Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 3:01 pm

Po e hap kete teme, sepse eshte tmerrues fakti sesi po e ulin dhe zvoigelojne me kast nurmin e popullit shqiptare ne Iliride autoritetet koloniale sllavomaqedone. Sipas statistikes se fundme ne Maqedoni, shqiptare kishte 25% ose dic me shume se 500.000. Realiteti tregon ndryshe. Mbi 200.000 shqiptare nnuk jane regjistruar fare. Sidomos ne Kumanove dhe ne Maqedonine qendrore.

Tjetra pyetje per debat: Eshte cilet jane kufijte e shtrirjes gjeografike te elementit shqiptar ne Maqedonine e sotme? Cilat vise perfshijne?

Debat te kendshem!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 3:31 pm

Luboteni urime per temen,une mendoj se nuk kemi nje statistike ekzakte sa shqiptare ka ne Maqedoni , fakti eshte qe e ulin dhe e zvogloin numrin e popullit shqiptare ne maqedoni.kjo eshte nje statistike por nuk eshte aspak e vertete 25,15 %
Para nje viti ne pushimet verorer kam patur rast te bisedoj me nje analiste dhe bazohem ne ate qe ,shqiptaret ne maqedoni jane me shume se 40 % ..43% ,do te thote nese e shikojm statistiken e 2004 banoret ne Maqedoni jane (2.063.122) do te thote me kete pajtohem se afer nje milion shqiptare jane ne Maqedoni bazohem ne ate te vertet qe mbi 40% jane Shqiptar,por jo 25,17 % eshte apsurd ki zvoglim i uljes se numrit te popullsise shqiptare ne Maqedoni.

Artikulli kryesor Demografia e Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë
Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Maqedoni jetojnë:

  • Sllavo-Maqedonë 1.297.981 (64,18 %)
  • Shqiptarë 509.083 (25,17 %)
  • Turq 77.959 (3,85 %)
  • Romë 53.879 (2,66 %)
  • Serbë 35.939 (1,78 %)
  • Boshnjakë 17.018 (0,84 %)
  • Arumunë 9.695 (0,48 %)
  • Të tjerë 20.993 (1,04 %).


Eshte nje statistik e gjithe banoreve te Maqedonis ne vitnin 2004 (2.063.122 banore)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 5:15 pm

Regjistrimi nuk është i saktë sepse ata që e bënë kanë kryer akte të turpshme dhe nuk e treguan saktë. Shqiptarët përfshijnë gadi 60 % të territorit, e duhet të jenë 40 % e popullsisë së përgjithshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 7:48 pm

gjakushi shkruajti:
Regjistrimi nuk është i saktë sepse ata që e bënë kanë kryer akte të turpshme dhe nuk e treguan saktë. Shqiptarët përfshijnë gadi 60 % të territorit, e duhet të jenë 40 % e popullsisë së përgjithshme.

gjakushi edhe mendoj njesoj si ju se regjistrimet aktuale mbajne vulen politike te sistemit sllavomaqedon, qe ta pergjysmojne numrin e shqiptareve ne kete shtet. Mbaj mend kur pata lexuar nje shkrim analitik te ish drejtorit per Lindjen e Mesme prane Ministrise se jashtme te Shqiperise te nderuarit Eqerem Mete kur thoshte se maqedonet nuk kane regjistruar diku 160.000 shqiptare, sepse ata per ta regjistruar nje familje shqiptare me numer te sakte kerkojne qe kryefamiljari i shtepise te jete banor i Maqedonise per pesembedhjete vitet e fundit. E sic dihet shume kryefamiljar shqiptar jane ne mergim, dhe statisikoret maqedon nuk i kane regjistruar familjet e tyre fare.

Kurse sa i perket shtrirjes gjeografike puna eshte paksa me ndryshe. Sepse maqedonet qyshkur kane projektuar nje politike kolonizatore ndaj Ilirides duke e ngushtuar nga 14.000 km katrore ne vetem 6.000 km katore. Pershembull juperendimin e Maqedonise e kane zbarzur krejtesisht. Kujtoni Manastirin, Ohrin, Prilepin.

Nderkaq, si per ironi numri i shqiptareve ne Maqedonine qendrore cuditerisht eshte goxha i larte ne komunat Dolnen, Krusheve, Çashka etj. Do te mundohem me vone te sjell nje grafikon shi per kete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 10:11 pm

Kjo temë do shqyrtuar edhe shkencërisht.
Nëse kemi parasyshë se nxënësit e shkollave në fillore, dmth, deri në tetëvjeçare, janë 50 - 50 %, ku në përqindjen e nxënësve maqedon hyjnë edhe romët, sërbët,rusët, egejcit dhe gjithë të sjellurit e tjerë, cincarë e gomarë !

Maqedonasit shpikën paralele, ku në çdo paralele të tyre qysh kur, përpara 40 vjetëve , numri i nxënësve maqedonas arrin 15, ndërsa tek shqiptarët 25-35 !

Kufiri sado i ngushtuar, dihet ku është . Atë e ka nda edhe All'llahu i madh me Vardarin ! Por kaurroshkinia e derrave të karpateve ka hy në këtë anë dhe ka administruar vetëm me dokumentet, ndërsa shqiptarët kanë frymuar në dimensionin shqiptar që nga vaja e parë e lindjes deri tek fryma e fundit për në varr vetëm shqip !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Beton
Hero anëtar
Hero anëtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicër
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 10:42 pm

I nderuar feneri e kujt eshte detyra te shqyrtuar edhe shkencetarishte dhe pse nuk e bejen nuk po e kuptoj .!?

A mundet nje pergjigje .!?
FLM.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.bashkimikombetar.com
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri May 02, 2008 11:57 pm

Temë e mirë! Por në mungesë të institucioneve, gjegjësisht, në pamundësi të faktorit politik shqiptarë që ta bëjë vetë një regjistrim të konstatojë saktësisht numrin e banorëve, të amvisërive, dhe të pasurisë gjithmonë do të manipulojnë shkavellët!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySat May 03, 2008 12:21 am

z.Fanari dhe eri M ju falemnderit per postimet!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
eri M
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySat May 03, 2008 12:30 am

luboteni shkruajti:
z.Fanari dhe eri M ju falemnderit per postimet!

I nderuar luboteni, nuk e di a kam mundur të kontribuoj pak duke u grindur për padrejtësitë që bëhen. Por, forumi ynë patjetër të hyjë në këto përballje të ndriçimit të realitetit që përditë vjen e bëhet misterioz.

Bëra një projekt se si mund të regjistrohen diaspora përmes forumeve. Edhe këtu mund të hapet ai front siç e hapim të shpeshtën me ca tralala pa kuptim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu May 15, 2008 5:15 pm

700 mije ose 750 mije.150 mije numron vetem rrethi i shkupit
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 3:28 pm

60.000 shqiptare numeron vetem Kercova. 60.000 i ka dhe Kumanova. bashke bejne mbi 120.000. Dhe Gostivari me Tetoven duken te kene mbi 320.000 shqiptare. Struga ka mbi 45.000. Krusheva dhe Dolneni mbi 15.000. Shkup ne teresi ka mbi 300.000 shqiptare. Shto keto edhe 50.000 shqiptare ne Maqedonin qendrore dhe jugperendimore.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 28
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 3:38 pm

ka shume me shume se qe mendojne

kjo eshte nje propagande qe e bejne macedonet,

shqiptaret e macedonise duhet te mashkohen dha atehere do ta kishim nje iliride te lire dhe te bashkuar me trungun e saj shqiptar qe do te prisnin edhe bashkimin e ksosoves.


kjo gje do te ndodhe shume shpejt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh

Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 3:39 pm

rolling shkruajti:
ka shume me shume se qe mendojne

kjo eshte nje propagande qe e bejne macedonet,

shqiptaret e macedonise duhet te mashkohen dha atehere do ta kishim nje iliride te lire dhe te bashkuar me trungun e saj shqiptar qe do te prisnin edhe bashkimin e ksosoves.


kjo gje do te ndodhe shume shpejt

rrolng mbeshtes ate qe thuani. Mirepo une them qe Ilirida nuk bashkohet dhe clirohet vetevetiu apo nga ndonje mrekulli. Ilrida clirohet vetem nga angazhimi energjik i vete shqiptareve qe jetojne atje dhe me dnihem e shqiptareve kudo qe jane./
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 28
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 3:42 pm

luboteni shkruajti:


rrolng mbeshtes ate qe thuani. Mirepo une them qe Ilirida nuk bashkohet dhe clirohet vetevetiu apo nga ndonje mrekulli. Ilrida clirohet vetem nga angazhimi energjik i vete shqiptareve qe jetojne atje dhe me dnihem e shqiptareve kudo qe jane./
e thashe edhe me herete i luboten se kjo behet me bashkim forcash te shqiptareve qe jetojne ne macedoni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 3:53 pm

Ilirida mbaroj! E shpërfillin vetë iliridasit që bëjnë garën e mbijetimit të makokaqushkes rusosërbe!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rolling
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
rolling

Male
Numri i postimeve : 2086
Age : 28
Vendi : Shqiptari
Profesioni/Hobi : Revolucionar
Registration date : 17/05/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 7:41 pm

jo bre gjakush se per kete pune nuk bahet nami veq nje propagnde e vogel patriotike dhe te gjithe i ke ne kembe gati per me luftu me cdo ushtri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feneri
V.I.P
V.I.P
feneri

Numri i postimeve : 2101
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptySun May 25, 2008 8:49 pm

rolling shkruajti:
jo bre gjakush se per kete pune nuk bahet nami veq nje propagnde e vogel patriotike dhe te gjithe i ke ne kembe gati per me luftu me cdo ushtri

Mos na dalin prapë ata që luftuan për të mbetur Maqedonia shtet dhe të bëjnë një MOK - Marrëveshje kornizë, dikund e sërish të ulin armët dhe hajde për në Sobranie !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
Jusuf Sulejmani

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 60
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 21, 2010 3:18 am

O z, Gjakush asgje nuk fillon dhe mbaron me ty ...
Ilirida Smbaroj por tek fillon , por perkundrazi mbarojn njerezit qe duke u mare me thurjet e vargjeve te bukura nga njehere harojne se ku i shpalosin ato. ne kete rast perkujtoj przencen tuaj ne evenimentin me rastin e Flakes se Janarit
ne Kercove kur ne ato mese marin pjese ata qe dine edhe te te vrasin edhe te te vajtojne.
Dhe dije mire perkrah kesi lloj tipash thurja e llafeve te bukura me shume i ngjan demagogjise se sa letersise.
Dhe dije mire se nuk mbarojn projektet ne zhvillim por por mbarojne projektet te cilat kan aritur kulmin dhe duhet te mare teposhtezen , besoj se me kupton..
Kete e ke nga respekti
Tung
Ruaj veten !?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 21, 2010 9:11 pm

Jusuf Gervalla - Kompleksi i sfidave
Fragmenti u lexua më 16 janar 2010, ne Manifestimin tradicional "Flaka e Janarit 2009" që mbahet ne Kërçovë. Mori pjese edhe Suzana Gervalla, bashkeshortja e Jusufit, babai i Nuhi Berishes, dhe shume familiare te deshmoreve dhe hronjve te renë nga Shqiperia, Kosova dhe Ilirida....Pas ndodhisë, Jusuf Gërvalla u shndërrua shenjti i përlindjes sonë ! Ai i shoqëruar me bashkeveprimtarët e tij, vëllaun Bardhoshin, dhe shokun e idealit, Kadri Zekën nuk mbetën tri shenja të heshtura e, të mbuluara me tokën e varrit, por, u bënë jehona që u prinë gjithë manifestimeve që e mbuluan përmasën gjithshqiptare. Jusuf Gërvalla, promotori i Lëvizjes tanimë vetëm fizikisht mungonte. Ai shpirtrisht ishte në mes të çdo shqiptari , po aq i dashur, po aq vullkanik, po aq elokuent, se rruga e fitores duhej të ecte , dhe të arrihej deri tek qellimi!

Në distancën e shqyrtimeve për ardhmërinë Jusuf Gërvalla krahas shumë veçorive ngërthen në vedi kultin e përlindjes së njeriut që kthehet në shëmbëlltyrë historike. Edhe si krijues , edhe si këngëtar, edhe si udhëheqës, ai del dhe vendoset në profilet e njerëzve që kanë virtytet e afrimeve, të unitetit! Për këtë arsye, nëse ai me shkrimet e tij mbetet Promethe i simbolikës lirike, edhe në definimin e zhvillimit të ngjarjeve dhe etnipsikologjisë shqiptare ai është kompleksi i sfidave për shumë arsye.


Në planin e parë:

Kur çështja shqiptare akoma ndodhej në proceset e bllokimit nga shumë vendime cënuese të sistemit socialist, dhe zhvillohej ndjenja e një varfërimi shpirtëror për Të, edhe ngritja e një muri të përhershëm të ndarjes së Shqipërisë nga pjesa e saj më e madhe ku jetonin shqiptarët e okupuar nga regjimet ortodokse, ishte një natyrëshmëri e domosdoshme e arsyetuar nga gjithë mekanizmat botëror, Jusuf Gërvalla kishte parandjenjë se duhet të dilej nga këto vargonj! Kjo padrejtësi e copëtimit të Atdheut, Jusufin parasëgjithash si poet, e frymëzoi që të bëjë shestimet nëpër vargjet e një sipërfaqjeje të lavdisë por të mbuluar me metaforën dhe simbolin e lirisë. Pikërisht , tashti konsiderata për të, e ka përfëshirë çdo dimension shqiptarë .Në planin e dytë :

Jusuf Gërvalla, shndërrohet në udhërrëfyes që e pret ardhmërinë e rëndë. Edhepse është i vetëdishëm se çështja shqiptare është çështja më e goditur, prandaj është edhe më e përçudnuara për t’u zgjidhur, ai e hap kontestin e një Historie të Re që prej saj s’duhet hekur dorë. Vargu “ në gjumë shekujsh me ndërrime të më zgjojnë” kthehet si arsye ku përballen mirësia me prapësinë, e me këtë rast ndeshet poeti me “gjuhën e vjetër të kafshës së zezë”. I vetëdishëm se në këtë rrugë do të pësojë, sepse edhe shumë vëllezër të kësaj ideje në frontin e përballjeve, apo në distancat e qëndresës kishin përjetuar dëmtimet tragjike, për atë se “Kafsha e zezë” kaurroshkinia sërbosllave nuk do, as nuk e pranon variantën tjetër , pos nënshtrimit! Jusuf Gërvalla në sëndërtimin e nismave e ka të qartë se do të ndeshet me të papajtueshmen, me anticivilizimin, me antinjerinë, me pushtetmbajtësit, dhe me manovelat e tyre shqiptarë! Megjithatë, për nga drejtimet e kaheve ai e ka arsyen ta kërkojë në trollin e vet gjithë atë që i takon një situate vendimtare, që në analet e jetës kthehet në kulm përcaktues :
“Vermëni atje tek do të tregojë guri për udhën”!

Në planin e tretë:

Universalja si buronjë ekspresive krijon fenomenin e tërësisë që idenë e sëndërton në çështje! Të këtillë kanë qenë pak, apo, të tillë, rrallë ka pasur në botën e historisë krijuese! Në botën e revolucionit! Jusuf Gërvalla është veçoria unikate që ka ndezur mekanizmat e Lëvizjes Kombëtare dhe sot është bërë militanti më i madh i karakterit sfidues. Ai e paralajmëron shpalljen e sfidës së tij me vargun :
“Ja tek po zgjohem er’ e re e dashurisë së tokës”! për Vetvendosjen Shqiptare !


Në planin universal: Jusuf Gërvalla karakteri i afrimeve dhe unitetit bindshëm himnizon nxitjen për kualitetin militant dhe përmes :

“rrjedhës së qetë të fatit që pret

shigjetë e mërisë le të bjerë mbi dhe”.

Me këtë shpalim të kësaj veçorie, ku në rrjedhën përfundimtare të fitores, krahas gjithë dhembjeve, plagëve , shkatërrimit, djegieve e shkrumit, shqiptari do të ngadhnjejë në tokën Arbërore të anaksuar nga “ kafsha e zezë” sërbosllave, që në shpalimin e kujtimeve historike të mbesë kaptinë :

“ në shkretëtirën e moskuptimit le të fiket

kurrë të mos vijnë kur unë nuk i pres”...Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 21, 2010 9:14 pm

Jusuf Sulejmani - Balla, edhe kjo poezi u lexua po atë natë !NË PRVJETORË JANARËSH


Kushtuar Jusufit, Bardhoshit dhe Kadriut
Në përvjetorë janarësh mes nesh si viganë
gjithmon me një pamje , me një qëndrim !
Shtrihet kobmisteri si u vranë !
- U vrafshin nëpër shekuj deri në shfarim!

Kosova shtet ringritet mbi jetën e martirëve,
ju arkitektë që i kënduat për rritë !
Tiranët si mumje - toborr i sahanlëpirsve,
shtërzojnë e rënkojnë të ndalin atë dritë !

Si mund të shuajnë gjithë atë vullkan ,
ai doli nga zemrat e martirve të idealit !
- Jusuf Gërvalla Diell - ndriçoj anembanë,
se shqipja e Kosovës rrit lisat e malit!

Në përvjetor janarësh regëtimë, mall e zjarr,
del gjama si ngrica pushton me pikëllim !
Tre martirë të përjetshëm, të gjallë në varr
Shqiptarëve u flasin për shtigjet Bashkim!


U kanë bërë vendin heronjtë , atdhetarët
nuk ndalon frymëzimi i praron lirika
Janë vezullimkushtrimi qe perndez janarët
Rroftë shqiptaria ! Rroftë Republika!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 21, 2010 9:39 pm

O z, Gjakush asgje nuk fillon dhe mbaron me ty ...


Shkrimet që lexova nuk e kanë domethenien se diçka nis dhe mbaron me mua. Bile kurrë nuk kam trumbetuar ndojnjë herë një gjë të tillë Jusuf Sulejmani! Trumbetues i tillë i "pjesëmarrjes në tri luftëra" pa asnjë dokument jeni JU!


Ilirida Smbaroj por tek fillon , por perkundrazi mbarojn njerezit qe duke u mare me thurjet e vargjeve te bukura nga njehere harojne se ku i shpalosin ato. ne kete rast perkujtoj przencen tuaj ne evenimentin me rastin e Flakes se Janarit
ne Kercove kur ne ato mese marin pjese ata qe dine edhe te te vrasin edhe te te vajtojne.
Dhe dije mire perkrah kesi lloj tipash thurja e llafeve te bukura me shume i ngjan demagogjise se sa letersise.


Unë fatmirësisht mora pjesë ku ishin shqiptarët, prinderit dhe nënat e heronjve, bashkëshoretet e martirëve te indealit, Suzana Gervalla, dhe bashkeshortja e dëshmorit Beqir Limani ! Mora pjesë se, aty ishin edhe bashkeveprimtaret e mi te kohes se studimeve nga viti 1976 - 1981. Mora pjesë se jam themeluesi i parë bashkë me deshmorin Beqir Limani, që më 1987 , e themeluam, e mbajtëm dhe prej atë datë , Flakadani i saj mbahet ndezur! Të përkujtoj se unë isha Kryetari i Organizimit, si dhe Redaktori i Revistes qe doli nga viti 1988 me emrin Flaka e Janarit. Mbase, mora pjesë se pikërisht me 17 janar 2009 aty u shpernda gratis edhe revista Bashkimi kombëtar, Nr.1 , prej sëcilit vend ju po leshoni krrokama, pasi gjate nje vjeti pengesash e nderthurrjesh dilni te tregoni se Ilirida fillon ! Ne realitet, ju e ngulfatni!


Dhe dije mire se nuk mbarojn projektet ne zhvillim por por mbarojne projektet te cilat kan aritur kulmin dhe duhet te mare teposhtezen , besoj se me kupton..

Jusuf Sulejmani - Balla, për cilët projekte flet ? Mos flisni për projektin pengues të nismës së Tryezës së Kuvendimit mbarëshqiptarë të mbajtur më 10.05.2009 në Restoranin "S.Petroll" të Gostivarit ? E dini ju fare mirë si vepruat me të ashtuquajturin klani Kaza!!!


Këte e ke nga respekti
Tung
Ruaj veten !?

Nuk e kuptoj këtë respekt ku i ka qëllimet. Analizo se çka shkruan e pastaj publiko per veprimet e demagogjisë! Ndërsa për porosinë të " Ruaj veten " e ndjej të të them se mos brengosesh shumë ! Ata që më kanë borxh nuk do të arrijnë të më kërkojnë llogari !
Mbrapsht në krye Shko poshtë
feride
Anëtar
Anëtar
feride

Female
Numri i postimeve : 427
Age : 35
Vendi : alanese
Registration date : 13/12/2009

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 21, 2010 11:15 pm

Ne Iliride jetoin diku ka 1100.000mi shqiptar pra 69 perqind me shqiptare e banume.
Vetem ne shkup jetoin diku ka 400000 mi,e ne struge,diku 20mi,ne kerqove 100mi,oher po aq,ne prilep 20mi ,ne gostivar 150mi,ne tetove 200mi,ne kumanove150mi.Ka shume shqiptar qe me dekada jan asimilue ne kombesin maqedonase apo ate turke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jusuf Sulejmani
Fillestar/e
Fillestar/e
Jusuf Sulejmani

Male
Numri i postimeve : 57
Age : 60
Vendi : Gostivar
Registration date : 25/04/2009

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyThu Jan 28, 2010 6:41 pm

Medalim ; -KLANI ''KAZA""??? ne dhe ju e dime se sa kam qene une personalisht per nje gje te tile si e emertuat , . RESPEKTI_ une persinalisht ju nderoj dhe ju ,dhe une jemi ne nje drejtim kur eshte fjala per addheun ,ju e dini se sjam ne LDSH poe jam ne ILIRIDE andaj tejam drejtuar qe te dishe se se bashku e kemi ngritur dhe poashtu e rezuam nje te ashtu qujtur klan Kaza qe dinte te reshqase si peshku nder duar. Ruaj veten te them ,ngase eshte bere L. arapi kjo pune mes shqipetareve. por te bashkohemi ne nje rugetim te cilter kombetarete sistematizojme proceset qe ne te ardhmen mos e kemi larg . Nderime nga BALLA.
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri Jan 29, 2010 5:26 pm

E prita nje pergjigje konstruktive prej jush Jusuf ! Por duket se ju me qellim e shtremberuat qëllimin, dhe ja me quani Medalim!!! Perse me lidhni me ate anëtarë ? Unë kam respekt per të, por perse me identifikoni me te nuk e di!

Ata qe i kane ngaterruar llogaritë mire eshte t'i korrigjojne.Nuk ndjehem se kam ngaterruar gje ndaj e shikoj te tepert te " Ruaj veten" , si porositni ju!!! Por, natyrisht se nuk e lejoj te shkal nëpër ato derrasa te kalbura te klaneve qe kane qellimin e perfitimit, edhe kur humb çeshtja kombetare !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? EmptyFri Jan 29, 2010 5:26 pm

E prita nje pergjigje konstruktive prej jush Jusuf ! Por duket se ju me qellim e shtremberuat qëllimin, dhe ja me quani Medalim!!! Perse me lidhni me ate anëtarë ? Unë kam respekt per të, por perse me identifikoni me te nuk e di!

Ata qe i kane ngaterruar llogaritë mire eshte t'i korrigjojne.Nuk ndjehem se kam ngaterruar gje ndaj e shikoj te tepert te " Ruaj veten" , si porositni ju!!! Por, natyrisht se nuk e lejoj te shkal nëpër ato derrasa te kalbura te klaneve qe kane qellimin e perfitimit, edhe kur humb çeshtja kombetare !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty
MesazhTitulli: Re: Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?   Sa Shqiptarë ka në Iliridë ? Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Sa Shqiptarë ka në Iliridë ?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: