Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+86
anila
Ada_Kondi
Gentleman
Blerti_Gashi
Eva0506
Ago Muji
beti
Kushtrimi86
comeback
Pirro i Epirit
valdrini
Ariani
Martina
MARY
haxhiu
malesorja e Kosoves
Parapsikologu
Epik
Tetovari
silit
Mister
feneri
Jeetaa
lilu
fina
stabili
metiii
Tesa
**Embelsira**
MUHAMETII
mardiola
Gjuetari
beauty
rrebelja
Edonis
luan mreti
**Lumi_
murturi
shqip0nja
Kasper
Mergimtari
zeriatdheut
Xili
GocPejone
rroni
rolling
idol
a_pihet_duhani_ketu
fi2a1
Leka i Madh
bukla
nardlushnja
Lejla
Kristal
loredana
Clarence
Orfe@
interesant
arbana
Nezir Myrta
xhavo_
Zogisti_Legalist
Ballistet
Albea
tom sojer
Urata
vjollca
petritkola
Ani
Çamshqiptar
schumi
Euridika
Anna
Hana
meli
Guximi
leopardi
besa-bese
fatlum
dibranja
shaban cakolli
STUPCAT
E_Bukura
Beton
Sofra
Kosovarja
90 posters
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 12:33 am

Te respektuar forumist ne shume debate kam ndegjuar mendime te ndryshme ne lidhje me ate se: A eshte ne rend te pare Feja apo Kombi ??

Do doja mendimet e juaja...

Diskutim te mbare!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 12:34 am

Mbi të gjitha Kombi e pastaj feja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 1:52 am

Pyetje per te gjithe

Kure linden, linden Fetar apo Kombetar.!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 1:55 am

Te njejten pyetje kam dhe une,Njeriu i pare Ademi apo Adami lindi njeri fetare apo kombetare??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 2:33 am

Une nuk po pergjigjem direkt ne kete pyetje. Por une nje gje e di se, sikur t'i kishim dhen aq rendesi fejes sa i japim sot, po mendoj ne kete "demokracin" e vonshme, qe moti ishim zhduk nga kjo toke. Mirpo asnjeher, te pakten deri keto vitet e fundit asnje shqiptar nuk ka pas dyshim sa i perket "Feja apo Kombi", gjithnje e kan pasur ne radhe te par KOMBIN, prandaj egzistojm sot si popull ne kete mes te Botes.
Pra, une kam lindur Shqiptare, dhe nuk ka vend per dyshim, sikurse 2+2=4. A mund dikush t'me thote se 2+2 nuk bejn 4, qoft edhe ne enderr? Sigurisht qe jo, sikurse zgjuar ashtu edhe ne enderr 2+2=4, njejte eshte edhe puna e "Feja apo Kombi", pra Kombi ne radhe te par. Por ka edhe njerze te atill qe shohin enderra me sy nga dielli...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
STUPCAT
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Male
Numri i postimeve : 626
Age : 43
Registration date : 17/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 5:20 am

ju pershendes un per veti mendoj kombi
un per veti jam ma i gatshem hiq pa menu me dhan jeten e ku me dit qka me ba ma perpara per komb se per feh kshtu mendoj nashta gabim jam po kshtu menoj une ju pershendes
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 9:15 am

haaaa,kuptohet per ne kombi eshtë gjëja qenësore,por pyetja e adm,A ka lindë Adami fetar,apo kombëtarë ?ngërthen në vete shumë më tepër.Dikund kam lexuar rreth fesë dhe kombeve një kundërshti,por tani nuk e kam të freskët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 9:27 am

Është e thjesht kjo pyetje .... lexoni se kur filluan të formohen kombet.
Si mund të jetë një njeri i parë në botë Komb kur dihet se kombin e përcaktojnë një grup njerzish që i dallon ngjyra tradita, kultura, gjuha, historia etj etj, dmth është i kufizuar.
Kurse feja është universale njejtë për të gjithë në botë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyWed Nov 28, 2007 1:27 pm

E_bukura shkruajti:sikur t'i kishim dhen aq rendesi fejes sa i japim sot, po mendoj ne kete "demokracin" e vonshme, qe moti ishim zhduk nga kjo toke.


Mirpo sikur te kishim dhen rendesi edhe kombit nuk do ishim ku ne jemi tani,ende pa fituar ate demokracine e mevonshme ,mirpo i ishim dal ne ndihme edhe kombit dhe atdheut,dhe nuk ishim ikur e fshihur nese nje krisme ndegjojme ...Mirpo mire e the edhe ty se shumica shohin enderra me sy nga dielli dhe japin komente cdo here e ne tema,ndersa kur vjen puna e mbrojtjes se kombit ikun dhe ja tani ku jemi te ngritur ne kete toke,mirpo edhe kjo ngritje eshte me sy nga dielli pra enderr se ne realitet jemi nen te...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 2:29 am

Per mua ne rend te pare eshte kombi-ndjehem purro shqiptare,ku kombi perfaqson nje grup te cakatuar njerezish qe flasin nje gjuhe dhe kane tradita te vjetra me shekuj dhe zakone te perbashketa,a feja eshte drejtim se si njerezit te jetojne ne kete jete si te ken mardhenje me njerezit,farefisin Zotin.Shqiptarët duhet ta kultivojn fenë dhe kombin në mënyrë paralele. Kombi nuk është në kundërshtim me fenë përderisa në vete permbane parime të larta njerëzore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 6:08 am

Kosovarja, kur thas ashtu, nuk e kisha fjalen vetem per luften e fundit (98-99), por e mendoja gjithe historin e popullit tone Shqiptare. Jemi ketu ku jemi sot, sepse gjate tere historise nuk e gezuam mbeshtetjen e natyrshme te asnje entiteti tjeter ( se nuk ishim kusherinje me askend). Historia na meson se, qe prej Ilireve, territor shqiptar vazhdimisht eshte rrudhur, por perkundrejt rrebesheve te ndryshme te historise dhe rrudhjes se vazhduheshme te teritorit tone, jo vetem se ia dolen te qendrojn si komb, por edhe te zhvillohen ne nivelin e kombeve moderne te botes se sotme.
Ndersa sa i perket njerzve qe shohin enderra me sy nga dielli...Jane pikrisht ata njerz qe mundohen me "disa arsye" ta renditin fejen para kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 7:53 am

A mund të më përgjigjet dikush nga ata që më shumë favorizojnë religjionin se sa Kombin .... Përse shqiptarët e luftuan perandorin osmane. Kur faktikisht dihet se Tueqia e përhapi fenë muslimane .... Kurse në trojet tona pothuajse me shumicë e kishin përkrah religjionin musliman edhe pse musliman ia kthyn pushkën turkut.

Përse të bëhej ajo luftë ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatlum
Anëtar
Anëtar
fatlum


Male
Numri i postimeve : 272
Vendi : Prishtina/MEdvEgJë
Registration date : 01/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 3:12 pm

Per mua personalisht Feja dhe Kombi jan si Buka pa Uje,, siq thot populli'' nuk mund ti ndaj asnjeher....

Mirpo edhe pse eshte demokraci une ket tem nuk e kisha hap dhe mund te them se eshte hera e par qe nuk pajtona me Kosovarja dhe jo per tjeter mirpo vetum sa e ka hap ket tem qe per mendimin tim ska rendesi shum.


Sofra

Simbas mendimit tim kjo luft ka ndodh sepse ishte koha e fundit qe shqiptaret te marrin timonin e shtetit shqiptar,nuk donin qe ata ti sundonte askush qofte Turqia apo Greqia apo edhe ndonje shtet tjeter pa marr parasysh cili.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.medvegjaonline.com
dibranja
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar


Numri i postimeve : 542
Registration date : 19/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 4:33 pm

Sofra pyeten perse behet kjo lunfte,e cila ka egzisuar dhe do egzistoj me shekuje...
Tek cdo popull i botes ekzistojne rrymat e ndryshme fetare, politike prandaj kombi yne nuk mund te beje asnje perjashtim nga ky fenomen natyror, shoqeror dhe njerezor. Feja, ideja çdo shqiptari eshte shqiptarizmi, ndjenja e lirise dhe dashuria ndaj atdheut.Jeta dhe gjaku i çdo shqiptari që lufton dhe bjen deshmor per lirine, per bashkimin kombetar eshte i shenjte. Thon se shqiptaret katalik jon sikur shikjet. Cfare njerez jan keta?Shqiptaret jon katalik, ortodoks dhe musliman..
Per shkak te fese shume shqiptare dhe kane nje mendim akoma te prapambetur. Ata qe ishtin grate me majt shamia kan komplese te pasherueshme,ne nje postim timin kam cekur: sjam kunder fes as mbuleses(se vet ndihem si shqiptare njher e mandej musalimane}meszhi im eshte qe keto rryma te ndryshme qe po ndikojne tek populli shqiptare mos ta cojne femren shqiptare permbrapa,te ngece thjeshte mos ta lane pa shkolle.
Zoti thote njeriu te doje njeriun, te ndryshoje egoizmin vetjak, te mos cenoje lumturine e te tjereve dhe t’i jape paqe e begati njerezimit.A ka shume shqiptare qe kishin mbyte qindra njerez per fee?p.sh cfar personi i thua atije qe mabn veten mysliman qe shkon ne xhami dhe mbasi falet(e mban veten fetar e namuzlin i 'ndershem'',del nga xhamija dhe ne oborr te xhamine mbyt 4persona..qe kjo ngjarje vjet ka ndoshur ne nje fshat te Shkupit STUDENICAN,a thua feja ne meson kete gje?te behemi njerez gjakpires pa ndejnja te vrasim njeri tjetrin,vella me velluan.
Por most harojme radhet e hoxhallareve tane kane dale jo pak patriote për fatet e kombit, midis te cilëve mjafton te permendim muderriz Ymer efendi Prizrenin, kryetar i Lidhjes së Prizrenit dhe Haxhi Vehbi Dibren, i cili më 1912 u zgjodh kryetar i Pleqerise, organ konsultativ ne ndihme te Qeverise së Vlores,por jam kunder atyre personave qe fene a marin si alibi dhe na conje permbaram me shekuj,ju cmendon per kete?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 5:24 pm

-------K------
-----K O M B I
---K O M B I
-K O M B I -
---M B I- - -
Mbrapsht në krye Shko poshtë
leopardi
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Numri i postimeve : 40
Registration date : 08/11/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 8:31 pm

pa Kombe nuk ka fe, keshtu mbet kombi mbi te gjitha .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guest
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptyThu Nov 29, 2007 8:57 pm

i pa fe sban hiq por kombi i paraprine fejes , e di se koheve te fundit edhe ush komunistat ne xhamija po shkojne mos vall po ju hiqen a falen mkatet por jo gabojne!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySat Dec 08, 2007 3:19 pm

Pershendetje ne kete teme shume here kam lexuar neper forume kete pyetje eshte nje pyetje qe une mundi ta hudhi ne shport por edhe te gjejem nje perkufizim te pyetjes nuk ka te keqe edhe pse eshte nje pyetje pa pergjigje ç'do kushe mundohet te kete ne koke mendimin e vete.

Une personlishte mendo qe ketyre pyetjeve duhet te gjejme me shume fjale filozofike per te kuptuar realitetin ka edhe nga ata qe ja futin kote neper tema:

Munde te themi
Nese nuk ekziston kombi ku do te jete Feja ..????
Apo Ademi lindi kombetar apo Fetar.
Apo nese nuk ka feje nuk ka kombe
Apo une nuk jam fetar por jam Kombetar
etj ..............etj............etj......etj.

Po mundemi si fakt te marime edhe kete pyetje:

Nese dikushe do te kishte bere pyetje:

A Nenen e done ma shume apo Gruen..!!!

Cila do te ishte pergjigja e juaje.!!!

Po jape mendimin tim Nena duhet me nje dashuri te veçant,gjithashtu edhe gruaja duhet me nje dashuri tjeter te veçante,nuk mundeshe me e pature nje dashuri me te dyjat,qe me llogarit kone e done ma shume e kone e done ma pake.!!!

Prandaj Feja e ka nje dashuri tjeter,e Kombi nje tjeter,Nese atdheu ime ka nevoi per mua,une nuk shkoi as per fam e as per hire te njerzeve,mirpo shkoi per hire te Zotit,sepse ai me ka obliguar,qe kurre te kete nevoi populli me dal me i ndimuar.

..by Beton
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySat Dec 08, 2007 11:31 pm

Kjo pyetje as që nuk duhet të shtrohet e sidomos nuk duhet të shtrohet në këtë forum me emrin "Bashkimikombetar".

Përshëndetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 1:48 am

Beton i nderuar ke bere nje analogji shume shume te sakt, respekt per ty

Ndersa per Guximin shpresoje te vetedijesohet paksa se kjo pyetje dhe shume te tjera kane vend ne forumin "Bashkimi Kombetare"

Pershendetje!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 2:01 am

hahahaahaahahaah

o kur shkrun Kosovarja një fjalë
asaj para smunet kush me i dal,
po e leshoi ZOTI, e shkruajti 1 rresht
ajo shkelqen mete-vertete!

kombi edhe feja jane si nata me diten dhe ato vijne sejcila pas njera-tjetres ashtu me rend...

kombi njehere e menjehere pastaj feja pa te cilen nuk ban hiq, na sjemi magjup allahile, e ne kete forum ka vend per tema si kjo guxim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
meli
V.I.P
V.I.P
meli


Female
Numri i postimeve : 842
Age : 40
Vendi : diku ne gyrbet
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 3:42 am

Ne radh te par mendimi im eshte qe vjen kombi pastai feja.
Shteti dhe instuticjonet tjera fetare duhet te jen dy gjana te ndame nejra me tjetren .
Pra kombi jon ka shum fe,ne fen mund ta ndrrojm prap por ne mbetemi ne ate komb ,gjaku nuk nderron.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Guximi
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Guximi


Male
Numri i postimeve : 2427
Age : 30
Vendi : Në "Komedinë Njerëzore"
Profesioni/Hobi : Student
Registration date : 12/09/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 12:00 pm

Kosovare

Feja edhe kombi janë dy gjëra plotësisht të ndryshme, thash që nuk bën të shtrohet kjo pytje te forumi bashkimikombetar sepse ky forum e ka përbazë 1 komb mos të përzihet feja në këto punë sepse ajo është diqka krejt tjeter. Sepse edhe po ta marrim historikisht feja nuk i përket shqiptarve.

Përshëndetje
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 1:45 pm

guximi shkruajti:
Kosovare

Feja edhe kombi janë dy gjëra plotësisht të ndryshme, thash që nuk bën të shtrohet kjo pytje te forumi bashkimikombetar sepse ky forum e ka përbazë 1 komb mos të përzihet feja në këto punë sepse ajo është diqka krejt tjeter. Sepse edhe po ta marrim historikisht feja nuk i përket shqiptarve.

Përshëndetje

Guximi Qe te dyja duhet te diskutohen,edhe pse sipas teje feja na qenka diqka tjeter ,apo edhe se nuk i perket shqipetareve.Mirpo per mendimin tim feja eshte udhezimi dhe drejtim hyjnor se si njerzit te jetojne ne kete toke si ato ti kene marredheniet me Zotin me prinderit me fisin me shoqerine dhe kombet ,kafshet etj.Pra patjeter se duhet te diskutohet. feja eshte universale per te gjithe njerzit ne kete bote,e Guximi edhe ne jemi pjese e kesaj bote pavaresisht se cfare feje kemi dhe feja eshte edhe e jona kurse sipas mendimit tim pa FE nuk ka atdhe,Sepse feja e mbron konceptin e te qenurit komb dhe popull po keshtu dhe gjuhen dhe nuk lejon asimilimin e nje kombi sepse ajo eshte urdher prej Zotit dhe ka qene deshira e Zotit qe njerzit te jene te ndare ne kombe dhe fise e popuj etj..Pra te them te drejten se nepermes Fese kam mesuar se si te mbrohet,dhe te duhet atdheu ,dhe patjeter se per mua duhet te diskutohet,dhe te kete rendesine e vecante Feja...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? EmptySun Dec 09, 2007 1:47 pm

... vjerrsha me kto vargje madhore...nga Pashko Vasa ; Ja tregon më së miri vendin edhe Kombit edhe Fesë ...

E mos shikonikisha e xhamia:
Feja e shqyptarit asht shqyptaria!




Sa thone kam fe sa thone kam din;
Njeni:" jam turk", tjetri:"latin"
Do thone: " Jam
grek", "shkje"-disatjere,
Por
jemi vllazen t'gjith more t'mjere!
Priftnit e hoxhet ju kane hutue,
Per me ju
damun me ju vorfnue!
Vjen njeri i huej e ju rri n'voter,
Me ju
turpnue me grue e moter,
E per sa
pare qi do t'fitoni,
Besen e t'
pareve t'gjith e harroni,
Bahenirobt e njerit t'huej,
Qi nuk ka
gjuhen dhe gjakuntuej.

Sipas mendimit timë feja është pastrim shpirtëror dhe duhet respektuar deri në atë mas sa të mos cenohen interesat kombëtare, në momentin kur cenohen interesat kombëtare, bjen feja, është kombi na bashkon Atdheu.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 40Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» Feja Katolike
» SHKENCA DHE FEJA
» KOMBI, A POLITIKA?
» Kombi dhe edukata fetare në shkollat publike- Nexhmedin Spah

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: