Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:20 pmUrtėsi
Pėr dashurinė1. Dashuria ėshtė alfa dhe omega e jetės.

2. Nėse kjo ėndėrr qė quhet jetė, ka ndonjė gjė qė mund tė mbahet mend, ajo ėshtė dashuria.

3. Gėzimet e dashurisė nuk do tė shkėlqenin pa mallin e brengėn.

4. Aritmetika e dashurisė ėshtė: 1 + 1 = 1.

5. Urtėsisė i bie tė kalojė nga marrėzia, dashurisė nga urrejtja, jetės nga vdekja.

6. Dashurisė herė-herė i bie tė kalojė buzė greminės.

7. Tė dashuruarit u ngjajnė yjeve tė dyfishtė.

8. Gruaja ndjen njė pranverė tė vogėl nė vjeshtėn e jetės.

9. Zemra e dashuruar – njė yll pulsar.

10. Dashuria e njeriut ėshtė njė thesar mrekulli, qė sa mė shumė harxhohet, aq mė tepėr shtohet.

11. Dashuria e parė, herė-herė, i ngjan lules qė e rrėzon ngrica.

12. Dashuria dhe dhimbjen e ka tė bukur.

13. Natyra dhe dashuria nuk gjykohen.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:21 pm

1. Jeta e vėrtetė nuk fillon nga fėmijėria, as nga pasuria, po nga dashuria.

2. Po tė shtrydhėsh mijėvjeēarėt, ajo qė do tė quhej tamam jetė, janė ēastet e dashurisė.

3. Nė dashuri ku janė dy ėshtė njė, ku ėshtė njė janė dy.

4. Dashuria bėn shumė marrėzira e pėr ēudi duken tė kėndshme. Dashuria bėn shumė kotėsira e pėr habi duken tė lezetshme.

5. Kujt mendoni se dashuria mund t’i marrė leje?!

6. Dashuria ėshtė brenda zemrės nė formėn e njė zemre tė kristaltė, andaj kur thyhet nuk ngjitet mė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:21 pm

Pėr BESIMIN

1. Mė tepėr se pėr kėdo, mė merr malli pėr Zotin.

2. Zoti – aureola e gjithė dashurive.

3. Relacioni i jetės ėshtė: Vartėsi absolute, pavarėsi relative.

4. Nėse disa njerėz nė kėtė botė, arrijnė tė bėhen shenjtorė tė saj, ēdo njeri le tė bėhet shenjtor i vetes sė tij.

5. Qiejt me yje – shandanėt e mrekulluar, u bėnė e mbahen nė ēengelin e diturisė sė krijuesit.

6. Lakmia-mbretėresha e veseve thotė: Zoti ėshtė i shenjtė, PARAJA mė e shenjtė.

7. Nėse ka mjegull, s’do tė thotė se s’ka Qiell.

8. Sa shumė fetarė, sa pak besimtarė.

9. Tė besosh nuk do tė thotė tė kthehesh nė predikues.

10. O njeri! Ngjitur gjer nė pėrulėsi.

11. Ej, kalorės! Kush ėshtė ai qė i bėn karshillėk KALORĖSIT TĖ REVE?

12. Besimtari ėshtė tamam nė gjurmėt e thesarit: E NESĖRMJA.

13. Nė jetė ėshtė bėrė zakon tė qajmė tė vdekurit, kur duhet tė qajmė tė gjallėt ngatėrrestarė.

14. Shumė njerėz ndoshta s’dinė e s’bėjnė asgjė nga ato qė thotė Shkrimi i Shenjtė, po puthjen e Judės e kanė mėsuar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:22 pm

1. E vėrteta ėshtė se djallėzia dhe padia gjithmonė kana pasur pushtet.

2. Njeriu duhet tė ushqehet sipas pėrkatėsisė: trupi nga toka, shpirti nga Qielli.

3. Zgjuarsia e djallit pjell injorancė, krijon alibira.

4. Disa thonė se MĖSHIRA ėshtė filozofia e tė dobėtit. Me tė vėrtetė bishtat s’e njohin fare kėtė lloj filozofie.

5. Festat e djallit – katastrofat njerėzore.

6. Nė kėtė vorbull tė shoqėrisė njerėzore, mua nuk mė brengos djalli, po njerėzit fansa tė tij.

7. Vetėm Zoti ėshtė kudo nė tė njėjtėn kohė.

8. Universi, nuk ėshtė njė fletore e pa shkrojtur, po njė libėr qė vazhdon tė shkruhet.

9. Guximi i njeriut qė nuk beson Krijuesin, arrin gjer te vrasja e vetėvrasja.

10. Paturpėsia e njeriut qė nuk beson Krijuesin, arrin gjer te pėrdhosja.

11. Zgjuarsia e njeriut qė nuk beson Krijuesin, arrin gjer te poshtėrsia.

12. Shpeshherė, bash nė mes tė shoqėrisė tejet tė trazuar, besimtari duhet tė ndjehet njė lloj murgu.

13. O njeri, s’ke faj. Perėndi nuk beson, djalli tė tundon, s’ke faj. Jam i zoti, thua, e do gjej udhėn symbyllur, s’ke faj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:22 pm

1. Nderi, qė nuk i ka rrėnjėt thellė te BESIMI, e ka shumė tė vėshtirė t’u rezistojė tundimeve tė jetės.

2. Pėrpjekjet e tė urtėve pėr tė gjetur misterin, janė si kėrcimet e pleshtit qė do tė arrijė yjet.

3. Ju mosbesimtarė, ringjallni tė vdekurin, bėjeni vdekjen tė vdesė e unė do t’iu quaj juve Zot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:22 pm

Pėr DREJTĖSINĖ dhe DITURINĖ

1. Tėrė kohėn hipokrizia me dorėn e djathtė lart, na ka treguar PESHOREN E DREJTĖSISĖ.

2. Gjithė ligėsitė nė botė, janė bėrė nė emėr tė sė drejtės sė ujkut pėr tė jetuar.

3. Drejtėsia mė bėn tė vuaj se nuk e shoh kurrkund, pa drejtėsia mė bėn tė vuaj se e ndjej ēdo ēast.

4. Padrejtėsia mban skllav tė padrejtin e skllavėron tė drejtėt.

5. S’zemėrohem nga tė liqtė, po nga ata qė hiqen si tė dejtė.

6. Sa mė i suksesshėm biznesi i drejtėsisė, aq mė tepėr maskaradė bėhet rrjedha e shoqėrisė.

7. O dituri! Shtroi rrugicat e pastra, tė kalojė me putra tė ndotura injoranca.

8. Dituria nuk ėshtė dhunti.

9. Padituria ėshtė si qeni qė kafshon edhe tė zotin.

10. S’ka mė krenare se injoranca.

11. Dituria ėshtė njė thesar qė e fiton cilido qė e kėrkon.

12. Dituria tė ndihmon sa herė qė kėrkon ndihmė.

13. Me diturinė kurrė s’mbahet mėri.

14. S’qesh me budallenjtė, po me ata qė hiqen si tė menēur.

15. Nuk dua tė flas ē’na lidh e ē’na ndan me gjallesat, ajo qė na dallon ėshtė LIBRI.

16. Pisk ėshtė me budallenjtė, mė pisk me tė zgjuarit.

17. S’durohet kapardisja e mendjemėdhenjve, po fodullėku i injorancės ėshtė me tė vėrtetė mizor.

18. Ka shumė njerėz qė s’lexojnė asnjė libėr e ndonjėherė askushit i shkon mendja: “Aah, sikur tė shkruaja njė libėr”!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:23 pm

Pėr kohėn-jetėn-shoqėrinė

1. Kohės s’i vihet dot fre.

2. Nė ēdo kohė kurrė s’kanė munguar: barbarėt, mjeranėt, hileqarėt, ceremonialėt.

3. Koha “moderne” e sotme pėrkėdhel: kuletėn, plėndėsin, femrėn, qenin.

4. Le tė ngrihet njė, qoftė dhe nga tė vdekurit e tė na tregojė sa zili e paska skllavėrinė.

5. Jeta ėshtė e mbushur plot pendime tė Tartufit pėr pleshtin e vrarė.

6. Jeta ėshtė PROVA e domosdoshmėrisė, jo pėr tė treguar forcėn nė luftė me njėri-tjetrin, po pėr tė luftuar nė vetvete DOBĖSITĖ E FORTA.

7. Nė jetė ndodh shpesh qė kulish ujqish pijnė qumėsht nė dele.

8. Nė jetė ndesh injorancėn e kapardisur dhe hileqarė tė pėrkėdhelur.

9. Udhės sė jetės, njerėzimi vet i ka mbjellė MOLLĖT E NDALUARA.

10. Gjer mė tani jetės njerėzore i ka munguar stina e pranverės.

11. Historianė, s’keni faj pėr fajet qė keni shkruar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:23 pm

1. Pėrvoja ėshtė vet autori, skenaristi, regjisori e aktori i filmit serial miliona seri, ku plekset e shplekset keqas historia njerėzore.

2. Shoqėria njerėzore gjer mė sot, ka ndėrtuar e perfeksionuar piramidėn e gjallė shtetėrore mė tė madhen nė botė, piramida e gjallė qė nė zemrėn sarkofag, ka DASHURINĖ dhe DREJTĖSINĖ NJERĖZORE tė vdekur.

3. Shoqėria qė “PUNĖSON” nė rrugė e nė masė lypsarė, prostituta, kusarė,... ėshtė MASKARADĖ.

4. Tek tė paaftėt duket aftėsia e SHOQĖRISĖ, tek tė pambrojturit duket mbrojtja e saj, tek tė vegjlit duket pėrkujdesja e tė mėdhenjve.

5. Varfėria nuk ėshtė turp pėr atė qė e vuan, po pėr atė qė e krijon.

6. Shitblerja e njeriut s’ka ndodhur nė tė gjitha kohėt, shitblerja e dinjitetit ka ndodhur nė ēdo kohė.

7. Lufta-formė qeverisjeje e shtetit piramidal.

8. Lufta-trashėgimi e sė shkuarės primitive.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:24 pm

1. Lufta-treguesi i gjallė, qė njeriu nė shoqėrinė piramidale, nuk ėshtė ndarė nga NJERIU-KAFSHĖ ose KAFSHA-NJERI.

2. TIRANIA – turpi i arsyes njerėzore, krijesės njerėzore, gjeneratės njerėzore.

3. Urinė nuk shuan as vargu mė i bukur, as ligjėratat mė mahnitėse.

4. Standardet e shoqėrisė sė pėrdhosjes sė dinjitetit tė njeriut nga njė anė sigurojnė stolisjen e kolltukėve, nga ana tjetėr tringėllijnė zinxhirėt e prangosjes sė rebelėve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:24 pm

Pėr POLITIKĖN-PARTITĖ-TĖ ARDHMEN

1. Politizimi i jetės ėshtė degradimi i civilizimit

2. Historitė njerėzore, panair tragjiko-grotesk tiranėsh e politikanėsh.

3. Politika ėshtė MOSMARRĖVESHJE.

4. Politikanėt janė si priftėrinjtė pa besim.

5. Komeditė e partive, pjellin tragjeditė e popujve.

6. Partitė, me fjalė bėjnė lojėn e kungulleshkės, me vepra atė tė dhelprės.

7. Partitė gumėzhijnė si bletėt e janė parazite si mizat.

8. Aleancat partiake, nuk janė gjė tjetėr, veēse korporata interesi.

9. Nė kėtė jetė, ka njė jetė tjetėr.

10. Tė ardhmes njerėzore., nuk do t’i vijė turp pėr origjinėn, po pėr ligjėrimin e veseve tė saj.Nė shoqėrinė e sė ardhmes DASHURIA – shpirti i saj, DREJTĖSIA – truri i saj,
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:25 pm

1. BARAZIA – kolona vertebrale e saj.

2. Shoqėria e sė ardhmes nuk do kėrkojė e tė pėrsosė lirinė e Ezopit, lirinė nga tharku brenda njė vathi, lirinė nga qelia brenda oborrit tė burgut, pėr tė parė pakėz mė tepėr diell e pėr tė thithur pakėz mė tepėr ajėr.

3. Tė shpėtojmė njeriun nga UNI, tė shpėtojmė shoqėrinė nga UNI, tė ēlirohet shoqėria nga egėrsia – kjo ėshtė ĒĖSHTJA.

4. Shoqėria e sė ardhmes do tė risė gradualisht personalitetin e ēdo njeriu e jo xhepin e autoritetin si gjer mė tani.

5. Jeta nė udhėn e re, do tė jetė plot pėrplasje, po nuk do tė ishte jetė udhėtarėsh, konviktorėsh, lumperproletarėsh, murgjish,... as jeta e parallinjve tė droguar, as jeta e fansave tė PARASĖ e tė UNIT tė pushtetit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:25 pm

Pėr LAKMINĖ-UNIN-LAVDINĖ

1. Lakmia ėshtė bisha e babėzitur si vdekja e pangopur si zjarri nė kobin e zi tė zemrės.

2. Dykėmbėshi i xhunglės sė pallateve, bėhet mė i pėshtirosur se miu, mė i bezdisur se mushkonja, mė i neveritshėm se dhelpra, mė i frikshėm se gjapri, mė i tmerrshėm se krokodili.

3. Lakmia tė bėn tė bukur si njė varr i bukur.

4. Herė-herė lakmitari e pėson si qeni i fabulės nėpėr lumė me mish nė gojė.

5. Lakmitarin nuk e lodh mė shumė rropatja e ditės, sesa pagjumėsia nga tundimi i ėndėrrimeve tė natės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:28 pm

1. UNI ėshtė njė bishė e civilizuar, natyrė e kapaciteteve tė forta e mė tė forta, qė me ēdo formė e mjet, kėrkon nė mėnyrė kategorike nėnshtrimin e tė tjerėve.

2. UNI hiqet shqiponjė, po gjithmonė e ndjek pas njė kukuvajkė.

3. Keqbėrėsit thonė vetėm UNĖ; ata s’kanė zemėr po tumor, qė hedh metastazat e mortjes nė jetėn e tė tjerėve.

4. UNI ėshtė streha e mburravecėve, fodullėve, mendjemėdhenjve, kapadaive tė ēdo kallėpi, qofshin nė politikė, filozofi e kudo. Kjo kategori mospėrfillėse do tė dėshtonte qė nė hapat e parė, falė shpirtit demoniak.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:29 pm

1. UNI ėshtė njė sėmundje e lindur, e rėndė, tepėr e rėndė e njeriut.

2. UNI di vetėm tė shumėzojė me zero, ēdo vlerė historike tė gjeneratės, qė s’i mban era UNĖ.

3. UNI ka qenė e mbetet pengesa mė serioze pėr njerėzimin. Ėshtė burim i brendshėm shpirtėror, qė shkakton paudhėsitė e panumėrta nė jetė, me shkėlqim tė rremė drejt katastrofės.

4. UNI ėshtė tempulli i vetėm i egoistėve.

5. UNI ėshtė tumori i shekujve.

6. UNI s’ka zemėr as nė gjoks, as nė kokė.

7. UNI ėshtė ulėrima qė mbyt zėrat e jetės.

8. UNI ėshtė njė mushkonjė e rėnė nė njė filxhan me uthull.

9. Nėse njerėz tė ndryshėm e pėr mė tepėr lakmitarė, arivistė tė tė gjitha kallėpeve, funksionarė, ministra e kryeministra, mbretėr, presidentė, strategė, diktatorė, parallinj, kapen fort pas EGOS, profetėt e vėrtetė, njerėzit qė kanė DRITĖ nė shpirt, UNIN flakin tė parin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:30 pm

124. UNI mban skllav mendjemadhin e skllavėron tė thjeshtėt.
125. Lavdia ėshtė njė lapidar me themele nė varr.
126. Lavdia ėshtė njė plloskė me verė, kur je i gjallė e pi a s’e pi, kur ke vdekur e pinė tė tjerėt.
127. Historikisht janė bėrė marrėzitė mė tė mėdha, kur kurorėn e lavdisė e kanė vėnė vet kokat e ēmendura.
128. Krenaria – salltanet e mendjemėdhenjve.
129. Ku ngjitet lavdia, harresės i pritėn gjunjėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:30 pm

Pėr PRONĖN-PARANĖ-PUSHTETIN

1. Prona – dėshmia e gjallė e lidhjes me grabitqarėt.

2. Shpikėsit anonim, PARAJA nuk i tha shpikėsi im, po skllavi im.

3. Kudo ka pasur parallinj tebdil, qė shėrbėtorin nė gjah e kanė pėrdorur nė vend tė langoit, qė nė zgjedhė e kanė pėrdorur nė vend tė kaut, nė krua nė vend tė gomarit, nė moēalishte nė vend tė trapit.

4. Ēudi! Paraja ėshtė njė gjė pa shpirt e njerėzit i thonė: O shpirt! PARAJA ėshtė njė gjė pa jetė e njerėzit i thonė: O jetė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:31 pm

1. Xhepi mba me hatėr.

2. Qylanxhiu portofolin e mban nė xhepin tjetrit.

3. Nėse dhjamosja e trupit mbyt zemrėn, dhjamosja e kuletės mbyt shpirtin.

4. Nė tė vėrtetė tė pasurit gjithmonė u mbeten borxh tė varfėrve.

5. Meraku i madh i parallinjve, ėshtė si tė bėjnė qė vdekja tė hajė ryshfetin.

6. Kush trash portofolin, trash plėndėsin, zėrin, mustaqet, dajakun.

7. Nė ēdo xhep paraja ka tė njėjtėn vlerė, po jo tė njėjtėn mbivlerė.

8. PUSHTETIN po ua le KANIBALĖVE, tė pjekin nė hell.

9. PUSHTETIN po ua le TĖ SHITURVE, tė groposin nė moēalishte.

10. PUSHTETIN po ua le dyqanxhinjve, tė fusin nė sirtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:31 pm

1. PUSHTETIN po ua le kapadaive, tė fusin nėn thundrėn e kalit.

2. PUSHTETIN po ua le TĖ PAAFTĖVE, tė bėjnė gjuetar mizash.

3. PUSHTETIN po ua le GĖNJESHTARĖVE, sheh ėndrra me sy hapėt.

4. Profka se pa TĖ MĖDHENJTĖ s’bėhet dot njė hap, shitet lirė e paguhet shtrenjtė.

5. tė mėdhenjtė flasin edhe butė, po kurrė s’harrojnė pa treguar dhėmbėt.

6. Qeverisja e sė keqes dhe hatėrit, ėshtė si peshku qė i ėshtė qelbur edhe bishti.

7. Nėse kapriēiot e tė vegjėlve tė bėjnė edhe tė qeshėsh, kapriēiot e TĖ MĖDHENJVE tė bėjnė tė ulėrish.

8. Ēdo qenie njerėzore e ēdo shoqėri njerėzore, pėrjashton gjendjen TABULA RASA (dėrrasė e bardhė).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:32 pm

1. Zotėrinj! Kur kėndojnė gjelat, mos kujtoni se bisedojnė; ata i kapardisen njėri-tjetrit.

2. Lavdi Don Kishotit e shėmbėllimeve tė tij, qė frymėzuan kaq breza kalorėsish!

3. Lavdia e marrėzisė, gjithmonė ka sjellė nė FRON marrėzinė e lavdisė.

4. Shumė udhėheqės, strategė, politikanė, biznesmenė, janė tė suksesshėm nė skenė, sepse janė shumė tė suksesshėm nė prapaskenė.

5. TĖ MĖDHENJTĖ gjithmonė mendojnė se janė caktuar nga fati, pėr fatin e tė tjerėve. Kėtė e pohon edhe djalli.

6. TIRANĖT s’besojnė nė Zot. Ata ecin nė udhėn e djallit si supersticiozė.

7. FRONI ka dy bodigardė: nė tė majtė “drejtėsinė”, nė tė djathtė policinė.

8. Ryshfeti – biri ilegjitim i shtetit.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:32 pmPėr FJALĖN dhe ARMĖN

1. Fjala s’ka krahė po fluturon.

2. Fjala s’ėshtė plumb po tė vret.

3. Fjala s’ėshtė llambė po bėn dritė.

4. Fjala s’ėshtė dorė po tė pėrkėdhel.

5. Fjala s’ka peshė e peshon.

6. Fjala s’ėshtė pemė po hedh rrėnjė.

7. Fjala s’ėshtė zjarr po tė ngroh.

8. Fjala nuk duket po shikohet.

9. Fjala s’ėshtė fryt po hahet.

10. Fjala ikėn po edhe mbetet.

11. Fjala s’ėshtė pus po ėshtė e thellė.

12. Fjala s’ėshtė akull po ėshtė e ftohtė.

13. Fjala s’ėshtė lule po ka aromė.

14. Fjala s’ėshtė pisllėk po vjen erė.

15. Fjala s’ka kėmbė po lė gjurmė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:32 pm

1. Fjala s’ėshtė helm po tė helmon.

2. Fjala s’ėshtė pendė po e merr era.

3. Fjala stoliset dhe tė stolis.

4. Fjala s’ka dhėmbė po kėrcet dhėmbėt.

5. Fjala s’ėshtė qen po tė kafshon.

6. Pesha e hallit ėshtė e rėndė, po ndonjėherė mė e rėndė ėshtė pesha e fjalės.

7. Gjuha e njeriut pickon nė zemėr.

8. Njeriu kafshon me gjuhė.

9. Avlėmendi i parė nė jetė ėshtė ai i thashethemeve.

10. Arma ėshtė bigaēe e burrėrisė.

11. Armėt janė dhėmbėt e shtetit grabitqar.

12. Armėn e do dhe e mban i dobėti.

13. Armėn e do dhe e pėrdor i ligu.

14. Arma tregon lidhjen nė gjak me bishat.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:33 pm

1. Arma ėshtė goja e shpikur tė njė bishe qė shqyen jetė.

2. Arma tregon nostalgjinė pėr egėrsinė.

3. Arma ėshtė kushtrimi nė gjak i lashtėsisė sė egėr.

4. Armėn ndoshta e shpiku nevoja, po e pėrdor ligėsia.

5. Arma – e drejta e vetėmbrojtjes, kur nuk tė mbron dot shoqėria.

6. Armėn e ka shpikur dituria dhe e pėrdor barbaria.

7. Arma tregon ashpėrsi, zgjuarsi, dinakėri, po jo menēuri e burrėri.

8. Armės i jep kuptim qėllimi pėr tė cilin mbahet e pėrdoret.

9. Shkencėtarėt (butakėt) shpikėn armėn shfarosėse e askush s’i akuzon se ata kanė gisht nė babėzitjen e luftės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:33 pm

1. Koburja ėshtė edhe gjymtyrė dhe kokė pa fytyrė.

2. Plumbi nė fole tė pushkės pret tė fluturojė e jo tė klloēit.

3. Plumbi i ka dhėmbėt mė tė mėdhenj se tė ujkut.

4. Shumė herė ėshtė mė e rėndė tė futėsh koburen nė brez sesa ta nxjerrėsh.

5. Plumbi s’di tė pendohet.

6. Plumbi ėshtė njė shpend grabitqar, qė s’kthehet kurrė nė fole.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:34 pm

Aforizma tė NDRYSHME

1. Bunjaku i gėzimit – trishtimi

2. Lumturia – shans i budallenjve.

3. Nėse kafshėt do tė flisnin si nė pėrralla, njeriun do ta cilėsonin grabitqarin mė tinzar e mė tė egėr.

4. Muzgu i zemrės ėshtė mė i tmerrshmi.

5. Sa kohė qė rreh, zemra ėshtė njė univers.

6. Shpresa i ngjet agut.

7. Malli ėshtė si njė fllad mbi plagė.

8. Fėmijėt ushqehen me pėrralla, tė rriturit me pallavra.

9. Iluzionet – trillet e muzgut.

10. Vdekja ha dhe me sy.

11. Servilizmi ėshtė njė lloj dinakėrie, qė dhe dhelprės do t’i vinte turp.

12. Koketėria ėshtė si miza qė shkon edhe nė mjaltė edhe nė pisllėk.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 58
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   Sat Jan 31, 2009 3:34 pm

1. Kurbeti i burrave ėshtė i hidhur, kurbeti i grave akoma mė i hidhur.

2. Burrė ėshtė ai qė di edhe tė qajė, po s’di dhe s’do tė qahet.

3. Asnjė gjallesė s’pret tė bjerė fati nga qielli veē debilit.

4. Dimri mė i gjatė, mė i egri e mė i pashpresi ėshtė pleqėria.

5. Turpi dhe nderi s’banojnė kurrė nėn njė ēati.

6. Njeriu lind me kėrrabė.

7. Tė ligjtė, sa lindin, shajnė, pastaj qajnė.

8. Tėrė jetėn tri gjėra kanė qenė pėrherė prezente: dyshimet, mashtrimet, mundimet.

9. Njeriu prej natyre ėshtė kureshtar, po vdekjen s’ka dėshirė ta provojė.

10. Mėnyra mė e preferuar e grave pėr t’u hakmarrė ndaj burrit, ėshtė tė bėjė kurban nderin.

11. Grave herė-herė u dalin brirė tė padukshėm.

12. Pikėllimi-korbi hijerėndė qė ndėrton folenė nė rrėnojat e shpresės.

13. Fodullėt hanė veten me sy.

14. Vezėt e gjarprit s’kanė nevojė pėr klloēkė.

15. Gjarpėrinjtė e vegjėl s’kanė nevojė pėr mėsues.

16. Trėndafili s’ka nevojė pėr parfum.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: "Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
"Dashuria, alfa dhe omega e jetės"nga Petro Dudi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: