Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue. 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë

Shko poshtë 
+13
Parapsikologu
Nezir Myrta
Ali Baba Tepelena
Lejla
Fjona
Euridika
Ibrahim Rugova
njonidrenica
rroni
Leka i Madh
Mergimtari
Poeti
ELIE
17 posters
Shko tek faqja : Previous  1, 2
AutoriMesazh
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyMon Oct 20, 2008 6:36 pm

nk e lë këtë themë të iken nga shiriti elektronik, pa e shkundur këtë degë të mendimit fortë e mirë derisa, të lodheni e të shtriheni nën hije, të kësaj peme!

Sot kur ke mundësi me një PATEL, natel, moblephone, mobil zë, me një zëlëvizës - telezon - mund tëlidhesh kudo nga çdo pikë e planetes, kudo ndodhesh në punë, udhtim, në çdo mement - mund të shkruash e të flasesh SHQIPEN E BUKUR!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ELIE
Anëtar i ri
Anëtar i ri
ELIE


Female
Numri i postimeve : 163
Age : 52
Registration date : 10/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyMon Oct 20, 2008 8:38 pm

Problem shume i madh ky i gjuhes tone dhe te neveriten disa tv kur sheh neper lajme fjale "live" apo  dhe pastaj tv punojne per te miren e ketij vendi? jam dakord qe ne fushen e teknologjise  mund te perdoren fjale pasi shpikjet perderisa behen ne vende te huaja natyrisht edhe emertimet e tyre do te jene te huaja. por te behen keto gjera neper tv, c'geli per ata ne mergim !!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyTue Oct 21, 2008 12:17 am

po ka kanal tv shqip, e subjekti i huaj, nuk mbetet asgjë për mërgimtarët - a për shpikjet, nuk do të thot ku shpiken, nëse emërtimet janë sipas funksionit të shpikjes, padyshim lidhen me gjuhën e natyres së shpikje, mjetit të zbuluar - veç kur emërtohet me emrin e zbuluesit.

Unë e lishja fjalën, për internetin në xhep, ku sot ështëmënyra ma e shpejtë e komunikimit, shkrimit, lidhjes me botën shqiptare
gjë që nuk e kishin as rilindasit, e para tyre dhe mërgimtarët e hershëm ishin gati plotësisht të izoluar, të humbur nëpër botë dhe vështirë të bënin diç madhore për kombin! Po edhe në ato kushte të vështira, ruajten gjuhën tonë edhe ishin ata mërgimtarët që formuan alfabetin tonë, shoqatat shqiptare jashtatdheu! E sot duhet shumë punë, e pak po bëjmë, për mbajtjen gjallë të Shqipes, e për bashkimin e kombit!

Ju falenderoj për komentin ELIE E Nderuar!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyTue Oct 21, 2008 3:31 am

...shkruaj, e desh m'iku thema

shkruani ore se ende as, nuk ka filluar thema...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyThu Oct 23, 2008 8:07 pm

tregoni, sa e kemi përvehtësuar shkrimin shqip, nga ky forum dhe çka mësuam? Disa kanë problem edhe me shkrim-lexim, por mund të aftësohen për njëkohë të shkurtë!

A nuk do ta lëmë Shqipen të harrohet, po edhe të reflektojmë si ambasadorë të kombit?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
nardlushnja
Anëtar i ri
Anëtar i ri
nardlushnja


Male
Numri i postimeve : 90
Age : 52
Vendi : Greqi
Registration date : 27/04/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyThu Oct 23, 2008 8:17 pm

Kjo eshte nje teme qe eshte vertete per tu lavderuar.
Eshte detyre e jona qe te ruajme gjuhen shqipe.Ne qe jemi ne mergim dhe qe nuk na krijohet mundesia e shkollave shqipe ketu ku jetojme(greqi) duhet t'u mesojme vete femijeve tane shkrim dhe kendim(sepse per ta folur gjuhen shqipe te shqyejne) dhe besoj se ja kemi arritur .Sigurisht qe duhet nje pune e madhe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Nezir Myrta
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Nezir Myrta


Male
Numri i postimeve : 660
Age : 110
Vendi : usa
Registration date : 23/03/2008

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyThu Oct 23, 2008 9:29 pm

Me ta marr pasurinë, të kanë marr diçka
me ta marr shëndetin, të kanë marr shumë.

me ta marr guximin, t'i kanë marr të gjitha! (shqipe)


Çshtë vështirë drisa të lidhen symbiozat shqipopnja, se atëherë bëhet gjithçka, sado e çuditshme dhe e papranueshme të jetë për secilin diktator, që dikton shuarjen e Shqipes!

Atje e kemi synin;)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Aldo
Anëtar
Anëtar
Aldo


Male
Numri i postimeve : 490
Age : 35
Vendi : durres
Registration date : 06/01/2009

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptyFri Jan 30, 2009 1:20 am

mir emigrantet qe flasin shqipen me zor (shumica) po ata qe ndodhen ne atdhe pse marin fjale nga italishtja ose anglishtja per te zevendesu fjalet shqipe?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Agrone
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
Agrone


Male
Numri i postimeve : 609
Age : 38
Vendi : jasht
Registration date : 28/01/2009

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 EmptySun Feb 22, 2009 11:13 pm

aldo ke kapur temen e duhur me e shtir te ruajn identitetin shqiptaret e shqiperis se ato ne mergim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content

Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty
MesazhTitulli: Re: Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë   Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë - Faqe 2 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ruajtja e gjuhës shqipe në mërgim një sfidë e vërtetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 2 e 2Shko tek faqja : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» GJUHA SHQIPE DHE LASHTËSIJA E SAJË
» Përvjetori i "Alfabetares së gjuhës shqipe"...
» Vrasjet dhe kidnapimet në mërgim
» GJENDJA DHE PERSPEKTIVA E GJUHËS SHQIPE NË PERIUDHËN POSTGLO
» QOFSH I MALLKUAR MËRGIM I FERRIT

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Emigracioni-
Kërce tek: