Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:40 pm

PAK HISTORI
Kjo poezi eshte nje tregues sinjifikativ ..

Eshte krijuar ne vitin 1986 ne Gjirokaster
Shpesh nga "boshesia" permendet bol+ she+ viz+mi...
Pas nje " CINGlE" mbreme e permendi dhe nje i "moshuar" ne nje koment!.. Ndaj une sot po paraqes kete poezi ne kendveshtrimin tim te vitit 1986, kur, sapo kisha pak kohe qe isha tranferuar nga Tropoja ne Gjirokaster. Ne vitin 1980 bisedoja me gjyshin tim , te sapokthyer nga SHBA, i cili fliste me simpati te jashtezakonshme per gjigandin FAN S. NOLI . Gjyshi im ishte NOLIST, pasi dhe ne SHBA ishte prane tij ...
Mos harrojme ai ishte njohes shumegjuhesh, ndoshta kampion dhe kish perfunduar disa universitete... TURQI, GREQI,KANADA, SHBA..
Nga 90 vite qe jetoi vetem 25 vjet i kaloi ne vendin e tij, por gjuhen shqipe e thnate dhe te shkruarit shqip nje bukuri e rralle..

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:40 pm


HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR


1.
VERIU endet në rrugë

me llafananëri akujsh,
në kornizë stalaktitesh e stalagmitesh rrethuar. . .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

2.
JUGU i vakët,

harron përnjimendi se ka V, P, L,
ëndërron këmbëkryqas stinën ngjyrëçeltë,…
Njeriu vihet në mëdyshje të ndaluar
kë të përzgjedhë:
"KUBETË E FATIT "
APO "PALMAT MARRAMENDËSE? . . . "
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

3.
Më i pëlqyeri PERËNDIMI,

jo se i zë firomën Diellit,
jo se arkivolizon të ikurën:
Më i kamuri nga plebejtë,
Kavalieri i darkave magjike të epshit,
ka çelësin e artë të Parajsës dhe të Ferrit. . .
Pikësynohet e ëndërrohet nga njerëzit
e hipur në Karroca Shprese,
që rrotullojnë rrotat e drunjta
në arenë gladiatori!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

4.
LINDJA:

E pëlqyeshme vetëm për lindje dielli,
cicërrima fëmijësh e për të gjitha lindjet. . .
I sjell në botë lakuriq,
i shtyn me një fjalë shkëputëse:
"Lamtumirë!. . . Ecni!. . . "
Njeriu lëshon: "SOS "
si anije në mbytje,
Lindja - përtace e harruar,
mendon vetëm për shtatzaninë,
përrallëzën e barkut të fryrë!1, 2, 3..
Veriu i vë stërkëmbëthin Jugut,
i shkel nojmën Lindjes,
Jugu kërkon të darkojë e të mbysë Lindjen ..
L Lindja në mendjen e saj
L lëshon në rrugë të madhe Jugun,
Perëndimin. . .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani EmptySun Aug 05, 2012 9:41 pm

4. . . . .PERËNDIMI çakërqejf me sy larushë,

humbet në rrëfimet e të ikurve,
hera herës qesëndis Lindjen. . .
1
Horizonti dhëmbëzbardhur. . .

BOTUAR NE LIBRIN "KRYEFJALA E FATALES" ROMAN
SHTEPIA BOTUESE "THAMIRIS" ATHINE 1999
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty
MesazhTitulli: Re: "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani    "HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"HORIZONTI DHËMBËZBARDHUR" poezi nga Kristaq F. Shabani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letërsia Shqiptare-
Kërce tek: