Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi tė krijuara nga forumistėt

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next
AutoriMesazh
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySat Mar 29, 2008 3:20 pm

Gjakushi postimet e para dhe shume te preksheme keto poezi rrespekt per ty i nderuar,mire se erdhe ne forum shpresojm se do kemi ende poezi te bukura nga ty..
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySat Mar 29, 2008 3:27 pm

PĖRKUSHTIM PĖR V...... !


Tė ėndėrrova qė nga lindja
por kurrė s'tė pata pranė
tashti kur tė gjeta
mė ndjekin tiranė !

Tė ndjejė ! Tė kam afėr !
Kufiri na ka ndarė !
Kushedi sa vuajte ...
Se di ! Sa kam qarė !

Prita nė kufindarje
pėr leje - pak fjalė,
ishin ciklopė pa zemėr
me: Stop ! Kishin dalė !

Kurrė nuk u zbrapsa
nisa periudhat,
thinjat nė kokė mbinė
e nė ballin tim rrudhat !


Por s'u binda kurrė
rilinda pėrsėri,
Pėrkushtim V...... !
pėr bashkim tė ri !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
gjakushi
V.I.P
V.I.P
gjakushi

Numri i postimeve : 841
Registration date : 26/03/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySat Mar 29, 2008 7:55 pm

SONET


Edhe nė frymėmarrje ke zėnė e troket
Idilė qė buron nga damarėt e jetės
Mimozė e kėndshme -shfaqesh pulėbardhė nė det
Josh ėndėrrat gėnjeshtare apo tė vėrtetės ?

Agut tė dritės qė vjen pas errėsirės
Troket si drenushė qė dridhet nga vrapimi
Inxhia e buzėqeshjes tė del si ylber pas vetėtimės
Sytė t'shpėrndajnė shigjeta pushtimi !

Aurora e shpresės mė ndalet nė hark
Hapėrimi pikėtakimet i pret si kandil
Agori i fytyrės tė merr zjarr pėr fill !

Dremis i heshtur si vjeshta - Ti blerim prej larg
Estradės sė vetmisė si t'i kthej jetė
Fanarė i ndezur pėr dashurinė e vėrtetė !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySat Mar 29, 2008 9:56 pm

feneri shkruajti:
Sofra shkruajti:
3. Plisi drejt dritės


Kam ecur rrugėve
duke numruar hapat
ngjyrat e ylberit
jam ngutur t'i zė.

Rruga shumė e gjatė
me ulirima ujqish
me sy i shikojė
me shpirt i ndjejė

Syt pėrgjonin dritėn
Plisi shndriste nė terr
hapat nuk ngadalsohen
Flamurin ta shpiejm nė vend.

Nuk janė vargje forumistėsh. Janė kurorė margaritari, qė deshifruan emblemėn e qėndresės shqiptare. Ishte ai plisi qė eci shtigjeve gjithkah me ėndėrrėn e shpresave ! Po! Nėpėr " ulėrima ujqish"! Dhe, krijuesi, Sofra, kėtė ditė marsi, mė orienton drejt shtigjeve ku

" Syt pėrgjonin dritėn
Plisi shndriste nė terr '' !

Thash se do tė jetė kulmi dhe e hijezova . Megjithatė krijova pėrshtypjen, se tufa e krijimeve tė Sofra, dhe tė tjerat qė e shoqėronin kėtė gjerdan tė bulėzave poetike mė nxitėn t'u bashkohem dhe t'u them : Se mė nė fund, prehem ashtu si desha : Me nivelin e krijuesėve qė e kanė nė zemėr e shpirt Bashkimin dhe Pavarėsinė e Shqiptarėve nė atė tokė tė nėpėrkėmbur nga djajt, e tė shenjtė pėr ne shqiptarėt !

Sukses!

Tė falėnderojė shumė i nderuari feneri pėr fjalėt e mira pėr poezin dhe poezit e mija. Them tė drejtėn jam i befasuar.

Me respekt, Sofra.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySun Mar 30, 2008 2:31 am


Pėr njė qėllim

Tė varfėr
por bujar
tė gjakosur
por krenar

Kosovė e Ēamėri

na urrejnė
tė urryerit
pėrse ?!

na fyejnė
tė fyerit
pėrse ?!

tė gėzuar
e derdhėm djersėn
nė Iliri

tė gėzuar
do ta derdhim djersėn
nė Shqipėri

pėr ty Ēamėri
ju shpėrngulėn...

ju rrahėn
ju gjakosėn
ju vran
ju burgosėn

njė vit
dhjet vite
njėqind vite

prap po vuan...

pėr ty Kosovė
na shpėrngulėn
e na ndanė....

na rrahėn
na gjakosėn
na vran
na burgosėn

na urrejtėn
tė urryerit
pėr Kosovė
pėr Ēamėri

na lanė tė varfėr
mua
ty
ne

bujar
unė
bujar
ti
bujar
ne

duan tė na zhdukin
mua
ty
ne

i gjakosur
unė
i gjakosur
ti
tė gjakosur
ne

krenar
unė
krenar
ti
krenar
ne

rrugėtojm
pėr njė qėllim.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 11:57 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
petritkola
Hero anėtar
Hero anėtar
petritkola

Male
Numri i postimeve : 3261
Vendi : Shqiperi
Profesioni/Hobi : Mbushes Topi
Registration date : 01/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyTue Apr 01, 2008 4:06 am

Te qe derdhur gjaku i qelbur…


Shumica e popullsise lajmin e aksidentit fatlum te Gramoz Pashkos e priti me gezim ose indiference. Hareja do te kish shperthyer ne se ne helikopterin fatlum do te ish dhe Kryeminsitri yne i pander Sali Berisha.
Sikur te qe derdhur gjaku i qelbur ne vitet 1990-te nuk do te kishim 1997-te. Spiuni Neritan Ceka e pengoi turmen ti sulej bllokut dhe te lante hesapet ndaj ne po vuajme sot...
Ne se do te qe derdhur gjaku i qelbur ne vitin 1997 sot nuk do te kullonte cdo dite gjake i paster femijesh, shqiptaresh te pafajshem.
Ne se do te qe derdhur gjaku i qelbur nuk do te kishim Gradece, shkatrrim, urri, mizerrje…

Gjaku i qelbur


Gramoz Pashko fluturon,
ne p... te semes shkon,
Dhe une jam i gezuar.
I lumturuar do isha,
sikur ne helikopter te ish Sali Berisha,
Jagua i Shqiperise,
Qe na solli diten e zise,

Gjaku i qelbur i Shqiperise,
Duhej derdhur prej rinise,
Por spiuni Neritan Ceka,
Sipas urdhrave me theka,
Na kandisi, na shastisi,
Nga blloku i Ramos nuk na nisi,
Nga Atdhue na arratisi,
Ndaj gjak i paster derdhet sot.

Gjaku i qelbur i Shqiperise,
Duhej derdhur prej rinise,
Te mos kishim nentdhjeteshtate,
E Atdhe ne lengate…
Jo Nena me te zezen shami,
Qe varros te vetmin femi,

Gjaku i qelbur i Shqiperise,
Duhej derdhur prej rinise

Qe t’ mos fluturonte n’copa femija,
Ne Gerdec tek Shqiperia,

Gjaku i qelbur i Shqiperise,
duhej derdhur prej rinise,
Q’e ardhmja jone e zeze,
T’mos kendoj si kendez,
Mbi koken e cdo shqiptari,
qe po ikin si i marri,
Nga i ligu nga zuzari,
Se Atdhe nuk kane sot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 1:51 am

Dua te mos ma zini per te madhe nese nuk del poezija e mire por te provosh ta shkruash poezin e pare po kam deshire te provoje ketu ne forumin tone.

Mendja me shkon te ti

Toka jone e dashure
me lule te kuqe je perplote
nuk te mjaftoi kaq gjak i derdhur!
perse te vie pranvera vonon ?

Shpesh kur eci rrugeve ne perendim
fytyra te gezuar gjithkah shoh
mendja tek ti mė vie o populli im
perse atje pranvera vonon.

Shpesh kur eci buze liqenit
rregull gjithkah ketu shoh
mendja me shkon ne atdhe
pranvera atje perse vonon.

Shpesh takohemi me shoke
Te njejten bisede e bejme
kur do te behet gati populli
Pranvera t'mos vonoje me.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Albea
Anėtar
Anėtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 2:03 am

Pergezime Beton poezia shume e mire,suksese,edhe pse qenka e para shume e mire
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 2:11 am

Faleminderit Albea, kjo nuk mund te jete poezi por eshte krijimi apo vargjet e mija, shpresoj nga Tom Sojeri, Albea, Sofra, Euridika apo feneri e ndokush tjeter ta bejne poezi te mire, brumin ua dhash e ju bene buken edhe pjekne qe te jete si poezit e juaja Very Happy. Shpresoj se do te me ndihmoni ju qe krijoni poezi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Euridika
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1408
Vendi : Kosovė
Registration date : 11/11/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 2:38 am

I nderuar Beton , shume e mire poezia .Pergezime dhe vazhdo te n'a sjellesh edhe poezi te tjera

po ashtu edhe pergezime per Sofra ,Albea ,feneri,PetritKola ,Arta ,.... me knaqesi i lexoj poezite e kesaj teme


Edituar pėr herė tė fundit nga Euridika nė Wed Apr 02, 2008 12:03 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 2:57 am

Faleminderit Euridika per ate ka vende ne Kosove dhe ne Maqedoni qe shpesh i kujtoje edhe nuk ndjehem rehat edhe kur jam ne gezimin me te madh, prandaj ishin vargje te thjeshta por qe i nxora nga thellsija e zemres dhe shpirtit tim.

Faleminderit Albea dhe Euridika.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
tom sojer
V.I.P
V.I.P
tom sojer

Male
Numri i postimeve : 945
Vendi : Albania
Profesioni/Hobi : Teacher of English/Book writer
Registration date : 20/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 4:00 pm

Urime, urime, urime Betono! Vazhdo edhe ti miku Sofra.


Kur bie hiri i natės…

Kur prushin e madh diell
Hiri i natės e mbulon
Qetohet bota nė ėndėrra
Shpirtrat dalin tė fshijnė
Hedhurinat egocentrike
Unė mbledh kockat e mendimeve
Nė thesin e lėkurės sime tė regjur
Nė njė qoshe tė krevatit
Duke pritur lumturinė
Tė vijė e thjeshtė
E bukur
E heshtur
E dashur
Engjėll
Si Ajo!
Sėbashku me muzikėn.


Buzėqeshja ime

Buzėqeshja ime
Vjen nė muzg
E shkon nė ag
Sa ngadalė
Kjo tokė rrotullohet
Kalėruar stinėve
Shamifjala e ngrohtė
Krahėpenda e butė
Zemėrflakta e kuqe
Buzėqeshja ime
E pėrlotur
Prej mallit
Vjen nė muzg
E shkon nė ag.

(4.1.08, 10.39 p.m.)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyWed Apr 02, 2008 6:12 pm

Urime pėr poezinė e parė Beton vazhdim tė mbarė edhe nė tė ardhmen.

Gjithashtu Tom Sojeri pėrgėzime pėr kėto dy poezi shumė tė mira, tė na sjellėsh poezi nė forumin pėr ne ėshtė kėnaqėsi kur i lexojm.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Albea
Anėtar
Anėtar
Albea

Female
Numri i postimeve : 213
Registration date : 18/02/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 2:51 am

Gabova

Shikoj perreth e hutuar
nje eresire paska kapluar
cdo gje qe eshte e vertet
edhe te pajetuaren
edhe te paprekuren
une largohem te gjej driten
e cila kishte ekzistuar dikur
ne enigmen e ndjenjave
qe vetem une dija,
Me duart e mia e ndala driten
pa dyshim se do ta ndezja perseri,
pa dyshim se vendimet e mia ishin te sigurt...
Gabova,eresira pa me pyetur
me syt e tij te eret zbehu driten,
pa mar parasysh lutjet...
fjalet...
deshiren...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 3:02 am

Si gjithmon poezi te bukura Albea pergezime .

Sofra do te mundohem gjithsesi edhe te ardhemen..flm .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 4:37 am


Dėshirė

Mjegullė tė pėrhapet
ujqėrit kėte e dojnė
askund lis tė mos duket
nga terri tė dalin,
tė sulmjonė

mė shkrepi
njė dėshirė
tė isha maje njė kepi...


T'u bėhesha zė, ujqėrisė
t' na ndėgjojnė edhe mė tutje,
t'u bėhesha dritė nė sy
t'na shikojnė edhe nė t'ardhmen.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 11:56 am, edituar 5 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
Beton

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 9:55 am

Shkurorzimi

Kur do te ma japesh shkurorzimin
Kosova te pret
bye bye serbija
Kosova te therret

Me dhune na grabite
moj shtriga e vjeter
bye bye serbija
mbete me kultur te mesjetes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 5:33 pm

Beton pergezime per poezit shume te mira aman kjo e fundit ishte shume e bukur,pergezime dhe te gjithe te tjereve se vertet ndjehemi mire ne mesin e juaj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 5:38 pm

Ju pėrgozoj tė gjithve pėr Poezit dhe ju marr lakmi qė kemi kso Poet tė mir dhe na sjellin gjdo dit poezi tė reja ju dėshiroj suksese vazhdoni vazhdoni .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 8:03 pm

Beton shkruajti:
Shkurorzimi

Kur do te ma japesh shkurorzimin
Kosova te pret
bye bye serbija
Kosova te therret

Me dhune na grabite
moj shtriga e vjeter
bye bye serbija
mbete me kultur te mesjetes.

Bac u nisė.... vertet mirė ke filluar me poezi .... Wink

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
eri M
Anėtar aktiv
Anėtar aktiv
avatar

Numri i postimeve : 737
Registration date : 02/04/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyFri Apr 04, 2008 9:07 pm

Sofra shkruajti:
Ti

Ti tėrė botės i jep dritė
edhe lules vesėn ia largon
nė mėngjes tek sytė e mi
ti vjen lehtas mė ledhaton.

ėshtė miniaturė e shkėlqyer poetike! Sukses Sofra! E presim promovimin!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptySat Apr 05, 2008 12:16 am

Faleminderit eri M, edhe pėr vargjet, edhe pėr dėshirėn qė donė tė jesh njė ditė nėse e promovoi librin.

_________________
Ėshtė diēka qė vlen...

mė shumė se pranvera, qė shkėlqen mė shumė se dielli ,mė shumė se ari...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyMon Apr 07, 2008 7:58 pm

Toka e Shqipes

Flakė e barot,pėrmbi kry shperthye,
ke frikė,o popull syhapur qėndro,
ndėr shekuj nga t'huejt,en pranga mberthye,
rrahur,vrarė,burgosur ngado.

N'at kohė,kur t'erdhėn ca mote lirie,
bijtė qė mos i paē,tė shkelėn me kėmbė,
ti harruan prijsit,flakadan lirie,
hapu o tokė,zuzarėt shkatrro.

E ti,ec,e ec,e ec pa mbarim,
duke u kapur pėr nji fije shprese,
luftove mbijetove,frymove me mundim
Ec,e ec,e ec,o populli im.

Ec ti nėpėr shekuj,me shpatėn nė dorė,
lsho britma n'beteja e armiqt tmerro,
djemt e tu tė varfėr,me shqyt e me hut,
ndėr livadhe t'kuqe,natėn po sulmojn.

Natėn edhe ditėn,mbi gur legjendar,
trimat bijnė nga toka,shkėmbinjt bėhen armė,
grykat vorre t'huajsh qė si pranon toka,
shiu pas beteje i shpėrlan kufomat.

Qielli bubullima,lshon gjamė edhe rrufe,
vėrshon uji n'gryka,pastaj n'lumenj rrjedh,
merr me veti kėrmat e ushtris fantazmė,
drejt detit t'pafund ushtria marshon.

Lundro,lundro,lundro,o mallkim i t'hujit,
sėmundje,murtajė drejt detit lundro,
Marsho,marsho,marsho,moj ushtri pa krye,
ja kėshtu si ti pa krye marshon,
cdo ushtri qė tokėn,e Shqipes lakmon.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyMon Apr 07, 2008 8:09 pm

Shqipėri

Vite e shekuj,luftė e batėrdi,
E bukur prapė,je o Shqipėri,
Trime,moj tokė burrash,luftash pėr liri,
Enderr e cdo kuj,djep jete Shqipėri,
Vend ku lindi Leka,Pirro e Skėnderbeu,
E pamposhtur n'beteja,t'rrepta legjendare,
Ndėr zjarr e hekur,dole fitimtare,
Dimri sjell pranverėn,lufta bjen lirinė
O djep i qytetrimit,nėna Iliri,
Skllave kurr nuk bėhesh,s'duron robėri,
Je flakadan lirie,bashkohu Shqipėri,
E me kėmbė nė fyt,shkel fatin e zi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Ago Muji
Ushtarak
Ushtarak
Ago Muji

Numri i postimeve : 2974
Registration date : 07/03/2008

Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 EmptyMon Apr 07, 2008 8:19 pm

Jo nuk ndahet kurr Shqypnia

Kur kem le,si e kem dhan besėn,
Pėr Shqipni kem me dhan jetėn,
Pėr Shipni pėr trojet tona,
Nxjerrim prej gjoksit zemrat tona.

Zemrat tona kullojn gjak,
t'pij Shqiponja me bajrak,
Shpirtat tanė tė nxeht si prush,
pėrvlojn hasmin e bėjn shkrum.

Lkura jonė le t'bahet gzhojė,
djersa jonė t'kthehet n'barot,
Bash me dham do ti rrmijm kreshtat,
t'presim hasmin nėpėr bjeshka.

Djepat tanė do t'rrisin trima,
t'jenė tė fortė porsi Skėnderi,
Bjeshkt po rrisin Mic Sokola,
Pėrmbi topa gjokset tona.

Zemrat,Shpirtrat,vajtojn shekujt,
jo me lot po n'kang trimrie,
se me za bėrtet njerzia,
Jo nuk ndahet kurr Shqipnia.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt - Faqe 6 Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi tė krijuara nga forumistėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 6 e 36Shko tek faqja : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 21 ... 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: