Bashkimi Kombėtar
Mirė se erdhė nė forum " Bashkimi Kombėtar "
Qėndro i lidhur me ne ! Disponim te kėndshėm tė kontribojm pėr kombin larg ofendimet dhe zėnkat... 
ForumForum  PortalliPortalli  GalleryGallery  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimiidentifikimi  

Share
 

 simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:04 am

Simpozium Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIMI PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:04 am

*
*
*
*
*
*
*

Kristaq Shabani:Simpozium Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIMI PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 04, 2011 8:42 pm


Kristaq Shabani:Simpozium Ndėrkombėtar “LIRIZMI NĖ LETĖRSI DHE RRUGĖTIMI PROFIL PEGASI INTERNACIONAL”
Njė simpozium qė u shndėrrua nė “Kongres”

SIMPOZIUMI I MADH NDERKOMBETAR "MUZA POETIKE PEGASI 2011" ME OBJEKT "LIRIZMI NE LETERSI DHE RRUGETIM PEGASI INTERNACIONAL" ZHVILLUAR NE GJIROKASTER( PRAGSIMPOZIUM), TIRANE (UNIVERSITETI VITRINA) 15-16 PRILL DHE PRISHTINE (KOSOVE) 17-18 PRILL 2011

15 prill 2011 (ditė e premte) Universiteti “VITRINA” TIRANĖ

Fjala pėrshėndetėse nė hapjen e Siparit tė SIMPOZIUMIT NDĖRKOMBĖTAR “LIRIZMI NĖ LETĖRSI” I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Kristaq F. Shabani, poet, shkrimtar

President i Lidhjes Ndėrkombėtare tė Poetėve , Shkrimtarėve dhe Artistėve”PEGASI” ALBANIA
Anetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Artistėve Ndėrkombėtarė(I.W.A)
Anėtar i Lidhjes sė Poetėve Bashkėkohorė(W.P.S)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:05 am


Tė nderuar, miq tė veēantė tė Artit magjik tė fjalės ngjyrore, tė shpirtit dinamik e tė bukuruar!
Tė nderuar poetė e studiues nga vendi dhe vende tė ndryshme tė Botės!
Tė nderuar bashkėnismėtarė tė Universitetit “Vitrina” Tiranė pėr kėtė eveniment rėndėsor dhe historik pėr Letėrsinė!
I nderuari Kryetari i Akademisė sė Republikės sė Shqipėrisė zoti Gudar Beqiraj!
I nderuari Z/Drejtor i Institutit Albanologjik tė Shqipėrisė zoti Prof. Dr. Beqir Meta, akademik!
I nderuari prof. Dr. Emil Lafe, akademik, gjuhėtar!
I nderuari zoti Primo Shllaku, Drejtor i Institutit tė Studimit dhe Promovimit tė vlerave tė reja Tiranė!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:06 am

I nderuari Rektor i Universitetit emėrbukuror dhe realizator “Vitrina” Prof. Dr. Mario Kedhi dhe Z/Rektor Dr. Teki Kurti!
I nderuar Drejtori i Pėrgjithshėm i Universitetit “VITRINA” zoti EDMOND VLASHAJ qė mundėsuat prezantimin e vlerave tė reja nė fushėn letrare…
Sakrificat, shpesh herė janė tė bukura e sidomos, kur arkitekturohen pėr artin e figurimit!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:06 am

Tė gjithė ju, qė jeni sot kėtu dhe disa qė s ‘janė ėshtė e pamundur tė mos jeni shqiptuar nė shqip dhe nė nė gjuhėt e tjera gjeniale. Sė pari, doja tė falėnderoja Ju, qė jeni sot kėtu duke sakrifikuar pėr njė gjė tė shenjtė dhe tė adhurueshme, tė falėnderoj gjithashtu tė gjithė poetėt dhe poetet kudo nė botė, tė cilėt dhanė ndihmesėn e tyre me intelektin dhe kapacitetet e tyre mendore si: znj. Teresinka Pereira (Ohajo SHBA), Beniamin Uzon, Handa Sendoo (Mongoli), Adolf Shvjedēikov (Rusi, Los Anxhelos), Nadia Cella -Pop (Rumani), Patrick Sammut (Malta), Panajota Zaloni,Dino Kubati, Dimitri P. Kranioti (Greqi), Cristina Akeza Santos (Brazil), Jose Roberto Seki (Brazil), Alejandra Craules Breton (Meksikė), Fransua Azuela (Bolivi); konsideratėn e lartė pėr Sekretarin General tė Poetas Del Mundo, zotin Luiz Aranzo, i cili shprehu gatishmėrinė e tij pėr pjesėmarrje, por i papranishėm pėr mungesė, si gjithmonė, financiare pėr poetėt qė janė ngjitur nė majat e organizmave letrarė botėrorė, Giovanna di Volti Lombardi (ALIAS Australi), Choi Shealung, poeten e mrekullueshme kineze e tjera. Janė tė pranishėm sot kėtu me kumtet e tyre si: Nadia Cella - Pop, Patrich Sammut qė, pėr arsye familjare serioze, nuk mundėn tė marrin pjesė nė kėtė Simpozium. Jam i obliguar tė falėnderoj punėn e shkėlqyer te Prof. Dr. Florentin Smarandache, i cili, pėrveē kumtit, ka dėrguar pėr Panairin Ndėrkombėtar librat e tij pėr letėrsinė paradoksale.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:06 am

Ja ēfarė bėn letėrsia: ajo bashkon, dinamizon, shpejton nė progres, hap sytė e atyre qė e ndjekin, tė verbėrit i syzon, gjuhėprerėt i bėn tė lodrojnė me fjalėn e figurshme, sakatėt i ēsakatėzon… Jo mė kot njė parabolė e pasurisė sime kreative thotė: “Sakatėria nuk ėshtė sakatėri, kur nė trup njė pjesė tė mungon, sakatėria ėshtė sakatėri, kur truri lėviz nga vendi i tij (te “Kryefjala e Fatales”roman). Dua qė nė emrin tuaj tė pėrshėndes gjithė pasionanėt e letėrsisė, tė gjithė krijuesit kudo qė janė, tė gjithė tė pranishmit, tė cilėt e duan letėrsinė dhe tė gjithė ata qė kanė dhėnė kontribut pėr ecje tė vrullshme tė letėrsisė. Ne kemi njė shpirt shumė tė madh, tė bukur dhe shumė tė pasur. Shpirti i bukuruar kurrė nuk vdes. Shembuj tė tillė ka mbarė nė botė.
Ja Molieri, ja Leon Tolstoi, ja Kadareja, Agolli, Elitis, Seferi dhe shumė plejada jetėsore…
Prilli ėshtė nė gjysmesėn e tij, nė shpėrthesė lulimi, kur po celebrohet njė eveniment, qė mund tė pėrvijohet e tė rrugėtohet nė tė ardhmen me njė pėrsėritje gjithnjė e mė tė bukur. Ėshtė njė pėrsėritje e bukur katėrherėshe nė njė pėrvijim tipik poetik dhe shtimi i njė pėrvoje tė madhe nė fushėn e letrave dhe shkėmbimit universal tė vlerave…
“MUZA POETIKE PEGASI” ėshtė shpalosur tri herė dhe po hap siparin shpalosja e katėrt . Tė gjitha kėto shpalosje vlerash kanė qenė tė synuara dhe tė arritura…: “Pėr njė frymėmarrje ndryshe nė Letėrsi”, “Poezia bashkėkohore” , ”Magjia e Pėrkthimit” dhe ja tek vimė sot te “LIRIZMMI NE LETERSI dhe RRUGĖTIM PROFIL “PEGASI “INTERNACIONA” , NJĖ GJETJE KJO E FUNDIT PER TĖ DUKURUAR E BUKURUAR VLERAT E KRIJUARA.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:06 am

NE E KEMI NISUR DHE KONFIGURUAR KĖTĖ VEPRIMTARI TĖ PĖRVITSHME NGA IDETĖ E LINDURA NĖ QYTETIN KREATOR me zemėr tė pavdekshme, me imagjinatė lartėsuese, fantazi pjellore, fantazi konturore dhe pushtetshmėrues nė shtatė kodrime tipike, ngjasuese me njė javė inteligjente –hėnė - e diel dhe pėrsėritje tė magjikshme, Gjirokastra.
Idetė kanė shpėrthyer bukurishėm nga kraharori malėgjerė, pėrcillė nga mjaltizmi gojor dhe fonik, nga arkitektura e montuar me shpirt urim i mirėseardhjes: “ Erdhėt nė kėtė qytet, tashmė dimė ne se si t’ju shtojmė kėnaqėsitė nė kraharorėt tuaj tė ndjeshėm, nė sytė tuaj vėzhgues… Kur tė largoheni, duke parė kėtė hapėsirė fanitėse, kėtė ngjitje qiellore, kėtė pėrshtashmėri releviore, kėtė dritim menēurie, do tė prodhoni skicime, tregime, reportazhe , dedikime…
Dhe kėshtu ka ndodhur. Vjet sa e cekėm njė ditė tė bukur prilli Tiranėn , por qė do tė mbahet mend pėr kontributin e madh qė dha Universiteti
”Vitrina” nė konkretizimin e sukseshėm tė evenimentit dhe me plot tė drejtė dita e katėrt e Simpoziumit tė vjetshėm u quajt “Kapaku i floririt i Magjisė sė Pėrkthimit”. Ju faleminderit per kėtė. Dhe sot nis startimin njė event i ri…
Dhe ju poetė, shkrimtarė, studiues, publicistė, artistė, pedagogė dhe talente tė rinj qė jeni sot tė pranishėm kėtu nė kėtė Universitet vlerash dhe ata, qė s’mundėn tė vinin nga distancat e largėta, paēka nga dėshirat e mėdha pėr tė qenė sot kėtu, kanė ardhur me kumtet e tyre, me vargjet e derdhura nė pėrshėndetjet, me librat dhe antologjitė, ku kanė thėnė gjithēka ndjeshėm … Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė, zbukurohet dhe me fjalėn e tė pavdekshmėve, sadopak nga kjo prezencė poetike e njerėzve krijues tė fantazisė madhore e projektive, qiellore e tokėsore, tė cilėt dimensionojnė mendimin , produktojnė ardhmėrinė , evidentojnė figurshėm lindėsinė e sė resė…
Njė ardhje e tillė poetike ėshtė thellėsisht e ndjeshme nė qytete tė kulturuara me kapacitete tė praktizuar e tė vendosur nė pika madhėshtie historie e plot tradita si Tirana. Kėtu, nė kėtė arkitekturė figurative dinamike, apo nė kėtė libėr gjigand me gėrma, me formate tė habitshme, ku formati emblematik i kudruar nga qielli, nga toka, nga afėr dhe larg tė mbreson, tė stopon tė kėndvėshtrosh e tė lexosh “anuaret”, tė ēelėsh arkivat me ēelės hijerėndė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Kristaq F. Shabani
Miqte e Forumit
Miqte e Forumit
avatar

Male
Numri i postimeve : 11555
Age : 59
Vendi : Gjirokaster, Albania
Profesioni/Hobi : Poetry
Registration date : 04/07/2008

simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” EmptySat Jun 18, 2011 1:07 am

Artėzimi i fjalės shqipe i kombinuar me tė folurit nė gjuhė dinamike, kryezonja do tė tregojnė se rrugėtimi i shkėmbimit universal tė vlerave do tė ndrijė shpirtrat tanė dhe do tė provojė se ne, mė mirė se kushdo, dimė tė merremi vesh njėri me tjetrin, dimė tė universalizojmė vlerat, shquhemi pėr ecuri, pasi jemi tė aftė dhe tė shkolluar me politikėn mė tė guximshme mė dritėdhėnie, pa hijėzime, politikėn letrare… Ne jemi ajka e ajkės dhe shoqėria duhet tė kthejė vėshtrimin nga ne, pasi e ardhmja e saj pa prezencėn e bollėkut tonė kualitativ shoqėror dhe progresiv kėnetėzohet, rakitikėzohet…, asfikėsohet.
Veprimtaritė tona janė pėrgėzuar dhe quajtur si kontribute nė letersinė e sotme moderne botėrore. Ky ėshtė fakt real dhe i shkruar.
Nė kėtė Simpozium ka plot prurje tė reja tė evidentuara, prezencė akademike, studiues, plot talent qė tė mrekullojnė me pasurinė e tyre kreative. Kjo tregon se lajtmotivi ynė pegasian: “ Jemi tė gjithė Ėngjėj… Ejani tė bashkojmė krahėt dhe tė fluturojmė sė bashku” ėshtė i motivuar qendrueshėm .
Dua tė pėrgėzoj nė emėr tė Presidencės sė LNPSHA “PEGASI” ALBANIA krijimin e LPSHA “PEGASI” KOSOVA, njė gjetje e re moderatore e krijuesve kosovare dhe me tė ardhme. Njė krijim i tillė shton shkėmbimin universal tė vlerave si dhe konkurrimin letra e artistik.
Udhėtim tė mbarė nismės sonė tė bukur, nė hapėrimin e katėrt tė motivuar me objekt “LIRIZMI NĖ LETĖRSI”.
Nė mėngjes ēelėn mijėra lule (poezi), duke gazmuar dhe sytė lotuese tė shumė njerėzve kudo nė BOTĖ… Ne dimė tė depertojmė te njėri- tjetri dhe nė shpirtin njerėzor me njė diplomaci lirike…
SIMPOZIUMIN E KATĖRT “MUZA POETIKE PEGASI 2011” E DEKLAROJ TĖ HAPUR…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
http://kristaniada.tripod.com  http://pegasialwriters.tripod.com
Sponsored content
simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty
MesazhTitulli: Re: simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”   simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres” Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
simpozium I LNPSHA 'PEGASI" qė u shndėrrua nė “Kongres”
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Bashkimi Kombėtar :: Arti dhe kultura :: Gjuha dhe Letėrsia Shqiptare-
Kėrce tek: