Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Gazeta Nivani 5

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 EmptyTue Jun 22, 2010 8:36 pm

Ai do të kujtohet si një figurë që brezat do ta respektojnë e të mësojmë prej jetës e veprës së tyre.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 EmptyTue Jun 22, 2010 8:39 pm

Nip nga Nivani

Shuhet për t’u mbajtur mend publicisti Ilia LaskaDitët e para të qershorit dhanë një lajm tronditës: Ilia laska u largua nga jeta fizikisht, por për të mos u harruar kurrë, pasi kontriburti i tij shkrimor, dashuria për vendlindjen e shprehur katërcipërisht gjatë gjithë jetës së tij, do të jetë gjallësisht me frymëmarrje shkrimore. Ai shkoi libra për Zagorinë, për Çajupin, shkroi poezi dhe fabula të frymëzuara nga vendlindja. Në këtë veprimtari shkrimore të tij kryefjala e gjithçkaje ishte Zagoria, vendlindja, në të cilën qëndronte në periudhën e pranverës deri në vjeshtë, duke u kuruar nga klima e saj , e cila i shtoi jetën Ilia laskës. Ai ndiqte me admirim rritjet e nivelit të miqve të tij, diskutonte dhe debatonte si dhe evidentonte vlerat me dashuri dhe sinqeritet. Të panumërta janë shkrimet e tij në gazetën “Zagoria” dhe në gazeta të tjera periodike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 EmptyTue Jun 22, 2010 8:41 pm

MOTIVE VETMIE...


ÇATIA

Mbulon gjithesinë.
Mbulon dhe mëkatet.
Mos mbulo dashurinë!
Le të përzgjatet !.

TAVANIT

Mbi kokë varur të kemi,
Por jo mbi mendimet.
Zogj të lirë jemi
Qiejsh, fluturimesh.

ORA

Akrepat e tu hanë numrat një nga një
Dhe nuk ngopen kurrë.
Mua koha më ikën përgjithnjë
Si rrokullimës një gur.

MURIT

Je i vetmi që më dëgjon
Ne shurdhërinë e kësaj bote.
Sa shumë më mrekullon
Gjakftohtësia jote !

DRITARE...

Kuptimi yt i mirëfilltë
Përtej qelqeve mbeti.
Sot koha bën fjalë
Për dritare interneti...

DERËS

Hapesh e mbyllesh sa herë
Si kllapat e zemrës.
Mos u mbyll asnjëherë
Për mirësinë e nënës !

ÇELëSIT

Mos kyc vetëm dyert
Bankat dhe shtëpite !
Ky. dhe hakmarrjet,
Dhe gjithë ligësitë !

DYSHEME

E duruar si nënë je,dysheme.
E fortë si burrë.
Ç`nuk të punuam ne !
Por s`u ankove kurrë.

TAVOLINA

Mbi katër këmbë ngrihesh
Si horizonti mbi katër anë.
Asnjëherë nuk mërzitesh,
Kur një stivë me libra mban.

TELEVIZORIT

Një brez e lidhe me Galaktikat.
Po shkatërron një tjetër brez.
Jam në dilemë
Të të fik a të të ndez ?!

BUFESE

Pas shkëlqimit tënd
Fshihet një ecje teknike.
Mos vallë ti je
Një mbetje tradite ?

KOLLTUKET

Zhytemi në butesinë tuaj.
Kur dita na mundon.
Për ne ju jeni
Kolltuku mbretëror.

KREVAT

Ti mban të gjitha peshat
E natës, të gjumit, dashurive,
Të ëndrrave të frikshme e përrallore
Dhe të tradhtive.

ÇEZMËS

Ti rrjedh indiferente
Dhe nuk e di hallin tim.
Unë dua të ndryshoj
Botën në shtegëtim.

SHTËPIA

Madhështore qëndron
Përmbi çdo vetmi.
Për mua je Një
Atdheu dhe Ti..
Motive vetmie...

Në nje kuptim
Çdo send ashtu rri.
Vetëm unë s`jam i vetem
Ne gjithë kete vetmi.
.............................
Unë dua të pamundurën
Të shtrij nen këmbë,
Se halli i njerëzimit
Shumë me dhemb.


KOCO STERJO,Wisconsin,USA,2010.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 EmptyTue Jun 22, 2010 8:42 pm

* *

Gjatë këtij viti mungojnë midis nesh: Dhoksi Fani, Jani Koxhjoni, Petro Kondi. I paharruar qoftë kujtimi!

Dhanë ndihmesë në përgatitjen e këtij numri: Akile Vasi, Prof. Dr. Hektor Peçi, Kleanth Caca
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar


Male
Numri i postimeve : 11709
Age : 63
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 EmptyTue Jun 22, 2010 8:45 pm

Gjatë këtij viti mungojnë midis nesh: Dhoksi Fani, Jani Koxhjoni, Petro Kondi. I paharruar qoftë kujtimi!

Dhanë ndihmesë në përgatitjen e këtij numri: Akile Vasi, Prof. Dr. Hektor Peçi, Kleanth Caca

Drejtor dhe botues i gazetës: Kristaq F. Shabani, I.W A, W.P.S, Kryetar i Lidhjes Ndërkombëtare të Poetëve, Shkrimtarëve dhe Artistëve “PEGASI”, ALBANIA Mobil, 0693846682 E-mail: kristaq_f_shabani@yahoo.com,

http://pegasialwriters.tripod.comKryeredaktor: Kristo Semi, Mobil 0692205751

Këshilli Botues: Prof. Dr. Hektor Peçi (Kryetar i këshillit ) Mobil 0682411241, Pluton Vasi, Piro Vito, Epaminonda Semi, Vasilika Vasi (Çela), Thimjo Kondi, Kristofor Peçi, Akile Vasi Mobil 0692731005, Prof. Dr. Edi Andoni.

Redaksia e gazetës: Klinika dentare “Zagoria”, Tel. 0035584465233.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content

Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Gazeta Nivani 5   Gazeta Nivani 5 - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gazeta Nivani 5
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 4Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» PICARI Gazeta Nr.1 PEGASI ALBANIA
» GAZETA " FLLADITJE BREZASH- ZHULATI "
» Gazeta Shqiptari në 120 vjetorin e saj (1888-2008)
» GAZETA "Udhet e Kombit" Nr. 16 prill 2011
» GAZETA "FERMERI" NR. 4 PEGASI, KESHILLI KOORDINATIV

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Arti dhe kultura :: Art dhe Kulturë-
Kërce tek: