Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:16 pm

* * *
E ndiente, pra, veten mė tė madh dhe shpesh i thoshte mėmės: "Mami, jam rritur ndopak?... Jam bėrė burrė?"
- Je bėrė, tė keqen mamaja jote... Tani ti e mbarove dhe shkollėn nė Kuqar dhe do tė vazhdosh mė lart... Do tė ikėsh ēdo ditė nė Patos tė vjetėr. Do tė kesh mė shumė mėsime. Unė e di qė ti do t'ia dalėsh dhe do t'i gėzosh prindėrit e tu... Kėshtu tha dhe babai yt mbrėmė: "Na u rrit Sherifi, moj Xhemile. Po bėhet i mbarė. Nga fisi ynė ka marrė cilėsitė mė tė mira...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:16 pm

Unė dėgjoja ēfarė thoshte mamaja dhe mė ndrisnin sytė se pėrkujdesjet e tyre, tė prindėrve tė mi, kurrė nuk po mbaronin. Ata ēdo gjė e kishin lidhur me mua. Si ėshtė kjo punė e trashėgimisė sė brezave?! Njė brez rrit tjetrin dhe pasi e rrit, siē thonė, i thotė: "Urdhėro tani stafetėn,... Jeto mė mirė se ne! Ne kaq kishim mundėsi. Kaq bėmė. Ti ndriēoje mė shumė jetėn tėnde dhe tė brezit qė pėrfaqėson...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:17 pm

Sprint...
Monologimi pasues i Toli Shabanit

Dhe kėshtu filloi shkollėn shtatėvjeēare, sipas sistemit arsimor tė atėhershėm. Filloi shkollėn shtatėvjeēare nė Patos tė vjetėr. Kjo shkollė luajti pėr tė njė rol tė madh nė pasurimin e dijeve tė tij dhe nė pėrgatitjen e tij pėr jetėn. Nuk mund tė mos fliste me nostaligji pėr kėtė shkollė, pėr trupėn pedagogjike tė saj. Drejtori i shkollės ishte Mentar Isai, i cili mahnitej me dijenitė e tij nė lėndėt e Matematikės dhe Gjeometrisė, ku ai shkėlqente. E ngrinte shpesh nė dėrrasė pėr tė zgjidhur ushtrimet, problemat qė jepte dhe e pėrgėzonte duke mė vlerėsuar me maksimalen. E shoqja e tij, Myneverja, i jepte Gjuhė - lexim. Edhe kėto dy lėndė ishin shumė tė dashura pėr tė, sidomos leximi. Kishte qejf tė interpretonte pjesėza, rrėfenja, tė monologonte… Kishte qejf tė recitonte me pasion tė pashembullt Naimin, Ēajupin, Asdrenin dhe gjithė poetėt e tjerė, sipas programit, dhe kėtė aftėsi interpretuese e reklamonte dhe pėrpara nxėnėsve tė tjerė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:17 pm

I pėlqenin, sidomos vjershat e Naimit pėr Shqipėrinė, pėr Manushaqen. Pale, kur recitonte Ēajupin... sidomos vjershėn e Mėmėdheut, qė, siē thoshnin shokėt dhe shoqet e tija: "Sherifi tė trondit me kėtė pasion tė recituari!...". I pėlqente tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:17 pm

recitonte vjershėn fshikulluese "Fshati im" dhe nė mendjen e tij bėnte njė krahasim midis Rusinjės sė tij dhe Sheperit tė Andon Zakos... Kishte ndryshime rrėnjėsore, sipas analizės sė bėja dhe dijeve tė tij. Sheperiotėt ishin tė dalė nė botė, ndėrsa rusinjasit mė pak tė zhvilluar... Ai mėsonte dhe vjersha e tekste, tė cilat nuk i kishin nė program, por ai i mėsonte pėrmendėsh, siē ishte vjersha e gjatė elegjiake “Vajė” e Ēajupit. I recitonte para klasės dhe shkollės, por edhe role si tė Adhamudhit, Zenelit, i intepretonte me shumė pathos. Ishte shumė i prirur tė interpretonte role tė sensit negativ. Ato tekste tė veēantė e tėrhiqnin me magnetin e tyre, tė cilat i recitonte dhe gjatė rrugės sė kthimit pėr nė shtėpi. Shpėrthente: "Ti, Shqipėri, mė jep nder, mė jep emrin shqiptar!...”, apo “Manushaqe bukuroshe, pse s'ngrė kryet pėrpjetė…" . Mėsuese Myneverja e kishte klasifikuar nė "ajkėn " e nxėnėsve", siē shprehej ajo me tone figurative...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:17 pm

Po kur recitonte ato vjershat nė gjuhėn ruse!
Mėsuesi, qė u jepte gjuhėn ruse aso kohe, ishte Aleksandri (Kola). Ata nė kėtė lėndė ishin shumė tė angazhuar, pasi ishte gjuha e njė kombi tė madh, mik i pėrjetshėm, siē thuhej nė parrullat e asaj kohe. Dhe nxėnėsit e fillonin mirė kėtė rrugėtim nė gjuhėn e bukur ruse, pasi donin qė tė vijonin studimet nė shtetin e madh qė quhet BRSS. Mandej duhet thėnė se, tė vije nėpėr studime tė larta nė BRSS ishte ėndėrr e ēdo nxėnėsi tė atėhershėm dhe pėrfundimi i njė shkolle nė BRSS kishte veē tė mira dhe sy tė mirė.... Ndaj ca pasioni dhe ca objektivi i secilit,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:18 pm

qė rrinte fshehur nė shpirtin e ēdo nxėnėsi, ishte njė shtysė e madhe. Aso kohe tė gjithė ne, madje, edhe nė orėn e gjeografisė e mėsonim shumė mirė hartėn politike dhe fizike tė BRSS. Kėtė lėndė tė bukur e jepte Nezihaja (Ferhati), njė mėsuese e palodhur dhe shumė e zonja. Kishte qejf tė flisja pėr vendin e tij, t'i mėsonte qytetet, krahinat, vendet e bukura, liqenet, detin, emėrtimet e maleve. Donte tė dinte rrugėt, hidrocentralet, fabrikat, uzinat, pasuritė minerale, pasurinė pyllėsore, kullusore, faunėn..., donte tė njihte gjithė shtetet e tjera, tė mėsonte kryeqytetet e tyre, tė dinte diēka tė nevojshme pėr ta. Herė pas herė pėr kėto lexonte dhe gazetėn mė tė rėndėsishme, e cila qarkullonte nė vend, njė gazetė qė kishte emrin "Zėri...” dhe si mision tė saj tė sillte ēfarė thonė masat... Shpesh shihte dhe njė gazetė tjetėr me emėrtim "Bashkimi". Ishte duke u rritur dhe donte tė mos linte gjė mangut nė njohuritė e tij. Tendenca kryesore e tij ishte tė ishte nė radhėn e tė pėrparuarve nė mėsime. Dhe kėtė e arriti gjatė gjithė kohės qė ishte nė shkollėn shtatėvjeēare.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:18 pm

Po kėshtu mėsuesi qė u jepte lėndėn e fizikės ishte Nasi (Kondili), ndėrsa lėndėt e djathtėsisė, siē quheshin fizkultura, kėnga, vizatimi e tjerė, ua jepte mėsues Tomorri. Nė kėtė lėndė fėmijėt shquhen pėr vetė natyrėn tyre tė lėvizėshme.
Ai gjatė kėsaj periudhe shpėrtheu nė rritjen e forcės sė interpretimit. Krahas mėsimeve pėrkushtimi i tij ishte interpretimi. Kėshtu mori pjesė nė konkurrimet qė zhvilloheshin brenda klasės, nė tė gjitha aktivitetet e shkollės, nė konkurset e fjalės artistike, nė konkurrimin nė pjesė tė shkurtra teatrale, nė konkurrime me shkollat e tjera nė rang rrethi e tjera aktivitete, ku ai ishte i pranishėm, aktiv dhe me role tė besuara pėr tė pikėsynuar vende tė para. Ky ishte njė nga objektivat e tij dhe tė atyre qė i jepnin rolet. Leximet e shumta letrare brenda klasės, recitimet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:19 pm

dhe sukseset e arritura, shfaqet e tij teatrale, rritėn besimin te organizatorėt e programeve shkollorė dhe tashmė atij i besonin role tė “rėnda”, tė interpretonte, sidomos rolet negativė. Kur caktoheshin kėto role, tė gjithė ata, qė interpretonin, drejtonin sytė nga ai duke thėnė: "Kėtė duhet t'ia besojmė Sherifit, sepse vetėm ai mund ta bėjė mirė kėtė rol." I vinte mirė qė tė gjithė besonin nė aftėsinė e tij , ndaj i pėrkushtohejs me shumė seriozitet rolit. Kėrkonte ta studionte, t'i futej nė brendėsi, tė zbulonte tė fshehta e tij, me qėllim qė pastaj, duke interpretuar, tė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:19 pm

jepte mesazhet e njė personazhi tė keq nė temperament, sjellje, etikė, moral, qė shikuesi, spektatori, tė dallonte esencėn, tė bėnte krahasimin, tė merrte masat e veta, tė njihte anėt negative tė personazhit. Kjo krijonte mundėsinė e rritjes sė vizionit pėr tė njohur tė keqen qė lufton me tė mirėn, atė qė pengon ecjen... Ai interpretonte dhe gjatė interpretimit e duartrokisnin tė gjithė. Kjo i rriti besimin tė pėrparonte dhe shokėt dhe shoqet e tij thoshnin: "Sherifi ėshtė talent. Sherifi ėshtė aktor. Ai ėshtė me tė ardhmen…". Kėto vlerėsime e inkurajonin, por i shtonin edhe besimin se diēka do tė bėhej. E njihnin tė gjithė tashmė edhe nė Patosin e vjetėr. Ishte nisur pėr rrugė tė bukur.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:19 pm

Ligjėrimi
Thyerja e kėmbės
Nė luftė me ethet
Rėnia e babait Neim nga mani dhe shqetėsimi i madh familjar
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:19 pm

Kthehet nė njė retrospektivė tė kujdesshme

"Pasi mbarova klasėn e katėrt dhe kisha filluar nė Patos klasėn e pestė, mė ndodhi njė aksident i rėndė. Theva kėmbėn. Kėshtu qė, pavarėsisht se e kisha me shumė qejf vijimin e shkollės, u ndala. Njė ndalje e imponuar. Kjo s'ishte pėr fajin tim. Gjashtė muaj nė dyshek, pa u ngritur nga toka. Gjashtė muaj me patericė dhe vetėm pas njė viti munda tė ngrihem dhe tė lėviz me kėmbėt e mia. Rifitova pėrsėri aftėsinė e lėvizjes. Po kush ishte shpėtimtari im? Ai quhej Mehmet Fejzullahu, i cili ishte mjeshtėr nė ndėrhyrjet pėr thyerjet e frakturave. Isha para njė alternative ose do tė mė ndėrhynte mjeshtri popullor, ose do tė shkoja nė spital, ku mjekėt do tė mė prisnin kėmbėn deri nė rrėzė tė kofshės. Prindėrit zgjodhėn variantin e parė. Mjekimet nga mjeshtri popullor i
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:20 pm

ndėrhyrjeve, Mehmet, dhe suksesi i kėsaj zgjedhjeje ishte i padiskutueshėm. Njė defekt mė mbeti vetėm: S’ulem dot kėmbėkryq dhe kjo pėr fajin tim, pasi xha Mehmeti edhe pėr kėtė tė metė ndėrhyri pėr ta eliminuar, por unė nuk pata kujdes tė dėgjoja kėshillat e tij..., pėr arsye se mė ndodhi njė ndodhi tjetėr tronditėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:20 pm

Por sėmundjet e mia nuk pushuan me kaq. Mė vonė u sėmura prapė, por kėsaj herė me njė sėmundje tė rėndė, nga "ethet". Kjo vinte si rrjedhojė e lėvizjeve pėr nė shkollė, ku ne na mungonte edhe kėpuca dhe kėmba ishte gjithmonė e ftohtė dhe nė kontakt tė vazhdueshėm me lagėshtirėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:20 pm

Kur u shėrova, mani i bardhė ishte pjekur dhe babai donte tė mė gėzonte, duke mė thėnė: "Dėgjo, tė keqen babai. Tė tė shkund ca mana, sepse janė bėrė. Eja me mamanė tė hani mana".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:20 pm

Vajtėm te mani. Ai hipi nė man, paēka nga pesha e madhe e viteve, shkundi degėt e brendshme. Manat binin nė tokė dhe ne filluam tė hanim mana, tė kėnaqeshim me frutin e ėmbėl. Pastaj babai mė ripyeti: "Boll janė kėto, qė shkunda?" Unė, duke qeshur i thashė: "Kėto, qė shkunde, nuk mė dalin mua, por do tė hajė edhe nėna". Dhe ai, i nxitur nga fjala ime, filloi tė ngjitej mė lart. Ishim te baēja e Malos, xhaxhait. Pra, s'ma prishi qejfin. Unė shihja si ngjitej lart nė pemėn e manit tė bardhė dhe e inkurajoja ngjitjen. Dhe babai tundi me shkelm njė degė tė madhe dy herė dhe, pėr fat tė keq, dega shkėputet, shqyhet nga trungu kryesor apo i ndėrmjemė dhe ai me gjithė degėn sipėr tij, bie nga lartėsia nė tokė. Ne u ndodhėm para njė befasie tė madhe, tė papritur e me pasoja tronditėse.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:21 pm

Na iku entuziazmi dhe emocioni qė kishim nė ngrėnien e kėtij fruti. Mamaja asnjėherė nuk mė kishte mallkuar, por nuk u ndal, kur pa tė shoqin tė rrėzohet nga gjithė ajo lartėsi dhe tė bier pa ndjenja nė tokė: "Mos u ngopsh tė ngopesh! Ēfarė na bėre?!" Pasi tha kėto fjalė mallkimi, ajo me shpejtėsi mė urdhėroi qė ta ndihmoja t'i hiqnim degėn e rėndė, qė i kishte rėnė pėrsipėr. Ishte njė rėnie qė tė merrte edhe jetėn. S'thonė kot: " Mos rėnēė nga mani!" E nxorėm nga dega. E pamė qė merrte frymė, por qė nuk kishte mundėsi tė fliste. Dhe nėna mė tha: "Vrap te komshija, (gruaja e Murat Manės), Akilja, pėr tė marrė njė xhezve me
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:21 pm

gjalpė tė shkrirė e tė ngrohtė". Unė vajta me shpejtėsi dhe i thashė Akiles se ēfarė na kishte ndodhur. Ajo me shpejtėsi e pėrgatiti xhezvenė me gjalp tė ngrohtė e tėrė avull dhe ia ēuam tė dy mamasė, e cila, duke qenė edhe mjeke popullore ia hodhi gjalpin babait nga goja. Mua nuk mė zinte vendi. Akilja pėrsėriste: “Si u ndodhi kėshtu, moj korbė?!” Doja qė babait tė mos i ndodhte asgjė e pėr fajin tim. Aso kohe mjekėt ishin shumė larg. Doja tė sigurohesha qė babai im tė jetonte, por qė fillimisht t'i jepej ndihma mjekėsore. Vrapova te doktori me njė frymė, i cili
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:21 pm

ishte larg Rusinjės. Gjeta doktor Petro Ēamin, i cili ishte doktor i lagjes nė Patos, nė atė kohė. Atė e informova se ēfarė na kishte ndodhur. Ai u nis me mua pėr nė Rusinjė. Mė pėlqeu gatishmėria e madhe qė tregoi. E pyesja rrugės shumė i shqetėsuar: "Do tė mė shpėtojė babai?" Ai mė qetėsonte dhe mė kthente pėrgjigje: "Patjetėr qė do tė shpėtojė. Ne pėr kėtė qėllim po shkojmė". Unė gėzohesha, si i zėnė nga faji dhe fjala e ėmbėl e doktorit, sikur mė qetėsonte. Kur vajtėm te shtėpia, doktor Petroja mori njė gjilpėrė nga ato, qė qepin, dhe nė shuall tė dy kėmbėve tė babait provokoi ndijimin me gjilpėrė. Pastaj i bėnte tėrheqje tė dy kėmbėve tė kryqėzuara dhe e pyeste: "E ndien, e ndien?" Babai
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:22 pm

s'fliste dot, vetėm sa tundte pak kokėn. Kur ai tundte kokėn, unė ndieja nė brendėsinė e shpirtit tim tė vogėl njė gėzim tė madh, qė mė pushtonte tėrėsisht kraharorin. Pra babai im e ndiente, nuk kishte ndonjė tė keqe tė madhe... Doktori i dha ndihmesėn e tij dhe unė e falėnderova, jo vetėm atė, por edhe Zotin, qė mė shpėtoi babanė, pasi ēfarė kishte ndodhur ishte pėr fajin tim. Doktor Petroja na dha udhėzimet dhe mjekimet qė duhet t’i bėnim babait. Madje u konsultua dhe me mamanė dhe e porositi pėr kujdesin qė duhej tė tregonte. M ė pa me njė shikim disi gazmor, por edhe qortues pėr etjen e shprehur nga ana ime pėr tė ngrėnė sa mė shumė mana. “Mos u bėj merak se babai yt do tė bėhet mirė…” “Tė lumtė goja!”- i thashė doktorit dhe ai, ndėrkaq, mė pėrkėdheli dhe iku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:22 pm

Dhe pas vetėm pak kohe, e hipa babanė nė njė mjet transportues (gomar) dhe e ēova nė Peshtan te mjeku “ortoped" popullor, Mehmet Fejzullahu, i cili mė kishte shpėtuar mua nga prerja e sigurt e kėmbės. Ai na priti shumė mirė dhe veproi nė mėnyrė shumė tė shpejtė, me njė profesionalizėm tė ēuditshėm dhe, pasi e fiksoi mirė, e lidhi babanė me fasho nė mes. Kur pėrfundoi me babanė, sipas ndėrhyrjeve dhe teknikave tė tij, mė tha mua: “Hajde dhe ti kėtu, Sherif, se gjatė mjekimit tė kam lėnė pa ndėrhyrė nė njė damar, i cili tė pengon tė rrish
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:22 pm

kėmbkryq”. Mė ndėrhyri dhe gjithēka ma ēoi nė vend, por unė fatkeqėsisht, gjatė kthimit pėr nė Rusinjė, kur kaluam Gjanicėn bėra nėj gabim tė pafalshėm. Babain e nisa pėr tė kaluar lumin para meje me gomar dhe, pasi ta kalonte ai, tė mė dėrgonte gomarin nė anėn tjetėr tė lumit. Dhe kėshtu u veprua. Gomari erdhi nė anėn ku isha unė. Nė momentin, kur po tentoja tė hipja nė samar, bėra njė lėvizje false, pasi gomari u shmag dhe damari, nė tė cilin ndėrhyri mjeshtri Mehmet, rishkoi nė gjendjen e tij tė mėpėrparshme, por unė nė atė ēast nuk e kisha vėmendjen te damari im, por kisha hallin e babait .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:23 pm

Dhurata "Harmonikė"
“Nuk mund tė lė pa pėrmendur kėtu njė dhuratė interesante, qė m'u dha me rastin e njė feste tradicionale gjatė kėsaj periudhe nė shkollė, njė harmonikė. Mua mė pėlqente muzika dhe u gėzova sė tepėrmi qė mė kishte rėnė njė dhuratė e tillė kaq e ēmuar. U dashurova shumė me harmonikėn time. Kur isha nė Rusinjė dilja nė baēen e madhe pranė shtėpisė, nė "Yrti", pronė e Karafil Hazizit, njė baēe ku pemėt frutore ishin tė shumta, duke filluar qė nga ullinjtė e duke vijuar me fiq, ftonj, kumbulla, shegė, pjergulla (hardhi). Atje filloja t'i bija harmonikės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:23 pm

Ēmendesha pas saj. Kjo harmonikė ishte ēlodhja ime dhe dashuria ime, qė mė vonė mė zgjoi dashurinė pėr t'u rėnė veglave muzikore qė nga kitara e deri tek defi...”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Thu Oct 14, 2010 1:23 pm

Njė ditė Sherif Hazizaj e ndieu veten pėrsėri mė tė rritur. Kishte pėrfunduar me rezultate shumė tė mira shkollėn shtatėvjeēare dhe ėndrra e tij ishte tė shkonte mė larg dhe mė lart. Ai donte tė bėhej diēka, tė zhvillonte akoma mė tej dhuntinė natyrore dhe tė shkollohej. Nėna dhe babai shikonin vrullet djaloshare, aftėsitė e djalit tė tyre tė vetėm, qė e shikonin nė dritėn e syrit dhe kujdeseshin tė dy sė toku. U vinte keq qė do tė largohej djali nga shtėpia, qė do ta shihnin mė rrallė, pasi do tė filonte jetėn e konviktit nė shkollėn e mesme, por ata do tė duronin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 5 e 16Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: