Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+86
anila
Ada_Kondi
Gentleman
Blerti_Gashi
Eva0506
Ago Muji
beti
Kushtrimi86
comeback
Pirro i Epirit
valdrini
Ariani
Martina
MARY
haxhiu
malesorja e Kosoves
Parapsikologu
Epik
Tetovari
silit
Mister
feneri
Jeetaa
lilu
fina
stabili
metiii
Tesa
**Embelsira**
MUHAMETII
mardiola
Gjuetari
beauty
rrebelja
Edonis
luan mreti
**Lumi_
murturi
shqip0nja
Kasper
Mergimtari
zeriatdheut
Xili
GocPejone
rroni
rolling
idol
a_pihet_duhani_ketu
fi2a1
Leka i Madh
bukla
nardlushnja
Lejla
Kristal
loredana
Clarence
Orfe@
interesant
arbana
Nezir Myrta
xhavo_
Zogisti_Legalist
Ballistet
Albea
tom sojer
Urata
vjollca
petritkola
Ani
Çamshqiptar
schumi
Euridika
Anna
Hana
meli
Guximi
leopardi
besa-bese
fatlum
dibranja
shaban cakolli
STUPCAT
E_Bukura
Beton
Sofra
Kosovarja
90 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyTue Jan 29, 2008 9:39 pm

Kombi është mbi të gjitha, kurse feja është simbas dëshirës, edhe besimin ( feja) edhe mos besimin (ateizmi) i bashkon Kombi dhe e duan ate.
Kurse krishtërimi dhe islami në të shumtën e rastev janë në kundërshtim me njëra tjetrën dhe që të dyja e urrejnë tejmase ateizmin i cili përnga lashtësija është po aq sa dhe besimi (feja).

Ne shqiptarëve që kemi tri religjiona na bashkon Kombi i cili është vetëm një;

Kombi Shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyTue Jan 29, 2008 11:53 pm

"Nese" duhet te jete feja para Kombit, ateher pse nuk identifikohemi si musliman, krishter, ortodoks etj., por si Shqiptare, Gjerman, francez etj.???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli


Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyWed Jan 30, 2008 9:45 pm

KOMBI,është mbi të gjitha,por kombet janë nda nga fetë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyWed Jan 30, 2008 10:21 pm

Kombet kan egzistu edhe para permendjes se nocionit , "komb" ..i cili eshte nje emërtim per nje grup njerzish me gjuhe,gjak, kulture ,...etj . te njejtë.
KOMBI , eshte ai qe tregon se kush ishe dhe kush je ne te vertete "vije e gjakut" qe nuk mund t'a nderrosh kurrë .Mund te nderrosh shtetesine , fenë , por jo kombin sepse e ke ne gjene ...
feja eshte besim ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyWed Jan 30, 2008 10:31 pm

shaban cakolli shkruajti:
KOMBI,është mbi të gjitha,por kombet janë nda nga fetë!

Si jane nda kombet nga fete nuk e kuptoj dote???Pak Sqarim te lutem!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana


Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyWed Jan 30, 2008 10:52 pm

Ceshtja e perkufizimit te fes dhe kombit si nocione shoqerore,ne kohen tone eshte nje tem tejet me rendesi,per arsyje se shum prej njerzeve kane rezerva te paarsyshme ndaj perkufizimit te njerit nocion apo te dyve,dhe jo ralleher edhe i ngaterojn te kuptuarit e fes dhe kombit deri ne ate shkall sa fillojn te mendojn se feja dhe kombi perballen dhe kundershtohen njeri me tjeterin.Nga njeher dikush anon nga njera perballet tjetres duke krijuar keshtu nje betej mes dy gjerave qe ato ne realitet nuk atakohen fare.

Feja dhe kombi jan dy ceshtje te nje drejtimi qe nuk konfrontohen ndermjet veti asesi dhe nuk i hy njera ne permbajtjen e qetres ne asnje menyr?

Fe eshte program i Allahut i zbritur per njerzit,qe ua meson atyre bazat e besimit si dhe menyren e jetesimit?

Kombe eshte nje bashkesi e qenderushme njerzesh e formuar historikisht ne baz te bashkesis,se gjuhes te teritorit te jetes ekonomike dhe te formimit psikik qe shfaqet ne bashkesin e kultures??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyThu Jan 31, 2008 2:35 am

Kosovarja feja ne trojet shqiptare Historikishte:

Feja:

Besim ne ekzistencen e botes te pertejme dhe te forcave ''te mbynatyrshme'' qe,sipas saj,percaktoin gjithçka ne bote.
Fenomen historikishte kalimtar,si dhe ne tokat tona lindi feja ne lashtsin e thelle,ne kushtet e nivelit te pa zhvilluar te forcave prodhuese te shoqeris,te padituris dhe te paaftesis te njeriut per te kuptuar dhe spjeguar dukurit e natyres rrethe tij.

Me shoqerin me klasa antagoniste rrenjet e besimeve fetare jane kryesishte klasore ''Shtypja shoqerore e masave punonjese ,,,ja renjet me te thella e soteme te fejes.kete e ka thene (Lenini).

Me lindjen e klasave atagoniste dhe ne tokat tona feja sherbeu si mjet per shtypjen e punonjeseve dhe per forcimin e sundimit te shftytzueseve.

Te pellazget dhe te Iliret dukurit me te hershme te Fejes kane qen magjia,totemizmi,fetishizmi,animizmi,etj.

Format Historike te zhvillimit te fese ne vendin tone kan qen krishterizmi dhe islamizmi.
Ne gjismen e pare te shekullit IV ne Perandorin Romake,ku bente pjes edhe Iliria,krishterizmi u njo di Feje e ligjshme dhe me vone u shpall zyrtare.Me ndarjen e kesaj Perandorie ne dy pjes (V.395)Arberia beni pjes ne Perandorin Romake Lindore (Bizant),ku krishterimi mori formen e ortodoksizmit,me qender Patrikanen e Stabollit.Njekosishte ne pjesen Veriore te vendit,u perhap katolicizmi me qender Vatikanin.Me pushtimin Osman te Shqipris (shek XV),dhe sidomos duke filluar nga shekulli .XVII,mori nje shtrirje te gjere Islamizmi.
Megjithate Feja ne tokat tona ''nuk mund te zhvillohet ne formen e nje botkuptimi filozofik te sterholluar,por ka luajtur nje rol negativ dhe si benzina e zjarreve te keqia''(Enver Hoxha).

Si klasat sunduese dhe pushtuesit e huaj ne bashkpunimin me to e shfritezuar Feja per qellimet e tyre shfytezuase dhe antikombetare.Pushtuesi osman i shpalli katoliket-latine,ortodokeset - greke dhe muslimanet shqiptar-turk,duke u perpjekur te ngjalle midis tyre,per qellime antishqiptare,grindje dhe perçarje.Rilindasi shqiptare ne veprat dhe ne organet e etyre te shtypit i demaskuan keto qellime dhe shpallen se mbi gjithçka jane interesat e kombit FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.

Kleri i larte dhe instucionet e tij,kishat e xhamite,si rregulle u bene vegel e pushtuseve te huaj dhe te klasave sunduse,megjithate pati klerike qe perqafuan fuqimisht idene kombetare si Papa Kristo Negovani.Fan S Noli,Hasan Tahsini,Ndre Mjeda,Hoxhe Vokrri,Sahid Najdeni etj.

Ne kete kuader u zhvillua edhe lufta per krijimin e kishes autoqefale te Shqipris dhe per shkeputjen e saj nga Patrikanet e Stambollit.
Regjimi feudal-borgjez i Zogut i perdori Fete dhe instucionet e saj,si mjet dhe konsolidimin e sundimit te vet antipopullor,ndersa fashistet italian dhe nazistet gjerman per te perligjur agresionin dhe pushtimin e Shqipris.Gjate luftes se ANC PKSH i asgjesoi perpjekjet e pushtuseve te huaje dhe te tradhetareve te vendit per te perçare popullin ne musliman e te krishter.Ajo demaskoi dhe shkatrroi orvatjet e klerit te larte,sidomos katolik,per te shkeputur masat popullore.Perveç kesaj duke luftuar atdhetaret tane per bashkimin e popullit rrethe frontit pa dallim feje,krahin dhe ideje,ne luften ANC beri te mundur qe mjafte Krelik Atdhetar si Mustaf Xhani,Fejzo Dervishi,Pais vodica etj te hidhshin ne luften çlirimtare.
Ne shqipri me ndertimi ne shoqeris u zhduken edhe kushtet qe e linden dhe e mbajten gjalle fene.Si pasoj e transformimeve politike se ndjekur nga shteti ndaj fese dhe e punes se madhe edukative te zhvilluar nga Atdhetaret u be nje hop i madhe cilsesor per çrrenosjen e besimeve fetare e te zakoneve prapanike nga ndergjegja e njerzeve si dhe permbylljen e te gjithave instuticioneve fetare.
Shqipria u be vend i pare ne bote pa kisha e xhami,pa prifetrinje e pa hoxhallar.

Kosovarja shpresoi qe te mjafton ky shkrim mos te vazhdo me shume......

...by Beton


Edituar për herë të fundit nga në Fri Feb 01, 2008 3:46 am, edituar 5 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Çamshqiptar
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar


Male
Numri i postimeve : 21
Age : 40
Vendi : albania
Registration date : 20/01/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyThu Jan 31, 2008 3:43 am

Feja eshte burimi im i pare i dies njerzore dhe ajo me meson qe ta dua kombin dhe te gjindem kur ka nevoj.Feja nuk bie ne kundershtim me nocjonin komb dhe jo pa qellim Zoti ka krijuar shume kombe qe te dallojne nga njeri-tjetri.Une si individ do sakrifikoja per te dya nese do te ishte nevoja...

Me respekt çamshqiptar
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://Alblaser.net.ms
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyFri Feb 01, 2008 2:11 am

Camshqiptar kurre nuk ka ekzistu fjala ''feje'' ç'fare ka patuar aman jam kurrioz te dij.?????

Camshqiptar Sipas ides se Hegelit,Historia e botes eshte historia e kombeve,shpalosja dinamike e Historis,perfaqeson ''progresin ne vetedijen e lire''Ky progres nuk eshte thjeshte nje ç'eshtje shansi,por akoma me tej,njeproces racional.''Arsyja,thoshte Hegeli -dominon boten dhe historia e botes eshte keshtu nje procese racional''. Ne nje menyre te veçante shteti eshte m'bartesi i arsyes dhe prandaj Hegeli thoshte se shteti eshte ''Ideja e Shpirtit'' ne formen e jashteme te tij dhe qe shteti ishte ''Ideja e Shenjet qe ekziston ne toke''.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 9:51 pm

pershendetje!

Une per vete kam qene shume kombetar dhe kam dashur me shume se cdo gje kombin tim, pra shkoja deri te racizmi. Por fatmiresisht kjo ndjenja ime nuk z'gjati shume per disa arsye te ndryshme. Prej kur jam jashte atdheut kam verejtur se shumica e shqiptareve nuk u behet vone per kombin e tyre, ndersa ka poashtu plot vajza shqiptare qe shkojne dhe shoqerohen me djem te huaj(besoj me kuptoni se nuk duhet te hapemi shume). Asnjerit nuk i intereson aq shume c'eshtjet kombetare, mbi ato private dhe shume te tjera. Atehere pse duhet te jem kombetar? Ke te dua, shqiptaret qe nuk duan shqiptaret? Ky eshte nje paradoks. Per kete mendoj se nacionalitetit i ka kaluar koha, e dua kombin tim aq sa te mos behem racist dhe aq sa te mos vleresoj nje njeri me teper vetem se eshte shqiptar. I dua te gjithe njerezit pa paragjykime, shoh zemren e njeriut dhe jo kombin/fene e tij!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyFri Feb 08, 2008 11:57 pm

I/e nderuar Ani

Fillimisht une racizmin e perkufizoj si urrejtje te te tjerve dhe jo si dashuri te tepruar per atdhe...

Une mendoj se nuk mund sot te jesh kombetar e neser jo ,(per arsye te ndryshme ) ....Kur je JE dhe kur s'je S'JE.Ky eshte mendimi im .

Në; postimin tend hasa keta rreshta nga Ani ku nder te tjera kishe shkruar

"Asnjerit nuk i intereson aq shume c'eshtjet kombetare, mbi ato private dhe shume te tjera. Atehere pse duhet te jem kombetar?

Kur thua "asnjerit" une nuk pajtohem me Ju.
Nese Ju per "arsye te ndryshme" nuk jeni me aq kombetar , ateher kjo nuk do te thote qe te gjithe shqiptaret jan si ju andaj kete "asnjerit" ju kisha preferuar te mos e thoni sepse me kete fyeni shuume shume njerez .Nuk e dij I/e nderuar Ani se Ju a keni degjuar per luften e 1999 , nuk e dij a keni degjuar se gati cdonjeri eshte munduar deri ne piken e fundit te beje dicka per atdhe ,dikush luftoi ,dikush strehoi dhe ushqeu te zvendosuit, dikush ndihmoi dhe ushqeu ushtaret ....dikush luftoi dhe DIKUSH dha jeten per KOMB dhe ATDHE Nuk e dij Ani a keni pare apo degjuar se sa deshmor ka pas ne luften e fundit ne Kosove .Nuke dij Ani se a keni pare apo degjuar per nje familje JASHARI qe tregoi me ngulm dhe vetemohim dashurine e madhe per atdhe ,nuk e dij Ani a keni degjuar se nga perendimi jan kthyer me mijra shqiptar per te treguar dhe deshmuar dashurin per atdhe ,nuk e dij a keni par apo degjuar qe ne Kosove nuk ka pas vetem ushtri dhe kriminel serb por ka pas edhe shume shqiptar qe kan dhene jeten e tyre ne mbrojtje te trojeve ,,familjes e kombit.Nuk e dij a e din Ani........

me tutje vazhdon Ani;

" Ke te dua, shqiptaret qe nuk duan shqiptaret? "Ky eshte nje paradoks.

Edhe ne vendin ku jetoni ju ,jam e bindur qe "paradoks" do te quhej e kunderta e asaj qe Ju thoni...
Andaj ju lutem ,s'kam asgje per te te then se pse ju nuk "jeni aq kombetar " por te lutem MOS "askush " mos ..

vazhdon ;
" Per kete mendoj se nacionalitetit i ka kaluar koha,"

i thuaj nje amerikani se c'far nacionaliteti je , ai me mburrje do t'ju thote "Jam amerikan" pyeteni nje gjerman apo italian apo ..,te njejten pergjigje .
Nese Ju keni qene kombetar , une besoj se ende jeni ,,,une dua te mendoj dhe besoj se Ju ,per shkak te zhvillimeve te fundit politike apo te zhvilllimeve te pasluftes ne shoqerine tone ,ndoshta edhe jeni zhgenjyer (njerzit edhe kan nevoj te rimekemben ekonomikisht dhe duhet te puojne edhe per vete ),por nuk dua te besoj qe Ju vertete mendoni ate qe thoni andaj desha te ju pershendes dhe te Ju uroj gjithe te mirat ,
ju preferoj miqesisht te lexoni me shume per historine e popullit shqiptar ,Ju preferoj miqesisht qe nese Ju vini ne Kosove per pushime , te vizitoni Kompleksin Adem Jashari ne Prekaz,te vizitoni varrezat e deshmorve te Koshares apo apo ndaluni ne secilat varreza qe takoni kur te vini ne Kosove ,aty do te gjeni edhe varret e deshmorve ...aty do te gjeni edhe krenarin e te qënurit shqiptar dhe kombetar ...


nderime Euridika
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 12:31 am

Euridika, pershendetje!

Pike se pari une njoh shume mire historine shqiptare duke e lexuar ashtu si duhet, por mbi te gjitha jam tip qe gjerat i them hapur dhe ashtu sic jane. Mendimet ndryshojne dhe normal njeriu me kalimin e kohes behet me i mencur dhe
shpesh i duket qesharak vetja per gjerat qe ka menduar me pare. P.sh Volteri ne fillim te filozofise se tij thonte se duhet te gjithe njerezit te jene optimiste, ndersa me vone thoshte kush eshte optimist nuk eshte njeri i mencur. Pra shih se shume figura te larta ndryshojne idete e tyre dhe se "ideja" nuk eshte konstante.

Shqiptare kombetare ka, por shume pak dhe nuk kalon dot pragun 5-10%. Ti shihe ne kete forum, shqiptaret qe jane jashte thone "te mendojme cka ne mund te bejme per atdheun, dhe jo ai per ne"- nuk te duket kjo thenije e vjedhur nga Kenedi servilizem ty apo....? Une poashtu e njoh me mire se cka u be me 1999, atyre qe luftuan Zoti i prehte ne paqe, ndersa shumica e shqiptareve qe erdhen ketu mbushen diskotekat dhe gjithe naten kalonin aty. Kjo eshte nje e vertete qe dash pranoje dash jo. Jashte ka plot femra shqiptare nga Shqiperia apo Kosova qe shoqerohen me djem serbe apo jo-shqiptare(ashtu sic ndodh edhe e kunderta). Kur pashe gjithe keto me syrin e kombetarit thashe "ose duhet te semurem
ose te behem kombetar aq sa te dua dhe te respektoj normalisht te te qenit shqiptar". Tani jam plotesisht dakort me fjalet e francezes Nobeliste Marija Kery e cila tha "perpapra se te jem franceze jam njeri", ndersa me gjuhen time perkthehet "perpara se te jem shqiptar jam njeri". Kush eshte me i mire me zemer ndaj nje shqiptari, une e respektoj me shume se nje shqiptar kete! Filozofija ime.


Nejse....ty fillove direkt te paragjykimi(m'u drejtove je keshtu, lexo me teper), ndersa paragjykimi eshte nena e padijes thote nje dijetar i madh. Une tani gjej prehjen time diku tjeter dhe jo te ndjenja ime kombetare qe
mundehesha ta gjej dikur.

cheers!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:03 am

Ani

Historia e shqiptareve eshte pjes e pandar e ç'do shqiptari e trashigimis se popullit shqiptar,si dhe ç'eshtja kombetare e cila ka mbetur gjithnje e hapure,e pazgjidhure dhe si e tille te jete e dhimshme per C'do shqiptar qe e ndin veten te jete shqiptar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:22 am

I nderuar Ani,
"ideja" nuk eshte konstante ,ndryshon por edhe mund te jete e gabuar ,sic keni cituar edhe Ju ,por jan ca gjera qe mbeten konstante dhe nuk ndryshojne .Ju keni te drejten te mendoni cfar te doni ,te jeni kush te doni ,te beni cfar ju te doni ,por jo te pretendoni se me ndrrimin e idese tuaj ndryshoi bota apo te gjithe mendojne si ju .

sa i perket paragjykimeve , po te ndalesh te lexosh shkrimet e juaja me siper ,paragjykoni ,pervec per antaret ,nje komb te tere (perjashtim 5-10%) dhe pikerisht keto me shtyn te shkruaj .
Por mire qe Ju paskit gjete "prehjen" dikund tjeter
,e une jo per bese Ani ,perderisa te shoh KOMBIN shqiptar ashtu si kam deshire nese nuk mundem te bej dicka per te ,prehjen nuk do t'a gjej, se e para jam njeri ,e dyta jam shqiptar ..

vazhdim te mbare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:33 am

Beton:
Kur te mendojne te gjithe keshtu si ty atehere mund te jemi kombetare, ashtu sic jane turqit. Por perderisa shumica e shqiptareve nuk ja kane hallin per c'eshtjet shqiptare kjo mbetet vetem nje utopi.

cheers


Euridika shkruajti:
I nderuar Ani,
"ideja" nuk eshte konstante ,ndryshon por edhe mund te jete e gabuar ,sic keni cituar edhe Ju ,por jan ca gjera qe mbeten konstante dhe nuk ndryshojne .Ju keni te drejten te mendoni cfar te doni ,te jeni kush te doni ,te beni cfar ju te doni ,por jo te pretendoni se me ndrrimin e idese tuaj ndryshoi bota apo te gjithe mendojne si ju .

Nuk kam ndermend te ndryshoj boten, ku e lexove kete, thjesht shikoj kenaqesine time duke mos i bere dem askujt.



Euridika shkruajti:
sa i perket paragjykimeve , po te ndalesh te lexosh shkrimet e juaja me siper ,paragjykoni ,pervec per antaret ,nje komb te tere (perjashtim 5-10%) dhe pikerisht keto me shtyn te shkruaj .

Nuk eshte ky paragjykim se une e njoh kombin tim dhe statistikat 5-10% paushall apo jo tregojne thjesht numrin e vogel te shqiptareve patriote. Kjo eshte esenca e asaj qe dua te them, ndersa ty pa me me njohur, pa me e ditur kush jam, cka studioj , me tregon se cka te bej!


Euridika shkruajti:
Por mire qe Ju paskit gjete "prehjen" dikund tjeter
,e une jo per bese Ani ,perderisa te shoh KOMBIN shqiptar ashtu si kam deshire nese nuk mundem te bej dicka per te ,prehjen nuk do t'a gjej, se e para jam njeri ,e dyta jam shqiptar ..

Kombi tend s'ta din vleren ty, keshtu qe do zhgenjehesh heret apo vone. Shiko jeten tende dhe dua kombin tend, por jo aq shume,  shih nisu nga metoda shkak-pasoje!

cheers
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton


Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:42 am

I nderuar Ani

Nuk eshte fjator shqiptari sa eshte fajtor e gjithe bota ne ate qe ka beer ne popullin shqiptar,prandaj te lutem nuk jane fajtore shqiptaret e lodhure,nje kombe qe me shekuj kullturen e traditat i ka ruajtur qe sote e gezojme ne prandaj diplomatet botrore si ata evropian dhe ballkanas permes forumeve nderkombetar,kongresve dhe konferencave sa ne Berlin e aq ne Londer po edhe ne Paris e gjymtuan pa meshire dhe sa munden tersine e popullit shqiptare duke i lene pjesen e saj me shekuje ne mendime te jeshe apo mos te jeshe shqiptare si vete ceke nga ata shoket tuaj qe i ke.

Me mirkuptim.


Edituar për herë të fundit nga në Sat Feb 09, 2008 3:52 am, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar


Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovë
Registration date : 11/11/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:49 am

"Kombi tend s'ta din vleren ty, keshtu qe do zhgenjehesh heret apo vone. Shiko jeten tende dhe dua kombin tend, por jo aq shume, shih nisu nga metoda shkak-pasoje!"

E rendesihme eshte une t'ia dij vleren kombit ...nuk do te zhgenjehem.


vazhdim te mbare ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 4:23 am

Kombi gjithësesi sepse populli shqiptar është pasardhës i ilirëve të cilët i kanë rrënjët që nga pellazgët.

Për ta mbrojtur ilirët lirinë e ilirisë kanë bërë një varg luftrash kundër romakëve e më pas kundër bizantinëve...

25 vite Skëndërbeu zhvilloi luftra fitimtare kundër Perandorisë më të madhe të kohës - Perandorisë Osmane.

Rilindja Kombëtare, si lëvizje ideore dhe kulturore e cila përmes Lidhjes së Prizrenit u zhvillua njëkohësisht edhe si luftë e armatosur, dmth ishte pregaditur tereni për popullin që ta fitonte lirinë dhe ta formonte shtetin e pavarur shqiptar.
Edhe pse fuqit e mëdha i coptuan tokat tona populli shqiptar nuk e ndali luftën për t'u çliruar definitivisht nga pushtuesit sllav-grek.
Populli Shqiptar është një ndër popujt më të lashtë në Evropë nga ky popull është grabitur arti dhe kultura të cilën e kanë shpërndar në Evropë e më gjerë....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 5:35 am

Per mua kombi eshte feja. Pra feja vjen e para, por per mua feja eshte kombi?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:34 pm

Pershendetje.
Fillimisht kerkoj nga ju qe t'me lexoni dhe t'me kuptoni ashtu siq une ju kuptova juve (Ani), por qe nuk pajtohem me disa perkufizime tuajet. Jo vetem ne kete tem, por edhe ne dy tema tjera ku keni shprehur mendimet tuaja, ne disa pika jam kategorisht kunder. Dhe zgjodha qe te shkruaj ketu qe mos te behem monotone ne cdo teme ( pasi qe dikujt edhe ja prish disponimin emri ime).

Ani..."Pike se pari une njoh shume mire historine shqiptare duke e lexuar ashtu si duhet, por mbi te gjitha jam tip qe gjerat i them hapur dhe ashtu sic jane."

Ani, ju i nderuar peremendet ne disa vende fjalen "paradoks", por me sa shof nuk e keni kuptuar ne thelb dmth e kesaj fjale, sepse ju vete jeni ne nje paradoks te madhe, perderisa thua se e njeh historin shqiptare mire dhe anen tjeter thuah se nuk e kemi dashur apo nuk vazhdojm ta duam Kombin shumica!! Besoj e dini se shqiptaret kan patur gjate historis dhe kan sot tri besime. Pra tri sistemet e medha te mendimit religjioz me dashje ose pa dashje reflektohen permes besimit nder shqiptaret. Sikurse nder ta te kishte qen me pak e zhvilluar ndjenja e perkatesis kombetare (siq ju konstatoni) dhe me teper ajo e perkatesis religjioze, apo dicka tjeter, qe moti do te ishim zhdukur si komb.
Tani po nderlidhem me ate qe disa antar te thjesht kan then se te jesh i fes katolike, na ben te jemi me shqiptar. Dhe ju keni reaguar (sepse fanatizmi i fes nuk ju le te qet), qe te heshtni aty ku dikush pretendon te dal para fes tuaj, qofte edhe nje antar i thjesht sic ka ndodhe ne kete forum. Por, une po te kujtoj ty se tek ne egzistojne teza te shtruara nga historian te cilet shpetimin e kombit i'a dedikojne islamit, si fe e ndryshme nga ato te rrethines qe pastaj si fakt i dhen ne vete, ka rezultuar ne pengimin e shkombtarizimit te shqiptarve. Dhe si argument per vertetimin e tezave te tilla u sherben tejmase i % se shqiptarve te besimit ortodoks ne trojet e tyre te ish-jugosllavis ( serbi, mali i zi dhe maqedoni) dhe perkthimi i tyre ne "helenë" ne Epiri, Thesali ose Sparte te Greqis. Ndersa tek shqiptaret e Italis (arbereshet) pikrisht perkatesia ortodokse i ka shpetuar nga perkthimi i tyre ne italian. Duket sikur keto teza qendrojne, por nuk e shpregojne edhe faktin e mbetjes te patretur te 20% qe e perbejne pjesen ortodokse te popullsis shqiptare (kryesisht nga jugu i Shiperis). Me pas per kete shkak, behet edhe perzisja e politikes se shtetit ( te caktuar) me rolin e fes, sepse argumentimi se islami e shpetoj nga tretja kombin shqiptar nuk qendron. Islami nuk eshte se deshi t'i shpetoj shqiptaret nga asimilimi. Ndoshta fakti qe qelluan te besimit islam vertete e ka veshtirsuar tretjen e tyre ne ambientin e dhen, por kjo ishte vetem nje akcidence historis dhe jo rezultat i paramenduar i ndonje politike islame.

Ani...Ti shihe ne kete forum, shqiptaret qe jane jashte thone "te mendojme cka ne mund te bejme per atdheun, dhe jo ai per ne"- nuk te duket kjo thenije e vjedhur nga Kenedi servilizem ty apo....?

Jo vetem ne kete forum, por ne cdo forum tjeter dhe ne cdo vend ku ka shqiptar, qofte edhe ata te cilet jetojne ne trojet e tyre, e mendojne kete dhe eshte nje e vertete e vertetuheshme, te pelqey ty apo jo, e mohuat apo e pohuat ju. Sa i perket se a eshte thenje e vjeter e vjedhur nga Kenedi, po te rifresoj mendjen ty, se Kenedi ka jetuar ne shekullin e 20, nderkaq kjo thenje eshte shume me e vjeter tek shqiptaret dhe thote keshtu:"Mos pyete cfar beri atdheu per ty, por pyet veten cfar bere ti per atdheun", s'po ju tregoj se kur dhe nga kush eshte thone, pasi qe jeni "njohes" i mire i historis shqiptare duhet te ju kujtohet.

Ani...Une poashtu e njoh me mire se cka u be me 1999, atyre qe luftuan Zoti i prehte ne paqe, ndersa shumica e shqiptareve qe erdhen ketu mbushen diskotekat dhe gjithe naten kalonin aty.

Jame me se e bindur dhe me siguri te plote e them se ju nuk jeni ne dijeni se cfar ka ndodhur ne 1998-99, bile as permes Tv-s nuk e keni percjellur, se cfar ka ndodhur, si jane shperngulur afer 1 milion shqiptare nga trojet e tyre, cfar kan perjetu...etj, perderisa mirreni me disa "x" persona qe pasket pasur rastin ti takoni neper diskoteka, dhe merrni guximin te thuani "shumica". Po mire, me cfar te drejte ju mund t'i gjykoni ata shqiptare, perderisa ju vete keni qen ne po ato diskoteka ne ate kohe, apo nuk e keni ndjer veten shqipetar ne ato momente???!! Sigurisht ju perveq se jeni i humbur diku ne skaj te botes, jeni i humbur edhe ne kohe dhe hapsire perderisa flisni ne kete menyre, per c'esthje te ketilla.

Ani...Tani jam plotesisht dakort me fjalet e francezes Nobeliste Marija Kery e cila tha "perpapra se te jem franceze jam njeri", ndersa me gjuhen time perkthehet "perpara se te jem shqiptar jam njeri". Kush eshte me i mire me zemer ndaj nje shqiptari, une e respektoj me shume se nje shqiptar kete! Filozofija ime.

Me vjen mire qe i paske mesuar disa emra te filozofeve dhe po ashtu te disa nobelisteve, por me vjen keq qe nuk paske harritur t'u kupton thelbin e filozofis se tyre...Nobelistja ne fjale, nuk ka then dicka te madhe, kete cdo njeri i vetedijshem e din dhe e kupton, te pakten une ty te respektoj njeher si qenje njerzore me pas si shqiptar (pamvarsisht nese e meritoni ose jo) tek ne fund ju respketoj si njeri i mire. Filozofia ime eshte kjo ( me ndryshe nga e juaja). Me ate filozofin tuaj, prap po bie ne kundershtim, edhe nje paradoks i juaji. Sepse thote nje fjale popullore " I juaji, i mire apo i keq, s'ke ku e qon, duhet ta ruash, sepse i huaji nuk te gjendet ne dite te veshtira". Pra ate qe e kem te gjakut (qoft edhe thjesht nje shqiptare) duhet ta duash me shume se nje te huaj, sepse ky i fundit nuk do te dije per ty, pa patur interes, kurse i juaji di te doje edhe pa interes ne raste te caktuara, sidomos ju qe jetoni ne perendim duhet ta dini me mire...

Ne fund nese duhet t'i besoj intuites time, siq i kam besuar deri me tani dhe s'me ka zhgenyer, ju duhet te jeni ne mesin e atyre njerzve qe e respekton me shume nje musliman, kush do qoft ai, me pas nje njeri te mire dhe ne fund nje shqiptare. Njerez te ketill, nuk i pranon edhe vete feja Islame, sepse mundohen te dallohen nga shoqeria, me mjekrra dhe me ato pantollonat gjysme te shkurtera, qe shumica per te mos then gjithe nuk e din dmth pse i veshin gjysme te shkuertera pantollonat!!!

Shendet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja


Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 38
Vendi : Jashtokësore!
Registration date : 14/08/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 3:38 pm

Derisa Kombet lindin dhe zhduken ,kurse Feja eshte Rruga per te Zoti dhe qe ekziston qe nga fillimi i kesaj jete,dhe do vazhdon deri ne fundin e saj,Patjeter qe Feja do jete ajo qe do na ndihmon (Flas per veten) per rrugen pas kesaj jete,ndersa Kombi do qendroj pas duke na harruar.....

Sepse të jesh shqiptar i mirë e i devotshëm dhe vetëm i tillë, kjo gjë nuk të ndihmon asgjë para Krijuesit pasi që të mungon adresa e drejtë e besimit. Ndërkaq të jesh besimtare i mirë, me automatizëm do të jesh edhe kombëtar i mirë, cilësdo etni t'i takosh,sepse te c'do fe ke dhe porosi hyjnore qe ta duam dhe ta respektojm atdheun,dhe nese eshte nevoja te vdesim dhe per te,pra une edhe mos te kisha patriotizem do ma ushqente feja

Pra Une jam sa muslimane aq edhe shqipetare. Dhe te dyja keto jane njelloj, pjese te identitetit tim. Te dyja kane pjese te rendesishme ne qenien time si njeri, kane ndikim te rendesishem ne sjelljet e mija, ne marredheniet e mija me njerezit, ne menyren time te jeteses etj....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 4:46 pm

Pershendetje!

E_Bukura shkruajti:

Ani, ju i nderuar peremendet ne disa vende fjalen "paradoks", por me sa shof nuk e keni kuptuar ne thelb dmth e kesaj fjale, sepse ju vete jeni ne nje paradoks te madhe, perderisa thua se e njeh historin shqiptare mire dhe anen tjeter thuah se nuk e kemi dashur apo nuk vazhdojm ta duam Kombin shumica!!

Une studioj paradokset dhe kam shkrime per paradokset. Kur te kuptoni domethenien e shkrimeve te mia atehere do ju kthej pergjigje.
E_Bukura shkruajti:
 Duket sikur keto teza qendrojne, por nuk e shpregojne edhe faktin e mbetjes te patretur te 20% qe e perbejne pjesen ortodokse te popullsis shqiptare (kryesisht nga jugu i Shiperis). Me pas per kete shkak, behet edhe perzisja e politikes se shtetit ( te caktuar) me rolin e fes, sepse argumentimi se islami e shpetoj nga tretja kombin shqiptar nuk qendron.

Shkaku qe ka shume shqiptare ortodokse te pa-asimiluar ne jug te Shqiperise eshte vete fakti se ata kane qene nen sundimin e lidereve musliman-osmanlinj. Ndersa sikur te ishin nen sundimin e ndonje lideri greko-sllavo-ortodoks atehere do shikonim rezulatin. Pra shih se nuk i gjykon mire gjerat dhe ate shume turbull.
Shqiptaret ortodoks ne Maqedoni, para 60-100 vjeteve kane qene diku 20 000, ndersa sipas statistikave te vitit 2005 asnje(e dokumentuar) nga keta nuk eshte paraqitur si shqiptar. Kur ishin nen sundimin e ndonje lideri musliman(shqiptar apo jo) keta te shkretet e ruajten kombin e vet, ndersa kur erdhen nen sundimin e maqedonasve-sllave keta ndryshuan kombin, bile i urrejne shqiptaret. Ne raste tjera shko ne fshatin Mavrove dhe te shpjegojne vete historine e tyre dhe te 
te shpjegojne vete se sa e duan ish kombin e tyre shqiptar. Ky eshte nje fakt, fakte tjera flasin se si "serbet" e Prizrenit dikur kane qene shqiptare, se si sot ne Greqi shqiptaret behen greke qofshin muslimane e jo me ortodokset.


E_Bukura shkruajti:
Po mire, me cfar te drejte ju mund t'i gjykoni ata shqiptare, perderisa ju vete keni qen ne po ato diskoteka ne ate kohe, apo nuk e keni ndjer veten shqipetar ne ato momente???!! Sigurisht ju perveq se jeni i humbur diku ne skaj te botes, jeni i humbur edhe ne kohe dhe hapsire perderisa flisni ne kete menyre, per c'esthje te ketilla. 

Une kam qene ne ato diskoteka?! Shikon kush paragjykon!? Nejse po ta bej hallall se je shume e shperqendruar, diku ne shkrimin tend mendon se jam nje musliman-fanatik, ndersa tani thuash qe shkoj ne diskotekata. C'fare kontradiksion....don't have sens.Wink S'qaroju qe te pergjigjem!


E_Bukura shkruajti:
Me vjen mire qe i paske mesuar disa emra te filozofeve dhe po ashtu te disa nobelisteve, por me vjen keq qe nuk paske harritur t'u kupton thelbin e filozofis se tyre... 

Faleminderit per ironizmin, pranoi shume keshilla qofshin edhe ironike, por shiko mesoje me mire shqipen, duke e shkruar edhe me paster qe te kete me ndikim fjala juaj ne mendjen time.


Ne raste tjera m'u drejto me "ti dhe jo me "ju", pasi nuk jam mendjemadh dhe e ndjej veten me rehat kur me thone "si je ti" se sa "Si jeni Juve".  Gjithsesi faleminderit per konsideraten! Zoti te shperblefte!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 5:44 pm

Nuk kam ide se c'far studioni, por s'mund t'me bind dikush qe studion matematiken, perderisa nuk e din se c'far thote Teorema e Pitagores. E njejta vlen edhe per ty.
Komenti i dyte ne lidhje me 20%, nuk eshte asgje, sepse me duket sikur keni komunikuar me veten, veq se ju ka munguar nje pasqyr perpara...
Sa i perket diskotekave, nuk e mendoja se jeni ne mesin e atyre qe gjykoni me fjale rrugesh, por te mendoja pak me ndryshe, si njeri qe i keni burimet tuaja. Kjo puna e diskotekave po i bie, sikur te them une tani se ne Mitrovic apo ne Peje ne "x" diskon ka ndodhur ashtu ose keshtu...S'e kap asnje logjik! Nuk eshte e vertete aspak qe jam munduar te ironizoj, perkundrazi ju veten e keni ironizuar. Nderkaq, sa per menyren e te shkruarit, nuk jam ndonje linguiste sikur se ju, andaj edhe me falen gabimet drejtshkrimore. Harrova te them se Hoxha thote: " Mos beni cka bej une, por beni cka ju them une", qe dmth se edhe ju s'jeni me hoxhe se hoxha dhe mundesit jane te shumta qe te gjendeni ne vende te llojeve te ndryshme...Por me nje identitet tjeter.

Para se te them ate te fundit, me duhet ta pranoje se ju, jeni pajtuar rreth 80% te asaj qe kam shprehur une, te pakten nga kjo qe keni kundershtuar ashtu duket, dhe me interesant eshte se jeni marrur me gabimet drejtshkrimore apo me veten se sa me ate qe kam shkruar. Nuk e di perse nuk ju ka ren ne sy aty ku e kam theksu (historis) qe kam dashur t'ju le te kuptoni se pikrisht ketu eshte poenta e gjithe shkrimit. Por e keni kaluar, arsyet s'mund t'i di une, dhe s'me mbetet tjeter veq se t'ju le radhen qe t'ja beni qejfin vetes me shkrime te ndryshme rreth e rreth, perderisa nuk hyni ne thelb.
Per fund prap do te drejtohem me ju, mere si te duash, por une te shpjegova me larte se c'do qenje njerzore e ka respketin tim, e sidomos ata qe shkruajn shqip. Prandaj kjo eshte nder respektet tjera qe u bej njerzve.
Gjithashtu edhe ty Zoti, te kanalizoft rrugen te cilen keni zgjedhur...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ani
Anëtar
Anëtar
Ani


Male
Numri i postimeve : 410
Registration date : 08/02/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptySat Feb 09, 2008 6:12 pm

E_Bukura:

Cao dhe kalofsh mire. Per ate qe nuk te jam pergjigjur kam dhene pergjigje diku tjeter, pasi nuk kaloj shume kohe neper internetera dhe te perseris fjalet, por me ate qe te jam pergjigjur ne fund eshte pergjigje mjaft objektive per kete i shmangesh me gjera tjera.
Sa per studimin s'ka rendesi, ruaj privatesine, por kam marre vendin e pare per matematike ne Republiken ku jetoj dhe per 2 pike kam qene i "denuar" per te marre pjese ne garat nderkombetare dhe ballkanike.

Pra me gjithe keto paragjykime, nuk mund te flas dhe te tregoj ndokujt dicka, ashtu si e fillova debatin me ju, ashtu do e mbyll - paragjykimi eshte nena e padijes!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 EmptyMon Feb 11, 2008 1:18 pm

Ani, po shihet se shume te shkurter e paske patur skenarin ne kete drejtim...Apo, jeni i udhezuar nga "dikush" me skenar te pergaditur vetem qe ti shkruani disa fjale, dhe si mbrojtje te atyre fjaleve zgjedhni kete menyren e injorances. Por, nuk pres as me shume e as me pak nga njerze sikurse ty, sepse peshoren e keni te atill qe gjithnje nje femer qe eshte muslimane ( qe i fal pes vakte, mbulohet me shami etj) per ju peshon me rend se cila do femer, kurse anen tjeter nje femer qe nuk tregohet muslimane sa do te drejte te kete, per ju nuk peshon...Mirpo, nje filozofe thote: " Une nuk mund ti shpetoj vdekjes, por mund ti shpetoj ankthit te saj". Pikrisht ty e disa te tjere ju ka kap ky ankthe dhe mundoheni qe ti beni gjerat ashtu siq deshironi e jo siq ato rrjedhin...
Diku me kishe cilesu si femer e cila mer her ne me shume se nje lule!! Kete ta shpjegova me larte, se nuk pritet vlersim ndryshe nga ty, por s'me behet vone aspak sepse eshte jeta ime...Ndoshta ne te ardhmen do t'i marre her cdo lule, dhe asnjera te mos me pelqej. Morali asnjeher s'mund te jete universal, ndryshon nga shoqeria ne shoqeri. Dhe para se te perfundoj, urojt te gjeni nje femer ashtu siq ty te pelqen ( muslimane me shami e me 5 vakte), vetem mos ki urretje ndaj vetes perderisa i enderron tjerat ( si une).

Shendet Ani-musliman-arab-turk-"shqiptari".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 40Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» SHKENCA DHE FEJA
» Feja Katolike
» Shteti dhe Kombi
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: