Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 Poezi tė krijuara nga forumistėt

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next
AutoriMesazh
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyFri Nov 23, 2007 8:51 am

Nė kėtė temė mund tė shkruani poezit e juaja forumist tė nderuar.


Ulurimat me stuhi

Rrugicave tė errėta
kam ecur me kujdes,

Ulurimat e zhurmėta
shoqėroheshin
me stuhin e vjeshtes
pėr ta rrėzuar lisin.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:05 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyFri Nov 23, 2007 11:39 am

Ti kot troket


Ka netė
nė ėndėrr
shkon tek dera e tyre.

Ti kot troket
arrakatėt tė zgjohen.


Gjuhėn dhe zemrėn
athėtira
ua ka mbėrthyer nė acar.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:05 pm, edituar 8 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyFri Nov 23, 2007 2:20 pm

Drejt dritės


Kam ecur rrugėve
duke numruar hapat
ngjyrat e ylberit
jam ngutur t'i zė.

Rruga shumė e gjatė
me ulirima ujqish
me sy i shikojė
me shpirt i ndjejė

Syt pėrgjonin dritėn
Plisi shndriste nė terr
hapat nuk ngadalsohen
Flamurin ta shpiejm nė vend.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:07 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptySun Nov 25, 2007 4:11 am

Mall

Nė letėr kujtimet
malli i djeg.

Zemra hesht
edhe sikur t'a shposh
s'bėzan.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:07 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyMon Nov 26, 2007 7:25 am

Tė jetosh

Tė jetosh
do tė thot

tė respektosh
rrugėn e gjyshėrve..

tė jetosh
do tė thot

t'i mėsosh
rrugėt e rrugėve
nė jetė

Tė jetosh
do tė thot

t'i dallosh ngjyrat
Bardh e Zi.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:07 pm, edituar 5 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyMon Nov 26, 2007 7:39 am

Lumi

Lumi nuk u ndal
edhe pse e mbuluan
nė Prishtinė.

Mbi tė kaluan
kalimtar nė kėmbė
edhe karroca kuajsh.

Lumi rrugėton
donė tė jetė
I lirė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:07 pm, edituar 4 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyMon Nov 26, 2007 8:10 am

Pleq tė zgjuar


Tė zgjuar u plakėn
nuk u ndalėn.

Nata korb e zezė
ata i ruanin arat
nga derrat e egėr.

Agminė e prisnin
t'u zbardheshin arat.

Fėmijėt edhe sot
i thėrrasin
pleq tė zgjuar.


***....


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:08 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Musafir
Vizitor
avatar


Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyTue Nov 27, 2007 3:00 pm

Sofra urime pėr kėto poezi tė mira vazhdim tė mbar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Nov 28, 2007 6:03 am

Faleminderit Deli lexim tė kėndėshėm.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyThu Nov 29, 2007 8:49 am

Fat i heshtur

Dritė e jetės
nėn dhe
fat i heshtur
mbi truallin Pellazg.

E kėrkon diellin
t'ja ngroh rrėnjėt
ta verboj djallin
me blerimin e parė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:08 pm, edituar 4 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyThu Nov 29, 2007 11:14 pm

Vargje pėr Kalorsin


Ec e ec
rrugėve tė zjarrta,

nuk trembesh
nga ai pyll
nuk verbohesh
nga ajo dritė,

Ec e ec
sėrish tė kthehesh
nė cak, fitimtar.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyFri Nov 30, 2007 1:35 am

Ti

Ti tėrė botės i jep dritė
edhe lules vesėn ia largon
nė mėngjes tek sytė e mi
ti vjen lehtas mė ledhaton.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptySat Dec 01, 2007 6:27 pm

vargu-poezia

Vargu mallin mė largon
rrugėn e qetėsimit tregon
vargoj qetė me njė qellim
ndaj vetėm aty gjej shpėtim.

shkruaj -shkruaj vargje t'gjata
shkruaj kur mė shoqėron nata
shkruaj ndaj kam at' shpresė
shkruaj at' qė ndjejė unė vet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Kosovarja
Admin
Admin
Kosovarja

Female
Numri i postimeve : 4833
Age : 33
Vendi : Jashtokėsore!
Registration date : 14/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Dec 12, 2007 2:04 am

Kosovare!

Mė thuaj vetėm nje fjalė
si e kam Kosovėn vallė?

si e kam Prishtinėn
si e kam Mitrovicėn
si e kam Shtimen
Si e kam Drenicėn...!?

cka ka te re nė Gjakovė
cka ka tre nė Brezovicė ?
Pejė, anė-mbanė n' Kosovė
Gjilan, Ferizaj e Kamenicė?


Mė thuaj njė fjalė t'mos tretem n'vetmi
malli , gyrbeti mė dogji n'timen djalėri!
ndaj lutem pėr atdheun tim, Kosoven time
pėr at zonjė tė rėnd ,Krenarinė e jetės sime.

me rrespekt
jam _ buli

Kete poezi e ka shkruar Miku im jam_buli shume respekt per ty
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://www.bashkimikombetar.com
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Dec 12, 2007 1:58 pm

MIRĖ SE VJEN ;O VITI I RI
Ben acar-muaji dhjetor
gjithēka mbuluar me debore
diku mes fushe dhe deti
ndeshen vitet mes veti.

Ėshte lodhur viti plak
nuk e hedh dot asnje hap
Viti i Ri plot energji
do te udhetoi,sh“pi per sh“pi.

I kane dal telashe me plakun
ai thote:do ta vazhdoj mandatin
Jo,pergjigjet Viti i Ri
ty s“te do asnje femije!

Viti Plak,thone,poshte te hidhet
nuk i mbajti fare premtimet
na mashtroj me pak dhurata
na shkoj viti me i erret se nata.

Viti i Ri foli me gezim
ju me pritni o femije
patjeter te ju do jem
diku me saje,diku me ski.

Kudo n“bote,edhe n“Kosove
kudo n“bote edhe n“Shqiperi
femijet therrasin te hareshem:
MIRĖ SE VJEN;O VITI I RI.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
besa-bese
Anėtar i Besueshėm
Anėtar i Besueshėm
avatar

Female
Numri i postimeve : 1178
Registration date : 27/10/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Dec 12, 2007 5:54 pm

Kosovarja shkruajti:
Kosovare!

Mė thuaj vetėm nje fjalė
si e kam Kosovėn vallė?

si e kam Prishtinėn
si e kam Mitrovicėn
si e kam Shtimen
Si e kam Drenicėn...!?

cka ka te re nė Gjakovė
cka ka tre nė Brezovicė ?
Pejė, anė-mbanė n' Kosovė
Gjilan, Ferizaj e Kamenicė?


Mė thuaj njė fjalė t'mos tretem n'vetmi
malli , gyrbeti mė dogji n'timen djalėri!
ndaj lutem pėr atdheun tim, Kosoven time
pėr at zonjė tė rėnd ,Krenarinė e jetės sime.

me rrespekt
jam _ buli

Kete poezi e ka shkruar Miku im jam_buli shume respekt per ty

Meqė me pėlqeu edhe mua, po e vazhdoj mė tutje...

Tė tė pėrgjigjigjem nuk kam mundėsi
ndonėse tretem edhe unė sikur ti
por qė malli mė djeg dhe vuaj pa ndarė
a thua deri kur kėshtu vallė...!

kur pėrmende Prishtinėn, Mitrovicėn,
Ferizajin,Gjilanin, Vitinė, Kamenicėn,
mu kujtuan Deqani, Rahoveci, Prizreni
Mbarė Kosova jonė, ndaj bijė-a t'sajė jemi

Kosovare, ke borgj ndaj shkruaj ca fjali
se malli i gyrbetit, tė djeg , tė bėn hi!
urojmė tė gjithė qe Nana jonė Kosovė
te shpallė pavarėsinė e ne tė pushojmė.

Mė pastaj njė rrugė tė gjithė do ta kemi
aty ku tė gjithė nė njė gjuhė shqipėrojmė
nėn Flamurit Kuq e Zi t'gjithė dot' jemi
Bashkimin Kombetarė do ta festojmė.besa-besė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
shaban cakolli
V.I.P
V.I.P
shaban cakolli

Numri i postimeve : 8740
Registration date : 23/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyThu Dec 13, 2007 6:39 pm

RRUGĖ ME GJAK,PĖR DRITĖ LIRIE
Lokemadhe
dhurate prej Zotit
E plagosur
evrare,motit
Rruge e gjateĒlirimtare
jete,o vdekje
lufte e madhe
lufte e madhe me pushtuesin
se nga zemra,nxjerrim prushin
shume vigaj qendruan krenar
bijet me te mire,t“kombit shqiptare.
Fyt kete shekull me pushtuesin
ne e njohem bace Metushin
Bardhoshin,Kadriun ;Jusufin
Rexhepin, Nuhiun
Bajramin;Zahirin
Edmondin,Tahirin.
Fytas shekujve
me Serbi
Drenica hyne ne histori.
Oj;Drenice
keshtjelle e lashte
luften bere,rrasht,per rrasht
Ēerdhe trimash ne Prekaz.
Keto legjenda i ka shqiptari
Hamez dhe Adem Jashari
Zahiri nje trim i nenes
Mic Sokoli i Besianes
ēojne mesazh
trimat prej malit
asnje pellembe s“jaleshojme
barbarit
Hajredinajt roje Gllogjanit
ne Koshare trimat e
Agim Ramadanit
si drangoj po ngjiten shpatit
djem te zgjedhur te Isa Kastratit
prag me prag te mbrojme me gjak
flamujt ne kulla,te valojne lart.
Toka jone ka thirre kushtrim
shpi per shpi,e tym per tym
kane fale nenat nganje trim
se lene vendin nen pushtim
Kur atdheu leshoj kushtrimin
trimat tane kane lene mergimin
vjen Fehmiu tok me XHEVEN
Ne Kosove me sjelle pranveren
Gezo lirine,o meme Kosove
pertrire nga gjaku i djemeve tone.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyThu Dec 13, 2007 11:12 pm

Ngado qė eci

Ngado qė tė eci
ngjyrat e pranverės
nuk i gjej

Ngado qė tė eci
ajri mė duket i rėndė

Ngado qė tė eci
vetėn e kam pagėzuar
mėrgimtar.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:02 pm, edituar 3 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Dec 19, 2007 8:13 pm

MUZGU NĖ VENDIN TIM

Muzgu ngadalė lėshoi flatrat
e qetas mbrėmja filloi,
e rėndė, peshė plumbi kishte
vendin tim mbuloi.

Mbrėmja u lėshua lehtė e lehtė,
male e lugina pershkoi,
sa e rėndė aq edhe e ftohtė
edhe heshtja ate e shoqėroi.

Kaltėrsia e qiellit mė s'u duk
tė shponte errėsiren e vetė,
vendi i yjeve ku mbeti?
atė ditė nėntori qė shumė flet.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:03 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyFri Dec 21, 2007 4:47 pm

Fytyra e saj

fytyra e saj
ndrit si nuri,
fjala e saj
me peshė guri,

madhėshtija e saj
sa njė kala
e mpreftė
me dy teha
u bėftė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:03 pm, edituar 6 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptySat Dec 22, 2007 2:08 am

Lule Bozhuri

Lartė nė maje tė malit,
thellė diku nė bjeshkė,
ėshtė njė lule e gjakut
nuk vyshket dot pėr jetė.

Lule qe nga gjaku ynė
ushqehet ēdo ditė,
sa vie e ngjyra i forcohet
duket se bėn edhe dritė.


Lulen ēdo ditė e ujisin
skyfterat e Dardanisė,
ēdo ditė forcen ia rrisin
si simbol tė lirisė.

Stuhitė e egersuara

shumė herė mbi te kaluan,
kurr fletėt e saja
pėr tokė nuk i shtruan.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:03 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptySat Dec 22, 2007 2:11 am

FOTOGRAFIA E SAJ

Netėve tė stėrgjatura
nė borė dhe nė shi,
nė betejat e pėrgjakshme
mbante njė fotografi.


Nė momentet mė tė vėshtira
kur ate e shikonte
lirinė, dashurinė, begatinė
gėzueshėm i parafytyronte
.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:03 pm, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sofra
Admin
Admin
Sofra

Male
Numri i postimeve : 7564
Registration date : 13/08/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptySat Dec 22, 2007 2:11 am

ATJE

Atje janė nėnat tona

me mund qė na kanė rritur,
atje janė varret e deshmorėve
qė vendin e kanė ndritur.

Atje ėshtė shtėpia
ku u rritem me varfėri,
atje janė rrugicat
ku loznim si fėmijė.

Atje ėshtė edhe shkolla
ku mėsova ABC-nė
ku mėsova me shumė andje
se si tė dua atdhe’nė.

Atje janė fėmijėt,
motrat e vllazėrit tanė,
miqėt e dashamirėt,
atje ėshtė vetė Kosova nėnė.

Atje shumėēka mė ka mbetur
tash pres me padurim,
tė ikė nga ku jam tretur,
tė shkoj nė vendin tim.


Edituar pėr herė tė fundit nga Sofra nė Sat Jul 19, 2008 12:04 pm, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Aquila
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 68
Registration date : 30/10/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyMon Dec 24, 2007 12:01 pm

Shqetesimi
------------

Sot rrete si peshqir te lagur
dua ti shtrydh,
Dhe gjith shiun mbi vehte
ta hedh.
Te lagem dua te behem qull,
Dhe keshtu i lagur
fushave te bredh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Urata
Pėrjashtuar
Pėrjashtuar
Urata

Numri i postimeve : 1894
Registration date : 13/12/2007

Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt EmptyWed Dec 26, 2007 5:31 pm

Pėrgėzime pėr ju , SOFRA dhe BESA-BESE...pėr kėto vargje tė mira qė na i munėdėsoni ti lexojmė..... vazhdoni.... suksese.......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content
Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty
MesazhTitulli: Re: Poezi tė krijuara nga forumistėt   Poezi tė krijuara nga forumistėt Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Poezi tė krijuara nga forumistėt
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 36Shko tek faqja : 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: