Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Mirë se erdhë në forum " Bashkimi Kombëtar "
Qëndro i lidhur me ne ! Disponim te këndshëm të kontribojm për kombin larg ofendimet dhe zënkat...
Bashkimi Kombëtar
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

 

 Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?

Shko poshtë 
+76
haxhiu
agim__barja
arbeni24
Medalim
Isa Uka
Tatoo
arberia
eri Tr
xhiti
Ada_Kondi
xhema
socratus
ramadan mekaniku
an-di
Lancelot
detektivi
sokrati
Aktiv
PeriiKeputur
VINCA
ngadhenjimi
Hamitmatjani
anila
Kasper
Blerti_Gashi
Mirushe
gjakushi
Gjura
Eva0506
ylari
MUHAMETII
paioni
feneri
MARY
besim78
aurora jasini
Parapsikologu
istogalia
Roza
alban kita
Loti
Mergimtari
Xili
Eagle Eye
Argent
Euridika
E_Bukura
ariana18
stabili
cuni
Ali Baba Tepelena
xhavo_
nardlushnja
lilu
tom sojer
Jeetaa
zeriatdheut
rolling
Mister
murturi
fina
Orfe@
MARIA
USHTARILIRIS
Zogisti_Legalist
Delia
Leka i Madh
Ago Muji
Beton
prizreni73
Riki30
Aquila
ss1
Sofra
Anna
petritkola
80 posters
Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 25  Next
AutoriMesazh
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:10 pm

Propozoj qe shkrimi me larte te behet teme më vete, Sofra vendos ti mbi kete propozim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:11 pm

Ua dhashe faktin mbi shkollat greke Maria, si e komenton ti kete?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 42
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:13 pm

MARIA shkruajti:
Eva leri goditjet e poshtra dhe te hidhura poshte mezit.Lexoi mire ato qe kam shkruar dhe mos nxir konkluzione te gabuara sepse sic te thashe behesh cope per te bere pershtypje.Mua personalisht nuk me paguan asneri sepse kam nje roge super te kenaqshme dhe sigurisht per te mbrojtur hiresine e tij nuk do ta ulja qa poshte veten per te kerkuar lek mbase ti je mesur te llogarisish gjithcka me lek por jo te gjithe jemio ashtu.Lexoi ato qe kam shkruar dhe here te meparshme qe te kuptosh qendrimin tim per ''Vorio epirin'' dhe Bollanon ....lexo se nuk te ben keq por ama lexo mos ja fut kot.Sa per ato pika pika ti nuk me ofendon mua por veten tende sepse nuk me perballon dot dhe me jep goditje te pista dhe te pandershme si ato pikat e tua ehuuuuu sa me shkruar Agua me premtimin sa te duash .....ndonje gje me te re te pa kopiuar ke?

Po ben idhujtari Marie, kujdes se do te shkoje shpirti ne ferr, Jezu Krishti nuk te ka mesuar te mbrosh me kaq pasion HIRESINE.....!!

Edhe pergjigjet e mia i gjen me lart, t'i kam shpjeguar te gjitha.

Nuk te lexoj o Marie, jo... se nuk kam shume kohe per te humbur me "perlat" e tua te mjera.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:18 pm

MARIA shkruajti:
Eva leri goditjet e poshtra dhe te hidhura poshte mezit.Lexoi mire ato qe kam shkruar dhe mos nxir konkluzione te gabuara sepse sic te thashe behesh cope per te bere pershtypje.Mua personalisht nuk me paguan asneri sepse kam nje roge super te kenaqshme dhe sigurisht per te mbrojtur hiresine e tij nuk do ta ulja qa poshte veten per te kerkuar lek mbase ti je mesur te llogarisish gjithcka me lek por jo te gjithe jemio ashtu.Lexoi ato qe kam shkruar dhe here te meparshme qe te kuptosh qendrimin tim per ''Vorio epirin'' dhe Bollanon ....lexo se nuk te ben keq por ama lexo mos ja fut kot.Sa per ato pika pika ti nuk me ofendon mua por veten tende sepse nuk me perballon dot dhe me jep goditje te pista dhe te pandershme si ato pikat e tua ehuuuuu sa me shkruar Agua me premtimin sa te duash .....ndonje gje me te re te pa kopiuar ke?
Nuk shoh dicka te kopjuar ne ate qe ka then Eva, por vetem te verteta, shihet se te dhemb ajo qe te tha Eva, per pagen qe mer nga boss-at qe ke, te cilet te paguajne per te mbrojtur kete ndyrsiren.

Tokat Shqiptare nuk kan vende per te, ejani e mereni deri ne kufij e percjellim duke e masakruar mire e mire e pastaj e qoni ne muze, ne menyre qe sa her keni mall per te shkoni e vizitoni.

Byeee fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:26 pm

Ago nemua nuk me eshte ankuar njeri se kisha ka thene se Korca eshte toke greke.Propagande te pakten une qe jam nje anetare e regullt e kishes se Tiranes dhe mar pjese dhe ne Korce sigurisht per toka greke brenda shqiperise nuk kam degjuar kurre po ne rast se ka nje propagande te tille po te them se nuk jam dakort sepse kisha ka funksion hynor jo politik dhe ky do ishte nje gabim fatal.Shrim shume i bukur po eshte i mare nga inteneti dhe mbase nga nje burrim jo i sakte .Nuk u cudita me faktin.... kur robi gjen shehsh ben persheshato qe jane shkruar aty nuk jam dakort se jane te verteta.Shteti grek e ka per detyre te beje propagande por detyra jone e shte te mos e pranojme kur kjo shkolle kishte qellime te tilla Ministia jone e Arsimit perse nuk e kundershtovi Lishencen apo i pelqene parate?Theodhoros Pagkalos figure tmershme i lumte qe ka mbrojyur kombin etij dhe jua ka thyer turinjte atyre qe nuk e pranonin ashtu sic ishte .shrim jashtzakonisht i vetete dhe renqethes qe une nuk po ja kuptoj tamam qellimin qe e ke shkruar.Cili eshte qellimi i shkrimit se me te vetete nuk e kuptova qe greket na kane inat ?.......Epo kete e dime nuk eshte ndonje gje e re .Sofra kufirin tek Vlora e ka vene nje historian injorant jo Janullatosi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:32 pm

Eva mos me meso mua per Jisu Krishtin se une te garantoj qe i di me mire ato qe ka thene dhe te siguroj e dashur qe edhe me ato qe thua ti nuk eshte dakort.Epo Eva kur nuk pranon te lexosh mos lexo dhe mos fol se nuk shoh ndonje arsye.Bibikim sa te shkon roli i avokatit mbrojtes. Sa pe pagen epo besoni cte duash njerez te liri jeni rendesi ka e verteta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:37 pm

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Clean_albania
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:38 pm

Janullatos ka ardhur në Shqipëri në korrik 1991, duke deklaruar se vinte si misionar i përkohshëm në krye të kishës së rrënuar ortodokse në Shqipëri. Tashmë jemi 14 vjet më pas. Vëmë re një mosmbajtje fjale dhe një gjendje të amullt pa rrugëdalje. Në vitin 1993 dhe një viti më pas, Janullatos bëri përpjekje për të legjitimuar pozitën e tij jolegjitime, duke u kapur tek statuti i vitit 1950 i KOASH-it, që nuk është njohur nga Patriarkana e Stambollit. Mjafton këtu t’ju them një fakt të thjeshtë (pa hyrë në të tjerat), se Kryepeshkopi i këtij kongresi ishte person i martuar dhe babai i një ministri të rëndësishëm në atë kohë. Nga ana tjetër, theksoj se edhe sipas statutit të vitit 1950, Janullatos është sërish i paligjshëm pasi ai nuk ka pasur asnjëherë shtetësinë shqiptare, që është kusht tek ky statut. Por nga ana tjetër kemi një Kryepeshkop që krenohet se ka ndërtuar kaq e eq objekte, a thua se kemi të bëjmë me ndonjë kompani ndërtimi dhe jo me një bashkësi që në radhë të parë ka ushtrimin e besimit ndaj Zotit. Nëse do të duhej vërtet ngritja e një Kishe të vërtetë ortodokse shqiptare, kjo nuk duhej të kishte lidhje me një vend si Greqia për disa shkaqe: Ky vend ka luftuar shumë kundër pavarësisë së Shqipërisë dhe në një aspekt tjetër, edhe kundër autoqefalisë së KOASH-it (shumë klerikë shqiptarë janë vrarë ose helmuar nga kisha greke), ka synuar gjithë t’i përllogarisë besimtarët ortodoksë të Shqipërisë si grekë, ka mbajtur qëndrim gjithnjë të ashpër kundër gjuhës shqipe, ka shfaqur gjithnjë pretendime territorale ndaj vendit tonë, ka djegur e masakraruar disa herë Shqipërinë e jugut (përfshi këtu edhe Çamërinë), etj. Për më tepër, përderisa Greqia mban në fuqi ligjin e gjendjes së luftës ndaj Shqipërisë, do të thotë se ajo e trajton Shqipërinë si “vend armik” dhe shtetasit shqiptarë si “armiq”. A mund të sjellë paqe dhe mirëkuptim një klerik i ardhur nga një vend i tillë?

Maria, cfare ke per te shtuar apo per te hequr ne kete me lart??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sofra
Admin
Admin
Sofra


Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: që   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:38 pm

"Epo kete e dime nuk eshte ndonje gje e re .Sofra kufirin tek Vlora e ka vene nje historian injorant jo Janullatosi".

Maria nuk mund një historian shqiptar të vendos për gjithë librat e historisë në Shqipëri....këtu ka gisht dikush tjetër pos qeverisë aktuale shqiptare që janë të shitur tek fqinjtë, por synimi i asaj historie që të vendosen në librat shkollore duhet kërkuar tek rrënjët e asaj ideje dhe jo tek një i vetëm historian që mundohesh ti ta humbësh tragun .....

Maria si shumë injorant po dalin nga kanalet e mshefta nga greqia dhe nga progrekët që flasin shqip në Shqipëri.

Po ai greku që ligjëron në shkollat shqipe që solli Ago Muji mos edhe ai është një historian shqiptar ?!


Edituar për herë të fundit nga Sofra në Tue Nov 18, 2008 3:55 pm, edituar 2 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:39 pm

Ne nje prononcim te tij At Nikolle Marku qe njihet si kleriku i cili vazhdimisht ka kundershtuar ardhjen dhe qendrimin e Janulllatosit ne krye te Kishes Autoqefale Ortodokse Shqiptare thote me sa vijon:


-" Që Janullatosi duhet të largohet nga Shqipëria kjo është absolute, por ajo çka unë mund t’ju kujtoj këtu, është se Kryepeshkopi i Athinë Kristodhulos, është mik dhe bashkëpunëtor i afërt i Janullatos dhe ndërlidhës i fortë i tij me organizatat antishqiptare vorioepirote si “ENVI”, ”SFEVA”, etj, me të cilat kanë pozuar të dy mjaft herë. E shpëton apo jo ortodoksinë greke kjo është çështje e tyre, për mua ikja e tij nga Shqipëria do të ndokonte në forcimin e ndjenjës sonë kombëtare pasi Janullatos ka pasur dhe ka si qëllim të përhershëm greqizimin e Shqipërisë e veçmas të kishës sonë. Mos të harrojmë, zbehja e ndjenjës kombetare ka dhënë si pasojë ekuivalente një zbrazëti,që ka shënuar fatalisht krizë morale deri në imoralitet. Mund t’ju them me siguri, se njoh raste të tjera të rënda të klerikëve që i shërbejnë sot Janullatosit, për të cilat mendoj se nuk është koha për të folur.
Pastaj ne pyetjen se kur do te perfundoj lufta juaj e ftohte me Janullatosin At Nikolle Marku pergjigjet:
"--Unë nuk kam asgjë personale me Janullatos, por me paligjshmërinë e misionit të tij në Shqipëri dhe pasojat që ai ka sjellë. Kjo është parimore dhe jo personale."

Do qe te vazhdoje dhe me shum ...???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Gjura
Anëtar i Suksesshëm
Anëtar i Suksesshëm
Gjura


Male
Numri i postimeve : 1902
Age : 41
Vendi : Shqiperi
Registration date : 18/02/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:43 pm

Maria
Mere Janullatosin e theni qafet bashk me te, se skemi marak se ku e vorosni.

Sa e verber dukesh! apo shtiresh se je ashtu, qe nuk shefe apo e shejtore te duket vetja.
Nganjeher me dukesh me e zeze se Bin Ladeni(Janullatosi) nje m.... jan te dy bashk, ne skemi lind sot, qete na mbash leksione e tena e mbush mendjen me broçkulla te fes e as te agjenteve nga eladha jote.
Boll me sheret e kishes, mere e lexoje historin Shqiptare jo ate greke dhe pastaj flasim, se ti vetem bluan si mulli pa drith, i dime te gjitha mrekullit e aty agjenti Janullaqtos. Nuk eshte rastesi qe ai te jete caktuar ne Shqiperi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:46 pm

Përse kryepeshkopi i vetëshpallur grek Janullatos nuk largohet nga Shqipëria !!??
Si mendoni për kryepeshkopin grek Janullatosin i cili eshte vetëshpallur kryepeshkop i gjithë Shqipërisë . Duhet që në kishat Shqiptare te bëhen meshat në gjuhën Shqipe edhe greke ??!!
Me ardhjen e proceseve demokratike , kërkesë e domosdoshme ishte edhe rimëkëmbja e besimeve fetare dhe në këtë kuadër edhe ripërëritja e fesë ortodokse Shqiptare . Për këtë arsye i detyruar , Ramiz Alia dhe ministri i jashtëm i asaj kohe , Muahmet Kapllani , gjithashtu edhe disa intelektual më në zë ju drejtuan kishes greke , e cila dërgoi ne Shqipëri Janollatosin me detyrën në hierarkin fetare si eksark për KAOSH-in ( Kisha Autoqefale Ortodokse e Shqipërisë ) . Duke parë se KAOsh-ja e udhëhequr nga eksarku Janollatos filloi të investohet dhe të marë karakterin e vartësis helenike shtrohet pyetja a ka vend më ky njeri në Shqipëri ??!!
Pra sic e shikoni edhe sic jeni të informuar ky person erdhi si bamirës në ndihmë të KAOSH-s dhe tani është vetëshpallur kryepeshkop i gjithë Shqipërisë gje e cila bie në kundërshtim me ligjet me kryesore të vetë kishës Shqiptare .
Themelimi i KOASH-es në Kongresin e Beratit të vitit 1922 , konsolidimi i saj me statutin , rregullat dhe kanunet e vecanta dhe njohja e saj nga Patriarkana më 1937-en , pas përpjekjeve këmbëngulëse të popullsisë Ortodokse Shqiptare , ishin pasojë e qëndresës shekullore që atdhetarët rilindas u bënë ndikimit te institucioneve të huaja kishtare dhe në mënyrë të vecantë Patriarkanës Greke të Stambollit .
Në vitin 1929 Kongresi i dyte i KOASH-it miratoi statutin e Kishes Autoqefale Shqiptare . Me këtë statut u sigurua plotësisht karakteri Autoqefal Kombëtar i Kishës tonë .

Neni 16 është kurorëzimi i gjithë asaj lufte të gjatë per pavarsi kishtare dhe kishë kombëtare , epilogu i një përvoje të hidhur në luftë me tendencat shoviniste greke . Më poshtë po shkruaj këtë nen të marë fjalë për fjalë nga kushtetuta e KOASH-it ...


Cilësit e Peshkopëve

Art. 16. Kryepishkopi , Peshkopët , Zavendësit e tyre lokal , Ikonomi i Math Mitrofor , Sekretar i Përgjithshëm i Sinodhit , si edhe ndihmësit e Zavendësit Klerikë të Kryepishkopit dhe të Peshkopëve , duhet të jenë prej gjaku , gjuhe Shqipëtarë si edhe të kenë nënshtetësinë Shqiptare .

13 Qershor 1929 . Korcë

Ky nen e bën Janullatosin të paligjshëm në Shqipëri


Do ende e "dashura" Mariushe...?? fla
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Eva0506
Hero anëtar
Hero anëtar
avatar


Female
Numri i postimeve : 3323
Age : 42
Vendi : Shume larg...!
Registration date : 28/01/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 3:54 pm

MARIA shkruajti:
Eva mos me meso mua per Jisu Krishtin se une te garantoj qe i di me mire ato qe ka thene dhe te siguroj e dashur qe edhe me ato qe thua ti nuk eshte dakort.Epo Eva kur nuk pranon te lexosh mos lexo dhe mos fol se nuk shoh ndonje arsye.Bibikim sa te shkon roli i avokatit mbrojtes. Sa pe pagen epo besoni cte duash njerez te liri jeni rendesi ka e verteta.

Po c'te te lexoj moj Marie!!!! Me mire lexoj At Nikol Markun se e kam dhe shqiptar si veten time dhe mbron interesat e vendit tim. Po qe se nuk te dhembin shume syte nga fjalet e tij mund ta lexosh edhe ti ketu:

Dokumenti ku bazohet veprimtaria e kishes është Tamusi i dalë nga Patriakana e Stambollit. Si pasoje e veprimtarise mbytese te kishes greke, Kryepeshkopi Visarion Xhuvani dha dorëheqjen pikërisht ne kohën kur ai e kishte dërguar kishen ortodokse kombëtare ne oborret e kishave evropiane. I gjithë amaneti i martireve te kishes dhe baballareve te Kombit ishte se "kushdo mund të vijë te drejtoje kishen ortodokse shqiptare, por jo një klerik grek". Ironia e fatit ishte se na erdhi Janullatos.

Por sulmi i parë qe Janullatosi i bëri kishes, ishte heqja e pamjes dekorative te kishave tona, qe shpalosnin kulturën dhe historinë e popullit tonë dhe besimtareve ortodokse. Së dyti, ai ndertoi një rrjet administrativ me një kuader enigmatik dhe te manipuluar, i perzgjedhur nga Greqia. Askush prej tyre nuk është për kishen ortodokse shqiptare. Ata janë rrogetare te thjeshtë qe servilosen për një kore buke. Së treti, u krijua Sinodi i Shenjtë kleriko-laik nga dhespote greke dhe renegate qe me devocion i sherbejne Janullatos dhe kishes greke, duke harrur interesat kombëtare. Prandaj me te drejtë shprehim shqetesimin tonë pasi kisha shqiptare nuk është gjë tjetër veçse një filial i kishes greke. Ne vitin 1994, plaku Janullatos, ndërsa ishte duke udhetuar drejt Selanikut, i jep një intervistë gazetarit amerikan, Fred Reid, te cilit i deklaron se "Shqipëria është një shtet islamik ne gjirin e Evropes se perparuar dhe Islami e quan kishen ortodokse shqiptare si një arre gunge qe duhet shtypur". Ai shton me tej dhe thotë se Përëndimi duhet te kuptoje se Islami është ne thelb një fe politike. A nuk është e rrezikshme kjo? A i sherben Shqipërisë një deklarim i tillë? Ne vitin 1998 po ky plak kontradiktor, pasi i u sulmua për deklarimet e tij antishqiptare, mbrojti doktoraturen ne shkencat islamike. Shikoni sa cinik qe është. Ndoshta është i sëmurë, sepse një njeri normal nuk do e bënte një gjë te tillë duke rënë ne kundershti me veten. Pergjigjen për ç'ka bërë e jep vete populli. Tregojani popullit këtë gjë dhe merrni mendimin për gjendjen e tij. Por e keqja me e madhe është se politika e sotme i ka dhënë shumë krah këtij njeriu antishqiptar.

Kam ndjekur me vëmendje gjithë çfarë po flitet në media dhe shtyp këto ditë rreth kësaj ceshtjeje. Lidhur me dhenien e nenshtetesise Janullatosit, unë do të thosha se për t'i dhënë nenshtetesine Janullatosit dhe klerit të huaj ka disa kritere. Ne asnjë nën te statusit nuk përfshihet dhënia e nenshtetesise klerit të huaj. Edhe pse ka shumë vite qe sherben ne Shqipëri, ai mund te konsiderohet si një mik i nderuar, por jo te jetë kuader kishtar. Por kur vihet re se veprimtaria e tij bie ndesh me çështjen Kombëtare dhe atë te besimit, ai kategorikisht është i padeshiruar. Me sa jam i informuar, ai ka hartuar një status të ri me nene dhe ligje, sipas oreksit te kishes greke dhe interesave greke. Me këtë statut, ai perjeteson varesine e kishes ortodokse shqiptare nga kleri i huaj. Prandaj kerkesa e marrjes se nenshtetesise është me shumë dinakëri . Nëse e merr nenshtetesine ai ka te drejtë te miratoje këtë statut qe ne thelb është antishqiptar, anti-ortodoks duke e varrosur njëherë e pergjithmone kishen ortodokse shqiptare. Me pas, ne do të mbetemi te vegjel dhe do të kapemi pas dorë nga kisha greke për te shkuar te Perendia. Por ka akoma me keq, pasi prapa këtij skenari fshihen gjëra te rrezikshme. Ne Shqipërinë e Jugut kisha ortodokse, minoriteti dhe shoqata "Omonia" nën drejtimin e Janullatosit do të kërkojnë flamurin e Vorio-Epirit, duke i dalë ne krah kishes ortodokse serbe, e cila nuk po pushon se luftuari qe Kosova të mos e fitoje Pavaresine. Vini re kohët e fundit. Për flamurin e Vorio-Epirit ka shumë zera ne Jug dhe kisha ortodokse dhe mitropolia e Gjirokastres është kthyer ne Mitrovicë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 4:39 pm

Mariushe, nese do me shum ksajde jemi ?? Very Happy
Mbrapsht në krye Shko poshtë
ylari
Anëtar aktiv
Anëtar aktiv
ylari


Female
Numri i postimeve : 801
Age : 38
Vendi : Shqiperi
Registration date : 02/11/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 18, 2008 11:00 pm

Ylari ti vet po humb kohe duke folut per Janullatosin une nuk kam detyruar njeri dhe sa per menyren e shprehjes mendoj se nuk ke te drejte duke me thene idirekt qe une nuk jam pergjigjur me korektesi dhe kulturen e nje femre mesa mbaj mend nuk kam ofenduar njeri, dhe ne rast se krahasomen me menyren e te pergjigjurit tuaj kam frike se nuk eshte tamam per njerez dhe per menyren e pershtatshme qe permend.Gjithsesi ato qe shkruaj dhe nuk kuptoj une jane pune per mua ti shpreh mendimin tend dhe une timin por ne ate qe besoj une qofte dhe gabim te lutem mos nderhy.

Mari une nuk humbi koh duke folur per janullatosin, per te nuk flas kur skam koh,por vetem kur kam kohen e tepert.Sa per fyerje as une nuk kam fyer asnje njeri por jam pergjigjur asaj pyetjes tende qe me keni permend emrin tim,sa per gabimin tend un nuk ndery por edhe une dhash mendimin tim siq me takoi,ju vet me that se une jam goc e kam len namin,car nami kam len duke tu pergjegjur tamam siq me takon mua e kjo quhet nam per ty.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyWed Nov 19, 2008 6:46 am

https://www.youtube.com/watch?v=JP_fgumNjb4
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyWed Nov 19, 2008 6:50 am

https://www.youtube.com/watch?v=n9tC6Az9vo0
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyThu Nov 20, 2008 3:39 pm

Natyra kristiane e shqiptarëve dhe Kali i Trojës Janullatos”, shkruar nga: At Nikollë Marku
Nisur nga titulli i shkrimit unë nuk mund të mendoj ndryshe veçse si shqiptar. Nuk mund të veproj ndryshe vetëm si shqiptar. Nuk mund të ëndërrojë ndryshe, vetëm si shqiptar. Së fundi unë nuk mund të vdes ndryshe, por vetëm si shqiptar. Shqiptarizmi shekullor na tregon, se në periudha të ndryshme historike, ne dallohemi për një tolerancë tejet humane dhe jo fyese apo përçmuese, por për një tolerancë respektuese ndaj të tjerëve. Kombi shqiptar përballë historisë së njerëzimit të rruzullit, vetëm se është dëmtuar nga të tjerët dhe askujt nuk i ka shkaktuar vuajtje të llojeve të ndryshme.
Toleranca shqiptare nuk vjen nga dobësia apo nga mungesa e forcës, por ajo vjen si rezultat i natyrës që nga origjina e shqiptarëve. I pajisur nga zoti me një inteligjencë të skajshme, tepër të lartë prej artistësh, kombi shqiptar nuk ka qenë kurrë i qetë për të nxjerr në pah madhështinë hyjnore. Madhështi të bllokuar nga trazirat e ndryshme historike. Nga materialet që kam studiuar dhe kryesisht autorët që na akuzojnë për barbarë dhe besim pagan, jam përpjekur të gjej në historinë tonë një natyre të tillë kolektive, por nuk më rezulton asnjë e tillë. Përkundrazi në momente luftërash, pushtimesh, lëvizje kufijsh etj, del në pah një natyrë tjetër tejet dashamirëse dhe plot mëshirë. Natyra kristiane.

Barbarizëm, apo vetëmbrojtje
Në vitin më të afërt 1997, kur Janullatos u largua nga Shqipëria, i deklaroi televizionit Italian (Rai Uno) se ajo çfarë po ndodhte në Shqipëri ishte një barbarizëm i jashtëzakonshëm. Kuptohet se ky deklarim nuk i bënte mirë kombit shqiptar. Në çdo komb mund të gjesh njerëz që blihen për të keqen e kombit të tyre, por ata që morën armët në fillim erdhën nga fqinji ynë jugor e kështu pjesa tjetër e popullsisë shpërtheu depot për vetëmbrojtje. Askush nuk iu përgjigj skenarit të zi për një luftë jug-veri, siç shpresonte “fort lumturia” Janullatos. Ajo që nuk ndodhi ishte një mrekulli e zotit dhe e maturisë shqiptare. Në asnjë rast në ngjarjet historike, nuk ekziston një barbarizëm kolektiv shqiptar, por përkundër, kemi një barbari serbe mbi shqiptarët dhe një barbari greke kundër shqiptarëve të Çamërisë. Kur i përmendim këto fakte, nuk dua të ushqej urrejtje për të ardhmen, por thjesht një kujtesë që ka si për qëllim mos përsëritjen e fenomenit në breza dhe kohë të ndryshme. Integrimi i Shqipërisë në Evropë, i vë në lëvizje ata që nuk duan avenirin e kombit shqiptar për ta penguar sadopak ardhmërinë kombëtare shqiptare.
Ata, të blerët historikë fatkeqësisht dhe në brezat e tyre të kaluar, duan që integrimin e Shqipërisë ta lidhin me tjetërsim gjuhe, zakonesh, e prejardhje dhe kur ne rezistojmë për identitetin tonë paqësor e prejardhjen tone fisnike, ata të blerët dhe ai që i blen na quajnë barbarë, për të krijuar një panik e pse jo dhe shqetësim tek popujt e tjerë evropian. Një etiketim të tillë e ka përdorur gjerësisht Janullatos, jashtë kufijve të Shqipërisë, në organizmat ku ai shkon për të prezantuar “mrekullinë” greke mbi atë shqiptare.
Barbarizëm është pabesia ndaj një kombi, e jo vetëmbrojtja,vetë qëndresa,vetësakrifikimi. Barbarizëm i egër dhe tepër i hidhur është kur përdor fjalën e Zotit, të dredhuar në drejtim të greqizimit të shqiptarëve ortodoksë. Ata që shkruajnë si servilë të Janullatosit, për kishë ortodokse e që po shndërrohen në barbarë pa komb e atdhe, le ta pranojnë publikisht në radhë të parë, se çfarë janë përpara se të jenë ortodoksë. Barbari është shpifja dhe trillimi, dhe më e rëndë është akoma kur shoqërohet me tituj pseudo- shkencore e pseudo- fetare. Të thuash gjëra që nuk janë të vërteta dhe që mund të vërtetohen se janë krejt ndryshe nga mashtrimi e përfitimi, vetvetiu të lind mendimi sesa e kanë humbur shpirtin këta njerëz, që trillojnë të pavërteta, për të fituar simpatinë e padronit të tyre, i cili në fund të misionit të tij, do t’i flak pa asnjë mëshirë.

Komb pagan, apo qiellor?
Thonë që modestia e tepruar është vet kulmi i mburrjes, apo e vërteta të jep energji të pafund jete. Nuk është e udhës fetare, të jesh besimtar i ndonjë besimi e të trajtosh të tjerët si paganë të pafe. Ortodoksët e Shqipërisë kanë ndërtuar një lidhje shpirtërore të shkëlqyer me pjesën tjetër të kombit që ka besim të ndryshëm, lidhje që nuk i pëlqen Janullatos me të blerët e tij e të shiturit tek ai, siç është rasti me priftin Thomollari e të tjerë me kokrra. Në shkrimet e shenjta, thuhet se fundi i botës do të vijë nga veprimi i budallait, se ai nuk ia di rëndësinë asaj që po bën. E shumta do të jetë një vëlla në ngjasim me Thomollarin. Zoti na ruajt por, zhvarrimet e atij lloji që udhëhoqi Janullatos me shërbëtor Thomollarin, janë një paganizëm që buron nga koha, kur grekët ishin paganë me njëmijë e një zota të ndryshëm, që infektuan gjithë botën, e cila dhe sot vuan pasojat e asaj kulture. Shqiptarët, kanë një natyrë që nuk të besojnë kollaj e po ashtu gjithmonë janë kritikë të institucioneve fetare të ndryshme se, përderisa organizohen nga njeriu, kanë dhe gabimin njerëzor brenda. Kriticizmi shqiptar, vjen si rezultat i natyrës sonë se ne i duam gjërat të përkryera si vet krijimi i Zotit, pra dhe origjina e kriticizmit është hyjnore dhe kjo është e padiskutueshme. Në përgjithësi tek ne ekziston autoriteti i një Zoti dhe ky autoritet është shekullor, ku për këtë që shpreh ka prova të shumta. Në thelb të mendimit shqiptar si botë shpirtërore e konceptuale, ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me fjalët e zotit tonë Jezu Krisht, për atë çka e sundon botën deri në kthimin e tij.
Bashkë ekzistenca dhe mos tjetërsimi janë dy tiparet më të qëndrueshme të kombit shqiptar, që ndër shekuj e pushtime të ndryshme. E tillë është dhe periudha që kalon tani me një emigracion të madh jashtë vendit e me një bashkë ekzistence me Janullatos e kompani. Veprat shpirtërore kanë vlerë hyjnore e jo objektet apo ndërtimet, kur përdoren si kali Trojës, që është simbol i pseudo- pendesës, pseudo- dhuratës e ku fshihet vdekja apo arma e krimit. Barbarizëm e paganizëm që nga koha e Zeusit qe shqiptaret nuk e besonin ndonjëherë.
Shqiptarët janë të krishterë përballë Janullatosit, sepse janë tolerantë e gjakftohtë përballë veprimeve të tij në dëm të shqiptarëve, që sillen me “indiferencë” e “jashtë” vëmendjes e kur shqisat punojnë me kapacitet të plotë përballë dredhisë së të “urtit” Janullatos.

Krishterë përballë fqinjëve
Atdheu i shqiptarëve është i vendosur në një pozitë gjeografike, ku përplasjet kufitare e kulturat deri në lashtësi, i ngjajnë një demarkacioni biblik i krahasueshëm me luftërat e zakoneve të ndryshme, që burojnë nga gatimi si qenie e shpirtit, si formë jetese. Sesa krishterim kanë fqinjët tanë, mund ta përcaktosh me sjelljet historike ndaj popullit shqiptar. Sjellje që në Shqipëri i njohin që nga fëmijët e deri tek pleqtë e shenjtëruar. Jo rastësisht serbët derdhën gjak shqiptari në Kosovë e grekët shfrytëzojnë mizorisht djersën e shqiptarëve e kisha jonë ka të drejtë t’i mbrojë me forcë shqiptarët pa hezitim sepse është kishë e tyre. Nuk mund të bëjmë sehir, ashtu siç kërkon Janullatos e të merremi me varret se mos gjejmë ndonjë flori për ta grabitur. Veprim kristian ishte dhe ai i Kryeministrit Berisha, që i afroi priftit serb në Kosovë ndihmë financiare, pavarësisht se ky i fundit u soll si barbar dhe jo si prift. Të dy kishat fqinje i janë larguar shumë misionit fetar, duke u kthyer në organizata politike e spiunazhi në emër të Zotit e të Krishtit. Zoti pastë mëshirë për veprat e tyre. Kisha serbe nuk kërkoi ndalim të gjakderdhjes në Kosovë. Po ashtu dhe kisha greke. Edhe Janullatos nuk foli gjatë asaj kohe, ku derdhej gjak shqiptari.
A thua se Janullatos meriton shtetësinë shqiptare!?
Apo jo, o trebickë i shndërruar në shami hundësh të Anastasit.
Demonstrim kristian ishte dhe ai i çamëve në qafë Botë, ku me të drejtë kërkojnë të kthehen në shtëpitë e tyre dhe pronat e tyre aty ku i kanë në Çamëri. Një gjarpër me dy kokë janë dy kishat fqinje që na sulmojnë herë pas here, por në përsëri mbetemi paqësore e njerëzore, ashtu thjesht kristiane, deri sa durimi e maturia të fitojnë mbi intrigën e barbarinë e dyndjeve sllave me Kalin e Trojës si dhuratë, që na ndërton kisha e na ç’kishëron nga shqiptarizmi, na ndërton manastire e na kthen në prostituta për të huajt e t’i kundërvihemi njëri -tjetrit. Edhe ata që shpifin kundër meje unë nuk i urrej, sepse porosia e Krishtit është : “ Duaje të afërmin tënd”. Shqiptarizëm është dhe veprimi i Aleksandrit të madh me nënë shqiptare, i cili familjen e Darit të Persisë të zënë rob nuk e keqtrajtoi, por i liroi të shkonin gjetiu. Është ky kristianizëm natyral, që e ka sensibilizuar dhe komunitetin ndërkombëtar për t’i qëndruar më afër problemeve të shqiptarëve.

Edhe diçka tjetër
Nënshtetësia shqiptare që pretendon Janullatos të marrë, duhet të shoqërohet nga merita e vepra në të mirë të popullit shqiptar në tërësi dhe ortodoksëve në veçanti. Le ti vendosim në balancë akuzat që kemi ne për atë dhe veprat e tij, si dhe ato që mbron Trebicka me Thomollarin e kompani.
Kombi shqiptar ka kaluar momente të vështira gjatë këtyre viteve të tranzicionit dhe e dinë fort mirë shqiptarët sesa i është gjendur Janullatos pranë. Nuk ka asnjë veprim të dhunshëm në kundërshtimin tonë ndaj Janullatosit, ndërsa dhe një grenxë nga Shqipëria ta pickojë, bëhet nami sikur ai të jete apostull pse jo dhe vetë Krishti për Trebickën e të tjerë. Ta dine mirë ata që nuk besojnë në Krisht, se në kishën tonë ne i lutemi Zotit tonë Jezu Krisht, për familjet tona dhe për kombin shqiptar. Nuk ka për të ndodhur kurrë që ne ti falemi figurave, që janë si çdo njeri i thjeshtë siç është Anastasi. Duket se vendin e Krishtit po e zë padroni Anastas, që i ushqen dhe i mbanë me para të sillogjeve vorio-epirote. Shkolla e parë Normale e Elbasanit nuk mund të tjetërsohet në objekt fetar, sepse dhe në qoftë se është bërë ndonjë gabim me rikonstruksion të saj me para të Janullatosit, shkolla duhet të kthehet në identitet dhe kthimi i saj kushton më tepër se shpenzimi. Për një veprim të tillë duhet gjobitur sponsori që e dinte se ajo ishte shkolla normale. Ne nuk marrim asnjë qira nga ky objekt e turp për ata që shpifin për të kënaqur shpirtin e errët të Janullatosit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptySat Nov 22, 2008 5:03 pm

Ketu gjendet Janullatos... Ketu behet fjale edhe per varime.

https://www.youtube.com/watch?v=tn8wqGu5cz8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
petritkola
Hero anëtar
Hero anëtar
petritkola


Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptySat Nov 22, 2008 5:22 pm

Edhe nje tjeter...

https://www.youtube.com/watch?v=A7OAsXTx76c
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Leka i Madh
V.I.P
V.I.P
Leka i Madh


Numri i postimeve : 1368
Vendi : Dielli lind nga malet!
Registration date : 02/09/2007

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptySat Nov 22, 2008 8:06 pm

Varrosja me e mire per Janullatosin eshte riorganizimi i teresishem i Kishes Autoqefale Shqiptare, dmth shkeputja nga kisha zyrtare e Tiranes, dhe formimi i nje Kishe paralele me ne krye At Nikoll Markun. Kjo Kishe noliane me ne krye At Nikolla Markun do ta rrezonte perfundimisht Janullatosin dhe do ta shporrte njehere e mire Janullatosin dhe vartesit e tij per ne Greqi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi


Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptySat Nov 22, 2008 8:14 pm

MARIA shkruajti:
Eva mos me meso mua per Jisu Krishtin se une te garantoj qe i di me mire ato qe ka thene dhe te siguroj e dashur qe edhe me ato qe thua ti nuk eshte dakort.Epo Eva kur nuk pranon te lexosh mos lexo dhe mos fol se nuk shoh ndonje arsye.Bibikim sa te shkon roli i avokatit mbrojtes. Sa pe pagen epo besoni cte duash njerez te liri jeni rendesi ka e verteta.

Nëse di të përgjigjet Marie le te shpjegoje përse bëjnë kryq. Dhe ai Jezu Krishti qëllimet Janullatosit kishte. E si do të varrosen djajt ! Ska varre për to. Aq më pak vend ka toka Shqiptare!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Vizitor
Vizitor
avatar



Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 25, 2008 4:43 pm

Maria, mos e ke harru kete teme, ke shum per te kundershtuar nese mundesh??
Mbrapsht në krye Shko poshtë
MARIA
Anëtar i ri
Anëtar i ri
avatar


Numri i postimeve : 117
Registration date : 10/07/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 25, 2008 5:30 pm

I dashur dhe i shumeshtrenjti bibikim dhe i shume nderuar moderator Hiresia e tij ka erdhur ne shqiperi me te vertete si eksark ai ka pare gjendjen dhe cfare kishte mbetur vetem seti harove te permendesh se ai pas asaj vizite te shkurter ka ikur nga shqiperia pas pak kohesh eshte bere nje kerkese nga ata besimtare dhe klerike te vertete qe kishn mbetur qe eksarku qe kishte erdhur ne rast se edhe ai pranonte te vinte ne shqiperi dhe te drejtonte kishen tone.Kjo kerkese i dashur bibikim ju drejtua Hiresise se tij Vartholomeut dhe pasi shteti jone i shume shtrenjte e pranoi kete njeri si udheheqes ai erdhi ne shqiperi,( fundjas atehere ai ishte misionar njehere ne afrike njere ketu kjo ishte puna e tij)nje mision tejet i veshtire per te rimekembur te gjithe ata qe qanin dhe besonin fshehurazi tek Zoti.Shteti jone i dashur e ka injoruar kushtetuten e K.O.A.SH perse nuk e perzuri?Perse e pranoi?Mendoj se pergjigjja eshte se Janullatosi nuk ka paraqitur asgje te keqe edhe shteti jone e ka vleresuar.Ligji i dashur Bibikim duhet ta dish se tashme eshte i shfuqizuar dhe nuk e shfuqizuar janullatosi por Xhaxhi,ne fuqi duhet ta dish se mbetet vetem ligji i ri dhe te tjerat vetem kane e kzistuar.Janullatosi i dashur moderator nuk ka erdhur ne 1950 qe ti permbahet atij ligji qe eshte tashme i shfuqizuar.Kushtetuta e shtetit Shqiptar ose me mire perpara se te behej ajo e 98-tes.Ne 94 qeveria u kujtua se kishte bere gabim ,u rebelua se ai ishte grek dhe ja la popullit te votonte pikerisht do rinte apo do ikte janullatosi populli foli dhe per mua kjo ka rendesi vetem deshira e popullit.Ne 98 perfundimisht doli kushtetuta qe nuk paraqet asnje pengese te tille dhe sa per shtetesine ai e ka kerkuar pune tjeter qe po e shtyjne por te garantoj qe do tja japin te siguroj gjithsesi une deri tani po i shoh te gjitha procedurat e regullta dhe ligjore si rezultat i ligjeve te tanishme ai nuk eshte aspak i paligjshem por tamam si ne.Eva moj Eva sa me zell flet oZot sa me zell flet.Por kur nuk lexon si e ke pare punen ti te lexoj une dokrat e tua ehe ti te thuash cte vin ne mendje.Epo nuk eshte loja keshtu ka disa regulla qe mire apo keq do te te duhet ti respektosh.Sa per zotin Marku te keshilloj ta njohesh me mire dhe kur ta njohesh pyete perse u rebelove qekur tu pre rroga e priftit dhe tu kerkua te mbarosh shkollen deri atehere orvoir dhe mos perserit kot ato qe thote Marku sepse shume thjesht ti nuk ke te drejte edhe sepse ti duke perseritur fjalet e atij tregon se je e padenje per te argumentuar vete.Ylari epo atehere me duket se paske shume kohe sepse je pergjigjur goxha here.Pra ty te takoka te thuash mendimin tend pa te ofenduar dhe nderhyre kurse mua jo,po perse xhanem cfare ke ti me shume?Ylari ate qe kam thene se je goc dhe do lesh nam e kam thene sepse ke ide te frikshme dhe zakonisht femrat nuk jane aq makabre sac po tregoheni ju.Sofra epo Janullatosin nuk e degjon dhe shume shteti jone duhet ta kesh vene re se eshte me i diskriminuari nga te gjithegjithsesi ti me nxore injorante ,tradhetare edhe ku e di une cfare vetem se une edhe perse nuk me pelqen mendimi jot duhet ta pranoj.Sa per ate qe ligjeronte ne greqisht kush nga ju e ka pare dhe e ka vertetuar se eshte grek?Ago aman per hir te Zotit me miere me shaj sesa te ri te lexoj ato qe kam lexuar neper gazetat kaq veshtire eshte o burre i dheut te thaush dhe ta mbrosh zotin Marku me fjalet tende saqe e mbron me fjalet e tij?Ai eshte nje njeri qe synon lart vetem se nuk ja arin dot sepse nuk eshte i afte dhe nuk e njeh asnjeri pervec se jush qe meqe ra fjale pakeni pare ne gazeta.Ore Ago po ne 97 ke qene ketu ti ore se vlora e korri veriun edhe veriu vloren ,je mire apo nuk je ti?Sa per ikjen me duket se ka qene vetem per pak dite ai ka ndentur ne mes te krizes ketu dhe une mund ta vertetoj sepse pashket e atij viti jane bere ne mes te dites ne mes te Tiranes dhe kam edhe foto gjithsesi shteti grek i ka dhe 72 ore per te braktisur Shqiperine pasi ishte shpallur gjendje e jashtezakonshme ai nuk ka ikur dhe per kete mund te pyesni cdo njeri dhe cdo qeveri tua veretetoje.Ore Petrit po nuk mi nxjer more kompiuteri keto skam cte te te bej. Leka dua dicka me te re sepse tashme kete e kam lexuar.Bibikim pres pergjigjen tende dhe temen nuk e haroj vetem se nuk mund te te pergjigjem sot se nuk besoj se do arij por te lesh i sigurt qe do ta bej per nja dy a tre dite.Deri atehere Zoti ju bekofte dhe shume faleminderit per cdo gje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji


Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 EmptyTue Nov 25, 2008 5:36 pm

E di pse ska ikur, se ngjarjet e 97 janer shkaktuar nga veprimet e pamenda te Sali Berishes, Fondit Monetar Nderkombetar, dhe Shtetit Grek e nderuar, si u be qe gjithe kriminelet shqiptar ne burgjety e greqis u liruan pa vendim dhe u nisen drejt shqiperise?
Per te nxitur kete vellavrasje, e Janullatosi ka qene dore e zgjatur e ketij shteti qe donte ti shihte shqiptaret duke u vrare ndermjet veti.

Metesh e nderuar gjithsesi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty
MesazhTitulli: Re: Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?   Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi? - Faqe 14 Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ku duhet varrosur Kolonel Janullatosi?
Mbrapsht në krye 
Faqja 14 e 25Shko tek faqja : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19 ... 25  Next
 Similar topics
-
» ÇËSHTJA SHQIPTARE DHE KONFERENCAT NDËRKOMËTARE
» Dhe sa duhet te presim akoma sa ????????
» Duhet te flsim
» Pse duhet te kemi frike !
» S'duhet heshtur për identitetin

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Bashkimi Kombëtar :: Shqiptarët :: Politikë-
Kërce tek: