Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Feja apo Kombi.?

Shko poshtë 
+86
anila
Ada_Kondi
Gentleman
Blerti_Gashi
Eva0506
Ago Muji
beti
Kushtrimi86
comeback
Pirro i Epirit
valdrini
Ariani
Martina
MARY
haxhiu
malesorja e Kosoves
Parapsikologu
Epik
Tetovari
silit
Mister
feneri
Jeetaa
lilu
fina
stabili
metiii
Tesa
**Embelsira**
MUHAMETII
mardiola
Gjuetari
beauty
rrebelja
Edonis
luan mreti
**Lumi_
murturi
shqip0nja
Kasper
Mergimtari
zeriatdheut
Xili
GocPejone
rroni
rolling
idol
a_pihet_duhani_ketu
fi2a1
Leka i Madh
bukla
nardlushnja
Lejla
Kristal
loredana
Clarence
Orfe@
interesant
arbana
Nezir Myrta
xhavo_
Zogisti_Legalist
Ballistet
Albea
tom sojer
Urata
vjollca
petritkola
Ani
Çamshqiptar
schumi
Euridika
Anna
Hana
meli
Guximi
leopardi
besa-bese
fatlum
dibranja
shaban cakolli
STUPCAT
E_Bukura
Beton
Sofra
Kosovarja
90 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
AutoriMesazh
anila
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
anila


Female
Numri i postimeve : 973
Age : 28
Registration date : 29/08/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptySun Dec 28, 2008 9:06 pm

Kombi...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 1:45 am

BiBiKiM, krejt varet se si e kupton ti pandashmerine e fese nga kombi! Shoqeria perbehet nga individet. Shume me e rendesishme eshte shoqeria, se individi, shoqerite, komunitetet e ndryshme i bejne ndryshimet rrenjesore ne vendet ku kerkohet ndryshimi.
Plutarku nje filozof dhe historian grek ka thene:
"Mund të gjejmë qytete pa bedene, pa sundimtarë, pa civilizim., pa letërsi e pa teatër, mirëpo, kurrë s'është parë qytet pa tempuj fesh e pa banorë që nuk luten." "Pati e ka edhe sot turma njerëzish pa shkencë, pa art e filozofi, por asnjëhërë s'pati kolektivitet pa fe" - konstaton pothuaj të njëjtën gjë H.Bergson, njëzetë shekuj më vonë.

Eshte e natyrshme, se feja dhe kombi kane dallimi, por ato duhet te shkojne gjithnje paralel. Sepse nuk mund te mbahet feja pa komb sovran, dhe nuk mund te kete shtet normal, transparent, me perspektive, human pa besimin ne Zot, dhe praktikimin e fjales se tij.

Fe eshte program i Zotit per njrezimin, e kombi eshte bashkesi njerezisht, e formuar historikisht ne baze te gjuhes, teritorit dhe kultures.
Ky besoj se do te jete komenti i fundit ne kete teme, sepse kam shkruar edhe me heret, e po e shoh te panevojshme t'i flas gjerat e njejta.

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 1:54 am

Pak fjale te them une, jo me zgjate sikur qe ke be ti, gje te cilen nuk po e shoh te arsyeshme me zgjate aq, se nuk ka mundesi me me bind per dicka qe nuk dua te bindem dhe dicka qe nuk eshte e vertete.

Une thjesht po te them dhe te thash ate qe eshte e vertete, lej ti cka kan thene filozofet, e cka jo.!

Kombi eshte mbi te gjitha, pastaj vjen Feja e gjerat tjera, kaq dhe nga une.

BiBiKiMi.!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 2:05 am

Muhameti, nuk po kerkohet ketu se kush eshte me i vjeter, cilin mund ta gjejme ne lashtesi e cilin jo. Cili eshte me i rendesishem per ty, si individ dhe si shoqeri?
Ju thuani se te dyt! Ne rregull, por cili eshte pakes me perpara, se te dy te njejten kohe nuk mund te jene te paret.
Per mu eshte kombi, e tani feja. Per komb bej diqka...per fe asnje hap se luj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhavo_
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
xhavo_


Male
Numri i postimeve : 782
Registration date : 20/03/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 2:38 am

Akili shkruajti:
Muhameti, nuk po kerkohet ketu se kush eshte me i vjeter, cilin mund ta gjejme ne lashtesi e cilin jo. Cili eshte me i rendesishem per ty, si individ dhe si shoqeri?
Ju thuani se te dyt! Ne rregull, por cili eshte pakes me perpara, se te dy te njejten kohe nuk mund te jene te paret.
Per mu eshte kombi, e tani feja. Per komb bej diqka...per fe asnje hap se luj.

Po pikerisht je ti ai, me disa tjerë, qe po perpiqesh te imponosh qendrim shoqeror. Ti thuaje mendimin tend si individ edhe vazhdo rrugen tende.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 4:22 am

Kombi eshte me me rendesi
sepse fen na kan ndru edhe me par
por sidoqete jete te dya jane te mira per ne
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 2:42 pm

xhavo_ shkruajti:
Akili shkruajti:
Muhameti, nuk po kerkohet ketu se kush eshte me i vjeter, cilin mund ta gjejme ne lashtesi e cilin jo. Cili eshte me i rendesishem per ty, si individ dhe si shoqeri?
Ju thuani se te dyt! Ne rregull, por cili eshte pakes me perpara, se te dy te njejten kohe nuk mund te jene te paret.
Per mu eshte kombi, e tani feja. Per komb bej diqka...per fe asnje hap se luj.

Po pikerisht je ti ai, me disa tjerë, qe po perpiqesh te imponosh qendrim shoqeror. Ti thuaje mendimin tend si individ edhe vazhdo rrugen tende.

Xhavo, perkunder aftesis per ti bindur te tjeret, nuk jam munduar dhe nuk mundohem ti bind te tjeret ne keto raste. E di ku duhet shfrytezuar kete aftesi dhe jo ne vend te pa vend dhe kohe te pa kohe. Une e kam thene qe ne fillim mendimin tim shume te prere ne kete teme, por nuk po te kuptoj ty dhe disa te tjere qe nuk e jepni nje mendim me te prer dhe me te kuptuheshem, por mundoheni te arsyetoni se "dyjat jane pandashme, nuk ben njera pa tjetren"! Kete nuk po e kuptoj dhe po pres nje pergjigje definitive.
Une veq se jam ne rrugen time...Kujdes mos keni stagnu ju!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 4:20 pm

Tigrina shkruajti:
E_Bukura shkruajti:
Kombi dhe me pas gjerat tjera zbavitese...
Nuk keni bere pershkrim te duhur ne kete rast. Nese ceshtja eshte midis KOMBIT dhe FESE, nuk shoh asgje zbavitese ne kete mes. Eshte e pamohueshme vlera e te dyja ketyre pasurive. Nuk mjafton nje miratim apo kundershtim standard i pyetjes qe shtrohet ne kete teme, por nevojitet pak zberthim. E nese nuk ke kohe apo deshire ta besh, lije pergjigjen per me vone. Debatet nuk zhvillohen me po dhe jo!

Nuk kam bere pershkrim te duhur?! Te keshilloj te ktheheni qe nga faqja e 5 e kesaj teme deri tek kjo e fundit, do te kesh mundesi ( nese keni kohe) te lexon pershkrimet qe i kam bere. Me pas ndoshta mund te diskutojme per paknaqesit tuaja. Nuk e di pse, por kam nje parandjenje se qellimi juaj ka qen te keni nje debat me mua, dhe kjo ka qen menyra me e mire per ju, edhe pse jam e sigurt se i keni lexuar faqet e kaluara...
Gjithsesi lexoni pershkrimet qe i kam bere qe nga fillimi ( te cilat jane te shumta) dhe me pas mund te ndertojme nje debat edhe me te hapur sipas nevojes.
Mirembeteshi!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tigrina
Fillestar/e
Fillestar/e
Tigrina


Female
Numri i postimeve : 57
Age : 34
Vendi : Ne hene!
Registration date : 11/12/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 10:04 pm

Une kam lexuar vetem postimin tend te fundit, sepse nuk kam shume kohe te merrem me historine e shkrimeve te askujt, aq me pak te dikujt qe nuk ia kam idene fare se kush eshte. Gjithsesi, per ta demonstruar qe nuk jam aspak e interesuar per debate personale, po te them vetem nje gje: Parandjenja ju ka genjyer kesaj radhe ne momentin qe gjerat i keni kthyer ne personale! Nga ato pak shkrime qe kam lexuar, nuk ka qene e veshtire te verehen klanet e forumit. Duke qene se ia bej shume qejfin vetes, gjithmone do ta them ate qe mendoj, edhe kur ty apo te tjereve mund t'iu dhemb! Sa keq qe debatin e quani pakenaqesi! Ky eshte kulmi!

Qe te mos dal jashte limiteve te paracaktuara te forumit, une i qendroj pas mendimit te mehershem! Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MUHAMETII
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
MUHAMETII


Numri i postimeve : 1106
Registration date : 07/05/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Dec 29, 2008 11:43 pm

Edhe pse thashe per komentin paraprak se do te jete i fundit, do t'ia jap edhe nje pergjigje Akilit, besoj me te knaqshme, .

Feja apo Kombi!?

Une kam zemer te shqiptarit, ndersa shpirt te muslimanit!

Kete pohim qe e shpreha, do te perpiqem te elaboroj ne menyre metaforike, alegorike.

- Zemra eshte e kuqe! Shqiptaria ka qene e kuqe, do te mbetet e tille, edhe pse, fatkeqesisht, pavaresisht qe nuk eshte, por me emer te Zotit do te jete.

- Qenia njerezore perbehet nga trupi dhe shpirti, ndersa mendja e ben qenie te vecante, e dallon nga kafsha. Perderisa mendjen e ushqejme me meditim e lexim, trupin me ushqim, vijme ne perfundim se edhe shpirti qe eshte pjese e trupit, madje pikerisht shpirti, e percakton ekzistencen e trupit, - duhet te ushqehet me dicka. E ushqimi i shpirtit eshte besimi ne ekzistencen e Zotit, dhe praktikimi i fjales se Tij.

Rrofte Bashkimi Shqiptar!

Rrofte feja e paster Islame!

Me t'mira
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyTue Dec 30, 2008 1:29 am

Dmth sipas juve i bije se une s'po ekzistojken'a as si trup bile, se lere me shpirti ime qe mu paska thare, ahahahhahaha.

Hajde pallavra, hajde!!!

E bafsh me shendet shoku kete far "fen e paster" ti dhe shokt e tu.
Une po vazhdoj te te jetoj keshtu...Nje gje e theme me seriozitetin me te madhe dhe me plote siguri: asnjeher as ju e askush tjeter nuk do ja harrije qellimeve per te cilat enderroni...Qdo kush e din se si shqiptaret e kan pasur fen, dhe do vazhdojne ta kene gjithnje, deri sa te kete shqiptare te vertete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyTue Dec 30, 2008 12:23 pm

Tigrina shkruajti:
Une kam lexuar vetem postimin tend te fundit, sepse nuk kam shume kohe te merrem me historine e shkrimeve te askujt, aq me pak te dikujt qe nuk ia kam idene fare se kush eshte. Gjithsesi, per ta demonstruar qe nuk jam aspak e interesuar per debate personale, po te them vetem nje gje: Parandjenja ju ka genjyer kesaj radhe ne momentin qe gjerat i keni kthyer ne personale! Nga ato pak shkrime qe kam lexuar, nuk ka qene e veshtire te verehen klanet e forumit. Duke qene se ia bej shume qejfin vetes, gjithmone do ta them ate qe mendoj, edhe kur ty apo te tjereve mund t'iu dhemb! Sa keq qe debatin e quani pakenaqesi! Ky eshte kulmi!

Qe te mos dal jashte limiteve te paracaktuara te forumit, une i qendroj pas mendimit te mehershem! Very Happy

Ashpersi dhe vetem ashpersi po shoh ne kete shkrim ! Se kuptoj pse?! Gjithsesi, per shkrimin e fundit qe kam bere, ku edhe me keni gjykuar, une vec se kam shkruar shume ne kete teme, kam dhene mjaft shpjegime. Andaj edhe nuk e shoh te arsyshme te vazhdoj, vetem se nderkohe do e perseris ate per te cilen me keni gjykuar ju: " Kombi ne radh te pare, mepastaj gjerat zbavitese".
Pse? Sepse, kombi eshte identitet. Feja eshte ndjenje, asgje me shume. A nuk jane ndjenjat zbavitese? Arsye tjeter pse shprehem keshtu, eshte se cdo gje tjeter nese krahasojme me kombin eshte zbavitese.Gabimi me i madhe ketu eshte se tema si e ketill nuk guxon te qendron, eshte totalisht e hapur gabim ! Andaj edhe keqkuptohemi gjate replikave kohe pas kohe.
Ndoshta kete here me ka genjyer parandjenja, por do vertetohet me kohe. Megjithse nuk e mendova ne kuptimin negative te fjales.

...Perkunder gjithave te kam lexuar pak, dhe mbetesh e respektuar.

Mirembeteshi !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Tigrina
Fillestar/e
Fillestar/e
Tigrina


Female
Numri i postimeve : 57
Age : 34
Vendi : Ne hene!
Registration date : 11/12/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyTue Dec 30, 2008 4:05 pm

Duke e pare nga kendi yt edhe mund te quhet ashpersi, por meqe me paske lexuar pak me lejo te te jap nje keshille (gjithmone nese e pranon!): perderisa jemi njerez t' ndryshem kemi edhe bindje dhe qendrime t' ndryshme lidhur me cdo gje ne jete, prandaj duhet tja pranosh vetes qe jo gjithmone ke te drejte veq ti, por meqe e shoh se ti keshtu ndjehesh, atehere t' pakten ma verteto pse ti e ki mire dhe une jo. Edhe kesaj here vrej tek ju nje munges eksperience ne debate kualitative dhe nje tifozllek te tepruar ndaj vetes, gjithesesi une shpresoj qe nga cdo bisede qe ben do arrish ta marresh qarte mesazhin e saj, dhe jo t'ikesh duarthate. Heren tjeter eja me fakte, perndryshe sdo debatojme me Very Happy Ngelesh e pershendetur, poashtu!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
E_Bukura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
E_Bukura


Female
Numri i postimeve : 2009
Age : 36
Vendi : Prishtine
Registration date : 30/09/2007

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Jan 12, 2009 7:01 pm

Tigrina shkruajti:
Duke e pare nga kendi yt edhe mund te quhet ashpersi, por meqe me paske lexuar pak me lejo te te jap nje keshille (gjithmone nese e pranon!): perderisa jemi njerez t' ndryshem kemi edhe bindje dhe qendrime t' ndryshme lidhur me cdo gje ne jete, prandaj duhet tja pranosh vetes qe jo gjithmone ke te drejte veq ti, por meqe e shoh se ti keshtu ndjehesh, atehere t' pakten ma verteto pse ti e ki mire dhe une jo. Edhe kesaj here vrej tek ju nje munges eksperience ne debate kualitative dhe nje tifozllek te tepruar ndaj vetes, gjithesesi une shpresoj qe nga cdo bisede qe ben do arrish ta marresh qarte mesazhin e saj, dhe jo t'ikesh duarthate. Heren tjeter eja me fakte, perndryshe sdo debatojme me Very Happy Ngelesh e pershendetur, poashtu!

Keni te drejte ne cdo fjale ! Por, jeni ju ajo e cila jeni kapur per mua dhe jo une ! Vazhdo thuaj dic per temen...E me pak per mua. Kam thene mjafte ne kete teme dhe kjo eshte arsye pse ne replika u mora me shume me ty. Ngase nuk keni thene asgje per temen, por per mua !

Shendet !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
GERI_G
Anëtar i ri
Anëtar i ri
GERI_G


Male
Numri i postimeve : 161
Vendi : in big albania
Profesioni/Hobi : shkoll
Registration date : 31/01/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Jan 12, 2009 9:11 pm

FEJA?????????????kush e ka shpik kete fjal eshte gjeja me absurde se nuk ka asgje te mbinatyrshme kjo gje e gjithe forca dhe besimi eshte ne shpirtin tone ne se ke vullnet dhe deshir arrin gjithshka zoti nuk ekziston ajo eshte thjesht nje mit qe ka ngel dhe do te vazhdoj te mbesi..........po kurr nuk mund te vihet feja perpara kombit eshte gjejma me absurde te vendosesh fene para kombit sepse kombi eshte ai qe e dallon nje person nga te tjeret se po te ishte per fene dop te na ishin ber te tere garrumbul dhe rrumpall
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.albania-nation.com
Xili
Hero anëtar
Hero anëtar
Xili


Numri i postimeve : 4309
Registration date : 06/04/2008

Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 EmptyMon Jan 12, 2009 9:14 pm

me thone te drejten te dyat jane
por feja eshte pastertia Shqiprterore
dhe njeri duhet te ju permbahet rregullave Fetare

-------

http://www.bashkimikombetar.com/viewtopic.forum?t=2760
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty
MesazhTitulli: Re: Feja apo Kombi.?   Feja apo Kombi.? - Faqe 40 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Feja apo Kombi.?
Mbrapsht në krye 
Faqja 40 e 40Shko tek faqja : Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40
 Similar topics
-
» Feja apo Kombi.?
» SHKENCA DHE FEJA
» Feja Katolike
» Shteti dhe Kombi
» FEJA, SHPRESA DHE QËNDRESA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Teologji-
Kërce tek: