Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:35 pm

Flitej kudo pėr
ta. Por plaku Liko, qė ishte parashikues i ndodhive dhe ēuditėrisht e dhe i
parashikimit kohor shpejtoi tė thoshte: “Dėgjoni… Ata do tė vėrsulen ndaj nesh
dhe do tė na rrėmbejnė pėrsėri gjėnė e gjallė!… E shoh kėtu, ja kėtu tek ajo shenja e nxirė nė formė
gjarpėri… Janė tėrėsisht tė tėrbuar… Tėrbimi i tyre ėshtė i madh… Ja, kjo mė
tregon vdekje…., - dhe hidhte vėshtrimin tej te njė re e zezė, e cila po i vėrsulej fshatit
nga drejtimi ku ishte komanda e pushtuesve… - Por mund tė ndodhė edhe diēka
tjetėr… Ma jep shenja. Ai, djali i Hazizaj, duhet tė mbrohet se e kanė vėnė nė
shenjė… Shihni shenja tjetėr qė po
formohet tani: “Djali u them qė duhet tė ruhet se shoh gjak, pranga, hak prej
atyre… “.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:35 pm

Kaq tha parashikuesi
i ēuditshėm i kėtij fshati, i cili pėrveē tė tjerash pėrcaktonte, nė bazė tė
shenjave, dhe sa do tė jetonte pėrafėrsisht njėri dhe tjetri… Secili kėrkonte tė
dinte, por plaku Liko nuk nxitonte t’i thoshte, pasi pėrsėriste fjalėt: “Mos kėrko
kėto tani… Ke kohė , shumė kohė…”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:35 pm

Madje ai, siē
thoshin, kishte pėrcaktuar edhe kohėn, kur do tė ndėrronte jetė edhe Karafil
Hazizi dhe i kishte rėnė nė pikė…, por nga ky parashikimi i dhimbshėm i kishte
rėnė edhe pika shpirtit tė tij, pasi parashikimi ishte pėr djalin… Ndaj disa
njerėz edhe trėmbeshin, kur u dilte pėrpara xha Likoja… “E di vetė ai , kur do
tė tė thotė tė vėrtetėn . Ai ta jep vetė lajmin…”- qetėsonin njėri - tjetrin
rosinjarėt…Sa i ēuditshėm ishte ky fshat me kėtė parashikuesin Liko , apo me nėnė
Salėn , “mjeken” e fshatit qė ishte pak e rėndė nga veshėt dhe fliste me zė tė
lartė dhe me vetveten…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:36 pm

* * *


Pjesė
nga kronika e kohės pėr ngjarjen


Tė gjithė e
dinin se, nė kėtė tentativė, kishte mbetur i vrarė njė ushtar austriak. Dihej qė,
ushtria austriake do tė kundėrvepronte dhe do tė ndėshkonte fajtorėt. Ndaj
porositnin njėri - tjetrin tė bėnin
kujdes... Por kundėrveprimi ishte i shpejtė dhe Neimi ra rob i austriakėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:36 pm

Ai, nuk u tregua
i kujdesshėm, pasi shkon sėrish nė pyll pėr tė prerė dru, sipas planifikimit tė bėrė para ndodhisė
sė papritur, duke mos marrė masa pėr njė kundėrveprim tė shpejtė,… Ndėrkohė,
tek hyrja pėr nė pyll, njė skuadėr e armatosur e kap befasisht dhe e ēon nė
komandėn qendrore nė Fier. Kurthi i ngritur e arriti qėllimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:36 pm

Ky lajm tronditės ra si plumb nė zemrat e rusinjarėve,
ndėrsa Sabriu kishte shpėtuar. Neimin e morėn, e prangosėn dhe e ēuan nė komandė, qė mbi tė tė binte dėnimi mė i rėndė...
Ndėshkimi tė shtrinte kthetrat e tij tė helmta.Fillon njė
proces i pazakontė torturimi… Jeta e
Neimit nė fije tė perit. Nė momentin e ekzekutimit, ndodh mrekullia apo shansi
i tė jetuarit. Shumė pak kohė para ekzekutimit jepet urdhėr: Tė mos
ekzekutohej, por tė burgosej. Sa me fat! Ēudi si ėshtė jeta! Si ndryshon ajo
kahjet! Si shpėton pėr fije e pėrit! Ekzekutim dhe, nė ēast, njė kthesė e
ngjarjeve! Diku nga larg vinte melodia e kėngės sė bilbilit, tė cilėn ai e dėgjoi
dhe e kuptoi qė ishte dhėnė sinjali i ėmbėl i jetimit, i vazhdimėsisė sė jetės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:36 pm

Informimet venin
e vinin. Ato sillnin nė “pėllėmbė tė dorės” ngjarjet.U mėsua shumė
shpejt peripecia, torturimi nė Fier dhe pas
disa ditėsh Neimin e kishin
burgosur nė burgun e Tiranės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:37 pm

Pasi e mbajtėn ca kohė nė kėtė burg, e ēuan nė Shkodėr...
Filloi jeta e prangimit, e qelisė. Ai
shihej me njė sy eliminues, me njė sy qė
e shohin kryengritėsin dhe atė, qė kundėrvepron haptas, tė cilit i
stisin veprimin mė tė egėr tė ligjit. Por shpirti kryengritės gjen forma dhe mėnyrė kundėrvepruese. I
kishin vėnė nė njė qeli, nė katin e parė tė burgut. Filloi nė shpirtin e tė
burgosurve tė kėsaj qelie tė pėrpunohej dhe tė dilte nė pah ėndrra pėr njė
arratisje tė mundshme. Njeriu, nė mbėrthesa tė tilla tė hekurta, kėrkon
largimin nga kjo prangosje qė e asfikson totalisht. U thur plani dhe filloi
procesi. Ėshtė vėrtetuar se njeriu, nė ēaste tė rėnda, kur ndodhet midis jetės
sė torturtė dhe vdekjes, gjen mėnyrėn pėr tė realizuar mbijetimin dhe ēlirimin,
duke reaguar me tė gjitha forcat e tij mendore dhe fizike. Njė tentativė pėr t'u arratisur, duke hapur
bashkė me shokėt njė "mikrotunel" nė njė nga qelitė e katit tė parė tė
burgut… Kishin dėgjuar shumė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:37 pm

histori tė tilla,
qė i kishin pėrcjellė shekujt dhe shumė
tė prangosur kishin triumfuar, por edhe shumė kishin dėshtuar. Tė fshehtėn e
tyre e mbanin Brenda vetes sė tyre dhe “mikrotuneli” qė vijonte tė formatohej. Kur pėrfundoi ky "mikrotunel" filloi
aplikimi i daljes. Morėn masa tė forta pėr tė mos u diktuar dhe pėr tė vepruar
me vendosmėri e lėvizje tė shpejtė. Pasi dolėn disa nga tė burgosurit e dhomės,
para se tė dilte Neimi, i cili ishte i fundit qė do tė dilte nga mikrotuneli
dhe do tė finalizohej ky akt i madh i arratisjes dhe fitimit tė lirisė, rojat e burgut hapėn zjarr me breshėri. Pra
veprimi u dallua. Fshehtėsia ishte zbuluar plotėsisht dhe lėngonte.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:37 pm

Shokėt ishin
larguar, por nuk e patėn tė gjatė kohėn e lirisė. Me pėrjashtim tė njė shoku, tė
cilin e thėrrisnin jo nė emėr, por "Qeros", pasi ishte tullac. Qerosi
manovroi, por edhe ky u rikap, vetėm pas
gjashtė muajsh lirie. Pra, tė tjerėt u futėn prapė nė njė qeli, qė s'kishte mė
mundėsi tentimi arratisje, por tė “arratisurit” mbaheshin me rregjim mė tė
rreptė vėzhgimi dhe trajtimi se mė parė… Ata tashmė ishin tė “damkosur” me
veprimin qė kishin kryer dhe vrojtimi pėr ēdo lėvizje tė tyre tashmė surverohej
me njė stil mė tė qartė, por edhe mė tė fshehtė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:37 pm

Nė momentin, kur
ndodhi procesi i arratisjes dhe diktimi i austriakėve pėr ndodhinė, nė qelinė e
Neimit, u fut njė oficer austriak, i cili egėrsisht e pyeti:


"Ku janė shokėt
e tu?" Neimi ngriti supet, i mbuluar me mbulesėn e pistė tė burgut, sikur
nuk kishte lidhje me ndodhinė…. Vijoi njė dialogim, ku qetėsia e Neimit ishte
lavdėruese. Ai lozte rolin e njeriut qė nuk tentoi nė arratisje, por
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:38 pm

oficeri e shikonte
me mėdyshjen tashmė tė profilizuar, e cila shfaqej nė fytyrėn e tij nevrike dhe
nė mos pėrballimin e kėsaj ndodhie, qė mund t’i kushtonte edhe karrierėn e tij.Vetėm pas disa vjetėsh, kur pėrfundoi odiseja e
madhe e njė Lufte Bote, Neim Hazizaj, u lirua nga burgu.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:38 pm

Iu deshėn 12 ditė
e netė qė tė pėrshkonte distancėn nga Shkodra nė Rusinjė tė Patosit, nė kushtet
e atėherėshne tė njė infrastrukture tė varfėr dhe tė mungesės sė automjeteve tė
pakėt qė dispononte vendi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:38 pm

E ndjeu veten tė
lirė dhe, kur iu afrua Rusinjės, thirri me sa fuqi kishte: “Rusinjė, ku je, o
Rusinja ime?!” Ishte i ngazėlluar, por njėkohėsisht nė shpirtin e tij kishte njė
gėzimi fluturues. Hodhi shikimin e tij nė drejtim tė pyllit, pikėrisht nė vendin,
ku nisi odiseja aventurė e mbrojtjes, i aktit heroik tė tij tė shpėtimit tė gjėsė
sė gjallė dhe vendit ku u prangua, pėr tė filluar njė jetė nė presė. Iu kujtuan
nė atė ēast fjalėt e parashikuesit Liko, qė lajmėronte anatemėn e ndodhisė. “E
parashikoi mirė xha Likoja se ēfarė do tė ndodhte, por unė u tregova i ri. E nėnvleftėsova
kėshillėn se e pandeja veten fluturidhė qė nuk binte pre”… - mendoi. Pastaj
mendimi u nis pėr
nė disa ndodhi tė shtrenjta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:38 pm

Halla e tij – mėma
e dytė nuk jetonte mė. E kishte mėsuar kėtė lajm ogurzi dhe kishte lotuar,
madje shpesh e sillte ndėrmend kėtė nėnė tė mirė dhe tė dashur tė tij. Ai atė njihte
pėr nėnė, paēka se i kishin thėnė se kishte dhe njė nėnė tė vėrtetė, por ajo
ishte larg…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:39 pm

U mbush dhe
njėherė me frymė dhe pa nga “YRTI”, baēeja e fisit Hazizaj. Nė sytė e tij po
rritej dritėzimi, nė sytė e tij po projektohej lufta pėr jetėn, nė sytė e tij u
lėshua aspirata. Nė kraharorin djaloshar neimian u ul atdhetarizmi... Hysmeqari,
tashmė mė i rritur, dinte tė logjikonte, tė shpėrthente, tė merrte hakun dhe tė
jepte tė drejtėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:39 pm

Nė fshat ishin
pėrhapur fjalė se Neim Hazizi ishte pushkatuar. Thoshin nė Tiranė, thoshin pėr
Shkodėr... Ai, po kthehej nė fshat. Ishte
i harruar, por akti i tij pėr shpėtimin e gjėsė sė gjallė mbahej nė kujtesėn popullore…Sa e pa syri i
parė e njohu dhe shpėrndau lajmin e gėzuar
se, Neim Hazizi jetonte dhe ishte kthyer nė Rusinjė. Tė gjithėve u ndriti syri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:39 pm

Nuk ngopej me ajėr…
Thithte e thithte vazhdimisht atė ajėr qė e kishte rritur. Hidhte vėshtrimin
buzagaz nė objektet e dashura tė vendit dhe pėrsėriste nė mosngopje emrat e
tyre… Kishte kaq vjet qė nuk i kishte parė dhe sa nuk fluturonte. Ai kėrkonte tė
takohej sa mė parė me tė afėrmit e tij e pse jo tė vėshtronte e tė kundronte
edhe shikimin e ndonjė vajze, tė cilėn e sillte ndėrmend atje nė qeli, kur ėndėrronte
pėr nusen e ardhshme qė do tė lidhte jetėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:40 pm

“Mbase mė
mbarojnė vuajtjet dhe fillon tė ndihet nė shpirtin dhe nė zemrėn time njė jetė
tjetėr,”E dinte mirė ku protagonist i kėsaj
jete do tė ishte ai, Neim Hazizi. Shpėrtheu: “Mirė se tė gjej, Rusinjė!” Hapi
krahėt dhe fluturoi i ekzaltuar drejt “folesė”stėrgjyshore. Kishte marrė vesh
se plaku Liko, parashikuesi kishte vdekur… Sa gjėra tė pabesueshme kishte dėgjuar
pėr atė plak tė zgjuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:40 pm

Iu kujtua nė atė ēast, kur djali i tij kishte nxjerrė
nga milli shpatėn dhe kishte filluar nė mullirin e fshatit ritualin e pėrplasjes
sė shpatave, njė ritual - duel trimėrie, njė ritual qė kishte si objekt synues:
Ai, qė i heq nga pėrdorimi shpatėn tjetrit, ka tė drejtė tė jetė mbisundues, pavarėsisht
se ka ardhur mė vonė pėr tė bluar miell, kalon triumfalisht nė plan tė parė dhe
futet nė nderimin e fshatit. Si i thonė asaj shprehjes sė madhe kaēubejase pėr
pėrdorimin e shpatės: ”Kot mos e nxirr, pa lavdi mos e fut!…”. “Kaēubejasi”
rusinjar e theu kundėrshtarin keqas
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:40 pm

dhe fitoi tė
drejtėn e tė qenurit I pari… Tė ishe
atje dhe tė shihje kėtė duel marrarendės dhe marramendės befasues me teknikėn e pėrdorimit artistik e teknik tė
shpatės, do tė ndjeheshe, pa dyshimin mė tė vogėl, ekzaltues … Qysh nė fėmini bėhen
praktikime tė tilla, qė pastaj tė pėrplaseshe nė ndeshje, duele reale dhe
fitoje atė tė drejtė “tė bluarjes”, por edhe tė krenimit se shpatėn nuk e mbaje
kot, sa pėr tė thėnė qė kam shpatė… Shpata e fituar kishte tė drejta, tė cilat
s’ishin lidhur vetėm me mposhtjen, por edhe me krenimin. Dhe djali i
parashikuesit Liko kishte triumfuar…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:40 pm

Sillte ndėrmend
edhe njė ndodhi tjetėr qė e kishte befasuar, kur e kishte dėgjuar pėr herė tė
parė. Djali i Likos kishte mposhtur njė kundėrshtar, i cili kishte gjuajtur nė
drejtim tė tij dhe kur ia tha kėtij tė fundit se ē’kishte ndodhur, ai iu
drejtua djalit me ton urdhėrues: - Pa sille kėtu pak armėn ta shoh…. “- Ja tek e ke , - i tha djali, - dhe i zgjati armėn…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:41 pm

Likoja tėrhoqi
shulin dhe pa qė arma s’ishte mbushur. Papritur u inatos dhe i tha tė birit: “Po
e pėrsėrite dhe njėherė kėtė gabim, do tė ta kėpus vetė kokėn si tė zogut, se
sa tė ta kėpusė ndonjė tjetėr!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:41 pm

Djali e kuptoi
thėnien e tė atit. Ai kishte bėrė faj tė rėndė qė, nė kėsisoj rastesh, tė
kushton edhe koka. Pasi qėlloi njė herė,
duhet ta kishte mbushur armėn pėr tė mbrojtur veten. Kėtu ishte pikėllim dhe
acarimi i Likos. Dhe kishte tė drejtė…Do tė vinte tufa
me lule te vendi ku prehej parashikuesi Liko. Dhe bėri nė gishtin e dorės sė
majtė njė shenjė pėr mosharresė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11540
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:41 pm

* * *


Dhe kėshtu ai filloi pėrsėri tė kryente rolin
e hysmeqarit, pasi ishte shumė dobėt ekonomikisht, por me vullnet dhe sacrificė.
Neimi po nisej pėr nė jetė. Dihej qė ai, duke pėrfituar nga tė qenurit punėtor,
do tė triumfonte patjetėr me besim mbi
jetėn...Njeriun pėr tė
cilin deri atėherė ishin thurur legjenda, kishte shpėrthyer rrėfimi se djali i
Karafili u shfaq...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 2 e 16Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: