Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Lajmet nga Rajoni

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutoriMesazh
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 56
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:21 am

Driniii un skame kunder kesaj goce gje por te sjellesh tema serbi ketu dhe te thuash duhet ti ndertojme mardhenjet me armikun kjo eshte nje absurditet fare
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:22 am

Cito :
Driniii un skame kunder kesaj goce gje por te sjellesh tema serbi ketu dhe te thuash duhet ti ndertojme mardhenjet me armikun kjo eshte nje absurditet fare

Per te ber gar me armikun duhet tja njohesh strategjin'' dikur dikush ma ka then kete''dhe mbaj mend
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:29 am

Oi goce ne nuk jemi duke ber gara, ajo perdite ne menyra te ndryshme po e lufton popullin shqiptare, me serbin munde te bisedoshe vetum me grykgjaten, kote u mundu rogova me vite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Kostandin
Fillestar/e
Fillestar/e
Kostandin

Male
Numri i postimeve : 68
Age : 56
Vendi : Skrapar
Registration date : 09/09/2010

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:31 am

Po si moj zonjushe nuk ja mesove qe 50 vjet dhe tani pse duhet kure kosova eshte e roberuar nga nderkombetare nuk rezikohet nga lufta sa per strategji pse duke lexuar serbet ne duhet te mbrojme veten tone ne duhet te dime se cfare jemi dhe cfare kerkojme serbi le te thote te veten por vetedijen tone nuk duhet te largojme nga ajo qe deshirojme apo jo
e qarte tani goce
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:43 am

Cito :
Po si moj zonjushe nuk ja mesove qe 50 vjet dhe tani pse duhet kure kosova eshte e roberuar nga nderkombetare nuk rezikohet nga lufta sa per strategji pse duke lexuar serbet ne duhet te mbrojme veten tone ne duhet te dime se cfare jemi dhe cfare kerkojme serbi le te thote te veten por vetedijen tone nuk duhet te largojme nga ajo qe deshirojme apo jo
e qarte tani goce

Cfare mendon ti ,ka shqiptare amam shqiptare me ZEMER qe don te bashkpunim me sllavin qe na sundoj me shekuj?Jo zotri gabon sepse ai qe ka perjetu luften dhe humbjn e familjarve nuk e deshiron nje gje till kurren e kurres,por ti shum me mir se un edi sepse qenke ne mosh bajagi te madhe se kosoven nuk e ka sundu vetem serbi apo ,po turku,austiaku bugari e cdo kush qe ka qen me i zoti se Shqiptari ,por sote aleate me te forte kemi turkin austriakun e shum vende tjera te EU..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 12:46 am

Dhe ti mendon se neser edhe serbin apo. Cka nuk ndegjon.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Sep 13, 2010 5:51 pm

pse po lodhi a vellezen kote ,siq tha Drini 10 vjet Rugova u lute e u permut me shkijet po as nje cop buk sja dhane.
me shkaun duhet fole shqip eshkurt me gryk te pushkes.
Ti armatosim 300.000 vete dhe te dalin ne Rashke e shef se qyshe te njef menjehere bota dhe shkau.
Po e ka pa se do qe luftuan ishin ne bashkpunim me shkaun ata te miret u vrane nga shkau do e do nga vete shqiptaret ..
Dhe nuk mbet patriot po kane mbet do klyshe te shkaut qe naten hajne e pijne me te e diten ankohen kinse ...
JO pasha ty pa i vjerre 100 udheheqes ne konop si ne irak sadamin me shoke
kurre liri ske me pase..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyWed Sep 22, 2010 12:16 am

Daçiq: Serbia nuk ka pësuar disfatë kur e ka pranuar Rezolutën e kompromisit me Bashkimin Evropian

Duke folur për bisedimet e ardhshme në mes të Prishtinës dhe Beogradit zyrtar, kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë dhe zëvendëskryeministri i saj, Ivica Daçiq, ka nënvizuar se negociatat nuk do të jenë të lehta, meqë Beogradi insiston në bisedime për statusin e Kosovës ndërsa Prishtina për çështjet teknike. Daçiq ka nënvizuar më tutje se Serbia nuk ka pësuar disfatë kur e ka pranuar Rezolutën e kompromisit me Bashkimin Evropian mbi mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë. Serbia do të pësonte disfatë sikur në atë dokument të vihej pika në statusin e Kosovës.Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut vlerësoi se dhuna në Rahovec në rastin e protestës së vreshtarëve ishte e panevojshme, për shkak se përveç përdorimit të sasisë së madhe të gazit lotsjellës, pati edhe përdorim të shufrave nga ana e policisë, ndërsa gjuajtje me gurë dhe dëmtim të traktorëve nga ana e atyre që protestuan. Në një reagim të KMDLNJ-së thuhet se ky Këshilli me kujdes po i përcjell zhvillimet në Rahovec, të cilat për pasojë patën ndërhyrjen e Policisë së Kosovës, përkatësisht Njësitit special. “KMDLNj ka përkrahur protestat e vreshtarëve të Rahovecit të cilët kërkonin që rrushi i tyre të grumbullohej nga bodrumi ‘Stone Castle’ apo që të gjendet zgjidhje tjetër në mënyrë që atyre t’u kompensohej dëmi nga mos shitja eventuale e rrushit. Protestat e vreshtarëve të Rahovecit dhe kërkesat e tyre kanë qenë shumë të drejta dhe të realizueshme dhe ato kanë filluar si protesta paqësore prandaj ata që kanë urdhëruar përdorimin e forcës kundër vreshtarëve është dashur ta kenë parasysh këtë fakt, andaj është dashur të tregohen të përmbajtur”, thuhet mes tjerash në reagim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rrimtaf
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
rrimtaf

Male
Numri i postimeve : 1090
Age : 50
Vendi : kosov
Registration date : 30/07/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyWed Sep 22, 2010 12:41 pm

Me ne fund edhe serbia ka fillu te nise proceset integruese dhe politikat jo konfliktuoze ne rajon sidomos me kosoven kuptohet me ndihmen e botes demokratike .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyWed Sep 22, 2010 3:57 pm

o rrimtaf sa shkurt pames je ,kurre serbija se leshon kosoven .
po edhe kosova seshte shtet fare,vetem po ja fut kuturu.
Okb eulex unmik kfor nato e shofin kosoven nen serbi sipas rez.1244.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
fatbardhi
Fillestar/e
Fillestar/e
fatbardhi

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 52
Vendi : Gjilan
Registration date : 23/09/2010

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyFri Sep 24, 2010 12:08 pm

Edhe një platformë serbe që Kosovën do ta linte sakate
Publikuar: E enjte, më 23 shtator 2010

Artikuj të ngjashëm

Diçka po zihet në shërbimet sekrete në Maqedoni

Edhe një platformë serbe që Kosovën do ta linte sakate
Kesiq: Së shpejti bisedimet Serbi-Kosovë

Revizioni në ministritë që i drejtojnë shqiptarët

Beograd, 23 shtator - Qendra e Beogradit për Politikë të Re (QPRB) ka hartuar një Propozim platformë për bisedime ndërmjet Serbisë e Kosovës, njofton sot e përditshmja serbe, “Politika”. Ky dokument edhe në këtë rast propozon “zgjidhje” që Kosovën do ta linin edhe më sakate se që ishte nën Milosheviqin, ku jetën politike e zhvillimore do ta bënin të paperspektivë. Po e botojmë, me fare pak shkurtime, që të shihet ky synim.
Sipas kësaj gazete, Qendra në propozimin e saj niset nga “bindja se për arritjen e ujdisë serbo-shqiptare vendimtare është marrëveshja mbi pavarësinë funksionale të Kosovës dhe mbi njohjen e statusit të veçantë për komunitetin serb”.
Autorët e këtij dokumenti nisen nga qëndrimi se serbëve dhe shqiptarëve në Kosovë u duhet ujdia mbi jetën e përbashkët dhe ardhmërinë.
“Qëllimi i këtij propozimi është zgjidhja funksionale, sipas të cilës serbët në Kosovë do të fitonin ndërlidhjen e institucionalizuar ndërkomunale, dhe në anën tjetër Serbia nuk do të pengonte hyrjen e Kosovës në institucionet ndërkombëtare dhe pavarësinë e saj funksionale”, thuhet në dokument, të cilin sot e ka publikuar ekskluzivisht vetëm gazeta “Politika”.
Sipas Propozimit6, Marrëveshja duhet të zgjidhë tri probleme: Çështjen e sovranitetit, Çështjen e përfshirjes së Kosovës në institucionet ndërkombëtare, dhe Çështjen e marrëdhënieve midis bashkësisë serbe dhe asaj shqiptare në Kosovë.
Marrëveshja ndërmjet Serbisë e Kosovës kur është fjala për bartjen e pavarësisë legjislative do të merrte model më së shumti Marrëveshjen e Uesministrisisë (Statute of Westminster), të cilën Mbretëria Britanike e kishte nënshkruar me Australinë, Zelandën e Re, Kanadanë e Afrikën e Jugut më 1931. Me këtë marrëveshje këto vende fituan pavarësinë legjislative, por sovraniteti në parim i mbetej Britanisë.
Problemi qëndron në emërtimin e kësaj marrëveshje, konsideron qendra, sepse do t’i jepte një ngjyrim negativ kolonial.
Po ashtu, marrëveshja me Kosovën rreth çështjes së përfshirjes së Kosovës në institucionet ndërkombëtare do të bëhej sipas Marrëveshjes themelore ndërmjet dy Gjermanive (Grundlagenvertrag), kurse për nga raporti kushtetues i dy bashkësive nacionale sipas marrëveshjes së Ohrit e të Dejtonit (de facto njihet pavarësia e në shteti me kushtëzimin e strukturës së brendshme të tij shteti).
Bazë e pavarësisë funksionale të Kosovës (nga pikëvështrimi serb) do të ishte marrëveshja me Serbinë, në të cilën ajo bart kompetencat sovrane (pavarësinë legjislative) në Kosovë, duke e kushtëzuar atë me detyrimet e palës së Prishtinës që kanë të bëjnë me entitetin serb. Bazë e pavarësisë funksionale nuk mund të jetë Kushtetuta e Kosovës, por vetëm Marrëveshja e Serbisë, e Kosovës dhe e BE-së, si garantuese (me autorizimin e KB-ve përmes një rezolute të re. Sovraniteti i Serbisë do të pranohej deklarativisht me marrëveshje të ndërsjellë në të cilën do të thuhej se kompetencat sovrane (delegohen) në Kosovë, që juridikisht do të thoshte se Kushtetuta e Serbisë mbetet burim i këtyre kompetencave që mund të jetë shumë thelbësore në rast të shkeljes së marrëveshjes nga ana e Kosovës kundruall komunitetit serb.
Gjatë negociatave duhet të amendamentohen ligjet e Kosovës mbi organizimin territorial dhe Ligjit mbi vetadministrimin lokal, që janë më thelbësorët për komunitetin serb (korrigjimi i Planit të Ahtisaarit në këtë fushë). Aty duhet gjetur baza për formimin e lidhjes së komunave me sa më shumë kompetenca: arsimi, shëndetësia, mbrojtja sociale, gjyqësia, policia. Ndoshta më së miri është që disa çështje të ndjeshme (policia) të jenë formalisht në nivel qendror të Kosovës, por që mund ose duhet të barten në nivel komunal, përkatësisht në nivel ndërkomunal (me marrëveshje në mes të disa komunave) që pastaj ajo të mund të shërbente edhe si zgjidhje për enklavat serbe. Në këtë mënyrë do të kishte siguri për serbët pa entitet territorial, por de facto me polici serbe. Insistimi në entitetin territorial përkujton Dejtonin, që BE-ja dhe SHBA-ja kurrë më nuk do ta pranojnë, meqë këtë e konsiderojnë problem.
Nuk është e dëshirueshme të kërkohet çfarëdo forme e autonomisë territoriale për veriun e Kosovës, meqë dihet se shumica e serbëve jetojnë në jug të Ibrit: në vend të kësaj duhet të shkohet në forcimin e kompetencave të komunave.
Projekti thekson se bashkësia serbe për të gjitha këto duhet të ketë garanci kushtetuese (numër të caktuar deputetësh në Parlament, ligjet kryesore të cilat duhet të kenë shumicën e votave të deputetëve serbë), pastaj participim në Gjykatën Kushtetuese, në Komisionin Republikan Zgjedhor:
Ruajtja e sistemit parlamentar, ku kryetari zgjidhet në Kuvend. Kjo do t’i jepte peshë faktorit serb. Pala serbe duhet të ketë disa kompetenca specifike të rezervuara, siç është ministria për Kthim.
Kosova fiton pushtetin legjislativ, gjyqësor, ekzekutiv dhe monetar.
Sipas propozimit fillimisht do të nënshkruhej marrëveshja, e pastaj rezoluta e re e KS të KB, e pastaj vjen dërgimi i misionit të BE-së në Kosovë, në të cilin Serbia do të kishte një rol të vetin.
Sipas modelit të Grundlagenvertrag, pas nënshkrimit të marrëveshjes duhet të pasojë akti ynë i njëanshëm me të cilin vërtetojmë sovranitetin burimor të Serbisë, i cili do të aktivizohet në rast të shkeljes së sovranitetit.
Trupi i përbashkët trelateral i përbërë nga Serbia, Kosova dhe BE-ja mbikëqyr zbatimin e marrëveshjes dhe i raporton KB-ve.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptySun Oct 24, 2010 6:50 pm

Lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ishte e drejtë dhe demokratike. Ky është leksioni që po marrin së fundi studentët e Fakultetit për Studime të Sigurisë, në Universitetin e Beogradit. Profesoresha Dragana Duliq, ligjëruese në Fakultetin për Sigurinë, u shpjegon studentëve në Universitetin e Beogradit nga libri se “UÇK është një grup demokratik”.

Në librin “Etika e luftës”, të autorëve Dragana Duliq dhe Brandon Romqeviq jepen teori për luftën e drejtë të UÇK-së.

Mediat serbe raportojnë se ka pasur shumë reagime nga pedagogë dhe studentë, ku sipas tyre, libri nuk paraqet opinione të ndryshme, por ai është jashtëzakonisht i njëanshëm dhe tendencioz.

“Në librin prej 273 faqesh përmenden edhe shembuj të qeverisë së Serbisë, e cila u kthye egërsisht kundër popullit të saj, duke përdorur forcat e armatosura në një seri të masakrave ndaj një numri të madh të qytetarëve të saj”, raportojnë mediat serbe
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Oct 25, 2010 10:25 pm

po tallen serbet me ne...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Nov 01, 2010 11:32 pm

Beograd, 1 nëntor – Zëvendëskryeministri i Serbisë, Bozhidar Gjeliq, sipas medieve të Beogradit është shprehur se në pyetjen e përfshirë në pyetësorin e Komisionit Evropian mbi kufirin, territorin dhe numrin e banorëve, përgjigja do të jepet duke llogaritur Kosovën pjesë të saj.

Gjeliq dhe ish-ambasadori i SHBA-së në Serbi, William Montgomery, pajtohen se për hyrjen e Serbisë në BE është e domosdoshme normalizimi i marrëdhënieve me Prishtinën.

Në një emision të B92 – “Utisak nedelje” (Mbresa e javës), nënkryetari i qeverisë serbe i ngarkuar për integrimet evropiane ka thënë se heqja dorë nga Bashkimi Evropian do të thoshte hap mbrapa.

Po ashtu, kjo do të thoshte edhe hapje e rrugës anëtarëve të BE-së që Kosovën ta trajtojnë si vend të ri anëtar, që për Serbinë nuk do të ishte mirë, ka thënë Gjeliq.

“Është fakt se në Ballkanin perëndimor, të gjitha vendet dëshirojnë BE-në dhe, siç thotë Montgomery, nuk do të mund të shkojmë në BE, derisa të mos zgjidhim statusin e Kosovës, por as Prishtina. Në fakt, kjo është një nxitje për të gjetur një kompromis. Hyrja në BE nxit për kompromis. Sikur të hiqnim dorë nga hyrja, do të shkonim një hap mbrapa”, është shprehur Gjeliq. William Montgomery konsideron se kufijtë ndërkombëtarë në Ballkan për bashkësinë ndërkombëtare, siç thotë ai, janë të çimentuara dhe të gjithë përmes bisedimeve dëshirojnë vendosjen në procesin e normalizimit.

“Nuk e di nëse këtu do të ketë farë kushtesh në ndonjë moment negociatave në lidhje me BE-në, por jam i sigurt se kurrë nuk do të hynim në BE derisa të mos ketë normalizim të vërtetë. Jonjohja formale e Kosovës si qeveri, si shtet, por duhet të ketë normalizim të plotë dhe kjo është diçka me të cilën kjo qeveri duhet të pajtohet herët a vonë”, konsideron ai.

Në emisionin “Utisak nedelje” është biseduar edhe për ndarjen eventuale të Kosovës. “A është ndarja e vetmja gjë logjike në të ardhmen? Unë nuk e them, e as nuk është vendi e as formati, por është fakt se ne kemi dy bashkësi, të cilat nuk shikojnë në të njëjtën korpus politik, dhe kjo është diçka që duhet të ketë një ndikim të caktuar në zgjidhje që në fund do të miratohet”, ka thënë Gjeliq.

Montgomery thotë se ai vetë vazhdimisht ka mbështetur idenë e ndarjes, por në qeverinë e SHBA-së askush nuk e mbështetë këtë opsion.
“E them me siguri të plotë, askush në qeverinë e SHBA-së nuk e mbështet mendimin tim. unë vite me radhë derisa isha pjesë e qeverisë jam përpjekur për këtë ide dhe e di se ata janë të bindur që të gjithë, se Kosova duhet të mbetet e pavarur”, ka thënë Montgomery.

“I frikëson ideja e ndarjes për shkak të pasojave që mund të kishte në rajon, në Maqedoni, në Bosnjë. Janë fare të pavullnetshëm ta shqyrtojnë këtë ide. Kjo është ide e imja tash e një kohë të gjatë, por sapo kalon koha gjasë që kjo të ndodhë janë gjithnjë e më të vogla dhe mendoj se vendimi i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë që e kishim atëherë dhe tani kjo Rezolutë e Asamblesë së Përgjithshme të KB, tash janë gjasat zero që kjo të ndodhë”, ka shtuar ai.

Dita e fillimit të negociatave midis Beogradit e Prishtinës do të mund të ishte përafërsisht e ditur gjatë kësaj jave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhiti
Anëtar i Besueshëm
Anëtar i Besueshëm
xhiti

Male
Numri i postimeve : 1858
Age : 59
Vendi : Prishtine
Profesioni/Hobi : zbulim i tradhtarve
Registration date : 26/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyTue Nov 02, 2010 12:34 am

Fionaa
une kam thene dhe them se Kosova eshte nen sovranitetin e serbise
po me nje vetqeverisje multietnike pa komb pa flamur pa sovranitet pa ushtri.
Pra republik nen serbi sipas rez1244.
keta politikan e dijne po dojne me mashtrue popullin budall.
Bota okb unmik eulex e njef kosoven republik sipas rez.1244.
e kjarte eshte kjo per ata analiste qe i njohin politiken.
Po Partit opozit e pozit e dijne po i kane duart e lidhura .
Shiqo te gjithe PDK AKK LDD LDK AKR jane me kushte ne politik dhe i kane duart e lidhura nga te huajte ja punoni siq themi ne ja ne Byruc
Krimi ,hajnia ,Korrupsioni allashveresh i kan zan pick.
Shiqo sa vet jane ne listen e zez te Interpollit dhe Administrates Amerikane.
te gjithe Politikanet..
Mos pritni me shume se mashtrim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Mar 28, 2011 2:11 am

Presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, ka thënë se në Kosovë ekziston një realitet i cili duhet respektuar.

“Realitet është se shqiptarët kurrë nuk do të pranojnë sovranitetin e Serbisë, siç është realitet se serbët nga veriu i Kosovës kurrë nuk do të pranojnë sovranitetin e Kosovës”, ka thënë Tadiq, raporton B92.

Ai ka shtuar se për këtë shkak çdo marrëveshje lidhur me Kosovën duhet të niset nga realiteti në terren.

Duke marrë pjesë në forumin e Brukselit “Afrimi i Ballkanit në BE”, Tadiq ka theksuar se për këtë realitet dialogu Beograd-Prishtinë ka filluar me çështje teknike që të vijë pastaj te zgjidhja e çështjeve të vështira.

I pyetur se çka të bëhet nëse serbët në Kosovë do të ndiheshin si “në shtëpi”, presidenti Tadiq është përgjigjur se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

“Nëse pyetni serbët se a janë kosovarë, do t’u thonë: ‘Nuk jemi, ne jemi serbë’”.

“Serbia po bën përpjekje që me kompromis të zgjidh problemin historik ndërmjet serbëve e shqiptarëve, i cili është i vjetër 100 vjet, në mënyrë që mos të ndodhë që njëra palë t’i fitojë të gjitha dhe tjetra të humb krejt”, ka thënë Tadiq.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
detektivi
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
detektivi

Male
Numri i postimeve : 2116
Age : 40
Vendi : Here ne kosove here ne Evrop
Profesioni/Hobi : zbulimi i tradhtareve dhe hajnave
Registration date : 15/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Mar 28, 2011 1:53 pm

Serbet nuk jane servile si shqiptaret qe heqin kombin e tyre e flamurin kombetare ,per ate ata fitojne qka te deshirojne e ne kena humber si mos me keq ,sepse i prijme te keqes ....a lavderomi shume ,zanat ja kemi ..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Mar 28, 2011 11:40 pm

Cito :
Serbet nuk jane servile si shqiptaret qe heqin kombin e tyre e flamurin kombetare ,per ate ata fitojne qka te deshirojne e ne kena humber si mos me keq ,sepse i prijme te keqes ....a lavderomi shume ,zanat ja kemi ..

dhe un pajtohem se vertet jan atdhetar edhe pse jan armiq te shqiptarve duhet pranu ky fakt real .Shqiptaret kan koh per te mesu edhe shum !


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Driniiiii
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
Driniiiii

Male
Numri i postimeve : 3267
Age : 39
Vendi : Belfast
Registration date : 17/02/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Mar 28, 2011 11:46 pm

E kush e pat formu shtetin dhe kombin jugosllav, mos thoni ju dy qe shqiptaret.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyMon Mar 28, 2011 11:49 pm

Beogradi kërkon të negociojë me Tiranën zyrtare mbi konfliktet territoriale qindravjeçare mes serbëve dhe shqiptarëve. Kështu deklaroi presidenti serb Boris Tadic, gjatë një forumi të organizuar në Bruksel nga German Marshall Fund. Sipas tij, nuk ekziston termi “kosovar”, por në këtë territor ka vetëm shqiptarë dhe serbë.

“Qëllimi im është të zgjidhim konfliktet historike që ekzistojnë në Ballkan”, ka deklaruar Tadic.
“Ne do të dëshironim të zgjidhnim konfliktet historike që ekzistojnë për më shumë se 100 vjet mes serbëve dhe shqiptarëve. Kjo është saktësisht ajo që po përpiqemi të arrijmë, që do të thotë të arrijmë një kompromis. Dhe jo të kemi një palë që humbet gjithçka dhe një tjetër që fiton gjithçka. Është e thjeshtë”, është përgjigjur Tadic.

Sipas presidentit serb, dialogu Prishtine-Beograd duhet të nisë me çështje teknike për të lehtësuar jetët e njerëzve, por duhet të përfundojë me tema të dhimbshme, çka nënkuptonte ndarjen e Kosovës.

“Përsa i përket Kosovës ne duhet të nisemi nga realiteti në terren. Shqiptarët sot, njësoj si në të kaluarën, nuk pranojnë çatinë e sovranitetit serb. Më së shumti serbët e veriut në Kosovë nuk duan të pranojnë çatinë e një sovraniteti shqiptar mbi kështjellë, dhe ky është realiteti ku po jetojmë. Nëse do të më pyesnit çfarë mund t`i ofrojnë zyrtarët shqiptarë në Prishtinë serbëve të veriut në Kosovë…”, ka vijuar Tadic.

Kjo është hera e parë që presidenti i Serbisë shtron publikisht nevojën e një dialogu me Shqipërinë për të zgjidhur historinë qindra vjeçare mes dy popujve, duke përfshirë këtu dhe një pazar për territoret
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyWed Apr 06, 2011 11:30 am

Po, cilat janë favoret e Serbisë në aspektin Strategjik:

E para të pengohet konsolidimi i pavarësisë së Kosovës dhe shtrirja e sovranitetit të saj, dhe, e dyta, përmes sindromit grek që duke kërkuar atë që s’të përket ta mbash atë që e ke marrë pa të drejt si rasti i Çamërisë e që për Serbinë është jo Lugina e Preshevës siç mendojnë disa shqiptarë, por përveç saj, çështja është më shumë te e drejta historike e Nishit, Vrajës, Toplicës dhe e Kurshumlisë, sepse kontrata historike fatale e marrëveshjes qindvjeçare e mbrojtur dhe e sponsorizuar nga Evropa e atëhershme për ndarjen dhe copëtimin e vilajeteve (tokave) shqiptare skadon në vitin 2012-2013. Dhe Tadiqi duke pas parasysh këtë skadim kontrate, gjoja si një shpëtimtar i vorbullës së zjarrtë ballkanike tenton që të fus në lojën e përgjakshme shqiptarët, që në këtë moment favorizues për ne, të ngarkojë mbi shpinën tonë tërë konfliktin, luftën dhe urrejtjen ballkanike në mënyrë që të përfitojë sikurse sot e një qind vjet më parë.

Do të ishim në gjendje si komb, të bënim një ridefinim të padrejtësive historike kundër nesh dhe një kompromis të quajtur pajtim historik mes shqiptarëve, serbëve dhe të gjithë fqinjëve tanë, në mënyrë demokratike, me dialog dhe marrëveshje vetëm atëherë kur të ndodhte bashkimi Shqipëri Kosovë, sepse atëherë do të kishim një shtrirje solide gjeografike, gjeostrategjike, gjeoekonomike dhe gjeopolitike, një ekonomi dhe një treg të konsoliduar dhe të mjaftueshëm për veten dhe të tjerët, resurse të mjaftueshme humane dhe të tjera, kështu që do të ishim në gjendje t’i bënim ballë me lehtësi sfidave të sigurisë ballkanike dhe më gjerë. Vetëm kështu do t’i dëshironim mirë se ardhje dhe suksese zotit Tadiq në pajtimin jo vetëm shqiptaro-serb, por edhe ballkanik, si dhe në ridefinimin e kufijve ballkanik, aq të domosdoshëm sidomos për ne shqiptarët
Mbrapsht në krye Shko poshtë
BashKom
Admin
Admin
BashKom

Male
Numri i postimeve : 767
Age : 50
Vendi : Prishtin
Registration date : 27/08/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyWed Apr 06, 2011 11:53 pm

Xhem tash kontarta te reja se atyre u skadon afati edh eku se qfar dollaveri dot luhet tash leje Nishin e Toplicen po e mer edhe mitrovicen e graqanicen e ku ka shkije i ban shtet ne shtet e kta let flej .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyThu Apr 07, 2011 12:26 am

Cito :
Po, cilat janë favoret e Serbisë në aspektin Strategjik:

E para të pengohet konsolidimi i pavarësisë së Kosovës dhe shtrirja e sovranitetit të saj, dhe, e dyta, përmes sindromit grek që duke kërkuar atë që s’të përket ta mbash atë që e ke marrë pa të drejt si rasti i Çamërisë e që për Serbinë është jo Lugina e Preshevës siç mendojnë disa shqiptarë, por përveç saj, çështja është më shumë te e drejta historike e Nishit, Vrajës, Toplicës dhe e Kurshumlisë, sepse kontrata historike fatale e marrëveshjes qindvjeçare e mbrojtur dhe e sponsorizuar nga Evropa e atëhershme për ndarjen dhe copëtimin e vilajeteve (tokave) shqiptare skadon në vitin 2012-2013. Dhe Tadiqi duke pas parasysh këtë skadim kontrate, gjoja si një shpëtimtar i vorbullës së zjarrtë ballkanike tenton që të fus në lojën e përgjakshme shqiptarët, që në këtë moment favorizues për ne, të ngarkojë mbi shpinën tonë tërë konfliktin, luftën dhe urrejtjen ballkanike në mënyrë që të përfitojë sikurse sot e një qind vjet më parë.

Do të ishim në gjendje si komb, të bënim një ridefinim të padrejtësive historike kundër nesh dhe një kompromis të quajtur pajtim historik mes shqiptarëve, serbëve dhe të gjithë fqinjëve tanë, në mënyrë demokratike, me dialog dhe marrëveshje vetëm atëherë kur të ndodhte bashkimi Shqipëri Kosovë, sepse atëherë do të kishim një shtrirje solide gjeografike, gjeostrategjike, gjeoekonomike dhe gjeopolitike, një ekonomi dhe një treg të konsoliduar dhe të mjaftueshëm për veten dhe të tjerët, resurse të mjaftueshme humane dhe të tjera, kështu që do të ishim në gjendje t’i bënim ballë me lehtësi sfidave të sigurisë ballkanike dhe më gjerë. Vetëm kështu do t’i dëshironim mirë se ardhje dhe suksese zotit Tadiq në pajtimin jo vetëm shqiptaro-serb, por edhe ballkanik, si dhe në ridefinimin e kufijve ballkanik, aq të domosdoshëm sidomos për ne shqiptarëtKush esht autor i keti shkrimt?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
xhema
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
xhema

Male
Numri i postimeve : 2337
Age : 54
Vendi : Ferizaj -gjermani
Registration date : 30/03/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyFri Apr 08, 2011 1:20 pm

FIONA-ndalu pak dhe analizoj shkrimet e mija, dhe shum leht mund te konkludosh se kush jam,shifet kjart se kshtu dhe kto jan opinione te mija.........!

PS,am mos po don ta qes dhe emrin komplet.....!?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
......
Anëtar Nderi
Anëtar Nderi
......

Female
Numri i postimeve : 4682
Age : 32
Vendi : Atje ku un dua ..............
Registration date : 24/05/2009

Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 EmptyFri Apr 08, 2011 10:12 pm

Cito :
FIONA-ndalu pak dhe analizoj shkrimet e mija, dhe shum leht mund te konkludosh se kush jam,shifet kjart se kshtu dhe kto jan opinione te mija.........!

PS,am mos po don ta qes dhe emrin komplet.....!?

Xhem me vjen keq jashzakonisht se me duhet ta demantoj kete lajm se nuk eshte mendimi juaj ase shkrimi se nuk ka shanc far hiq.Po pse mundohesh te behésh intelekt me mendimet e huaja !po nuk eshte mir kjo o xhem me mir tjesh i knaqur me ate se je se me ate se pretendon (kjo eshte keshill miqesor)

nuk eshte hera e par se te kam then kujdes me shkimet cop-pas pa nuk eshte ne rregull bre xhem ti vjedhim autorit shkrimin kjo eshte pirateri ,ti shiko shkimet ku nuk perdore askun shenjat e piksimet as germe (e) kurr nuk i qet kaqurrelet fare Sad prandaj kujdes herav tjera verja emrin autorit se mos do kerkoj demshperblim pastaj ai ose ajo Mad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty
MesazhTitulli: Re: Lajmet nga Rajoni   Lajmet nga Rajoni - Faqe 3 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Lajmet nga Rajoni
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 6Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët-
Kërce tek: