Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+86
anila
Ada_Kondi
Gentleman
Blerti_Gashi
Eva0506
Ago Muji
beti
Kushtrimi86
comeback
Pirro i Epirit
valdrini
Ariani
Martina
MARY
haxhiu
malesorja e Kosoves
Parapsikologu
Epik
Tetovari
silit
Mister
feneri
Jeetaa
lilu
fina
stabili
metiii
Tesa
**Embelsira**
MUHAMETII
mardiola
Gjuetari
beauty
rrebelja
Edonis
luan mreti
**Lumi_
murturi
shqip0nja
Kasper
Mergimtari
zeriatdheut
Xili
GocPejone
rroni
rolling
idol
a_pihet_duhani_ketu
fi2a1
Leka i Madh
bukla
nardlushnja
Lejla
Kristal
loredana
Clarence
Orfe@
interesant
arbana
Nezir Myrta
xhavo_
Zogisti_Legalist
Ballistet
Albea
tom sojer
Urata
vjollca
petritkola
Ani
Çamshqiptar
schumi
Euridika
Anna
Hana
meli
Guximi
leopardi
besa-bese
fatlum
dibranja
shaban cakolli
STUPCAT
E_Bukura
Beton
Sofra
Kosovarja
90 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next
AutoriMesazh
stabili
Anëtar
Anëtar
stabili


Male
Numri i postimeve : 459
Age : 66
Vendi : Kosove
Registration date : 10/05/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 4:12 pm

Pa atdhe nuk ka fe!
Mjere ai qe se ka kete ide!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
loredana
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
loredana


Numri i postimeve : 886
Registration date : 24/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 4:26 pm

Pa atdhe nuk ka fe!
Mjere ai qe se ka kete ide!


per ka ana ime e kisha permbull ket tem me tek formolim shum te shkurt ehde shum te mir, respekt stabili jam plotshishti me mendimin tan.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut


Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 5:23 pm

Shiqone tek filmi \"Nentori i dytë \" se si i shprehet Mytesarifit te Beratit plaku Ismail Qemali dhe aty e kupton se qa eshte kombi kur i thote \" ik ore gjak prishur si mendon ,si mendon se do ti loj shqiptaret ne mes te rruges qe kete dite kane prit qe 500 vjet \" ,pra ky eshte nja fakt i gjalle iquni fese se eshte iluzion por kombi eshte gjithcka
Interesanti roft Shqiperija e Enver Hoxhes e thuj komunist ti
e poshte titidettradhetaret e vendit si komunistet e Fadil Hoxhes hahahhahahahhaha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling


Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 31
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 5:25 pm

kjo eshte zeriatdhut ke 100% te drejte
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 9:08 pm

"Terhiq e mos e keput" thote nje fjale popullore. Te njejten gje jeni duke vepruar ju, Interesant. Por te siguroj te per dicka. Do te beje nje dite qe ta terheqes si duhet ne menyre qe te keputet, ose te ndihesh i lodhur dhe mos te keshe "force" ta terheqesh dhe...

Galileo, thoshte:" Ne nuk mund t'u mesojme njerezve asgje; ne vetem mund t'u ndihmojme atyre qe ta zbulojne ate brenda vetevetes"

Ajo qe po vazhdon te shkruan ti, eshte humbje kohe, sepse une qe moti e kam pranuar se jam e atill, nuk kam perdorur maska, dhe s'kam perdorur asnje lloje mburoje ( ndonje fe). Jam kjo qe jam. Deri me sot, gjithcka qe me ka pelqyer, e kam dashur, adhuruar, apo e kam pasur idoll,e kam pranuar ketu hapur dhe i kam thene arsyet....Jo, te shprehem thjeshte, " me pelqen" pa e ditur pse dhe tek. Por ne pa mundesi te mirresh me temen, sepse po shihet hapur ketu se mbi 90 % e antareve e kan pranuar se Kombi eshte para Fes, dhe cdo njeri ka dhen arsyet ne menyre e saj-tij.
Jeni vetem 4 apo 5 persona qe thoni te kunderten:Ti, Xhavo, Ani, KOsovarja. Duke filluar nga kjo e fundit, e cila eshte munduar dhe e ka pare se nuk mundet ta arsyetoj kete eshte terhequr, dhe me pas Ani, Xhavo dhe ti ne fund qe te gjithe jeni munduar ta arsyetoni. Por i kam kuptuar pretekstet e arsyetimeve tuaja...

Gjithcka qe flasim, veprojme apo krijojme ndikon ndaj ambientit dhe njerezve perreth nesh dhe kjo ndikon tek te tjeret dhe keshtu me radhe, deri ne pakufi. Ky shkake vertetohet me mire nga Teoria e Kaosit...

Nje pyetje filozofike per fund.

A eshte me mire qe te veprojme ne menyre jo te sincerte per nje te mire gjate nje kohe te shkurter, apo me sinceritet per nje kohe te shkurter jo te favorshme, por per nje arritjen e qellimit per nje kohe me te gjate?

Pres nje pergjigje dhe pse. Kujdes se eshte pyetje e vjeter, qe ekziston qe nga antika greke. Pyetje ka te beje shume me temen perkatese.

Shendet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 9:46 pm

zeriatdheut shkruajti:
SHIQONE TEK filmi NENTORI I DYTE SE SI I SHPREHET MYTESARIFIT BERATIT PLAKU ISMAIL QEMALI DHE ATY E KUPTON SE QA ESHTE KOMBI KUR I THOT IK ORE GJAK PRISHUR SI MENDON SE DOT I LOJ SHQIPETARET NE MES TE RUGES QE KETE DITE KANE PRIT QE 500 VJET PRA KY ESHTE NJE FAKT I GJALLE IQUNI FESE SE ESHTE ILUZION POR KOMBI ESHTE GJITHCKA
INTERSANTI ROFT SHQIPERIJA E ENVER HOXHES E THUJ KOMUNIST TI
E POSHTE TITISTETTRADHETARET E VEBDIT SI KOMUNISTET FADIL HOXHA HAHAHAHHAAHA

Zeriatdheut pershendetje

Mundohu te mos shkruajsh me germa kapitale (Te mdhaja) ,per ndyshe fshihen postimet rregull nga Stafi .
Koha kushton ,thuhet nje thenje tek gjermanet e nuk kam kohe per te premisuar ,kerkoj ndime edhe nga Moderatoret qe ky shkrim te premisohet flm po qe keni kohe .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptySat Jul 05, 2008 11:44 pm

qfar pytje,,per mendimin tem nuk ka logjik,feja nuk ta ndalon ty me e dasht atdheun ton perkundrazi ajo te nxit qe ta duash edhe ma shum qdo fe pa mar parasysh,tek na shqiptaret dihet se ajo ska paraqit kurrfar problemi se kur vendi jon ka qen ne rrezik te gjith jon bashku pa e shiku fen e njoni tjetrit se tek e fundit feja osht diqka qe ti e zgjedh, kurse kombin nuk ke mundsi ta bosh se un nuk muj mu bo greke tash (larg koft)kur te dy prinderit i kom shqiptar edhe jom me gjak shqiptare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyMon Jul 07, 2008 2:52 pm


E_Bukura
Ne fillim duhet te njohesh te verteten.Po e dite te verteten mund ta kuptosh te shtrembren.Por,po e njohe te shtremberen ne fillim,eshte shume veshtire ta kuptosh te verteten.

Jetojme sepse pavaresisht nga gjendja emocionale, cdo cast ne jeten tone eshte motivues dhe premtues. Cdo gezim, hidherim, dhe luhatje shpirterore te ben te shohesh perpara.Jetojme sepse jemi lindur ne nje bote,ku nga dita e pare qe hapem syte jemi trajnuar moralisht e fizikisht per perballjen e ciklit jetesor. Na eshte thene qe kemi nje jete per te jetuar dhe per ta gezuar dhe cdo moment s'perseritet dy here ...



Ne fakt, dukesh qe injoranca te ka edukuar mire. Meritat, te isha ne vendin tend, do t'ia jepja dikujt tjeter.Mendjemadhesia nuk ju lejon te toleroni kritikat e sinqerta. Mungesa e etikes dhe aftesia juaj ju qon ku ju ka quar tani. Ti ske aspak ato cilesi qe ka Kosovarja dhe personat qe ceke me larte andaj edhe shkrimet tua ne kete teme jane bere si ato fjalet e nje te varfuri qe kerkon lemoshe rrugeve "Zotri a ke 50 cent !".






Me mire eshte te veprojme ne menyren me te sinqerte, sado e shkurte qe te jete koha, qe sinqeriteti ta luan rolin e tij, per nje kohe te favorshme sado e shkurter qe te jete, per te arritur qellimin e sinqerte, sepse sinqeriteti sado i shkurter qe te jete, prap se prap sinqeritet mbetet.

Behu i sinqerte edhe nese te refuzojne njerezit, dhe largohu nga mendimet ( te pa baza ) te njerezve edhe nese te lavderojne ata, sepse e verteta do te dale ne shesh, e ti do te jesh ne rruge te drejte.

Shendet
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Anna
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
avatar


Numri i postimeve : 2694
Vendi : Zurich
Registration date : 26/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyMon Jul 07, 2008 7:22 pm

mendoj qe nuk duhet aq shum diskutime te ket ne ket parim ,kush me pare feja apo kombi ,kombi eshte primare ,sepse fejen mund ta ndrrosh kur te duesh ,ndersa kombin jo asnji here ,nga do qe shkon apo ku do qe jeton je aj qe ke lind me ate kombe ,kombit duhet ti vehet temeli ,e pastaj feja .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 12:06 am

interesant shkruajti:
[size=12]
E_Bukura



Ne fakt, dukesh qe injoranca te ka edukuar mire. Meritat, te isha ne vendin tend, do t'ia jepja dikujt tjeter.Mendjemadhesia nuk ju lejon te toleroni kritikat e sinqerta. Mungesa e etikes dhe aftesia juaj ju qon ku ju ka quar tani. Ti ske aspak ato cilesi qe ka Kosovarja dhe personat qe ceke me larte andaj edhe shkrimet tua ne kete teme jane bere si ato fjalet e nje te varfuri qe kerkon lemoshe rrugeve "Zotri a ke 50 cent !".



Interesant, nuk dua qe te nderhy, te pakten jo sonte ne kete qe keni shkruar ju, sepse njejte sikur qe une e kam merzi dikush mem nderhy, poashtu edhe e_Bukura. Keshtu qe, po e le njeher ate te shprehet, dhe me pas do shkruaj edhe une. Por nje gje po te theme, a e ke lexuar kete shkrime pasi qe e ke edituar?? Vetem e vetem ta shohesh veten se ku je futur dhe qfar ke shkruar sakte, sepse ne momentin kur e ke ulur koken nuk ke menduar asgje, perveq se si ta injoron e_bukuren. Po te theme edhe nje gje, harro.com qe mund t'ja harrin atij qellimi, sidomos kur shkruan ne kete menyre....

PO pre reagimin e_bukures, me pas me ke mua ne kete teme, qe t'na vem kapakun njeher e mire.


Me respekte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 11:12 am

Premtimi

Je i mirepritur ti edhe te gjithe ata qe deshirojne te polemizojne qofte edhe me ore te tera. Nuk me frigon aspak me keto fjale qe ke shkru. Nje gje me ra ne sy, nje here nderhyn E_Bukura kur une dhe ti polemizonim ne nje teme, tash nderhyn ti kur jam une dhe e E_Bukura duke polemizu, a te duket kjo rastesi ?!

Une gjithmone nje here mendoj pastaj shkruaj dhe ate cfar e shkruaj asnjehere nuk jam pishman, por po shof ketu qe ka asi antar qe nje here shkruaj e pastaj mendojne .

Kapak nuk mund t'i vesh ti asnje teme, sepse nuk ke ndonje teme qe meriton te jete kapak, duke u bazuar ne ate se shkrimet tua edhe te disa antarve ketu jane vetem imponim e jo edhe mesim.

Mezi pres qe te shkruash e ta shof ate kapakun qe ke thene..

Shendet ( shpresoj se nuk do jete e nevojshme prap te shkruaj te njejtin shkrim ).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 12:17 pm

Shume shpejt nderhyn ne shkrime, si duket qenkan te cenzuruar shkrimet, por do kisha deshir te dij se ke po e mundojne keto shkrimet e mia, dhe fshehurazi fshihen. Sa jam ne dijeni rreth regullores, duhet te njoftohet antari per shkrimin e fshier, nje gje te tille nuk e pash deri me tani.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 5:28 pm

interesant une te kam fshij ata postime

Arsya ishte ne kete forum nuk ka ''Pastrus'' qe pastron Forumin ishe jashte temes .
e dyta nuk ka grupe nese bene debate me nje person ai ka ''Nick'' Premtimi apo Beton etj drejtohu aty personi ''X'' personi e jo grupe se perfshsine shume ne grupe ....flitet per temen feja apo kombi e jo per grupe ne teme .

Shpresoj qe te mjafton kjo

Me mirkuptim

vazhdim te mire ne teme ju uroj te gjithve
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
lilu
Moderator
Moderator
lilu


Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 45
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 5:44 pm

Kombin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jeetaa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 20
Registration date : 08/07/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 6:05 pm

Normal se Kombi eshte mbi te gjitha, ne si musliman jemi detyruar te bejme lufte me nje shtet i cili ishte po ashtu musliman me Turqine, athua perse !? Sepse ishte ne pyetje atdheu dhe kombi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 6:27 pm

Jeetaa shkruajti:
Normal se Kombi eshte mbi te gjitha, ne si musliman jemi detyruar te bejme lufte me nje shtet i cili ishte po ashtu musliman me Turqine, athua perse !? Sepse ishte ne pyetje atdheu dhe kombi.

A thua perse ?
U detyruam te bejme lufte njeashtu me Italianet e Gjermanet etj ,sepse ishte ne pyetje Atdheu dhe Kombi .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Jeetaa
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 20
Registration date : 08/07/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 6:31 pm

Beton shkruajti:
Jeetaa shkruajti:
Normal se Kombi eshte mbi te gjitha, ne si musliman jemi detyruar te bejme lufte me nje shtet i cili ishte po ashtu musliman me Turqine, athua perse !? Sepse ishte ne pyetje atdheu dhe kombi.

A thua perse ?
U detyruam te bejme lufte njeashtu me Italianet e Gjermanet etj ,sepse ishte ne pytje Atdheu dhe Kombi .

Ashtu eshte Beton por une Turqine e mora si shembull sepse jemi Komb perafersisht me 65% musliman dhe po ashtu Turqia muslimane dhe u detyruam te bejm lufte musliman me musliman per qeshtje kombetare.

Kalo mire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
lilu
Moderator
Moderator
lilu


Female
Numri i postimeve : 2153
Age : 45
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : agjente shitjesh
Registration date : 07/07/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 6:35 pm

Jeta

kur na pushtoi Turqia (dhe kjo ishte arsyeja pse ne beme lufte) ne si komb ishim te krishtere dhe ne 65 % muslimane u kthyem pasi otomanet i detyruan shqiptaret te ktheheshin ne muslimane.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fina
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 83
Registration date : 19/06/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 7:47 pm

ktu me sa di un nuk ceket cila fe(ne kete rast feja islame)po flitet per fete(shumes)ne njeren ane dhe kombi ne anen tjeter,,ciles fe i ka taku populli shqiptare para dhe pas otomaneve nuk osht shume me rendesi me rendesi osht qe ate(okupuesin)e kem luftu sepse na ka pushtu vendin tone dhe ka vra djemt e vajzat tona e jo shkaku i fese se tyre
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyTue Jul 08, 2008 11:32 pm

Interesant, kjo qe keni shkruar nuk me habite aspak. Perkundrazi e kam dite shume mire, dhe per kete te thashe ne repliken e fundit se duhet te mirreni me dicka ne vazhdim...Nese mendoni se me keni bere te ndihem keq, ngushte, apo fundja e fundit qe t'me detyroni te u kthej ne te njejten menyre dhe t'ja arrini cakut tuaj...E keni shume gabim. Te kuptoje shume mire se e gjithe kjo qe po beni ju, eshte lufte psikologjike.

Nje fjale popullore thote:" A frikohet arusha me shoshe"? E njejta gje eshte kjo qe po beni ju ndaj meje. Nuk keni len asgje pa me thene, dhe ti sikur "disa" te tjere. Por ti kthehemi temes.

Interesant shkruajti (para kesaj replike):"...Une te sygjeroj ta kthesh ate foto te Ukshin Hotit se e dim se kush ka qene dhe cfar ka qene, e ata te cilet nuk e njofin dhe nuk e kan njofte, ata nuk jane njerez qe meritojne te quhen shqiptar ( sepse disa po i pyte per filan Komunistin eshte ne gjendje te te flet me ore te tera , por po e pyte per ndonje njeri qe i ka jap keti vendi, do e ule koken dhe nuk do te jete ne gjendje se paku nje minut te te flet per te, sepse e ka hargjuar jeten e tij sikur nje qen i berllogut i cili pret qe dikush tja hedh ndonje asht per te u ushqyer )."

D.m.th, ju po paraqiteni se e njihni! Nuk arrije te kuptoj saktesisht se si e njihni ( permes fotos) dhe keni ndegjuar disa fjale apo?? Sikur vetem te ishte e vertete kjo qe thuani, se e njihni Mr.Ukshin Hotin, d.m.th, te keni lexuar dicka nga ky, njeren prej 4 veprave te tij, ateher nuk do e kishe zgjate kaq shume ne kete teme...Po t'i sjelle disa fjale te tij tekstualishte qe kan te bejn pikrishte me temen, dhe te shohim sa me te vertete e njeh.

Ukshin Hoti-"...Dihet se, per dallim nga popujt tjere te Evropes, religjioni tek shqiptaret gjithmone ka qene menyre e mbijetes dhe jo menyre e jeteses. Perkatesine e vet religjioze shqiptaret asnjeher nuk e kane identifikuar me perkatesine e vet kombetare. Elementi i tyre kryesore perbashkuhes ka qene gjuha dhe vetedija tradicionale per veten. Ata i kane tri religjione, ndersa asnjeri prej tyre nuk ka lindur tek keta dhe nuk eshte kthyer ne gjendjen e tyre te natyrshme.

Kjo ishte sa per t'i hapur syt ty dhe te tjereve.Per me shume, lexoje vete vepren e tij, ose s'paku vetem pjesen e mbrojtjes se tij ne 1994, ku perveq kesaj ke shume gjera qe mund t'i meson...

Per cilen te vertete e keni pasur fjalen kur keni shkruar me siper?? E kam dhene nje shpjegim shume te mire tek tema " Vajzat shqiptare martohen me sllave" sa i perkete te vertetes, gabimit, ndryshimit e gjithcka tjeter...Keto kam zgjedhur t'i studjoj i nderuar, dhe jo metalet. Dhe, perderisa me drejtohesh per keto gjera mua, eshte e njejta gje sikur t'i drejtohesh nje matematicienti dhe ti thuash se Limitet zgjidhen keshtu...ekuacionet keshtu...derivatet keshtu...Ka kuptim kjo?? Megjithate te falenderoj per mundin, te pakten te tjeret shpresoj te ken perfituar nga ai shkrim, edhe pse m'u keni drejtuar mua ne atemenyre...S'ka gje, sakrifikoj edhe une pakes per kete forume dhe per te miren e te tjereve.

Per mendjemadhesi, kokefortesi, e pranoj se jame, biles e kam pranuar qe moti. Fale ketyre vetive kam arritur te jeme kjo qe jam, te arrije ketu ku jam dhe te ruaj ( kujdesem) per veten deri me tani. Te mos jesh mendje madhe sot, njerezit te shfrytezojne ne te gjitha menyrat. Te mos jeshe kokeforte sot, njerezit poashtu pa pasur te drejte te injorojne, diskriminojne etj. Per etike qka te theme?? Do te thoja vetem nje gje: sikur te ishte cila do femer ne vendin tim, do ishte permendur jo vetem ne Prishtine, por ne gjithe rajonin per....E theme kete per nje arsye. Sepse jame e vetme, edhe vajza edhe "djali" i babit e mamit. Dhe asnjeher s'kam qen e penguar per asgje...Por, ja qe kam zgjedhe kete menyre jete, qe shume gjera pas te cilave rinia e sotit eshte hutuar dhe mendon sot per neser, une kam zgjedhur dicka tjeter...dhe jo vetem sot per neser te defrehem.

E di qe nuk i kam cilesit e Kosovares, dhe s'do te mund t'i kem asnjeher. Nuk e di si e pasket keqinterpretuar ju, sepse s'kam asgje kunder Kosovares e askujt tjeter ketu, thjeshte kemi mendime te ndryshme. Kosovarja me sakte vetem me nje fjale e ka treguar veten njeher...ne pa mundesi qe te mirret me temen ( njejt sikur ju) dhe prej aty kam njefar antipatie, por jo dicka me shume. Tani me qe e keni futur edhe Kosovaren ne kete "loje" po shfrytezoj rastin t'i theme se dikur me thoje:"...ate qe ti se ke, une e kam, e din per cfar e kam fjalen...". Ekam kuptuar qe ateher se per cfar e keni fjalen, dhe tani te theme se nuk keni qen e zoja as heshtrat qe i kam hudhur une, te pakten t'i lepini. Sic po shihet eshte fakt i pa kontestuheshem ajo qe keni thene ju, nuk krahasohem une me Kosovaren, sepse ate qe une e perjetoje...kjo vetem mund ta enderroj me sy hapur.

Te tjerat keshilla nuk po i nze ne goje, sepse per mua jane thjeshte ABC.

Premtimi, mos nderhy hic ti. Sepse, e din shume mire se i kam ne qejf shume keta tipa si Interesant, te cilet mundohen te luajne rolin e te "madhit". I kam thene se do ta beje qe o ta keput dhe mos te kete cka te shkruaj, o te heshte pergjithmon ne kete teme. Do mundohem ne gjitha menyre, por jo kurre ne ate qe ky mundohet, qe te behem nervoz dhe t'ja theme fjalet qe ky i pret me pa durim nga une.

Shendet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyWed Jul 09, 2008 10:46 am

E_Bukura

Nuk kam shkruar qe te ndihesh keq, apo te marresh afer zemres dicka te tille, te kam shkruar se e di kujt i shkruaj,polemizoj se e di me ke polemizoj, dhe kjo me ben edhe me shume aktiv per t'u marr me ty ne shkrime, sepse nuk je e njejte sikur te tjeret /tjerat. Po te ishe gjithkushi ta kesh me dije se nuk kisha me humb kohe shume.Apo siq thone populli : Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet

Une e njof shume mire Ukshin Hotin, nga literatura e tij si intelektual. Por si te secili person qe mund te marresh dituri, mund edhe te lesh dicka nga ai pa marre, e keto rreshta qe ti i ke vendos une nuk i kam marr, sepse sipas mendimit tim jane gabim, por kjo nuk don te thote se ta hudhi poshte nje intelektual vetem nese ka cituar dicka qe une kam mendim te kundert. Edhe pse nga keto rreshta kerkohet nje cak, per te cilin ti e ke kuptuar gjithsesi.

Cito :
Kosovarja me sakte vetem me nje fjale e ka treguar veten njeher...ne pa mundesi qe te mirret me temen ( njejt sikur ju)

Une kam shume mundesi te mirrem me temen, jo vetem me kete por me te gjitha temat, dhe nje cilesi e kam ne jete se nuk dorezohem fare, jo qe e kam " kryt e forte qe thone shqiptaret " por e njof vehten dhe e di se sa kam takat per keto gjera.

Asnjehere ne asnje teme nuk e luaj rolin e te " madhit " siq e thua ti, thejsht jam vehtja, dhe shkruaj ate qe mendoj dhe posedoj. Se a do te dorezohem apo jo , kjo do shifet ne te ardhmen se kush ka per t'u dorezuar.

Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyWed Jul 09, 2008 2:25 pm

E_Bukura

Vetem nje gje eshte duke me munduar kohen e fundit e ajo eshte : dallimi i menyres se shkruarit ne temat kohen e fundit e cila dallon nga ajo e fillimit, sikur me duket qe nuk je i njejti person! -- Apo ndoshta e kam gabim !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyWed Jul 09, 2008 6:52 pm

KOMBI edhe nuk e di pse folni kaq shum, shum kohe me pare kan ekzistu kombet, fete jon shfaq shum me vone
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyWed Jul 09, 2008 6:59 pm

KOMBI gjithashtu edhe fatmiresisht kjo eshte per shumicen e shqiptarëve ...

e po ashtu desha te jap nje "koment" personal dhe te vogel per E_Bukura , ..te admiroj per mençurinë ,guximin dhe pjekurinë ...që percjell çdo shkrim Tuajin që nga ai i pari e deri më sot.
RESPEKT .


Po ashtu nderime per gjithe ata qe japin kontribut me mendime origjinale
Mbrapsht në krye Shko poshtë
interesant
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
interesant


Male
Numri i postimeve : 606
Age : 38
Vendi : Tokë
Registration date : 11/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 EmptyWed Jul 09, 2008 11:59 pm

Vrana Konti

Cito :
KOMBI
Cito :
edhe nuk e di pse folni kaq shum, shum kohe me pare kan ekzistu kombet, fete jon shfaq shum me vone

Kjo teme eshte hapur per t'u debatuar, dhe duhet patjeter te flitet shume.

Feja ka ekzistu qysh me krijimin e njeriut te pare, dhe se kombi me nje njeri nuk quhet komb !

Po besove qe njeriu eshte krijuar nga Zoti dhe ka qene njeri, atehere do e besosh se feja eshte para kombit.

Por po e besove qe njeriu eshte ardhe nga majmuni atehere eshte shume normale te thuash se kombi eshte para fes, sepse sipas kesaj teorie kane qene shume majmun ne ate kohe dhe ka pas mundesi te formohet kombi me shume majmun .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 20 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 20 e 40Shko tek faqja : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 30 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» SHKENCA DHE FEJA
» Feja Katolike
» Shteti dhe Kombi
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: