Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share | 
 

 POEZI PĖR DĖSHMORĖT

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutoriMesazh
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 10:36 pm

Te nderuar forumistė,

Nė kėtė rubrikė mundeni tė postoni poezi vetėm pėr dėshmorėt e kombit.

ju falemnderit
Mos e leni, malin me dushk, me ju ndryshkė allti e pushkė
ADEM JASHARI


Edituar pėr herė tė fundit nga nė Sun Nov 04, 2007 2:59 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 10:37 pm

AGIM RAMADANI


Shirat e vjeshtės dhe psherėtimat
Mė sjellin pranė shokun e shtrenjtė
Atė qė shkrepte si vetėtimat
Dhe tokėn nėnė e kish tė shenjtė.

Malli pėr ty mė dogji xhanin
I pyes zogjt mos tė kanė parė
Pyes dhe erėn qė fryn Gjilanit
Bjeshkė e Koshares mė thotė ėshtė gjallė!

autori,
Agim Doēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 10:43 pm

nga Beton Today at 2:33 pm

Komandan Roku Rrahim Beqiri

https://www.youtube.com/watch?v=A1vOV_rVQPM


https://www.youtube.com/watch?v=q586n9b_G1I&mode=related&search=


Shkruan: Ramadan S. LatifajD ė s h m o r ė v e


Gjaku ėshtė e vetmja metaforė e kuqe,
qė vdekjes i jep kuptim, pėrjetėsisė rrėnjė.
Mbi imazhin e sakatosur tė atdheut, Kosovės sime,
Aty ku gjėmon toka, aty ku derdhet gjaku,
Aty do vije liria, kėshtu thoshte bacė Metush Krasniqi – Plaku.

Nė oda burrash ėshtė pjekur burrėria,
n’oda burrash tingllonte dhe digjej teli i lahutės
Tingllonte me ma tė lartin zė sharkia e ēiftelia.
Janė pėrcjellur kėngėt e burrave qė kishin trimėri
Aty n’oda burrash u lidhė besa pėr vdekje a liri.

Kosovė trime, je kala ndėr shekuj,
mbi tė gjitha simbol i qėndresės,
Ndėr stuhi e shtėrngata qendrove e hekurt
Kosova ime, ishe, je e mbetesh e pushkes dhe e besės.

Kosova.... din ta ēmoj gjakun e deshmoreve,
gjakun qė din ta urren robėrinė,
Kur derdhet pėr tokė tė Kosovės dhe e sjell lirinė.

Varg-varg rrjedh gjaku te pragu i pėrgjakur
Populli im shqiptarė pėr liri i pėrflakur.
E hekurt UĒK-ja, radhitet nė male,
xhamadan pėr dekė dhe bėnė ftesė
Lėshohet kushtrimi e lidhet besa-besė.


Ka shumė burra tė ktij dheu e shumė burra tė fisit
Ka stėrnipa t’Skenderbeut, e nipa tė Metush Krasniqit.
Ka Adem, Hamėz e Shaban Jashara
Qė lirinė tėnde Kosovė,
shohin vetėm me pushkė pėrpara.
Isė Kastrati, Avdi Xhaqku e Rexhep Mala,
Nuhi Berisha e Kadri Zeka lum per ju bėjnė nanat,
Selver e Emin Kryeziu mee Besnik Marocėn si luan
Rrahim Beqiri, Musli Imeri u flijuan per vatan.

Kush na e zbukuroj me t’madhe Dardanėn,
Kush qėndron nė k’tė lapidarė
Sabri e Driton Krivaqa dy djemė tė nje nane,
Agush Isufi me rrespekt aty u qendron pran.

Dardanė , qerdhe e madhe trimash pėrherė,
Musli Ymeri e Besnik Maroca me plot nderė
Luftuan e ranė dėshmorė pėr tmos vdekur kurrrrrr
Kurr nuk ju harrojmė , ju kem nė flamur.

.....Ku krisi pushka e tė parėve, nė Prekaz,
pikrisht nė kullė tė Jasharėve,
Aty dridhej toka deri sa i madh e i vogėl luftonte
Aty Legjendari Adem Jashari luftė po bėnte.
Nga kulla e Jasharėve nė Drenicė,
Liria rrugė tė mbarė ka nisė.
Nga kjo betejė nė front lufte,
u mbush Kosova plot lulėkuqe.

...e kam pa me sytė e mij o vllezėr, o shokė ,
fluturimin e pavdekshėm sy shqiponjė
ndonėse kishte plagė nė kokė,
Muharrem Fejza i thonė.

Por....e shihja edhe nė ėndėrr kur flija,
me plagė nė gjoks kah ecte Haki Efendija.

Por qė kurr s’pranoj ligjet serbo-sllave,
e lart iu ndėgju zėri, besa e FJALA
Mė paraftyrohet para syve i madhi Rexhep Mala.
Kushtrim leshon sikur rrufeja qė prźt
Kadri Zeka me shokė t’idealit te vet.

Nga mėrgimi po vie me vrap ,ishte Avdi Xhaqku
Krenari qė pėr Kosovė dėshmorė ra,
s’ju dhimt fare gjaku.

Njė amanet, qė Heronjėt lan, nuk mundem dot pa ua thane:
Kur vritet njė ushtar lirie nga Hogoshti, fjala bie,
Ju mos qani, mos vajtoni,
por me zėrin mė tė lartė deri nė qiell kėndoni.
Dhe mos thuani se u vra, Komandanti ISA.

Po tė vritet edhe njė ushtar lirie, ju prap mos qani por me tė madhe kėndoni
Dhe mos thoni u vra ushtari me emrin Avdi
Por thoni se ra pėr Kosovė e shqipėri.

……Ah, ētė them pėr kta trima e heronjė tė lavdisė
po, ….po njė gjė e di, s
e kurrrrr nuk vdesin trimat e lirisė.
Ata vetėm sa bien,
gjakun ta njomin me tė shijshmin ATDHE
Ata vetėm sa bien pėr tju bė ATDHEUT DHE.
Ata vetėm bien pėr tė mbi lulkuqet n’Kosovė e nė ēdo anė
Bien pėr t’na treguar se LIRIA e Kosovės quhet NANĖ.

Pėr bijtė e maleve, ushtarėt dhe dėshmorėt e lirisė KOSOVĖ kėndo,
Kudo qė i ke e kado qė shtrihet e gjithė shqiptaria
E kur zėri juaj lartė tė jehoj, s’ka ē’na ban moti as stuhia
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 10:45 pm

BIRI I GJILANIT

Puthe djemt tė fundit here
Nanė e Babė t’a dhanė bekimin
Dole bjeshkės nė pranverė
Andrra jote ish’ ēlirimi

Ishe trim me palcė Kosove!
Pėr Liri jetėn e fale!
Ti kufinin e bashkove
Komandanti nė Koshare!

Mbete Agim Ramadani
Nė Koshare si Bajrak!
Djali i Zhegrės nga Gjilani
Epopenė shkrove me gjak!

Ti je Bir i Poezisė
Je nė vargjet e ēdo kange!
Luftėtari i Lirisė!
Trim i Fjalės Atdhetare!

Ti je AGIM SHQIPTARIJA!
Ēdo pranverė je midis nesh.
Ti jeton tek Ardhmėrija
Agon dita – na buzėqesh!

Agim Doēi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 10:52 pm

Mblidhni eshtrat shkinat plaka

T“bijtė e shkines s“dijn kah shkojnė
humben rrugen ne Koshare
kan mendu se lehtė kalojnė
janė mashtru he dalshin fare.

Larg del tym e ushton bjeshka
edhe kanga s“din me u ndalė
ikni shkije shpetoni veten
n“qoftėse doni tė jeni tė gjallė.

Jo as tė gjallė s“dalin nga aty
mallkojnė nanen qe lind i ka
me lėkurė e paguan aq shtrenjt
cka as anderr se kan pa.

Perforcime thėrrasin shkijtė
jo veq nga forcat e Serbisė
se nuk munden tė qendrojnė
kerkojnė ndihmen e nanė Rusisė.

Tash po kjanė shkina e Serbisė
bashkė me rusen e Rusisė
po cka dreqi shkuat atje
ku shqiponja roje rrinė.

Kjaj' e mjerė oj shkina plakė
se tė mbet djali si coftinė
kry per kry me shkijet e tjerė
bashkė me Saven e Dimitrinė .


Mblidhni eshtrat ne Koshare
qoj te nana e Bogosavit
le t'i kjan si ja ka zakon
se e vrau plumi i shqiptarit.


Se shqiponja din tė jetė
cdo here roje e Atdheut
mos ja msyeni kurrė kendej
se ėshtė toka e Skenderbeut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 11:06 pm

NĖ SHTUTGART
Saherė shkoj nė Shtutgart
dėgjoj tinguj tė Kitarės
mė ndjek melodia e njė kėnge
dhe zėri i Jusuf Gėrvallės.Sh.Cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 11:15 pm

KĖNGĖ NĖ DARDANĖ
(METUSH KRASNIQIT)

Nė Dajkofc
e nė Dardanė
anembanė
kėndohet njė kėngė
kėndojnė bilbilat
majė lisi
pėr njė legjendė
qė lindi fisi.

Kėndojnė nė kor
shkėmbi e lumi
duke rėnė nėpėr fushė
pėr Shqiponjėn e Krasniqes
nė qielline kuq tė Kosovės.

Sh.Cakolli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sat Nov 03, 2007 11:20 pm

AGIM RAMADANI
LUFTĖTARI KRIJUES
Njėshi i zi
Mbi kokėn e tij
U kthye pastaj
Nė sheshin e zbrazur
Dhe fjeti
Nė pėrqafimin e gruas
gjinjmermertė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 2:42 am

Mos e leni, malin me dushk, me ju ndryshkė allti e pushkė
ADEM JASHARI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 3:05 am

Dėshmorit Musli Imeri
Nga Zajqeci i Dardanės

============================

Mė ėshtė mbushur kjo zemėr plot dhimbje e mallė
S’dua ta shoh tė vuajtur popullin tim shqiptarė,
Ndaj e kam guximin e kurrė s’do tė pushoj
Kosovė lirinė tėnde shumė e dėshiroj.

Mė percollen Gjyshi e Babai, lot’ s’u pash nė sy
Ishin krenarė qė dot’ luftoj per te shtrenjten liri,
hoqa oren e dores, kujtim te dashures ia dhash
pas shtatė muaj martesė qė ishim bashk.

Neper koke me sillen verdallė
Vuajtjet e popullit tim shqiptarė,
Qė tani nga kėto lartėsi
Shoh se Kosova dot’ gėzoi liri.

Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem ne kete ditė
A ka me gezim se t’i dal shkaut ne pritė?
E ta nxjerr hakun shekullor qe na shkelen si popull
Vetė te jemė zot ne Kosovės votėr.

Ishin kėto deshira te deshmorit tonė te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanė,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithė Kosova heroizmin e tij.

Musli Imeri o hero, o trim i rrallė
Pėr ēdo qast te kujtojme me mallė,
Lulekuqet e Prillit me aromen e parė
I ke ne gjithkund dhe ne lapidar.


Kosova sot eshte mė e lirė, frymon ma me gjalleri
Lagjeja „Bullaj“ kundermon arome lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh e fushė nderi
Aty ra deshmor per t’mos vdekė kurrė Musli Imeri.

Ramadan S. Latifaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 3:21 am

Poezi te Agim Ramadanit

A mjafton pritja

A mjafton
Tė presim vetėm
E tė shikojmė
Duke larguar perdėn
Pėr tė parė si na vjen liria

Qentė lehin nė diell

Vdekja pėrgjon nė korridor
Para murit tė djersitur
Korbi numronte pikat e gjakut
Era thyente trandofile
Njė nėnė ia fshin lotėt
Korridorit tė zi njeriu i blertė
E qentė lehin nė diell

Diēka e nehmur para bjeshkėve

Le tė shkrihet terri kur marshojmė drejtė majės
Duke hapur shtigje nė bjeshkė e nė shpirt
Pranvera e djegur zgjohet nė vargun e Nėntorit tė tretė
Me plumb filluam nokturno tė shkruajmė
Pėr gjymtyrėt e mbetura nė fushėbeteja me ujin e ashtit tonė
Pėr kohėn e Skenderbeut e shuajmė etjen
Trimėria nė kulnin e ėndrrave hėna u flakron
Lartėsia e mendimit tejkalon breshėrit e plumbave
Kokrrat e mėdyshjės kaherė u bluan
Ndėrmjetė shtėpive tė kallura tė Dugagjinit fusha tė minuara
Nė kurriz fėmije brrylat e kohės thyhen
Dridhet gėzhoja e lėbyrur e mendimit
Para bjeshkėve tė bekuara diēka e nemur po fshihej.

Kur tė kthehem


Kur tė kthehem
Asgjė nuk do tė jetė
Siē ishte mė parė
Kur tė kthehem
Sa do tė jem i vetės
Nuk e di
Qentė e lagjes
Nė mua do vėrsulen
S’ do tė mė njohė askushė
Njerėz tjerė do tė jenė
Njerėz tė gjakut tim
Kur tė kthehem
Edhe Unė do tė jem ndoshta
Njė jetė tjetėr.

Ftesė pėr ekspozitė


Unė i robėruari
Ju ftoj
Nė ekspozitėn time
Tė pavarur!

Zhgėnjimi

Askund nuk isha
Po kthehem
Me buzėqeshje tė humbur
Binarve tė largimit
Andej nga tė kėrkova
Nuk ishe
Nė stacionin e fundit
Tė zhgėnjimit
Zbres

http://www.meagimramadanin.com/index.php?option=content&task=view&id=3&Itemid=26

ketu i keni ca piktura te deshmorit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Beton
Hero anėtar
Hero anėtar
avatar

Numri i postimeve : 5729
Vendi : Zvicėr
Profesioni/Hobi : no money no honey
Registration date : 10/09/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 4:12 am
Bashkouni Shqiptar.

bashkohuni vellezer e motra shqiptaré
te gjithe para flamurit japim betimin
t'gjithe ne rruge te Bashkimit Kombetar
Komandant Roki leshon kushtrimin.


Te gjithe te bashkuar , ne Iliride t'shkojmė
sllavo-maqedoneve kufirin t'ua tregojmė,
me flamur perpara,armet drejt armikut
ta bashkojme rrenjen, degen edhe lisin.


Amanet nga deshmoret e kemi
perhere te bashkuar ne te jemi
amanet i deshmorit trimit ton te madh
Rrahim Beqiri, legjenda jone e rrallė.

--------------------------------------------------
Rrahim Beqiri-ROKI

pushken ngjeshur
armikun qellojeni,
qellojeni vetem ne ballé
per atdhe te vdesim
e Bashkim Kombtar.

pushken drejt armikut
qellojeni vetem ne ballé
ne jemi t'pavdekshem
per flamurin shqiptar.

armiqet tane
s'njohin dialog,
serb, maqedon...
i njejti berllog.

une shkoj drejt altarit
me te vetmin mallé
s'derdh loté i juaji "Roki"
se deshmoret jane te gjallé.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 4:17 am

ISĖ KASTRATI SHKĖMB RRUFEJE
=================================
SHKRUAR NGA Adem Gashi
------------------------------------------


Mu kur Drini dul’ nga shtrati
Dul’ burr’urti iu ngjit bjeshkės
Syrin gacė o Isė Kastrati
Sjell pranveren midis vjeshtes.

Bashkė me djemt’ e ēlirimtares
Msyn’ pėrpara s’e ndal’ vrapin
I hap’ rrugėn liribardhes
Nga Hogoshti, n’grykė tė Llapit.

Luftė e burgje plot njė shekull
Nj’ajo kullė s’u pėrkul kurrė,
edhe xhaxhai Muharremi
N’log beteje ra si burrė.

Natėn – ditėn sy-pafjetur
Rri Isa-i e plas dhe mordjen
Zemra tij shkrinė plumb e hekur
S’e njeh frikėn , s’e njeh lodhjen.

Sa papritur ngryset dita
Rrezja fshihet pas njė reje,
Pabesisht e godet prita
Isa bahet flakė rrufeje.

I hap rrugėn horizontit
Qė pėrpara t’rendin bashkė,
Dhe Krejona e Festoni,
Lavdi brenda-lavdi jashtė.

----------------------

Ai eshte kudo

Shkruar nga Dritė Kuqi-Kastrati
Gjenevė, 04.Prill 2001
=================================


Kur marsi ia zė vendin prillit e pranvera buzėqeshė ngado,
Isėn mos e kėrkoni vetėm nė Marec, Prishtinė, Besianė e Hohosht,

Ai ėshtė kudo, ai ėshtė kudo.

Ja, tek po pėrgjaket pėr universitet e flamur
Dhe kėngen idhnake po e kendon edhe ne burg ky burrė.

Profesori Isė gjithnjė ishte nė ballė
Pushkė e Atdhe i ka bėr bashkė,
E vret pabesinė e vret robėrinė
E nga jeta e tij, i jep jetė Lirisė
Isa I Kastratėve
Hogoshtas-bir i Shqiptarisė.

Sa here qė Ardheu do ta festojė Lirinė
Ti do tė zgjohesh nė rreze I larė,
Ne do tė jemi pėrfundimisht tė vdekur
E Ti do tė jesh’ pėrjetėsisht I gjallė.


DON KOSOVĖS T'IA HJEK' ZINĖ
Isa Kastratii
GJENEVĖ, 16 PRILL 2001
SHKRUAR : DRITĖ KUQI-KASTRATI
=================================

sa herė t'pysni ku eshte Isa
sa herė malli di t'ju marrė,
do ta gjeni ndėr beteja
t'ue marr hak ky zog shqiptarė.


don Kosovės t'ia hjek' zinė
ta bėn shshqipe me flamur
t'ia jep krahėt t'flutoroi
duke ia falė jetėn e tij.

ah.. tokė e shtrenjtė e fėmijė ve t'mijė
t'pėrshendes me fat liri
t;pershendes e t'jeshė Krenare
unė ma sdo jam me ty
e ti do mbetesh perjetesisht shqiptare.

Kur ta shihni n'permendore
ndalne hapin, ndalne fjalen,
para tij rrini gaditu
me dorė n'zemer t'gjithė t'iu falen.

Se ai eshte vet Atdheu
se ai eshte vet Trimeria
Jeta e Isės ka vulėn e gjakut
Ai eshte vet Liria.

Tre deshmorė qe iu shtuan trollit
Isė Kastrati e Sokol Sopi
bashk me Afrimin prej viti-e
iu bėnė Kosovės kurorė lirie.

Prandaj prilli kur dot' vie
e kurr malli dot' na marrė,
do t'ju kerkojme ne ēdo betejė
gjith-andej ka i thonė ATDHE.

ngase ju vet jeni LINDJE
ngase ju vet jeni JETĖ,
zogjet me te bukur te vendlindjes
qe kanė emrin edhe Qėndresė.

=================================
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 4:28 am

BESNIK MAROCA
10.tetor 1975 – 21 prill 1999
----------------------------------------------------------
shkruar nga Ramadan S. Latifaj

Kur tė mendoni se kam rėnė e jam flijuar
Nga varri do tė ngritem pa u tretur, pa u friguar,
Kam mall njė herė me tė pa oj e imja nanė
Mos derdh lotė, jam gjallė nuk jam vrarė.

A e di ti nanė se kemi njė amanet unė me luftetarėt e mijė
pėr tė cilin ėshtė hak me vdek e ju t’ shijoni Lirinė,
a e di ti nanė se tokat tona nė robėri janė
ashtu nuk mundem mė kurr me i lane.


A tė kujtohet nanė, kur unė isha fėmijė
kur mė thoshe se nuk jetohet dot pa liri,
po unė pėr atė liri me ambleme te UĒK-s nanė po luftoj
e mos mendo se kalon njė qast qė unė ty s'tė kujtoj.


A e di nanė, se s'ka bėr shkina shka
mua qė del aq leht apo kot me m’ vra,
prandaj tė premtoj edhe njėherė oj loqka nanė
se kurr si bie ndermend shkaut tė sundon ma n’Kosovė e Dardanė.


M'i bezdisen thneglat e plaget kendej pari
Burrerisht ndryja lotet prej zemėrvrari.
s’dua pas shokeve tė rėnė shpindėn me e kthye,
Hordhitė Ēetnike n’Shumadi t’vdekur pa i shpie.

Me lindi kjo toke e kjo nanė e munduar
Nė djepin e saj me nina-nana me perkundi,
Me klithmat e dhimbjes mėkuar,
ah.....vajet e nenave , kengė gjumi.
Hodha unė hapat e parė qė t’i sjell liri
Mbi fytyrėn e saj pėrplot me krenari.
Mesova te flas edhe pa fjale unė
Per hallet qe s'paskan te sosur kurrė.


Me rriti kjo toke e lashte mė rriti nėna Shukrije mua
Me shumė endrra dhe pėrplot shpresa nė gji,
Sot zemra tek ti oh nėnė plot mall mė ėshtė mbulua,
Oh ngrohtėsia jetės sime mė ishe pėrherė Ti.
Ndaj...... kujt t’i shkruaj unė, kend ta pyes vallė..???
Busti yt or vėlla mungon ne Kosovė, mungon edhe nė Dardanė!!!!
Sikur i ngrohur me folie ruhet nė njė „muze“ diku nė Dardanė
Deri sa te gjinden dy metra per ty Besniku jonė i madh.

Dikujt sytė iu kan ēorrue, dikush nuk sheh e as nuk ndėgjon dot
Pushka e jote, heroizmi i pashoq,
Krenaria ime qė te them se jam nga Dardana edhe unė
Krenohem Besnik Maroca me ty edhe mė shumė.

Ndaj per ty o vėlla dhe per shokėt e tu dėshmorė
Lavdi kudo , lavdi ka sot edhe nė Kosovė,
Jemi mė tė lire se kurrė me parė
E ju...u flijuat per t’u shėndrru “Kamanica n’Dardanė“
“Kosove e metohi” tė jetė perherė Kosovė
Pė tė pasur flamur, liri e kufi shteteror.


Tė shkruaj pėr dėshmorė, jam me teper se krenar
Tė kendoj pėr deshmorėt ē’ndjenjė e veēantė vallė,
Por tani kur librat me histori i shfletoj unė,
Per deshmorėt e lirisė mbėn te mos pushoj sė vepruari kurr.
Ne duar kam njė liber, nga njė shkrimtarė i prirė
Ne kaptine shenon”Mareci i shpreses se mirė”
Komplimente Zotriut Rushit Ramabaja me respekt
Qė shkroi per sejcilin deshmorė veē e veē.

Besnikun si shume djem te shqiptarisė
Krismat e gjejne ne tokė te Gjermanisė
Me vrap u kthye nė Kosovėn e tij
Qė Shqiponjet t’flutorojnė tė lira nė ajri.

Qe nga beteja pėr Besnikun e para ne Vjeshtė te vitit 98-tė
Rrėfen Florim Ramabaja pėr njė pėrleshje nė Tugjec,
Aty dėshmoj Besniku se ē’vizion ka Deshmori i lirisė
Pa iu trembur syri i ndiqte bishat qetnike tė serbosllavisė.

Ndėr beteja si luan, Besniku me kėngė dhe tė shtėna zjarrė
Luftonte armikun breg nė breg e iu hapte varrė,
Me njė dėshirė pėr tė III-tėn herė nė shtepi ka shkuar
Deshire e nenes dhe babait ta shohin edhe tė uniformuar.

Rrefejnė babai, nėna dhe motra
se ate dite ishte gezuar qielli e toka,
Plot tri netė ne shtepi kenga e hareja s’ka pushuar
Ishte i fundit takimi , krenarė sot pėr ta kujtuar.

Me kujtohen fjalet na thot nėna Shukrije me plot krenari
Se Besnikun tim e rrita qė Kosova sot tė ketė liri,
E babaVeliu thot se s’ėshtė bėr shumė kurrė pėr atdhe e vatan
Amanet edhe tė parėt Rama , Zeqiri e Xhafer Maroca e lan.
Nė betejen e fundit me 21 prill ‚99 pikėrisht nė mesnatė
Besnik Maroca qante rrethimin e acarit te ftoht e tė thatė
Thėret shokėt, Musli, Ibrahim e Bahtir me zėrin deri nė ajri
Por ATA kishin kishin rėne dėshmorė qė Kosova te kete liri.

I zmadhoj sytė Besnik Maroca , shtrengoj bombat nė duar
Nė dorė automatikun dhe nė betejė ėshtė drejtuar
Bashk me krismat kengen kurr se ndali
“ Oj Shqipri mos thuj marove” sa mire i shkonte edhe zani.

Nese ju bisha barbare, o derra o shki
Jeni dehur me raki rrushi, s’ka luftė me gra e femijė
Shkoni ne shumadi dhe tregone ē’ju ka ndodhė me ne
Se jemi zotė e s’durojmė hordhi endacake mbi ketė dhe.

Ju ende jetoni me mitet tuaja te ndyta qe i keni
La pėr tokė shumė armiqė, u tregoj se vetėm shqiptarė jemi
Vdesim pėr kėtė tokė qė Dardani i themi plot krenari
Kjo ishte fjala e fundit para rėnies sė tij.

Tė pėrshkruash veprėn tėnde heroike o vėlla Besnik
Eshtė mė shumė se nder’ por nuk mjaftojnė fjalėt kurrrrrė
Ballin hapur ndėr tė parėt me ēdo armik
Je i gjallė nė ēdo shqipe me flamur.

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Sun Nov 04, 2007 9:47 pm

TĖ DHA DRITĖ ADEM JASHARI
Ti Kosovė lule e kuqe
je e bukur si njė nuse
po bėnė dritė,po shkėlqen
qosh mė qosh-nė ēdo pėllėmbė.

Ti Kosovė lule behari
tė dha dritė Adem Jashari
n“ballė t“betejave pėr liri
n“zemrat tona krenari.

Nėnė Kosovė njė mallė
tė pėrqafoj e tė puthi n“ballė
t“puth flamurin qė valon
gjakun tonė e nderon.

Qė kėtej i kėndojmė lirisė
kėndojmė flamurit e pavarėsisė

Rrofsh sa malet Nėnė Kosovė
gėzofsh lirinė,moj pėrgjithmonė.

Milaim Elezi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 2:59 am

DESHMOREVE TE KOMBIT

Me vargje-
po thure kuror,
per trimerin tuaj,
per gjakun tuaj,
per emrin tuaj-
Deshmore.

Do t'a ngrisim lart
kete emer
me betim,
me pune,
me bese
perhere do te ju kemi
ne zemer.

Ju jeni ne vatrat tona
ne sofrat tona,
fale gjakut tuaj
fitorja eshte e jona.

Flini te qete
se ju dhat jete
per kete toke,
per keta njerez,
per kete liri,
per shqiptari
L A V D I .
__________________
G. Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:00 am

G.Sylaj


SOFRA E DRENICES

E ka shtru Drenica sofren
e fjales e te bukes
ne Kulle te Shaban Jashari
si ne Kulle te Osa Kukes.

E ka shtru Drenica sofren
Sofren e Trimnise
ne kulle te Adem Jashari
rrin vete Bca Ise

I kam sjelle keto dy alltia
per trimat e sodit
ne Kulle te Hamez Jashari
sikur ne Kulle te barotit.

Ne Kulle te Jasharajve
flet Hasan Prishtina
sod Prekazi e dridhe shkinin
si dikur Vranina.

Kush lufton ne ate Kulle Guri
paska bvet Europa
eshte Drenica e Adem Jasharit
me Azema e Shota.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:01 am

PSE E KIE EMNIN TROPOJE

Pse e kie emnin Tropoje
a s'me thu moj a s'me thu,
prej Gjakove me dale ne Shkoder
Trup me i ra me shpejt me shku.

Pse e kam emnin Tropoje
njehere moti me pat thene nana,
kur Shqipnise i vyejn truproje
djemt e mi ia baj nishana.

Trup i bie kur therret Atedheu
s'muj me prite , as s'dij me bvete
ne kater anet ku shqipja flitet
ku t'me lypesh , mu ke me me gjete.

Pra Tropoje m'a gezofsh kete emer
si ne gezime -sikur ne dite te veshtira
fale me shendet ke nga Drenica
motra e jote me e mira.

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:18 am

E kam hape nje Toke te Re,
per fare- plot me lapidare
eshte ky vend lavdie
me emrin Koshare.

I kam mbjelle do lisa
qe ne maje mbajn plisa.
Ata nuk priten,
cdo dite me te mdhenje rriten.
Bejne hije
ne kete Toke Lavdie.

Ketu kishte gure
qe benin mur
m'a ndanin sofren
dasmen m'a ndanin,
m'a ndanin Shqipen ne Flamur.

Faren qe ketu e hodha
neper te gjitha
Trojet Etnike e mblodha.
Esolla ketu ne Koshare
jo per grada e per kapuq
as per pare.
E solla per Kosoven-
per Shqiperine
per te gjitha
Trojet tona KOMBETARE

Guri Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:20 am

Te prita

(kjo poezi i kushtohet SAMI BOGIQIT njerit prej ushtareve te UCK qe ra ne Gryke te Llapushnikut)


Te prita me rrezet e para
te Diellit,
ne kete agim,
kur vesa dhe loti
lajn gjakun,
kur motra
lidhe plage
e nena ndeze oxhakun.
Te prita
te dera e kulles
qe Ti gjithemon
i hapenje mikut
nuk e dija
a je ne Berishe,
te Guri i Gradines
apo ne Gryke te Llapushnikut.
Ti s'erdhe,
shkove pa zhurme
mbete edhe pa nishana,
Ti ishe i veprave
jo i fjaleve hava,
lum qe te rriti nena.
Te prita me lulet e para
te praneveres,
qe femijte po i thurin
kurore,
Ti nuk po vije me i marr,
po t'i sjellim ne,
ti tani je
DESHMOR.

guri sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:22 am

Ne djep n'a perkundi Shqipja
per nje Shqiperi
kenget qe mbi koke n'a i kendonte
ishin plote trimeri.

N'a mbuloj me krahet e saje
te n'a ruaj e te n'a rrite
n'a dha zemer e beri trima
t'i dalim zot ne kete dite.

Sot ushtare po e percjell Lokja
po me fale per kete Toke
udhe e mbare e hallall gjirin,
shko behu me shoke.

Te mbare paqi e mire mbeteshi
te gjitha ju moj loke,
gjiri i juaj qe n'a rriti
Dielle ju befte kesaj Toke.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:40 am

Drenica Heroike

Drenicė je me xhamadan
thurrur me plumba, me gajtan
xhamadan te kuq me gjak
njė flamur ne cdo oxhak

Njė flamur pėr trimen Shotė
tjetri afer i Azem Galicės
edhe nje per Adem Jasharin
dere me dere ne kulla t'Drenices

Njė flamur per motren Xhevė
tjetri afer per Fehmiun
per Kosovė jeten flijuan
lirine Atdheut i dhuruan.

Oj Drenicė kshtjellė me burra
Gjaku yt po shkon si gurra
Shkon si gurra e behet guri
gjaku juaj shkon tek flamuri.

G.Sylaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 3:43 am

AZEM GALICES


Me nje maliher mbi supe
e nje kobure ne brez
bridhete fshatrave te Drenices
neper kuvende krajlash
e gazeta te Europes
emri i Azem Galices.

Sa hije te kishte
ne krah gjerdani
sa nder te bente fisi
sa hije te kish
i kuq mitani
edhe me hije i bardhe plisi.

Sapare per koken tende u dhan
sa pushket ne gjokes t'u drejtun
sa nenat djal te than
sa buken per Ty e gatun.

Sa fjalet per Ty fliten
sa trimat ne Ty betohen
sa lulet mbi varrin tende sillen
sa kenget per Ty kendohen.

g.s.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 4:42 am

deshmoret nuk vdesin kurrė
Kercet pushka ne Koshare
si me u shemb orteku,
ne ballė te luftes komandanti
prinė trimi Sali Ceku.


Sali Ceku paska thene
pasha Diell e pasha Hanė
pasha Shqipen ne Flamur
nuk e le pa i hjeke keta gure.

S'duroj gure ne troje te mija
amanet e kam nga te paret
s'duroj ndarje as s'duroj mure
s'duroj gure qe i ndajne shqiptaret.

Bini djeme pas meje
armikut ne llogore
keta gure qe na i vune per ndarje
t'ua bejme gure per vorre.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne balle te luftes komandanti
trimi i madh Sali Ceku.

Nje plumb i mallkuar
e ka marr ne ballė
bini djem dushmanit
nuk vdes une jam gjallė.

Ka dal Zana e Malit
tek koka i qendron
i merr nje grusht rreze Diellit
ballin ia rrezon,
i merr nje gjethe Lisit
plagen ia mbulon,
e merr nje grusht dhe Kosove
te buzet ia ofron.

Nga gjoksi i trimit
e merr nje grusht trimeri
qe t'a hedhe permbi Kosovė
si farė dheu per LIRI.

Amanet Kosoven
deri ne clirim
ishte fjala e fundit
e Komandantit tim.

Kerset pushka ne Koshare
si me u shemb orteku
ne ball te luftes ra deshmor
Komandant Sali Ceku.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm


Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   Tue Nov 06, 2007 6:12 pm

Dėshmorit Musli Imeri
Nga Zajqeci i Dardanės

============================

Mė ėshtė mbushur kjo zemėr plot dhimbje e mallė
S’dua ta shoh tė vuajtur popullin tim shqiptarė,
Ndaj e kam guximin e kurrė s’do tė pushoj
Kosovė lirinė tėnde shumė e dėshiroj.

Mė percollen Gjyshi e Babai, lot’ s’u pash nė sy
Ishin krenarė qė dot’ luftoj per te shtrenjten liri,
hoqa oren e dores, kujtim te dashures ia dhash
pas shtatė muaj martesė qė ishim bashk.

Neper koke me sillen verdallė
Vuajtjet e popullit tim shqiptarė,
Qė tani nga kėto lartėsi
Shoh se Kosova dot’ gėzoi liri.

Ah.. po flisja me veten e sikur po rritem ne kete ditė
A ka me gezim se t’i dal shkaut ne pritė?
E ta nxjerr hakun shekullor qe na shkelen si popull
Vetė te jemė zot ne Kosovės votėr.

Ishin kėto deshira te deshmorit tonė te madh
Musli Imeri me krenari i kan thanė,
Sot e kujton Zajqeci e Dardana me krenari
E kujton gjithė Kosova heroizmin e tij.

Musli Imeri o hero, o trim i rrallė
Pėr ēdo qast te kujtojme me mallė,
Lulekuqet e Prillit me aromen e parė
I ke ne gjithkund dhe ne lapidar.


Kosova sot eshte mė e lirė, frymon ma me gjalleri
Lagjeja „Bullaj“ kundermon arome lulesh plot freski,
Mareci ishte e mbetet fole shqipesh e fushė nderi
Aty ra deshmor per t’mos vdekė kurrė Musli Imeri.

nga Ramadan Selim Latifaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POEZI PĖR DĖSHMORĖT   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POEZI PĖR DĖSHMORĖT
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 5Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: