpinė e Hazizaj, qėkur Neimi u prezantua si vėllai i saj i madh, por i larguar shumė shpejt nga shtėpia me nėnėn e tij, gruan e parė tė babait tė tyre.... sikur ata ishin me dy baballarė dhe me njė nėnė... Babai i saj ishte martuar pėr herė tė dytė, po
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:05 pm

kėshtu edhe nėna e Neimit... e tė tjera thurime tė kėsaj natyre, tė cilat ecnin nė rrugė trilli tė heshtur dhe pėrmbajtja tyre nuk ishin mbushamendėse, por pėr njė vogėlushe ishin tė besueshme. Neimi, i “vėllai", ishte treguar shumė i edukuar, me ndjenjė tė madhe, shpirt tė madh dhe e kishte hequr nga thonjtė e njerkės. Njerka, madje e falėnderonte pėr kėtė akt "djalin" e gruas sė parė tė burrit. Tregoi pastaj pėr shtėpinė e Hazizaj, si e priti kjo shtėpi, pėr hallėn e plakur- nėnė tė Neimit, pėr lodrat, pėr pėrkėdhelitė, pėr tė gjitha, tė gjitha, siē u treguan mė lart. Xhemilja tashmė nė moshė mė tė pjekur, tregonte dhe pėrpara saj kishte djalin e saj, i cili shihte i ēuditur fytyrėn e nėnės sė tij, atė fytyrė ėngjėllore pėr ēdo fėmijė dhe qė fėmija e ka perėndeshėn e tij dhe mbrojtėsen mė tė zjarrtė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:14 pm

Kur e dėgjoi gjithė kėtė histori dhe se babai i tij e kishte shpėtuar jetimen nga krahėt e njerkės zemėrzezė, e kishte mbajtur si motėr, i kishte treguar gjatė dymbėdhjetė vjetėve historinė e Besnikes dhe tė djalit tė ri - dhėndrit... Njė ditė ata martohen, kur babai i tregon tė vėrtetėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:15 pm

Eh, moj botė e dashur, sa intriguese je, sa tė fshehta ruan nė kujtesėn tėnde; nė shekuj i transmeton vargje, kėngė, rrėfenja apo legjenda; tė ecėn jeta nėpėr balada dhe epose, te shkėmbinj hedhės dhe nė male qė rriten, livadhe qė prodhojnė lule, nė dashuri njerėzore dhe nė elemente grindjeje, nė kuēedra me nėntė kokė, nė tatėpjeta dhe tė pėrpjeta tė ēmendura, nė ikje tė trimta dhe vetėvrasėse, nė jetimė qė kėndojnė kėngė Jetimi, nė zemra qė thyhen nė divorce dhe nė interpretime rolesh nga mė tė ēuditshmit, pėr tė paraqitur gjendjet!...
Ah, moj botė kaēurrele , me sytė qė sa herė t'i shikoj, mė duket sikur nė ēast u ndryshon “ngjyrimi" dhe habia mė vret nė njė qiell tė murrmė!
Unė sot kam ardhur tek rrudhat e tua tė inspektoj vendet me diell...
Shtrij krahėt nė hapėsirėn e sinqertė tė prindėrve tė mij, qė prodhojnė nė kraharorėt e tyre veē mirėsi tė pėrjetshme...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:15 pm

E kishte kuptuar dyzimin e tij, qė tashmė ishte ēliruar dhe e kishte zbuluar gjithė shtatin e fshehur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:16 pm

* * *
Ndėrhyrėse pa ėndėrr

Atė natė s'fjeti. Gjithė natėn sillte ndėrmend ēka i kishte treguar e ėma. Kthehej sa nė njė krah, nė krahun tjetėr. E nesėrmja ishte dhe dita e fundit e shkollės fillore nė Kuqar. Kaloi njėherė nėpėrmend, si nė njė film gjithė jetėn shkollore nė kėtė fshat. Shpėrtheu me njė ton zėmirė, pak tė beftė qė tė mos prishte qetėsinė: “Tė lumtė, moj mėsuesja ime Fanije Konomi qė mė rrite nė njohuri dhe mė pėrgatite pėr tė vazhduar shkollėn mė lart!... Tė faleminderit qė mė dhe role tė interpretoj nė kėtė moshė!...”. Dhe qeshi ėmbėl Sherif i vogėl, pas kėsaj qė tha, se iu kujtua roli i sapunit i pėlqyer aq shumė nė shkollė, saqė edhe kur vinin pėr kontroll nga Fieri, aso kohe, ai ishte i pari qė luante rolin dhe interpretonte natyrshėm atė rol aq simpatik "SAPUNI".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 4 e 16Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10 ... 16  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: