Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:43 pm

Nė prag tė
legjendėsPara
njė tė papriture tė kėndshme


Unazimi

Xhemilja 25 vjeēare,
njė ditė ndjeu se ishte shtatzanė... Neimi po i gėzohej tė shoqes, e cila e
shikonte nė dritė tė syrit.Kishin njė
diferencė tė madhe moshe, por bashkėlidhėsia, vendimi supreme, pėr tė shtuar
familjen, pėrkushtimi total, respektimi reciprok, por edhe krijimi i gjithė
asaj dashurie tė rritur pėr 12 vjet rresht qė nga mbajtja nė duar, nga pėrkėdhelitė,
sikur ta kishte vajzėn e vet tė vogėl, qė nga tregimet dhe historitė, pėrrallat,
legjendat me Kostandinin dhe Dhoqinėn, me Mujin, Halilin,Ymer Agon, me Gjergj
Elez Alinė, me Skėnderbeun, me personazhet pashallarė, nga kėngėt folklorike tė
trevės tė kėnduara, qė nga akti i murrosjes pėr ngritjen e kalave, qė nga trimėritė
e shqiptarėve nė shekuj, nga lidhėsia, besa, nderi dhe sinqeriteti, tek lodrat
e bukura dhe tė gjalla tė periudhės sė fėminisė e deri nė pėrkujdesjet si
flinte gjumė, s'i zbulohej dhe si ai e mbulonte, si qeshte ėngjėlli nė gjumė
dhe si ai shihte ēdo ditė rritjen e leskonjės, po i forconte atė paramendim tė
bukur qė ajo, me shtatin e saj selvi, njė ditė do tė ishte nusja e tij...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:43 pm

Ajo shpesh herė
e pyeste se pse ishte kėtu tek ai, ē’lidhje kishin?... Ai qeshte... dhe i
thoshte se e kishte motrėn e tij tė vogėl, se prindėrit e tyre i kishin lėnė
jetimė dhe tani kishin njėri- tjetrin… Ajo donte tė thoshte se kush ishte babai
dhe nėna e saj, pastaj i tyre,...ēdo gjė e kishte tė errėt dhe nuk e pėrfytyronte
dot.Ai pėrsėri
e linte emigmėn tė pazbuluar, veē e
shihte si drita e syrit, me njė kėnaqėsi tė brendshme, qė i rritej, si njė pemė
e fuqishme gazmimi, e cila pėrditė shpejtėsisht nxirrte degė, degė, degėza dhe
kėto mbusheshim me sythe... Nė tė gjithė kėtė pemė lėvizte limfa dhe mbyllte
sytė me njė kėnaqėsi tė jashtėzakonshme qė e zhvishte nga varfėria dhe e
pasuronte. Ndiente nė shpirt jetėn, e cila e vėshtronte me sy lozonjarė; ndiente
nė brendėsi jetimin pėr kėtė pemė tė bukur me sy nė shpėrthim vrulltar...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:43 pm

I ishte dashur
aq shumė tė modelonte kėtė krijesė dhe nė
kėndvėshtrimet e saj tė ndėrronte pozicionet emėrtues dhe veprues: Marrje,
rritje, trajtesė si njeri shumė tė afėrt, qė pėrkujdesej gjer nė madhėshtinė
njerėzore dhe tashmė sythet kishin shpėrthyer pėr ėndrrėn e thurrur qysh 12
vjet mė parė, tek nisi startimi: “Xhemilja e rritur, nuse e Neimit”... Neimi e
rriti vetė nusen e tij... Njė ndodhi me njė kompozicion shumė interesant brerės
dhe qė brenda tij ėshtė gjithė muzikaliteti dhe gjithė notat e partiturės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:44 pm

Dhe ai duroi aq
bukur dhe matur; veproi aq me takt dhe
me kaq besnikėri, sa priti ditėn e madhe, kur ajo i mbushi tė njėzet e
pesė vjetėt...Kur u rrit, mbi
tetėmbėdhjetė vjet, vajzės i ra njė hije e bukur. Vajza Xhemile po rritej, ndėrsa
ai kishte kapėrcyer tė dyzetat...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:44 pm

Mendimi i tij priste... Dhe kur njė ditė lule
e mollės kishte ēelur dhe dashuria ishte frytėzuar, ai i tha: "Xhemile, ti
a do tė bėhesh nusja ime?"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:45 pm

"Si nusja jote? Po
unė jam motra jote?"- shpėrthyen papritur pyetjet dhe vėshtrimi i saj ndjente lėndimin. Si
kishte arritur deri kėtu?! ē’tė ishte kjo kėrkesė e papranueshme? Ku e kishte
burimin dhe shtytjen?! Kush ishte ajo
Xhemilja? Pse u dashkej qė, nė kėtė ēast, ai, pėr tė cilin kishte lidhje tjetėr,
kėrkonte tė ndryshonte pozicionin dhe tė fshihte nga kujtesa gjithė atė bukuri
e lidhje njerėzore nė raporte shumė tė afėrta? Dhe ja, nė njė moment gjithēka pėrmbysej, krejt
natyrshėm dhe papritur… Neimi shndėrrohej nė njė burrrė, qė i kėrkonte dorėn
asaj... Hodhi 12 pika tė nxehtė lotėsh njėherėsh. Ai ia numėroi.. 12 pika lot qė
ishin tė baravlefshėm me dymbėdhjetė vjetėt, nė tė cilėt ajo kishte jetuar nė njė ėndėrr tė
bukur, qė nga kjo shtėpi do tė dilte nuse dhe jo tė futej nuse!...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:45 pm

Buzėqeshte hijshėm. Nė kėtė ēast njė kėngė shumė e vjetėr filozofike popullore, duket sikur
tregoi supet e saj betimorė: "Nuse, ku kalle kėmbėt-ė, tė rėnēin dhėmbėt-ė,
dhėmbėt-ė dhe dhėmballėt-ė!..." Dhe kėnga dukej sikur kėndohej nė tė gjithė
shtėpitė e atij Kombi tė vjetėr sa bota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:45 pm

Ajo pra, tashmė
kuptoi plotėsisht se kishte shumė kohė qė nė kėtė shtėpi ishte nuse e heshtur,
e vogėl, e konturuar nė mendjen e Neimit, por nuse qė rritej dhe se Neimi ishte
dhėndri... Si rrjedhin ngjarjet?! Si procedojnė ato heshtasi, nė kėtė plan dhe
nė kėtė planet njerėzor, ku dhe paralelet e meridianet aq shumė ngatėrrohen
keqas?...Jo mė kot thoshnin se, bota ėshtė shumė misterioze.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:46 pm

. Nė krijimin e pasurisė kulturore tė kėsaj bote, tė
menēurisė dhe tė enigmave tė saj, tė njohjes sė tyre tė pakta, por qė kalojnė nė
njė zinxhir tė madh zbulimesh, qė nuk arrijnė kurrė nė pikun e saj, njerėzit
kanė rolin e tyre tė aktrimit. Ka shumė tė fshehta, shumė tė papritura..., shumė
pėrmbysje… Ka ėndrra dhe realizimi i tyre ėshtė nė masė tė pakėt. I kujtohej
shpesh ajo pėrralla si njė djalė, tė cilit nuk i jepnin nuse, pasi ishte
ekonomikisht i varfėr dhe vajzat tė gjitha kishin ėndėrr tė martoheshin me
djalin e Mbretit, gjeti njė jetime dhe e mori nė shtėpinė e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:46 pm

Nė mos gabohej atė vajzė e quajti Besnikja, jo nė
emrin e saj tė vėrtetė. Djali e rriti vetė nusen e tij, u martua, kur kjo u
rrit dhe me tė lindi njė djalė yll... Kėtė
Neimi ia tregonte gjithmonė... Si duket kjo nuk ishte rrėfenjė e improvizuar, por
njė gjendje reale… Nuk mund t'i shkonte nėpėr mendje, tė pėrfytyronte qė ajo tė
ishte vetė Besnikja dhe djali qė rriste Besniken pėr nuse, tė ishte Neimi? Asqė
mund tė tė mendonte njė gjė tė tillė... Ajo thurte ėndrra pėr veten dhe Neimi
do ta nxirrte nuse Xhemilen nga shtėpia...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:47 pm

Pėrfytyronte gėzimin
e lulėzuar tė Neimit, kur ai do ta niste nuse Xhemilen. Kalonte nėpėr mend sesi
do tė ishte burri i saj i ardhshėm,… Vetėm dinte njė gjė qė do ta respektonte e
do ta donte aq shumė se do ta kishte shpirt dhe babanė e fėmijėve tė saj... Kaq ishin ėndrrat e
martesės dhe ėndrrat "NUSE". Para
saj ishte shfaqur ai dhėndri, tė cilin e shihte me sytė e motrės sė vogėl pėrgjėruese.
Ndieu qė gjithēka iu vullkanizua nė shpirt... Si tė ishte gėnjyer kėshtu? Iu
duk se gjithė ato lodra, pėrkėdheli, pėrqafime,
kujdesje, gjithė ajo mbajtje nė krahė, gjithė ato pėrralla tė mahnitshme pėr
"Borėbardhėn"; gjithė ajo ėndėrr- kala mbi ėndėrr u ēkodifikua... dhe plasėn nė njė
ekplozicion tė fuqishėm shpirtėror. Ajo tashmė e kuptoi se ishte Besnikja e pėrrallės
sė Neimit...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:47 pm

Pėrpara saj qėndronte ai, Neimi, i cili i kėrkonte dorėn....
, i kėrkonte tė nusėrohej, tė ishte partnerja
e tij qė tė lindnin fėmijė tė shėndoshė si pėllumba, tė niste jeta nė njė marrėdhėnie tjetėr...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:47 pm

Pėrherė tė parė
nė jetėn e saj, ajo e dridhur lėshoi njė pyetje: "Pse nuk mė ke treguar tė
vėrtetėn, Neim?" Pėrherė tė parė i foli nė emėr. Tjetri u step dhe nxori njė lumė lotėsh. E vėshtroi me njė
shikim qė i kėrkonte tė falur. Ajo ishte rritur. E ndieu shikimin e tij
depertues dhe entuziast; e ndjeu domethėnien e asaj, ndoshta, dhe tė papritur,
por tė thėnė me njė ndjenjė tė admirueshme. Filloi ndryshimi i klimės
psikologjike; filloi e ndryshoi raporti i krijuar mė parė… E pa drejtė nė sy
dhe e pyeti: " Domethėnė unė qenkėrkam
ajo Besnikja e pėrrallės - nusja dhe ti
ai djali jetim - dhėndri?!"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:48 pm

"Po, Xhemile, ti
je...,”- dhe ndali pakėz nga njė komb qė i erdhi papritmas nė fyt, duke e
penguar… Ishte njė emocion, i cili ndodh nė kėto raste tė mėdha, qė kėrkojnė
shpjegime tė qarta, pa tė cilat mund tė shplekset gjithēka. Mori forcė dhe
vijoi: “Ai ishte njė rrėfim me tė cilin
unė zbuloja atė, tė cilėn kisha fshehur nė shpirt dhe vėshtroja sytė e
tu tek xixėllonin nė qiellin e tyre tė pastėr dhe mė thoshnin: "Vazhdo mė tutje...". Unė tė
thoshja: " Kaq pėr sot, tjetrėn do ta vazhdojmė nesėr..." - dhe
mendohesha gjerė e gjatė se si do tė vazhdoja... Dhe vinte e nesėrmja paduruese
pėr ty, por edhe pėr mua. Unė vazhdoja tė tregoja, tė krijoja mbi atė shtrat
pjergulle, qė kisha ngritur vetė... Ti mahniteshe… U
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:48 pm

mahnite kaq vjet me kėtė pėrrallė qė vazhdoi kaq
vjet... Unė tė rritja bashkė me pėrrallėn time... E ndieja thellė nė shpirt qė
ti do tė ishe nusja ime dhe se do tė mė doje mė shumė, kur tė mėsoje tė vėrtetėn!...
Ti je njė vajzė jetime si unė jetimi... Unė u nisa nga ajo qė, jetimi di tė
martohet dhe tė kalojė jetė me jetimen!...". Dhe nga sytė e tij u shkėput
njė tufė lotėsh, tė cilėt vėrtetonin se ishte shprehur gjithēka e mbajtur
fshehtė kaq e kaq vjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:49 pm

Sytė e Xhemiles
u zmadhuan… Ata pyesnin ku i kishte rrėnjėt e saj,… Donte tė dinte gjithēka...
Por vėshtrimi i thoshte tani me sy tė ndriēuar: "Kemi kohė, kur tė hapemi
pėr kėto gjėra, tė cilat ti duhet t'i dish..." - dhe shpėrtheu nė njė
tronditje tė mirė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:49 pm

"A e
meritoj unė, Besnikja e pėrrallės dhe Xhemilja e vėrtetė, tė jem nusja jote e
ardhshme?!" Pyetja mbeti pa pėrgjigje nė buzė. Neimi nxitoi qė tė
realizonte ėndrrėn e tij, tė pritur kaq vite. E puthi rrėmbimthi. Puthi ato buzė
tė vogla si inxhi, si floriri. Ato buzė tė virgjėrta qė nuk i kishte puthur
kurrė asnjė burrė tjetėr... Dhe e panė ndritshėm njėri - tjetrin nė sy, duke
filluar bashkėbisedimin Syrian.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:50 pm

Syri


Sytė thonė:… Ēel,
plas, sjell, hap,
shteg, mall, takim, qesh, dhimbje, harresė, ndarje, fund, tharje, mund,
ndalesė, mos, kthesė, lot, drithėrimė, pikėllim, pėrqafim, kot… Ah, kėta sy, me
ē’ngjyrė kanė thonė vetėm: BOTĖ…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:50 pm

Ato buzė qė ishin
rritur si molla majoshe e baēes sė quajtur "YRTI", afėr shtėpisė sė
tij u riputhėn.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:50 pm

Nė atė ēast kėnduan
100 bilbila, fluturimthvrap erdhėn mijėra zogj;
u ngritėn nga shpirtrat e bukur njė brump pulėbardhash, u mbush me xixėllonja
flakė drite qielli... Kishte ardhur fundi i njė pėrralle tė vėrtetė. Dhe ajo e
puthi me zjarr Neimin. Ndieu njė zjarr prushues brenda nė gjoksin e saj. Iu duk
se ai gjoks po lėviste tėrėsisht nga vendi, sikur nga kraharori i saj po niste
njė skuadėr lajmėtar pėllumbash t'i transmetonte qiellit pranimin e propozimit
dhe tė shpallte ditėn e martesės sė saj...Dy qiejt u bashkuan ngrohtėsisht nė pėqitė
e njėri- tjetrit…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:54 pm

Pėr herė tė parė
i ngazėllyer Neimi ēeli kanatėn, lėshoi pyetjen e bukur:"Ku je,
nusja ime e bukur?"
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:54 pm

Ajo tashmė po e
ndiente Neimin brenda vetes dhe po pėrjetonte tė ardhmen e saj me njė burrė qė,
pa dyshimin mė tė vogėl, e donte floririn e vogėl...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:55 pm

Ajo tashmė po e
ndiente Neimin brenda vetes dhe po pėrjetonte tė ardhmen e saj me njė burrė qė,
pa dyshimin mė tė vogėl, e donte floririn e vogėl...


Dhe ja tani, ai po priste njė pyetje tė sinqertė tė njė njeriu qė
e donte me gjithė shpirt. E dini se ēdo tė thotė tė rritėsh nusen tėnde brenda nė shtėpi, ta
konsiderosh si fėmijėn tėnde, kur edhe ajo kishte tė njėjtin fat me tė ty, pasi
babai ia kishte ndarė nėnėn e saj dhe
ishte martuar me njė tjetėr, duke e lėnė Xhemilen nė mėshirėn e njerkės, por
Neim Hazizi e mori me synim qė 12 vjeēe ... Dhe ja sot ishin pėrballė njėri -
tjetrit: njė 25 vjeēare e bukur dhe njė burrė 47 vjeēar, i cili tashmė kishte
veshur pas 13 vjetėsh pritje tė gjatė njė "veshje" tjetėr dhe do tė luante njė rol tjetėr protagonist:
atė tė dhėndrit tė shumėpritur, ndėrsa ish
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:56 pm

vogėlushja
Xhemile, e cila ushqente njė dashuri tė paparė tė afėrti pėr
Neimin, s'kishte si tė mos befasohej, s'kishte si tė mos pyeste, s'kishte si tė
mos qėndronte nė atė pozicion befasues.
"Ti kėtej e tutje do tė jesh nusja ime...” - i tha Neimi dhe qeshi. Ajo
s'foli... Ai vijoi ligjėrimin: "Kam kaq kohė qė kam pritur... ". “A mė
do Xhemile?!”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit


Male
Numri i postimeve : 11537
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   Mon Jan 04, 2010 11:57 pm

Dhe pėr herė tė
dytė u puthėn… Puthja e tyre e stėrgjatur lidhi si me unazė ēiftin e ri... Kjo pyetje
e thėnė me njė ton ėmbėlsor e ngrohu shpirtin neimian, e bėri tė lartėsohet nė zotim mė shumė shpirti i tij
i dhimbsur, shpirti i njė njeriu, qė kishte hequr aq shumė, shpirti i njė
jetimi, i cili njė vjeē mbeti pa baba dhe s'e tha kurrė emrin
aq tė pėrhapur anė e kėnd botės "baba", njė fjalė e madhe; njė njeri, qė nuk ishte rritur me nėnė tė vėrtetė
dhe qė i vogėl kishte marrė pėr tė mbajtur frymėn gjallė rrugėn e migrimit tė
brendshėm dhe po nė moshė fare tė re kishte provuar njė kalvar tė madh
vuajtjesh.* * *
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
ROMANI SHQIP "TRENJERĖZORI DHE NĖNTA..."
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 16Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: