Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:24 pm

KRISTAQ F.
SHABANITRENJERĖZORI


DHE NĖNTA...


roman


EZMERKA ME
TOPUZpoemė lirike


SELI NĖ QIEJ


poemė


DY PRONORĖT


poemth


tretip

SHTĖPIA
BOTUES"MARIN BARLETI", TIRANĖ 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:25 pm

* * *


Tre lot rrėshqasin


nė faqen e tejkaluar nga rinimi,


Tre lot tregojnė


vetminė e papranuar,


tre lot rrėzohen,


si tre lot shpirti.


Nisem pėr te "Tre
lotėt"pėr t'u ndėrprerė rrėshqitjen…


S'mund, jo s'mund t'i
bind,t'u ndaloj hovin…


Janė nisur kokėfortė


nga burimi i
shpirtitdhe mua ma njomin…


Aman, o dashuri
e shpirtė,nuk tė duroj tė
qarėt dot;mė vėshtro me tė
dy sytė e njohur,tė mos lotoj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:25 pm

Prologim


***


Nė podiumin e hėnės
aktron i lėnduar dhe sjell ndėrmend tė kaluarėn e largėt. Njė e kaluar ngjallėse
shprese tek njė e ardhme e dėshiruar, e cila ka shkrepėtitur nė qiellin e zėnė
nė faj ylllėsitė e ndriēuara, qė herė shfaqen me konture reale e herė shfaniten,
si nė njė ėndėrr rikthyese me tregues tė
fuqishėm. Nė drejtimin qiellor rritet me pėrmasa embėlsore njė pemė fisnore e ēuditshme.
Ai kundron kėtė vepėr tė tij dhe pėrulet me respekt ndaj jetimėve tė Botės, tė
cilėt gjithmonė shumohen, por edhe zvogėlohen me dashuritė dhe lindjet e
reja... Kėputen degė, tė cilat mbarojnė ciklin dhe sythat shpėrthyes lėshojnė
piskamėn e ardhjes, tė freskimit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:25 pm

Ēuditėrisht e ndien veten nė podium hėne, por ėshtė kthyer aty nė
“Yrti” tė Rusinjės dhe shpalos kujtimet si skenat e akteve tė njė shfaqje
spektakolare, ku nė brendėsi kanė tė gjitha profilet e ndjenjave tė kahjeve tė
shumta jetėsore.Eh, Yrti, o kopsht qė do tė dėshironte dhe Pomona tė tė
kishte pronė dhe pėr ty do tė fanitej eh, nga sa larg, por nė pushtetin tėnd
kopshtėror do ta ndiente veten fatlume nė bisedat dhe tregimet e mollėve..., tė
frutave gjithfarėsh, ullishtės dhe do ta mahniste ngjyra e gjethes dhe pesha e
frutit!... Pomona do t'i bėnte shoqėri tipikut tė Hazizajve dhe Rusinja do tė
rrėfente se kėtu, nė “Yrti” kishte qenė princesha Pomonė e ardhur nga Roma e
Vjetėr a s'e di nga ku...Mund ta shoqėronte edhe Ceresi e famshme. Do tė befasonte prezenca e saj e do tė mbahej
nė kujtesė si Bajroni e ripėrsėritja e kėtij
fakti interesant do tė zbukuronte edhe historinė e Rusinjės.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:26 pm

KAPITULLI I PARĖ

Jetimi
dhe magjia e qumėshtit


Rast
epokal dhe ndoshta ka ndodhur vetėm kėtu...

1.


S'ishte veē
motak Neimi, kur papritur Karafil Hazizaj, babai i tij, perėndoi si njė diell qė,
s'kishte pėr tė rrugėtuar mė nė rrugėn e gjatė jetėsore tė gjallesės dhe tė
hapjes sė Syrit: Lindje - Perėndim. Lotėt filluan tė rridhnin nga sytė e kafejtė,
tė blujtė, tė zinj, tė hirtė, gjarpėrushė e gjelbėrues. Kishin tė njėjtėn
rrjedhje, veēse prodhoheshin nė shpirtra tė ndryshėm, por qė kishin tė pėrbashkėt
ndjesinė. Ndryshonin nga njėri - tjetri, sipas individualitetit tė tyre.
Megjithatė, atė ditė, tė gjithė shpirtrat ishin bėrė tė dhimbshėm dhe derdhnin
lot me ligjėrim pėr njeriun me emėr tė bukur luleje "Karafil". Motaku,
asqė mund ta kuptonte, se po mbetej jetim. Do t'i mungonte babai i tij, qė pėr
tė, nė vitet qė do tė vinin, do t'i tregonin ikjen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:27 pm

Ēuditėrisht kjo
familje kishte vendosur "pa dashje", gjer atėherė, Rregullin e NJĖSHIT":
"Kur mbijetonte "Njėshi", s'duhet tė jetonte Dyshi!... Kur vinte
nė jetė Dyshi, Njėshi “asfiksohej” pėrfundimisht dhe i hidhnin lule dhe lot....
Ishte njė duet i dhimbshėm ardhja e tė birit dhe largimi i babait. Njė djalė i
mbetur pa baba! Por krahas kėsaj dhimbje tė pamatė, vetėm, pas disa kohėsh,
ndodhi dhe ajo qė mund tė pritej. Mbeti edhe pa nėnė, pasi, pavarėsisht nga kėrkesat
e njėpasnjėshme tė fisit tė Karafilit, njerėzit e familjes sė nėnės e morėn dhe
nėnėn e tij. Njė dramė e madhe: Neimi
jetim nė tė dy kahjet e lidhjes, pavarėsisht se nėna, e cila u martua nė Luar tė
Roskovecit, e kėrkoi djalin ta merrte me vete, atje ku do shkonte, ta rriste
vetė, por familja Hazizaj, nuk ia dha. Donte qė familja e Karafilit tė vijonte
rrjedhėn e saj tė jetimit e, nė kėtė rast komod, kur fėmija ishte djalė. Motaku
kishte nevojė pėr pėrkujdesje, pėr pėrkėdhelitė e nėnės, pėr buzėqeshjen e
babait.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:28 pm

Ndaj e dhembėshura,
halla e tij, me njė emėr tė pėrbotshėm, thellėsisht tė njohur e tė ngulitur nė
kujtesėn njerėzore, Hava (Eva), fitoi "mirėbesimin" pėr ta
rritur djalin. Por ai kėrkonte tė pinte
qumėsht gjiri, kėrkonte tė rritej si ēdo vocėrrak. Halla e mbante nė gjoks dhe
e "gėnjente" djalin me gjirin e saj qė "prodhonte" qumėsht.
Ai me reflekset e kondicionuara lėshohej mbi gjoksin e hallės, e cila ishte e
detyruar tė improvizonte rolin mėmėsor.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:28 pm

Por ndodhi njė
nga ēuditė e pabesuara dhe tė befasueshme nė ekstrem tė besimit, ndoshta dhe
rast i veēantė dhe nė Botė. Njė ditė, ēuditėrisht, halla mesogrua, e divorcuar
para do kohėsh dhe nėna e dy vajzave tė bukura, Zenepes dhe… , diē ndjeu… Nė kapilarėt e gjinjve tė saj, diē
rrodhi... Mos ndoshta ishte njė "refleks", qė imitonte pikimin e
qumėshti tė gjirit?! Mos ndoshta nė kėto ēaste tė lodhshme tė nipit, Perėndia
vendosi tė bėjė tė pamundurėn dhe tė sillte qumėshtin pėr motakun e vogėl?!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:29 pm

Ndoshta i erdhi
keq pėr motakun jetim. Pa bulēitė e Neimit dhe qetėsinė e tij tė fituar; ndieu
se magjia kishte bėrė punėn e saj. Nga gjoksi kishte shpėrthyer me magjizėm dhe
perėndishėm qumėshti i gjirit. Ai qumėsht ushqyes, vitaminoz i jetės, i cili, nė
pėrmbajtjen e tij, ka sy, qė vėshtrojnė ėmbėl, ka fjalė pėrkėdhelėse nėne, ka ėmbėlsinė
mė tė madhe dhe mė tė bukur tė botės, ka impulsimin pėr tė kultivuar cilėsitė
dhe virtytet mė tė mėdha tė jetės... Ky qumėsht ka gjithēka i duhet jetės!...
Qumėshti i gjirit jep kėshilla tė mėdha...Nė atė ēast triumfator dėgjoi njė zė
tė ėmbėl, njė zė qė buronte nga njė gurmaz i pakapshėm. Nė fillim, mendoi se
mos ndoshta, dikush inskenonte, dikush bėnte shaka me kėtė sipėrmarrje "nėne",
ku s'kishte pikėn e qumėshtit dhe kur qesendia rendte nė njė vend tė djerrė... E dėgjoi pėrsėri zėrin
tek i thoshte: "Kėtė e bėra nga qė ti ndėrmore njė hap tė madh dhe se
POROSITĖ E TĖ LARTIT janė tė tilla". U zbraps pak dhe ēudia arriti pikėn
kulmore: "Po, po, qumėsht i vėrtetė...!"
Nuk mund ta mposhte ndjesinė e nėnės, nuk mund ta mposhte forcėn e madhe tė
arsyes, nuk mund tė mos ēuditej me mrekullinė,
qė po i ndodhte dhe po i fanitej
me njė vėrtetėsi tė dallueshme dhe jo fantazore para syve...Shpėrtheu nė atė
ēast me zė thirrės: "I miri i nėnės, bukuroshi i nėnės!... Perėndia na
ndihmoi!"- dhe pastaj filloi e ekzaltuar nė kulm kėngėn ninullė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:29 pm

Pi, o vogli i nėnės pi,


qumėshtin e gjirit tim,


Qielli u hap dhe dielli ndrin,...


Bilbilat po nisin kėngėn,


Dallėndyshet nisin


fluturimin me cicėrrima,...


Nina - nana,
nina - nana,o Neim, i vogli i zemrės...

Nė atė ēast, dikush e
dėgjoi kėngėn
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:29 pm

ninullė dhe e
quajti hallėn se kishte "luajtur"
pak nga pozicioni i saj i matur... Ē'tė ishte ky shpėrthimi i saj?!Si dhe ēfarė
kishte ndodhur?Hynė nė dhomė
dhe dėgjuan paksa ninullėn... Halla vazhdonte tė kėndonte nė njė gazmim
pranveror, kur sythet shpėrthejnė gjethezat dhe lulet fillesėn ėmbėlsore nė
rrugėtimin vegjetacional...Pi, o i vogli i nėnės, pi,


qumėshtin e gjirit tim...


Nina - nana, o i ėmbli i nėnės,…


Qielli s'ka
mė vranėsira,shi mė s'do tė bier,


nga qielli i kaltėr dhe i ndritshėm


qumėsht ushqyes po pikon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:30 pm

2.


"U ēmend
halla!- thirri mbesa e saj, duke folur me zė tė lartė e shpotitės. - U ēmend
halla, - rithirri pėrsėri dhe u tha tė tjerėve: "Ejani, halla a a a ....,
diēka pėsoi!"Tė gjithė u
grumbulluan si njė grusht kureshtar njerėzish, kundrues nė njė spektal marrėzie.Halla, sakaq, u ēua
nė kėmbė me Neimin nė dorė.”Unė, s'kam pse
tė ēmendem!..." - dhe shkėputi djalin e vogėl nga gjiri. - S'besoni nė kėtė
gjė tė Perėndisė? S'besoni qė tani vogėlushi do tė ketė qumėsht nėne?...".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:30 pm

Dhe pastaj me njė
dorė shtrydhi gjoksin... Nga gjiri i saj pikoi qumėsht... Tė gjithė u befasuan
nga kjo ndodhi e pazakontė. Po, po, nga gjiri
i saj pikonte qumėsht!Nga gjoksi i
hallės po derdhej qumėsht, apo mjalt rritės fėmijėsh?!...Mosbesimi i
fillimit u trondit dhe shkallėt po ngjiste besimi. Ishte pėr tė mos besuar dhe
pėr tė vėrejtur me habitėri kėtė gjest antinatyror dhe antibiologjik. Dhe nė tė
tilla raste njerėzit fėrkojnė sytė, pasi shohin gjėra tė fantazuara, cirkuike apo
sikur s'gjejnė dot ēelėsin, qė sjell kėtė numėr cirkuik...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:30 pm

"Si ka mundėsi
qė halla tė ketė qumėsht?!”- pyeti pėrsėri mbesa, por kėtė herė pyetja e saj u var diku nė njė vend besues, siē mund
tė varet njė "send i kotė" nė njė varėse tė zakontė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:31 pm

Qeshjes
sė vonuar t'i kthehej ritmi


Neimi
Dhe vitet kalonin me
dramacitetin e tyre tė rėnduar aty nė
Rusinjė, qė ēuditėrisht kishte njė
ngjasim nė rrėnjė fjale me Rusinė e
Carėve tė Mėdhenj dhe tė Pushtetshėm, por Rusinja ishte njė fshat meit, i zverdhur, qė gdhinte dhe errte ditėt dhe
netėt e gjata tė pėrkufizuara “varfėr”, duke e pickuar e helmatisur gjarpėri... A mund tė mbahej fryma gjallė?! As
me racionin e domosdoshėm tė misėrnikes pėr
tė mbajtur shpirtin nė gjallesė, i varfėr, i njė vendi tė varfėr me pak diell dhe me gjysmė hėnė, lėnė nė
harresė tė relievit, ndarė nga
zhvillimi, krasitur nga etja e Fuqive tė Mėdha qė prisnin thikshėm gjelbėrimin,…
Jetimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:31 pm

doli nė rrugėn e
jetės akoma i parritur , jo si Luli e i vocėrr i tempullit migjenian, por ndjeu
rritjen para kohe dhe shpatullat njomshtake vuri nė provė... Stacioni i parė
ishte Vlora pėr pak fitim, pėr njė jetė ku tė kishte cicėrrima, fluturim
fluturash, krahė tė fortė fluturimi dallėndyshesh; qeshjes sė vonuar t'i
kthehej ritmi… Ndieu rritjen tronditėse dhe pėrgjegjėsia hodhi shtat. Rropatej
djali i ri pėr pak ...pėr pak dritė nė
sytė e tij tė tejfutur nė ėndėrrim tė krasitur, jo pėr t'u rigjeneruar, por pėr tė mbetur
cung; pėr pak dritė kasollen e tij ndriēuar
kandilqiriri,... Pak ditė e nxori nga verbimi: e ndihmoi xhaxhai, kushėriri
i parė i Karafilit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:32 pm

Dhe njė ditė
s'mėnoi, u kthye pėrsėri nė fshatin e lindjes, mė i rritur, por pa gjetur dritė
shpirti i tij jetim... me kryefjalė tė
gjallė dhe lėvizėse: vuajtjen dhe dhimbjen, pa njohur dot pėrmasat e
respektueshme tė fjalės "Njeri" . S'ishte e thėnė ta linte pėr shumė
kohė Rusinjėn, s'ishte thėnė tė shkėputej nga vlaga e tokės, nga blerimi i
pemėve, nga sytė e njohur...Uji gurgullonte
nė ēezmėn e Rusinjės...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:32 pm

Sa
pėr fillesė


Austriakėt
kishin zgjeruar planin e veprimeve tė tyre operacionale dhe si ēdo okupator qė
shfrytėzon ēdo burim tė vendit. Njė nga pikėsynimet e tyre ishte qė plaēkitja
realizohej ndaj gjėsė sė gjallė, tė cilėn fshatari me zi e vinte dhe ishte
burimi i vetėm material ushqyes, me tė cilin mbante shpirtin gjallė. Njė gjysmėskuadėr
austro-hungareze kreu njė "veprim plaēkitės nė Rusinjė". Neimi, tashmė
ishte rritur, bėrė burrė dhe i kthyer
nga Vlora me njė pėrvojė edhe njohje mė
tė madhe tė jetės pėr moshėn e tij. Ai rritej ēdo ditė njė vit nė mendime, pasi
hallet dhe vuajtja i kishin rėnė herėt nė shpinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:32 pm

Dėgjoi njė zė tė
njohuri qė i fliste: "Neim, Neim... Dil shpejt...". Ishte bashkėfshatari
i tij, i cili nga vrapi qė kishte marrė dukej se diē kishte ndodhur. Vetėm njė
gjė konstatoi: Ai mezi merrte frymė..."Pse je kėshtu?
Nga po vjen?"- e pyeti Sabriun."Austriakėt..."


"Ēfarė,
austriakėt?"- ripyeti i shqetėsuar."Kanė marrė
gjithė bagėtitė e fshatit..."Nė shpirtin e Neimit
u ndez protesta. Dhe, siē ishte, mori sėpatėn
dhe i tha Sabriut: "Erdha...Mė prit".Tė dy djemtė u
drejtuan pėr nė pyll.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:33 pm

Akti dhe prangosja
Ishte koha e luftės
sė tmerrėshme. Vendi ishte i copėtuar. Tė gjithė i vėrsuleshin atdheut qė tė
pėrfitonin sa mė shumė pjesė tė tij. Gjithmonė halė nė sy e kanė patur fuqitė e
mėdha vendin e shqiponjave; gjithmonė
pjesė tė shkėputura, qė jepeshin si dhurata nė Konferenca Ambasadorėsh,
traktate tė fshehta. Ishte vendi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:33 pm

qė ngrinte
gjithmonė krye dhe shquhej pėr trimėri tė pazakontė nė krahasim me vendet e
tjera. Ndaj gjithmonė mbi tė binte i egėrsuar, shpotitės, i rreptė, i ligėt,
akti prerės, nė vendime tė pėrpiluara gjakshėm. Odiseja e copėtimit vazhdonte dhe "padronėt e
rinj" kėrkonin ende dhurata, mohonin gjuhė, komb e gjithēka. Pavarėsisht
nga akti i shpalljes sė pavarėsisė, kombi mė i vjetėr pritej me vilarė tė
verdhė. Trupat e huaja livadhisnin nė kurriz tė popullatės dhe plaēkitnin gjithēka
ndeshnin pėrpara. Grabitja kishte arritur nė kulmin apo pikune vet. Neimi ishte
kthyer nga migrimi i brendshėm, nga Vlora, ku kishte shkuar pėr tė siguruar jetėn
dhe mundohej tė ndėrtonte jetėn e vet nė fshat, por gjithmonė mbetej i varfėr.
Trupat austriake ishin dislokuar nė Fier, duke pasur atje komandėn drejtuese
dhe njė pjesė e forcave kryenin veprimtari nė rajonin e Kumanit tė Roskovecit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:33 pm

Njė rast
episodik, por qė kushtoi rėndė. Njė mbrojtje e gjėsė sė gjallė dhe njė pasojė e
madhe qė solli torturim dhe prangosje.3 ushtarė
austriakė grabitėn gjithė gjėnė e gjallė tė fshatit Rusinjė. Lajmi tronditės u
pėrhap me shpejtėsi tė rrufeshme dhe pikėllues. Nė kėtė rast edhe kundėrveprimi
duhet tė ishte i shpejtė dhe befasues.
Njeriu, i cili duhet tė ndėrhynte nė kėtė situate, siē u shpreh mė lart, ishte
Neim Hazizi. Dhe ai e dėgjoi gjėmėn qė po ndodhte nga Sabriu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:34 pm

E si tė mos reagosh nė kėtė vjedhje plaēkitėse nė mes
tė ditės?! Karvani i gjėsė sė gjallė ishte vėnė pėrpara nga austriakėt pėr tė
ēuar gjėnė e gjallė nė mosekzistencė, thertore. U mendua nė ēast: “Si tė
kundėrvepronte?" Kjo pyetje e madhe e rėndonte. Ai kishte si "armė
mbrojtėse dhe sulmuese" njė sėpatė tė vetme. Pa edhe nėjherė nga Sabri Hodua dhe ndeshi nė tė vėshtrimin e madh
tė reagimit tė menjėherėshėm… Nė atė ēast zėmėrata e tė dy djemve arriti kulmin
e saj dhe po pėrshkallėzohej nė shpirtrat e tyre, qė s'mund tė rrinin nė heshtje dhe tė soditnin atė ēka
po ndodhte. "Si kėta grabitqarė kėrkonin tė merrnin gjėnė mė tė shtrenjtė,
pronėn e gjallė tė fshatit, pasurinė e vetme
qė i mbante gjallė?!" Tė dy
tė revoltuar, filluan tė reagonin ndaj ushtarėve austriakė, duke folur nė
gjuhėn e mėmės, sikur ata, grabitėsit, ta kuptonin kėtė gjuhė: "Ku po i ēoni
bagėtitė, more hajdutė?” (Ata e dinin
fare mirė se bagėtitė ēoheshin nė
gijotinė pėr tė siguruar mishin pėr ushqimin e reparteve autriake). Asnjė
reagim nuk patėn thirrjet e tyre, paēka se egėrsia fytyrore ka domethėnie dhe
shpreh atė, qė kėrkon tė thotė fjala nė tė tilla raste. Nuk pritėn tė dy
djemtė. I dolėn para kopesė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:34 pm

pėr ta kthyer,
por u ndeshėn me rezistencėn kundėrvepruuese tė ushtarėve austriakė, tė cilėt e
kishin shndėrruar trajtėn e pronės, e kishin kthyer nė tė tyre, paēka se ishte
njė plaēkitje. Ndėrkohė u ndezėn gjakrat dhe filloi pėrleshja. Neimi, me
shkathtėsinė, qė e karakterizonte, me shpejtėsi ndėrmori njė akt vėrsulės shpėtimi.
Qėlloi njėrin prej austriakėve me sėpatė nė kokė, duke e lėnė nė vend tė
plagosur rėndė. Ushtarėt e tjerė u hutuan nga kjo e papritur dhe filluan tė
pėrkujdeseshin pėr shokun e plagosur
rėndė, pėr t’i shpėtuar jetėn, ndėrsa dy djemtė fluturimthi kthyen kopenė pėr
nė Rusinjė, duke pėrfituar nga largimi i vėmendjes sė austriakėve. Ishte njė
akt i domosdoshėm dhe efektiv.... Ushtarėt austriakė e morėn nė krahė shokun e
tyre, i cili, sipas informatave, mė vonė
ndėrroi jetė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:35 pm

Kur mori vesh kėtė
akt Komanda eprore e austriakėve, dha
urdhėr qė tė kapeshin tė dy rinjtė, qė kishin shkaktuar vdekjen e ushtarit tė
tyre...Fshatarėt e
Rusinjės lėshuan nga kraharorėt e tyre fjalėt mė uruese pėr tė dy djemtė e fshatit, tė cilėt u kishin shpėtuar, me aktin e tyre, gjėnė e gjallė nga duart e
austriakėve. Fjalėt urimore dhe heroizmi i tė dyve ishte kryefjala e
ditės.Gjithė fshati
ishte i entuziazmuar dhe lavdėronte kundėrveprimin e dy djemve, por nė veēanti
trimėrinė e Neim Hazizit. “U lumtė djemve. Ditėn ta mbrojnė pasurinė e fshatit!…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 16Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: