Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajmet nga Rajoni

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Apr 09, 2011 9:59 pm

xhem un pres pergjigjen se eshte hera e 2 se mi ik kesaj pytjes!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySun Apr 10, 2011 12:46 pm

FIONA-Skam qka te pergjigjem un qendroj at qe tham, pra klm.......
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySun Apr 10, 2011 11:03 pm

Cito :
FIONA-Skam qka te pergjigjem un qendroj at qe tham, pra klm.......

do thot qendron mbase genjeshtres tend! ke pershendetje nga un xhem
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Apr 11, 2011 10:39 am

FLM,Fiona per kompliment,pra sdot replikoj mé me ty.....!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Apr 16, 2011 1:03 am

Cito :
FLM,Fiona per kompliment,pra sdot replikoj mé me ty.....!

Po pse o xhem e mere si fyse ti ket debatin paraprak?xhem 3 gjera nuk i toleroj sikur edhe xhelatin do e shof me sy nen1)genjeshtren nen2)higjenen jo nivel te duhur dhe e 3)moralin e dopt keto jan jasht kompetencave te mija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 1:55 am

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, kishte urdhëruar bombardimin e ambasadës kineze në Beograd gjatë bombardimeve të NATO-s në Serbi në vitin 1999.

Sid Franes, ish-shefi i Inteligjencës së Marinës Amerikane ka thënë për agjencinë “The Land of Free”, se presidenti Clinton kishte urdhëruar bombardimin e ambasadës kineze.

Ai tha se kishte marrë urdhrin, pasi që nga njësitet e inteligjencës tokësore ishin njoftuar se në ambasadën kineze ishte instaluar aparatura që përgjonte fluturimet mbi Beograd.

Ish-shefi i lartë i inteligjencës amerikane është larguar nga detyra e tij dhe tani punon si një detektiv policie. Ai gjithashtu ka thënë se kishte marrë urdhra gjatë bombardimeve në luftën e Kosovës që të mos kursej asgjë për municionet dhe armatimin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 1:58 am

do thot nuk paskan shiku harten e vjeter !!deri tani eshte then se ishte gabim heh
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Apr 30, 2011 2:10 am

Shkëmbimet tregtare me Serbinë pritet të rriten akoma e më shumë, kurse me Kosovën mund edhe të përkeqësohen. Me stadin aktual të tarifave doganore, Shqipëria ka kryer volume të mëdha tregtie me shtetin e Beogradit, ndërsa me vendin më të afërt, Kosovën, niveli nuk paraqitet aty ku duhej, por me ndryshimin e fundit të taksave raporti me këto vende do të thellohet.

Një tjetër marrëveshje e tregtisë së lirë me vendet e rajonit, në kuadër të CEFTA-s pritet të miratohet së shpejti nga Kuvendi i Shqipërisë. Gazeta “Shqip” ka mësuar strukturën e re të tarifave doganore me vendet e CEFTA-s, ku futen Mali i Zi, Kroacia, Moldavia, Maqedonia, Serbia dhe Shqipëria. Mes këtyre vendeve do të shkëmbehen mallra pa paguar tarifë doganore, mbi bazë të kuotave (në ton), që shkojnë deri në 15 për qind.

Mes këtyre vendeve duhet të kishte përfituar edhe Kosova, por për shkak statusit të njohjes ndërkombëtare, nuk ka pranuar të nënshkruajë protokollin shtesë të marrëveshjes. Pakti mes 6 shteteve të CEFTA-s është firmosur më 12 nëntor 2010, në Beograd të Serbisë, ku ashtu si Kosova, edhe Bosnjë-Hercegovina nuk ka pranuar të firmosë marrëveshjen, madje nuk kishte negociuar me asnjë nga shtetet, kurse qeveria e Prishtinës kishte nisur bisedimet prej kohësh me Kroacinë dhe Maqedoninë, por në fund u tërhoq.

Sipas Ministrisë së Jashtme, marrëveshja e re për tregtinë e lirë mes vendeve erdhi pas përfundimit të periudhës tranzitore të reduktimit të tarifave doganore për produktet industriale. Për këto mallra tarifat aktualisht janë zero dhe tani radha i vjen reduktimit dhe heqjes së taksave për produktet bujqësore dhe blegtorale, apo të vezës, verës dhe peshkut.

“Referuar shkallës së përfitimit nga tarifat preferenciale për shkak të origjinës të produkteve bujqësore të importuara (rreth 35-40 për qind) dhe tarifës doganore mesatare prej 2.4 për qind, që rezulton në këtë periudhë, efekti minus në buxhetin e shtetit nga reduktimi i taksave nuk shkon më shumë se 60 milionë lekë”, pohon Ministria e Ekonomisë, ndërsa ajo e Financave shprehet se me rritjen e shkëmbimeve tregtare, do të ketë zhvillim pozitiv në arkëtimet e taksës së TVSH-së
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySun May 01, 2011 12:47 pm

Zëvendëskryeministri serb, Bozidar Djelic ka thënë se nuk është kush për marrja datës për negociata rreth anëtarësimit të Serbisë në BE arritja e një marrëveshje me Prishtinën.

“Serbia ka propozuar hapjen e dialogut me Prishtinës me qëllim të gjetjes së një zgjidhje përfundimtare për çështjen më të rëndë – çështjen e statusit të Kosovës”, ka thënë Djelic.

Sipas zëvendëskryeministrit serb të angazhuar për integrime evropiane, nuk duhet t’i shkohet rrotull gjërave rreth Kosovës.

“Që të hyjë në BE, Serbia patjetër duhet të gjejë zgjidhje për Kosovën, sikurse edhe Prishtina, në qoftë se dëshiron të shkon më tutje në integrimet evropiane”, ka thënë Djelic për gazetën Blic.

Zëvendëskryeministri serb ka potencuar se kompromisi midis Beogradit dhe Prishtinës është në interes të Evropës dhe botës, sepse do të eliminonte ndarësit ekzistuese rreth çështjes kontestuese për Kosovën
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySun May 01, 2011 12:50 pm

[quoteSipas zëvendëskryeministrit serb të angazhuar për integrime evropiane, nuk duhet t’i shkohet rrotull gjërave rreth Kosovës][/quote]Pse u lodhet ju duke shku indirekt cdo her!Sa te veshtire e kan te ndahen nga kosova ja ase shqiptaret nuk e duan me shum vendin e vete kosoven, sikur se serbet se duan apo e dashurojn. Razz
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue May 03, 2011 12:30 am

Greqi, përleshje e përgjakshme shqiptari vret grekun


ATHINE-Një përleshje e dhunshme mes grupeve greke dhe shqiptare, përfundoi tragjikisht, me një person të vrarë.
Ngjarja ndodhi të shtunën në Athinë, kur 2 grupe të rinjsh grekë dhe shqiptarë, të armatosur me thika e kacavida, u takuan para kishës së Shën Pavlit të lagjes Glifadha, për të zgjidhur disa mosmarëveshje.
Konfilikti arriti kulmin kur dy të rinj, njëri grek 23 vjec e tjetri shqiptar 22 vjec, u përballën “kokë më kokë” dhe ky i fundit, i nxitur nga fyerjet e grekut, nxori pistoletën dhe e qëlloi në gjoks. I riu grek vdiq në spital nga plaga e marrë, ndërkohë që gjithë të pranishmit u larguan nga vendngjarja dhe policia është në kërkim të tyre.
Mësohet se shqiptari që bëri vrasjen njihet nga policia si i akuzuar për përdhunimin e një vajze, por ishte i liruar me kusht.
Sot, bëhet varrimi i të riut grek dhe polica thotë se ka marrë masa për të shmangur ndonjë veprim të dhunshëm si shenjë hakmarrjeje nga miqtë e viktimës
.


http://www.balkanweb.com/rajoni/2687/greqi-perleshje-e-pergjakshme-shqiptari-vret-grekun-61195.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue Jul 12, 2011 6:12 pm

Basesku: Shqiptarët janë “magjup” të m...

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Basescu_957643841
Rumania nuk e njeh Kosovën, ndërsa presidenti i këtij vendi ka shpërthyer në akuza raciste ndaj shqiptarëve dhe Kosovës. Presidenti rumun, Trajan Basesku ka folur për shqiptarët, Kosovën dhe arsyen pse vendi i tij nuk e njeh “pavarësinë e njëanshme të Kosovës”.

Basesku i ka quajtur shqiptarët “magjup” dhe plehra të m…. dhe ka shtuar se kjo është arsyeja që vendi i tij nuk do ta njeh kurrë pavarësinë e Kosovës, raporton Indeksonline.

“Pavarësia është ilegale. Rumania nuk do ta njohë Kosovën si shtet të pavarur. Shqiptarët janë plehra dhe m…, si ‘magjuptë’”, është përgjigjur Basesku pas pyetjeve nëse Rumania do ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Deklarata është trajtuar në mediat rumune.
http://www.koha.mk/aktuale/6309.html
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Atdhetari
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
Atdhetari

Male
Numri i postimeve : 1415
Age : 109
Vendi : Arbëri
Registration date : 13/11/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue Jul 12, 2011 10:59 pm

Fyrjet e Baseskut, vepër e një hakeri serb!
http://www.albeu.com/kryetitull/fyrjet-e-baseskut,-veper-e-nje-hakeri-serb!/41078/
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyThu Jul 14, 2011 11:41 am

Arvizu: Shqipëria, e vetmja në Europë që kufizon me imunitet hetimin e zyrtarëve
Transmetuar me: e Enjte, 14 Korrik 2011 09:38
0

Aleksadër Arvizu

Tiranë, 14 korrik 2011, NOA – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu deklaroi se Shqipëria është i vetmi vend në Europë që kufizon me imunitet të plotë hetimin e zyrtarëve të shtetit.

Gjatë ceremonisë përmbyllëse për komponentin e 6 të Programit të Sfidës së Mijëvjeçarit për Shqipërinë, faza e dytë, ambasadori amerikan i bëri apel autoriteteve shqiptare të ndryshojnë ligjin për imunitetin e zyrtarëve, në mënyrë që lufta kundër krimit, korrupsionit dhe pastrimit të parave të mos përballet me asnjë pengesë.

“Diskutimi për ligjin për imunitetin në Shqipëri nuk është asnjëherë i plotë. Shqipëria është e vetmja që kufizon të gjitha hetimet mbi zyrtarët publikë përmes imunitetit. Kam shprehur shqetësimin se është i vështirë të kryesh hetime tek zyrtarët me imunitet. Andaj ju inkurajoj që të ndryshoni ligjet për hetimin e zyrtarëve me imunitet”, theksoi zoti Arvizu.

Ai apeloi që ligjet duhet të zbatohen njëlloj për të gjithë.

Duke vlerësuar programin si të suksesshëm, ambasadori amerikan çmoi prokurorinë në punën e saj në luftën kundër krimit e korrupsionit duke nënvizuar se prokurorët kanë rol të rëndësishëm në hetim.

Duke folur për suksesin në ngritjen e njësive të përbashkëta të hetimit Arvizu tha se “Koncepti i taskforcave është i vështirë e kërkon durim dhe bashkëpunim të ngushtë mes institucioneve. Qasja e punës në grup ka bërë që të funksionojë ngritja e njësive të përbashkëta të hetimit”, shtoi diplomati amerikan, duke nënvizuar se gjatë programit në dy vitet e shkuara ka patur si suksese edhe zhgënjime.

mit/NOA
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue Nov 22, 2011 9:52 pm

Shqiptarët në vitet e 90-ta kishin dashur ta vrisnin Slobodana Milosheviqin, por atentatin e kishte penguar terroristi m i njohur i botës Iliq Ramirez Sançez,i njohur si Shakal

Sipas asaj që shkruan sot Slobodna Dalmacija e që e transmeton Index. Hr, detajet për pjesëmarrjen e Shakalit në shpëtimin e Milosheviqit në librin e vet ”Anatomia e kutërbimit global” i ka paraqitur Dragan M. Filipoviq, ish-kryeshef i Drejtoratit Policisë Sekrete Serbe dhe dikur ish-kandidat për kreun e UDB-së së Serbisë.

Autori dhe pohuesi i kësaj, siç shkruan Slobodna Dalmacija, është person me “biografi interesante" dhe shtohet se Filipoviq një kohë të gjatë ka jetuar në manastirin budist Shaolin dhe është mjeshtër i aftësive luftarake. Ai në librin e vet flet për aksionet e policisë sekrete serbe.

Milosheviqin, sipas dëshmimit të Filipoviq, shqiptarët kanë dashur ta vrisnin në vitet e 90-ta dhe për këtë qëllim kishin angazhuar "Kolonën e hekurt” e cila ka qenë rrjet i armatës së fshehtë revolucionare të Shakallit që kishte vepruar në Rumani dhe Hungari. Megjithatë ky rrjet u shpërbë pas rënie së Murit të Berlinit dhe anëtarë të tij ose u vranë ose u arrestuan.

Kur shërbimet sekrete serbe morën vesh për planet e shqiptarëve për atentatin dhe shumën e paguar për këtë, u tërhoqën lidhjet deri te Karlosi vetë .

Kjo dhe nuk ishte vështirë pasi që Karlos Shakal kishte qenë i angazhuar si vrasës i paguar i policisë sekrete të RSFJ-së që kishte shërbyer për qërim hesapesh me emigracionin ustash dhe për këto shërbime ai pushonte qetë në Dubrovnik, Split e Zagreb me bekimin e Titos.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue Nov 22, 2011 10:02 pm


Çedomir Jovanoviç
Kryetari i Partisë Liberal Demokratike në Serbi, Cedomir Jovanovic, ka thënë se qeveria e Serbisë synon që serbëve nga veriu i Kosovës t’ua bëjë atë që ua bëri Slobodan Milosevici serbëve në Kroaci dhe Bosnje e Hercegovinë.

“Serbët nga veriu i Kosovës sot kanë më shumë të drejtë sesa në korrik kur qeveria i nxori në barrikada, u ofroi mbështetje që sot, e përballur me faktin se po e humb të drejtën për t′u ulur në dy karrige, vendosi që për shkak të rëndësisë së (karriges) ′evropiane′, me serbët nga veriu të bëjë atë që bëri Milosevici me serbët në Kroaci dhe Bosnje”, ka deklaruar Jovanovic.

Ai i ka mohuar kritikat se dokumenti “Ndryshim” është tradhti, duke sqaruar se ky dokument nuk do të thotë njohje e pavarësisë së Kosovës, por një pikëpamje e re ndaj botës dhe definim i shtetit serb, ndërsa, sipas tij, njohja e pavarësisë së Kosovës dhe humbja e sovranitetit serb në Kosovë, mund të jetë vetëm pasojë e një politike.

Sipas tij, nëse Serbia kujdeset për serbët në Kosovë, atëherë duhet të zhvillojë politikë të tillë që atyre t’u mundësojë jetë normale, që do të thotë “politikë, e cila do t’ua garantojë atë shkallë të të drejtave të domosdoshme për jetë normalë në bashkëjetesë me shqiptarët, të cilët, po ashtu, kanë të drejtë për jetë normale”.

“A është kjo jetë brenda kufijve të Serbisë? Nuk është që nga viti 1999 dhe kapitullimi në Kumanovë dhe Rezoluta 1244”, ka shtuar Jovanovic
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyFri Nov 25, 2011 9:20 pm

Nuk u ngopen me politiken etyre lavire , por nuk faj kur te tjeret flejn ata i kryejn punet e tyre .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptySat Nov 26, 2011 9:48 pm

Serbise nuk i mjaftoi nje lufte me NATOn tash po krekoset si ne kohen e milloshevicit se do beje prape lufte me kosovaret,.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Nov 28, 2011 10:39 pm

rrezik!!!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Dec 05, 2011 10:15 pm

nga rajoni po presin lajme nga brukseli per udherrefyesin e liberalizimit te vizave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyThu Dec 15, 2011 4:05 pm

Premtimet e politikaneve per fillimin e liberalizimit te vizave erdhen ne fund ,tash po thone se seshte me rendesi kur fillojne bisedimet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Dec 19, 2011 12:00 am

Liberalizimi i vizave e ka nji te mir shum te madhe?... se dot dalin shqiptart pak jasht dota shijon perendimin,dot hargjojn para posht e lart,disa dot ngelin ne perendim disa dot pendohen,disa dot martohen,keshtu qe nese kan para.
Por ne fund,jeta dhe fati,jan dy faktor interesant,qe disa dot pendohen e disa dot krekosen.....!Mas miri esht qe ta shijosh vet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Dec 19, 2011 10:51 pm

Kufiri mes Serbisë dhe Kosovës, që është subjekt i marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit mes Beogradit dhe Prishtinës, “kurrë nuk është përkufizuar”, thonë historianët serbë, transmeton Telegrafi.

Momçilo Pavloviq, drejtor i Institutit për Historinë Moderne, thotë se komuna e Leposaviqit ishte jashtë Kosovës deri në vitin 1959.

“Nuk ekziston asnjë konferencë ndërkombëtare e pranuar apo vendim në bazë të së cilës mund të përfundohet se cili është kufiri i Serbisë dhe i Kosovës. Kosova nuk është trajtuar në takimin e dytë të AVNOJ-it, e as në Komisionit e Badinderit, në bazë të së cilës janë përkufizuar ish republikat jugosllave”, thotë Pavloviq, sipas të cilit përkufizimi i vetëm mes Kosovës dhe Serbisë ka ndodhur pas bombardimeve të NATO-s, kur me marrëveshjen e Kumanovës është përcaktuar zona e sigurisë tokësore.

Pero Simiq, publicist serb, thotë se Leposaviqi i bashkohet Kosovës, sepse Petar Stamboliq është zgjedhur nga ky rajon për deputet dhe ka dashur të fitoj. Versioni zyrtar, sipas tij, ishte se kjo pjesë graviton te Mitrovica, ku punonin shumë njerëz të këtij rajoni. Ndërsa, versioni tjetër jozyrtar ishte se kështu komunistët donin ta shtonin numrin e serbëve në Kosovë.

Ai përmend bisedën e regjistruar të Stalinit dhe Kardelit, të mbajtur më 19 prill 1947, kur Kardeli ka thënë se udhëheqja jugosllave mendon që Kosova t’i bashkohet Shqipërisë.

“Stalini është përgjigjur: ‘Mirë shumë, kjo është e drejtë’. Tito, në pranverën 1945, gjatë takimit me gazetarë të huaj, ka thënë diçka që më vonë është censuruar, se ‘planet për bashkimin e Kosovës me Shqipëri nuk mund të realizohen ,sepse nuk është caktuar përfundimisht as pozicioni i Shqipërisë’”, thotë Simiq.

Historian Predrag Markoviq thotë se kufiri i parë mes Serbisë dhe Kosovës është tërhequr për herë të fundit gjatë Luftës së Dytë Botërore. Sipas tij, kufiri ishte në lumin Ibër, “ku ndahet veriu i Kosovës nga kontrolli i pushtetit të Prishtinës”.

“Hitleri në atë kohë ishte më i favorshëm ndaj Serbisë se Angela Merkel. Ajo e ka tejhitlerizu Hitlerin. Duhet vërtetuar se në bazë të cilit princip historik apo dokumenti caktohet ku nis Serbia. Të gjithë zgjedhin kufijtë që u përshtaten, pos kur është fjala te Serbia”, thotë Markoviq
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyMon Dec 19, 2011 10:56 pm

ce kan kthy historin nga 47 ajde mendje ajde akoma nuk pajtohen se e kan humb K-O-S-O-V-E-N keta palaqet cheers

meqe ra fjal nuk fol edhe shum Angela kemi prit me shum ng kjo vizit po nejse:shock:
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 EmptyTue Dec 20, 2011 6:46 pm

Shqiptaret skan fitue asgja vetem te trashet e sules ,e disa ende mendojne se serbia ka humb!
vetem ja futin kote keta fare koqovaret ,merkel si do fare shqiptaret po shkijet me shume...
keta kerkojne qe koqovaret te kene me shume te drejta ne ,,republiken nen serbi!
haa po budall gjin kemi.. bejne mashallah si ne kohen e Rrahman Morines...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 4 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajmet nga Rajoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 4 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: