Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu EmptySun Apr 28, 2013 4:06 am

Gjelbëroj tej e kënd ditën!…

Përpëlitesha në labirintet e shpirtit,
lodhshëm, vrapova të çel portat,
çudi, gjithkund dukeshin mbyllur!
Kërkova mes psherëtimave mermeruar,
Portën e dashurisë të çel, dhimbjen ta vras.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Re: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu EmptySun Apr 28, 2013 4:07 am

Vrapova, si zogtrembur, duke çukitur…
E dëshpëruar kthehem,
përdhe rashë, krahëkëputur,
Çaste errësire ma mbuluan shpirtin,
dëgjoja një zë mes heshtjes mbytëse,
vinte nga larg, si kor hapësire,…
Zëri gushës pëshpëriste lehtë,
hapi vrullshëm dorezën e portës së mallit…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Re: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu EmptySun Apr 28, 2013 4:07 am

Dielli çau retë e me sytë e mëdhenj
më çeli portëmadhen e kopshtit me lule,
Buzëqeshja e tij më treti buzët,
Duar dashurie tufëzuan tërë lulet e fushës,
Midis barit të blertë mblodhën ca të kuqe e ca vjollcë,
Kurorë skeptri të bukur formuan mbi kokë…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Re: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu EmptySun Apr 28, 2013 4:08 am

Lehtas pëshpëriti dashuria:
“Kurrë mos kij frikë, se një ditë do të mbyllet kjo portë,
mjafton, pëshpërit… “.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Re: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu EmptySun Apr 28, 2013 4:08 am

Me fllad të lehtë portën ta çel në buzë:
Pëshpërimë.
Gjelbëroj tej e kënd ditën!…

10 Prill 2013
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty
MesazhTitulli: Re: Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu   Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjelbëroj tej e kënd ditën!… poezi nga Mimoza Agalliu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: