Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Rinia Shqiptare

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Luki
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Luki

Male
Numri i postimeve : 664
Age : 42
Vendi : Prishtinë
Registration date : 03/10/2008

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:32 pm

Proceset aktuale të zhvillimit ekonomik, teknologjike dhe sociale, të cilët ndodhin në Kosovë, sipas gjitha parametrave matës gjenden larg strukturave zhvillimore rajonale. Nën përmasat e zhvillimit të këtillë, rezulton një mungesë e perspektivës jetike për pjesën më të çmuar të shoqërisë. Fjala është për rininë kosovare, perspektiva zhvillimore e të cilës është jashtëzakonisht e kufizuar. Rinia kosovare pret për një perspektivë afatgjate, ndërkaq dëgjojmë të thuhet se popullsia kosovar është me popullatën më të re në Evropë, me një moshë mesatare e cila qëndron pran viteve 23. Problemet latente do të marrin përmasa afatgjate, nga që deri më tani s'ka një strategji veprimi për tejkalimin e gjendjes desolate me të cilën përballet rinia.Të rinjtë janë të interesuar dhe angazhuar të kontribuojnë në shoqëri sikur ata të kenë një opsion me perspektivë afatgjate. Pasiviteti qeverisës deri më tani nuk arriti që potencialin kreativ për punë, që posedon rinia kosovare, të arrijë ta shndërrojë në veprimtari për projekte afatgjate. Në të vërtet rinia në Kosovë do të mund t'i jepte formën e duhur përbërjes kulturore e sociale në Kosovë, e cila le shumë tani për tani për të dëshiruar.

Ndër shkaqet kryesore të mungesës së perspektivës jetike tek të rinjtë kosovarë, ndër të tjera mundë të veçohen; mungesa e perspektivës ekonomike, pasiviteti politik dhe mungesa e integrimit dhe sensibilizimi organizativ, moral e social. Atribut në këtë kontrast social është edhe mungesa e horizontit politik në këtë fazë kyçe, sikundër edhe luftërat në mesë të gjeneratave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptySun Oct 05, 2008 11:36 pm

Pershendetje desha ty bej nje pyetje te nderuares hana
per cfare emisijone fetare e ke fjalen e nderuara hana
ti a e dine qe populli jone ka tre fe pse duhet te bejm dallime ne popull nese emisioni fetare hapet vetem per islamin pse behemi lokaliste edhe ajo na mungone ne emisionet tona qe te mbushen vajzat me ferexhat e iranit e avganistanit se pak i kemi ti flete per kulturen per modernizimin a ne anen tjeter mendone qe te mbyllen ne ferexhen e talebaneve kemi ne ate nevoje e nderar hana
P ajtohem plotesishte me mendimin e EVES qe femijet tone te jene te edukuar ne menyre kobetare te dine gjithcka per atdheun gjuhen historine e kombit etj etj por jo te dine se ku kane luftuar arabet e krishti apo kuta dij une deri sa nuk dine femija ime historine e kombit te vete pse ta mesoje historine e arbise
Kjo qe thua ty hana bjen ne uje plotesishte nuk eshte asgje vetem nje degjenerim dhe asimilim te femijeve tane me vjen keq
tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Musafir
Vizitor
avatar


Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 5:54 am

Zeri i Atdheut te quaj keshtu meqe e ke ven kete nick,po ti lexon ndonjeher me vemendje apo lexon shkel e shko,po ku e e lexove ti se Hana shkrujti per fen islame po me thuaj pak lexo kete shkrim me kujdes mos u ngut se po ngatron prap dicka tjeter,me fal por un nuk shoh qe enderuara ka shkruajtur dicka keq sidomos qe e fyeni ju.
Por te bej edhe une nje pyetje ju Ushtari liris a dini edhe dic tjeter perveq se te ofendoni dhe te flisni shum fjal te kqija ,secilin njeri e ofendoni,nje njeri si ushtar i liris keshtu duhet te flas sibas jush,duke then fliqesir e shum shum fjal te tjera.

Pa te keqe veq naj shpjego pak.


Pse masmediat tona të mos kenë edhe emisione edukative-fetare?! Për këto dhe shumë pyetje të tjera, është koha e fundit që çdonjëri nesh të mendojë thellë dhe të marrë hapa konkretë për evitimin e këtyre dukurive negative, tanimë të shfaqura në shoqërinë tonë. Kjo përgjegjësi bie mbi çdo individ, por në rend të parë mbi institucionet tona të zgjedhura, të cilat mbi supet e tyre kanë marrë emanetin e popullit që t’i prijnë në rrugë të mbarë shoqërisë kosovare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar

Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 38
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 6:31 am

Ky Forum eshte per bashkimin Kombetar apo vetem per shoqerine kosovare, sipas references se meposhtme?

Deshira shkruajti:
Zeri i Atdheut te quaj keshtu meqe e ke ven kete nick,po ti lexon ndonjeher me vemendje apo lexon shkel e shko,po ku e e lexove ti se Hana shkrujti per fen islame po me thuaj pak lexo kete shkrim me kujdes mos u ngut se po ngatron prap dicka tjeter,me fal por un nuk shoh qe enderuara ka shkruajtur dicka keq sidomos qe e fyeni ju.
Por te bej edhe une nje pyetje ju Ushtari liris a dini edhe dic tjeter perveq se te ofendoni dhe te flisni shum fjal te kqija ,secilin njeri e ofendoni,nje njeri si ushtar i liris keshtu duhet te flas sibas jush,duke then fliqesir e shum shum fjal te tjera.

Pa te keqe veq naj shpjego pak.


Pse masmediat tona të mos kenë edhe emisione edukative-fetare?! Për këto dhe shumë pyetje të tjera, është koha e fundit që çdonjëri nesh të mendojë thellë dhe të marrë hapa konkretë për evitimin e këtyre dukurive negative, tanimë të shfaqura në shoqërinë tonë. Kjo përgjegjësi bie mbi çdo individ, por në rend të parë mbi institucionet tona të zgjedhura, të cilat mbi supet e tyre kanë marrë emanetin e popullit që t’i prijnë në rrugë të mbarë shoqërisë kosovare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 6:45 am

Po ti moje e nderuara deshira kure u bere gungull ne gardhe te metregoshe ty se cfare eshte ushtari i lirise po ti moj e nderuar ti ne forume po e mohone veteveten dhe ule djemte shqiptare duke thene qe nuk jane asgje e nuk jane besnik e skan kulture e tani po me tregone ty atdhetarizem sote e sa per qe kame thene flliqesira nese ty te djege dhe i takone aty grup qe une i kamequajtur flliqesira ateher je pjese e tyre e si deshtet ju qe gjithnje ushtaret e lirise te heshtin e e ju te kenaqeni duke u talle me ta si thua ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 9:25 am

Rinise shqiptare i ka humbur busulla.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 12:29 pm

zeriatdheut shkruajti:
Pershendetje desha ty bej nje pyetje te nderuares hana
per cfare emisijone fetare e ke fjalen e nderuara hana
ti a e dine qe populli jone ka tre fe pse duhet te bejm dallime ne popull nese emisioni fetare hapet vetem per islamin pse behemi lokaliste edhe ajo na mungone ne emisionet tona qe te mbushen vajzat me ferexhat e iranit e avganistanit se pak i kemi ti flete per kulturen per modernizimin a ne anen tjeter mendone qe te mbyllen ne ferexhen e talebaneve kemi ne ate nevoje e nderar hana
P ajtohem plotesishte me mendimin e EVES qe femijet tone te jene te edukuar ne menyre kobetare te dine gjithcka per atdheun gjuhen historine e kombit etj etj por jo te dine se ku kane luftuar arabet e krishti apo kuta dij une deri sa nuk dine femija ime historine e kombit te vete pse ta mesoje historine e arbise
Kjo qe thua ty hana bjen ne uje plotesishte nuk eshte asgje vetem nje degjenerim dhe asimilim te femijeve tane me vjen keq
tung

zeriatdheut edhe per adukat te flasim mbetemi te ofenduara lexoje me vemendje shkimin edhe njeher me vemendje se nuk kam ofenduar simbole fetare,kuptoje thelbin e postmit .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
zeriatdheut
Hero anëtar
Hero anëtar
zeriatdheut

Numri i postimeve : 4058
Registration date : 28/12/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 7:20 pm

Une bukur mire e kame kuputar e lexuar por ketu behen ndarjet e kombit sepse mendoht vtem per islamizim e ku te mbeten shqiptaret ortodoks e te krishtere pse behemi lokaliste edhe ty e nderuar kure te shkruajsh shkruaje qe te kuptojme jo te jeshe nje anesore nese mendone per fe jo te ofendojme fete e tjereve une kame ofenduar kend me thuaj rugoven zogistet ballistet por jo te krishteret e ortodokset sikur ju une se mendoje q ka mee ofendim se ky i juaji qe keni bere me shkrime tek koj teme per fe progame haha qesharake me duken hana pse jeni kaqe lokaliste dhe kaqe te manipuluar nga islamizmi tung
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Hana
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Hana

Numri i postimeve : 1192
Registration date : 17/09/2007

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 7:28 pm

Pse masmediat tona të mos kenë edhe emisione edukative-fetare?! Për këto dhe shumë pyetje të tjera, është koha e fundit që çdonjëri nesh të mendojë thellë dhe të marrë hapa konkretë për evitimin e këtyre dukurive negative, tanimë të shfaqura në shoqërinë tonë. Kjo përgjegjësi bie mbi çdo individ, por në rend të parë mbi institucionet tona të zgjedhura, të cilat mbi supet e tyre kanë marrë emanetin e popullit që t’i prijnë në rrugë të mbarë shoqërisë kosovareZeriatdheut edhe njeher te keshilloi ta lexoish shkimin nuk e keni kuptuar mire flm ,nuk kam bere ndarje kombi aspak ja disa rreshta me lart i ke lexoi me vemendje edhe une di te ofendoi por nuk aryme asgje nga ofendimet . flm .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rroni
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
avatar

Numri i postimeve : 1721
Registration date : 09/05/2008

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptyMon Oct 06, 2008 7:31 pm

Rinia shqiptare eshte ka mbahet fort mire ne krahasim me gjendejn sociale qe po mbretron ne Kosove , ju lumte rinia mbahuni edhe pak se do ja dalim faqe bardh besoje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kasper
Anëtar i ri
Anëtar i ri
Kasper

Male
Numri i postimeve : 146
Age : 31
Vendi : Shqiperi Etnike
Registration date : 14/06/2008

Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 EmptySun Oct 12, 2008 2:58 am

Edhe pse pak ka devijuar rinia jon vitet e fundit prap thom qe kemi rinin me te mire ne bote, sepse dukurit e kqija qe neper shtet te botes jan bo normale te na jan ndryshe dhe veq ni pjes e vogel mirret me to. Duhet me u krenu me rinin ton pergjithsisht edhe skemi pse turperoemi per disa raste te rralla ajo eshte normale sepse thone ska mal pa thi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Rinia Shqiptare   Rinia Shqiptare - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Rinia Shqiptare
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Zonë e lirë :: Tema të ndryshme-
Kërce tek: