Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

  LNPSHA "PEGASI"MBI LARGIMIN NGA DETYRA E AGRON SHELES...

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11556
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

 LNPSHA "PEGASI"MBI LARGIMIN NGA DETYRA E  AGRON SHELES... Empty
MesazhTitulli: LNPSHA "PEGASI"MBI LARGIMIN NGA DETYRA E AGRON SHELES...    LNPSHA "PEGASI"MBI LARGIMIN NGA DETYRA E  AGRON SHELES... EmptyThu Feb 14, 2013 5:18 am

INFORMIM I PRESIDENCES SE LNPSHA "PEGASI " ALBANIA

MBI LARGIMIN NGA DETYRA E AGRON SHELES...
Tė nderuar pegasianė e pegasiane , me kėrkesėn e tij Agron Shele, largohet nga detyra e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poeteve , Shkrimtarėve dhe Artistėve “Pegasi” Albania . Atij tashmė i hiqet ēdo e drejtė dhe kompetencė, qė ia garantonte statuti i LNPSHA “PEGASI” . Ai pra theu ne menyre flagrante statutin dhe automatikisht statuti nuk te fal… Me kerkesen e tij largohet dhe si anetar i thjeshte i Pegasit Internacional. Presidenti i Lidhjes e vlerėson kontributin e dhėnė deri mė tani… Ai, nė mėnyrė krejt arbitrare, ka shpėrndarė njė deklaratė qė nuk ka tė bėjė me Lidhjen “Pegasi”. Dhe me krijimim e njė bordi nė emigrim si qeveritė mėrgimtare… Ndryshimet ne organizmen letrare bėhen vetėm me vendim te Konferencave tė Pėrgjithshme dhe tė Kongresit…Statuti, programet, vula janė nė presidencė dhe vendimi i krijimit tė Lidhjes NPSHA “PEGASI” ALBANIA. Agroni ra pre dhe nė kurth tė antipegasit… Deri nė zgjedhjen e Sekretarit tė ri tė Pėrgjithshėm funksionin do ta kryejė Sekretarja e Pėrgjithshme pėr Shqipėrinė e sapozgjedhur unanimisht, piktorja e talentuar dhe poetja Flutura Maēi e ndihmuar nga Z/sekretari i Pėrgjithshėm poeti dhe pėrkthyesi Arjan Kallco… si dhe nga Z/ Sekretarja e Pėrgjithshme Aleksandra Shabani IWA, W.P.S,UPLI. Po keshtu Peter Tase, Silvana Berki nuk kane te bejne me me Pegasin… Na kanė njoftuar se disa emra janė vendosur nė deklaratė nė mėnyrė krejt false dhe disa qė nuk kanė qenė kurrė nė Pegas. Lidhja Ndėrkombėtare e Poetėve, Shkrimtarėve dhe Artistėve "Pegasi" Kosova , e cila ėshtė mundėsuar me ndihmesėn time , ėshtė e drejta e saj tė vendosė pėr gjithēka .Ne i kemi gjitha organizmat tona letrare nė Kosovė dhe nė vendet e tjera... Janė te lire tė largohen nga Lidhja Pegasi sipas statutit, kush dėshiron, pasi kjo ėshtė nje organizme letrare demokratike dhe mbizoteron rregulli, disiplina dhe vullneti i lirė...
Faqja zyrtare e Pegasit e propoganduar , e cila u kthye me dashje dhe me ngjyrė politike pa dijeninė tonė ėshtė tashmė e jashtėligjshme..
Eshte shkelje ligjore e pėrforimit nga ndonje Lidhje apo shoqatė tjetėr e pėrdorimit tė emėrtimit "PEGAS"...

KY INFORMIM NUK CĖNON VIJUESHMĖRINE DHE VEPRIMTARINĖ LIDHJES NDĖRKOMBETARE TĖ POETĖVE , SHKRIMTARĖVE DHE ARTISTĖVE "PEGASI" ALBANIA , POR PĖRKUNDRAZI E FORCON ATĖ, PASI NE KRYE TĖ SAJ DO TĖ VINĖ ELEMENTĖ ME TITUJ E GRADA SHKENCORE, STUDIUES REALE TE LETĖRSISĖ, ARTIT SHQIPTAR..., TĖ CILĖT DO TĖ PROGRESOJNĖ NĖ ARSHMERINĖ LETRARE ...

THEMELUESI DHE PRESIDENTI I LNPSHA”PEGASI” ALBANIA
KRISTAQ F. SHABANI IWA, WPS,AOM, ABI, IBC
NJERIU I VITIT 2011, 2012 NGA ABI DHE IBC
Gjirokaster, Albania 13 shkurt 2013
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
 
LNPSHA "PEGASI"MBI LARGIMIN NGA DETYRA E AGRON SHELES...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: