Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
AutoriMesazh
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptyTue Jul 08, 2008 1:27 am

Kush nga Stafi i fshiri keto postime dhe nuk i ka kopjuar ,nuk i ka derguar tek tema Postimet e Fshyera .?

Eshte e drejt kjo ?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptyWed Jul 09, 2008 12:04 am

Kosovarja shkruajti:

Keshtu e mendoj une te dashurin tim, keshtu e mendoj une jeten time, dhe keto jane regullat dhe parimet e mia te cilat dikuj po ia zene rrugen!

Te nderuar te gjithe ju qe mundohi qe mendimin tuaj t’ia impononi te tjereve, nuk keni pse hargjoni energji kot duke u arsyetuar kinse ky mendim eshte i rezikshem, me kete mendim po shpreh racizem ( e si duket ende nuk e paskeni kuptuar se me te vertete cfar ka qene racizmi ), me kete mendim keshtu me kete mendim ashtu... mos filozofoni shume, se prej filozofise eshte mos me u marr shume me filozofi.


..

Nuk po e kuptoje se cfare ne te vertete paska ndodhe me kete teme. Por po vazhdoje edhe pakes, ne menyre qe njeher e mire te kuptohemi dhe mos te kete vend per keqkuptime.

Ajo qe keni shrehur ju, e nderuar, nuk eshte se po mundohemi ( te pakten jo une) qe me cdo kushte t'i ndryshojme. Une, thjeshte u mundova qe t'ju drejtoje ne rruge me te mire dhe me perfituese per cdo njerin. Keni te drejte ta mendoni te dashurin, jeten dhe gjithcka sipas shijes tuaj. Por une po te theme troc ty dhe cdo kujte tjeter, por edhe vetes. Ky problemi i te martuarit me nje te fes tjeter, nuk eshte ne pyetje vetem shija jone personale, por me shume eshte ne pyetje familja jone, e cila me cdo kushte nuk pranon dicka te ketij lloi. Tjetra eshte se dikush e paska thene shume mire e feja Islame, lejon qe nje femer te martohet me nje mashkull te fes tjeter, vetem nese ai, behet musliam dhe gjithcka eshte ne rregull dhe e pranuheshme per rregullat e fes Islame. E kunderta nuk ben, qe nje mashkull te marre nje femer te fes tjeter, edhe nese ajo pranon te behet muslimane. Por, une shtoje se edhe sikur ti apo une e gjejme nje djale psh te fes krishtere, dhe ai pranon qe te behet musliman, prap se prap kategorikishte familja jote, e imja apo e cdo kujte tjeter nuk pranon. Nuk i intereson atyre apo behet musliman, por ajo qe nuk duan ata ( familjet tona) eshte se nuk duhan te ken te "perzier" me dike te fes tjeter, qe te behen miq me te tjere, perveq te fes se "tyre". Ketu eshte esenca e gjithe problemit dhe ajo qe keni shprehur ju apo cdo kushe tjeter ketu.

Fatkeqesishte familjet tona, akoma mendojne se te marresh nje te fes tjeter, eshte jo normale, sepse do te bejn me gisht i gjithe rrethi dhe do thone " vajza e filanit u martu me nje te krishter" apo e kunderta" vajza e filanit u martua me nje musliman". Kete problem e kemi cdo njeri ne familjet tona, dhe une mendoj se ne si rini jemi mendryshe pergjithsisht ne kete fushe, nuk i shohim keto gjera sikur prinderit apo me te vjeterit tane. Mirepo, na mungon guximi qe te veprojme ne kete drejtim, dhe pak a shume jane kushtet ato qe na imonojme te mos veprojme sipas dshires dhe me te mires tone, dhe duhet t'u bindemi familjeve tona. Ishte ky nje mendim i pergjithshem.

Vahzdim te mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant

Male
Numri i postimeve : 606
Age : 35
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptyWed Jul 09, 2008 10:18 am

E_Bukura

Cito :
Tjetra eshte se dikush e paska thene shume mire e feja Islame, lejon qe nje femer te martohet me nje mashkull te fes tjeter, vetem nese ai, behet musliam dhe gjithcka eshte ne rregull dhe e pranuheshme per rregullat e fes Islame. E kunderta nuk ben, qe nje mashkull te marre nje femer te fes tjeter, edhe nese ajo pranon te behet muslimane.

Desha ta sqaroj kete rreshtin e hijezur,qe me heret nuk e kam lexu ne keto tema, apo ndoshta e kam lexu por si duket me ka ikur nga mendja. Ne kete rast qe e ke cekur lejohet qe nje mashkull musliman te marr nje te fes tjeter, dhe nese kerkon gruaja e tij te shkon ne kishe ai eshte i detyruar ta dergoj edhe ne kishe per t'i kryer ritet e saja fetare, dmth eshte e lejuar martesa me nje jo muslimane, por ajo qe eshte edhe me e rendesishme qe lejohet edhe te dergohet t'i kryej ritet fetare te saja. ( ishte vetem nje sqarim i vogel per kete regull te fes Islame )

Me respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura

Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 32
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptySat Jul 12, 2008 9:41 pm

Interesant, e pash edhe une qe paskam gabuar! E pranoj dhe te falenderoj per permisimin. Kjo nuk eshte edhe keq, per mua, sepse po tregon se i lexon shkrimet e mija me shume vemendje. Te njejten gje bej edhe une. Nuk po theme se ishte gabim drejtshkrimore apo i momentit. E kam shkruajte me vetedije, pasi e pash Rronin qe kishte shkruara para meje, dhe mendova se vertete eshte ashtu, dmth nuk isha ne dilem.

E rendesishme mbetet thelbi i ketyre dy shkrimeve te fundit qe kam bere, dhe perderisa s'po ka kundershtime. Ateher, po e marr si pohim nga te gjithe...dhe s'po vazhdoj me tutje.

Mirmbeteshi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
cuni
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Male
Numri i postimeve : 21
Age : 43
Vendi : Gjermani
Registration date : 28/07/2008

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptyWed Jul 30, 2008 5:37 pm

Mendoj se kete problem tonin duhet ta kthejme me cdo mjet ne favorin tone.
ne kete ras cdo mjet eshte i parnueshem.

Qe nga pershendetja e per ditshme me miredita ketyre njerezve deri tek nderiti hap pas hapi i nje ndergjegje shqipater apo ofrimi ilibrave per te lexuar ne shqipe.Nje here ne antikitet tregojen se nje popullsi pushtoi nje tjeter dhe u martua me grate e popullsise tjeter duke menduar se keshtu od ta zhdukte por brezi i ri qe lindi i gjithi shfarrosi burrat dhe u kthye serisht ne gjuhen e popullsise qe u pushtua ne fillim

Pra ka ende kohe te fitojem ende nuk ka mbaruar koha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar

Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 EmptyThu Jul 31, 2008 9:38 am

kjo per mua eshte e pakceptuare qe nji vajze shqiptre te martohet me njerez sllav ,eshte epa besuar ,mundet qe te jen romet ta bejn ket ,sepse ato dijn te flasin shqip ,por qe nji shqiptare qe martohet me rac sllave ,kjo beso mua nuk ma mbush mendjen as kush me pas gjen ne vitet para20 vjete mund te kishe besue por edhe athere hiq se te ka kap plumbi ne ball ,e sod duke ditur qe armiku me i madh i kombit tone shte sllavi ket e din edhe femija ne djep kjo smund te ndodh kurr vetem nese jan ne nji spital psikiatrik aty jan njerzit te perzier vlla nuk dijn njerze te smuer si ne shime ,qe cka nuk ndodh me njerzit e smuer .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë   Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë - Faqe 7 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vajzat shqiptare i martojnë me meshkuj sllavë
Mbrapsht në krye 
Faqja 7 e 7Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: