Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
murturi
Ushtarak
Ushtarak
murturi

Male
Numri i postimeve : 517
Age : 44
Vendi : Bruksel
Registration date : 19/04/2008

Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty
MesazhTitulli: Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!   Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! EmptySun Jan 11, 2009 11:36 pm

Vajzat Shkodrane, nuse në Serbi


January 11, 2009
aFiled underVajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Vera-cardaku_darko-stjepanovicPër shkak të mungesës së nuseve, meshkujt nga rrethi i Visegradit të Serbisë udhëtojnë bashkë me përkthyes dhe familjarë për të kërkuar nuse në Shqipëri. E japin pastaj besën dhe pason fejesa. Puthja e parë vjen tek pas martesës.
Nuset e reja nga Shqipëria kanë nisur të vijnë në rrethin e lumit Drina. E para erdhi në fund të vitit 2008, në fshatin Paocici, rreth pesëmbëdhjetë kilometra larg Visegradit.
Është Vera Çardaku (31), nga rrethi i Shkodrës, ajo që ishte martuar me Darko Stjepanovic (30).


Pa dasmës sipas zakoneve tradicionale shqiptare, e pastaj edhe sipas atyre ortodokse, dy të sapomartuarit jetojnë në një pronë familjare në fshatin Paocici, bashkë me prindërit e Darko’s. Banorët e pakët, dhe kryesisht të moshuar, të fshatit pajtohen në një gjë – se Vera për një kohë të shkurtët arriti që ta rilindte shtëpinë e Stjepanovicëve. Në shtëpi dhe përreth saj gjithçka është në vend. Fqinjët thonë se nusja e Darko’s është adaptuar shumë mirë në Paocici, si të ishte lindur atje.
“Një nuse e tillë mund vetëm të dëshirohet”, e lavdërojnë të gjithë, ndonëse as dhëndëri darko nuk e fshehë kënaqësinë. Siç thotë, për shkak të dashurisë që ishte kismet dhe të një jete më të mirë, Vera vendosi që të shkonte larg vendlindjes, ndërsa në rrethin e Visegradit, gjegjësisht në fshatin Paocici, ku edhe ndodhet prona e Stjepanovicëve, ajo është pritur shumë bukur. Aq më tepër dihet se ka kohë që vajzat pa shumë dëshirë marrohen me meshkujt nga këto fshatra.
“Ka ardhur një kohë e çuditshme. Vajzat sapo ta ndjejnë asfaltin nën këmbë nuk donë të kthehen më në fshat, ku ka prona, mjaft kafshë shtëpiake, dhe gjithçka që na duhet për një jetë të mirë. Prandaj edhe vendosa që të merrja rrugë drejt Shqipërisë, të gjej një nuse për vete, për një jetë të lumtur në fshatin tim Paocici”, tregon Darko.
Thotë se një shok i tij nga Ivanjica, i cili po ashtu është martuar me një shqiptare, e këshilloi që ta bënte këtë gjë, por edhe ku ta kalonte kufirin dhe në cilën pjesë të Shqipërisë të shkonte për nuse. Pasi gjeti një përkthyes, Darko, bashkë me edhe dy kushërinj nga Visegradi, u nis me veturë për Shkodër përmes Malit të Zi, në fillim të vitit 2008.
“Kur arritëm në rrethin e Shkodrës, i vizituam 15 shtëpi, të cilat kishin vajza për martesë. Mund të zgjidhja, filluar nga ato të moshës 16 e deri te ato të moshës 40-vjeçare, por ja që unë e zgjodha vera Çardakun, vajzën e Nocit dhe Zhelinës, të cilët i kanë edhe tetë fëmijë”, tregon Darko.
“Sipas zakoneve të atjeshme, për fejesë më është dashur që me vete të merrja një zinxhirë ari, me një varëse me shkronjën e parë të emrit tim ose me një kryq, një unazë, një byzylyk dhe një palë vathë. Po të kishte munguar cilado nga këto, unë s’do të kisha mundur ta kërkoja. Dhe, edhe diçka, Verës s’do të mund t’i propozoja martesë i vetëm, kështu që bashkë me mua duheshin të ishin së paku edhe shtatë familjarë”. Herën e parë vetëm e kishte parë, derisa ajo po parakalonte para tij, si në ndonjë pasarelë mode.
“Herën e dytë e dhashë besën, e herën e tretë e fejova. Vetëm pas kësaj guxoja ta përqafoja. Herën e katër shkova për t’u marrë vesh rreth dasmës me prindërit e saj, kurse tek herën e pestë munda që ta nxirrja jashtë shtëpisë”, vazhdon Darko rrëfimin e ti interesant.
Tregon edhe për atë se si krushqit është dashur që të shkonin para orës 12, sepse po të vonoheshin nga dasma s’do të kishte gjë. “Tek pas përfundimit të martesës në shtëpinë e saj, për herë të parë e përqafova dhe putha në veturë, pasi e kaluam kufirin me Malin e Zi. Në Paocici na priti i gjithë fshati dhe familja, që kishte ardhur enkas për këtë rast. Të gjithë donin ta shihnin nusen nga Shqipëria. Vera ua puthi të gjithëve duart, duke u përkulur para secilit prej tyre, posaçërisht para nënës dhe babës tim. Ishte ky momenti kur isha njeriu më i lumtur në botë” tregon Darko.
Vera Çardaku tash tre muaj jeton në Paocici, me burrin dhe prindërit e tij. Gjuhën serbe e flet dobët por, siç thotë, kupton mjaft fjalë. Prandaj çifti dhe familjarët e shfrytëzojnë fjalorin e madh ‘Serbisht-Shqip’. Në pyetjet e shumta Vera zakonisht përgjigjet me: “super”. “Super Darko, super nëna dhe super baba, super fshati”, janë përgjigjet dhe komentet e saj më të shpeshtë në pyetjet e kureshtarëve.
Darko thotë se kalojnë shumë mirë mes vete dhe se i pëlqen sesi Vera i ka pranuar prindërit e tij dhe obligimet e shumta në shtëpi dhe në fushë. “Duhet të pranoj se nuk isha mësuar me këtë ritëm të punës. Por, për një kohë të shkurtër sa jemi të martuar, Vera ka ndikuar shumë në mua. Ajo insiston në kryerjen e përditshme të të gjitha punëve, që në fshat ka sa të duash” sqaron Darko.
Për shkak të migrimeve nëpër fshatrat e rrethit të Visegradit, përreth lumit Drina dhe drejt Bajina Basta, një numër i madh meshkujsh mbesin të pamartuar. Por, edhe ata tani po mendohen që të shkojnë gjurmëve të Darko’s dhe të krijojnë familjet e tyre me kohë.
(Politika)
Gazeta Express
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.fbdk.eu
Fjona
Xhelozja...
Xhelozja...
Fjona

Female
Numri i postimeve : 2283
Age : 31
Vendi : n'matiqan
Profesioni/Hobi : me vallzu tallava, me kallxu barcoleta
Registration date : 07/10/2008

Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!   Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! EmptyMon Jan 12, 2009 10:44 am

ooh spo di qka me than ishalla trashegohen

por kete mund ta bej vetem ata ne te cilet serbi nuk ka shkaktuar dhimbje,mu martu me serb?? mja puth doren serbeve??? sbesoj qe do vije ne konsiderat nga nje kosovare apo nga nje REAL shqiptare!!!

un nuk muj mi perbi kto gjona, e skuptoj si tjeret po mujn, as qe du mi kuptu!!!


TURP
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://it.youtube.com/user/ilovekosova88
Clarence
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Clarence

Male
Numri i postimeve : 97
Registration date : 17/04/2008

Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!   Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! EmptyMon Jan 12, 2009 6:24 pm

Sa djem kosovar kan marr dhomin angles per letra .
sa femra kosovare jan te shoqeruara me zezag ne Uk .....
Keto nuk i bini ne forum as nuk i hapeni keto tema ti diskutoim...
E keshtu i keni ne gjith Europen e Australi Amerik Shocked .....


Ky cifti le te trashigohet .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!   Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! EmptyMon Jan 12, 2009 7:10 pm

Kjo eshte turp per qeverine shqiptare. E kane lene Shkodren fare te pazhvilluar. Tere djelemnia atje ka emigruar jashte. E atje po detyrohen vajzat te martohen me serb ne Mal te Zi, Sanxhak e Serbi. Tekefundja, eshte zgjedhje e tyre individuale sepse akush se merr me zor dik tjeter. Por tek keto raste te shtuara mbase kemi te bejme me zorin. Zori eshte duke i detyruar ato te behen nuse ne dere te shkjaut. Zori eshte duke i detyruar te zhbehen e te serbizohen. O Zot c'e keqe e madhe! - sic do te thosh Sami Frasheri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty
MesazhTitulli: Re: Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!   Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vajzat shkodrane nuse nè serbij?!!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: