Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 "INTELEKT 2001..." Nr. 10

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:05 am

Ne përulemi me respekt para kolosit, që e bëri të njohur trevën tonë në rang vendi dhe kombi edhe hapi kapakun e floririt për të treguar se ç’thesar floriri përmbahet në shpirtin, zemrën dhe “anuaret” shpirtërorë të njeriut të trevës sonë”.

Natyrisht kjo është kryefjalë, kur thuhet nga një poet që përkushtimi i tij poetik e ka profilizuar për të parë jo me binokël ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:05 am

4.

Karakteristike është se poeti thotë fjalën e tij të mençur për “riparimin e Botës”. A e ka realizuar këtë dhe Andon Z. Çajupi? Çajupi në këtë kontekst është lider. Kishte të drejtë Eliot, kur tha që poetët janë shpresimi i botës”. Poetët janë të vetmit njerëz, te cilët zbavitin këndshëm, të “torturojnë” figuracionalisht për skenat sajuese të intriguesve të rinj, në dëm të progresit... A s’e kishte këtë cilësi dje dhe sot Çajupi? A s’janë ata midis tyre dhe Çakoja që kishte synim të “riparonte” botët? A nuk i “riparon” dhe sot? Çuditërisht një përngjasim qetësues dhe shpërthesa të luleve të shpresës së mirë...?

Teresinka Pereira, poete e famshme braziliane thotë, sikur të kishte mësuar apo dëgjuar për Çajupin:

Ndoshta shqiponja, pa rolin e saj të simbolit, mund të fluturojë pa një jetë tërheqëse, duke shkuar tejpërtej dritareve dhe dyerve nga qyteti në qytet, derisa arrin detin dhe është e lirë. Muri lidh rojet dhe të burgosurit në të njëjtin burg.

Ada Aron poete postmoderne izraelite: “Lufta luftohet vetëm me luftë...”

Nadia Cella Pop , kandidate për Çmimin “Nobel”, Rumani

Choi Shealung, poetja tjetër famoze kineze, kandidate për Çmim Nobel

Tholana Ashok , poete Indiane apo Frei Breto poeti i famshëm bolivian, i cili thekson se atje ku fillon dhuna mbaron demokracia dhe fatlume është të japësh dorheqjen që s’munde.

Në krijimtarinë e këtyre krijuesve, sikur ka përqasje me ato që ka shkruar Çajupi para shumë kohësh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:05 am

Por e meta e madhe është se Çajupi nuk po përkthehet për t’u bërë i njohur në arenën ndërkombëtare. Ky është një shok. Nëse ai do të përkthehej, do të krenoheshim të gjithë. Është detyra e përkthyesve të realizojnë këtë... dhe e sipërmarrësve.

*Poeti shpërthen me spontaniitet, por i ngacmuar në shqisa, në zemër, në mendje, ndaj “figuracionohet” i përhumbur, pasi përhumbja për poetin është nivel rrallësor i ngritjes..., i gjallimit.

Krahasimet vulgarizuese se akc poet ndihen Çajupian në stilin shkrues, janë fryrje që e kanë rrjedhën nga një dilentantizëm e profanizëm abstrakt... që shfaqet dukshëm e dhe në faqet e gazetave qoftë qendrore apo atyre provinciale. Vetëm gjenitë letrarë nuk mund të preken nga “tabula rasat”...Por duhet theksuar se modelimet nuk mund ta arrijnë kryemodelarin e profilizuar, paçka nga tentimet. Do të lëvdoj dashurinë, /barabar me Perëndinë (estremitet figuracinal i këndshëm, i gjetur mbushamendës); Kur jeshmë të vegjël, si molle pabërë, putheshim ngaherë (Ndriçim dinamik dhe krahasim me një “mollë” , e cila nuk e ka arritur pjekjen e vjeljes, barazim moshor...).Mba mend sa të desha, mba mend sa më deshe?Kontrast i bashkuar në një pikëzim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:06 am

Tani q’u poq molla e hanë të tjerë, ... Krahasim që s’ka bindësinë në vetëvete e që ndërlidh dy etapëzime dinamike, të cilët shfaqen, bien në sy.Varianti Çajupin i ngjashëm me varianti posmodern, pa lajthitje Digjem, përvëlohem se të dua shumë, ditënë mendohem, natën rri pa gjumë. Digjem, përvlohem, sa s’mund ta shpreh, ditëmend lëndohem, Natën gjumi s’vjen... Lulete të dinin, mike, sa të dua, këtu do të vinin të qajnë me mua. Sikur lulet të njihnin, mike sa të dua, brof –bruf do të vinin në lotim me mua...

Zogjtë të dëgjonin, do t’më rrinin pranë dhe do të këndonin, të harroj sevdanë.

Zogjtë do të cicëronin të më hidhnin krahnë dhe do të bilbilonin të shfanitja sevdanë...

Asnjeri në jetë plagën s’ma shëron, përveç mikja vetë, që vjen e çlëndon! A ka ndodhur në jetë plaga të shërohet, përveç mikja vetë “flutura” që lëndohet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:06 am

0 moj lulja manushaqe, /ndëgjo dashurinë ç’thotë: /Të lozëm faqe për faqe, Të na përzienë lotë. Pika-pika bie shiu /dhe dëbora flokë-flokë, /vetëtin e fryn veriu, /breshëri kërcet mibi tokë! (pazazhim dhe parakalim profetik klimatik- shiu, veriu, breshërinë një lodrim rënie me koeficent vdekshmërie.) Le të fryjë er’ e ftohë, /s’ka ç’më bën dimëri mua: Dashuria më mban ngrohtë,
se pushtoj atë që dua. (
Kontrast ndjenjësor dhe klimatik dhe zbulesë të “medikamentit” shërues). Kur fryn era me tallas, /kur bie dëbor’ e shi, /sa flë njeriu me gas,/ kur ka mikenë në gji! (mesazh jetëdhënëse jetëvazhdues, për të luftuar stresimet e krijuar nga Grandetë e kohës, nga butaforikët, nga uzurpatorët e pushtetit, nga njerëzit e hiçit, përvetësues të pasurisë të të tjerëve, duke mos u banuar në kokë “truri” të shumtë edhe sot...Dhe vjen aspirina e shëresës: se pushtoj atë që dua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:06 am

aspirina e shëresës: se pushtoj atë që dua.

Pse është në këtë rang Çajupi dhe nuk e rrëzojnë kohët?

Se ai e parashikoi profetikisht kohën dhe realizoi një poligjini letrare, të mbarsur me pazashe hijeshore

Në ç’kopshte me lule ke qëndruar vallë? S’të vjen keq për mua? S’të vjen mall për djalë?

0 ëngjëll i bukur, mos mëno në botë, kthehu të të shomë, të na mbeten lot. Retorizmi poetik dhe përgjigja retincensore.Maletë me gurë,/ fushat me bar shumë,/ aratë me grurë, /më tutje një lumë./ Fshati për karshi/me kish’ e me varre,/ rrotull ca shtëpi /të vogëla fare. /Kjo poezi mbetet e bukur, pasazhore, natyrore, hartografiko - letrare, plotësi vendosje funksionale elementesh. Nuk ia ul vlerat e saj rrëfimësia (narrativja), as veshja artistike e saj, e cila anon më shumë nga varfëria. Polipersonazhimi aktiv, mendimor sjell zhvillim. Tana - Dëgjo, burrë... /Vangjeli: - Ç’ke, moj grua? /Tana: (rënkon.) - Jam sëmurë./Vangjeli: - Që kur! Ç’thua? /Tana: -Ç’them? Ja them që jam sëmurë,/ koka më digjet si furrë,/s’e keshë pësuar kurrë.

Shkurtesa fjalore dhe madhështia psikologjike...Tabanizëm i ndritshëm, artëzimi i fjalës gjatë një selektimi gjuhësor, por dhe aspekti hulumtues, studimor. Mbetet model për dramaturgët e rinj, këto komedi jetëdhënëse dhe pasqyrë të psikologjisë të gjithkohëshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:06 am

Përshtypëzimi: Avanca e mendimit, avangarda mendimore..... Të menduarit si në këtë kohë, trajta poetike, bukurimi vargëror, stisja me kompozicion të sotëm, të avancës, dalja nga kornizat. Poezia rezistente është dhe konkurruese. Vërejmë për fat të keq se studiuesit janë tulatur. Në shumë studime e gjoja mbrojtje titujsh kanë ekstrakte të ngjashme, si të kopjuara, apo të marra nga njëri tjetri, apo nga ai që shkroi i pari. Referime pas referimesh dhe së fundi, fjala e pathënë... Shembulli i nxjerrjes në dritë të kolanës çajupiane nga ana e Prof. Dr Jorgo Bulos, Akademik, është një kontribut i madh për kujtesën dhe luftën kundër harresës në kushtet e periudhës së moskontaktit me librin. Po të sotmit ç’ngjyrim kanë? Ata që tashmë në këtë epokim të lëvizjes letrare që e quajnë veten poetë, që shpesh vetveten hiperbolizojnë, qoftë këta edhe zagoritë, që shkruajnë në kapërcyellin e viteve, tentojnë të kenë ngjyrim çajupin, modelim çajupin, hera –herës arkitekturojnë fare jo bindshëm duke shkëputur konture vargjesh dhe formulojnë të tyret.... Ky është një proces tejekëput absurd, i veprimit të të patalentuarve në një hapësirë të punuar dhe të lulëzuar. Kështu që poetët e sotëm të mirëfilltë numërohen me gishta... Bazameni kërkohet, por arkitektura dhe pajisja e brendshme kërkon funksionalizëm. Në këtë kontekst nga këta të ashqujtur poetë krijohet deformimacioni poetik, udhëtojnë me vagonat e proliksitetit. A mund të punohet në lëndinën
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:07 am

çajupiane? A do ta kishte ndonjë fat të përsillej dhe në këtë lëndinë? A ka lule, që s’prodhojnë gonxhe? Ndoshta ky krahasim është paksa hermetik, por i kuptueshëm për inteligjentët. Natyrisht që jo gjithë vepra çajupiane ka qendrueshmërinë dhe rezistencën për ditët e të së sotmes, për vetë tematikën e rrokur, përkueshmërinë e asaj periudhe, ku lëshoheshin vargjet – alarm. Sidoqoftë, në këtë kontekst, pushon të servirurit poetik dhe nis të hap siparin sentenca dhe domethënia historike. Pra mendoj se, në lëndën e historisë duhet të afrohen këto trajtesa që lartësojnë kujtesën me një impulsim dhënieje të krijimtarisë çajupiane me një format të përgatiur, por kjo nuk mund të realizohet me “mendje “ të vjetëruara, paçka se ndoshta janë në kulme të viteve të rinisë. Programet shkollore të letërsisë në shkolla të
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:07 am

reduktuara nga “novatorizmi”memec apo nga aplikantet e moduleve apo kopjacët, po e shfanitin Andon Zako Çajupin, këtë Rilindës dhe Poet të madh edhe të së adhmes... Duhet thënë se në disa raste edhe në pasurinë kreative të Çajupit vërehet tendenca e rimimit foljor, tendencë kjo e bardizmit, kur bukurimi rimor apo reminancat bukurohen me rimime emër - emër, emër- mbiemër, ndajfoje emër e tjerë e të tjera formate. Kjo bën që poezia e Çajupit, në ndonjë rast, të humbasë në ditët e sotme reflektimin që pati në epokën, kur u shkrua.Poetët e mirëfilltë e kanë nderuar poetin me titullin e lartë “Nderi i Poezisë Kombëtare”, ndërsa qeverisësit, përfaqësuesit zgjedhorë dhe përfaqësues e instancave më të mëdha, duke përmendur të gjithë presidentët nuk i akorduan Andon Z. Çajupit titullin e lartë. Kjo të habit . Ai ishte dhe me arsim të lartë, madje dhe jurist! Çfarë i mungon? Nuk i japin titullin lartor “Nderi i Kombit”, kur këtë titull e kanë marrë edhe ata që s’i vinë as të thonjtë Poetit, ndoshta dhe poetë, të cilët i kategorizojnë sot edhe si “RILINDAS”, (kur zoti historian Xhufi e karakterizoi në ecje e sipër të fjalimit “Xhevahir Spahiun nw Frashër të Pwrmetit! Skenëzim emocional! Pa mohur vlerat e Xhevahirit!). Kemi rreth 12 vjet që përçapim për këtë dhe mendësia është futur brenda mendësisë. “Të mbrosh Çajupin, ai s’ka nevojë të mbrohet! Andon Zako do të thotë: të mbrosh identitetin tënd, të mos e lëshosh atë, se nesër do të pendohesh...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:07 am

Përfundesë: Kumti vetëkuptohet edhe ngjall dëshirë, por edhe plejadëston. Le të jenë të dyja. Dalja e kolanës është një aureolë nderimi, e cila duhet të përvijohet.

Është fuqi mendore trunore t’i rezistosh me kreaturën tënde kohëve që vijnë e që rendin...

Ndaj Andon Zakoja ka ndikimin e tij tek poezia postmoderne.

*E di që zemrat lotojnë me dy sytë “aorta”

në tokë thellë akti i fundit i dramës…

Komedia largohej shpejtësisht,

sikur të ishte mbi sup bote…

*Derdhi tre frazamezimbajtura përmendësh,

Auditori sakaq u ekzaltua, doli nga lëvozhga….

U mbush mjedisi me mëndafsh*Pas kokës së gruas të shfanitur

shfaqet kokë luani,

me krahë prapë shpendie përsëri me bisht gjarpëri,

Gjëegjezat e vështira rrugëtarët

strukin në ikje totale…
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:08 am

*S’qenka e lehtë t’i rrëmbeje kalin e Ezopit,

s’qenka e lehtë në fushë shahu të lozë dredhia...

Lotët po i rrinin nga sytë çurg,

( humbi këtu “NASTRADINIADA”...)

*Vetë pulëria luan pulaqorthi

portik të ndërtesës shfaqet arkondi,

Kërcacin nga frika portaret e kopshtit...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:08 am

*Vetulla e qerpikë të verdhë, të bardhë,

prekat zmadhuan sundimin*Shndriti bukatarja si një bukurezë,

qerpikëlarët u lagën me lot çvirgjërues,

U ndodhën të dy bashkuar në një bornajë*Kërkimi u ndal në një burishtë,

ku mendimi kërkonte ujë të ëmbël

Thirrimi pasthirrmor buçiti: “Paskërka burime të vogla!”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:08 am

Pse sillesh ashtu i çakallisurduke çakërdisur gjithë ambientin,

Sytë në pozicion çakërri--- dy zgurdhullime syri të paparë,

çalakëmbthi lozin lojtarët në një marrarendje çakthi.

(Krijime te autorit)Gjirokastër, Mars 2009
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:09 am

SHOQATA ATDHETARE – KULTURORE “]AJUPI” DUHET TE BWJW ]MOS PER TË VËNË NË VEND NDERIN E POETIT TË MADH KOMBËTAR... A S’DUHET QË POETI I MADH KOMBËTAR TË JETW “NDERI I KOMBIT”?

I nderuari zoti BAMIR TOPI, President i Republikës së Shqipërisë

TIRANËÇajupit ende nuk i është dhënë nderimi i duhur dhe i merituar?Paksa e çuditshme dhe s’dimë si mund ta shpjegojmë faktin e hidhur të përgjigjes negative të kësaj pyetjeje domethënëse. Në arsenalin e dhënies së titujve “Nderi i Kombit” nuk figuron një titull i tillë për Poetin e madh kombëtar, një nga Kryerilindsat e ndritshëm të Rilindjes Kombëtare Shqiptare. Harresë apo sfumim?! Lënie në mënjanim me dëshirë apo spostim vëmendje duke titulluar të tjerë shumë të vegjël në format, pa le në ide dhe konkretizim. Ne në çdo mars (më 27 mars) përkujtojmë përvjetorët e ditëlindjes së Poetit të Madh Andon Zako Çajupit, që shpesh lihet në harresë të mjegulluar nga përfaqësitë vendore dhe qendrore. Me shumë sakrifica e mund ne ngritën bustin e tij në qytetin e Gjirokastrës, duke u favorizuar nga pushteti demokratik. Pak lule për lëndinën e luleve, pak nderim për bilbilin e ndjenjës dhe të
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:09 am

vjershërimit shqip, pak ditiramb për njeriun që i këndoi dhe i thirrmojë poetikisht shqiptarit për të ruajtur nderin dhe dinjitetin kombëtar, pak ngritje piedestali për njeriun që e pakësoi pulsimin e dhimbjeve dhe tregoi rrugën e progresit dhe përhapi në mendjen e shqiptarëve dashurinë për shqiptarizmën. Është koha të hapim sytë dhe të kthellojmë mendjen që Çajupi ynë dhe i të gjithë shqiptarëve të nderohet me titullimin më të madh të stimulimit: “NDER I KOMBIT”. Kjo është një kërkesë ligjitime e gjithë komunitetit zagorit prej 1000 veta vetëm në Gjirokastër, në vendlindjen e tij Zagorie e në të gjithë vendin, dhe e gjithë njerëzve që e duan Andon Zako Çajupin, të 400 nxënësve të shkollës 9 vjeçare “Andon Zako Çajupi që mban emrine tij dhe që e quajnë veten “Çajupianë” e gjithë krijuesve shkrimtarë, poetë, artistë të Lidhjes së Krijuesve “PEGASI”që vepron jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendet e tjera, e cila duhet të merret në konsideratë. Duhet ditur mirë se çdo shqiptar e ka nder në zemrën e tij Çajupin e madh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:09 am

I nderuari President! Konkretizimi i këtij akti titullues është shpërblesa e nderimit meritues për Andon Zako Çajupin, poetin e madh dhe rilindasin e madh dhe dalja nga tulatja që na ka zënë. Jo vetëm kaq por ne të mbledhur në një Konferencë shkencore për Zagorien, vendlindjen e ;ajupit të madh kemi vendosur që të festojnë përvitshëm “DITËN E ÇAJUPIT” në mars, duke vënë në lëvizje me këtë rast edhe pushtetin vendor e qendror.

Shpresojmë se ju do të tregoheni i vëmendshëm për këtë problem, dëshirë madhore e një komuniteti të madh që nderon dhe respekton Andon Zako Çajupin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:09 am

SHOQATA ATDHETARE –KULTURORE “ÇAJUPI” DEGA GJIROKASTËR, ZAGORI, TEPELENE, SARANDË, PËRMET

KËSHILLI KOORDINATIV I DISA SHOQATAVE TË SHOQËRISË CIVILE TË TREVAVE TË JUGUT TË SHQIPËRISË

NXËNËSIT E SHKOLLËS 9 VJEARE “ANDON ZAKO ÇAJUPI” GJIROKASTËR

INTELEKTUALË PJESËMARRËS NË KONFERENCËN SHKENCORE”ZAGORI , KJO TREVË INTELIGJENTE”

Gjirokastër 20.12.2008
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:10 amKËRKESË E HAPUR PUBLIKEKËSHILLIT BASHKIAK TË QYTETIT GJIROKASTËR

KRYETARIT TË BASHKISË , Z. FLAMUR BIME

Për Dijeni Prefekturës së GjirokastrësLënda: Propozojmë t’i jepet titulli “NDERI I QYTETIT” POETIT KOMBËTAR ANDON ZAKO ÇAJUPIT, të vendoset figura e tij në vendin nderues

TË HIQET NË MËNYRË TË PËRSHPEJTUAR BUSTI I PËRDHUNUAR TEK QENDRA RINORE DERI NE FILLIM TË MUAJIT MARS 2009

KINOTEATRI I QYTETIT, KU ËSHTË VENDOSUR BUSTI I POETIT TË MARRË EMRIN “ANDON ZAKO ÇAJUPI”

TË RIKTHEHEN NË IDENTITET VARRET E RILINDSAVE NË KODRËN E RILINDSAVE

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:10 amTë nderuar këshilltarë të Këshillit Bashkiak të qytetit të Gjirokastrës! Pyetja është dhe për ju për të dalë nga gjumi letargjik që ju ka fashitur totalisht:

Deri kur do të nëpërkëmbet nga injoranca dhe profanizmi figura e Poetit të Madh Kombëtar dhe e një nga Rilindsave më të mëdhenj të Kombit Shqiptar, ANDON ZAKO Çajupit?!

“Jo ma…”- është shprehur dikur poeti “urugan i pandërprerë” Millosh Gjergj Nikolla (MIGJENI).

Komuniteti i zagoritëve që vepron me degë të Shoqatës Atdhetare – Kulturore “ÇAJUPI”Gjirokastër, Sarandë, Delvinë, Tepelenë, Përmet, Durrës, nxënës të shkollës që mban emrin e Poetit në Gjirokastër si dhe miq e të ftuar nga gjithë Trevat e JUGUT të SHQIPËRISË, të mbledhur në një Konferencë shkencore me objekt ”ZAGORI, KJO TREVË INTELIGJENTE” më datën 20.12.2008 propozojnë që ANDON ZAKO ÇAJUPI t’i jepet titulli më i lartë i qytetit të Gjirokastrës ”NDERI I QYTETIT” dhe figura e tij të vihet në pozicionin më të lartëm tek vendi nderues i ngritur me këtë rast me Ismail Kadarenë, Eqrem Çabej dhe Musine Kokalarin!... .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:11 am

Në momentin, kur po spekullohet me dhënien e këtij nderimi me figura shumë pak të njohur dhe të kontributit kombëtar apo qytetar, ANDON ZAKO ÇAJUPI, ky qytetar i madh i qytetarive moderne, ky ndriçues i mendjes duhet ta kishte marrë me kohë këtë nderim të motivuar, sepse do të ngrinte më shumë respektin dhe nderin e Gjirokastrës. Mosnderimi i Andon Zako Çajupit do të jetë një minus i madh i përhershëm i Gjirokastrës. Ai paçka nga tratavivat dhe mendësitë rudimentare në lidhësi me të kaluarën, duhet t’i bëhet nderimi, pasi ky nderim është matës i vlerësimit të gjithkushit në drejtim dhe qëndrimit ndaj vendit, mëmëdheut. Ai është me origjinë nga Sheperi i dëgjuar i Zagories, pra nga rrethi i Gjirokastrës dhe nderimi nga qendra e rrethit është e justifikuar plotësisht. Ai është qytetar nderi i çdo shpirti shqiptar, i respektueshëm dhe i nderueshëm.Vetëm mediokriteti i tejskajshëm nuk e nderon. Nuk duhet të frikemi se nderojmë një njeri të madh, i cili përvijoi dhe konsakroi legjitimisht emrin e madh të shqiptarit, kur kemi nderuar shumë njerëz të vegjël!! Nëse ka një figurë e cila i meriton të gjitha nderimet dhe nderet, kjo është vetëm ajo e Andon Zako Çajupit. Mosdhënia e nderimeve të tilla figurave të tilla do të thotë të nëpërkëmbësh identitetin e vendit dhe gjithë Kombit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:11 am

Trajtimi tjetër është absurd dhe i injoruar. Sa veprimtari ka organizuar Bashkia e qytetit për këtë figurë të madhe historike dhe poliedrike?!

Kërkojmë me këtë rast heqjen e përshpejtuar me afat të përcaktuar deri në fillim të muajit Mars të bustit të përdhunuar të Andon Zako Çajupit që qëndron si relikt i sakatuar e me një shkrim bajat e injorant të ndonjë shkruesi, të cilit nuk i shkon për shtat identiteti i shqiptarit.

Së treti të propozohet në rangjet përkatëse që Kinotetarit “Zihni Sako” në Lagjen “18 shtatori” t’i vendoset emri i Andon Zako Çajupit, një figurë katërcipërisht shumë e madhe dhe e pakrahasuseshme me emrin që ka sot Kinoteatri dhe emri i Zihni Sakos t’i vihet ndonjë institucioni tjetër të qytetit, si Kinemasë së re të qytetit në qendrëen muzeale, në rast se ajo s’ka emër tjetër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:11 am

Të respektohet më shumë më Korçë emri i poetit se sa në Gjirokastër, kjo është katastrofike dhe e pa motivuar në asnjë argument.

Konferenca dhe Mbledhja e përgjithshme e Komunitetit zagorit vendosi që ditët 26-27 Mars të çdo viti të shpallen “DITËT E ÇAJUPIT” dhe t’i kërkohet Bashkisë së qytetit, Komunës së Zagorisë dhe Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të miratohet përvitshëm një fond i veçantë për këto dy ditë çajupiane.SHOQATA ATDHETARE – KULTURORE “ÇAJUPI” GJIROKASTËR

Sekretari i Shoqatës Kryetari

/Josif Lekgjiku/ /Dr.Mitro Vllahu/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:12 am

NgushëllimNjoftojmë humbjen e parakohëshme të intelektualëve zagoritë Prof. Dr. Gjergj Zheji, shkrimtar dhe studiues i njohur, Ing. Topograf Pirro Dado nga Lliari dhe Ilia Laska , publicist nga Sheperi, humbja e tyre është një humbje madhe jo vetëm për familjet e tyre, por për gjithë komunitetin zagorit.

Redaksia e gazetës “INTELEKT 2001…” u përcjell familjeve të tyre ngushëllimet më të sinqerta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11570
Age : 61
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 EmptyMon Jul 19, 2010 12:13 amDrejtor , botues i gazetës “INTELEKT 2001…”

KRISTAQ F. SHABANI I.W.A, W.P.S

Kryeredaktor: Jorgo NdreuMaterialet per t’i botuar në këtë gazetë dërgohen në e-mail: \, kristaq_f_shabani@yahoo.com, kristaqshabani@gmail.com

Për të komunikuar : Mobil ++3550693846682

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
"INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty
MesazhTitulli: Re: "INTELEKT 2001..." Nr. 10   "INTELEKT 2001..." Nr. 10 - Faqe 11 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
"INTELEKT 2001..." Nr. 10
Mbrapsht në krye 
Faqja 11 e 11Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: